AZ OLSUN, SABİT OLSUN
Daxili ümumi məhsulun yüksək artım templərinin davam etdiyi Azərbaycan bu göstəriciyə görə dünyada liderliyi qoruyub-saxlamaqdadır. Lakin ölkə hökumətinin proqnozlarına görə, orta müddət üçün perspektivdə belə artım templəri tədricən səngiməyə başlayacaq.
Həm də bu meyil artıq 9 ayın nəticələrinə görə müşahidə edilməkdədir. Statistika üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Arif Vəliyev durumu belə izah etdi: "Yanvar-avqust ərzində ÜDM-in inkişaf templərinin 32,5%-dən 27,1%-dək azalması Azərbaycanın ixracının azalması ilə bağlıdır ki, bu da sentyabrda ABƏŞ-in ixracı dayandırması ilə şərtlənir". ABƏŞ bunu 10 gün ərzində aparılan təmir işlərilə izah edib.
Lakin buna baxmayaraq, Azərbaycan ÜDM-in atım templərinə görə təkcə MDB deyil, Şərqi Avropa ölkələrini də qabaqlayır.
Sürətli inkişafdan sabitliyə doğru
Azərbaycanın iqtisadi inkişaf naziri Heydər Babayevin optimist proqnozları göstərir ki, cari ilin nəticələrinə görə Azərbaycanda ÜDM-in artım templəri dünyada ən yaxşı olan keçənilki göstəriciləri arxada qoyacaq. O xatırladıb ki, Azərbaycan adambaşına düşən investisiyaların həcminə görə də MDB məkanında liderdir. 1995-2007-ci illərdə Azərbaycana $42 mlrd birbaşa sərmayə yatırılıb ki, bunlardan 70% xaricdəndir. "Birbaşa yatırımlar iqtisadiyyatın sabitliyinin təməli və onun inkişafı üçün təkandır". H.Babayev belə hesab edir.
Bununla yanaşı, o, Azərbaycan iqtisadiyyatının inkişafında bir sıra problemli məqamların olduğunu da etiraf edib. Məsələn, inkişaf etmiş iqtisadiyyata malik ölkələrdə xidmət sektoru iqtisadiyyatda 50%, bizdə isə cəmi 20% paya malikdir. "Odur ki mən iş adamlarını bu sahəyə yatırımlar etməyə çağırıram",- deyə nazir bildirib.
Hələlik isə neft sektoru həm ÜDM-in (56%), həm də büdcə gəlirlərinin (təxminən, 50%) formalaşmasında sanballı yer tutur. Neft hasilatı həcmlərinin 2011-ci ildən azalması ilə bağlı ÜDM-in real artım templəri də 2007-ci ildə gözlənilən 30,6%-dən 3,5%-ə qədər azalacaq. 2008-ci ildə bu göstərici 18,2%, 2009-da  - 14,1%, 2010-da - 5,9% olacaq. Hər halda, hökumətin ən mühafizəkar proqnozları belədir. Beləliklə, 2008-ci ildən etibarən, Azərbaycan iqtisadiyyatı yeni inkişaf mərhələsinə keçəcək. Sürətli inkişafı mülayim, lakin sabit templər əvəzləyəcək.
H.Babayevin fikrincə, yüksək inkişaf templərini daim qoruyub-saxlamaq real deyil: "Nə vaxtsa ölkə iqtisadiyyatı elə bir nöqtəyə gəlib çatır ki, bu zaman ona yüksək templərlə inkişaf etmək lazım gəlmir, çünki lazımi məqsədlər artıq əldə edilmiş olur. Bu halda, az da olsa, sabit inkişaf templərini qoruyub-saxlamaq önəmlidir. Bir də ki, açıqlanan rəqəmlər, sadəcə, ən pessimist proqnozlardır. Reallıqda onlar xeyli çox ola bilər".
Sərvətimiz təkcə neft deyil
Bununla yanaşı, bəzi analitiklər hesab edirlər ki, hökumət ÜDM-in orta inkişaf templərini qoruyub-saxlamaq istiqamətində müəyyən addımlar atmağa qadirdir. İqtisadi Araşdırmalar Mərkəzinin ekspertlərinin fikrincə, bazara daxil olarkən hələ də monopoliya elementlərinin və müəyyən maneələrin qalmaqda olduğu özəl sektorda rəqabət mühitini yaxşılaşdırmaq zəruridir.
Bundan başqa, hökumət kapitalın hərəkətini daha da liberallaşdırmalıdır. Bu yaxınlarda Azərbaycan parlamenti $10 minə qədər nağd pulun, bank sistemi vasitəsilə isə $50 minə qədər məbləğlərin rüsumsuz hərəkətini təsdiqləsə də, ekspertlərin fikrincə, hətta bu kvotanın saxladılması da kapitalın ölkədən çıxarılması üçün problemlər yaradır, artıq pul kütləsinin saxlanması isə yalnız inflyasiyanın artımına yardımçı olur.
Ticarətin liberallaşdırılması üçün hökumətin əsas vəzifəsi Azərbaycanın Ümumdünya Ticarət Təşkilatına qəbulu prosesini sürətləndirməkdir ki, bu da iqtisadiyyatda şəffaflığı və hesabatı yük-səltməyə imkan verəcək. Ekspertlər hesab edirlər ki, bu problem həll olunmadan  tarazlaşdırılmış inkişaf əldə etmək çətin olacaq.
İctimai Maliyyənin Monitorinqi Fondunun rəhbəri İnqilab Əhmədov da hesab etdi ki, sonrakı illərdə ÜDM-in artım templərinin azalması ölkədə neft hasilatının pik templərinin aşağı düşməsi və orta müddətli hasilata keçidlə bağlıdır. Bu halda, neft-qaz investisiyalarının azalması da öz təsirini göstərəcək, çünki əsas yatırımlar "Şahdəniz" qaz-kondensat yatağının, Azəri-Çıraq-Günəşli neft yataqları blokunun işlənməsinə qoyulub.
Digər tərəfdən, Əhmədov ÜDM-in artım templərinin azalmasını təbii sayır, çünki onlar ilbəil üst-üstə gəlir və əvvəlki illərlə müqayisədə daim 20-30% artım olurdu. İqtisadçı haqlı olaraq qeyd edir: "Lakin həmişə belə ola bilməz".
Bununla yanaşı, onun fikrincə, proqnozlar heç də həmişə özünü doğrultmaya da bilər və mütləq bəzi sapınmalar olur. Zaman keçdikcə, qeyri-neft sektoru neft sektorundakı azalmanı kompensasiya etməlidir.
Kəmiyyət əvəzinə keyfiyyət
Son illər qeyri-neft sektorunun inkişafda daha yaxşı nəticələr nümayiş etdirməsi analitiklərin təkliflərinin gerçəkləşdirilməsinin mümkünlüyünə ümid yaradır. Belə ki, Dövlət Statistika Komitəsinin 9 ayın nəticələrinə görə məlumatına əsasən, qeyri-neft sektorunda ÜDM istehsal 8,9% artaraq, 6,3 mlrd. manat təşkil edib. Əlamətdar faktdır ki, 2006-cı ildə İmişli şəkər zavodunun istismara verilməsi nəticəsində, cari ilin əvvəllərindən etibarən qənd ixracına başlanılıb (ixracın həcmi 236,6 min t təşkil edib). Ölkədə traktor (331 bir ədəd), minik avtomobili (489), televizor (6285) istehsalına da başlanılıb.
2008-ci ildə qeyri-neft  ÜDM-in real artımı 8,1% səviyyəsində proqnozlaşdırılır. O, 9% səviyyəsinə yalnız 2011-ci il üçün çatacaq, halbuki neft ÜDM-in atım templəri 2007-ci ildəki 51,2%-ə qarşı, 26,1% ətrafında gözlənilir.
Məsələ ondadır ki, hökumətin dəyərləndirməsinə görə, Azəri-Çıraq-Günəşli yataqlarını işləyən Azərbaycan Beynəlxalq Əməliyyat Şirkəti (operator - "bp") tərəfindən neft hasilatının həcmi 2011-ci ildən etibarən aşağı düşməyə başlayacaq və əvvəlki ilə nisbətən 541 mln t azalacaq (2011 - 54 mln 204 min t, 2010 - 54 mln 745 min t).
Lakin burada da durum köklü şəkildə dəyişə bilər. Belə ki, hasilat templərinin aşağı düşəcəyini gözləyən "bp" şirkəti Azəri-Çıraq-Günəşli yataqlarında tammiqyaslı hasilat layihəsini yeni laylardan neft hasil etmək hesabına genişləndirmək məqsədilə yeni platformaların inşasını həyata keçirmək niyyətindədir. "Bp-Azərbaycan" şirkətinin prezidenti Bill Şreder deyib ki, bu, neft və səmt qazı ehtiyatlarının yerləşdiyi Balaxanı svitasına aiddir. Buradakı ehtiyatlar dəqiqləşdirilməyib.
Onun sözlərinə görə, həmin layihənin gerçəkləşdirilməsi üçün laydan neft hasil etmək məqsədilə yeni platformaların inşası tələb olunacaq. Şirkət gələn il mühəndis-texniki işləri həyta keçirməkdə qərarlıdır. Şreder layihənin gerçəkləşdirmə miqyasının bundan sonra müəyyənləşdiriləcəyini də deyib. Yeni laylardan əlavə, neft hasilatı hesabına şirkət hasilatı yüksək səviyyədə saxlamaq fikrindədir.
İstənilən halda, Azərbaycan neft ölkəsidir və iqtisadiyyatın neft sektorundan müəyyən asılılığı həmişə müşahidə olunacaq. Bu zaman ÜDM-in strukturunun keyfiyyətcə dəyişməsi və qeyri-neft sektorunun payının ilbəil artması indiki iqtisadi sabitliyin qorunub-saxlanacağına inam yaradır.

ЛУЧШЕ МАЛО, НО СТАБИЛЬНО
Азербайджан продол- жает выдерживать высокие темпы роста внутривалового продукта, сохраняя лидерство по этому показателю в мире. Однако по прогнозам правительства страны в среднесрочной перспективе такие темпы роста будут постепенно снижаться.
Причем эта тенденция начала наблюдаться уже по итогам 9 месяцев. "Снижение темпов роста ВВП до 27,1% против 32,5% за январь-август связано с уменьшением азербайджанского экспорта, что обусловлено приостановкой АМОК в сентябре экспорта нефти", - объяснил ситуацию председатель Госкомитета по статистике Ариф Велиев. АМОК объяснила это проводимыми в течение 10 дней ремонтными работами.
Однако, несмотря и на это, Азербайджан по объему ВВП опережает не только страны СНГ, но и Восточной Европы.
От стремительного роста к стабильности
Оптимистичные прогнозы министра экономического развития Азербайджана Гейдара Бабаева предвещают, что по итогам текущего года темпы роста ВВП Азербайджана превысят прошлогодние показатели, которые были наилучшими в мире.
Он напомнил, что Азербайджан является лидером в СНГ и по объему инвестиций на душу населения. В 1995-2007 годах в Азербайджан вложено $42 млрд. прямых инвестиций, из которых 70% - иностранные. "Прямые инвестиции - основа стабильности экономики и толчок для ее развития", - считает Бабаев.
Вместе с тем он признал наличие ряда проблемных моментов в развитии экономики Азербайджана. К примеру, в странах с развитой экономикой сектор услуг занимает 50% экономики, а у нас - 20%. "Поэтому я призываю предпринимателей вкладывать в эту сферу", - сказал он.
Пока же нефтяной сектор составляет весомую долю как в формировании ВВП (56%), так и бюджетных доходов (порядка 50%). В связи с ожидаемым снижением до 2011 года объемов нефтедобычи темпы реального роста ВВП снизятся до 3,5% против ожидаемых в 2007 году 30,6%. В 2008 году этот показатель составит 18,2%, 2009-м - 14,1% и 2010-м - 5,9%. Во всяком случае таковы самые консервативные прогнозы правительства. Таким образом, со следующего, 2008 года экономика Азербайджана перейдет к новому этапу развития. Стремительный рост заменят умеренные, но стабильные темпы.
По мнению Г.Бабаева, удерживать высокие темпы роста постоянно нереально: "Когда-нибудь экономика страны достигает той отметки, когда ей не нужно расти высокими темпами, поскольку нужная цель уже достигнута. В этом случае важно сохранить стабильные темпы роста - пусть и небольшие. И потом, опубликованные цифры - это лишь самые пессимистичные наши прогнозы. В реальности они могут быть намного больше".
Не нефтью одной богаты
Вместе с тем некоторые аналитики считают, что правительство в силах предпринять определенные шаги в направлении удержания средних темпов роста ВВП. По мнению экспертов Центра экономических исследований, необходимо улучшить конкурентную среду в частном секторе, где все еще имеют место элементы монополии и определенные барьеры при вхождении на рынок.
Помимо этого, правительство должно еще больше либерализовать движение капитала. Хотя совсем недавно парламент Азербайджана утвердил беспошлинное движение наличных денег до $10 тыс. и через банковскую систему до $50 тыс., но, по мнению экспертов, сохранение даже этой квоты создает проблемы для выхода капитала из страны, а удержание излишней денежной массы только способствует росту инфляции.
Для либерализации торговли главной задачей правительства должно быть ускорение процесса вступления Азербайджана во Всемирную торговую организацию, что позволит повысить прозрачность и подотчетность в экономике. Без решения этих проблем трудно будет достичь сбалансированного развития, считают эксперты.
Глава Фонда мониторинга общественных финансов Инглаб Ахмедов также считает, что падение темпов роста ВВП в последующие годы совпадает со снижением темпов пиковой добычи нефти в стране и переходом на среднесрочную добычу. В данном случае свое влияние окажет также сокращение нефтегазовых инвестиций, так как основные инвестиции были вложены в проекты разработки газоконденсатного месторождения "Шахдениз", блока нефтяных месторождений "Азери - Чираг - Гюнешли".
С другой стороны, Ахмедов считает естественным снижение темпов роста ВВП, так как они годами наслаивались и постоянно, по сравнению с предыдущими годами, выдерживали 20-30-процентный прирост. "Но так не может продолжаться все время", - резонно заметил экономист.
Вместе с тем, по его мнению, прогнозы не всегда могут совпадать и некоторые отклонения случаются обязательно. Со временем ненефтяной сектор должен компенсировать снижение темпов в нефтяном секторе.
Качество на смену количеству
То, что ненефтяной сектор в последнее время показывает все лучшие результаты развития, вселяет надежды на осуществимость предложений аналитиков. Так, по данным Госкомстата, за 9 месяцев производство ВВП в ненефтяном секторе увеличилось на 8,9%, составив 6,3 млрд. манатов. Примечательным фактом является начало с этого года экспорта собственного сахара в результате сдачи в эксплуатацию в 2006 году Имишлинского сахарного завода (объемы экспорта составили 236,6 тыс. тонн). В стране также началось производство тракторов (выпущена 331 единица), легковых автомобилей (489), телевизоров (6285).
В 2008 году реальный рост ненефтяного ВВП прогнозируется на уровне 8,1%. Только к 2011 году он достигнет 9%, тогда как темпы роста нефтяного ВВП ожидаются в районе 26,1% против 51,2% в 2007 году.
Дело в том, что, по оценкам правительства, добыча нефти Азербайджанской международной операционной компанией, разрабатывающей месторождения "Азери -Чираг - Гюнешли" (оператор bp), начнет падать в 2011 году и снизится по отношению к предыдущему году на 541 тыс. тонн (54 млн. 204 тыс. тонн в 2011 году против 54 млн. 745 тыс. тонн в 2010 году).
Однако и здесь ситуация может кардинально измениться. Так, в ожидании снижения темпов добычи компания bp намерена осуществить строительство новых платформ для расширения проекта полномасштабной разработки месторождений "Азери - Чираг - Гюнешли" за счет добычи нефти с новых пластов. Это касается свиты Балаханы, на которой располагаются запасы нефти и попутного газа, сказал президент компании bp-Azerbaijan Билл Шредер. Запасы свиты Балаханы не уточняются.
По его словам, для реализации этого проекта потребуется строительство новых платформ, чтобы осуществлять добычу нефти с пласта. В следующем году компания намерена осуществить инженерно-технические работы, после чего будет определен масштаб реализации проекта, сказал Шредер. За счет дополнительной добычи нефти с новых пластов компания намерена как можно дольше удерживать добычу на высоком уровне.
В любом случае, Азербайджан - страна нефтяная, и определенная зависимость экономики от нефтяного сектора всегда будет наблюдаться. При этом качественное изменение структуры ВВП и ежегодный рост доли ненефтяного сектора вселяют уверенность в сохранении нынешней экономической стабильности.