"MARİONET"in QAYIDIŞI
İçərişəhərdə "Leyli və Məcnun" marionet tamaşasının dekorasiya və kuklalarından ibarət sərgisi keçirilir
İçərişəhərdə iyunun sonuna qədər davam edəcək "Leyli və Məcnun" marionet tamaşasının dekorasiya və kuklaların ibarət sərgi açılıb. Bu, Tərlan Qorçunun rəhbərliyi altında "Marionet" teatrının iki il davam edən hazırlıq işinin nəticəsidir. Bir simada olan direktor, bədii rəhbər və rəssam öz kollektivini hələ 1980-ci illərin sonunda yaradıb və onu bu günə kimi qoruyub-saxlaya bilib. Kollektiv genişlənib, onun heyətində rəssamların (bir vaxtlar isə cəmi bir nəfər idi - müəllif) kifayət qədər böyük ştatı, aktyorlar, səs rejissorları və tamaşanı qurmalı olan hər kəs var. Teatrın rəhbərliyi yanında, həmçinin onun kimi ən başlanğıcda dayanan insanlar da var. Bu, rəssam Elman Mirzəyev, aktyor Hikmət Hüseynov və bu unikal hadisədə zəhməti olan bir çoxları var.
Bu kiçik dünya
Hər şey Bakıda böyüklər üçün "Marionet" kukla teatrının yaradılması ideyası ilə yaşayan Qorçunun avantürist ideyasından başlayıb. Bu, heç də asan olmayıb. Çünki heç də bütün məmurlar buna sevinməyib. Onlar bunun, hətta meydan sənətinin milli ənənələrinə qeyri- səciyyəvi olmadığını əminliklə bildirirdilər. Lakin Tərlan onu maraqlandıran ideyadan imtina etmək niyyətində deyildi. Həm də dünyada yaxşı insanlar da var. Əvvəlcə ona kukla teatrında kiçik bir otaq verdilər. Və o, Üzeyir Hacıbəyovun "Arşın mal alan" operettası ideyasının canlandırması işi üzərində çalışmağa başlayıb. Sonradan dünyaya gələn teatr bütün atributları ilə Bayıldakı kiçik mənzilə "köçmək" məcburiyyətində qalıb. Bu əraziyə də işin əsas hissəsi köçürülüb. O, tərtibatın detallarını axtarırdı, işıq barədə düşünürdü və tamaşaçıların gözü qarşısında dairəvi işıq saçan kürəyə çevrilə bilən o vaxt üçün möhtəşəm olan lampa tapıb! Bütün bunlar da yemək və yuxu barədə unudaraq, real dünyadan imtina edərək, tamamilə bədii mübtəlalıq şəraitində, sənətin bu kiçik məkanında sutkalarla itib qalırdı. Lakin arzu işdən tez uçur və sən demə, "Marionet" kuklanı yaratmaq heç də tez və asan deyilmiş. Yada salaq ki, kukla ata Karlo da Buratino kimi, adi ağac parçasından yaradılmalıdır. Lakin heç də bütün ağacdan bədən, ayaqların və əllərin detallarını, boyun, qolları kimi dəqiq xarakter cəhətləri ilə başını hazırlamaq mümkün deyil. Yada salsaq ki, kişi və qadın kuklalarda həm üz, həm də qolların cizgiləri fərqli görünməlidir, o zaman hələ konkret personaj deyil, sadəcə cizgi olan kuklalara nə qədər vaxt getdiyi təsəvvür etmək olar.
Bəs əgər personajların sayı 10-a qədər və ondan çoxdursa? Üstəlik, onların hamısına kostyum, ayaqqabı, saç düzümü və... fərdi üz cizgiləri lazımdır! Qadın personajlara bəzək əşyaları lazımdır. Bundan başqa, onların hər birinə teatrda "rekvizit" adlandırdığı (kitab, musiqi aləti) hər hansı bir əşya məxsusdur; teatrda onların yaşayış yerinin və ya hadisənin baş verdiyi məkanın interyer detalları var. Bax, beləcə alınır ki, bu cür teatrda "texniki" tərəfin hazırlığı üçün bu günə qədər vaxtı dəqiqliklə müəyyən etmək mümkün deyil. Və yalnız hazırlığın bu hissənin tamamladıqdan sonra aktyorlarla işləməyə, musiqini, işığı daxil etmək, ilk tamaşaya hazırlaşmaq olar. Yenə də aktyorun kukla ilə "doğmalaşması" üçün şounun hazırlığına nə qədər vaxt lazım olduğunu müəyyən etmək mümkün deyil.
İncə işin nəticəsi
Teatr sədri Azər Nemətov sayəsində öz ilk işi "Arşın mal alan"ı bir müddət "məskunlaşdığı" Teatr Xadimləri İttifaqı binasında oynayıb. Tamaşa baxımlı, sehrli dərəcədə cəlbedici, çox parlaq və... bayram əhval-ruhiyyəsində keçmişdi! XX əsrin sonunda Azərbaycanda teatr sənətinin yaradılmasının vizit kartı kimi o, dünyanın müxtəlif ölkələrində nümayiş olunub. Hər yerdə təntənəli şəkildə qəbul olunub, dərk edilib, tanınıb və mükafatlarla təltif olunub. Bu gün teatr ölkənin birinci xanımı Mehriban Əliyevanın diqqəti sayəsində İçərişəhərdə daimi məskunlaşıb. Teatr təkcə hazırda əsaslı şəkildə təmir olunan öz binasına malik deyil, eyni zamanda, artıq 2 ildir ki, bələdiyyə statusuna malikdir və AR Nazirlər Kabineti yanında İçərişəhər tarixi-memarlıq qoruğu idarəsinə bağlıdır.
Hazırkı sərgi Nizami Gəncəni və Məhəmməd Füzulinin "Leyli və Məcnun" milli klassik əsərlərinə dair tamaşanın bədii təcəssümü barədə uzunçəkən yaradıcılıq hazırlığı ilə bağlı hesabat və gələcək tamaşaçıları dekorasiyalar, kostyumlar, kukla personajlar, rekvizitlər sənətində əks olunan Azərbaycanın ənənəvi peşələrinin aspekti ilə tanış etdirmək istəyidir. Bunların hamısı təkcə gələcək tamaşanın tərkib hissəsi deyil, eyni zamanda, müstəqil, maraqlı, bir çox hallarda maarifləndirici sərginin eksponatları olmağa layiq olan incəsənət nümunələridir. Yaxşı ki, bütün iyunboyu bakılıların və şəhərimizin qonaqlarının eksponatların səhnə zamanının məkanına "gedəcəyi" və Tərlan Qorçunun canlanan səhnə ideyasına çevriləcəyi vaxta qədər görmək imkanı olacaq.
Tamaşa dərin qara məkan fonunda baş tutacaq. "Marionet"də kuklaların açıq şəkildə idarə edilməsi nəzərdə tutulub. Dekorasiyaların dəyişdirilməsi də tamaşaçıların gözü qarşısında baş tutacaq. İlk dəfə olaraq "Leyli və Məcnun" tamaşasında ikonoqrafik material kimi məşhur Qacar rəssamlığı üslubundan istifadə olunur.
...İlk dəfə olaraq, bu cür sərgi uğurla Vilnüsdə (Litva) 2014-cü ilin yayında, sonra isə Poznanda (Polşa) keçirilib. Sərgi doqquz yaşında attraksionda faciəvi qəzada həlak olan Tərlan Qorçunun qızı Dəniz Qorçunun xatirəsinə həsr olunub.

В Ичери шэхэр проходит выставка декораций и кукол из спектакля марионеток "Лейли и Меджнун"
Открылась в Ичери шэхэр и будет работать до конца июня выставка декораций и кукол из спектакля марионеток под названием "Лейли и Меджнун". Это итог двухлетней подготовительной работы Театра марионеток под руководством Тарлана Горчу. Директор, художественный руководитель и художник в одном лице, он создал свой коллектив еще в конце 1980-х годов и сумел сохранить его до настоящего времени. Коллектив расширился, в его составе относительно большой штат художников (а когда-то был всего один! - Авт.), актеры, звукорежиссеры и все, кому положено работать и ставить спектакль. Рядом с руководителем театра есть также люди, которые, как и он, стояли у истоков. Это художник Эльман Мирзоев, актер Хикмет Гусейнов и многие другие, причастные к этому уникальному явлению.
Этот маленький мир
А начиналось все с авантюрной идеи Горчу, который первым загорелся идеей создать в Баку Театр кукол-марионеток для взрослых. Это было не так-то и просто. Потому что не все чиновники обрадовались этой идее, уверяя, что это нехарактерно для национальных традиций даже площадного искусства. Но Тарлан не собирался отказываться от увлекшей его идеи. Да и мир не без добрых людей. Сначала ему предоставили небольшую комнату в Театре кукол. И он начал работать над воплощением идеи постановки оперетты Узеира Гаджибекова "Аршин мал алан". Потом пришлось "переехать" со всеми атрибутами зарождающегося театра в крошечную квартирку на Баилово. На эту территорию и была перенесена основная часть работы. Он искал детали оформления, придумывал свет, нашел потрясающий для тех времен светильник, который на глазах у зрителя мог преобразовываться в круглый светящийся шар! И все это в состоянии полной художественной одержимости, забывая о еде и сне, отрешившись от реального мира, сутками пропадал в этом маленьком пространстве творчества. Но мечта летит быстрее дела и оказалось, что создать куклу-марионетку не так-то быстро и просто. Вспомним, что кукла, как Буратино у папы Карло, должна выйти из обычной деревяшки. Но не из каждого дерева можно вырезать голову, придав ей подробно-характерные черты лица; туловище, детали ног и рук, шею, кисти рук. А если вспомнить, что у кукол-мужчин и кукол-женщин и черты лица, и кисти рук должны выглядеть по-разному, можете себе представить, какое количество времени уходит на изготовление просто куклы, которая еще только заготовка, а не конкретный персонаж!
А если персонажей до десяти или больше? К тому же каждому из них необходимы костюм, обувь, прическа и… индивидуальные черты лица! Персонажам-женщинам нужны украшения. Более того, каждому из них принадлежат какие-то предметы, которые в театре принято называть словом "реквизит" (книга, музыкальный инструмент); в спектакле есть детали интерьера их жилища (килим, витраж, лампа) или того пространства, в котором происходит действие! Вот и получается, что в таком театре, как этот, время на подготовку только "технической" стороны просчитать с точностью до дня невозможно. И только потом, когда эта часть подготовки будет завершена, можно начинать работу с актерами, вводить музыку, свет, готовиться к первому показу. И опять просчитать невозможно, какое количество времени может уйти на подготовку самого шоу, когда актеру необходимо "сродниться" с куклой.
Результат филигранной работы
Первую свою работу "Аршин мал алан" театр благодаря его председателю Азеру Нейматову играл в помещении Союза театральных деятелей, на какое-то время "поселившись" там. Спектакль получился зрелищным, магически притягательным, очень светлым и… праздничным! Как визитная карточка развивающегося театрального искусства в Азербайджане конца XX века он был показан в разных странах мира. Везде был триумфально принят, понят, признан и отмечен наградами. Сегодня театр благодаря вниманию первой леди страны Мехрибан Алиевой имеет постоянную прописку в Ичери шэхэр. Театр марионеток имеет не только собственное помещение, которое сейчас капитально ремонтируют, но и вот уже 2 года статус муниципального и приписан к Управлению государственного историко-архитектурного заповедника Ичери шэхэр при Кабинете министров АР.
Нынешняя выставка - это и отчет о той длительной творческой подготовке к идее о художественном воплощении спектакля по национальным классическим произведениям Низами Гянджеви и Мухаммеда Физули "Лейли и Меджнун", и творческое желание ознакомить будущих зрителей с аспектом традиционных ремесел Азербайджана, которые нашли отражение в искусстве декораций, костюмов, кукол-персонажей, реквизите. Все это - произведения искусства, достойные того, чтобы стать не только составляющей будущего спектакля, но и экспонатами самостоятельной, интересной, во многом познавательной выставки. И хорошо, что у бакинцев и гостей города в течение всего июня будет возможность видеть все это до того, как экспонаты "уйдут" в пространство сценического времени и превратятся в ожившую постановочную идею Тарлана Горчу.
Действие спектакля будет разворачиваться на фоне глубокого черного пространства. Предусмотрено открытое вождение кукол-марионеток. Смена декораций также будет происходить на глазах у зрителей. Впервые в постановке "Лейли и Меджнун" как иконографический материал используется стиль знаменитой каджарской живописи.
…Впервые подобная выставка с успехом прошла в Вильнюсе (Литва) летом 2014 года, затем в Познани (Польша). Выставка посвящена светлой памяти Дениз Горчу, дочери Тарлана Горчу, трагически погибшей в десятилетнем возрасте при аварии на аттракционе.