BU SOYUQ, QAYNAR DÜNYA
Azərbaycanlılar və bu il ölkəmizə baş çəkən insanlar yaxşı bilirlər ki, bu qış anormal dərəcədə soyuq keçir. Yalnız Bakı və Abşeron yarımadasında yanvarın ilk yarısında yağıntıların miqdarı üçaylıq normadan artıq olub. Mənfi 7-9 dərəcə şaxtanın uzun sürməsi isə Odlar Yurdu sakinlərinin o qədər də ürəyincə deyildi.
Bununla yanaşı, fevral ayı üçün hava proqnozu da sən deyən ürəkaçan olmadı. Maraqlısı isə o idi ki, Azərbaycanın qar altında qaldığı bir vaxtda uzaq şimalda - Moskvada nə qar, nə də rusların vərdiş etdiyi şaxtalar qeydə alınıb. Sanki qütblər yerlərini dəyişir. Lakin bütün bunlar təbiətin işidir. İnsanlar bu işə qarışa bilməz.
Dünyadakı siyasi ab-havanı isə insanlar müəyyən edir və burada hələ də köhnə siklonlar hökm sürür. Özü də siyasi dünyada rəqabət Şimal və Cənub arasında deyil, Qərb və Şərq arasında gedir. Görünür, onlar yerlərini dəyişmək fikrində deyillər. Siyasətdə hökm sürən siklonlardan hər biri dünyaya meydan oxumağa iddialıdır. Bu səbəbdən də onların münasibətlərində hələ də qış, özü də çox sərt qış hökm sürür.
Bu gün ətrafında qış soyuqluq yaşanan məsələlərdən biri Kosovo münaqişəsidir. ABŞ və Avropa bu bölgənin müstəqilliyini tanıyacaqları ilə hədələyir, Rusiya isə Serbiyanın ərazi bütövlüyünün pozulmasını yolverilməz sayır. Beləliklə, münasibətlərdə soyuqluq qalır və istiləşmə haqqında heç kim danışmağa tələsmir.
Lakin bu, yanvarda müşahidə olunan son soyuqlaşma deyildi. Avropa ilə münasibətləri onsuz da isti olmayan Rusiya bu ay əvvəlcə Böyük Britaniya, daha sonra isə Avropa ailəsinin yeni üzvü olan Latviya ilə diplomatik qalmaqallar yaşadı. Təfərrüatlara varmayaraq, yalnız onu qeyd edək ki, birinci halda Moskva Britaniya Şurasının filiallarının qanunsuz fəaliyyət göstərdiyini deyərək, onları bağladı və London bu məsələdə köhnədən qalan incikliklərin izini axtarmağa başladı. Lakin Britaniya mətbuatı ölkədən 34 rus diplomatının çıxarılacağını yazsa da, bu baş vermədi.
İkinci halda isə Latviya Rusiya diplomatını casusluqda günahlandıraraq, onu persona non-qrata elan etdi. Kremlin buna cavabı da adekvat oldu. Və bununla da Latviya prezidenti Valdas Adamkusun dediyi kimi, "insident bitdi".
Lakin əvvəlcədən proqnozlaşdırılması mümkün olan iqlim dəyişiklikləri ilə müqayisədə, bir sıra problemlər nə qədər proqnozlaşdırılsa da, hələ də bitməyib. Burada artıq söhbət heç də Qərblə Şərqin qarşıdurmasından getmir. Yanvarın ikinci yarısı dünyanın bütün fond birjalarında kifayət qədər "qaynar" keçib. Yeni ilin əsas mövzularından biri və bəlkə də, birincisi, dünyada yaşanan və episentri ABŞ-da yerləşən maliyyə böhranı olub.
İlin əvvəli hesabat vaxtıdır. Bu il də belə oldu. Amma hesabatların uğursuz nəticələri fond bazarlarında panikaya səbəb olub. ABŞ-da yaşanan ipoteka böhranı ilə əlaqədar şirkətlərin üzləşdiyi ziyan iqtisadçıların gözləntilərini üstələdi və bütün dünyada satış dalğasının artmasına səbəb oldu. Nəhəng şirkətlərin səhmləri 7 gün ərzində xeyli ucuzlaşdı. ABŞ iqtisadiyyatının zəifləməsindən ehtiyatlanan metal və enerji istehsalçıları tələbatın azaldacağından təşvişə düşdülər.
Nyu-Yorkda isə neftin bir barrelinin qiyməti dünyada enerji resurslarının aparıcı əsas istehlakçısı olan ABŞ-dakı iqtisadi artımın azalacağı təhlükəsilə əlaqədar olaraq, 87 dollara düşdü.
Vəziyyətin gərginləşdiyini görən ABŞ, beynəlxalq təşkilatların təzyiqilə də olsa, federal uçot dərəcəsini daha 0,75% azaltmağa qərar verdi. Yalnız bundan sonra bazarlarda situasiyanın bərpasını göstərən müəyyən əlamətlər yarandı. Eyni zamanda, analitiklər düşünürlər ki, ABŞ-ın monetar siyasətdə geriyə çəkilməsi davam edəcək və çox güman ki, uçot dərəcəsi daha 50 bənd aşağı salınacaq.
Bəlkə də ABŞ-ı daha köklü tədbirlərə əl atmağa çağıran Beynəlxalq Valyuta Fondu və Dünya Bankı məhz bunu nəzərdə tuturmuş. Bəlkə də. Amma bir məqam aydındır ki, bir il əvvəl Davos iqtisadi forumunda bədbin proqnozlara görə tənqid hədəfinə çevrilən ekspertlərin dedikləri çin çıxdı. Ümid edək ki, heç olmasa, bu il onlar yanılacaqlar. Hər halda, proqnoz çox nisbi anlayışdır. Hava proqnozundan başqa...

ЭТОТ ХОЛОДНЫЙ, ГОРЯЧИЙ МИР
Азербайджанцы и те, кто побывал в нашей стране в наступившем году, знают, что зима нынче выдалась аномально суровой для здешних краев. Только в Баку и на Абшеронском полуострове уровень снежного покрова в первую половину января превысил трехмесячную норму. А морозы в 7-9 градусов и вовсе оказались не по душе жителям Страны огней. Не совсем утешительны для южного народа и прогнозы на февраль.
Между тем на далеком от Азербайджана севере - в Москве в эти дни не было ни снега, ни привычных для россиян морозов. Кажется, полюса меняются местами. Но это что касается природы. А у природы, говорят, нет плохой погоды.
Политическую же погоду в мире делают все те же циклоны, причем здесь мир делится не на Север и Юг, а на Запад и Восток. А они, по всей видимости, не собираются меняться местами. Каждый в свою очередь претендует на роль сильного мира сего. Поэтому неудивительно, что в их отношениях, в основном, царит зима, причем местами суровая.
Наиболее актуальны на сегодня споры вокруг Косово. США и Европа грозятся вот-вот признать независимость края, а Россия считает недопустимым нарушение территориальной целостности Сербии. Вот и остается холод в отношениях, а предсказывать потепление в такой ситуации никто не решается.
Ко всей этой напряженности в январе добавились еще и дипломатические скандалы России - сначала с Великобританией, а затем и с новым членом европейской семьи Латвией. Не будем вдаваться в подробности. Отметим лишь, что в первом случае Москва сочла незаконной деятельность филиалов Британского совета и стала их закрывать, в чем Лондон увидел следы прежних обид. Хотя британские СМИ и грозились высылкой 34 российских дипломатов, но этого так и не произошло. Во втором же случае Латвия заподозрила российского дипломата в шпионаже и объявила его персоной нон грата, на что Кремль ответил аналогичным шагом. И на этом, как сказал президент Латвии Валдас Адамкус, "инцидент был сочтен исчерпанным". Исчерпан, так исчерпан.
Зато неисчерпанными остаются еще множество вопросов, по сравнению с которыми глобальные изменения климата кажутся более предсказуемыми. И дело тут совсем не в конфронтации Запада с Востоком. Вторая половина января выдалась весьма "жаркой" и для всех фондовых бирж мира. Одной из главных, а может, и самой главной темой нового года стал мировой финансовый кризис, эпицентром которого являются США. Начало года - пора отчетов. Именно они и вызвали панику на фондовых рынках вследствие удручающих результатов. Убытки, полученные компаниями в связи с ипотечным кризисом в США, превысили ожидания экономистов, спровоцировав волну продаж акций по всему миру. Акции крупных компаний падали в течение семи дней под влиянием паники, что слабеющие экономические перспективы США приведут к сокращению спроса на металлы и энергоресурсы. Цена на нефть в Нью-Йорке упала до $87 за баррель из-за опасений замедления экономического роста в США - ведущем мировом потребителе энергоресурсов.
Тем не менее, не без давления международных организаций, США были вынуждены пойти на снижение федеральной процентной ставки на целых 75 базисных пунктов. И вслед за этим на рынках появились признаки определенного восстановления ситуации. Впрочем, аналитики прогнозируют, что столь резкое ослабление монетарной политики, вероятно, не станет последним: скорее всего ставка будет понижена дополнительно на 50 базисных пунктов.
Может, это и имели в виду Международный валютный фонд и Всемирный банк, да и многие аналитики, когда призвали США к более кардинальным мерам. Ясно только одно - к сожалению, те, кто еще год назад в том же Давосе подвергались критике за пессимистичные прогнозы, оказались правы. Кто знает, может, в этом году они ошибутся. Но прогноз - дело неблагодарное. Разве что прогноз погоды.