Azərbaycanda innovasiya zonaları yaradılması layihəsi beynəlxalq donorları cəlb edir
Azərbayjan yüksək texnoloci informasiya iqtisadiyyatının xas olduğu postsənaye dövrünə sıçrayış ərəfəsindədir. Bu istiqamətdə irəliləməni texnoparkların - IT-texnikanın istehsal və proqram təminatıı üzrə mərkəzlərin yerləşəjəyi regional innovasiya zonalarının (RİZ) yaradılması dəstəkləməlidir. RİZ yaradılmasının Rabitə Nazirliyi (RN) tərəfindən işlənib-hazırlanan layihəsi artıq nazirliklərin əksəriyyətində ekspertizadan keçib və jari ilin sonuna qədər Milli Məjlisin müvafiq qanun qəbul etməsi mümkündür. Artıq dünyanın aparıjı IT-şirkətləri Azərbayjanın innovasiya zonaları layihəsində iştiraka hazır olduqlarını bildiriblər.
Beşinji element
Bu yaxınlarda Azərbayjanın rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov bildirib: "Son 4 il ərzində Azərbayjanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sektorunda orta illik artım tempi, təxminən, 30% təşkil edərək, dünya üzrə artım templərini 2,7 dəfə qabaqlayıb". Ümumdünya İqtisadi Forumunun dəyərləndirmələrinə görə, 2006-2007-ji illərdə ölkəmiz İKT-nin inkişaf səviyyəsinə görə xeyli dərəjədə irəliləyərək, dünya ölkələri reytinqində 71-ji yeri tutub.
Lakin bu sahənin önəmli nailiyyətlərinə baxmayaraq, hazırda ölkəmizdə İKT sənayesinin bütün istiqamətləri illik 0,5 mlrd dollardan bir az çox gəlir gətirir. Onun ÜDM-də yarım ilin nətijələrinə əsasən payı isə təxminən 2% təşkil edir ki, bu da sektorun potensial imkanlarına tam müvafiq deyil. Belə bir durum, qismən, ölkənin ÜDM-nin əsas hissəsini təşkil edən neft sektorunun sürətli inkişafı ilə izah olunur. Ə.Abbasovun dediklərindən: "Bu disbalansı aradan qaldırmaq üçün maksimum səy göstərmək - yaradılan innovasiya zonalarına aparıjı xariji və yerli IT-şirkətlərin və beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının investisiyalarını jəlb etmək üçün ideal biznes-iqlim formalaşdırmaq zəruridir".
RİZ yaradılması layihəsi 5 əsas komponentdən ibarətdir: 1. Kiçik və orta innovasiya biznesinin inkişaf etdirilməsi üçün texnopark yaradılması. Bu tədbirin gerçəkləşdirilməsi üçün ötən ildən iş aparılmaqdadır. 2. Elektron avadanlıqları və proqram məhsulları istehsalı və ixrajı üzrə regional baza yaradılması. 3. Data jentre təşkili və ölkənin regional tranzit informasiya qovşağına çevrilməsi. 4. Formalaşmaqda olan informasiya jəmiyyəti üçün insan resurslarının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi. 5. İqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində İKT-nin tətbiqi üzrə təsirli mexanizm və strukturların yaradılması. Əslən azərbayjanlı olan məşhur alim, Kaliforniya Berkli Universitetinin professoru Lütfüzadə layihə təşkilatçılarına aşağıdakı təkliflə mürajiət edib: "RİZ layihəsi çərçivəsində tərkibinə sənaye sahələrinin təmsilçiləri olan az sayda ekspertlərin, yalnız Azərbayjanın deyil, qonşu ölkələrin, məsələn, Türkiyə və Rusiyanın da ali təhsil müəssisələri və elmi-tədqiqat institutlarının alimlərinin daxil olduğu elmi-texniki araşdırmalar və işləmələr regional mərkəzinin yaradılması optimal olardı".
Diqqət mərkəzində nanotexnologiyalardır
IT-sıçrayışın ümumi konturlarını müəyyənləşdirən RİTN müvafiq strategiyanın və onun həyata keçirilməsinin dəqiq planının hazırlanmasına başladı. İZ layihəsinin hazırlanması idarəetmə və texnoloci konsaltinq üzrə "Booz Allen Hamilton" beynəlxalq şirkətinin dəstəyilə həyata keçirildi. Bu şirkət innovasiya zonalarının formalaşdırılmasında ən səlahiyyətli qurumlardan biri sayılır. Dünya üzrə 18 minə yaxın mütəxəssisi var. Dubay Əmirliyinin iqtisadiyyatının inkişaf strategiyasının hazırlanması və Malayziyada multimedia dəhlizinin yaradılması kimi uğurlu layihələri həyata keçirib.
İKT sektoruna investisiyalar jəlb olunması, ilk növbədə, texnoparklar yaradılmasını təmin etməlidir. Texnoparklarda proqram təminatı yaradılajaq, güjlü kompüterlər və nootbuklar, çoxfunksiyalı rəqəmli qurğular yığılması həyata keçiriləjək, həmçinin IT sahəsində servis şirkətlərinin fəaliyyəti inkişaf edəjək.
Nazirliyin digər məsləhətçisi - "Global Resources" şirkəti texnopark bölməsini təbabət və biotexnologiyalar sahəsində avadanlıq və proqram təminatı işləyib-hazır-layanların jəlb olunması hesabına genişləndirməyi təklif edir.
RİZ strukturunun formalaşdırılması zamanı nanotexnologiyalara və ölkəmizin dünya elmi-texniki və istehsal proseslərində iştirakına xüsusi diqqət yetirilməsi təklif olunur, çünki bu istiqamət XXI əsrdə elm və texnikanın inkişafı üçün aparıjı rol oynayajaq. Elektronika, optika, rabitə, günəş energetikası, kvant və neyrokompüterlər yaradılmasını, həmçinin bioelektronikanın inkişaf etdirilməsini mümkün edəjək prinsipjə yeni yarımkeçirijilər istehsalı - bunlar nanotexnologiyaların inkişafının təqdim etdiyi imkanların yalnız jüzi bir hissəsidir. RİZ layihəsi çərçivəsində ölkəmizdə nanotexnologiyalar sahəsində elmi axtarışların aparılajağı nəzərdə tutulan araşdırma mərkəzinin, həmçinin yarımkeçirijilərin element bazasının yaradılmasında istifadə olunajaq istehsalat-tədqiqat müəssisəsinin meydana çıxarılması planlaşdırılır.
Sərmayədarlar üçün güzəştlər
Riz-lərə xariji sərmayədarların jəlb edilməsi və burada ixraja istiqamətlənən istehsal yaradılması üçün layihədə vergi, gömrük və digər güzəştlər nəzərdə tutulub. Bu barədə "Regional innovasiya zonaları: problemlər və həllər" beynəlxalq konfransının iştirakçılarına nazir Ə.Abbasov məlumat verib: "Bu zonalarda fəaliyyət göstərəjək müəssisə və təşkilatlar üçün vergi dərəjələri sıfır səviyyəsinə qədər azaldıla bilər". Onun sözlərinə görə, RİZ layihəsi üzrə hökumətə təqdim olunan təkliflər paketində monetar siyasətdə güzəştlərin tətbiqi, Azərbayjanda idxal-ixraj bankının (Eximbank) yaradılması, həmçinin burada istehsal olunan əmtəələr və xidmətlər üzrə dövlət sifarişlərinin həjminin artırılmasına dair məsələlər öz əksini tapıb.
Hazırda innovasiya zonaları yaradılması layihəsi dünyanın "Microsoft", "Cisco Systems", "Hewlett Packard", "Intel" və b. aparıjı IT-şirkətlərinin həqiqi marağını doğurur. Artıq bu şirkətlər innovasiya zonalarının inkişafına texniki yardım göstərməyə və sərmayə yatırmağa hazır olduqlarını da açıqlayıblar. Son 2-3 ayda RİTN rəhbərliyi ölkəmizdə İKT sektorunun inkişafını maliyyələşdirməyə hazır olan islam və Asiya inkişaf banklarının, Ümumdünya Bankının təmsilçilərilə kifayət qədər səmərəli danışıqlar da aparıb. Elektronika, kommunikasiya və kompüter avadanlığı istehsalına Jənubi Koreya, İsrail və Tailanddan jiddi yatırımlar gözləmək mümkündür.

Проект создания инновационных зон в Азербайджане привлекает международных доноров
Азербайджан находит-ся на пороге скачка в постиндустриальную эпоху со свойственным ей развитием высокотехнологичной информационной экономики. Движению в этом направлении должно способствовать создание региональных инновационных зон (РИЗ), где разместятся технопарки - центры по производству IT-техники и программного обеспечения. Подготовленный Минсвязи проект создания РИЗ уже прошел экспертизу в большинстве министерств, и до конца года Милли меджлис может принять соответствующий закон. Между тем готовность участвовать в азербайджанском проекте инновационных зон уже выразили ведущие IT-компании мира.
Пятый элемент
"За последние четыре года в Азербайджане среднегодовой темп роста в секторе информационно-коммуникационных технологий (ИКТ) составил около 30%, опережая тем самым в 2,7 раза общемировые темпы", - заявил недавно министр связи и информационных технологий Азербайджана (МСИТ) Али Аббасов. Согласно оценкам Всемирного экономического форума, в 2006-2007 годах наша страна по уровню развития ИКТ существенно продвинулась вперед, заняв 71-е место в рейтинге стран мира.
Однако, несмотря на впечатляющие успехи отрасли, сегодня все направления индустрии ИКТ нашей страны приносят годовой доход не многим более полумиллиарда долларов. А ее доля в ВВП страны по итогам полугодия составила около 2%, что совершенно не соответствует потенциальным возможностям сектора. Такое положение отчасти объясняется ускоренным развитием нефтяного сектора, занимающего львиную долю в ВВП страны. "Нужно приложить максимум усилий для преодоления этого дисбаланса: необходимо сформировать идеальный бизнес-климат для привлечения инвестиций от ведущих зарубежных и местных IT-компаний и международных финансовых организаций в создаваемые инновационные зоны", - полагает А.Аббасов.
Проект создания РИЗ состоит из пяти основных компонентов. Создание технопарка для развития малого и среднего инновационного бизнеса - один из первых его элементов, подготовка к его реализации ведется с прошлого года. Далее предусмотрены создание региональной базы по производству и экспорту электронного оборудования и программных продуктов, организация Data Centre и превращение страны в региональный транзитный информационный узел, подготовка и развитие людских ресурсов для формирующегося информационного общества, а также создание действенных механизмов и структуры по внедрению ИКТ в различных отраслях экономики. "В рамках проекта РИЗ было бы оптимально создать региональный центр научно-технологических исследований и разработок, в состав которого вошло бы небольшое количество экспертов - представителей промышленных сфер, ученых высших учебных заведений и научно-исследовательских институтов не только Азербайджана, но и соседних стран, к примеру Турции и России" - с таким предложением к организаторам проекта обратился известный ученый азербайджанского происхождения, профессор Калифорнийского университета Беркли Лютфизаде.
В центре внимания - нанотехнологии
Обозначив общие контуры IT-прорыва, ведомство связи приступило к подготовке соответствующей стратегии и четкого плана ее реализации. Подготовка проекта РИЗ была осуществлена при поддержке международной компании по управлению и технологическому консалтингу Booz Allen Hamilton. Она считается одной из наиболее компетентных в сфере формирования инновационных зон. Компания располагает 18 тыс. специалистов по всему миру, и на ее счету такие успешные проекты, как подготовка стратегии развития экономики эмирата Дубай и создание мультимедийного коридора в Малайзии.
Привлечение инвестиций в ИКТ-сектор должно обеспечить, прежде всего, создание технопарков, где будет создаваться программное обеспечение, осуществляться сборка мощных компьютеров и ноутбуков, мультифункциональных цифровых устройств, а также развиваться деятельность сервисных компаний в IT-сфере. Другой консультант Минсвязи - компания Global Resources предлагает расширить нишу технопарка за счет привлечения разработчиков оборудования и программного обеспечения в области медицины и биотехнологий.
При формировании структуры РИЗ предполагается уделить особое внимание нанотехнологиям и участию нашей страны в мировом научно-исследовательском и производственном процессах, так как это направление станет прорывным для развития науки и технологий XXI века. Электроника, оптика, связь, солнечная энергетика, производство полупроводников принципиально нового поколения, на основе которых станет возможным создавать квантовые и нейрокомпьютеры, а также развивать биоэлектронику, - вот далеко не полный перечень возможностей, предоставляемых развитием нанотехнологий. В рамках проекта РИЗ в нашей стране планируется создать исследовательский центр, где предполагается осуществлять научные изыскания в области нанотехнологий, а также производственно-исследовательское предприятие, задействованное в создании элементной базы полупроводников.
Льготы для инвесторов
Для привлечения иностранных инвесторов в РИЗ и создания здесь ориентированного на экспорт производства в проекте предусмотрены налоговые, таможенные и иные преференции. "Налоговые ставки для предприятий и организаций, которые будут действовать в этих зонах, могут быть снижены вплоть до нулевого уровня", - сообщил участникам международной конференции "Региональные инновационные зоны: проблемы и решения" глава МСИТ Али Аббасов. По его словам, в представленном правительству пакете предложений по проекту РИЗ отражены вопросы применения льгот в монетарной политике, создания в Азербайджане импортно-экспортного банка (Eximbank), а также увеличения объема госзакупок по производимым здесь товарам и услугам.
Проект создания инновационных зон вызывает неподдельный интерес таких ведущих мировых IT-компаний, как Microsoft, Cisco Systems, Hewlett Packard, Intel и т.д., выразивших готовность оказать техническую помощь и инвестировать в развитие инновационных зон. В последние два-три месяца руководство МСИТ провело весьма плодотворные переговоры с представителями Исламского и Азиатского банков развития, Всемирного банка, готовых финансировать развитие ИКТ-сектора нашей страны. Серьезных инвестиций в производство электроники, коммуникационного и компьютерного оборудования можно ожидать из Южной Кореи, Израиля и Таиланда.