Çərşənbə axşamı, 10:05
Deyəsən, hadisələr yenidən təkrarlanır. Yenidən MAQATE-nin baş katibi Məhəmməd əl-Baradeyi və Avropa İttifaqının xariji məsələlər üzrə ali komissarı Havyer Solananın məruzələri gözlənilir. Bundan sonra isə BMT Təhlükəsizlik Şurası növbəti dəfə İranın "nüvə dosyesi"ni müzakirə edəjək və çox güman ki, onun ardınja Tehrana qarşı yeni və daha sərt sanksiyaların tətbiqini nəzərdə tutan daha bir qətnamə qəbul ediləjək.
Daha sonra İran ənənəvi şəkildə beynəlxalq ijtimaiyyətin çağırışlarına məhəl qoymayajaq…
Son qətnamənin müddəti mayın 23-də başa çatsa da, Tehran hələ də sənəddə əks olunan tələblərə əməl etmir. Noyabrın 7-də jənubi Xorasan əyalətinin Birjand şəhəri sakinləri qarşısında çıxış edən İran prezidenti Mahmud Əhmədinecat bəyan edib ki, onun ölkəsi BMT Təhlükəsizlik Şurasının "yalan məruzələrə əsaslanan" qətnaməsinə əhəmiyyət vermir. "İran xalqı öz hüquqlarından, xüsusilə  nüvə sahəsindəki hüquqlarından bir addım da geri çəkilməyəjək…Bizə təzyiq göstərənlər səhvə yol verirlər. Çünki İran xalqı öz yolunu müəyyənləşdirib və həmin yolla şərəflə  irəliləyəjək".
Bütün bunların fonunda dünya mətbuatı  çox dəfələrlə olduğu kimi, yenə də guya ki, ABŞ-ın İrana hərbi müdaxiləyə dair dəqiq plan hazırladığı barədə yazajaq. Və iddia olunajaq ki, artıq yalnız bu müdaxilənin vaxtını müəyyənləşdirmək qalır.
Müxtəlif müstəqil ekspertlər isə, əlbəttə ki, yenidən Fars körfəzində mümkün yeni müharibədə tərəflərin şanslarını qiymətləndirməyə başlayajaqlar.
Təbii ki, İranın nüvə proqramı ətrafında böhran əbədi olaraq davam edə bilməz. Bu məsələyə  diqqət  daim artır  və partlayış təhlükəli  Yaxın Şərq regionundakı digər problemlərdə  ilişib qalır.
Görəsən, yaxın vaxtlarda bu məsələdə hansı dəyişikliklərin baş verəjəyini gözləmək olar?
Əlbəttə ki, bu suala birmənalı javab tapmaq mümkün deyil. Əgər dünya mətbuatında bu ilin yayından başllayaraq  İrana dair müxtəlif proqnozlara  nəzər salsaq, yanılma ehtimalının nə qədər çox olduğunu görərik. Amma  müəyyən tendensiyaları müəyyənləşdirmək  mümkündür. Bunun üçün, Mahmud Əhmədinecatın Jənubi Xorasındakı, artıq qeyd edilmiş çıxışını əsas götürmək olar. Prezident digər fikirləri ilə yanaşı onu da bildirib ki, Tehran artıq nüvə proqramının ijrasında yeni mərhələyə qədəm qoyub və uranın zənginləşdirilməsi üçün 3 min sentrifuqa hazırlayıb: "İran xalqı artıq nüvə yanajağının sənaye istehsalı mərhələsindədir. İranın inkişaf lokomotivi irəliyə doğru hərəkət edir və onu dayandırmaq mümkün deyil".
Ekspertlərin fikrinjə, əgər İran prezidenti həqiqəti söyləyibsə, islam respublikası artıq 90%-dək zənginləşdirilmiş silah uranı əldə etmək iqtidarındadır. Bu da uzağı bir ildən sonra Tehranın iki atom bombası istehsal etmək üçün materiala malik olajağı deməkdir.
Eyni zamanda bəzi ekspertlər onu da deyirlər ki, Əhmədinejad indiyədək  dəfələrlə bildirib ki, onun ölkəsində uranın zənginləşdirilməsi üçün kifayət sayda sentrifuqa vardır. O, belə bir məlumatı sonunju dəfə sentyabr və oktyabr aylarında vermişdir. Həmin vaxtda İrandakı sentrifuqaların sayı mini keçmişdi. Prezidentin bəyanatı MAQATE-nin avqustun 19-da açıqladığı hesabatla düz gəlmir. Həmin qurumun məruzəsinrdə  göstərilir ki,  İranın  1968 işlək sentrifuqası vardır, qalan 656 sentrifuqa isə sınaq və ya montac mərhələsindədir.
Beləliklə, hazırda İranın nüvə proqramının hansı mərhələdə olmasına dair dəqiq məlumat yoxdur. Dünyada MAQATE müfəttişlərinin İranda apardıqları işlərə inamın azalması fonunda bu, daha da təhlükəli görünür. Əlbəttə, MAQATE daim müxtəlif tərəflərin təzyiqi altındadır, lakin fakt faktlığında qalır. Məsələn, bir müddət əvvəl MAQATE-nin baş katibi bəyan etmişdi ki, 2007-ji ilin avqustu İranın nüvə proqramı üçün "geridönməzlik tarixi" olajaq. Lakin son günlərdə "CNN" telekanalına müsahibəsində əl-Baradeyi deyib: "Mənim İranda nüvə silahının əldə edilməsi istiqamətində işlərin aparılmasına dair hər hansı məlumatım yoxdur".
MAQATE rəhbərinin fikrinjə, hətta Tehran bu istiqamətdə işlərə başlasa belə, İranın kütləvi qırğın silahı əldə etməsi üçün uzun illər  lazımdır.
Bundan başqa, Məhəmməd əl-Baradeyi bildirib ki, İranın nüvə proqramı ətrafında  böhran yaradılması  qarşısı alına bilinməyən nətijələrlə  sonujlana bilər, buna görə də "fəal diplomatik səyləri davam etdirmək vajibdir".
Təbii ki, MAQATE-nin baş katibinin bu açıqlamaları Qərb  ölkələrinin böyük etirazına səbəb olub. Fransanın müdafiə naziri Erv Moren bildirib ki, onun ölkəsi əl-Baradeyinin fikirlərini təkzib edən məlumatlara malikdir. Nazirin sözlərinə görə, Paris Tehrana qarşı sanksiyaların sərtləşdirilməsinin tərəfdarıdır. Hətta bu sanksiyalar Fransanın özü üçün zərərli olsa belə…
ABŞ Dövlət Departamentinin rəsmisi Şon Makkormak isə bildirib ki, " MAQATE rəhbəri "istədiyini danışa bilər. Biz MAQATE-nin fəaliyyətini dəstəkləyirik. Lakin İran və onun nüvə proqramına qarşı diplomatik addımlar beynəlxalq ijtimaiyyət tərəfindən atılmalıdır".
Ağ ev rəsmisi Dana Perino fikirlərini daha aydın şəkildə ifadə edib: "İran uranın zənginləşdirilməsi ilə məşğuldur və burada bir məqsəd var: nüvə silahının əldə olunması".
Bütün bunlarla yanaşı, gözlənildiyi kimi, əl-Baradeyinin açıqlamasına ən sərt reaksiya İsraildən gəlib. Ölkənin Xariji İşlər Nazirliyi bəyan edib ki, "MAQATE İran atomu ilə mübarizəni dəstəkləmək əvəzinə, destruktiv element kimi çıxış edir və bu mübarizədən imtina edən ölkələrə haqq qazandırır". İsrail ekspertləri  hesab edirlər ki, əl-Baradeyi İranı tənqid etməkdən çəkinir. Ona görə ki, əl-Bəradayinin İraqda  kütləvi qırğın silahının yoxluğu barədə Ağ evi xəbərdar etməsinə baxmayaraq, ABŞ-ın İraqda apardığı müharibə nətijəsində  belə  silahın yoxluğu aşkara çıxarılmışdı. Belə oxşar vəziyyətin İranda da mövjud ola biləjəyi ehtimalı əl-Baradeyini rahat buraxmır.. Bu "yumşaqlıq" isə Tehrana istəklərinin həyata keçirilməsi üçün əlavə vaxt verə bilər. Məhz bu səbəbdən İsrailin baş nazirinin müavini, İranın nüvə proqramı ilə bağlı məsələyə məsul olan Şaul Mofaz, əl-Baradeyinin "dəvəquşu kimi, təhlükə anında başını quma soxmasını" bütün dünya və sülh üçün təhlükəli siyasət adlandırıb. Onun fikrinjə, bütün bunlardan sonra MAQATE-nin baş katibi tezliklə postundan istefa verməlidir.
Qeyd edək ki, yəhudi dövlətinin belə sərt reaksiyası dünyada ən güjlü kəşfiyyat sayılan İsrail kəşfiyyatının əldə etdiyi məlumatlardan da qaynaqlanır. Belə ki, İsrail Hərbi Kəşfiyyatının analitik şöbəsinin (AMAN) rəisi, briqada generalı Yosi Baydas bildirib ki, İran artıq 2009-ju ilin sonlarında nüvə silahı əldə edəjək. "Əhmədinecat recimi müəyyən daxili problemlərlə üzləşib. Lakin bu narazılıqlar hazırkı hakimiyyət üçün sabitliyi pozajaq dərəjədə deyil. Tehranda mühafizəkar dairələr getdikjə güjlənir", - deyə general qeyd edib.
Xatırladaq ki, avqustda MAQATE və Tehran arasında razılaşma əldə edilib. Razılaşma İranın nüvə proqramı ilə bağlı problemin mütəmadi olaraq, agentliyin suallarına javab vermək yolu ilə həllini nəzərdə tutur. İran MAQATE ilə əldə etdiyi razılaşmaya əsasən, bu ilin sonunadək qurumun bütün suallarına javab vermək öhdəliyi götürüb. "Altılıq" (BMT Təhlükəsizlik Şurasının beş daimi üzvü və Almaniya) isə MAQATE ilə İran arasında danışıqların davam etdiyini nəzərə alaraq, Tehrana qarşı yeni sanksiyaların qəbulu məsələsini noyabrın sonunadək təxirə salıb. Həmin vaxtadək əl-Baradeyi və Havyer Solananın məsələyə dair məruzəsi də hazır olmalıdır.
İran tərəfinin bildirdiyinə görə, əl-Baradeyinin məsələylə bağlı məruzəsini BMT TŞ-yə təqdim etməsinədək danışıqlar davam etdirilməyəjək. İslam Respublikasının Ali Təhlükəsizlik Şurası rəhbərinin müavini Vaidi isə deyib ki, MAQATE-nin baş katibi sentrifuqa ilə bağlı məsələnin qapadılmasına razılıq verərsə, Tehran agentliyin suallarını bundan sonra da javablandırajaq: "Əks halda, biz bu prosesi davam etdirməyin mənası olduğunu düşünmürük".
Əgər əl-Baradeyi, həqiqətən də, məruzəsində sentrifuqa məsələsinin qapadıldığını bildirsə və "CNN"-ə müsahibəsindəki fikirlərini təkrarlasa, nejə olajaq? Axı İsrail və Qərbin onun müsahibəsinə reaksiyasından məlumdur ki, onlar baş katibin belə mövqeyi ilə razılaşmayajaqlar.
Beləliklə, aydındır ki, hazırda əsas məsələ Solana və əl-Baradeyinin nə deyəjəkləri yox, BMT TŞ-nin daimi üzvlərinin hansı mövqe tutajaqları  məsələsidir. Belə ki, bir müddət əvvəl ABŞ-a səfər edən Fransa prezidenti Nikolə Sarkozi bildirib ki, o, sanksiyaların effektivliyinə inanır və onların sərtləşdirilməsini vajib sayır.
Almaniya kansleri Angela Merkel də hələ Amerikaya səfərdən əvvəl Tehrana qarşı sanksiyaların sərtləşdirilməsinin tərəfdarı kimi çıxış etmişdi.
Merkelin mövqeyi Vaşinqton üçün daha əhəmiyyətlidir. Çünki ABŞ BMT Təhlükəsizlik Şurasında razılığın əldə olunmayajağı təqdirdə, Tehrana qarşı nəinki birtərəfli sanksiyaları sərtləşdirmək fikrindədir, həmçinin Avropa İttifaqını da belə addım atmağa çağırmağı planlaşdırır.
Avropa ölkələrinin İran məsələsinə münasibətləri bu və digər  dərəjədə aydındır (qurumun bütün üzvlərinin İran məsələsində vahid mövqe nümayiş etdirəjəklərini söyləmək mümkün olmasa da). Anjaq Tehrana təzyiqləri artırmaq tərəfdarı olan bu ölkələr  Rusiya və Çindən dəstək almayajaqlarından nigarandırlar. Qərb ölkələri  qalmış vaxt ərzində  bu iki ölkənin dəstəyini almağa  jiddi-jəhd göstərirlər. Lakin Moskva zaman-zaman açıq bəyanatlar səsləndirir, Çinin mövqeyi isə qaranlıq qalır. Noyabrın əvvəllərində Çinə səfər edən ABŞ müdafiə naziri Robert Geyts guya ki, bu ölkə rəhbərliyindən İranın nüvə proqramı ilə əlaqədar Tehrana təzyiq ediləjəyinə dair vəd ala bilib. Lakin nejə və harda? Hər halda, bir müddət əvvəl Pekinə gələn İsrail xariji işlər naziri Sipi Livninin nəzərinə çatdırılıb ki, Çin hələ ki İrana qarşı sanksiyaların tətbiqinin vaxtının yetişdiyini düşünmür.
Moskva isə deyəsən, həmişəki kimi, İranla öz "oyun"unu oynayır. İranın Ali Təhlükəsizlik Şurasının rəhbəri, ölkənin nüvə proqramı ilə bağlı aparılan danışıqlara məsul Əli Larijaninin istefasından sonra bu barədə qeyri-müəyyən şübhələr daha da artıb. Onun yerinə İranın xariji işlər nazirinin Amerika və Avropa məsələləri üzrə müavini Sayed Jalilinin gətirilməsindən sonra çoxlarını "Bu nə üçün belə oldu?" sualı düşündürməyə başladı. Digər versiyalar arasında  Laprijaninin istefasının səbəbi kimi Rusiya prezidenti Vladimir Putinin İrana gəlməsi  göstərildi. Məlumdur ki, Xəzəryanı dövlətlərin  sammiti çərçivəsinə bajarıqla uyğunlaşdırılmış həmin səfər zamanı bağlı qapılar arxasında keçirilən digər görüşlər zamanı Kreml başçısının ayətulla Xamenei ilə  görüşü baş tutmuşdu. Ehtimal edilir ki, ayətulla  ilə söhbət zamanı Rusiya prezidenti  İranın nüvə proqramı ətrafında yaranmış böhranı tənzimləyə biləjək təklif irəli sürmüşdür. Eyni zamanda, digər mənbələrin verdiyi məlumata görə  Putinin təklifləri belə açıqlanır: əgər Tehran öz  mövqeyini yumşaltmasa, Moskva onu dəstəkləməkdən imtina edəjəkdir. Məlumata görə, Larijani Putinin bu ultimatumunu jəmiyyətə çatdırmaq  istəsə də, Rusiya prezidentinin səfərini "İran diplomatiyasının qələbəsi" kimi qələmə verən və bu səfərdən bir təbliğat kimi istifadə etmək istəyən Mahmud Əhmədinecat  buna imkan verməyib və Larijani vəzifəsindən uzaqlaşdırıldığına görə   bu "piar"a  əngəl törədə bilməyib.
Rusiya prezidenti ilə İranın dini lideri arasında aparılan danışıqlar İsrailin baş naziri Ehud Olmerti  çox maraqlandırdığından, o dərhal Moskvaya "jumub". İsrailin bəzi qəzetlərinin məlumatına görə, bu, Olmerti Moskvaya Putinlə Xamenei arasında "qeyri-adi müzakirələr"in aparılmasına dair kəşfiyyat məlumatı aldıqdan sonra, Kreml rəhbərliyi ilə görüşmək üçün getmişdi. Bundan bir qədər sonra isə Rusiyanın xariji işlər naziri Sergey Lavrov gözlənilmədən Tehrana səfər etmiş, İran prezidenti Mahmud Əhmədinecatla danışıqlardan sonra ölkəsinin mövqeyini bir daha dünya ijtimaiyyətinin nəzərinə çatdırmışdı: "İrana qarşı birtərəfli iqtisadi sanksiyalar Tehranın nüvə proqramı ətrafında yaranmış böhranı tənzimləyə bilməyəjək".
Eyni zamanda, noyabrın 7-də Lavrovun müavini Sergey Kislyak Moskvanın İrana gizli təklif irəli sürməsi barədə xəbərləri rəsmən təkzib etmişdir. O demişdir ki,"Rusiya Tehrana heç bir gizli təklif verməyib. Moskva problemin diplomatik yolla həllini vajib sayır".
Lakin Moskvanın, həqiqətən, "gizli təklif"inin olmadığını kim sübut edə bilər? Bəlkə Rusiya İranın həmin təklifləri qəbul etmədiyi üçün təkzib verir?
Bu arada - "Putinin təklifləri"nin olub-olmamasına dair müzakirələrin aparıldığı bir vaxtda, Səudiyyə Ərəbistanının xariji işlər naziri, Səudiyyə şahzadəsi Səud əl-Feysal ölkəsinin, həmçinin, Fars körfəzinin digər ərəb dövlətlərinin (Küveyt, Oman, Qətər, Bəhreyn və Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri) adından Tehrana Yaxın Şərq regionundan kənarda uranın zənginləşdirilməsi üzrə konsorsiumun yaradılmasını təklif edib. Xatırladaq ki, bu təklif  bir il əvvəl İran rəhbərliyinə verilib, lakin qəbul olunmayıb. Tehran uranın zənginləşdirilməsi ilə məşğul olan zavodlarının ölkədən kənarda yerləşməsini qətiyyən qəbul etmir. Bununla yanaşı, ərəb dövlətlərinin eyni təklifi ikinji dəfə  irəli sürməsinin səbəbi  diqqəti xüsusilə çox jəlb edir. Görünür ki, ərəb dövlətləri İranın, həqiqətən, nüvə silahı əldə edə biləjəyindən hamıdan çox narahat olmağa başlayıb. Britaniyanın "Times" qəzetinin yazdığına görə, Bəhreyn şeyxi Salman Ben Xamada Ben İsa əl-Xəlifə Tehranın ünvanına açıq ittiham səsləndirərək bildirib ki, İran ya nüvə silahının istehsalı ilə məşğuldur, ya da onun əldə edilməsi üçün texniki potensial hazırlayır. Şeyx həmçinin deyib ki, istənilən silahlı münaqişə baş verəjəyi təqdirdə, bütün  region müharibəyə jəlb olunajaq, bu da onlarda böyük narahatlıq yaradır.
Beləliklə, göründüyü kimi, İranın nüvə proqramı ətrafındakı ziddiyyətlər əvvəllərdə olduğu kimi həll olunmamış qalır. Odur ki BMT Təhlükəsizlik Şurasının ijlasını gözləmək lazımdır. Axı KİV-in gözləri üçün görünməz, qulaqları üçün eşidilməz olan "pərdəarxası diplomatiya" bir an  belə fəaliyyətini dayandırmır.

"OUR TRAIN IS AT FULL STEAM, AND ONLY A BOMB WILL STOP IT…"
It seems that we have already seen this before. IAEA chief Muhammad Al-Baradei and EU foreign policy commissioner Javier Solana are expected to deliver new reports again. The UN Security Council will discuss Iran's "nuclear dossier" again, and the discussions will probably be followed by another resolution on "fresh" and tougher sanctions against Tehran. Then the Islamic Republic will continue to ignore the appeals of the international community. The deadline for the last resolution expired on 23 May, but Iran has yet to meet its requirements. Addressing residents of Birjand in the province of South Khorasan on 7 November, Iranian President Mahmud Ahmadinezhad said that his country does not attach any importance to UN Security Council resolutions based on "false reports". "The Iranian people will never give up its rights, especially in the nuclear sphere, and does not care about any sanctions or threats… Those who are putting pressure on us are making a mistake, for the Iranian people has chosen its path and will follow it with credit," the Iranian president said.
The world press will, of course, publish sensational reports again saying that the United States has drawn up a detailed plan of a military operation against Iran and now it is only a matter of time. In turn, various independent experts will be happy to "delve" into details of each party's chances and the possible outcome of a new war in the Persian Gulf.
The crisis surrounding Iran's nuclear programme cannot last forever. The stakes in this game are not just increasing all the time, but are also getting "more and more" entangled in other problems of the explosive Middle Eastern region. So what sort of changes can we expect in the near future? It is impossible to give a clear answer to this question.
It is enough to look at various predictions regarding Iran in the world press at least beginning from this summer in order to understand how easy it is to make a mistake here. However, it is possible to outline certain tendencies here as well.
So Mahmud Ahmadinezhad's speech in the province of South Khorasan can be regarded as a starting point here. Among other things, the Iranian president also said that Tehran has begun a new stage in its national nuclear programme, having created 3,000 uranium enrichment centrifuges. "The Iranian people has started industrial production of nuclear fuel. The locomotive of Iranian progress is at full steam, and it cannot be stopped," Ahmadinezhad announced. Experts believe that if the Iranian president really told the truth, the Islamic Republic is likely to get 90 per cent enriched weapons-grade uranium, which will allow the country to create two atomic bombs in less than a year. At the same time, a number of experts say that Ahmadinezhad has repeatedly said that his country has a sufficient number of centrifuges to enrich uranium. He made such statements in September and October. Iran had more than 3,000 centrifuges at the time. Ahmadinezhad's words differ from the 19 August IAEA report which says that the Islamic Republic of Iran has 1,968 operating centrifuges, and the remaining 656 are being either tested or assembled.
Thus, it turns out that there is almost no reliable information regarding the progress of Iran's nuclear programme. This is especially alarming amid growing distrust in IAEA inspections in Iran. Of course, you would not envy this organization as it is under constant pressure from different sides, but you cannot question the facts either. As far as we remember, IAEA chief Al-Baradei said earlier that August 2007 will become a "point of no return" for Iran's nuclear programme. His words in a recent interview with CNN sounded even more interesting: "I have no information as to whether Iran is developing any specific programme on nuclear weapons." According to Al-Baradei, even if this work starts, Iran will need many years to develop weapons of mass destruction. Moreover, the IAEA chief stressed that the growing tensions regarding Iran's nuclear programme might have irreversible consequences, which is why it is necessary to "continue active diplomatic efforts". Of course, such a conclusion causes a wave of protests from Western powers.
French Defence Minister Herve Morin said that his country has information denying Al-Baradei's statement. He added that France is in favour of toughening sanctions against Iran even if this step causes economic damage to France itself. In turn, the spokesman for the US State Department, Sean McCormack, said that the IAEA chief can say "anything he likes". "We welcome the work of the IAEA, but diplomatic efforts with regard to Iran and its nuclear programme should be stepped up by the international community," McCormack stressed. White House official Dana Perino spoke even more clearly on this issue: "Iran is engaged in uranium enrichment with the sole purpose of creating nuclear weapons."
However, as was expected, Israel's reaction to Al-Baradei's statement was even harsher. The Israeli Foreign Ministry said that "instead of supporting the struggle against Iran's nuclear programme, the IAEA is operating as a destructive element and justifying the countries that give up this struggle". Israeli experts suppose that Al-Baradei is afraid to criticize Iran as no weapons of mass destruction were found following the war in Iraq, of which he had warned the White House. As a result, such "spinelessness" can give Tehran more time to implement its plans. For this reason, Israeli Deputy Prime Minister Shaul Mofaz, who oversees issues related to Iran's nuclear programme, described "Al-Baradei's ostrich policy" as a threat to peace all over the world. According to the Israeli minister, all this will cause the current IAEA chief to resign soon. It must be noted that Israel's harshly-worded statements are motivated by information from the Israeli intelligence service which is known to be one of the strongest in the world. According to the head of the research department of the Directorate of Military Intelligence (AMAN), Brigadier-General Yossi Beyditz, Iran will develop an atomic bomb by the end of 2009. "Ahmadinezhad's regime has encountered certain domestic problems, but this is not enough to undermine the stability of the incumbent authorities. Conservative circles are getting stronger," the general explained.
It must be remembered that in August the IAEA and Tehran signed an agreement to solve Iran's nuclear programme as Tehran gradually answers every question from the IAEA. Iran promised to answer all questions by the end of this year. In turn, due to continuing negotiations between Iran and the IAEA, the "Six" (five permanent members of the UN Security Council and Germany) postponed till the end of November the introduction of more sanctions against Iran for its refusal to suspend its uranium enrichment activity. By that time, Javier Solana and IAEA chief Muhammad Al-Baradei will prepare their reports. Iran and the IAEA have been conducting negotiations on issues related to the history and exploitation of gas cenrifuges for uranium enrichment, which make it possible to enrich uranium to 90 per cent uranium 235 isotopes - a level required for creating a nuclear warhead. The Iranian side pointed out that there will be no fresh talks until IAEA secretary-general Al-Baradei submits his report to the UN Security Council. In turn, the deputy head of the Iranian Supreme National Security Council, Vaedi, added that if the IAEA chief agrees that the question of centrifuges is closed, Iran will continue answering the agency's questions, and if not, Tehran sees no point in moving forward.
However, what happens if Al-Baradei really admits in his report that the question of centrifuges is closed and repeats the same words as in his interview with CNN? Judging by reaction from the West and Israel, it is clear that they will not agree with the opinion of the IAEA chief.
Thus, it is clear that it is not so much important now what Muhammad Al-Baradei and Javier Solana will say as what position the UN Security Council members will take in the process of discussing their further action with regard to Iran. During his recent visit to the USA, French President Nicolas Sarkozy said that he believes in the effectiveness of sanctions and in the need to toughen them. German Chancellor Angela Merkel also spoke out in favour of toughening the sanctions before her meeting with George Bush. Her opinion is of fundamental importance because if it impossible to reach agreement within the UN Security Council, Washington intends not just to toughen its unilateral sanctions against Tehran, but also call on the EU to consider similar measures.
But if everything is more or less clear with Europe (though it is unlikely that all EU members will have a unanimous opinion on this issue), Russia and China are still the most difficult countries for the supporters of the idea of increasing pressure on Tehran. As long as there is enough time, the West will try to take every opportunity to drum up their support. However, if Moscow makes open statements from time to time, it is absolutely impossible to understand what China thinks about it. US Defence Secretary Robert Gates who visited China in early November seems to have persuaded the Chinese leadership to promise joint efforts against Iran's attempts to develop nuclear weapons. But how and when? Quite recently, Beijing made it clear to the visiting Israeli Foreign Minister Tsipi Livni that it is too early to impose sanctions.
In turn, Moscow seems to be playing its own "game" with Tehran. "Vague suspicions" arose after the resignation of Ali Larijani - the "chief negotiator" on Iran's nuclear programme and secretary of Iran's Supreme National Security Council. After he was replaced by Seyyed Jalili who worked as Iranian deputy foreign minister for America and Europe, many wondered "why". Among other theories, there was an assumption that Larijani's resignation was linked to Russian President Vladimir Putin's visit to Iran (!). As is known, during this visit which was conveniently timed to coincide with the Caspian summit, the Russian leader had a meeting with Ayatollah Khamene'i behind closed doors. There is an assumption that during his meeting with the ayatollah, the Russian president made proposals that could solve the crisis relating to Iran's nuclear programme. At the same time, according to other sources, "Putin's proposals" were that he threatened to stop supporting Iran if it does soften its position. And Larijani wanted to make this public. However, Mahmud Ahmadinezhad had his own considerations on Putin's visit to Tehran. As is known, the Russian leader's visit was described as no more no less "a great victory of Iranian diplomacy". As we can see, Larijani failed to prevent such a "PR campaign".
Meanwhile, the meeting between the Russian president and Iran's spiritual leader was so interesting to Israeli Prime Minister Ehud Olmert that he immediately "rushed" to Moscow. According to several Israeli newspapers, he made his unexpected decision to see the Kremlin leadership after getting information about a difficult conversation between Putin and Khamene'i. Some time later, Tehran was unexpectedly visited by Russian Foreign Minister Sergey Lavrov. Following his talks with Iranian President Mahmud Ahmadinezhad, the Russian foreign minister informed the world about Russia's position again: "Unilateral economic sanctions against Iran cannot solve the crisis relating to Iran's nuclear programme." Meanwhile, on 7 November Lavrov's deputy Sergey Kislyak officially denied that Russia had made secret proposals to Tehran. "Russia has not made any secret proposals to Iran," Kislyak stressed, adding that Moscow is in favour of solving all Iranian problems "in a negotiated way". However, who can prove now that Moscow did not make any "sensational proposals" to Tehran or is Moscow saying that there were no proposals because Tehran did not accept them?
At a time when everybody was left in the dark about "Putin's proposals", Saudi Foreign Minister Prince Sa'ud Al-Faysal made a proposal to Iran on behalf of Saudi Aradia and other Arab countries of the Persian Gulf (Kuwait, Oman, Qatar, Bahrain and the UAE) - to set up a uranium enrichment consortium outside the Middle East. Such a proposal was made to Iran last year, but it was rejected. Tehran flatly refuses to move its uranium enrichment factories out of the country. Meanwhile, special attention should be paid to the reasons that prompted the Arab countries to make another proposal to Tehran. The thing is that Arab countries are increasingly concerned that Iran may really create weapons of mass destruction. The British newspaper The Times has said that Bahrain's Sheikh Salman ben Hamad Al-Khalifa has openly accused Tehran of either developing the bomb or creating technical potential for that. The sheikh also expressed his fear that if there is an armed conflict, the "whole region" might drawn into it.
Thus, it is clear that contradictions regarding Iran's nuclear programme will be insoluble as was the case before. In any case, it is worth waiting for the UN Security Council session, because "secret diplomacy", which cannot be "seen and heard" by the media, is not stopping for a single minute.