DAVOS: QLOBAL İQTİSADİYYATI BÖHRAN GÖZLƏYİR
İsveÇrƏ Çoxdandır ki, insanlarda mƏşhur pendiri və şokoladı, məşhur saat markaları, həmçinin ən etibarlı bankları ilə assosiasiya olunur. Lakin son 9 ildə bu çiçəklənən və rahat ölkədə daha bir brend yaranıb - bu, dağ kurortu olan Davos şəhəridir. Məhz burada 1971-ci ildən başlayaraq, mütəmadi olaraq, Dünya İqtisadi Forumu (World Economic Forum, WEF) keçirilir. Bu tədbirdə iştirak nüfuz göstəricisi sayılır və dünyanın müxtəlif ölkələrindən olan böyük nüfuza malik sahibkarlar, maliyyəçilər, siyasətçilər, ictimai xadimlər və iqtisadi ekspertlər forumun işində iştirak edirlər.
Budəfəki - 38-ci Davos həftəsi yanvarın 23-27-də keçirildi və tədbirə 2,5 min nümayəndə qatıldı. Onların arasında 30 dövlət və hökumət başçısı, yüzdən artıq nazir, dünyanın 100 ən nəhəng şirkəti və maliyyə institutularından 74 ali menecer var idi. Forumun gedişində onun iştirakçıları fikir müdadiləsi aparır, seminarlarda, təqdimat mərasimlərində və müzakirələrdə iştirak edir, qeyri-formal görüşlər keçirir, üstəlik, gözəl təbiətdən zövq alır və xizəklə sürüşməyin kefini yaşayırlar. Davos bu baxımdan nadir imkanlara malikdir.
Forum iqtisadi olsa da, orada mütəmadi olaraq, siyasi problemlər də müzakirəyə çıxarılır. İndiyədək Rusiya, Çin, Yaxın Şərqdə vəziyyət, İraq problemi və digər məsələlər bu tədbirin müzakirə obyekti olub. Bu il isə forumun əsas mövzusu "İnnovasiya sahəsində əməkdaşlığın gücü" idi. Təşkilatçılar beş əsas müzakirə mövzusu müəyyənləşdirmişdilər: "İqtisadiyyat və maliyyə-qeyri-sabitliyin qarşısının alınması yolları"; "Biznes: rəqabət şəraitində əməkdaşlıq"; "Geosiyasət: fikir ayrılıqlarının aradan qaldırılması yolu ilə ümumi maraqların razılaşdırılması"; "Elm və texnologiya: elmin son nailiyyətlərinin nəzərə alınması ilə təbii şəraitdən istifadənin optimallaşdırılması"; "İctimai dəyərlər: gözlənilən dəyişikliklərin analizi".
Eyni zamanda beş bölmə üzrə də iş aparılıb və onlar səhər saat 08:00-dan axşamadək davam edib.
Dünya iqtisadiyyatında yaranmış böhran forumda siyasi problemlərin daha geniş müzakirəsinə imkan vermədi. Demək olar ki, Davos həftəsinin açılış günü aparıcı fond meydançalarında çökmə baş verdi. Amma hadisələrin bu cür gedişini gözlənilməz adlandırmaq da olmaz. Davos forumunun İnternet saytında yerləşdirilmiş məruzə də bu fikri təsdiqləyir: orada aparıcı ekspertlər bu və ya digər problemin kəskinləşməsi ehtimalını 5 ballıq şkala üzrə qiymətləndiriblər. Sənəddə ümumdünya maliyyə böhranı təhlükəsi maksimum balla qiymətləndirilib - 5,0.
İkinci yerdə ABŞ və Avropada daşınmaz əmlakın qiymətinin tənəzzülə uğraması (4,8), üçüncü yerdə isə ərzaq məhsullarının qiymətinin artması gəlir (4,5).
Bundan başqa, ekspertlər hesab edirlər ki, neftin qiyməti bundan sonra da artmaqda davam edəcək (4,0), atmosfer və suyun ən çox çirkləndirildiyi ölkələrdə bu ənənə aradan qalxmayacaq (3,8).
Son illər dünyada buna oxşar tədbirlərin polislə antiqlobalistlər arasında ciddi toqquşmalarla müşayiət olunmasına baxmayaraq, bu dəfə hər şey sakitçiliklə keçdi. Şübhəsiz, təhlükəsizlik qüvvələri indiyədək baş verənlərdən nəticə çıxararaq, önləyici tədbirləri yüksək səviyyədə həyata keçirmişdilər. Bundan başqa, dünyada vüsət almaqda olan iqtisadi böhranın səs-küylü etiraz aksiyaları təşkil edən antiqlobalistlərə də təsir göstərdiyi istisna deyil.
38-ci Davos Dünya İqtisadi Forumu "Gələcəyə inamla" adlı birgə bəyanatın qəbul edilməsilə başa çatdı. Bu dəfə dünyanın aparıcı ölkələrinin rəhbərləri tədbirə qatılmadılar. Bu səbəbdən də dünya böhranından narahatlıq keçirənləri sakitləşdirmək missiyası ABŞ-ın dövlət katibi Kondoliza Raysın üzərinə düşdü. O, sadəcə, ölkəsinin prezidenti Corc Buşun Amerika iqtisadiyyatının "möhkəmliyi" və Vaşinqtonun adekvat addımlar atmağa hazır olması haqda bəyanatlarını təkrarlamaqla kifayətləndi.
Digər Qərb dövlətlərinin təmsilçiləri də oxşar nikbinliklə çıxış etdilər. Lakin məşhur amerikalı maliyyəçi Corc Soros bildirdi ki, dolların "qızıl erası"nın sonu, ABŞ-ın iqtisadi tənəzzülü yaxınlaşır və çox güman ki, bunlardan qaçmaq mümkün olmayacaq. Sorosun sözlərinə görə, maliyyə bazarının özü-özünü tənzimləyəcəyinə ümid bəsləmək olmaz və dövlət situasiyaya müdaxilə etməlidir.
Ümumiyyətlə, Davos forumu dünya iqtisadiyyatı və siyasətinə diaqnozun qoyulduğu bir məkandır. Bu il üçün diaqnozu isə ümidverici adlandırmaq olmaz. Yaranmış vəziyyətlə bağlı qərarların qəbul edilməsinə gəlincə, bu daha dar çərçivədə, məsələn, "Böyük səkkizlik" adlanan "G-8"in sammitində, dünyanın aparıcı maliyyə institutları və nəhəng dövlətlərin mərkəzi banklarının rəhbərlərinin bağlı qapılar arxasında keçirilən görüşlərində baş verir. Qlobal situasiyaya ciddi təsir göstərmək imkanında olmayan orta və kiçik dövlətlərsə, ilk növbədə, risklərin minimuma endirilməsi və yaşanan böhrandan öz ölkəsini qorumaq qalır.
Bu baxımdan, Azərbaycan prezidenti İlham Əliyevin Davos forumunda iştirakı nümunəvidir. Çünki Azərbaycana böyük neft gəlirləri axmağa başlayıb və onların dünyada yaşanan iqtisadi və maliyyə böhranı fonunda düzgün paylaşdırılması və idarə olunması kifayət qədər çətin məsələyə çevrilir. Bunun bilavasitə müvafiq vəzifəli şəxslərin üzərinə düşdüyü aydındır. Lakin ən əsas məsuliyyət yenə də dövlət başçısının üzərindədir və bu səbəbdən onun dünya siyasəti və iqtisadiyyatında hökm sürən atmosferi şəxsən hiss etməsi faydalı işdir. Azərbaycan özünün enerji resursları, inkişaf edən bazarı, möhkəm maliyyə vəziyyətilə maliyyə böhranı ilə yüklənmiş bir çox ölkələrdən fərqlənir və bu səbəbdən də getdikcə özünə daha böyük diqqət cəlb edir. Belə sərfəli konyukturanı əldən vermək olmazdı və ondan inkişafın sürətləndirilməsi üçün səmərəli istifadə edilməsi vacib idi. Prezident Əliyev Davos forumunda olduğu üç gün ərzində bu məsələlərin öhdəsindən fəal şəkildə gəldi.
İlham Əliyev Davosda dövlət və hökumət başçıları, bir sıra ölkələri təmsil edən nazirlərlə görüşlər keçirdi. Onların arasında İsveçrə prezidenti Paskal Kuşper, Ukraynanın dövlət başçısı Viktor Yuşşenko, Albaniya Nazirlər Şurasının rəhbəri Sali Beriş, Macarıstanın baş naziri Ferens Dyurçan, İranın xarici işlər naziri Manuçehr Mottaki, İsrailin xarici siyasət idarəsinin rəhbəri Sipi Livni, Yorski Hersoqu Endryu, Böyük Britaniyanın biznes, sahibkarlığın inkişafı və nizamlama islahatları üzrə dövlət naziri Con Hatton, Amerika Yəhudi Komitəsinin icraçı-direktoru Devid Xarris, Cənubi Afrikanın Afrika Milli Konqresinin rəhbəri Cakob Zuma kimi isimlər var.
İş adamları və maliyyə elitasının təmsilçilərinə gəlincə, İ.Əliyev Davosda Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankının prezidenti Jan Lömerlə görüşdü, həmçinin, "bp Group" şirkətinin icraçı direktoru Entoni Xeyuordu, "Citi Group"un rəhbəri Uin Bişofu, Amerikanın "Global Hyatt" şirkətinin rəhbəri və sahibi Tomas Priskeri, Britaniyanın "Euromoney Institutional Investor PLC" şirkətinin rəhbəri Padraik Fallonu qəbul etdi.
Azərbaycanda müasir informasiya və kommunikasiya texnologiyalarının inkişafı ilə bağlı strateji kursun göstəricisi isə bu sahədə dünyanın aparıcı şirkətlərinin rəhbərləri ilə keçirilən görüşlər və aparılan məhsuldar danışıqlar oldu. Forumda Azərbaycanın dövlət başçısını rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasovun müşayiət etməsi də nümunəvi məqamlardan biridir. İsveçrədə olduğu müddətdə İ.Əliyev CISCO-nun rəhbəri və icraçı-direktoru Con Çambersonu, "Microsoft" şirkətinin tədqiqatlar və strategiya üzrə direktoru Kreyq Mandini də qəbul edib. Qeyd edək ki, "Microsoft" Azərbaycanda Elektron İnformasiya Mərkəzi yaratmaq fikrindədir. Bundan başqa, dünyaca məşhur olan bu şirkətlə İKT sahəsində digər layihələrin də həyata keçirilməsi nəzərdə tutulub.
Bununla yanaşı, İKT-nin inkişafı, əsasən, yaxın gələcəyin işidirsə, enerji resursları və onların dünya bazarlarına çıxarılması məsələsi Azərbaycanın artıq bugünkü real əhəmiyyətini müəyyənləşdirir. Ölkəmizin və onun rəhbərinin məhz bu məsələnin müzakirəsi zamanı diqqət mərkəzində olması heç də təəccüblü deyil. Prezident İlham Əliyev forumun gedişində "Enerji sənayesində günəş enerjisinin rolu" mövzusunda keçirilən iclasa qatıldı və "Enerji təhlükəsizliyi və Azərbaycanın alternativ enerji mənbəyi kimi rolu" mövzusunda məruzə ilə çıxış etdi. Çıxışında Cənubi Qafqaz regionunda həyata keçirilən enerji layihələrindən, Avropanın enerji resursları və təhlükəsizliyinin təmin olunmasında Xəzərin əvəzedilməz rolundan söz açdı. Nabucco kimi layihələrin perspektivindən, Azərbaycanın Avropaya inteqrasiya siyasətindən, regional əməkdaşlıqdan danışan İ.Əliyev Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə də toxunaraq bildirdi ki, Cənubi Qafqazda sülh, sabitlik və tam əməkdaşlıq üçün bu problemin həlli vacibdir.
Enerji problemləri İ.Əliyevin V.Yuşşenko ilə görüşündə də diqqət mərkəzində oldu. Dövlət başçıları Odessa-Brodı-Plosk-Qdansk neft kəməri layihəsilə bağlı əməkdaşlıq, Azərbaycan, Gürcüstan, Litva, Polşa, Ukrayna, həmçinin Estoniya, Latviya, Slovakiya, Türkiyə, Rumıniya və Bolqarıstanın iştirak edəcəyi vahid enerji tranziti məkanının yaradılması məsələlərini müzakirə etdilər. Görüşdə İlham Əliyev 2008-ci ilin mayında Kiyevdə keçirilməsi nəzərdə tutulan enerji sammitində iştirak edəcəyini də bildirib.
Beləliklə, Davos forumu dünya iqtisadiyyatının hara getdiyi, qlobal böhrandan qaçmağın mümkün olub-olmayacağı haqda suallara cavab tapmadan yekunlaşdı. Bir şey aydındır ki, mövcud problemlərin bazarın özü tərəfindən tənzimlənəcəyi haqda fikirlərə inanan insanların sayı çox azdır. Böhranın dərinləşdiyi bir şəraitdə dövlətin iqtisadiyyata təsir institutlarının rolu və əhəmiyyəti artır, siyasət və energetikanın, dövlət hakimiyyəti və maliyyənin qarşılıqlı vəhdəti isə gündən-günə daha da artır.
Ehtiyatlı, konservativ maliyyə siyasəti, risklərin azaldılması, infrastruktur layihələrinin həyata keçirilməsi və iqtisadiyyatın real sektorları Azərbaycanın, hətta yaşanan böhranın fonunda sabitlik və inkişaf adası olaraq qalmasına kömək edə bilər.

DAVOS:THE GLOBAL ECONOMY IS FACING A CRISIS
Switzerland has long been associated with famous cheese and chocolate, well-known brands of watches, as well as the most reliable banks. But in recent decades, this prosperous and comfortable country has developed another brand - the mountainous resort of Davos which has regularly hosted the World Economic Forum (WEF) since 1971. Authoritative businessmen, financiers, politicians, public figures and economic experts from the whole world regard participation in it as prestigious and important.
The current 38th Davos week was held on 23-27 January and brought together 2,500 delegates. Among them are 30 heads of state and government, more than 100 ministers, 74 top managers of major companies and financial institutions. During the forum, its participants get a chance to combine work with pleasure, participate in seminars, presentations and discussions, hold information meetings, view the wonderful scenery and go skiing. In this sense, Davos provides unique opportunities.
Although the forum is economic, discussions there often focus on political problems. For example, previously the main subjects of discussion were Russia, China, the situation in the Middle East, Iraq and so on. This year the main subject of the forum was "The Power of Collaborative Innovation". The organizers identified five major subjects of discussion: "Addressing Economic Insecurity", "Competing While Collaborating", "Aligning Interests Across Divides", "Exploring Nature's New Frontiers" and "Understanding Future Shifts". There were also five sections that began at eight o'clock in the morning and ended late in the evening.
The crisis in the world economy did not leave a chance for more or less broader discussions on political problems. Literally on the opening day of the Davos week, the leading stock exchanges experienced a decline. Such a course of events was not so unexpected. This is proved by a report posted on the website of the Davos forum, in which leading experts assess the likelihood of this or that problem deteriorating on a five-point scale. For example, the danger of a global economic crisis was assessed to the maximum (5.0). The possible fall in real estate prices in the USA and Europe comes second (4.8). The third danger is the growing food prices (4.5). Oil prices will continue to grow (4.0), experts think, and the main countries that pollute the environment are unlikely to reduce emissions into the atmosphere (3.8).
Although such international meetings have become a scene of serious fighting between the police and anti-globalists in recent years, this time the situation was quieter. Apparently, security services learnt a lesson from the past and better organized preventive measures. It cannot be ruled out that even the organizers of rampant protests by anti-globalists understand the serious danger posed by the imminent world economic crisis.
The 38th World Economic Forum is Davos ended with the adoption of a joint declaration. For various reasons, the leaders of major powers did not participate in the forum this time. For this reason, US Secretary of State Condoleezza Rice had to dispel fears about the world crisis. She only repeated the statement by President George Bush about the "steadiness" of the American economy and Washington's readiness to take energetic measures appropriate to the situation. Other representatives of Western countries also spoke in the spirit of affected optimism. However, the well-known US financier, George Soros, said that the "golden age" of the dollar is ending, and the US economy is very unlikely to avoid collapse. He said that there is no chance that financial markets will regulate themselves, and authorities should intervene in the situation.
The Davos forum is a place where the state of the world economy and politics is diagnosed. The diagnosis for this year is not consoling. Decisions are made in a much narrower circle - at so-called G8 summits, closed meetings of heads of the world's major financial institutions and central banks of leading world powers. Small and medium-sized states that are unable to seriously influence the global situation will have to minimize risks first of all and protect their own countries from the imminent crisis.
In this sense, it is notable that Azerbaijani President Ilham Aliyev also participated in the Davos forum. Our country has started getting huge oil revenues, the correct placement and management of which is becoming an extremely difficult task at a time of an imminent financial and economic crisis in the world. It is clear that this is the duty of relevant officials. But the biggest responsibility lies with the head of state, which is why it was quite useful to personally feel the atmosphere in the world political and economic elite. Azerbaijan itself, with its energy resources, growing market and steady financial situation, favourably differs from many countries gripped by the financial crisis, which is why it is drawing more and more attention. It was important not to miss such a good chance and make effective use of it in order to solve problems of speedy development. President Aliyev actively solved these tasks during his three-day visit to the Davos forum.
Ilham Aliyev met heads of state and government, as well as ministers from a number of countries. Among them are Swiss President Pascal Couchepin, Ukrainian President Viktor Yushchenko, chairman of the Albanian Council of Ministers Sali Berisha, Hungarian Prime Minister Ferenc Gyurcsany, Iranian Foreign Minister Manuchehr Mottaki, Israeli Foreign Minister Tsipi Livni, Duke of York Andrew, British Secretary of State for Business, Enterprise and Regulatory Reform John Hutton, American Jewish Committee Executive Director David A. Harris, and South Africa's African National Congress Chairman Jacob Zuma.
As for representatives of the business and financial elite, Ilham Aliyev also met the president of the European Bank for Reconstruction and Development, Jean Lemmiere, BP Group Chief Executive Anthony Hayward, Citigroup Chairman Win Bischoff, the chairman and owner of the US company Global Hyatt, Thomas Pritzker, and the chairman of the British company Euromoney Institutional Investor PLC, Padraic Fallon.
Productive meetings and negotiations with the heads of leading world companies in the sphere of modern means of communications and information technology became a reflection of the strategic policy of developing this sphere in Azerbaijan. It is notable that during the forum, the Azerbaijani head of state was accompanied by Minister of Communications and Information Technologies Ali Abbasov. President Aliyev received and negotiated with Executive Director of CISCO Systems Inc. John Chambers. Then President Ilham Aliyev received Microsoft Chief Research and Strategy Officer Craig Mundie. Microsoft is planning to set up an electronic-information centre in Azerbaijan. A number of other projects in the ICT sphere are also planned in association with this corporation.
However, if the development of ICT is, in many respects, a short-term task, energy resources and their delivery to the world market already define Azerbaijan's real importance. It is no surprise that it was exactly during discussions on these issues that our country and its leader were in the centre of attention. President Aliyev participated in the session of the forum on the role of solar energy in the energy industry. He made a report on the subject of energy security and Azerbaijan's role as an alternative source of energy. In his speech, President Aliyev noted energy projects being implemented in the South Caucasus, and the irreplaceable role of the Caspian basin as an alternative source of energy and its importance to Europe's security. He spoke about the prospects of such a project as Nabucco, Azerbaijan's policy of integration into Europe and regional cooperation. President Aliyev also touched on the Nagornyy Karabakh conflict, noting the importance of its settlement to peace, stability and comprehensive cooperation in the South Caucasus.
Problems of energy were also in the centre of attention during the meeting with Ukrainian President Viktor Yushchenko. The meeting discussed cooperation on the Odessa-Brody-Plotsk-Gdansk oil pipeline and prospects for the establishment of a common energy transit area which may involve Azerbaijan, Georgia, Lithuania, Poland, Ukraine, Estonia, Latvia, Slovakia, Turkey, Romania and Bulgaria. During the meeting, Ilham Aliyev confirmed his participation in the energy summit that will be held in Kiev in May 2008.
The Davos week ended, leaving the world without the answer to the question as to where the world economy is going and whether it will be possible to avoid a global crisis. One thing is clear - fewer and fewer people share the liberal hopes that the market itself will solve the existing problems. The role and importance of institutions of state intervention in the economy at a time of an imminent crisis are increasing, while politics and energy, state power and finance are becoming more and more intertwined. A careful conservative financial policy, risk reduction, the implementation of infrastructure projects and the real sectors of the economy may help Azerbaijan remain an island of stability and development even at a time of a crisis.