"YEDDİ DƏFƏ DÜŞÜN, BİR DƏFƏ SƏS VER…"
2008-ji ilin 5 yanvarında Gürjüs-tanda növbədənkənar prezident seçkisi keçiriləjək. Artıq dekabrın 11-dən ölkədə seçki kampaniyasına rəsmən start verilib. Elə həmin gün ölkə başçısı postunu tutmaq istəyən şəxslərin namizədliyinin qeydiyyatı prosesi başa çatıb.
Gürjüstan Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) rəsmi məlumatına görə, yanvarın 5-də prezidentlik uğrunda yeddi namizəd mübarizə aparajaq: "Milli hərəkat" partiyasından Mixail Saakaşvili, "Yeni sağçılar" partiyasından David Qamkrelidze, birləşmiş müxalifətin namizədi Levan Qaçeçiladze, leyboristlərdən Şalva Natelaşvili, "İmedi" partiyasından İrina Sarişvili, "Gürjüstanın gələjəyi" partiyasından Georgi Maisaşvili və vətəndaşların təşəbbüs qrupunun namizədliyini irəli sürdüyü Arkadi (Badri) Patarkasişvili.
MSK namizədlərin seçkidə hansı nömrə altında mübarizə aparajaqlarını da müəyyənləşdirib. Qeyd edək ki, Gürjüstan qanunverijiliyi bundan əvvəlki prezident seçkisində yarışan namizədlərə bu dəfə də əvvəlki nömrəni özündə saxlamaq haqqı verir. Buna əsaslanaraq, Saakaşvili 2004-jü ilin parlament seçkisində partiyasının iştirak etdiyi 5 nömrəsinə üstünlük verib. Bundan başqa, Qamkrelidze 3, Leyborist Partiyasının lideri Natelaşvili isə 4 növməsini dəyişməmək qərarına gəliblər. Digər namizədlərin nömrələri püşk vasitəsilə müəyyənləşdirilib: № 1 - Qaçeçiladze, № 6 - Maisaşvili, № 2 - Patarkasişvili, № 7 - Sarişvili.
5,2%-ə qarşı 61,1%
Xatırladaq ki, bir müddət əvvəl Saakaşvili ölkə qanunverijiliyinə əsasən, prezident vəzifəsindən istefa verib və hazırda onun səlahiyyətlərini parlamentin spikeri Nino Burjanadze ijra edir. Sabiq dövlət başçısına gəlinjə, o artıq proqramını da bəyan edib - "Zəngin Gürjüstan". "Ötən dörd il ərzində Gürjüstanda yaxşı yaşamağa başlayan insanların sayı çoxdur və seçkidə qələbə qazanmaq üçün mənə onların səsi kifayətdir. Lakin mən ölkənin ən kasıb insanlarının səsini qazanmağı arzulayıram. Çünki həmin insanlara onların işlə təmin olunmaları, layiqli pensiya almaları, sosial rifahlarının yüksəldilməsini təmin edəjək proqram təklif edirəm", - deyə Saakaşvili bildirib.
Onun sözlərinə görə, qələbə qazanajağı halda, yaxın 5 il ərzində Gürjüstan iqtisadiyyatı sürətlə inkişaf edəjək, "yaxın illərdə ölkədə pensiyaların həjmi 100 dollara çatdırılajaq, yüzlərlə insan isə təmənnasız olaraq, tibbi xidmət paketi alajaq".
Sosioloqlar hesab edirlər ki, yanvarın 5-də Gürjüstanda kəskin mübarizənin olajağı gözlənilmir. Onların fikrinjə, Saakaşvilinin elə ilk turdaja inamlı qələbə qazanmaq üçün şansları yüksəkdir. BCG Milli Mərkəzinin apardığı tədqiqatlar nətijəsində müəyyən edilib ki, Mixail Saakaşvili seçkidə 61,1% səs toplayajaq. Birləşmiş müxalifətin vahid namizədi olan Levan Qaçeçiladzeyə 5,2, biznesmen Badri Patarkasişviliyə 2,9, Şalva Natelaşviliyə jəmi 1% seçiji səs verəjək.
İjtimai sorğunun nətijələrinə görə, digər iki namizəd - "Yeni sağlar" partiyasının lideri David Qamkrelidze 0,9% və gələjəyin partiyasının lideri Giya Maisaşvili 0,4% səs toplaya bilərlər. "İmedi" hərəkatının lideri İrina Sarişvili jəmi-jümlətanı 0,3% səs toplamaq imkanındadır.
Bununla yanaşı, yanvarın 5-nə qüvvələr nisbətinin dəyişməsi də mümkündür: gürjü seçijilərin 29,5%-i hələ ki seçkidə kimə səs verəjəklərini müəyyənləşdirməyib. Lakin Saakaşvilinin rəqiblərindən ən şanslısının hələ ki mövqeyini müəyyənləşdirməyən seçijilərin dəstəyini qazanajağı təqdirdə belə, bu ona heç birı təhlükə yaratmayajaq. Xüsusilə, Gürjüstan müxalifətinin seçkiyə vahid namizədlə qatılmaq məsələsini həll edə bilməməsi müxalifətçilərin şansını daha da azaldıb. Levan Qaçeçiladzenin birləşmiş müxalifətin namizədi adlandırılmasına baxmayaraq, reallıqda heç bir birləşmədən danışmaq olmaz: İrina Sarişvili, Şalva Natelaşvili və Badri Patarkasişvili seçkiyə ayrı-ayrılıqda gedirlər. Qaçeçiladzenin istifadə edə biləjəyi yeganə "piar-kozır" onun sabiq müdafiə naziri İrakli Okruaşvili tərəfindən dəstəklənməsidir. Xatırladaq ki, o, bir müddət əvvəl, hələ sentyabrın 25-də yaradılan və hazırda müxalifət jəbhəsində təmsil olunan "Vahid Gürjüstan uğrunda" partiyasının fəxri sədri seçilib.
Düşünülməmiş vədlər
Rusiya KİV özünü eyni zamanda həm Abramoviç, həm Anpilova bənzətməyə çalışan Badri Patarkasişvilinin seçkiqabağı kampaniyasını daha diqqətlə izləyir. O, "İmedi" radiosuna açıqlamasında seçkiqabağı proqramının əsas prioritetlərini açıqlayıb: elektrik enercisi və təbii qazın bir hissəsinin pulsuz verilməsi. "Real tariflərin müəyyənləşdirilməsinədək bu minimal təlabatı öz vəsaitim hesabına ödəyəjəyəm", - deyə Patarkasişvili bildirib.
O həmçinin gələn il ölkədə bejərilən sitrus bitkiləri və üzümün hamısını alajağını da vəd edib: "Satış bazarlarının bağlanması, aşağı rüsum üzündən idxal olunan məhsulun yerli istehsalı üstələməsi kəndlilərin günahı deyil". Patarkasişvili işsizlik problemini də diqqətdənkənar qoymaq fikrində deyil. "İlkin mərhələdə hər bir işsiz minimum 600 lari (təxminən, 380 dollar) alajaq. Buna paralel olaraq, iş yerləri də yaradılajaq", - deyə prezidentliyə namizəd qeyd edib.
Demoqrafik problemlərin aradan qaldırılması üçün isə biznesmen yenə də şəxsi vəsaiti hesabına ailələrin ilk uşağına 3 min lari, ikinji övlada 4 min, bundan sonrakı hər uşağa görə isə 5 min lari (3160 dollar) ödəməyə söz verib: "Mən heç zaman dövlət məmuru, xüsusən prezident olmaq iddiasına düşməmişəm. Lakin hamı görür ki, Gürjüstanda kriminal qrup hamını qul etmək üçün hakimiyyətə gəlməyə çalışır. Məhz bu səbəbdən mən bu əxlaqsız qüvvə ilə mübarizə aparmaq qərarına gələrək, prezidentlik uğrunda mübarizəyə qoşulmuşam".
Tiflisdə isə hesab edirlər ki, bu jür vədlər vermək böyük riskdir və ona inanmaq mümkün deyil. "Patarkasişvilinin xalqa təmənnasız elektrik enercisi və ya qaz verilməsi, həmçinin işsizlərə maddi yardım göstərilməsi vədləri seçijilərin ələ alınmasına jəhd kimi qiymətləndirilə bilər və MSK bu qanunsuzluğa göz yummamalıdır", - deyə Mixail Saakaşvilinin seçkiqabağı qərargahının rəhbərlərindən biri, parlamentin hüquqi məsələlər komitəsinin sədri Levan Becaşvili bildirib. Deputatın fikrinjə, Patarkasişvili qələbə qazansa, verdiyi vədləri yerinə yetirə bilər: "Lakin bundan sonra o, Gürjüstandan mümkün olan hər şeyi çəkib aparajaq".
Bu açıqlamaya javab olaraq, Patarkasişvilinin seçkiqabağı qərargahı hakimiyyətin onların namizədlərinə qarşı təxribata əl atdığını bəyan edib. Qurumun rəhbərlərindən olan deputat Qoça Jojua bildirib ki, Patarkasişvilinin "İmedi" radiosunda çıxışından sonra onun Tiflisdəki iqamətgahına yüzlərlə insan toplaşıb və işsizliyə görə vəd olunan maddi yardımı istəyib. Daha sonra isə biznesmen namizədin MSK-dakı nüma-yəndəsi Levan Çxeidze qərargahın ölkə vətəndaşlarına pul paylaması barədə məlumatları təkzib edib və bu, deyilənləri təxribat adlandırıb: "Bu söz-söhbət hökumət tərəfindən məqsədli şəkildə yayılıb. Mən artıq belə bir versiya eşitmişəm ki, guya bizim qərargahımızda insanlara 300 dollardan pul paylanır və əgər seçijilər istənilən banka yaxınlaşaraq Patarkasişviliyə dəstək verdiklərini açıqlayarlarsa, onlara 10 min dollar ödəniləjək. Mən prezidentliyə namizədin rəsmi nümayəndəsi olaraq, bəyan edirəm ki, yanvarın 5-də keçiriləjək seçkiyədək insanlara heç bir maddi dəstək göstərilə bilməz. Bu, seçijinin ələ alınması deməkdir".
İstənilən halda, bu jür səxavətli vədlərlə seçki marafonunu udmağın mümkün olub-olmaması böyük sual doğurur. Xüsusilə də, nəzərə alınsa ki, prezident seçkisi ilə paralel olaraq, əhalinin ölkənin NATO-ya üzvlüyünə razı olub-olmadığını müəyyənləşdirəjək referendum da keçiriləjək. Sual belədir: "Gürjüstan NATO-nun üzvü olmalıdırmı?".
Qeyd edək ki, əhali arasında keçirilən sosioloci sorğularda iştirak edənlərin 84,2%-i alyansa üzvlüyü arzulayır. Gürjüstanda qərbyö-nümlü kursun "aparıjısı"nın isə məhz Mixail Saakaşvili olduğu məlumdur.
Riskli əməllər
Bir çox müşahidəçilər hesab edirlər ki, hazırkı seçki yarışı Gürjüstandakı Azərbayjan ijmasında qüvvələr nisbətini jiddi şəkildə dəyişə bilər. Söhbət azərbayjanlı Fazil Əliyevin əvvəljə prezidentlik uğrunda yarışmaq fikrində olduğunu bəyan etməsindən, sonradan isə namizədliyini geri götürməsindən gedir. Hər halda, Gürjüstan azərbayjanlıları Milli Assambleyasının lideri, Fazil Əliyevin seçki qərargahının rəhbəri Daşqın Gülməmmədovun Gürjüs-tanın Milli Təhlükəsizlik Nazirliyinin əməkdaşları tərəfindən həbs olunduğu məlumdur.
Bundan sonra "Gürjüstan - mənim vətənim" ijtimai birliyinin rəhbəri Əli Babayev Azərbayjan mətbuatına müsahibəsində bildirib ki, o, Fazil Əliyev və Daşqın Gülməmmədovun hansısa siyasi oyunda iştirak etdiklərini düşünür. "Təəssüf ki, seçkiqabağı ərəfədə Daşqın Gülməmmədov və Fazil Əliyevin Gürjüstanın siyasi səhnəsində birgə çıxışları Gürjüstan azərbayjanlıları üçün heç bir fayda gətirmədi. Fazil Əliyev, həqiqətən də, prezident seçkisində iştirak etmək fikrində idisə və namizədliyini bunun üçün irəli sürmüşdüsə, geri çəkilməməli, sonadək getməli idi", - deyə Babayev qeyd edib.
O, D.Gülməmmədovun Gürjüs-tanda işləyən xeyli azərbayjanlını ekstremist adlandırmasını, onları Gürjüstanı parçalamaqda günahlandırmasınını da tənqid edib: "Deyilənlər, əlbəttə ki, doğru deyil. Gülməmmədov və Əliyev vaxtilə Gürjüstandan qovulduqları üçün onların hazırkı hakimiyyətdən küskünlüklərini anlayıram. Onların hökumətə qarşı belə sərt mövqe tutmaları bununla bağlıdır. Lakin bu onlara, Gürjüstandakı azərbayjanlıların hüquqlarının müdafiəsilə məşğul olan, konkret işlər görən digər Azərbayjan ijtimai təşkilatlarına qarşı belə mövqe tutmağa haqq vermir".
Bir çox analitiklərin fikrinjə, Gürjüstandakı azərbayjanlılara məxsus müxtəlif təşkilatlar arasında rəqabət və onların daxili siyasi çəkişmələrə jəlb edilməsi riski bu gün jiddi problemə çevrilməkdədir. Bu azmış kimi, ABŞ prezidentinin milli təhlükəsizlik məsələləri üzrə məsləhətçisi Stiven Hedli Gürjüstanın yalnız erməni yox, həm də azərbayjanlı ijmasını "Rusiyapərəst azlıq" adlandırıb. Bununla yanaşı, Gür-jüstan azərbayjanlıları ətrafında yaşanan gərginliyin son dövrlərdə həyata keçirilən səs-küylü kommunikasiya layihələrini pozmaq üçün jiddi bəhanə olduğunu xatırlatmağa ehtiyaj yoxdur. Bunun fonunda isə "seçkiqabağı qəribəliklər" tamamilə başqa jür qəbul olunur.

"THINK TWICE BEFORE YOU VOTE…"
The early presidential election will take place on 5 January 2008. The election campaign started officially on 11 December 2007, the deadline for registration of candidates for the top political post in the country. The Georgian Central Electoral Commission officially declared that there are seven candidates for president: Mikheil Saakashvili from the National Movement party, Davit Gamqrelidze from the New Right party, Levan Gachechiladze from the union of nine opposition parties, Shalva Natelashvili from the Labour Party, Irina Sarishvili from the Imedi movement, Giorgi Maisashvili from the Party of the Future, and Arkadi (Badri) Patarkatsishvili, who was nominated by the Initiative Group of citizens. The Georgian Central Electoral Commission assigned to all seven candidates for president their respective numbers, under which they will take part in the campaign and appear on the ballot lists. According to Georgian law, the political groups which took part in previous elections can keep the numbers under which they ran. Saakashvili used this provision and kept his No 5, under which his party ran in the 2003 parliamentary elections. Gamqrelidze also remains No 3, and Labour Party leader Natelashvili - No 4. The remaining candidates drew lots and received the following numbers: Gachechiladze - No 1, Maisashvili No 6, Patarkatsishvili No 2 and Sarishvili No 7.
61.1% against 5.2%
Let us remind readers that earlier, according to Georgian law, Mikheil Saakashvili resigned from the presidential post, and his duties are being carried out by the Speaker of Parliament, Nino Burjanadze. As for the former president himself, he has presented his programme, Georgia Without Poverty. "In the last four years, a great many people in Georgia have much improved their financial circumstances, and their votes alone would suffice for me to win the election, but I want the country's poorest people to vote for me, because I offer them a realistic programme of employment, adequate pensions and social benefits," Saakashvili said. He promised that, should he be elected president, the Georgian economy will develop at an accelerated rate for the next five years, that "the average pension in Georgia will reach US$100 within the next two years, and hundreds of thousands of people will receive a package of free medical services."
In the mean time, sociologists do not expect a particularly tight race: According to opinion polls, Saakashvili has a good chance of winning in the first round of the election. A survey by the BCG Research agency found that Mikheil Saakashvili would receive 61.1% of the votes. 5.2% of the respondents would vote for Levan Gachechiladze, 2.9% vote for Arkadi (Badri) Patarkatsishvili, and Labour leader Shalva Natelashvili would receive only 1% of the votes. According to the survey, New Right leader Davit Gamqrelidze (0.9%) and Party of the Future's Gia Maisashvili (0.4%) would receive even fewer votes. The "others" box, which meant Imedi movement leader, Irina Sarishvili, was ticked by only 0.3% of voters.
Of course, the situation may change by 5 January - after all, 29.5% of the Georgian voters are undecided about whom they will vote for. But even the chances of Saakashvili's best supported opponent should not be overestimated, even if he manages to win over all those now undecided, especially as the Georgian opposition has failed to accomplish its main goal of agreeing upon a single candidate. Despite the fact that Levan Gachechiladze is called the united opposition candidate, there is, in reality no unity at all: Irina Sarishvili, Shalva Natelashvili and Badri Patarkatsishvili are also running for president. The only "PR trump card" which Levan Gachechiladze managed to secure was the support of former Defence Minister, Irakli Okruashvili. He was recently elected honorary chairman of the For United Georgia movement, which he founded on 25 September and which is currently a member of the opposition alliance.
Rash promises
The Russian mass media, however, are paying greatest attention to the election campaign of Badri Patarkatsishvili, who is presenting himself as a combination of Roman Abramovich and Viktor Anpilov. He announced the main plank of his programme: free electricity and natural gas, up to a certain consumption limit, for every Georgian family, in a programme on Imedi radio. "I will pay for the basic amounts of electricity and natural gas consumed from my own funds until realistic tariffs are set," Patarkatsishvili announced. He also promised to buy up the entire citrus and grape crop in Georgia next year because, as he said, "it is not the farmers' fault that foreign markets are now blocked to them and that imported produce, which is coming here because of low import duties, is driving out local goods." The unemployed in Georgia will not be neglected either. "In the initial stage, each jobless person will be paid no less than 600 lari (about US$380) per month. At the same time, new jobs will be created," Patarkatsishvili said.
To resolve the demographic problem in Georgia, the businessman promised that he would pay every family 3,000 lari ($1,890) for their first child, 4,000 ($2,520) for the second child, and 5,000 ($3,150) for each subsequent child. "I have never had any ambition to become a government official, still less the President of Georgia, but everyone can see that a criminal group wants to take power to subjugate us all, which is why I have decided to challenge that venal group and run for president," Interfax quoted Patarkatsishvili's as saying.
The government warned everyone, however, that making such promises thoughtlessly is a risky business, and believing them is almost hopeless gullibility. "Patarkatsishvili's promises to pay the people's utility bills and benefits to the jobless from his own pocket can be viewed as an attempt to bribe the voters, which is an illegal act and should be discussed by the Central Electoral Commission," Levan Bezhashvili, chairman of the Parliamentary Committee on Legal Issues and one of the heads of Mikheil Saakashvili's campaign headquarters, said. He also warned that should Patarkatsishvili win, he might well keep his promises, but then he will "begin recouping at Georgia's expense."
Patarkatsishvili's headquarters retaliated by complaining about acts of provocation against their candidate by the authorities. One of the heads of his campaign headquarters, Parliament Member Gocha Jojua, said that, after Patarkatsishvili's interview with Radio Imedi, hundreds of people gathered in front of his mansion in Tbilisi, demanding the benefits that he promised. Then Patarkatsishvili's representative at the Georgian Central Electoral Commission, Levan Chkheidze, set about categorically denying the rumours that headquarters staff were handing out money to people and described the incident as an act of provocation. "The government intentionally spread the rumours. I have already heard one version: that our headquarters are handing out $300 apiece, and if voters go to any of the banks and express their support for Patarkatsishvili, they will immediately receive $10,000. As Patarkatsishvili's official attorney, I must say that no material assistance can be provided to voters before the 5 January presidential election, because this would qualify as an attempt to bribe voters," Chkheidze explained. It remains unclear, however, whether or not the presidential race can be won by generous promises, especially considering that, simultaneously with the election, a plebiscite will be held in Georgia, in which voters will be asked: "Should Georgia become a member state of NATO?" According to the survey, 84.2% of respondents have already made up their minds to say "Yes." And, as we know, a pro-Western course in the country is associated with Mikheil Saakashvili.
Risky moves
In the mean time, as many observers note, this campaign stands to change the balance of power within the ethnic Azeri community in Georgia in a big way because of an unexpected political manoeuvre by Fazil Aliyev, who first announced an intention to run for president and then withdrew his candidature. To boot, leader of the National Assembly of Georgian Azeris, Dasqin Gulmammadov, who headed Fazil Aliyev's campaign headquarters, was arrested by the Georgian National Security Ministry.
After that, Ali Babayev, chairman of the public association, Georgia Is My Homeland, gave an interview to the Azerbaijani mass media, in which he said that, in his opinion, Fazil Aliyev and Dasqin Gulmammadov were taking part in some political game. "Unfortunately, the fact that D. Gulmammadov and F. Aliyev entered the Georgian political arena as a team in the run-up to the presidential election has been of no benefit to Georgian Azeris. If F. Aliyev really intended to take part in the Georgian presidential election, and if this was why he nominated himself, he should not have withdrawn. He should have gone all the way through on this issue," Babayev said. At the same time, in Babayev's assessment, the behaviour of Dasqin Gulmammadov, who slandered all the public associations of ethnic Azeris in Georgia by calling them extremist and intending to dissolve Georgia, was "indecent." "Of course, that is as far from the truth as it can get. I understand D. Gulmammadov and F. Aliyev, who are resentful of the incumbent Georgian authorities for their exile from Georgia in the past. This is why both men take such a radical anti-government position. But this does not give them the right to slander all the other public associations of ethnic Azeris, which do not sling mud at the Saakashvili regime, but prefer to work hard to protect the rights of ethnic Azeris in Georgia," Mr. Babayev stressed.
In the opinion of many analysts, the rivalry between different organizations within the ethnic Azeri community of Georgia, as well as the ever-present risk that they will become embroiled in Georgia's political "showdowns," are increasingly serious problems today. To cap it all, President Bush's National Security Adviser, Stephen Headley, called not only the ethnic Armenian, but also the ethnic Azeri community of Georgia, "pro-Russian minorities." Needless to say, building up feeling against the ethnic Azeri community in Georgia is a sure-fire way of thwarting all the recent, much-publicized communications projects. And in this light, the "electoral oddities" take on a different complexion.