HƏM ZİYARƏT, HƏM TİCARƏT
Bu gün Azərbaycanda palçıq vulkanlarının müalicə-sağlamlıq və ekoturizm imkanlarından, demək olar ki, istifadə edilmir
QƏribƏ durum yaranıb. 1828-2005-ci illər arasında ölkəmizdəki çoxsaylı palçıq vulkanları haqqında Azərbaycanda və xaricdə, təxminən, 1600 elmi əsər işıq üzü görüb. Lakin bu təbiət abidələrinin mühafizəsi və istifadə məsələsi onların Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən qoruq zonaları elan olunmasından  o tərəfə keçməyib.
Tədqiqatçıların palçıq vulkanlarına marağına belə bir fakt dəlalət edir ki, Azərbaycan alimlərindən savayı, geologiya, geofizika və geokimya sahələrində çalışan, təxminən, 450 Rusiya, ABŞ, İngiltərə, İtaliya, Almaniya, Ukrayna və digər ölkə alimi də onlardan yazıb. Təkcə son 30 ildə publikasiyaların sayı 750-ni keçib. Bu fakt AMEA Geologiya İnstitutunun "Nafta-Press" nəşriyyatının 2005-ci ildə çap etdiyi "Azərbaycanın palçıq vulkanları" biblioqrafik sorğu kitabında əksini tapıb. Tədqiqatlarda vulkanlarla bağlı aparılan elmi araşdırmaların, keçirilən elmi konfrans və simpoziumların nəticələri, vulkanik məhsulların təbabətdə, tikintidə və başqa sahələrdə tətbiqi, onların mühafizə problemləri, insanların həyatı üçün təhlükəsi və s. barədə materiallar açıqlanıb.
Lakin Azərbaycanın palçıq vulkanları haqqında bu qədər geniş elmi-praktik material olsa da, bu sahədə elə bir irəliləyiş yenə də yoxdur. Baxmayaraq ki bu təbiət abidələrinə turist yürüşlərinin təşkili bir yana dursun, elə təkcə vulkanik brekçiyadan (vulkanın püskürmə məhsulu) təbabətdə, tikintidə və d. sahələrdə düzgün və səmərəli istifadə ölkəyə xeyli valyuta gəliri vəd edir. Ölkənin qeyri-neft sahələrinin inkişafı elə bu deyilmi?
Lakin belə durum bütün peşəkar həyatını palçıq vulkanlarının tədqiqinə və onların püskürmə məhsullarının praktik tətbiqinin öyrənilməsinə həsr edən insanlar üçün xüsusilə ağırdır. SSRİ dağılandan sonra isə hər şey yerlə-yeksan olmasa da, öz axarına buraxıldı, unuduldu...
Palçığın qüdrəti...
Bu gün bir çox alimlər "Azərbaycan vulkanizmi" sahəsində sonsuzluğa qədər iş olduğunu deyirlər. Ömrünün çox hissəsini Azərb.SSR Dövlət Plan Komitəsində işləməyə həsr edən, hazırda isə Ekologiya Nazirliyinin Geologiya-Kəşfiyyat İşləri Milli Xidmətinin Mineral Xammal İnstitutunun direktor müavini, Azərbaycanın əməkdar geoloqu Vasif Xəlilzadə də əməli iş görməyə çağırır: "Turist biznesinin təşkilindən əldə oluna bilən böyük gəlirlər bir yana, söhbət insanların sağlamlığından gedəndə susmaq mümkünsüzdür. Hesab edirəm ki, bu məsələ dövlətin sosial siyasətində prioritet olmalıdır. Palçıq vulkanlarından uzun-uzadı danışmaq olar. Bu, təbiətin töhfəsidir. Azərbaycanda, xüsusən də Abşeron yarımadasında və ona bitişik ərazilərdə 300-dən çox vulkan var ki, bu da bütün dünyadakı belə vulkanların 50%-dən çoxunu təşkil edir. Bu, sosial yönümlü kurort zonalarının təşkili üçün gözəl təməldir. Bundan başqa, palçıq vulkanları, ilk növbədə, neft və qaz yataqları üçün axtarış meyarı qismində nəzərdən keçirilir, çünki onlarla birbaşa bağlılığı olur".
V.Xəlilzadənin sözlərinə görə, Azərbaycanın palçıq vulkanlarının, onların tərkibinin, biokimyasının, neft-qaz yataqları ilə əlaqəsinin araşdırılması ilə ölkəmizin görkəmli alim-geoloqlarının bütöv bir nəsli məşğul olub. Bu işə tibb elmləri doktoru Fəridə Əfəndiyeva önəmli töhfə verib. 1960-cı ildən başlayaraq, o, vulkanların səthində yığılan quru vulkanik palçığı tədqiq edib. Alimin fikrincə, bu qalıqlar tibb işçilərinin diqqətindən kənarda qalsalar da, hələ də çox müəmmalı idi. F.Əfəndiyeva iri müalicəvi palçıq ehtiyatlarına və rahat yanaşma yollarına malik 15 vulkanı tibbi məqsədlərlə tədqiq etmişdi.
Məlum olmuşdur ki, Gürcüstandakı məşhur Axtal kurortu bir yana, Krım, Taman və Saxalində də vulkanik palçıq müxtəlif müalicə müəssisələrində istifadə olunduğu halda, Azərbaycanda F.Əfəndiyeva istisna olmaqla, həkimlər vulkanların möhtəşəm müalicəvi palçıq ehtiyatları ilə, demək olar ki,  maraqlanmırdılar.
"70-ci illərdən başlayaraq, Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Geologiya İnstitutu, Fəridə Əfəndiyeva və mən Azərb.SSR Dövlət Plan Komitəsində vulkanik palçıqla müalicəni güclü şəkildə təbliğ etməyə başladıq. Yerli və Moskva tibb jurnallarında Azərbaycandakı vulkanik palçığın məziyyətlərini sübut edən, onun tətbiqinin genişləndirilməsi üzrə praktik tədbirlər barədə təkliflər irəli sürən çoxsaylı məqalələr çap olunmağa başladı",- deyə V.Xəlilzadə bildirir.
Daha sonra o, bizdəki vulkanik palçıqların Gürcüstandakı palçıqlardan və hətta Naftalan neftindən də üstün olduğunu dedi. 1983-cü ildə vulkanik palçıq məhlulu yeni müalicəvi preparat qismində təklif edildi.  Üstəlik, Əfəndiyevanın fədakar səyləri nəticəsində, 80-ci illərin ortalarında Bakının 16 tibb müəssisəsində - pansionat, poliklinika və xəstəxanalarda vulkanik palçıq müalicə praktikasına tətbiq edildi və bir çox xəstəliyin terapiyasında istifadə olunmağa başladı, ondan kosmetologiyada istifadənin əsası qoyuldu.
Bu gün artıq yaşa dolmasına baxmayaraq, Kurortologiya və Fiziki Müalicə Üsulları ETİ-də (sovet dönəmində S.M.Kirov adına Kurortologiya və Fiziki Müalicə Üsulları ETİ)  məsləhətçi olan F.Əfəndiyeva elmi araşdırmalarını davam etdirir, palçıqla müalicənin üsullarını təkmilləşdirməyə və onların tətbiq dairəsini genişləndirməyə çalışır. Alim çox möhtəşəm bir iş gör-müşdür.
V.Xəlilzadənin dediklərindən: "Bir sıra mütəxəssislər, o cümlədən rus mütəxəssislər ilə birlikdə tərtib olunan ədəbiyyat siyahısına nəzər salmaq kifayətdir. O, palçıqla müalicə üsullarının həm müalicə müəssisələrində, həm də evdə tətbiqinə dair metodik vəsaitlər də daxil olmaqla, yüzdən çox adda ədəbiyyatı ehtiva edir. F.Əfəndiyeva müalicənin "quru palçıq müalicəsi" kimi növünü təklif edib və o, Azərbaycan Tibbi Bərpa ETİ-nin elmi şurasında 1995-ci ildə təsdiq olunub. Lakin bu üsul hələ 1984-cü ildə SSRİ Səhiyyə Nazirliyinin Kurortologiya və Fizioterapiya ETİ tərəfindən bəyənilmiş, kurortxarici müalicə üçün paketlər buraxılması tövsiyə edilmişdi. Bu işlə Azərbaycan Elmlər Akademiyası Geologiya İnstitutu nəzdində "Geoxidmed" və "Peloid" şirkətləri məşğul oldular". Sonuncu şirkətə hələ də F.Əfəndiyevanın oğlu Çingiz Qaşqay rəhbərlik edir. Şirkətin uğurlu fəaliyyəti xaricdə də məşhurdur: Türkiyə və Rusiya səhiyyə nazirlikləri Azərbaycanın vulkanik palçığının satışı üçün sertifikat veriblər. Lakin yerli apteklərdə paketlərdə "Afrodita" quru palçığını tapmaq o qədər də asan deyil.
Çox təəssüf ki, V.Xəlilzadənin sözlərinə görə, bu gün Azərbaycanda müalicənin həmin növü, demək olar ki, tətbiq edilmir. Palçığın paketlərdə satışı isə görülə bilən işlər arasında ən cüzi olanıdır. "Məni çox təccübləndirir ki, praktik material mövcud olduğu halda, Kurortologiya və Müalicənin Fiziki Üsulları ETİ-də bu müalicə, demək olar ki, unudulub. Halbuki Fəridə xanımın səyləri nəticəsində, vaxtilə bu müalicə müəssisəsində palçıqla müalicə uğurla tətbiq edilirdi. Üstəlik, bu gün həmin iş üçün can yandıran adamlar da qalmayıb. 1971-ci ildə "Azərbaycanın palçıq vulkanlarının atlası"nın tərtibi üçün səylərini sərf edən alimlərin çoxu bu gün artıq ahıl yaşdadır. Bu nəşrin dünyada analoqu yoxdur və heç vaxt da olmayacaq. Bu işə akademik Əlid Ələkbərov, Əşrəf Əlizadə kimi qüdrətli alim-geoloqlar başçılıq edirdilər. Təsəvvür edin ki, bu kitab 1971-ci ildə Almaniyada çapdan çıxmışdı. Bu isə hamıya nəsib olmurdu. Görün necə böyük nüfuza malik olmaq, aerofotoşəkillərlə birlikdə necə geniş bir material hazırlamaq tələb olunurdu. Bu gün belə bir işi heç kim yerinə yetirməyib və yetirə də bilməz. Heç həmin biliklər də, demək olar ki, heç kimə lazım deyil. Çox təəssüf...
Fəridə xanım isə yeni bir mövzuya aludə olub - vulkanik palçıqda dəri xərçənginin müalicəsinə yardımçı olan maddələr aşkarlayıb. O, həmin işi birgə tətbiq etmək üçün rus mütəxəssislər ilə təmas yaratmaq istəyir. Biz burada - özümüzdə bu işə rəvac vermirik", - deyə V.Xəlilzadə qeyd edir.
Müsahibimiz onu da dedi ki, vulkan palçığının müalicəvi təsirini dəflərlə öz üzərində təcrübədən keçirib. Nəticə özünü ertəsi gün göstərib - çiynindəki ağrılar yox olub və 2- il keçsə də, təkrarlanmayıb.
Dəniz, günəş və qum...
Vasif Xəlilzadə "R+"  müxbirinə "Oqonyok" jurnalının 2003-cü il nömrəsində Azov dənizindən 150 m aralıda yerləşən və balıqçılıq təsərrüfatına məxsus olan palçıq vulkanı haqqında materialı və onun fotoşəklini nümayiş etdirib: "Bu işdən qazanc əldə etmək və əhaliyə xidmət göstərmək qərarına gələn rus iş adamı tapıldı. O, ətrafı təmizlətdirdi - yay mövsümündə bura hər yerdən, o cümlədən xaricdən külli miqdarda insan gəlir. Vulkan isə cəmi bir dənədir. 20 dəqiqəlik ziyarət - 40 rubl. Məsələn, duzların ümumi minerallaşması 1 litrdə 300 qrama çatan lil palçığından fərqli olaraq, vulkan palçığında minerallaşma, maksimum, 1 litrə 30 qram təşkil edir. Tərkib o qədər xeyirlidir ki, bu palçıqda südəmər körpəni də qorxmadan çimdirmək olar". Başa düşmürəm, bizim nəyimiz əskikdir. Bura Xəzəri, günəş radiasi-yasını, kvarslı qızmar çimərlik qumunu, ənənəvi təndir çörəyini, motal pendirini, ağ və qara şanını da əlavə etsək, vulkanik palçığın insan orqanizminə müalicəvi təsirini qiymətləndirməmək mümkün deyil. Bu, təkrarsız ilahi töfhədir və ondan yararlanmaq lazımdır. Elə etmək lazımdır ki, vulkanlar xalqa xidmət etsinlər".
Cari il avqus-tun 15-də Azərbaycan prezidentinin Bakıda və Abşeron yarımadasında palçıq vulkanlarının dövlət təbiət qoruğunun yaradılması barədə sərəncamı qüvvəyə mindi. Bununla da palçıq vulkanlarının ölkənin milli sərvətini təşkil etdiyi və dövlət tərəfindən mühafizə olunduğu etiraf edildi. Təəssüf ki, palçıq vulkanlarımızın bir çoxu fəlakətli durumdadır. Mühafizə olunmadıqları dövrdə onlar vəhşicəsinə talan edilib, landşaftları dağıdılıb, ətraf əraziləri isə özəl evlər tikilmək üçün ayrılıb. Baxmayaraq ki AMEA Geologiya İnstitutunun alim-vulkanoloqları oyanan vulkanın nəinki insanların evlərinə zərər vurmağa, hətta ətrafda hər şeyi məhv etməyə qadir olması barədə dəfələrlə xəbərdarlıq ediblər. Bircə ona ümid etmək qalır ki, prezidentin sərəncamı təbiətin palçıq vulkanları kimi hələ sona qədər dağıdılmayan abidələrimizi qoruyub saxlamağa imkan verəcək.
Lakin alim deyir ki, buranın qoruq zonası olması heç də vulkanlara yaxın belə düşməyin qadağan edilməsi demək deyil: "Vaxtilə bununla əlaqədar Naxçıvanda çıxış etdim və bildirdim ki, təkcə turist deyil, ixtisaslaşmış, peşəkar ziyarətlər də təşkil etmək zəruridir. Bu iş normal şəkildə, müvafiq xidmətlər göstərməklə, uyğun şərait təmin etməklə qurulduğu halda, çox böyük vəsait əldə etmək olar. Bizdə çoxlu belə marşrut qurmaq mümkündür. Xüsusən də Bakıdan cənuba aparan tras boyu. Burada vulkanlar bütöv landşaftlar təşkil edir - Otmanbozlaq, Böyük Kənizdağ, Torağay kimi 400 metrlik nəhənglər, Xəzərin sahilyanı iri vulkanları - Bahar, Hamamdağ və s. Bizdə çox füsünkar  guşələrdə yerləşən vulkanlar da var. Məsələn, Pirquludan 10 km şimaldakı Dəmirçi, yaxud Qobustan mədəni-tarixi qoruğu yaxınlığındakı Daşgil".
Bundan başqa, alim əmindir ki, vulkanik palçıqdan kənd təsərrüfatında çox səmərəli şəkildə istifadə etmək olar. Məsələ ondadır ki, Abşeron torpağının əsas strukturunu təşkil edən qum suvarma zamanı yuyulub gedir. Bu torpaqda gilli hissəciklər yoxdur. "Vulkanik palçıq, sadəcə, gilli hissəciklər deyil. Bunlar bitkilər üçün xeyirli olan tam bir sıra faydalı komponentlərlə zəngin hissəciklərdir. Vulkan palçığının tozu Abşeron qumunun strukturunu dəyişər, onun rütubətliliyi vulkanik palçıq hissəçicləri hesabına xeyli genişlənər. İndi torpağı gübrələyərkən, azot, fosfor, kaliumla zənginləşdirərkən qum yuyulur və gübrələrin, maksimum, 30%-i qalır. Maddələrin qalan 70%-i isə istifadə olunmadan daha dərin qatlara gedir. Gil isə suyun birbaşa sızmasına mane olar, onu tutub saxlayardı. Torpağa verilən sudan və digər komponentlərdən istifadənin səmərəsi isə, azı, 30% artardı. Həm də artımın istənilən miqdarı xeyirlidir", - deyə V.Xəlilzadə iddia edir.
Bu yaxınlarda Mineralogiya İnstitutu və Geologiya İnstitutu palçıq vulkanlarının püskürmə məhsullarından bor əldə edilməsi imkanını aydınlaşdırırdılar. Bu palçıqda həmin elementin konsentrasiyası çox yüksəkdir. Lakin aydın oldu ki, neft sularında borun konsentrasiyası palçıqdakından aşağı olsa da, onu oradan əldə etmək xeyli asandır. Yeri gəlmişkən, dünya bazarında borun bir tonunun qiymti 1000 dollara çatır, Azərbaycanda isə vulkanlarda milyonlarla ton bor var.
Alim deyir: "Hesab edirəm ki, Dövlət Neft Fondunun vəsaitindən təkrarsız müalicəvi palçıq ehtiyatları əsasında sosial yönümlü kurortların tikintisi üçün də istifadə etmək olardı. Yaxşı keramzit xammal olan vulkanik gildən istifadə, həmçinin onun metallurgiyada və digər sahələrdə tətbiqi də dövlətə böyük gəlir vəd edir".
Palçığı çirkdən təmizləməli
AMEA Geologiya İnstitutunun palçıq vulkanizmi şöbəsinin rəhbəri, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Adil Əliyevin fikrincə, palçıq vulkanlarının ərazisinə turist marşrutlarını yalnız buralar illərlə yığılıb qalan zibildən təmizləndikdən, vulkanların natəmiz iş adamları və özəl tikinti şirkətləri tərəfindən vəhşicəsinə istismarının nəticələri aradan qaldırılandan sonra işləyib hazırlamaq mümkün olacaq. Bu səbəblər üzündən təkrarsız gözəlliyə malik vulkanik landşaftlarımızın bir qismi indi acınacaqlı gündədir. Yeri gəlmişkən, neft şirkətlərinin bəzi palçıq vulkanlarımızı gəzən əcnəbi mütəxəssisləri, ilk növbədə, buna diqqət yetirirlər. Palçıq vulkanlarının - təbiətin qeyri-adi abidələrinin qoruq zonalarını yaratmaq bu səbəbdən bizim üçün çox zəruridir.
Ə.Əliyevin dediklərindən: "1999-cu ildə Bozdağ-Qobu vulkanının püskürməsindən sonra uzunluğu 1200 m olan və yaşayış tikililərinə qədər gəlib çatan çat əmələ gəldi. Bəzən belə çatlar, Şamaxı rayonundakı Kolanı vulkanında olduğu kimi, 2, hətta 3 km uzanıb gedir. 2000-ci ilin oktyabrında belə bir şey Ceyranbatan su anbarının cənub-şərq sahilində yerləşən Keçəldağ vulkanında baş verdi.  Çoxdan sönən bu vulkanın ətəklərində aparılan işlər onun oyanmasına səbəb oldu və möhtəşəm püskürmə baş verdi. Vulkanın ətəyindəki yaşayış evləri və yarımçıq tikililər onun püskürdüyü palçığın altında qaldı. Xoşbəxtlikdən insan tələfatı olmadı. Bundan başqa, Lökbatan qəsəbəsində yerləşən və Azərbaycanda ən fəal olan Qaradağaxtarma vulkanının kraterinin yaxınlığında nəhəng çala qazılmışdı. Vulkanın dağıdılması üzrə işlər 2 ay - püskürmə baş verənə qədər davam etmişdi. Biz vulkanları qorumalı, onlardan ağılla istifadə etməli və gələcək nəsillər üçün saxlamalıyıq. Onlar insanlar üçün səmərəli və lazımlıdır. Birincisi, fövqəldərin quyu olan palçıq vulkanı Yerin təkində baş verənlər barədə kifayət qədər qiymətli informasiya verir, yeraltı anbarlardakı yanacağı axtarıb tapmaqda bizə yardımçı olur. Palçıq vulkanları seysmik hadisələr - zəlzələlərlə genetik bağlılığa malikdir. Nəhayət, bir alim kimi, qeyd etmək istərdim ki, palçıq vulkanlarının araşdırılması geologiya, geokimya və geofizikanın bir çox məsələlərini həll etməyə imkan verir. Vulkan qoruqlarının yaradılması bizim üçün bu səbəblərdən belə zəruridir".
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin mətbuat xidmətindən isə bildirdilər ki, bu qurumda vulkanların mühafizəsi məsələsi üzrə koordinasiya şurası yaradılıb və onun tərkibinə 15 alim daxil olub. Mətbuat xidmətində aşağıdakıları vurğulayıblar: "Təbii abidələrin - vulkanların mühafizəsi üçün bir sıra tədbirlər nəzərdə tutulub. Bu işə vulkanların yaxınlığında yerləşən bütün ekologiya rayon idarələri və komitələri qoşulub. Qeyd etmək lazımdır ki, onların mühafizəsinə görə məsuliyyəti təkcə biz yox, həm də yerli icra hakimiyyəti nümayəndələri də daşımalıdır. Artıq vulkanların yaxınlığında bu təbiət abidələrinin dövlət tərəfindən mühafizə edilməsi, onların zibillənməsinin, dağıdılmasının, ətrafında tikinti və digər işlərin aparılmasının qəti qadağan olunması barədə mühafizə lövhələri yerləşdirilməyə başlanıb. Vulkanların pasportlaşdırılmasını keçirmək də planlaşdırılır. Bununla əlaqədar, palçıq vulkanları qoruqlarının yaradılmasının praktik həlli lazımdır. Əks halda, bu təbiət abidələri bir neçə ilə məhv olacaq".
Qeyd edək ki, "R+"  müxbirləri Lökbatan qəsəbəsindəki Qaradağaxtarma vulkanında olublar. Vulkan neft-qazçıxarma idarəsinin yaxınlığında yerləşsə də, oralarda heç bir mühafizə lövhəsi yoxdur. Paradoks? Çətin ki...

The medicinal and eco-tourist potential of Azerbaijan's mud volcanoes is not being realised
It is paradoxical, isn't it? From 1828 to 2005, about 1,600 scientific works were published in Azerbaijan and abroad on mud volcanoes that are abundant in our country. However, although these monuments of nature have been declared national parks by Azerbaijani President Ilham Aliyev, the issue of protecting the volcanoes and using their rich volcanic products has yet to be solved.
Researchers' interest in mud volcanoes is proved by the fact that apart from Azerbaijani scientists, scientific works have also been authored by about 450 scientists from the USA, Britain, Italy, Germany, Russia, Ukraine and other countries working in the sphere of geology, geophysics and geochemistry. The number of publications has exceeded 750 over the last 30 years. This fact is indicated in the bibliographical directory "The Mud Volcanoes of Azerbaijan" published by the Nafta Press publishing house of the Geology Institute of the National Academy of Sciences of Azerbaijan in 2005. The publications focus on the results of the scientific research that was carried out, scientific conferences and symposiums on volcanoes, information regarding the use of volcanic products in medicine, construction and other spheres, problems of protecting them, their threat to people's lives, etc.
However, although there is so much scientific and practical information about Azerbaijan's mud volcanoes, this sphere is still underdeveloped, even though the correct and rational use of volcanic breccia (a product of volcanic eruption) in medicine, construction and other spheres, not to mention tourist trips to these monuments of nature, will yield considerable currency revenues to our country. Isn't it a non-oil industry?
But this is more annoying for people who have dedicated almost all their professional life to research into mud volcanoes and practical use of eruption products. After the collapse of the USSR, many years of work and everything that was created, even though nothing was destroyed, were "successfully" forgotten.
To clear all the mud…
Many scientists are saying today that there is a lot of work to do about "Azerbaijani volcanism". The prominent Azerbaijani geologist and deputy director of the geological exploration service of the Azerbaijani Ministry of Ecology, Vasif Xalilzada, who has spent most of his life working in the state planning committee of the ASSR, has called for action.
"I cannot keep silent when people's health is at stake, and the matter is not even about significant revenues from the tourist business. I think that this issue should be a priority in the state's social policy. We can talk a lot about mud volcanoes. This is a gift of nature. In Azerbaijan, especially on the Abseron peninsula and surrounding areas, there are more than 300 volcanoes, which make up more than 50 per cent of all mud volcanoes of the world. This is a wonderful base for setting up socially-oriented resorts. Apart from that, mud volcanoes are regarded first of all as a criterion for searching oil and gas deposits, because they are directly related to them," the scientist said.
According to Xalilzada, a number of prominent geologists of Azerbaijan have been engaged in research into Azerbaijan's mud volcanoes, their composition, biochemistry and connection to oil and gas deposits. The doctor of medicine, Farida Afandiyeva, has made a significant contribution to this issue. Since 1960, she has been studying the dry concentrations of volcanic knoll mud on the surface of volcanoes that were left unattended by doctors and held what the doctor called a lot of unknown information. For medical purposes, she studied 15 of the 300 mud volcanoes that contained a great amount of medicinal mud and were easy to access.
It turned out that although various health institutions made active use of volcanic mud in Crimea, Taman and Sakhalin, not to mention the Akhtal resort in Georgia, doctors in Azerbaijan, except for Afandiyeva, were not interested in medicinal mud reserves here.
"Beginning from the 1970s, the Geology Institute of the Academy of Sciences of Azerbaijan, Farida Afandiyeva and me at the state planning committee of the ASSR started promoting medicinal volcanic mud. Many articles were published in local and Moscow medical journals, proving the advantage of our mud and proposing practical measures to expand the use of volcanic mud in Azerbaijan," Xalilzada said.
Research showed that our volcanic mud surpasses Georgian mud and even Naftalan medicinal oil, he said. In 1983, a volcanic mud solution was offered as a new medicine. Moreover, as a result of Afandiyeva's hard work, volcanic mud was used in the treatment of many diseases in 16 health institutions of Baku - boarding houses, polyclinics and hospitals, in the mid-1980s. It was also used in cosmetology.
As a consultant of the Scientific-Research Institute for Health Resorts and Physical Methods of Treatment (Under the Soviets, it was called the Kirov Scientific-Research Institute for Health Resorts and Physical Methods of Treatment), Afandiyeva continues her scientific research despite her old age, trying to improve methods of fangotherapy and expand their use. The scientist has carried out a tremendous amount of work.
"It is enough to look at the amount of literature created by a whole number of specialists, including Russians. It includes more than 100 works, including methodical manuals to use medicinal mud both in health institutions and at home. Afandiyeva has proposed a type of treatment like "dry fangotherapy" approved by the scientific council of the Azerbaijani Scientific Research Institute for Medical Rehabilitation in 1995. In 1984, this method was approved by the Central Scientific Research Institute of Health Resorts and Physiotherapy of the Soviet Ministry of Health which recommended the production of packs of dry powder of knoll mud for treatment outside resorts. The companies Geoxidmat and Peloid at the Geology Institute of the Azerbaijani Academy of Sciences have been engaged in this work," Xalilzada told us. The latter is still run by Afandiyeva's son Cingiz Qasqay. The successful activity of the company has won international recognition: the Turkish and Russian health ministries have issued certificates to sell Azerbaijani volcanic mud in their countries, although it is not easy to find dry mud in Afrodita packs in local pharmacies.
Unfortunately, this type of treatment is not being used in Azerbaijan now, Xalilzada said. The sale of mud in packs is a drop in the ocean compared to what can be done. "I am very surprised that despite the presence of practical material, the Scientific Research Institute of Health Resorts and Physical Methods of Treatment has almost forgotten about this treatment. Fangotherapy was successfully used in this medical institution in the past owing to Farida Afandiyeva's efforts. What is more, there are almost no people who would promote this business body and soul today. Many scientists, who compiled the unique "Atlas of Azerbaijan's Mud Volcanoes" in 1971, are very old today. There are no analogues of this atlas in the world. This work was run by prominent geologists like Academician Alid Yaqubov and Asraf Alizada. Just imagine, this book was published in Germany in 1971. Not everyone can do this. You need to have great authority and prepare a lot of material coupled with aerial pictures. No-one has done or can do anything like this today. And no-one needs this knowledge. That's too bad. Afandiyeva was happy that she managed to get out of volcanic mud substances that help treat skin cancer. She wants to contact Russian specialists in order to promote this work. We are not doing this here in Azerbaijan," Xalilzada said.
He also said that he has tested the medicinal qualities of knoll mud on himself several times. The result was tangible the next day - the strong pain in my shoulder disappeared the next day. This pain never came back in 20 years.
The Caspian, the sun and the sand...
Vasif Xalilzada showed the R+ correspondent the Ogonek magazine published in 2003. It contains photographs and an article about a mud volcano that is 150 metres from the Sea of Azov and belongs to a fish farm. "There is a Russian businessman who decided to make money on this business and provide services to people. He cleared everything around - there is a great number of people coming here in summer. They come from everywhere, even from abroad. But there is only one volcano there. You pay 40 roubles for spending 20 minutes there. For example, unlike the silt mud, in which the overall saline mineralization is more than 300 grams per litre, in knoll mud, the maximum mineralization is 30 grams per litre. It is so good that you can even bathe your baby in it. I don't understand why we can't do this. If you add here our Caspian Sea, solar radiation, hot quartz sand, traditional tandir bread, motal cheese and Ag Sani and Qara Sani grapes, it will be impossible to overestimate the medicinal effect of volcanic mud on people's health. This is a unique gift of God. And we have to use it. We have to ensure that these volcanoes serve the people," he said.
On 15 August this year, the Azerbaijani president issued a degree to set up a state natural reserve of mud volcanoes in Baku and on the Abseron peninsula. This proves that mud volcanoes are the country's national property and should be protected by the state.
Unfortunately, many mud volcanoes in our country are in a deplorable condition. Since they were not protected, they were plundered, their landscapes were damaged and surrounding areas were used for housing construction. Although volcanists of the Geology Institute of the Azerbaijani National Academy of Sciences have repeatedly warned that housing construction around volcanoes is dangerous for people because an active volcano may not just damage people's houses, but also destroy everything around itself. We can only hope that the president's degree will make it possible to preserve the mud volcanoes - monuments of nature that have not been totally destroyed yet.
But if it is a national park, it does not mean that access to the volcanoes should be banned, the scientist said. "Previously, I made a report on this subject in Naxcivan, saying that it is necessary to organize not only tourist, but also special professional tours. If you put all this on a normal basis with relevant services and conditions, you can make a lot of money on this business. We could have a great number of such routes, especially from Baku towards the south. Volcanoes form whole landscapes here - 400 metre giants like Otmanbozlaq, Great Kanizdag, Toragay, the littoral volcanoes of the Caspian - Bahar, Hamamdag and others. We have volcanoes situated in very picturesque places, for example, Damirci - 10 km north of Pirqulu, or near the Qobustan cultural-historical reserve where the Dasgil volcano is located," he said.
Apart from that, the scientist is sure that volcanic mud can be effectively used in agriculture. The thing is that the main structure of Abseron soil is sand, and when you water it, it is washed away. There are no particles of clay in Abseron soil. "Volcanic mud is not just particles of clay. These are particles rich in a whole number of components that are useful to vegetables. Knoll powder will change the structure of Abseron sand, and its humidity will increase significantly owing to volcanic mud particles. When you fertilize the soil today, you enrich it with nitrogen, phosphorus, potassium, the sand is washed away and only 30 per cent of fertilizers remain. Seventy per cent of fertilizers is wasted and washed away into deeper layers. Clay would stop water from being wasted. The percentage of the use of water and other components would increase at least by 30 per cent. What is more, no matter how much it increases, it will still be useful," Xalilzada said.
Recently, the Mineralogy Institute and the Geology Institute investigated the possibility of extracting boron from the waste products of mud volcanoes. This mud contains a very high concentration of this element. But it turned out that there are waters that contain less boron than the mud itself, but it is much easier to extract boron from the same oil waters than from clay. Incidentally, the price of one ton of boron is 1,000 dollars on the world market. Azerbaijani volcanoes hold millions of tons of boron.
"I think the assets of the State Oil Fund could be used for the construction of socially-oriented resorts on the basis of the tremendous resources of unique medicinal mud. The state will get even more revenues from using volcanic clay which is good expanded clay raw material, as well as from using it in producing metal pellets and in other spheres," the scientist said.
Clear mud from mud
According to the head of the mud volcanoes department of the Geology Institute of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, the doctor of mineralogy, Adil Aliyev, tourist routes could be developed on the territory of mud volcanoes only after they are cleared of litter that has collected there for years and the traces of the barbaric exploitation of these volcanoes by bent wheeler-dealers and private construction companies are eliminated. Because of this, some of volcanic landscapes of rare beauty look miserable. Incidentally, foreign specialists of oil companies who visit some of our mud volcanoes pay special attention to that. For this reason, we need to create national parks for mud volcanoes as rare monuments of nature.
"In 1999, after the eruption of the Bozdag-Qobu volcano, there appeared a deep crack of 1,200 metres which reached housing estates. Sometimes, such cracks can stretch for two or even three kilometres, as was the case at the Kolani volcano in Samaxi District. In October 2000, this happened at the Kecaldag volcano situated on the south-eastern coast of the Ceyranbatan water reservoir. Work carried out on the slopes of this lost volcano awakened it - and there was a large eruption. At the foot of the volcano, a housing estate and incomplete buildings were buried under breccia. Luckily, there were no casualties. Moreover, a large ditch was dug near the crater of Qaradagaxtarma, the most active volcano in Azerbaijan in the village of Lokbatan. Work to destroy the volcano lasted two months until it erupted," the scientist said indignantly. We must take care of them, use them carefully and safeguard them for the future generations. They are very useful for people. Firstly, as a very deep well, a mud volcano provides extremely useful information about what is going on deep under the ground and helps us find fuel. Mud volcanoes are genetically linked to seismic phenomena - earthquakes. Finally, as a scientist, I want to point that the study of mud volcanoes allows us to solve many scientific and theoretical issues of geology, geochemistry and geophysics. For this reason, we need to create national parks for volcanoes," Aliyev said.
Meanwhile, the press service of the Ministry of Ecology and Natural Resources said that the ministry has set up a coordinating council of 15 scientists to protect the volcanoes.
"A whole number of measures are planned to protect natural monuments - volcanoes. This work involves all district departments and ecology committees in areas close to volcanoes. It must be noted that responsibility for their safety lies not only with us, but also with the local executive authorities. They have already started installing warning signs on the approaches to volcanoes, saying that these monuments of nature are protected by the state and that it is strictly prohibited to contaminate and destroy them or to carry out construction and other work around them. It is also planned to certify the volcanoes. In this regard, it is necessary to secure a practical solution to the issue of setting up areas of natural beauty for mud volcanoes. Otherwise, these monuments of nature will be destroyed in several years' time," the press service said.
It must be noted that R+ correspondents have visited the Qaradagaxtarma mud volcano near the village of Lokbatan. Although it is near an oil and gas extracting department, no signs have been installed on the approaches to the volcano. Is it paradoxical? We don't think so…