Fransa Azərbaycanla əməkdaşlıqda digər Avropa ölkələrindən geri qalmamağa çalışır
Noyabrın 19-20-dƏ Fransa prezidenti Nikolə Sarkozinin dəvəti ilə Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev Parisdə işgüzar səfərdə olub. Prezidentlərin görüşündə ikitərəfli əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib, regional və beynəlxalq xarakterli məsələlərə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, bu, 2007-ci ildə İ.Əliyevin Fransaya ikinci səfəri idi. İlk dəfə o, yanvarın 29-31-də bu ölkənin sabiq dövlət başçısı Jak Şirakın dəvətilə Parisə rəsmi səfər etmişdi. Həmin səfər çərçivəsində Bakı ilə Paris arasında bir neçə ikitərəfli sənədlər imzalanmışdı.
Bu dəfə isə səfər işgüzar xarakter daşıdığından, tərəflər heç bir sənədə imza atmayıblar.
Ümumiyyətlə, Cənubi Qafqaz regionunun Avropa İttifaqı üçün vacib əhəmiyyət daşıdığı məlumdur. Fransa isə bu qurumda böyük rola malikdir. Məhz bu səbəbdən Nikolə Sarkozi ilə İlham Əliyevin görüşü son dərəcə vacib idi. Xüsusilə də nəzərə alsaq ki, Sarkozi prezident seçildikdən sonra Gürcüstan və Ermənistanın dövlət başçıları ilə artıq görüşüb.
Öz növbəsində, Bakı Fransa ilə çoxtərəfli münasibətlərin inkişafında maraqlıdır. Bu, ölkə üçün əlavə iqtisadi imkanlar, həmçinin beynəlxalq aləmdə möhkəmlənmək şansıdır. Əgər bu gün N.Sarkozi Avropa və dunya siyasətində yeni fiqurdusa, İ.Əliyev artıq bir neçə ildir dövlət rəhbəri kimi çalışan siyasətçidir. Şübhəsiz ki, hər iki liderin müzakirə etməli olduqları çox məsələ var idi.
Prezidentlərin görüşü noyabrın 20-də baş tutub. Görüşdən əvvəl isə Yelisey Sarayının mətbuat xidməti xüsusi olaraq bəyan edib ki, "Fransa Azərbaycanla münasibətləri möhkəmləndirmək istəyir". "Bu gün Azərbaycan iqtisadi inkişaf tempinə görə dünyada lider ölkələrdəndir: 2006-cı ildə bu artım 35%-dən artıq olub. Bu, xüsusilə energetika sahəsi sayəsində baş verib. Fransa neft-qaz hasilatı nəticəsində yüksək iqtisadi göstəricilərə malik olan Azərbaycanla iqtisadi əlaqələri dərinləşdirməkdə maraqlıdır", - deyə Sarkozi administrasiyasının rəsmi sənədində qeyd edilir.
Rəsmi Paris, Bakının da əsas rollardan birini oynadığı Avropanın enerji daşıyıcılarının diversifikasiyası layihələrinin reallaşmasında son dərəcə maraqlıdır. Məsələ ondadır ki, artıq 2012-ci ildə Fransa Azərbaycan qazı almağa ümid edir. İki prezidentin görüşündən cəmi bir neçə gün əvvəl isə Türkiyənin Ədirnə rayonunun Meriç kəndində (Yunanıstanla sərhəddə) Azərbaycanın "Şahdəniz" yatağından çıxarılan qazı Avropa bazarlarına çatdıracaq boru xəttinin (Bakı-Tbilisi-Ərzurum borusu vasitəsilə) təntənəli açılış mərasimi keçirilib.
Beləliklə, Azərbaycan qazının Cənubi Avropa ölkələrinə çatdırılması istiqamətində ilk addım atılıb.
Bundan başqa, Azərbaycan və Fransa prezidentlərinin görüşündə müzakirə olunan əsas məsələlərdən biri, təbii ki, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həlli məsələsi olub. Bu məsələnin müzakirəsində dövlət başçılarına ATƏT-in Minsk Qrupunun fransalı həmsədri Bernar Fasiye də qoşulub.
Xatırladaq ki, Rusiya və ABŞ-la yanaşı, Fransa da Minsk Qrupunun həmsədridir ki, münaqişənin həlli yollarının tapılması da məhz onlara həvalə edilib.
Paris əmindir ki, münaqişənin həlli ilə bağlı "konturların cızılması" üçün məhz Minsk "üçlüyü", Azərbaycan və Ermənistanın xarici işlər nazirləri və prezidentlərinin mütəmadi görüşlər keçirmələri vacibdir.
Parisdə İ.Əliyevlə N.Sarkozi iki ölkə arasında geniş əməkdaşlıq spektri, həmçinin regiondakı durum, Bakı ilə Avropa İttifaqı arasında münasibət, Cənubi Qafqazdakı vəziyyət, beynəlxalq terrorla mübarizə yolları kimi məsələləri də müzakirə ediblər.
İlham Əliyev Fransaya səfəri çərçivəsində N.Sarkozi ilə yanaşı, bu ölkənin parlamentinin rəhbəri Kristian Ponsele ilə də görüşüb. Spiker iki ölkə arasında münasibətlərin "region ölkələri üçün nümunə ola biləcəyini" bəyan edib. Ponsele onu da bildirib ki, iki ölkə bundan sonra bir sıra birgə layihələri reallaşdırmağa hazırdır.
Görüşdə iki ölkənin parlamentləri arasında əməkdaşlığın yaxın perspektivlərinə dair fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycan prezidenti bildirib ki, iki ölkə arasındakı münasibətlərin ən yaxşı göstəricisi onun bir il ərzində Fransaya ikincə dəfə səfər etməsidir.
Xatırladaq ki, oktyabrın sonlarında Kristian Posele Fransada üçgünlük işgüzar səfərdə olan azərbaycanlı həmkarı Oqtay Əsədovla da görüşmüşdü.
Parisdə İ.Əliyev "Total" şirkətinin baş direktoru Kristofor de Marjeri ilə də bir araya gəlib. Görüş zamanı Azərbaycanla "Total" arasında uzun illərdir davam edən uğurlu əməkdaşlıq qeyd edilib, qarşılıqlı səmərəli əlaqələrin bundan sonra da inkişaf etdiriləcəyinə ümid ifadə olunub.
Prezidentin səfərinin yekunları həm Azərbaycan, həm də Fransa ekspertləri, siyasətçiləri tərəfindən uğurlu adlandırılıb. Xüsusilə, Azərbaycan Prezidenti Administrasiyasının beynəlxalq əlaqələr şöbəsinin müdiri Novruz Məmmədov hesab edir ki, Sarkozinin dəvəti İlham Əliyevin dünya siyasətindəki çəkisinin göstəricisidir: "N.Sarkozi Fransa prezidenti seçildikdən sonra özünün xarici siyasi kursunu müəyyənləşdirmək istəyir və bu mənada, onun üçün Azərbaycan-Fransa münasibətlərinin perspektivini İlham Əliyevlə müzakirə etmək mühüm əhəmiyyət kəsb edir".
Həqiqətən də, İlham Əliyevin Fransaya işgüzar səfərində əsas məqsəd iki prezidentin bir sıra ikitərəfli, regional və beynəlxalq məsələlərlə bağlı bir-birinin mövqeyini öyrənmək idi. Və bu məqsədə nail olundu.

ALL EYES ON AZERBAIJAN
Azerbaijani President Ilham Aliyev paid a working visit to Paris at the invitation of French President Nicolas Sarkozy from 19 - 20 November. During their meeting, the heads of state discussed bilateral cooperation and exchanged opinions on regional and international issues. It must be noted that this was Ilham Aliyev's second visit to France this year - the Azerbaijani leader paid a visit to France at the invitation of the former French president, Jacques Chirac, from 29-31 January this year. Baku and Paris signed a number of bilateral agreements during that visit. This time it was not planned to sign any documents as it was a working visit.
The South Caucasus is of tremendous strategic importance to the European Union and France plays a major role in this grand alliance of numerous states. For this reason, the meeting between Nicolas Sarkozy and Ilham Aliyev, among other things, was an important necessity, especially as the Presidents of Georgia and Armenia had already had meetings with the new French president. In turn, Baku is also interested in developing comprehensive relations with France - for Azerbaijan, it is an additional economic opportunity and a chance to strengthen its position in the international arena. If Nicolas Sarkozy is a new figure in the political life of Europe and the world, Ilham Aliyev is a politician who has been running his state for several years now. There is no doubt that the two leaders had something to talk about.
The meeting was held on 20 November. Before the meeting, the press service of the Elysee Palace said that "France is hoping to strengthen its relations with Azerbaijan". "The pace of economic growth in Azerbaijan is one of the highest in the world: more than 35 per cent in 2006, specifically due to energy. France is interested in developing and deepening economic relations with Azerbaijan against the background of this country's high economic indicators in connection with the development of oil and gas reserves," the Sarkozy administration said.
It is no secret that Paris is extremely interested in projects for the diversification of energy supplies to Europe, in which Baku plays one of the main roles. The point is that France hopes to obtain Azerbaijani gas from 2012. A few days before the meeting between Nicolas Sarkozy and Ilham Aliyev, a ceremony was held in the village of Meric, in Turkey's Edirne Province (on the border with Greece), to open a transit gas pipeline to supply natural gas from the Azerbaijani Sah Daniz field to Europe (by the Baku-Tbilisi-Erzurum pipeline through Turkey). Thus, this marked the beginning of the first stage of Azerbaijani gas supplies to Southern Europe.
Meanwhile, one of the main subjects of the meeting between the Presidents of France and Azerbaijan was a peaceful settlement of the Armenian-Azerbaijani Nagornyy Karabakh conflict. During this meeting, the presidents were also joined by the French co-chair of the OSCE Minsk Group, Bernard Fassier. It must be remembered that along with Russia and the United States, France is also co-chair of the OSCE Minsk Group mandated to solve this problem. Paris is sure that regular meetings between the Minsk "troika" and the Azerbaijani and Armenian foreign ministers help "outline the future political settlement of the conflict". The two heads of state also discussed a wide range of issues concerning bilateral relations between our two countries, including the situation in the region, relations between Baku and the European Union, the situation in the South Caucasus and methods of fighting international terrorism. Apart from Nicolas Sarkozy, President Ilham Aliyev also held a meeting with French Speaker Christian Poncelet who said that relations between Baku and Paris "could be an example to regional countries". Poncelet added that the two states are ready to implement a number of joint projects in the future. Specifically, the meeting discussed future prospects for cooperation between the legislative bodies of the two countries. In turn, the Azerbaijani president pointed out that the best indicator of the high level of relations between the two states is his second visit to France this year. It must be noted that in late October, Christian Poncelet met the chairman of the Azerbaijani parliament, Oqtay Asadov, who was paying a three-day working visit to France. Ilham Aliyev also met the general director of the Total group of companies, Christophe de Margerie. The meeting noted the successful cooperation between Azerbaijan and Total, and expressed hope for the further development of mutually beneficial ties.
All politicians and experts, both French and Azerbaijani, described the results of the visit as successful. Specifically, Novruz Mammadov, head of the foreign relations department of the Azerbaijani presidential administration, said that the invitation from Nicolas Sarkozy shows the importance of the Azerbaijani head of state in world politics. "After his election as French president, Nicolas Sarkozy wishes to define his foreign policy and, in this sense, he thinks it important to discuss the prospects for developing French-Azerbaijani relations with Ilham Aliyev," Mammadov stressed. Indeed, the main purpose of President Ilham Aliyev's visit to France was the two leaders' desire to learn each other's positions on multilateral, regional and international issues. And this goal was achieved.