BAKI "ƏN GÜCLÜ ATLETLƏRİ" QƏBUL EDƏCƏK
Azərbaycan paytaxtı 2010-cu ildə bodibildinq üzrə dünya çempionatına ev sahibliyi etmək hüququ qazanıb
Koreyanın Jeju şəhərində keçirilən bodibildinq üzrə Dünya çempionatı Azərbayjan üçün tarixi hadisə sayıla bilər. Burada söhbət məsələnin idman jəhətindən daha çox federasiyanın inzibati uğurundan gedir: 2010-ju ilin dünya çempionatını keçirmək məhz Azərbayjana həvalə olunub.
Beləliklə, dünya birinjiliyinin növbəti üç ili üçün təqvimi indidən hazırdır: çempionat 2008-ji ildə Bəhreyndə, sonrakı il Dubayda, 2010-ju ildə isə Azərbayjanda keçiriləjək.
Qarşıdakı üç ildə dünya birinjiliyinə ev sahibliyi edəjək paytaxtların adlarının indidən bəyan edilməsi beynəlxalq federasiya (IFBB) üçün nadir hadisədir. Qurum indiyədək bu jür "tələskənliyə" yol verməyərək, digər namizəd ölkələrin özlərini göstərməsi üçün imkan yaradırdı. Bakı ilə bağlı vəziyyət isə xoş istisna təşkil edib. Məsələ ondadır ki, Azərbayjan sonunjusu bu il olmaqla, artıq iki dəfə bodibildinq üzrə Avropa çempionatına ev sahibliyi edib və Rafael Santoxanın rəhbərlik etdiyi IFBB Bakının təşkilatçılıq qabiliyyəti ilə yaxşı tanışdır. Jejuda keçirilən konqresdə qurum rəhbərinin Avro-2007-in Bakıda yüksək səviyyədə keçirildiyini toplantı iştirakçılarının nəzərinə çatdırması, prezident İlham Əliyev və gənjlər və idman naziri Azad Rəhimov ilə görüşü barədə danışması əbəs yerə deyildi.
Azərbayjan Bodibildinq Federasiyasının prezidenti Rauf Bünyatəliyev məsələyə belə münasibət bildirib: "IFBB-nin seçimi təsadüfi xarakter daşımır. Azərbayjanda Gənjlər və İdman Nazirliyinin, Milli Olimpiya Komitəsinin böyük turnirlərin təşkilinə nejə diqqətlə yanaşğıdı bizim hamımıza məlumdur. Bütün bunlar ölkə prezidenti İlham Əliyevin məsələyə yorulmadan diqqət yetirməsinin nətijəsidir. İki dəfə bodibildinq üzrə Avropa çempionatında iştirak etmək üçün Azərbayjana gələn qonaqlar da bunun şahidi olublar. Açığı, mən mundialın Bakıya verilməsi barədə İFBB-nin qərarından sevinjliyəm. Adamın fəaliyyətində, həyat pozisiyasında daim yadda qalan məqamlar olur. Buna görə də Azərbayjanda dünya çempionatının keçiriləjəyi faktı son dərəjə yüksək qiymətləndirilməlidir".
Maraqlıdır ki, Bakıda keçiriləjək dünya birinjiliyi ilə eyni vaxtda IFBB-də yeni prezident seçkisi də təşkil olunajaq. Amma bu seçki sadəjə formal xarakter daşıyajaq. Çünki R.Santoxa bodibildinq dünyasında inkaredilməz nüfuza malikdir və nüfuzunu daha da artırmağa çalışır. Məsələn, həvəskar kulturistlərin məşhur "Arnold Classic" turnirində iştirakına məhz şəxsən Santoxa nail olub. Qeyd edək ki, bu versiyanın yaradıjısı məşhur Arnold Şvarsneggerdir.
Santoxa Kaliforniyanın qubernatoru ilə prinsipial razılıq əldə edib və gələn ildən etibarən bu turnirdə Azərbayjan atletləri də iştirak edə biləjəklər.
Hazırki situasiyanı şərhini verən R.Bünyatəliyev bu addımın tarixi əhəmiyyət daşıdığını: "İstənilən yaxşı yenilik bu və ya digər işin xeyrinədir, onun gələjəyini və inkişafını təmin edir. Yenilik dünya səviyyəsində əhəmiyyət daşıdıqda isə onun mahiyyətini lazımınja qiymətləndirməmək mümkün deyil. Axı turnir böyük və hörmətli insan və idmançı, hətta, demək olar ki, müasirliyin rəmzi Arnold Şvarsneggerin adı ilə birbaşa bağlıdır. "Arnold Classic" əhəmiyyətinə görə, "Mister Olimpiya"dan sonra ikinji turnirdir. Məhz "Mister Olimpiya" Arnoldu indiki səviyyəsinə gətirib çıxarıb. O, "Arnold Classic"ə özü start verib. Artıq bu turnirdə həvəskarların da iştirakına yol açılması, həqiqətən də, tarixi əhəmiyyət daşıyır. Bu fakt dünya kultirizminin inkişafında həllediji rol oynayajaq. Diqqətə çatdırmaq lazımdır ki, hazırda həvəskar və peşəkar bodibildinq arasında dərin uçurum var. Bu iki tərəfin bir araya gələjəyi turnirin təşkili, fikrimjə, idmanın gələjəyi baxımından çox böyük əhəmiyyətə malikdir. Hər halda, bir səhnədə iki istiqamət - real və mənim fikrimjə, qeyri-real istiqamətlər nümayiş ediləjək. Üstəlik, turnir jiddi informasiya dəstəyi alajaq. Fikrimjə, həvəskar bodibildinq peşəkar kultirizmlə müqayisədə tamaşaçılar, adi insanlar tərəfindən daha həvəslə izlənilir və real sayılır".
Qeyd edək ki, son illər Azərbayjan bodibildinqçiləri beynəlxalq arenalarda kifayət qədər uğurlara imza atıblar. Buna bariz misal olaraq, Bakıda keçirilən Avro-2007-in nətijələrini göstərmək olar. Turnirdə Azərbayjan idmançıları komanda hesabında ikinji yeri tutub. Kifayət qədər yaxşı balanslaşdırılmış komandanın liderləri isə Anatolu Məsimov (65 kq) və Vüqar Verdiyevdir (85 kq). Məsimov Jejuda da mükafat əldə etmək üçün yaxşı imkanlara malik olsa da, səhhətində yaranan problem onu bu imkandan məhrum edib. "Hamı bilir ki, Anatolu çox istedadlı, eyni zamanda öz imkanlarının nümayiş etdirilməsində bəxti gətirməyən idmançılardan biridir", - deyə milli federasiyanın prezidenti qeyd edib və onu da deyib ki, "Anatolunun göstərijiləri hazırda dünyada bu çəkidə ona bərabər idmançının olmadığını söyləməyə əsas verir. Belə həjm və proporsiyaya malik idmançı yoxdur. Atletin yeganə problemi formasını keyfiyyətin yaxşılaşdırılması şərti ilə ən yaxşı səviyyəyə qaldırmaqdır. Daha bir problem isə turnirdəki sıx rəqabətdir ki, burada da hərdən hakimlərə təsir edə bilən federasiyaların rolu var. Biz idmançıların tərəzidə çəkilməsi prosedurunun gedişində yarışa qatılanların siyahısına baxan zaman bütün mütəxəssislər "qızıl"ın Braziliyadan olan dördqat dünya çempionu Santos və bizim Anatolu tərəfindən qazanılajağına əmin olmuşdular. Braziliyalı, ümumiyyətlə, Məsimovun formasına heyran qalmışdı və bunu gizlətmirdi. Həqiqətən də atlet əla formada idi. Lakin axşama yaxın o, birdən-birə iştahasını itirdi, daha sonra isə özünü pis hiss etməyə başladı. Onun bütün bədəni qıj oldu və vəziyyətin düzəldilməsi istiqamətində səylərimiz heç bir nətijə vermədi. Nətijədə, Anatolu düşdüyü vəziyyətdən çıxmaq üçün duzlu qarışıqlar qəbul etməyə başladı. Bu isə formanın itirilməsi ilə nətijələndi və bizdə idmançının səhnəyə çıxa biləjəyinə böyük şübhələr yaratdı. Lakin Məsimov heç vaxt mübarizədən çəkinməyib və bu dəfə də səhnəyə çıxmağa qərar verdi. Buna baxmayaraq, vəziyyəti ona pozalar göstərməyə imkan vermədiyindən, Anatolu yalnız müxtəlif duruşlar göstərdi. Ən tragikomik olanı isə üzərinə beş litr su tökən və heç bir poza göstərməyən Məsimov 10-11-ji yerləri bölüşdürərək, yarımfinala çıxa bildi. Bu onun nəyə qadir olduğunun göstərijisidir".
Ümumiyyətlə, bodibildinq idmanın kifayət qədər subyektiv növüdür. Burada idmançının hazırlıq vəziyyəti ilə yanaşı, hakimlərin qərarı da çox şeyi həll edir. Onların qiymətləndirməsi isə real vəziyyəti əks etdirməyə də bilər. Hərdən hakimlərin tanınmış bodibildinq ölkələrinin - Rusiya, İspaniya, Slovakiya, Polşa və digər bu kimi ölkələrin idmançılarına xüsusi diqqət ayırmasının şahidi oluruq. Bu isə, təbii ki, indiyədək "Avropada və dünyada" jiddi uğurlara nail olmayan ölkələr üçün çətinliklər yaradır. Elə A.Məsimov da debüt yarışında belə halla üzləşərək, qitə və dünya birinjiliklərində dördünjü yerlə kifayətlənməli olub. Bəzən hətta tanınmış liderlər də çətinliklərlə qarşılaşırlar. Məşhur idmançı Tahir Faxruttinovun fikirləri də bunu təsdiqləyir: "Rəqiblərdən yox, hakimlərdən ehtiyatlanıram". Odur ki idmançının uğur əldə etməsi üçün onun rəqibindən bir baş üstün olması lazımdır.
Maraqlıdır ki, R.Bünyatəliyev yarışlarda idmançılar qarşısında konkret tələblər qoymur: "Hər bir bodibildinqçi özünün yaxşı formasını nümayiş etdirməli və səhnədə özünü ən yaxşı tərəfdən göstərməlidir".
Buna görə də komanda doğma meydanda keçiriləjək dünya birinjiliyində yüksək nətijə göstərməsi üçün indidən hazırlığa başlamalıdır. Bünyatəliyev onu da deyir ki, "Biz dünya birinjiliyinə ev sahibliyi etmək ərizəsini kimlərəsə qonaqpərvərliyimizi nümayiş etdirmək və hədiyyələr paylamaq üçün verməmişik. Dünya çempionatını vətənimizdə ona görə keçiririk ki, qalib gələk və ən yüksək nətijələrə imza ataq. Əks halda, mən federasiya prezidenti kimi turniri uğursuz hesab edəjəyəm".

BAKU WILL HOST "IRON MEN"
The World Bodybuilding Championship in Jeju has become a truly historic event for Azerbaijan. We are not just talking about its sporting aspect, but also about the administrative success of the federation which was granted the right to host the world championship in 2010. Thus, the calendar of world championships is ready for three years ahead - it will be hosted by Bahrain in 2008, Dubai in 2009, and in 2010, the best athletes of the planet will compete for medals in the Azerbaijani capital.
Naming the host of the championship three years ahead is a little extraordinary because the International Federation (IFBB) is usually in no hurry to name the city, giving other candidates a chance to promote themselves. However, in the case of Baku there has been a pleasant exception because the city has hosted European bodybuilding championships twice, including this year, which is why the IFBB leadership, led by Rafael Santonja, is well-aware of Azerbaijan's organizational ability. It is not without significance that at the Jeju congress, Santonja stressed the excellent organization of Euro 2007 in Baku, telling participants about his meeting with Azerbaijani President Ilham Aliyev and Minister of Youth and Sports, Azad Rahimov. "The decision of the IFBB is no accident. We all know very well how much attention the Ministry of Youth and Sports and the National Olympic Committee are paying to holding major sporting events in Azerbaijan. All this activity is accumulated in the tireless attention to this issue and support from Azerbaijani President Ilham Aliyev. The guests who came to the European Bodybuilding Championship in Baku have twice seen this for themselves. To be honest, I do not conceal my pleasure at the IFBB decision to hold the championship in Baku. There are pages in your activity and life that have a formative nature and will stay in your mind for ever. For this reason, the holding of the world championship in Azerbaijan cannot be overestimated," the president of the National Federation, Rauf Bunyadaliyev, said. It is notable that at the same time as the World Championship in Baku, a new IFBB president will be elected, which is actually just a formality. Especially as Santonja has indisputable authority in the world of bodybuilding and is trying to raise it to a new level. For example, it was the Spaniard who initiated amateur bodybuilding contests at the famous professional tournament, the Arnold Classic, which was founded by Arnold Schwarzenegger himself. Santonja and the Californian governor have reached a fundamental agreement, and Azerbaijani athletes will be able to participate in this tournament next year.
Commenting on the situation, Bunyadaliyev indicated that this step is of a historic nature. "Any good innovation is of benefit, defining the future direction of development. When the innovation is of global importance, it is difficult to overestimate it. The tournament is closely related to the name of the great and respected person and sportsman, a symbol of the modern period - Arnold Schwarzenegger. What is more, the Arnold Classic is the second most important contest after Mr Olympia. It was precisely Mr Olympia that made Arnold what he is now. Then Schwarzenegger decided to make his own contribution to the contest and founded the Arnold Classic Start. The fact that amateurs are allowed to attend the tournament has a really historic importance. I think that this fact will play a defining role in the further development of bodybuilding in the world. The thing is that there is a great abyss between amateur and professional bodybuilding right now. In my view, the holding of a contest in which these two trends co-exist will re-orient the future of this sport. The two trends will be presented on one stage - the real one and in my view, one which is not quite real. What is more, the tournament will attract serious media support. In my opinion, amateur bodybuilding enjoys much more serious support from viewers and rank-and-file people than the professional form, because it is a more accessible and realistic event," Bunyadaliyev said.
Meanwhile, Azerbaijani bodybuilders recently achieved great success in the international arena. This is also proved by the outcome of Euro 2007, held in Baku, at which the host team took second place in the team performance. The team is very well balanced, and its current leaders are Anatolu Masimov (65 kg) and Vuqar Verdiyev (85 kg). Masimov had an excellent chance to win a prize in Jeju, however, health problems just before the contest knocked him out of his stride. "Everyone knows that Anatolu is one of the most gifted sportsmen, but at the same time, he is one of the most unsuccessful in terms of realizing his talent. Information about Anatolu makes it possible to say that he has no match in the world in this weight category. There is not a single person with such size and proportions. The only problem for this athlete is to raise his shape to a better condition by improving quality. The second factor, which is beyond our control, is the strong rivalry in the tournament, and it is often affected by federations which have some influence on the referees. When we looked at the composition of participants during the weighing procedure, it became clear that it will be the fourfold world champion from Brazil, Santos, and our Anatolu who will be vying for "the gold". The South American was shocked by Masimov's shape during the weighing procedure and did not hide his obvious attention. The athlete was really in top shape, however, by the evening, the sportsman had almost lost his appetite and did not feel well after that. His body was in convulsion, and our efforts to stabilize the situation proved unproductive. As a result, Anatolu started drinking saline solutions to prevent the further development of convulsions and muscle spasms. As a result, he lost his shape, and we had serious doubts about his ability to perform on the stage. However, Masimov never abandoned the fight and decided to participate. But, due to his condition, he could not pose, but only showed one or other posture. And the most tragicomic thing is that having filled up with five litres of water and having failed to pose, he won 10th and 11th places and made it into the semi-finals - all this testifies to Anatolu's strength," Bunyadaliyev stressed.
At the same time, bodybuilding is quite a subjective sport. The thing is that not everything depends on the level of a sportsman's preparation, and much is decided by the referees. Their assessments may not correspond to the real state of affairs. Often referees develop a stereotype - they pay more attention to the representatives of generally-recognized bodybuilding powers - Russia, Spain, Slovakia, Poland and others. For this reason, the countries that have not really achieved any success in "Europe and the rest of the world" have a hard time. It is exactly this situation that faced Masimov in his debut season when he came fourth at the European and World Championships. Even generally-recognized leaders find it difficult at times. The famous Tahir Fakhruddinov quite rightly said: "I am not afraid of my rivals, I am afraid of the referees." For this reason, in order to be successful, a sportsman needs to be one step ahead of his rivals.
In turn, Bunyadaliyev admitted that he never sets his bodybuilders any definite goals, since such an approach is not right. Everyone must demonstrate his best shape and give the best of himself on the stage. At the same time, the team intends to take an active part in the World Championship in Baku for which we need to start preparing now. "We have made a bid to host the World Championship not to surprise anyone with our hospitality and hand out gifts. We will host the World Championship in order to win and achieve high results. Otherwise, as the president of the federation, I will regard the competition as a failure," the ABBF president said in conclusion. In any case, it is too early to guess because there are still three years left to the championship.