DÜNYA ŞƏBƏKƏSİ İLƏ MUZEYƏ
Bütün dünyada muzey sahəsi texniki imkanların genişlənməsi və əlbəttə, tamaşaçılarla işin və qarşılıqlı əlaqələrin prinsipcə yeni proqramlarının hazırlanması ilə əlaqədar intibah dövrünü yaşayır. Azərbaycan da fəal şəkildə bu sahədə dünya təcrübəsinə qoşulur. Və Azərbaycan Muzey Mərkəzinin rus muzeyi ilə birgə iri layihəsi bu istiqamətdə ilk qaranquş oldu.
Bakıdan uzaqlaşmayaraq
Respublika Muzey Mərkəzinin direktoru Liana Vəzirova: "Bu il mərkəzimiz üçün bir sıra maraqlı sərgi və təhsil layihələri ilə əlamətdar olub. Lakin onların ən mühümü innovasiya texnologiyalarına həsr olunmuşdu. Cari ilin birinci yarısında Sankt-Peterburqda keçirilmiş muzey işçilərinin konfransı bu işdə dönüş nöqtəsinə çevrildi. Orada mən uşaq və gənclərin bədii zövqlərinin formalaşmasında Azərbaycan muzeylərinin rolu ilə bağlı çıxış etdim. Ölkəmizdə artıq fəaliyyətdə olan öyrədici muzey proqramlarından danışdım. Bununla belə, xarici həmkarlarımızla təcrübə mübadiləsi göstərdi ki, bu istiqamətdə - muzeylərin böyüyən nəslə "yaxınlaşdırılması" işində çoxsaylı yeni imkanlar var. Yeni səviyyəyə, muzey işinin inkişafının növbəti mərhələsinə çıxmaq, bu işi supermüasir əsaslar üzərində bərqərar etmək lazımdır".
Bu istiqamətin təməl daşlarından biri bu il Azərbaycan Muzey Mərkəzi və Sankt-Peterburqun rus muzeyinin "Rus muzeyi. Virtual filial" adı almış birgə layihəsinin hazırlanması ilə qoyuldu. Onun əsasını isə Azərbaycanda, daha dəqiq desək, respublikamızın Muzey Mərkəzində informasiya-təhsil mərkəzinin yaradılması təşkil edir. Layihənin kurasiyası və maliyyələşdirilməsini YUNESKO həyata keçirir və o, gələn il yanvarın birinci ongünlüyündə start götürməlidir.
Hazırda Muzey Mərkəzində "virtual filial"ın aparaturasının montajı prosesi başa çatmaqdadır. Burada multimediyalı kinoteatr quraşdırılacaq və onun vasitəsilə tamaşaçılar rus muzeyi kompleksinə daxil olan bütün saraylara virtual səyahətlər edə biləcək, onun eksponatları ilə (onların ümumi sayı bütün növ və janrlar üzrə 400 mindən çoxdur) tanış olacaqlar. Bu zaman müxtəlif proqramlar təkcə Sankt-Peterburq saraylarının interyerlərinə baş vurmağa deyil, həm də onların tamaşaçıları müxtəlif dövrlərə aparıb çıxaran rekonstruksiyalarını izləməyə, həmçinin, virtual şəkildə olsa da, amma real zaman rejimində rus muzeyinin istənilən filialında sərgilərin açılışında iştirak etməyə imkan verir. Bütün bunlar tamaşaçılara Rusiyanın Şimal paytaxtına Bakını tərk etmədən səfər etməyə imkan yaradan belə bir layihə sayəsində tamamilə pulsuz nəsib olacaq.
Məkana inteqrasiya
İlk növbədə, multimedia muzey innovasiyaları sahəsində əməkdaşlıq üçün məna "seqmenti" böyüməkdə olan nəsil üçün nəzərdə tutulan proqramlar oldu. "Rus muzeyi. Virtual filial" layihəsində məktəbəqədər yaşlı uşaqlar, məktəblilər və tələbələr üçün xüsusi proqramlar nəzərdə tutulub. Proqramlar muzeyin əməkdaşları tərəfindən işlənib-hazırlanıb və Dövlət Ermitajının gənclər üçün təhsil mərkəzinin proqramlarına əsaslanır. Əsası 8 il bundan əvvəl qoyulan bu mərkəz Rusiya və xaricdəki gənclər üçün təkrarsız təhsil və mədəniyyət proqramlarının yaradıldığı yeni muzey məkanıdır. Onun proqramı müasir muzey işi üçün önəmli olan, demək olar ki, bütün sahələri ehtiva edir. Orada müasir incəsənət, kino təhsili, art-bazar və media-arta dair "dəyirmi masa"lar, konfranslar və simpoziumlar, mütəxəssislər və geniş auditoriya üçün master-klaslar keçirilir. Bütün bunlar birgə layihədə də təmsil olunacaq və bizim gənclər də müasir incəsənət və muzey işinin bütün ən aktual məsələlərinin qavranılması və müzakirəsinə qoşula biləcəklər. Müasir muzeyin vahid ümumdünya mədəniyyət-informasiya məkanına inteqasiyasının yeni mərhələsi təcrübədə öz təcəssümünü belə tapır.
Məlum olduğu kimi, incəsənətin dili beynəlmiləldir, bununla belə, virtual muzey layihəsinin mahiyyəti ilə tanış olanda məntiqi sual doğur: bu qəbilli əlaqələr yaradılanda dil səddi gənclər üçün maneə yaratmayacaq ki? Bu məsələyə Liana Vəzirovanın münasibəti belədir: "Biz bu problemin üzərində də işləmişik. Tezliklə AMEA ilə əməkdaşlıq zəminində rusca və ingiliscə təqdim olunan bu proqramların Azərbaycan dilinə tərcüməsini həyata keçirəcəyik. Ən əsası, biz cavab addıma - Rusiyada Muzey Mərkəzimizin virtual filialının yaradılmasına hazırlaşırıq. Layihənin bu kəsiminə ən yaxşı yerli sənətşünaslarımız, veb-dizaynerlər və digəp mütəxəssislər cəlb olunacaq".
Amma bu iş nə qədər aktual olsa da, o, Muzey Mərkəzi əməkdaşlarının hazırda həyata keçirdikləri yeganə layihə deyil. Mərkəzin norveçlilərlə bağlı daha bir layihəsi böyük şöhrət qazanıb. Qeyd etmək lazımdır ki, hazırda Norveç, ümumiyyətlə, mədəniyyət və incəsənət sahəsində Azərbaycanla çox fəal əməkdaşlıq edir. Bu layihə Azərbaycan Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin muzey şöbəsi tərəfindən işlənib. Söhbət Azərbaycan Muzey Mərkəzi ilə Norveçin Stavanger şəhərindəki Arxeologiya Muzeyi arasında əməkdaşlıqdan gedir. Layihə üzrə xərclərin böyük hissəsini Norveç XİN və "Statoil" şirkəti öz üzərinə götürüb. Mahiyyətcə bu layihə də təhsilləndiricidir. Amma o, əslində, yuxarıda danışılan kimi, gənc tamaşaçı auditoriyası üçün yox, yüksək ixtisaslı muzey əməkdaşları üçün nəzərdə tutulub, çünki onların ixtisasının artırılmasını və təcrübə mübadiləsini nəzərdə tutur. Layihə bu yaxınlarda start götürüb və gələn ilin yazına qədər davam edəcək.
Bu layihə üç mərhələ üçün nəzərdə tutulub - Bakıda, Osloda seminarlar və yekun görüş. Müzakirələrin əsas mövzuları muzey kolleksiyaları ilə işin menecmenti, muzeydə etik praktika, həmçinin muzeylərin öz auditoriyaları qarşısında rolu və vəzifələri. Lakin bütün bunlar nəzəriyyədir. Praktikada isə bu, auditoriya ilə təmas (çeşidli sərgilərin keçirilməsi, muzey kafeləri və muzey mağazalarının təşkili) və sərgi yerlərinin, avadanlığın konservasiyası sahəsində təcrübə mübadiləsi. Fəaliyyət sahəsi kimi, konservasiya, ümumiyyətlə, bütün dünyada muzey işinin inkişafının indiki mərhələsində çox önəmlidir. Odur ki ölkəmizi bu layihədə təmsil edəcək 15 nəfərdən dördü məhz konservasiya üzrə mütəxəssislərdir.
Beləliklə, Rusiya və Norveçlə bu iki iri müştərək layihə müasir muzeyin interaktiv inkişafı probleminin hər iki tərəfini ehtiva edir. Bu həm tamaşaçı auditoriyası ilə iş, həm də muzey işçilərinin ixtisasının artırılmasıdır. Lakin belə irimiqyaslı layihələrdə iştirak mərkəzin gündəlik iş yükünü heç də azaltmır. Belə ki, başa çatmaqda olan ilin sonuncu ayında Muzey Mərkəzi iki beynəlxalq sərgi layihəsini qəbul edəcək. Bunlardan biri ənənəvi aluminium müasir incəsənət festivalı olacaq. Daha sonra isə M.Rostropoviç festivalı çərçivəsində Muzey Mərkəzinin qalereyasında həmin festivalın mərkəzi sərgisi yerləşəcək.

MUSEUM IN THE WORLD WIDE WEB
Museums all over the world are experiencing a period of renaissance due to the expansion of technical opportunities, and therefore, fundamentally new programmes to work with visitors and cooperate with each other. Azerbaijan is also actively using world experience in this sphere. The first sign in this direction is a major joint project by the Museum Centre of Azerbaijan and the Russian Museum.
Without leaving Baku
"This year was marked with a whole string of interesting projects for our centre - both exhibitions and education projects," says the director of the Museum Centre of Azerbaijan, Liana Vazirova. "But the most important project is one relating to innovation technologies. The conference of museum workers held in St Petersburg in the first half of this year was a turning point in this issue. I made a report at the conference on the role of Azerbaijani museums in forming a creative taste for children and teenagers. I spoke about educational museum projects that have been launched in our country. At the same time, exchange of experience with our foreign counterparts showed that there are numerous new opportunities in this direction - "bringing museums closer" to the growing generation. We have to move on to a new level - the next stage in the development of the museum business - and to place this business on a super-modern basis."
One of the cornerstones in this direction was laid this year by a joint project between the Museum Centre of Azerbaijan and the Russian Museum of St Petersburg called "Russian Museum - Virtual Branch". Its basis is the establishment in Azerbaijan, or to be more precise in the republic's Museum Centre, of an information-educational centre. The project is overseen and financed by UNESCO and should start in the first ten days of January next year.
Now the Museum Centre is completing the process of installing the equipment of the "virtual branch". It will be equipped with a multimedia cinema which will allow viewers to take virtual strolls in all palaces of the Russian Museum complex and to see its exhibits (all in all, there are more than 400,000 exhibits of all types and styles). At the same time, various programmes will make it possible not just to visit St Petersburg palaces, but also to see their reconstruction options which take viewers to various epochs and allow them to be present, though virtually, but in a real time mode, at the opening of exhibitions in any branch of the Russian Museum. All this is absolutely free for viewers who will be able to visit Russia's northern capital without leaving Baku.
Integration into space
The semantic "cement" for cooperation in the sphere of multimedia museum innovations are programmes designed for the growing generation. The project "Russian Museum - Virtual Branch" provides for special programmes for pre-school children, school children and students. They have been drawn up by employees of this museum and are based on programmes of the youth educational centre of the State Hermitage. This centre, which was founded eight years ago, is a new museum area where unique educational and cultural programmes are being created for Russian and foreign youth. Its programmes cover literally all spheres of importance to the modern museum business. Round table discussions, conferences and symposiums on modern arts, cinema, arts market and media art, master classes for specialists and the wider audience are held there. All this will be presented in the joint project as well, so our young people will also be able to join in to discuss all important problems of modern arts and museum business. This is how the new stage in the integration of modern museum into a single world cultural-information area is being implemented.
As is known, the language of arts is international, but still when you familiarize yourself with the essence of the virtual museum project, there is a reasonable question - will the language barrier become an obstacle to young people in establishing such links? Liana Vazirova said the following on that score: "We have been working on this issue. Soon we will start cooperating with the National Academy of Sciences of Azerbaijan to translate these programme from Russian and English into Azerbaijani. But the most important thing is that we have started preparing for a return step - creating a virtual branch of our Museum Centre in Russia. This part of the project will involve the best arts specialists of Azerbaijan, web designers and other specialists.
No matter how important this project is, it is far from being the only project that is being implemented by employees of the Museum Centre of Azerbaijan right now. Another project of this centre, which involves Norwegians as well, is also widely known. It must be said that Norway is very actively cooperating with Azerbaijan in the sphere of culture and arts. This project was drawn up by the museum section of the Azerbaijani Ministry of Culture and Tourism. We are talking about cooperation between the Museum Centre of Azerbaijan and the Museum of Archaeology in Stavanger in Norway. Most of the expenses on the project are covered by the Norwegian Foreign Ministry and Statoil. In essence, this is an educational project as well. But it is designed not for a young audience like the one we spoke about earlier, but for experienced museum staff as it is aimed at increasing their qualification and exchanging experience. It started recently and will last till next spring.
This project is designed for three stages - seminars in Baku, Oslo and a final meeting. The main subjects of discussion will be management of museum collections, ethical practices in museums, as well as the role and duties of museums before their audience. But all this is just a theory. In practice this will look like communication with the audience (holding all sorts of exhibitions, organizing museum cafes and museum shops) and exchange of experience in the sphere of preserving exhibition halls and equipment. As a sphere of activity, preservation of exhibits is very important in this stage of developing the museum business all over the world, and four of the 15 people who will represent our country in this project specialize in preserving exhibits.
Thus, these two major joint projects - with Russia and Norway - cover both sides of the problem of the interactive development of modern museum. This includes both working with the audience and increasing the qualification of museum staff. In any case, participation in such large-scale projects does not reduce the level of pressure on the centre in its daily work. In the last month of this year, the Museum Centre will host two international exhibition projects. The first one will be the traditional festival of modern arts Aluminium. And then, the central exhibition of this festival will be held in the gallery of the Museum Centre within the framework of the Rostropovich festival.