DÜNYA ŞƏBƏKƏSİ İLƏ MUZEYƏ
Bütün dünyada muzey sahəsi texniki imkanların genişlənməsi və əlbəttə, tamaşaçılarla işin və qarşılıqlı əlaqələrin prinsipcə yeni proqramlarının hazırlanması ilə əlaqədar intibah dövrünü yaşayır. Azərbaycan da fəal şəkildə bu sahədə dünya təcrübəsinə qoşulur. Və Azərbaycan Muzey Mərkəzinin rus muzeyi ilə birgə iri layihəsi bu istiqamətdə ilk qaranquş oldu.
Bakıdan uzaqlaşmayaraq
Respublika Muzey Mərkəzinin direktoru Liana Vəzirova: "Bu il mərkəzimiz üçün bir sıra maraqlı sərgi və təhsil layihələri ilə əlamətdar olub. Lakin onların ən mühümü innovasiya texnologiyalarına həsr olunmuşdu. Cari ilin birinci yarısında Sankt-Peterburqda keçirilmiş muzey işçilərinin konfransı bu işdə dönüş nöqtəsinə çevrildi. Orada mən uşaq və gənclərin bədii zövqlərinin formalaşmasında Azərbaycan muzeylərinin rolu ilə bağlı çıxış etdim. Ölkəmizdə artıq fəaliyyətdə olan öyrədici muzey proqramlarından danışdım. Bununla belə, xarici həmkarlarımızla təcrübə mübadiləsi göstərdi ki, bu istiqamətdə - muzeylərin böyüyən nəslə "yaxınlaşdırılması" işində çoxsaylı yeni imkanlar var. Yeni səviyyəyə, muzey işinin inkişafının növbəti mərhələsinə çıxmaq, bu işi supermüasir əsaslar üzərində bərqərar etmək lazımdır".
Bu istiqamətin təməl daşlarından biri bu il Azərbaycan Muzey Mərkəzi və Sankt-Peterburqun rus muzeyinin "Rus muzeyi. Virtual filial" adı almış birgə layihəsinin hazırlanması ilə qoyuldu. Onun əsasını isə Azərbaycanda, daha dəqiq desək, respublikamızın Muzey Mərkəzində informasiya-təhsil mərkəzinin yaradılması təşkil edir. Layihənin kurasiyası və maliyyələşdirilməsini YUNESKO həyata keçirir və o, gələn il yanvarın birinci ongünlüyündə start götürməlidir.
Hazırda Muzey Mərkəzində "virtual filial"ın aparaturasının montajı prosesi başa çatmaqdadır. Burada multimediyalı kinoteatr quraşdırılacaq və onun vasitəsilə tamaşaçılar rus muzeyi kompleksinə daxil olan bütün saraylara virtual səyahətlər edə biləcək, onun eksponatları ilə (onların ümumi sayı bütün növ və janrlar üzrə 400 mindən çoxdur) tanış olacaqlar. Bu zaman müxtəlif proqramlar təkcə Sankt-Peterburq saraylarının interyerlərinə baş vurmağa deyil, həm də onların tamaşaçıları müxtəlif dövrlərə aparıb çıxaran rekonstruksiyalarını izləməyə, həmçinin, virtual şəkildə olsa da, amma real zaman rejimində rus muzeyinin istənilən filialında sərgilərin açılışında iştirak etməyə imkan verir. Bütün bunlar tamaşaçılara Rusiyanın Şimal paytaxtına Bakını tərk etmədən səfər etməyə imkan yaradan belə bir layihə sayəsində tamamilə pulsuz nəsib olacaq.
Məkana inteqrasiya
İlk növbədə, multimedia muzey innovasiyaları sahəsində əməkdaşlıq üçün məna "seqmenti" böyüməkdə olan nəsil üçün nəzərdə tutulan proqramlar oldu. "Rus muzeyi. Virtual filial" layihəsində məktəbəqədər yaşlı uşaqlar, məktəblilər və tələbələr üçün xüsusi proqramlar nəzərdə tutulub. Proqramlar muzeyin əməkdaşları tərəfindən işlənib-hazırlanıb və Dövlət Ermitajının gənclər üçün təhsil mərkəzinin proqramlarına əsaslanır. Əsası 8 il bundan əvvəl qoyulan bu mərkəz Rusiya və xaricdəki gənclər üçün təkrarsız təhsil və mədəniyyət proqramlarının yaradıldığı yeni muzey məkanıdır. Onun proqramı müasir muzey işi üçün önəmli olan, demək olar ki, bütün sahələri ehtiva edir. Orada müasir incəsənət, kino təhsili, art-bazar və media-arta dair "dəyirmi masa"lar, konfranslar və simpoziumlar, mütəxəssislər və geniş auditoriya üçün master-klaslar keçirilir. Bütün bunlar birgə layihədə də təmsil olunacaq və bizim gənclər də müasir incəsənət və muzey işinin bütün ən aktual məsələlərinin qavranılması və müzakirəsinə qoşula biləcəklər. Müasir muzeyin vahid ümumdünya mədəniyyət-informasiya məkanına inteqasiyasının yeni mərhələsi təcrübədə öz təcəssümünü belə tapır.
Məlum olduğu kimi, incəsənətin dili beynəlmiləldir, bununla belə, virtual muzey layihəsinin mahiyyəti ilə tanış olanda məntiqi sual doğur: bu qəbilli əlaqələr yaradılanda dil səddi gənclər üçün maneə yaratmayacaq ki? Bu məsələyə Liana Vəzirovanın münasibəti belədir: "Biz bu problemin üzərində də işləmişik. Tezliklə AMEA ilə əməkdaşlıq zəminində rusca və ingiliscə təqdim olunan bu proqramların Azərbaycan dilinə tərcüməsini həyata keçirəcəyik. Ən əsası, biz cavab addıma - Rusiyada Muzey Mərkəzimizin virtual filialının yaradılmasına hazırlaşırıq. Layihənin bu kəsiminə ən yaxşı yerli sənətşünaslarımız, veb-dizaynerlər və digəp mütəxəssislər cəlb olunacaq".
Amma bu iş nə qədər aktual olsa da, o, Muzey Mərkəzi əməkdaşlarının hazırda həyata keçirdikləri yeganə layihə deyil. Mərkəzin norveçlilərlə bağlı daha bir layihəsi böyük şöhrət qazanıb. Qeyd etmək lazımdır ki, hazırda Norveç, ümumiyyətlə, mədəniyyət və incəsənət sahəsində Azərbaycanla çox fəal əməkdaşlıq edir. Bu layihə Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin muzey şöbəsi tərəfindən işlənib. Söhbət Azərbaycan Muzey Mərkəzi ilə Norveçin Stavanger şəhərindəki Arxeologiya Muzeyi arasında əməkdaşlıqdan gedir. Layihə üzrə xərclərin böyük hissəsini Norveç XİN və "Statoil" şirkəti öz üzərinə götürüb. Mahiyyətcə bu layihə də təhsilləndiricidir. Amma o, əslində, yuxarıda danışılan kimi, gənc tamaşaçı auditoriyası üçün yox, yüksək ixtisaslı muzey əməkdaşları üçün nəzərdə tutulub, çünki onların ixtisasının artırılmasını və təcrübə mübadiləsini nəzərdə tutur. Layihə bu yaxınlarda start götürüb və gələn ilin yazına qədər davam edəcək.
Bu layihə üç mərhələ üçün nəzərdə tutulub - Bakıda, Osloda seminarlar və yekun görüş. Müzakirələrin əsas mövzuları muzey kolleksiyaları ilə işin menecmenti, muzeydə etik praktika, həmçinin muzeylərin öz auditoriyaları qarşısında rolu və vəzifələri. Lakin bütün bunlar nəzəriyyədir. Praktikada isə bu, auditoriya ilə təmas (çeşidli sərgilərin keçirilməsi, muzey kafeləri və muzey mağazalarının təşkili) və sərgi yerlərinin, avadanlığın konservasiyası sahəsində təcrübə mübadiləsi. Fəaliyyət sahəsi kimi, konservasiya, ümumiyyətlə, bütün dünyada muzey işinin inkişafının indiki mərhələsində çox önəmlidir. Odur ki ölkəmizi bu layihədə təmsil edəcək 15 nəfərdən dördü məhz konservasiya üzrə mütəxəssislərdir.
Beləliklə, Rusiya və Norveçlə bu iki iri müştərək layihə müasir muzeyin interaktiv inkişafı probleminin hər iki tərəfini ehtiva edir. Bu həm tamaşaçı auditoriyası ilə iş, həm də muzey işçilərinin ixtisasının artırılmasıdır. Lakin belə irimiqyaslı layihələrdə iştirak mərkəzin gündəlik iş yükünü heç də azaltmır. Belə ki, başa çatmaqda olan ilin sonuncu ayında Muzey Mərkəzi iki beynəlxalq sərgi layihəsini qəbul edəcək. Bunlardan biri ənənəvi aluminium müasir incəsənət festivalı olacaq. Daha sonra isə M.Rostropoviç festivalı çərçivəsində Muzey Mərkəzinin qalereyasında həmin festivalın mərkəzi sərgisi yerləşəcək.

МИРОВОЙ ПАУТИНОЙ ПО МУЗЕЮ
Музейная сфера во всем мире переживает период ренессанса, связанный с расширением технических возможностей и, следовательно, разработкой принципиально новых программ работы с посетителями и взаимодействия друг с другом. Азербайджан тоже активно вливается в мировую практику в этой области. И первой ласточкой в этом направлении стал крупный совместный проект Музейного центра Азербайджана и Русского музея.
Не выезжая из Баку
"Нынешний год отмечен для нашего центра целым рядом интересных проектов - как выставочных, так и образовательных, - рассказывает директор республиканского Музейного центра Лиана Везирова. - Но важнейшим из них является тот, что связан с инновационными технологиями. Поворотной точкой в этом деле стала конференция музейных работников, состоявшаяся в Санкт-Петербурге в первой половине этого года. Я там выступила с докладом о роли музеев Азербайджана в формировании художественного вкуса детей и подростков. Говорила о тех образовательных музейных проектах, что уже запущены в нашей стране. Вместе с тем обмен опытом с зарубежными коллегами показал, что в этом направлении - "приближении", так сказать, музеев к подрастающему поколению - есть множество новых возможностей. Надо выходить на новый уровень, следующий виток развития музейного дела, надо поставить это дело на суперсовременную основу".
Один из краеугольных камней этого направления был благополучно заложен в нынешнем году подготовкой совместного проекта Музейного центра Азербайджана и Русского музея Санкт-Петербурга, получившего название "Русский музей. Виртуальный филиал". Основой его является создание в Азербайджане, а точнее в Музейном центре республики, информационно-образовательного центра. Проект курируется и финансируется ЮНЕСКО и должен стартовать в первой декаде января следующего года.
Сейчас в Музейном центре завершается процесс монтажа аппаратуры "виртуального филиала". В нем будет оборудован мультимедийный кинотеатр, благодаря которому зрители смогут совершать виртуальные прогулки по всем дворцам, входящим в комплекс Русского музея, увидеть его экспонаты (а их в общей сложности более 400 тысяч, всех видов и жанров). При этом разные программы позволят не только очутиться в интерьерах дворцов Санкт-Петербурга, но и увидеть варианты их реконструкции, переносящие зрителя в разные эпохи, а также присутствовать, хотя и виртуально, но в режиме реального времени, на открытии выставок в любых филиалах Русского музея. И все это абсолютно бесплатно для зрителя, который благодаря такому проекту сможет побывать в северной столице России, не выезжая из Баку.
Интеграция в пространство
Смысловым "цементом" для сотрудничества в сфере мультимедийных музейных инноваций стали в первую очередь программы, рассчитанные на подрастающее поколение. В проекте "Русский музей. Виртуальный филиал" предусмотрены особые программы для дошкольников, школьников, студентов. Они разработаны сотрудниками этого музея и базируются на программах молодежного образовательного центра Государственного Эрмитажа. Этот центр, основанный восемь лет назад, являет собой новое музейное пространство, где создаются уникальные образовательные и культурные программы для молодежи России и зарубежья. Его программы охватывают буквально все сферы, имеющие значение для современного музейного дела. Там проводятся "круглые столы", конференции и симпозиумы по современному искусству, кинообразованию, арт-рынку и медиа-арту, мастер-классы для специалистов и широкой аудитории. Все это будет представлено и в совместном проекте, так что наша молодежь тоже сможет включиться в восприятие и обсуждение всех животрепещущих вопросов современного искусства и музейного дела. Так на практике воплощается новый этап интеграции современного музея в единое мировое культурно-информационное пространство.
Язык искусства, как известно, интернационален, и все-таки при ознакомлении с сутью виртуального музейного проекта возникает резонный вопрос, не станет ли языковой барьер помехой для молодежи при налаживании подобных связей. На этот счет Лиана Везирова высказалась следующим образом: "Мы проработали и этот вопрос. Очень скоро нам предстоит сотрудничество с НАНА в переводе этих программ, которые сейчас представлены на русском и английском языках, на азербайджанский язык. А самое главное, мы начали готовиться и к ответному шагу - созданию виртуального филиала нашего Музейного центра в России. К этой части проекта будут привлечены лучшие отечественные искусствоведы, веб-дизайнеры и другие специалисты".
И все же, как бы ни был актуален данный проект, он - далеко не единственный из тех, что сейчас воплощаются в жизнь сотрудниками Музейного центра Азербайджана. Широкую известность получил другой проект этого центра, связанный с норвежцами. Надо сказать, что Норвегия сейчас вообще очень активно сотрудничает с Азербайджаном в области культуры и искусства. Данный проект был разработан музейным сектором Министерства культуры и туризма Азербайджана. Речь идет о сотрудничестве между Музейным центром Азербайджана и Музеем археологии норвежского города Ставангер. Большую часть расходов по проекту взяли на себя МИД Норвегии и компания Statoil. Этот проект по своей сути тоже образовательный. Но он рассчитан не на молодежную зрительскую аудиторию, как тот, о котором говорилось выше, а на высококомпетентных сотрудников музеев, так как предполагает повышение их квалификации и обмен опытом. Он стартовал недавно и продлится до весны будущего года.
Этот проект рассчитан на три этапа - семинары в Баку, в Осло и итоговая встреча. Основными темами обсуждений станут менеджмент работы с музейными коллекциями, этическая практика в музее, а также роль и обязанности музеев перед своей аудиторией. Но это в теории. На практике же это будет выглядеть как общение с аудиторией (проведение различного рода выставок, организация музейных кафе и музейных магазинов) и обмен опытом в области консервации выставочных помещений и оборудования. Консервация как сфера деятельности вообще очень важна на данном этапе развития музейного дела во всем мире. Поэтому из 15 человек, которые представят нашу страну в этом проекте, четверо - специалисты именно по консервации.
Таким образом, эти два крупных совместных проекта - с Россией и Норвегией - охватывают обе стороны проблемы интерактивного развития современного музея. Это и работа со зрительской аудиторией, и повышение квалификации музейных работников. Впрочем, участие в таких масштабных проектах не снижает уровень нагрузки на центр в его повседневной работе. Так, в последнем месяце уходящего года Музейный центр примет два международных выставочных проекта. Первым из них станет традиционный фестиваль современного искусства Aluminium. А затем, в рамках фестиваля М.Ростроповича, в галерее Музейного центра разместится центральная выставка этого фестиваля.