BU SOYUQ, QAYNAR DÜNYA
Azərbaycanlılar və bu il ölkəmizə baş çəkən insanlar yaxşı bilirlər ki, bu qış anormal dərəcədə soyuq keçir. Yalnız Bakı və Abşeron yarımadasında yanvarın ilk yarısında yağıntıların miqdarı üçaylıq normadan artıq olub. Mənfi 7-9 dərəcə şaxtanın uzun sürməsi isə Odlar Yurdu sakinlərinin o qədər də ürəyincə deyildi.
Bununla yanaşı, fevral ayı üçün hava proqnozu da sən deyən ürəkaçan olmadı. Maraqlısı isə o idi ki, Azərbaycanın qar altında qaldığı bir vaxtda uzaq şimalda - Moskvada nə qar, nə də rusların vərdiş etdiyi şaxtalar qeydə alınıb. Sanki qütblər yerlərini dəyişir. Lakin bütün bunlar təbiətin işidir. İnsanlar bu işə qarışa bilməz.
Dünyadakı siyasi ab-havanı isə insanlar müəyyən edir və burada hələ də köhnə siklonlar hökm sürür. Özü də siyasi dünyada rəqabət Şimal və Cənub arasında deyil, Qərb və Şərq arasında gedir. Görünür, onlar yerlərini dəyişmək fikrində deyillər. Siyasətdə hökm sürən siklonlardan hər biri dünyaya meydan oxumağa iddialıdır. Bu səbəbdən də onların münasibətlərində hələ də qış, özü də çox sərt qış hökm sürür.
Bu gün ətrafında qış soyuqluq yaşanan məsələlərdən biri Kosovo münaqişəsidir. ABŞ və Avropa bu bölgənin müstəqilliyini tanıyacaqları ilə hədələyir, Rusiya isə Serbiyanın ərazi bütövlüyünün pozulmasını yolverilməz sayır. Beləliklə, münasibətlərdə soyuqluq qalır və istiləşmə haqqında heç kim danışmağa tələsmir.
Lakin bu, yanvarda müşahidə olunan son soyuqlaşma deyildi. Avropa ilə münasibətləri onsuz da isti olmayan Rusiya bu ay əvvəlcə Böyük Britaniya, daha sonra isə Avropa ailəsinin yeni üzvü olan Latviya ilə diplomatik qalmaqallar yaşadı. Təfərrüatlara varmayaraq, yalnız onu qeyd edək ki, birinci halda Moskva Britaniya Şurasının filiallarının qanunsuz fəaliyyət göstərdiyini deyərək, onları bağladı və London bu məsələdə köhnədən qalan incikliklərin izini axtarmağa başladı. Lakin Britaniya mətbuatı ölkədən 34 rus diplomatının çıxarılacağını yazsa da, bu baş vermədi.
İkinci halda isə Latviya Rusiya diplomatını casusluqda günahlandıraraq, onu persona non-qrata elan etdi. Kremlin buna cavabı da adekvat oldu. Və bununla da Latviya prezidenti Valdas Adamkusun dediyi kimi, "insident bitdi".
Lakin əvvəlcədən proqnozlaşdırılması mümkün olan iqlim dəyişiklikləri ilə müqayisədə, bir sıra problemlər nə qədər proqnozlaşdırılsa da, hələ də bitməyib. Burada artıq söhbət heç də Qərblə Şərqin qarşıdurmasından getmir. Yanvarın ikinci yarısı dünyanın bütün fond birjalarında kifayət qədər "qaynar" keçib. Yeni ilin əsas mövzularından biri və bəlkə də, birincisi, dünyada yaşanan və episentri ABŞ-da yerləşən maliyyə böhranı olub.
İlin əvvəli hesabat vaxtıdır. Bu il də belə oldu. Amma hesabatların uğursuz nəticələri fond bazarlarında panikaya səbəb olub. ABŞ-da yaşanan ipoteka böhranı ilə əlaqədar şirkətlərin üzləşdiyi ziyan iqtisadçıların gözləntilərini üstələdi və bütün dünyada satış dalğasının artmasına səbəb oldu. Nəhəng şirkətlərin səhmləri 7 gün ərzində xeyli ucuzlaşdı. ABŞ iqtisadiyyatının zəifləməsindən ehtiyatlanan metal və enerji istehsalçıları tələbatın azaldacağından təşvişə düşdülər.
Nyu-Yorkda isə neftin bir barrelinin qiyməti dünyada enerji resurslarının aparıcı əsas istehlakçısı olan ABŞ-dakı iqtisadi artımın azalacağı təhlükəsilə əlaqədar olaraq, 87 dollara düşdü.
Vəziyyətin gərginləşdiyini görən ABŞ, beynəlxalq təşkilatların təzyiqilə də olsa, federal uçot dərəcəsini daha 0,75% azaltmağa qərar verdi. Yalnız bundan sonra bazarlarda situasiyanın bərpasını göstərən müəyyən əlamətlər yarandı. Eyni zamanda, analitiklər düşünürlər ki, ABŞ-ın monetar siyasətdə geriyə çəkilməsi davam edəcək və çox güman ki, uçot dərəcəsi daha 50 bənd aşağı salınacaq.
Bəlkə də ABŞ-ı daha köklü tədbirlərə əl atmağa çağıran Beynəlxalq Valyuta Fondu və Dünya Bankı məhz bunu nəzərdə tuturmuş. Bəlkə də. Amma bir məqam aydındır ki, bir il əvvəl Davos iqtisadi forumunda bədbin proqnozlara görə tənqid hədəfinə çevrilən ekspertlərin dedikləri çin çıxdı. Ümid edək ki, heç olmasa, bu il onlar yanılacaqlar. Hər halda, proqnoz çox nisbi anlayışdır. Hava proqnozundan başqa...

THIS COLD, HOT WORLD
Azerbaijanis and those who visited our country this year know that this winter has been unusually cold in our region. In Baku and the Abseron peninsula alone, the level of snow in the first half of January exceeded the three-month norm. Residents of the Land of Fire were not too happy with 7-9 degrees of frost. The weather forecast for February does not look like consoling our southern people either. Meanwhile, distant Moscow, which is far to the north of Azerbaijan, has not seen the usual snow or frost these past few days. It seems that the poles are swapping places. But this is nature and, as we know, nature does not have bad weather.
The political weather of the world is still influenced by the same cyclones, and this world is divided not into North and the South, but into West and the East. They are not planning to swap places to all appearances. Every country strives to be a strong power in the world and it is no surprise that relationships are generally wintry - and quite severe at times.
The disputes over Kosovo are assuming greater importance these days. The United States and Europe are threatening to recognize the independence of the region, while Russia believes that Serbia's territorial integrity cannot be violated. This is why their relations are still so cold, and no-one is predicting a thaw in this situation.
All the tensions of January were supplemented by Russia's diplomatic scandals - first, with Britain and then with a new member of the European family, Latvia. We will not go into detail. We will only say that in the first case, Moscow thought that the work of branches of the British Council was illegal and began closing them; London saw this as a consequence of previous grievances. Although the British media warned that 34 Russian diplomats would be expelled, this did not happen. In the second case, Latvia suspected a Russian diplomat of spying and declared him persona non grata, to which the Kremlin responded with a similar move. And at this point, as Latvian President Valdas Adamkus stated, "the incident ended".
Instead, there are numerous issues that have not yet ended. Compared to them, global climate change may seem more predictable. This time it is not a question of confrontation between West and East. The second half of January was quite "hot" for all the stock exchanges of the world. One of the main subjects, or perhaps the main subject, was the global financial crisis, with the United States in its epicentre. The beginning of the year is the time to report. And these reports caused panic at stock exchanges, leading to depressing results. The losses sustained by companies following the mortgage crisis in the USA surpassed economists' expectations, provoking a wave of share selling around the world. The shares of major companies fell over seven days due to a panic that the weakening economic prospects of the Unites States would cause a fall in demand for metal and energy resources. Oil prices in New York fell to 87 dollars per barrel on fears that economic growth in the USA - the leading energy consumer - might slow down.
However, under pressure from international organizations, the USA was forced to reduce its federal interest rate by 75 basic points. After that, the market showed signs of recovery. In any case, analysts predict that it is unlikely to be the last weakening jab to monetary policy: the rate is likely to be reduced by another 50 basic points.
This may be what the International Monetary Fund, the World Bank and many analysts meant when they urged the USA to take more drastic measures. One thing is clear - unfortunately, those who were criticized for their pessimistic predictions in Davos last year proved to be right. Who knows, perhaps this year they will be wrong. But conjecture is not good business, even if it is the weather you are trying to forecast.