Azərbaycanda innovasiya zonaları yaradılması layihəsi beynəlxalq donorları cəlb edir
Azərbayjan yüksək texnoloci informasiya iqtisadiyyatının xas olduğu postsənaye dövrünə sıçrayış ərəfəsindədir. Bu istiqamətdə irəliləməni texnoparkların - IT-texnikanın istehsal və proqram təminatıı üzrə mərkəzlərin yerləşəjəyi regional innovasiya zonalarının (RİZ) yaradılması dəstəkləməlidir. RİZ yaradılmasının Rabitə Nazirliyi (RN) tərəfindən işlənib-hazırlanan layihəsi artıq nazirliklərin əksəriyyətində ekspertizadan keçib və jari ilin sonuna qədər Milli Məjlisin müvafiq qanun qəbul etməsi mümkündür. Artıq dünyanın aparıjı IT-şirkətləri Azərbayjanın innovasiya zonaları layihəsində iştiraka hazır olduqlarını bildiriblər.
Beşinji element
Bu yaxınlarda Azərbayjanın rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov bildirib: "Son 4 il ərzində Azərbayjanda informasiya-kommunikasiya texnologiyaları (İKT) sektorunda orta illik artım tempi, təxminən, 30% təşkil edərək, dünya üzrə artım templərini 2,7 dəfə qabaqlayıb". Ümumdünya İqtisadi Forumunun dəyərləndirmələrinə görə, 2006-2007-ji illərdə ölkəmiz İKT-nin inkişaf səviyyəsinə görə xeyli dərəjədə irəliləyərək, dünya ölkələri reytinqində 71-ji yeri tutub.
Lakin bu sahənin önəmli nailiyyətlərinə baxmayaraq, hazırda ölkəmizdə İKT sənayesinin bütün istiqamətləri illik 0,5 mlrd dollardan bir az çox gəlir gətirir. Onun ÜDM-də yarım ilin nətijələrinə əsasən payı isə təxminən 2% təşkil edir ki, bu da sektorun potensial imkanlarına tam müvafiq deyil. Belə bir durum, qismən, ölkənin ÜDM-nin əsas hissəsini təşkil edən neft sektorunun sürətli inkişafı ilə izah olunur. Ə.Abbasovun dediklərindən: "Bu disbalansı aradan qaldırmaq üçün maksimum səy göstərmək - yaradılan innovasiya zonalarına aparıjı xariji və yerli IT-şirkətlərin və beynəlxalq maliyyə təşkilatlarının investisiyalarını jəlb etmək üçün ideal biznes-iqlim formalaşdırmaq zəruridir".
RİZ yaradılması layihəsi 5 əsas komponentdən ibarətdir: 1. Kiçik və orta innovasiya biznesinin inkişaf etdirilməsi üçün texnopark yaradılması. Bu tədbirin gerçəkləşdirilməsi üçün ötən ildən iş aparılmaqdadır. 2. Elektron avadanlıqları və proqram məhsulları istehsalı və ixrajı üzrə regional baza yaradılması. 3. Data jentre təşkili və ölkənin regional tranzit informasiya qovşağına çevrilməsi. 4. Formalaşmaqda olan informasiya jəmiyyəti üçün insan resurslarının hazırlanması və inkişaf etdirilməsi. 5. İqtisadiyyatın müxtəlif sahələrində İKT-nin tətbiqi üzrə təsirli mexanizm və strukturların yaradılması. Əslən azərbayjanlı olan məşhur alim, Kaliforniya Berkli Universitetinin professoru Lütfüzadə layihə təşkilatçılarına aşağıdakı təkliflə mürajiət edib: "RİZ layihəsi çərçivəsində tərkibinə sənaye sahələrinin təmsilçiləri olan az sayda ekspertlərin, yalnız Azərbayjanın deyil, qonşu ölkələrin, məsələn, Türkiyə və Rusiyanın da ali təhsil müəssisələri və elmi-tədqiqat institutlarının alimlərinin daxil olduğu elmi-texniki araşdırmalar və işləmələr regional mərkəzinin yaradılması optimal olardı".
Diqqət mərkəzində nanotexnologiyalardır
IT-sıçrayışın ümumi konturlarını müəyyənləşdirən RİTN müvafiq strategiyanın və onun həyata keçirilməsinin dəqiq planının hazırlanmasına başladı. İZ layihəsinin hazırlanması idarəetmə və texnoloci konsaltinq üzrə "Booz Allen Hamilton" beynəlxalq şirkətinin dəstəyilə həyata keçirildi. Bu şirkət innovasiya zonalarının formalaşdırılmasında ən səlahiyyətli qurumlardan biri sayılır. Dünya üzrə 18 minə yaxın mütəxəssisi var. Dubay Əmirliyinin iqtisadiyyatının inkişaf strategiyasının hazırlanması və Malayziyada multimedia dəhlizinin yaradılması kimi uğurlu layihələri həyata keçirib.
İKT sektoruna investisiyalar jəlb olunması, ilk növbədə, texnoparklar yaradılmasını təmin etməlidir. Texnoparklarda proqram təminatı yaradılajaq, güjlü kompüterlər və nootbuklar, çoxfunksiyalı rəqəmli qurğular yığılması həyata keçiriləjək, həmçinin IT sahəsində servis şirkətlərinin fəaliyyəti inkişaf edəjək.
Nazirliyin digər məsləhətçisi - "Global Resources" şirkəti texnopark bölməsini təbabət və biotexnologiyalar sahəsində avadanlıq və proqram təminatı işləyib-hazır-layanların jəlb olunması hesabına genişləndirməyi təklif edir.
RİZ strukturunun formalaşdırılması zamanı nanotexnologiyalara və ölkəmizin dünya elmi-texniki və istehsal proseslərində iştirakına xüsusi diqqət yetirilməsi təklif olunur, çünki bu istiqamət XXI əsrdə elm və texnikanın inkişafı üçün aparıjı rol oynayajaq. Elektronika, optika, rabitə, günəş energetikası, kvant və neyrokompüterlər yaradılmasını, həmçinin bioelektronikanın inkişaf etdirilməsini mümkün edəjək prinsipjə yeni yarımkeçirijilər istehsalı - bunlar nanotexnologiyaların inkişafının təqdim etdiyi imkanların yalnız jüzi bir hissəsidir. RİZ layihəsi çərçivəsində ölkəmizdə nanotexnologiyalar sahəsində elmi axtarışların aparılajağı nəzərdə tutulan araşdırma mərkəzinin, həmçinin yarımkeçirijilərin element bazasının yaradılmasında istifadə olunajaq istehsalat-tədqiqat müəssisəsinin meydana çıxarılması planlaşdırılır.
Sərmayədarlar üçün güzəştlər
Riz-lərə xariji sərmayədarların jəlb edilməsi və burada ixraja istiqamətlənən istehsal yaradılması üçün layihədə vergi, gömrük və digər güzəştlər nəzərdə tutulub. Bu barədə "Regional innovasiya zonaları: problemlər və həllər" beynəlxalq konfransının iştirakçılarına nazir Ə.Abbasov məlumat verib: "Bu zonalarda fəaliyyət göstərəjək müəssisə və təşkilatlar üçün vergi dərəjələri sıfır səviyyəsinə qədər azaldıla bilər". Onun sözlərinə görə, RİZ layihəsi üzrə hökumətə təqdim olunan təkliflər paketində monetar siyasətdə güzəştlərin tətbiqi, Azərbayjanda idxal-ixraj bankının (Eximbank) yaradılması, həmçinin burada istehsal olunan əmtəələr və xidmətlər üzrə dövlət sifarişlərinin həjminin artırılmasına dair məsələlər öz əksini tapıb.
Hazırda innovasiya zonaları yaradılması layihəsi dünyanın "Microsoft", "Cisco Systems", "Hewlett Packard", "Intel" və b. aparıjı IT-şirkətlərinin həqiqi marağını doğurur. Artıq bu şirkətlər innovasiya zonalarının inkişafına texniki yardım göstərməyə və sərmayə yatırmağa hazır olduqlarını da açıqlayıblar. Son 2-3 ayda RİTN rəhbərliyi ölkəmizdə İKT sektorunun inkişafını maliyyələşdirməyə hazır olan islam və Asiya inkişaf banklarının, Ümumdünya Bankının təmsilçilərilə kifayət qədər səmərəli danışıqlar da aparıb. Elektronika, kommunikasiya və kompüter avadanlığı istehsalına Jənubi Koreya, İsrail və Tailanddan jiddi yatırımlar gözləmək mümkündür.

The project to create innovation zones in Azerbaijan attracts international donors
Azerbaijan is about to leap into a post-industrial era with a typical hi-tech information economy. Progress in this direction should be promoted by the creation of regional innovation zones (RIZ) with technoparks - centres producing IT equipment and software. The RIZ project drawn up by the Ministry of Communications has already been examined by most ministries, and the parliament may adopt a relevant law by the end of the year. Meanwhile, leading IT companies of the world have already expressed their readiness to participate in the Azerbaijani project on innovation zones.
The fifth element
"Over the last four years, the average annual growth in the sector of information and communication technologies (ICT) in Azerbaijan has accounted for 30 per cent and has been ahead of the rest of the world by 2.7 times," Azerbaijani Minister of Communications and Information Technology Ali Abbasov said recently. According to the World Economic Forum, in 2006-2007 our country made significant progress on ICT and ranked 71st among other countries of the world.
However, despite the impressive success of this sphere, the entire ICT industry in our country yields slightly more than 500 million dollars annually. According to the results of the first half-year, its share in the country's GDP accounted for 2 per cent, which does not correspond to the potential possibilities of the sector. This situation is partially explained by the quick development of the oil sector which provides the lion's share of the country's GDP. "We have to make every effort to overcome this imbalance: it is necessary to form a perfect business climate to attract investments from leading foreign and local IT companies and international financial organizations to the innovation zones that are being established," Abbasov believes.
The RIZ project has five main components. The establishment of a technopark for the development of small and medium-sized innovation businesses is one of its first elements, and preparations for its implementation have been carried out since last year. Then it is planned to create a regional base to produce and export electronic equipment and software, organize a Data Centre and turn the country into a regional transit information hub, train and develop human resources for the information society that is taking shape and to create an effective mechanism and structure to introduce ICT in various spheres of the economy. "Within the framework of the RIZ project, it would be good to create a regional centre for scientific-technical research which would include a small number of experts - representatives of industrial spheres, scientists of institutions of higher education and scientific-research institutes not only of Azerbaijan, but also of neighbouring states, for example Turkey and Russia," this was the proposal that the well-known scientist of Azerbaijani origin and professor of Californian University, Lotfi Zadeh, made to organizers of the project.
All eyes on nanotechnologies
Having identified the general outlines of the IT breakthrough, the Ministry of Communications started preparing a relevant strategy and a clear plan to implement it. The RIZ project was prepared with the support of the international management and technological consulting company Booz Allen Hamilton. It is regarded as one of most authoritative companies in the sphere of forming innovation zones. The company has 18,000 specialists around the world and has carried out successful projects like the preparation of the strategy on Dubai's economic development and the establishment of a multimedia corridor in Malaysia.
Investments in the ICT sector will, first of all, ensure the creation of technoparks which will create software, assemble powerful computers and laptops, multi-functional digital devices, and develop the activity of servicing companies in the IT sphere. Another consultant of the Ministry of Communications - Global Resources - suggests expanding the niche of the technopark by attracting software developers and software in the sphere of medicine and biotechnologies.
In the process of forming the structure of the RIZ, it is planned to pay special attention to nanotechnologies and our country's participation in world scientific-research and production processes because this direction will mark a breakthrough in the development of science and technology in the 21st century. Electronics, optics, communications, solar energy, and new generation semi-conductors which will help create quantum and neuro-computers and develop bioelectronics - this is an incomplete list of opportunities provided by the development of nanotechnologies. Within the framework of the RIZ project, it is planned to create a research centre in our country which will carry out scientific research in the sphere of nanotechnologies, as well as a production-research enterprise engaged in creating an element base of semi-conductors.
Privileges for investors
In order to attract foreign investors to the RIZ and make export-oriented products here, the project provides for tax, customs and other benefits. "The taxes on enterprises and organizations working in these zones will be reduced to zero," Minister of Communications and Information Technology Ali Abbasov said at the international conference "Regional Innovation Zones: Problems and Solutions". He said that the package of proposals on the RIZ project submitted to the government reflects benefits in monetary policy, the establishment of an import-export bank in Azerbaijan (Eximbank), as well as an increase in the volume of state procurement for goods and services produced here.
The project to create innovation zones truly interests such leading IT companies of the world as Microsoft, Cisco Systems, Hewlett Packard, Intel and so on, as they have already expressed their readiness to provide technical assistance and invest in the development of innovation zones. Over the last two or three months, the leadership of the Ministry of Communications and Information Technology has held quite productive talks with representatives of the Islamic and Asian Development Banks and the World Bank who are ready to finance the development of the ICT sector in our country. Serious investments in the production of electronic, communication and computer hardware can be expected from South Korea, Israel and Thailand.