Voleybol üzrə Azərbaycan millisi növbəti dəfə Avropa Çempionatının final mərhələsinə vəsiqə qazandı
Qadın voleybolçulardan ibarət Azərbaycan yığması mövsümü uğurlu nəticə ilə başa vurmağı bacardı. Avropa Çempionatının pley-off mərhələsində Slovakiya ilə qarşılaşan Aleksandr Çervyakovun yetirmələri ümumi nəticə qalib gəlməklə final mərhələsinə vəsiqə qazandı.
Bakıda keçirilən ilk görüşdə 3:0 hesablı qələbə qazanan komandamıza final mərhələsinə yüksəlmək üçün səfərdə 2 seti öz xeyrinə başa vurmaq lazım idi. Amma millimiz fərqli taktika seçməklə riskdən qorxmadı. Belə ki, rəqib ilk seti 26:24 hesabı ilə qazandığından, onlar növbəti hissələrə güc sərf etmədilər. Əvəzində, slovaklar bütün gücünü istifadə edərək cavab görüşündə quru hesabla qələbə qazandılar. Belədə, ümumi hesab bərabər olduğundan, Slovakiya və Azərbaycan voleybolçuları arasında "qızıl set"ə ehtiyac duyuldu. Həlledici hissə üçün gücünü qoruyan millimiz bu dəfə özünü yaxşı tərəfdən göstərməklə rəqibə heç bir şans vermədi. "Qızıl set"də rəqibindən üstün olan yığmamız ardıcıl 6-cı dəfə Avropa Çempionatının finalına yüksəldi.
Azərbaycan millisinin ümumi çıxışına müsbət qiymət vermək olsa da, ayrı-ayrı voleybolçuların oyununda ciddi səhvlərin olduğunu etiraf etməmək olmur. Komanda oyunu, əzmkarlıq uğurumuzun əsas sirri oldu. Müdafiədə etibarlı, hücum zamanı gözlənilməz zərbələr Slovakiya yığmasının məğlubiyyətində böyük rol oynadı. Bununla belə, voleybolçularımız qitə birinciliyinə vəsiqə qazanmaqla vəzifələrinin başa çatdığını düşünməməlidi. Ardıcıl 6-cı dəfə çıxış edəcəyimiz Avropa Çempionatında nəticə qazanmaq vaxtı çoxdan çatıb. Son qitə birinciliyindən fərqli olaraq bu dəfə Azərbaycan millisi layiqli çıxış etməklə yanaşı mümkün qədər irəliləməyə çalışmalıdı.
Belçika və Hollandiyada keçiriləcək Avropa Çempionatının final mərhələsinin bütün iştirakçıları artıq müəyyənləşib. 16 komandanın yer alacağı qruplar rəsmən elan olunub. Azərbaycan yığması B qrupunda mübarizə aparacaq. Antverpendə çıxış edəcək komandamız Belçika, Türkiyə və Macarıstanla qüvvəsini sınayacaq. Aleksandr Çervyakovun yetirmələri ilk matçını sentyabrın 26-da Türkiyəyə qarşı keçirəcək. Ertəsi gün Belçikanı sınağa çəkəcək komandamız ayın 28-dəki son turda Macarıstanla üz-üzə gələcək.
Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Aleksandr Çervyakov "R+"a açıqlamasında "Avro-2015"ə ciddi hazırlaşacaqlarını bildirib: "Millimizin qarşısında ilk məqsəd Avropa Çempionatına vəsiqə qazanmaq idi. Komanda idman növlərində uğur qazanmaq asan deyil. Bu mənada ardıcıl altıncı dəfə qitə birinciliyində iştirak etməyimiz voleybolumuzun gücündən xəbər verir. Voleybolçularımız tapşırıqları düzgün yerinə yetirdi. Onlardan razı qaldım. Cavab görüşünün çətin olacağını bilirdik. Ona görə taktiki cəhətdən ciddi hazırlaşmışdıq. İlk setdə uduzduqdan sonra hər şeyin "qızıl set"də həll olacağını bilirdim. Adətən Slovakiya kimi komandalar doğma divarlar arasında daha yaxşı çıxış edir. Buna görə biz diqqətli olmalıydıq. Voleybolçularımız sona qədər mübarizə apardı və əlavə hissədə 15:6 hesablı qələbə qazandıq. Hazırda bütün diqqətimiz ilk Avropa Oyunlarına yönəlib. Bildiyiniz kimi, bu yarışda qitənin ən güclü voleybol komandaları mübarizə aparacaq. Yarış Bakıda keçirildiyindən mümkün qədər uğurlu çıxış etməyə çalışmalıyıq. Digər tərəfdən, voleybolçuları zədədən qorumaq vacbidir. Avropa Oyunlarından sonra komanda istirahətə buraxılacaq və ardınca qitə birinciliyinə hazırlaşmalıyıq. Proqnoz vermək istəməzdim. Azərbaycan millisi bütün yarışlarda layiqincə çıxış etməyə çalışır. Bəzən istədiyimiz alınır, bəzən yox. Avropa Oyunlarında və qitə birinciliyində maksimum dərəcədə yaxşı çıxış etməyə nail olmalıyıq".
Xatırladaq ki, qadın voleybolçularımız ilk Avropa Oyunlarında iyunun 21-dən etibarən mübarizəyə qoşulacaq. Millimizin ilk rəqibi Türkiyə yığması olacaq.

Женская сборная Азербайджана по волейболу пробилась в шестой раз подряд в финал чемпионата Европы
Женская сборная Азербайджана по волейболу сумела удачно завершить сезон. Встречавшиеся на этапе плей-офф чемпионата Европы с волейболистками Словакии воспитанницы Александра Червякова победили по результатам двух встреч и завоевали путевку в финал.
Выигравшей встречу в Баку со счетом 3:0 сборной Азербайджана для выхода в финал было необходимо завершить в ответной игре два сета в свою пользу. Но уступив в первом сете соперницам со счетом 26:24, азербайджанские волейболистки не стали тратить силы в последующих сетах. Таким образом, встреча завершилась со счетом 3:0 в пользу хозяек площадки. Теперь, при равенстве счета, все решал "золотой сет". Вот в нем-то и проявили себя азербайджанские волейболистки, сохранившие силы на решающий момент. Они не оставили соперницам ни одного шанса и в шестой раз подряд вышли в финал чемпионата Европы.
Хотя в целом выступление сборной Азербайджана можно оценить положительно, нельзя не признать также серьезные ошибки, имевшие место в игре отдельных волейболисток. Основой успеха стали командная игра и воля к победе. Большую роль в поражении сборной Словакии сыграли надежная игра в обороне и неожиданные удары в нападении. Однако азербайджанские волейболистки должны осознавать, что завоеванием путевки в финал первенства континента довольствоваться нельзя. Уже давно настала пора добиваться успеха и в финальной стадии, куда сборная пробивается уже в шестой раз подряд. В этот раз она должна не только продемонстрировать хорошую игру, но и постараться подняться как можно выше.
Уже известны все участники финального этапа чемпионата Европы, который пройдет в Бельгии и Голландии. Официально объявлены и составы групп, на которые разделены 16 команд-финалистов. Сборная Азербайджана будет бороться в группе В, в которую вошли также сборные Бельгии, Турции и Венгрии. Игры будут проходить в Антверпене. Первую встречу воспитанницы Александра Червякова проведут со сборной Турции 26 сентября. На следующий день наши волейболистки померятся силами со сборной Бельгии, а 28 сентября встретятся в последнем туре с командой Венгрии.
В интервью R+ главный тренер сборной Азербайджана Александр Червяков рассказал о серьезной подготовке команды к Евро-2015: "Первой целью нашей сборной было завоевание путевки в финальную часть чемпионата Европы. Добиваться успеха в командных видах спорта не так легко. В этом плане выход в финал в шестой раз подряд говорит о силе нашего волейбола. Волейболистки успешно справились со всеми заданиями, поставленными перед ними. Я доволен девушками. То, что ответная встреча будет трудной, нам было известно. Поэтому серьезно подготовились к ней в тактическом плане. После проигрыша в первом сете я уже знал, что все решится в "золотом сете". Как правило, такие команды, как сборная Словакии, в родных стенах играют более успешно. Поэтому от нас требовалось максимум внимания. Наши волейболистки боролись до самого конца и победили в решающем сете со счетом 15:6", - сказал А.Червяков.
При этом он отметил, что сейчас главное внимание уделено участию в первых Европейских играх, которые пройдут в Баку. "Как известно, на Играх будут бороться сильнейшие волейбольные команды континента. Играя в родном Баку перед нашими болельщиками, мы обязаны постараться выступить как можно лучше. С другой стороны, необходимо и уберечь игроков от травм. После Европейских игр команда уйдет на отдых, а потом приступит к подготовке к чемпионату Европы. Делать прогнозы не хочу. Сборная Азербайджана старается выступить достойно на всех соревнованиях. Иногда мы добиваемся желаемого, иногда - нет. Наша задача - показать максимально хорошую игру на Европейских играх и на чемпионате Европы".
Напомним, что на первых Европейских играх азербайджанские волейболистки вступят в борьбу с 21 июня. Первыми соперницами будут волейболистки сборной Турции.