AMERİKA QARADƏRİLİ PREZİDENTƏ HAZIRDIRMI?
Həm demokratların, həm də respublikaçıların seçicilərinin əksəriyyəti növbəti prezidentdən dəyişikliklər tələb edir
Amerikada seÇkiqabağı kampaniya getdikcə qızışmaqdadır. Nyu-Hempşirdə yanvarın 19-da keçirilən ilkin seçkidə Hillari Klinton qələbə qazandı (51%). Nevadada olduğu kimi, burada da seçicilərin əksəriyyətinin qadınlardan ibarət olması xanım Klintonun qələbəsində böyük rol oynadı: xanım seçicilərin 59%-i ona səs verdi.
Barak Obama isə öz növbəsində, Nevadanın qaradərili seçicilərinin 69%-nin səsini əldə edib. Proses bundan sonra da bu cür davam edərsə, o, yanvarın 26-da Cənubi Karolinada keçiriləcək ilkin seçkidə də eyni nəticəni göstərəcək - orada da seçicilərin, demək olar ki, yarısını afroamerikalılar təşkil edir.
Qeyd edək ki, ötən həftə Las-Veqas kazinolarının heyətini də özündə birləşdirən yerli həmkarlar ittifaqı təşkilatlarının Obamaya dəstək verməsindən sonra müşahidəçilər belə qənaətə gəliblər ki, o, Nevadada da qalib gələcək. Çünki bu ştatda da həmkarlar ittifaqlarının rolu həddindən artıq böyükdür. Lakin bəzi politoloqlar Nevadanın əhalisinin 1/5%-nin latın amerikalılardan ibarət olduğunu və onların tarixən qaradərililərə o qədər də ürəkdən dəstək vermədiyini xatırladırlar.
Ola bilər ki, Hillari Klintonun Obamanı latın amerikalılar arasındakı səsvermədə 38% üstünlüklə arxada qoyması məhz bununla bağlı idi. O həmçinin katoliklər, kişilər, yaşlılar və ağdərililər arasında da daha böyük dəstəyə nail olub.
Üstəlik, artıq ardıcıl olaraq, ikinci dəfə demokratik  koalisiyanın ənənəvi ictimai qrupları məhz ona səs verib. Bu isə fevralın 5-də eyni vaxtda 22 ştatatda ilkin seçkilərin keçiriləcəyi "superçərşənbə axşamı" ərəfəsində Obama üçün problemlər yaradır. Bununla yanaşı, bu gün (material Cənubi Karolinadakı ilkin seçkidən əvvəl hazırlanıb) Obama Klintonu Demokrat Partiyasının qurultayındakı nümayəndələrinin sayına görə də üstələyir  - 25 nümayəndə 24 nəfərə qarşı. Nəzərə alaq ki, partiyanın prezidentliyə namizədi məhz qurultayda müəyyənləşdiriləcək...
Hazırkı ilkin seçki mərhələsində əksər siyasətçi və analitiklərin diqqəti məhz Klinton-Obama duelinə yönəlib.  Çünki Buş administrasiyasının o qədər də uğurlu olmayan idarəçiliyindən sonra respublikaçıların bu seçkilərdə qələbə qazanacağına inananlar o qədər də çox deyil.
Həqiqətən də maraqlıdır, ABŞ-ın Demokrat Partiyası kimi özünün prezidentliyə namizədi elan edəcək: 60 yaşlı Hillari Klintonu, yoxsa Konqresin hazırkı tərkibində yeganə afroamerikalı olan 46 yaşlı kiçik Barak Hüseyn Obamanı? Bu, hazırda ABŞ-da qızışmaqda olan prezident seçkisi yarışının əsas intriqalarından biridir. Biz də öz növbəmizdə bu böyük siyasi döyüşə qatılan yeni siyasətçiyə diqqətlə nəzər salmağa çalışaq.
Obama özünün uşaqlıq və gənclik illəri haqda "Atamdan irsən keçmiş arzular" kitabında ətraflı yazıb. 1995-ci ildə işıq üzü görmüş kitabda Obama yazır: "Atamın ətrafımdakı insanlara bənzəməməsi və qara olması, anamın isə süd kimi ağ olması praktik olaraq, mənim düşüncəmə heç bir təsir göstərməyib". O, kitabda indoneziyalı və çinli qohumlarını da daxil etdiyi böyük ailəsini "balaca BMT" adlandırıb.
Kiçik Barak Hüseyn Obama 1961-ci il avqustun 4-də Havaya ştatının paytaxtı Qonoluluda anadan olub. Gələcək prezidentliyə namizədin atası böyük Barak Hüseyn Obama ABŞ-a iqtisadiyyatı öyrənmək üçün gəlib. Ağdərili amerikalı anası Stenli Enn Danhem isə antropologiyaya üstünlük verib. Barakın hələ iki yaşı olan zaman  isə onun valideynləri ayrılıblar. Atası təhsilini davam etdirmək üçün Harvarda, daha sonra isə geriyə, Keniyaya yollanıb. Enn Danhem isə indoneziyalı tələbə ilə yenidən ailə qurub. 1976-cı ildə Obama İndoneziyaya köçüb, 1980-ci ildə isə Havayaya qayıdaraq, orada özəl orta məktəblərdən birini bitirib.
Obama ictimai fəaliyyətə 1985-ci ildə Çikaqoda dini icmaların nümayəndələri ilə birlikdə pis vəziyyətdə olan rayonların sosial inkişafı sahəsində çalışmaqla başlayıb. Çikaqoya gəlməzdən əvvəl isə Nyu-Yorkda yerləşən Kolumbiya Universitetində siyasi elmləri, xüsusilə də beynəlxalq münasibətləri öyrənib, həmçinin, xarici ölkələrdə biznes fəaliyyətinə başlamaq istəyən biznesmenlərə xidmət göstərən kiçik konsaltinq şirkətində çalışıb.
1988-ci ildə Obama Harvard Universiteitinin hüquq məktəbinə daxil olub, 1990-cı ildə isə universitetdə nəşr olunan "Harvard Law Review" jurnalının ilk qaradərili redaktoru olub.
Həmçinin məhz o, hüquqşünasların Harvard klubunun, az qala, birəsrlik tarixində ilk qaradərili prezidenti olub.
Əksər ekspertlər hesab edirlər ki, Obama hazırkı kampaniyasında məhz qanunları mükəmməl bilməsindən əsas üstünlüklərindən biri kimi istifadə edəcək. Üstəlik, onun nəzəri biliklərilə yanaşı, təcrübəsi də var. 1991-ci ildə təhsilini başa vuran Obama Çikaqoya qayıdıb və burada 9 il vətəndaş azadlığının müdafiəsilə məşğul olan təşkilatda vəkil kimi fəaliyyət göstərib.  Paralel olaraq, o, Çikaqo Universitetinin hüquq fakültəsində konstitusiya hüququnu tədris edib. "Mən konstitusiyanı oxumuş, onu tədris etmiş, ona inanan və əməl edən prezident olacağam", - deyə "Financial Times" Obamadan sitat gətirir.
1992-ci ildə Obama hüquqşünaslıq sahəsində təcrübə keçən Mişel Robinson ilə nikaha girib. Onların Malia və Saşa adlı iki qızları var. Obama və xanımı Çikaqodakı xristian kilsələrindən olan Trinity United Church of Christ kilsəsinə daim baş çəkirlər.
Obamanın sözlərinə görə, onun əsas əyləncəsi basketbol və pokerdir.
Çikaqoda isə siyasət onu özünə cəlb edib. 1997-ci ildən 2004-cü ilədək Obama İllinoys ştatının Senatında Demokrat Partiyasını təmsil edib. 2000-ci ildə Nümayəndələr Palatasına düşmək uğrunda mübarizəyə qatılsa da, məğlub olub. 2004-cü ildə Obama İllinoys ştatından ABŞ Senatındakı yerlərdən birini əldə etmək uğrunda mübarizəyə qatılıb. İlkin seçkidə o, 6 rəqibi üzərində inamlı qələbə qazanıb. Seçki zamanı isə respublikaçı Alan Keyesi böyük səs çoxluğu ilə üstələyib.
Senator səlahiyyətlərinin icrasına 2005-ci il yanvarın 4-də başlayan Obama ABŞ-ın ilk afroamerikalı senatoru kimi tarixə düşüb. Ətraf mühitin problemləri və ictimai işlər, veteranlar və beynəlxalq münasibətlər komitələrində təmsil olunan Obama Senatdakı fəaliyyəti dövründə 152 qanun layihəsi irəli sürüb və daha 427 belə sənədin hazırlanmasında iştirak edib.
Onun maraq dairəsində olan məsələlər sırasına nüvə tərk-silahı, ABŞ-da immiqrasiya, iqlim dəyişiklikləri və tibbi sığorta daxildir.
Ümumxalq şöhrətini isə Obama 2004-cü il iyulun 24-də Demokrat Partiyasının qurultayındakı çıxışı ilə qazanıb. Faktik olaraq, bu onun amerikalı seçicilər üçün təqdimatı sayıla bilər. "Elm xadimləri ölkəmizi "qırmızı" və "mavi" ştatlara ayırmağı sevirlər: "qırmızılar" respublikaçılar, "mavilər" isə demokratlar üçün", - deyə partiyadaşlarına müraciətlə bildirib: "Lakin biz... ulduz və zolaqlı bayrağa inamını qoruyub-saxlayan vahid xalqıq".
Respublikaçılara və demokratlara bölünmüş xalqın birləşdirilməsinin vacibliyinə dair tezisdən Obama sonradan prezident seçkisi kampaniyasında da bir neçə dəfə istifadə edib. Ölkənin əsas postu uğrunda yarışa qatılmaq niyyətini isə o, ötən il fevralın 10-da İllinoys ştatının Sprinqfild şəhərində tərəfdarları ilə keçirdiyi mitinqdə bəyan edib.
"O, həmişə prezident seçilmək arzusunda olub", - deyə "New Yorker"  jurnalına açıqlamasında Obamanın köhnə dostu Valeri Cerret bildirib: "O, daim mənə deyirdi ki, xüsusi keyfiyyətlərə malikdir və həmin keyfiyyətlərin boş yerə xərclənməsi yolverilməzdir".
İş elə gətirdi ki, Obamanın arzuları ilə imkanları üst-üstə düşdü. Kapitolidə peyda olan Obama tez bir zamanda mətbuatın marağını özünə cəlb etdi və qısa müddətdə Vaşinqtonun ən tanınan siyasətçilərindən birinə çevrildi. 2006-cı ilin payızında politoloqlar artıq qaradərili senatorun qarşıdan gələn prezident seçkisində qüvvəsini yoxlamasının mümkünlüyünü bildirirdilər.
"Amerika isteblişmenti Corc Buşun ölkəni sürüklədiyi dalandan çıxış yolları axtarır", - deyə Rusiya Elmlər Akademiyasının ABŞ və Kanada İnstitutunun direktoru Viktor Kremenyuk yerli "Vedomosti" qəzetinə bildirib. Qeyd edək ki, Obamanın seçkiqabağı proqramında, onun prezident seçiləcəyi təqdirdə, ölkədə radikal dəyişikliklərə yol açacağı və orta sinfin, ələlxüsus da onun daha aşağı təbəqəsinin maraqlarını müdafiə edən siyasət yeridəcəyi açıq şəkildə vur-ğulanır. Kremenyuk hesab edir ki, namizədin seçkiqabağı proqramının məhz bu hissəsi onun seçicilərinə cəlbedici təsir bağışlayır.
Qeyd edək ki, Obama hazırkı ölkə rəhbərliyinin xüsusilə İraq siyasətini kəskin tənqid edir. Hələ 2002-ci ilin sonlarında, prezident seçkisi kampaniyası başlanmazdan xeyli əvvəl mitinqdə çıxış edən senator Obama bəyan etmişdi ki, ABŞ-ın beynəlxalq ictimaiyyətin dəstəyi olmadan İraqa girməsi Yaxın Şərqin gələcəyi baxımından "alovu daha da qızışdıracaq" və "Əl-Qaidə"nin mövqelərini gücləndirəcək: "Mən bütün müharibələrin əleyhinə çıxış etmirəm. Mən yalnız səfeh müharibələrə qarşıyam".
İndi isə namizəd bildirir ki, prezident seçkisində qələbə qazanacağı təqdirdə, ABŞ qoşunlarının İraqdan tədricən, lakin tam çıxarılması prosesinə başlayacaq.
Seçkiqabağı proqramının xarici siyasət hissəsində Obama Rusiyaya da yer ayırır. Onun fikrincə, Rusiya hazırda ABŞ üçün "nə düşmən, nə də yaxın müttəfiqdir". Bununla yanaşı, Obama hesab edir ki, Vaşinqton Rusiyada demokratiyanın möhkəmlənməsinə cəhdlərdən imtina etməməlidir.
Yeri gəlmişkən, 2005-ci ildə köhnəlmiş kütləvi qırğın silahının istifadəsi və demontajının həyata keçirildiyi müəssisəyə baxış keçirmək üçün məşhur respublikaçı Riçard Luqarın əvəzinə, Rusiyaya məhz Obama gəlmişdi.
Prezidentliyə namizəd seçicilərinə vergilərin azaldılacağı, yeni məktəblərin tikiləcəyi və tibbi sığorta sistemində islahatların həyata keçiriləcəyinə dair də vədlər verir. Onun fikrincə, tibbi sığorta sistemi afroamerikalılar və Latın Amerikasından olan immiqrantlar üçün daha əlçatan olmalıdır.
Barak Obamanın əleyhdarları, əsasən, o fikrə əsaslanırlar ki, namizədin siyasi və idarəetmə təcrübəsi azdır, Amerika isə "iş yerində öyrənəcək" siyasətçinin prezidentliyinə imkan verə bilməz.
Prezidentliyə digər namizəd Hillari Klinton isə Obamanı "sadəlövh və məsuliyyətsiz" adlandırıb.
Obamanı afroamerikalı siyasətçilər də tənqid edirlər. Onların fikrincə, Obama özünü "ağ siyasətçi kimi aparır".
Bununla yanaşı, ABŞ-da geniş dairələrdə ölkənin yeni prezidentinin afroamerikalı olmasının mümkün-lüyünə dair fikirlər artmaqdadır. Maraqlıdır ki, Barak Obama ABŞ-ın məxfi xidmətinin seçkiqabağı kampaniyanın başlanmasından 9 ay əvvəl mühafizəçilər ayırdığı ilk prezidentliyə namizəddir.
Obamanın namizəd kimi perspektivi fevralın 5-də 22 ştatda keçiriləcək ilkin seçkilər zamanı məlum olacaq. Bu prosesdən ən iri 6 ştatda - Kaliforniya, Nyu-York, İllionoys, Nyu-Cersi, Corcia və Massaçusetsdə üstünlük qazanacaq şəxs qalib çıxacaq. Yalnız bu halda Demokrat Partiyası ona dəstək verə və məhz Obamanı partiyanın namizədi kimi irəli sürə bilər. "Obama vaxtilə Con Kennedi olduğu kimi, ənənələrdən kənarlaşmanı təcəssüm edir", - deyə V. Kremenyuk qeyd edib.
Beləliklə, Kennedi ilk katolik prezident olmuşdu, Obamanın isə ilk afroamerikalı dövlət başçısı olmaq şansı var.

IS THE UNITED STATES READY FOR A BLACK PRESIDENT?
The election cam-paign in the United States is gaining momentum. Hillary Clinton won the latest primaries in New Hampshire on 19 January (51%). And, as in Nevada, the contribution of women, who made up the majority of voting democrats in Nevada, was hard to overestimate: 59% of female voters voted for Clinton. Barack Obama, on the other hand, took the votes of 69% of the black residents of Nevada. If this scenario continues he will inevitably win the next primaries, which the Democrats are holding on 26 January in South Carolina, where about a half of the population is African-American. When the local catering union, whose membership includes the personnel of the Las Vegas casinos, said it would support Obama, many observers declared that he would win Nevada, where the unions play an important role in the affairs of the Democratic Party. However, some political analysts warned that one fifth of the Nevada population were Latin Americans, who have historically been reluctant to vote for black candidates.
This is perhaps one of the reasons why Hillary Clinton defeated Obama so resoundingly with a difference of 38% as far as the Latin American vote was concerned. She also achieved greater success than in New Hampshire among the Catholic, male, elderly and white voters. For the second time running, the main social groups of the traditional Democratic coalition voted for her. This creates problems for Obama in the run-up to Super Tuesday on 5 February, when primaries will be held in 22 states simultaneously. Nonetheless, so far (this article was written before the announcement of the South Carolina results) Obama has secured most delegates to the Democratic Convention which will choose the party's candidate for the presidential election (25 delegates vs Clinton's 24).
Most politicians and analysts are focusing on the Clinton-Obama duel in these primaries, because very few people in the United States currently believe in a Republican victory in the upcoming elections, given the not very successful record of the Bush administration. But whom will the US Democratic Party nominate as its candidate for the US president - 60-year-old Hillary Clinton or 46-year-old Barack Hussein Obama Jr., the only African-American currently serving in the U.S. Senate? This is currently one of the main questions of the presidential race in the country. So let us take a closer look at the newcomer in this big-time political clash.
Obama wrote a memoir of his childhood and youth, Dreams from My Father, which was published in 1995. "That my father looked nothing like the people around me - that he was black as pitch, my mother white as milk - barely registered in my mind," Obama wrote. He described his extended family, which included Indonesian and Chinese relatives, as the "United Nations in miniature."
Barack Hussein Obama, Jr., was born on 4 August 1961 in Honolulu, the capital of Hawaii. The future candidate's father, Barack Hussein Obama Sr., came to the United States to study economics. His mother, Stanley Ann Dunham, was a white American who studied anthropology at the same university. Obama's parents separated when he was only 2. The father went on to pursue his Ph.D. at Harvard and eventually returned to Kenya. Ann Dunham married an Indonesian student. In 1976, Obama moved to Indonesia, and returned to Hawaii in 1980, where he attended a private school.
Obama embarked upon his public career in 1985 in Chicago, where he became a community organizer with a church-based group seeking to improve living conditions in poor neighbourhoods. Before moving to Chicago, he had studied at Columbia University in New York, where he majored in political science, specializing in international relations. At the same time he worked for a small consulting firm whose clientele were mostly businesspersons wishing to start a business abroad.
In 1988, Obama entered the Harvard Law School, where he was elected first black president of the Harvard Law Review. He was also elected the first black president of the Harvard Lawyers' Club.
Many experts note that Obama will use his legal expertise as one of his trump cards in this campaign, especially as, in addition to theoretical knowledge, he has also practised law. In 1991, on his return to Chicago, Obama was an associate attorney with a law firm specializing in the advocacy of civil liberties. He was also a lecturer in constitutional law at the University of Chicago Law School. "I will be a president who has read the constitution, who has taught the constitution, who believes in the constitution and who will uphold the constitution," The Financial Times quoted Obama as saying.
In 1992, Obama married Michelle Robinson, a lawyer. They have two daughters, Malia and Sasha. Obama and his wife are members of one of the Christian churches in Chicago, the Trinity United Church of Christ. According to Obama, his main hobbies are basketball and poker.
Obama started his political career in Chicago. From 1997 to 2004, he represented the Democratic Party in the Illinois State Senate. In 2000, Obama tried to run for the House of Representatives, but lost. In 2004 he joined the race for the post of Illinois senator in the U.S. Senate. He confidently defeated six opponents in the primaries. And during the elections themselves, Obama won a landslide victory over Republican Alan Keyes. He was sworn in as a senator on 4 January 2005 and became the fifth African-American senator in US history. Obama held assignments on the Senate Committees for Foreign Relations, Health, Education, Labour and Pensions, Homeland Security and Governmental Affairs and Veterans' Affairs. As a senator, he initiated 152 bills and took part in the development of another 427. Among his political interests were nuclear disarmament, immigration, climate change, and health insurance problems.
Obama's first claim to nationwide fame was his 29 July 2004 keynote address at the Democratic Convention. Effectively, it was Obama's introduction to America. "The pundits like to slice-and-dice our country into Red States and Blue States; Red States for Republicans, Blue States for Democrats. But I've got news for them too," Obama told his fellow party members. "...we are one people, all of us pledging allegiance to the stars and stripes". He would later return many times to the need to unite a country divided into Republicans and Democrats during the presidential campaign.
On 10 February 2007, standing before his supporters at a rally in Springfield, Illinois, Obama announced his candidacy for the 2008 U.S. presidential election. "He has always wanted to be president," Valerie Jarrett, a friend of the Obama family, told the New Yorker magazine. She said that Obama would often tell her that, "he had some special qualities which he should not waste."
His desire was backed by his potential. Once on Capitol Hill, Barack Obama quickly gained favour with the press and became one of the most noticed politicians in Washington. In the fall of 2006, political analysts were already talking about the possibility of the black senator's running in the next presidential election.
"The American establishment is looking for a way out of the impasse to which George Bush has brought the country," the Russian newspaper Vedomosti quotes The United States and Canada Institute Director, Viktor Kremenyuk. Barack Obama's campaign message is clear: should he win, Obama will dismantle the heritage of his Republican predecessor and radically redirect policy in the interests of the middle class and especially its lower section. It is precisely this part of Obama's campaign makes him very attractive to voters, said Kremenyuk.
Obama is particularly critical of the incumbent Republican administration's policy on Iraq. As early as late 2002, long before the presidential campaign, Obama said at a rally that an "invasion of Iraq without a clear rationale and without strong international support will only fan the flames in the Middle East, and encourage the worst, rather than best, impulses of the Arab world and strengthen the recruitment arm of al-Qaeda." "I am not opposed to all wars. I'm opposed to dumb wars," Obama added, back then. Now, as a candidate, he promises that if he wins the election, he will start a gradual but steady withdrawal of US troops from Iraq. On foreign policy, Obama mentioned Russia too. In his opinion, Russia is "neither a foe nor a close ally" of the United States at present. However, the United States should keep trying to "strengthen" Russian democracy. Incidentally, Obama visited Russia in 2005 with a colleague, Republican Senator Richard Lugar, to inspect the facilities where obsolete weapons of mass destruction are dismantled and utilized. Barack Obama also promised his supporters tax cuts, new schools, and health insurance reform to make health care more accessible to African-Americans and immigrants from Latin America.
Barack Obama's political opponents are saying that the senator lacks political and governing experience and that the United States cannot afford a president who will embark upon a "learning curve" once he enters office. Hillary Clinton described Obama as "naive and irresponsible." African-Ame-rican politicians also criticize Obama. In their opinion, he acts like a white man. However, there is an increasingly strong feeling among the general public in the United States that an African-American may become the next president of the country. It is noteworthy that Barack Obama was the first presidential candidate in the history of the United States to be assigned personal guards by the security services, nine months before the launch of the presidential campaign.
Obama's chances in the election will depend on the outcome of Super Tuesday on 5 February, when primaries will be held in 22 states simultaneously. The candidate who carries the six largest states - California, New York, Illinois, New Jersey, Georgia and Massachusetts - will win. Only then will the Democratic Party nominate its candidate. "Obama, like John Kennedy in the past, symbolizes a break with tradition," said V. Kremenyuk. While Kennedy was the first Catholic president, Obama stands to become the first African-American president.