DAVOS: QLOBAL İQTİSADİYYATI BÖHRAN GÖZLƏYİR
İsveÇrƏ Çoxdandır ki, insanlarda mƏşhur pendiri və şokoladı, məşhur saat markaları, həmçinin ən etibarlı bankları ilə assosiasiya olunur. Lakin son 9 ildə bu çiçəklənən və rahat ölkədə daha bir brend yaranıb - bu, dağ kurortu olan Davos şəhəridir. Məhz burada 1971-ci ildən başlayaraq, mütəmadi olaraq, Dünya İqtisadi Forumu (World Economic Forum, WEF) keçirilir. Bu tədbirdə iştirak nüfuz göstəricisi sayılır və dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan böyük nüfuza malik sahibkarlar, maliyyəçilər, siyasətçilər, ictimai xadimlər və iqtisadi ekspertlər forumun işində iştirak edirlər.
Budəfəki - 38-ci Davos həftəsi yanvarın 23-27-də keçirildi və tədbirə 2,5 min nümayəndə qatıldı. Onların arasında 30 dövlət və hökumət başçısı, yüzdən artıq nazir, dünyanın 100 ən nəhəng şirkəti və maliyyə institutularından 74 ali menecer var idi. Forumun gedişində onun iştirakçıları fikir müdadiləsi aparır, seminarlarda, təqdimat mərasimlərində və müzakirələrdə iştirak edir, qeyri-formal görüşlər keçirir, üstəlik, gözəl təbiətdən zövq alır və xizəklə sürüşməyin kefini yaşayırlar. Davos bu baxımdan nadir imkanlara malikdir.
Forum iqtisadi olsa da, orada mütəmadi olaraq, siyasi problemlər də müzakirəyə çıxarılır. İndiyədək Rusiya, Çin, Yaxın Şərqdə vəziyyət, İraq problemi və digər məsələlər bu tədbirin müzakirə obyekti olub. Bu il isə forumun əsas mövzusu "İnnovasiya sahəsində əməkdaşlığın gücü" idi. Təşkilatçılar beş əsas müzakirə mövzusu müəyyənləşdirmişdilər: "İqtisadiyyat və maliyyə-qeyri-sabitliyin qarşısının alınması yolları"; "Biznes: rəqabət şəraitində əməkdaşlıq"; "Geosiyasət: fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması yolu ilə ümumi maraqların razılaşdırılması"; "Elm və texnologiya: elmin son nailiyyətlərinin nəzərə alınması ilə təbii şəraitdən istifadənin optimallaşdırılması"; "İctimai dəyərlər: gözlənilən dəyişikliklərin analizi".
Eyni zamanda beş bölmə üzrə də iş aparılıb və onlar səhər saat 08:00-dan axşamadək davam edib.
Dünya iqtisadiyyatında yaranmış böhran forumda siyasi problemlərin daha geniş müzakirəsinə imkan vermədi. Demək olar ki, Davos həftəsinin açılış günü aparıcı fond meydançalarında çökmə baş verdi. Amma hadisələrin bu cür gedişini gözlənilməz adlandırmaq da olmaz. Davos forumunun İnternet saytında yerləşdirilmiş məruzə də bu fikri təsdiqləyir: orada aparıcı ekspertlər bu və ya digər problemin kəskinləşməsi ehtimalını 5 ballıq şkala üzrə qiymətləndiriblər. Sənəddə ümumdünya maliyyə böhranı təhlükəsi maksimum balla qiymətləndirilib - 5,0.
İkinci yerdə ABŞ və Avropada daşınmaz əmlakın qiymətinin tənəzzülə uğraması (4,8), üçüncü yerdə isə ərzaq məhsullarının qiymətinin artması gəlir (4,5).
Bundan başqa, ekspertlər hesab edirlər ki, neftin qiyməti bundan sonra da artmaqda davam edəcək (4,0), atmosfer və suyun ən çox çirkləndirildiyi ölkələrdə bu ənənə aradan qalxmayacaq (3,8).
Son illər dünyada buna oxşar tədbirlərin polislə antiqlobalistlər arasında ciddi toqquşmalarla müşayiət olunmasına baxmayaraq, bu dəfə hər şey sakitçiliklə keçdi. Şübhəsiz, təhlükəsizlik qüvvələri indiyədək baş verənlərdən nəticə çıxararaq, önləyici tədbirləri yüksək səviyyədə həyata keçirmişdilər. Bundan başqa, dünyada vüsət almaqda olan iqtisadi böhranın səs-küylü etiraz aksiyaları təşkil edən antiqlobalistlərə də təsir göstərdiyi istisna deyil.
38-ci Davos Dünya İqtisadi Forumu "Gələcəyə inamla" adlı birgə bəyanatın qəbul edilməsilə başa çatdı. Bu dəfə dünyanın aparıcı ölkələrinin rəhbərləri tədbirə qatılmadılar. Bu səbəbdən də dünya böhranından narahatlıq keçirənləri sakitləşdirmək missiyası ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Raysın üzərinə düşdü. O, sadəcə, ölkəsinin prezidenti Corc Buşun Amerika iqtisadiyyatının "möhkəmliyi" və Vaşinqtonun adekvat addımlar atmağa hazır olması haqda bəyanatlarını təkrarlamaqla kifayətləndi.
Digər Qərb dövlətlərinin təmsilçiləri də oxşar nikbinliklə çıxış etdilər. Lakin məşhur amerikalı maliyyəçi Corc Soros bildirdi ki, dolların "qızıl erası"nın sonu, ABŞ-ın iqtisadi tənəzzülü yaxınlaşır və çox güman ki, bunlardan qaçmaq mümkün olmayacaq. Sorosun sözlərinə görə, maliyyə bazarının özü-özünü tənzimləyəcəyinə ümid bəsləmək olmaz və dövlət situasiyaya müdaxilə etməlidir.
Ümumiyyətlə, Davos forumu dünya iqtisadiyyatı və siyasətinə diaqnozun qoyulduğu bir məkandır. Bu il üçün diaqnozu isə ümidverici adlandırmaq olmaz. Yaranmış vəziyyətlə bağlı qərarların qəbul edilməsinə gəlincə, bu daha dar çərçivədə, məsələn, "Böyük səkkizlik" adlanan "G-8"in sammitində, dünyanın aparıcı maliyyə institutları və nəhəng dövlətlərin mərkəzi banklarının rəhbərlərinin bağlı qapılar arxasında keçirilən görüşlərində baş verir. Qlobal situasiyaya ciddi təsir göstərmək imkanında olmayan orta və kiçik dövlətlərsə, ilk növbədə, risklərin minimuma endirilməsi və yaşanan böhrandan öz ölkəsini qorumaq qalır.
Bu baxımdan, Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin Davos forumunda iştirakı nümunəvidir. Çünki Azərbaycana böyük neft gəlirləri axmağa başlayıb və onların dünyada yaşanan iqtisadi və maliyyə böhranı fonunda düzgün paylaşdırılması və idarə olunması kifayət qədər çətin məsələyə çevrilir. Bunun bilavasitə müvafiq vəzifəli şəxslərin üzərinə düşdüyü aydındır. Lakin ən əsas məsuliyyət yenə də dövlət başçısının üzərindədir və bu səbəbdən onun dünya siyasəti və iqtisadiyyatında hökm sürən atmosferi şəxsən hiss etməsi faydalı işdir. Azərbaycan özünün enerji resursları, inkişaf edən bazarı, möhkəm maliyyə vəziyyətilə maliyyə böhranı ilə yüklənmiş bir çox ölkələrdən fərqlənir və bu səbəbdən də getdikcə özünə daha böyük diqqət cəlb edir. Belə sərfəli konyukturanı əldən vermək olmazdı və ondan inkişafın sürətləndirilməsi üçün səmərəli istifadə edilməsi vacib idi. Prezident Əliyev Davos forumunda olduğu üç gün ərzində bu məsələlərin öhdəsindən fəal şəkildə gəldi.
İlham Əliyev Davosda dövlət və hökumət başçıları, bir sıra ölkələri təmsil edən nazirlərlə görüşlər keçirdi. Onların arasında İsveçrə prezidenti Paskal Kuşper, Ukraynanın dövlət başçısı Viktor Yuşşenko, Albaniya Nazirlər Şurasının rəhbəri Sali Beriş, Macarıstanın baş naziri Ferens Dyurçan, İranın xarici işlər naziri Manuçehr Mottaki, İsrailin xarici siyasət idarəsinin rəhbəri Sipi Livni, Yorski Hersoqu Endryu, Böyük Britaniyanın biznes, sahibkarlığın inkişafı və nizamlama islahatları üzrə dövlət naziri Con Hatton, Amerika Yəhudi Komitəsinin icraçı-direktoru Devid Xarris, Cənubi Afrikanın Afrika Milli Konqresinin rəhbəri Cakob Zuma kimi isimlər var.
İş adamları və maliyyə elitasının təmsilçilərinə gəlincə, İ.Əliyev Davosda Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının prezidenti Jan Lömerlə görüşdü, həmçinin, "bp Group" şirkətinin icraçı direktoru Entoni Xeyuordu, "Citi Group"un rəhbəri Uin Bişofu, Amerikanın "Global Hyatt" şirkətinin rəhbəri və sahibi Tomas Priskeri, Britaniyanın "Euromoney Institutional Investor PLC" şirkətinin rəhbəri Padraik Fallonu qəbul etdi.
Azərbaycanda müasir informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı ilə bağlı strateji kursun göstəricisi isə bu sahədə dünyanın aparıcı şirkətlərinin rəhbərləri ilə keçirilən görüşlər və aparılan məhsuldar danışıqlar oldu. Forumda Azərbaycanın dövlət başçısını rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasovun müşayiət etməsi də nümunəvi məqamlardan biridir. İsveçrədə olduğu müddətdə İ.Əliyev CISCO-nun rəhbəri və icraçı-direktoru Con Çambersonu, "Microsoft" şirkətinin tədqiqatlar və strategiya üzrə direktoru Kreyq Mandini də qəbul edib. Qeyd edək ki, "Microsoft" Azərbaycanda Elektron İnformasiya Mərkəzi yaratmaq fikrindədir. Bundan başqa, dünyaca məşhur olan bu şirkətlə İKT sahəsində digər layihələrin də həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Bununla yanaşı, İKT-nin inkişafı, əsasən, yaxın gələcəyin işidirsə, enerji resursları və onların dünya bazarlarına çıxarılması məsələsi Azərbaycanın artıq bugünkü real əhəmiyyətini müəyyənləşdirir. Ölkəmizin və onun rəhbərinin məhz bu məsələnin müzakirəsi zamanı diqqət mərkəzində olması heç də təəccüblü deyil. Prezident İlham Əliyev forumun gedişində "Enerji sənayesində günəş enerjisinin rolu" mövzusunda keçirilən iclasa qatıldı və "Enerji təhlükəsizliyi və Azərbaycanın alternativ enerji mənbəyi kimi rolu" mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Çıxışında Cənubi Qafqaz regionunda həyata keçirilən enerji layihələrindən, Avropanın enerji resursları və təhlükəsizliyinin təmin olunmasında Xəzərin əvəzedilməz rolundan söz açdı. Nabucco kimi layihələrin perspektivindən, Azərbaycanın Avropaya inteqrasiya siyasətindən, regional əməkdaşlıqdan danışan İ.Əliyev Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də toxunaraq bildirdi ki, Cənubi Qafqazda sülh, sabitlik və tam əməkdaşlıq üçün bu problemin həlli vacibdir.
Enerji problemləri İ.Əliyevin V.Yuşşenko ilə görüşündə də diqqət mərkəzində oldu. Dövlət başçıları Odessa-Brodı-Plosk-Qdansk neft kəməri layihəsilə bağlı əməkdaşlıq, Azərbaycan, Gürcüstan, Litva, Polşa, Ukrayna, həmçinin Estoniya, Latviya, Slovakiya, Türkiyə, Rumıniya və Bolqarıstanın iştirak edəcəyi vahid enerji tranziti məkanının yaradılması məsələlərini müzakirə etdilər. Görüşdə İlham Əliyev 2008-ci ilin mayında Kiyevdə keçirilməsi nəzərdə tutulan enerji sammitində iştirak edəcəyini də bildirib.
Beləliklə, Davos forumu dünya iqtisadiyyatının hara getdiyi, qlobal böhrandan qaçmağın mümkün olub-olmayacağı haqda suallara cavab tapmadan yekunlaşdı. Bir şey aydındır ki, mövcud problemlərin bazarın özü tərəfindən tənzimlənəcəyi haqda fikirlərə inanan insanların sayı çox azdır. Böhranın dərinləşdiyi bir şəraitdə dövlətin iqtisadiyyata təsir institutlarının rolu və əhəmiyyəti artır, siyasət və energetikanın, dövlət hakimiyyəti və maliyyənin qarşılıqlı vəhdəti isə gündən-günə daha da artır.
Ehtiyatlı, konservativ maliyyə siyasəti, risklərin azaldılması, infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi və iqtisadiyyatın real sektorları Azərbaycanın, hətta yaşanan böhranın fonunda sabitlik və inkişaf adası olaraq qalmasına kömək edə bilər.

ДАВОС: ГЛОБАЛЬНОЙ ЭКОНОМИКЕ ГРОЗИТ КРИЗИС
ШвейцариЯ издавна ассоциируетсЯ у людей знаменитыми сырами и шоколадом, известными марками часов, а также самыми надежными банками. Но в последние десятилетия у этой процветающей и уютной страны появился еще один брэнд - это горный курорт Давос, в котором, начиная с 1971 года, регулярно проводится Всемирный экономический форум (World Economic Forum, WEF). Участие в нем считают престижным и важным влиятельнейшие предприниматели и финансисты, политики, общественные деятели и эксперты-экономисты со всего мира.
Нынешняя 38-я Давосская неделя прошла 23-27 января и собрала здесь 2,5 тыс. делегатов. Среди них 30 глав государств и правительств, более сотни министров, 74 высших менеджера крупнейших компаний и финансовых институтов из мировой Топ-100. В ходе форума его участники имеют возможность сочетать полезное с приятным, участвовать в семинарах, презентациях и обсуждениях, проводить неформальные встречи, а вдобавок любоваться прекрасной природой и кататься на лыжах. Давос в этом смысле представляет уникальные возможности.
Хотя форум является экономическим, но обсуждения на нем часто выходят на политические проблемы. Так, ранее главным предметом и объектом дискуссий становились Россия, Китай, ситуация на Ближнем Востоке, Ирак и др. В этом году основная тема форума - "Сила сотрудничества в сфере инноваций". Организаторы определили пять основных тем дискуссий: "Экономика и финансы - пути преодоления нестабильности"; "Бизнес: сотрудничество в условиях конкуренции"; "Геополитика: согласование общих интересов, преодолевая разногласия"; "Наука и технология: оптимизация использования природных условий с учетом последних достижений науки"; "Общественные ценности: анализ грядущих изменений". Одновременно работали в среднем по пять секций, которые начинались в 8 утра и заканчивались порой поздно вечером.
Кризис, обозначившийся в мировой экономике, не оставил места для более-менее широкого обсуждения политических проблем. Буквально в день открытия Давосской недели на ведущих фондовых площадках произошел обвал. Такой ход событий не стал столь уж неожиданным. Свидетельством тому доклад, размещенный на сайте Давосского форума, в котором ведущими экспертами оценена вероятность обострения той или иной проблемы по 5-балльной шкале. Так вот, опасность всемирного финансового кризиса оценена по максимуму (5,0). На втором месте - вероятность обвала цен на недвижимость в США и Европе (4,8). Третья опасность - растущие цены на продовольствие (4,5). Цена на нефть, по мнению экспертов, будет расти и дальше (4,0), выбросы в атмосферу и воду основные страны - загрязнители окружающей среды ощутимо не уменьшат (3,8).
Вопреки тому, что подобного рода международные встречи в последние годы становятся ареной нешуточных боев между полицией и антиглобалистами, на сей раз все обошлось относительно тихо. Очевидно, службы безопасности извлекли уроки из прошлого и лучше организовали профилактические мероприятия. Не исключено, что серьезность опасности надвигающегося мирового экономического кризиса дошла даже до организаторов шумных протестных акций антиглобалистов.
38-й Всемирный экономический форум в Давосе завершился принятием совместного заявления "С верой в будущее". На сей раз лидеры ведущих держав, в силу разных причин, в работе форума не участвовали. Поэтому госсекретарю США Кондолизе Райс пришлось успокаивать опасения по поводу мирового кризиса. Она всего лишь повторила заявления президента Джорджа Буша о "стойкости" американской экономики и готовности Вашингтона предпринять адекватные ситуации энергичные меры. В духе показного оптимизма выступили и другие представители западных стран. Однако известный американский финансист Джордж Сорос заявил, что приближается конец "золотой эры" доллара, спада экономики США, скорее всего, не избежать. По его словам, не следует рассчитывать на саморегулирование финансовых рынков и в ситуацию должны вмешаться государственные власти.
Давосский форум - это место, где устанавливается диагноз состояния мировой экономики и политики. Диагноз на текущий год - неутешительный. Решения же принимаются в гораздо более узком составе, на саммитах так называемой "восьмерки" - G-8, на закрытых заседаниях руководителей главных финансовых институтов мира и центральных банков ведущих мировых держав. Средним и малым государствам, которые не в состоянии серьезно повлиять на глобальную ситуацию, остается в первую очередь минимизировать риски и обезопасить от надвигающего кризиса собственные страны.
Показательно в этом смысле участие в Давосском форуме президента Азербайджана Ильхама Алиева. Ведь в нашу страну начали поступать огромные нефтяные доходы, правильное размещение и управление которыми в условиях надвигающегося мирового финансового и экономического кризиса становится чрезвычайно трудной задачей. Ясно, что непосредственно это входит в обязанность соответствующих должностных лиц. Но высшая ответственность все равно ложится на главу государства, и потому лично прочувствовать атмосферу в мировой политической и экономической элите было весьма полезно. Сам Азербайджан с его энергоресурсами, растущим рынком, прочным финансовым положением выгодно отличается от многих погружающихся в финансовый кризис стран и потому привлекает к себе все большее внимание. Такую выгодную конъюнктуру было важно не упустить и с выгодой использовать для решения проблем ускоренного развития. Президент Алиев активно решал эти задачи в ходе своего трехдневного пребывания на Давосском форуме.
Ильхам Алиев встретился с главами государств и правительств, министрами ряда стран. Среди них: президент Швейцарии Паскал Кушпен, президент Украины Виктор Ющенко, председатель Совета министров Албании Сали Бериш, премьер-министр Венгрии Ференц Дюрчан, министр иностранных дел Исламской Республики Иран Манучехр Моттаки, глава внешнеполитического ведомства Израиля Ципи Ливни, герцог Йоркский Эндрю, государственный секретарь Великобритании по бизнесу, развитию предприятий, реформам регулирования Джон Хаттон, исполнительный директор Американского еврейского комитета Дэвид Харрис, председатель Африканского национального конгресса Южной Африки Джакоб Зума.
Что касается представителей деловой и финансовой элиты, то Ильхам Алиев встретился также с президентом Европейского банка реконструкции и развития Жаном Лемьером, а также принял исполнительного директора bp Group Энтони Хейуорда, председателя Citi Group Уина Бишофа, председателя и владельца американской компании Global Hyatt Томаса Прицкера, председателя британской компании Euromoney Institutional Investor PLC Падраика Фаллона.
Отражением стратегического курса на развитие в Азербайджане современных средств коммуникации и информационных технологий стали продуктивные встречи и переговоры с руководителями ведущих мировых компаний этой отрасли. Показательно, что главу азербайджанского государства на этом форуме сопровождал министр связи и информационных технологий Али Аббасов. Президент Ильхам Алиев принял и провел беседы с председателем и исполнительным директором CISCO Джоном Чамберсом. Затем Ильхам Алиев принял директора корпорации Microsoft по исследованиям и стратегии Крейга Манди. Microsoft планирует создать в Азербайджане электронно-информационный центр. В партнерстве с этой всемирно известной корпорацией планируются ряд других проектов в области ИКТ.
Однако если развитие ИКТ во многом является задачей ближайшего будущего, то энергоресурсы и их доставка на мировые рынки определяют реальную значимость Азербайджана уже сегодня. Неудивительно, что именно при обсуждении этих вопросов наша страна и ее лидер оказывались в центре внимания. Президент Алиев принял участие в заседании форума на тему "Роль солнечной энергии в энергетической промышленности". Он выступил с докладом на тему "Энергетическая безопасность и роль Азербайджана как альтернативного источника энергии". В своем выступлении президент Алиев отметил реализуемые в регионе Южного Кавказа энергетические проекты, незаменимую роль Каспийского бассейна как альтернативного источника обеспечения энергоресурсами и безопасности Европы. Он рассказал о перспективах таких проектов, как Nabucco, политике Азербайджана, направленной на интеграцию в Европу, региональном сотрудничестве. Президент Алиев также коснулся нагорно-карабахского конфликта, подчеркнув важность его разрешения для мира, стабильности и полноценного сотрудничества на Южном Кавказе.
Проблемы энергетики также были в центре внимания в ходе встречи с президентом Украины Виктором Ющенко. Были обсуждены вопросы сотрудничества по проекту нефтепровода Одесса - Броды - Плоцк - Гданьск, перспективы создания общего энерготранзитного пространства, участниками которого могут стать Азербайджан, Грузия, Литва, Польша, Украина, а также Эстония, Латвия, Словакия, Турция, Румыния и Болгария. В ходе встречи Ильхам Алиев подтвердил свое участие в энергетическом саммите, который должен пройти в мае 2008 года в Киеве.
Давосская неделя завершилась, оставив мир без ответов на вопрос, куда идет мировая экономика и удастся ли избежать глобального кризиса. Ясно одно, что все меньше людей разделяют либеральные упования на саморегуляцию существующих проблем самим рынком. Роль и значение институтов государственного вмешательства в экономику в условиях надвигающегося кризиса повышаются, а переплетение политики и энергетики, государственной власти и финансов становится день от дня все тесней. Осторожная, консервативная финансовая политика, снижение рисков, реализация инфраструктурных проектов и реальные сектора экономики могут помочь Азербайджану оставаться островком стабильности и развития даже в условиях надвигающегося кризиса.