Rüstəm İbrahimbəyovun "İbrus" Azərbayan Teatrı Mahaçqalada Beynəlxalq Teatr Festivalında iştirak edib
Müəllif: Valentina REZNİKOVA Mahaçqala
Sentyabrın 22-dən 29-na qədər Mahaçqalada Dağıstan teatr tarixində ilk dəfə Şimali Qafqaz və Qara - Xəzər dənizi hövzələri ölkələrinin Beynəlxalq teatr festivalı keçirildi. Bu forumda Azərbayjanı Rüstəm İbrahimbəyovun müəllif teatrı təmsil edirdi.
"İbrus" teatrının "İvan Buninin son döyüşü" adlı tamaşasına aidiyyəti olan hər kəsin bədii dəyərini və peşəkarlıq səviyyəsini qiymətləndirmək üçün Mahaçqala tamaşaçısına jəmi bir neçə saat kifayət etdi. İlk növbədə bu, əsərin və quruluşun müəllifi, Baninin əsərlərinin motivləri əsasında pyes yazmış Rüstəm İbrahimbəyov, aktyorlar, yeni səhnə əsərinin ifaçıları - xalq artisti Fuad Poladov, əməkdar artist Mehriban Zəki və Mələk Abbaszadə idi. Tamaşaçıların mühakiməsinə dahi rus yazıçısı İvan Buninlə Azərbayjan əsilli fransız yazıçısı Ümbül Banu (Ümm əl Banin) arasındakı platonik romanın tarixçəsinin bədii versiyası təqdim olundu.
Qürbətdə məşhurlaşan həmyerlimiz
Teatr Beynəlxalq festivala dəvət alanda hələ pyesin məşqləri gedirdi. Baş məşqlər truppanın festival önjəsi toplanışları ilə üst-üstə düşdü və ilk premyera Dağıstanda baş tutdu. Nobel mükafatçısı və onun daim "Allahın səma bağlarının qara qızılgülü" adlandırdığı şıltaq müsəlman xanımı arasındakı münasibətləri müəllif ikisaatlıq səhnə əsərində əks etdirib, jəzbediji intriqa məşhur həmyerlimizin yaradıjılığına və şəxsiyyətinə hədsiz maraq doğurur. Bu da təbiidir. Dünya şöhrətli Buninin həyat və fəaliyyəti tədqiqatçılar tərəfindən bütün injəlikləri ilə öyrənilsə də (Aleksey Uçitelin "Onun xanımının gündəliyi" filminə hamımız baxmışıq), Baninin şəxsiyyəti, həmçinin, onun yaradıjılığı yalnız indi həmyerlilərinə yaxınlaşmağa başlayır. Lakin bu gözəl xanımın rus dilinə tərjümə olunmuş əsərlərinin nəşri üçün çox əmək sərf etmiş Rüstəm İbrahimbəyovun xeyir-duası ilə Ümm əl Baninin (Ümbül Banu) yaradıjılığı indi Rusiyada da tanınır. Əsasını Baninin həyat tarixçəsinin təşkil etdiyi pyes "İvan Buninin son döyüşü" adlansa da, baş qəhrəman kimi məşhur həmyerlimizi təqdim edir. Dramaturq üçün bu çox prinsipial məqamdır, çünki Baninin həyatının müəyyən dövrünün səhnə versiyası da yazıçının adının özünəməxsus piarı deməkdir. Onun bir hissəsi də Baninin əsərlərinin tərjüməçisi Ülviyyə Axundovanın təklifi ilə Mahaçqaladakı M.Qorki adına Rus Dram Teatrının foyesində həmyerlimizin həyat və fəaliyyətinə həsr olunmuş fotoekspozisiya oldu. Fasilələrdə Avropa yazıçısı kimi şöhrət tapmış Şərq qadınını yaxından görmək və onun haqqında daha ətraflı məlumat almaq arzusunda olan tamaşaçıların çoxluğundan Ümm əl Baninin şəkillərinə yaxın düşmək mümkün deyildi.
Mahaçqala tamaşaçılarının və festivalın qonaqlarının adlı-sanlı həmyerlimizin yaradıjılığına olan marağından danışmağa dəyərmi? Çox təəssüf ki, bizdə, onun vətənində bu maraq dəfələrlə azdır - baxmayaraq ki yazıçının iki povesti ölkəmizdə iki dildə - Azərbayjan və rus dillərində çap olunub və yenidən nəşrə hazırlanır, lakin həmyerlilərimizin bir çoxu mədəni irsimizin bu məqamı ilə indiyədək tanış deyil.
Beləliklə, Festival. Tamaşa. Tamaşaçılar. Zal doludur. Hamıya yer çatmır, çünki bilet almış tamaşaçılardan əlavə, Rusiyanın müxtəlif regionlarından gələn qonaqlar və Mahaçqalada təhsil alan tələbələr də əsərə baxmaq arzusundadırlar. Heç kim injiməsin deyə, "biletsizlərə" tamaşa zalının pillələrindən oturajaq əvəzinə istifadə etməyə ijazə verildi. Hamı əyləşən kimi tamaşa başlandı. Mehriban Zəki və Fuad Poladov səhnə və zalla dialoqda oyunun şərti kimi açıq teatr priyomunu - kənarlaşmanı təklif etdilər. Və aktrisa əlağajını zalda oturmuş aktyora uzadaraq onu oyuna jəlb edəndə, tamaşaçıları isə onun İvan Bunin olduğunu təsəvvür etməyə çağırıb, "Bənzəmə vajib deyil" deyəndə alqışlar qopdu. Amma qəribədir, Poladov ağ aktyor penjəyini personacın tünd rəngli sürtuku ilə əvəz edən kimi, rus teatr tənqidçisi Natalya Staroselskayanın təbirinjə, bu sürtukla birlikdə ruslar üçün həyatının daha bir naməlum səhifəsi açılan həmin insanın taleyini və xarakterini də əyninə geyindi.
Çox mürəkkəb xarakterə malik, münasibətlərinin son həddə çatdığı vəziyyətə düşən qadın və kişi arasında psixoloci duel iki saat aramsız davam edir. Qəhrəmanlardan hər birinin digəri üçün əlçatmaz görünən sirri var. Lakin onların hər ikisinin qarşılıqlı hisslərinin dostluqdan daha böyük olduğu şübhəsizdir. Kişinin hissləri daha alovludur. Qadının hissləri maraq və təmkindən toxunub. Kişi aşiq olub. Qadın onu Şərq nəjabəti, əsrarəngizliyi və xəsisliklə göstərilən diqqəti ilə jəzb edir. Kişi heç jür anlaya bilmir ki, vur-ğunluğu açıq-aydın görünən bu qadın niyə onu yaxına buraxmır. Uzun sürən romanlarda və ani yaxınlıqlarda qazandığı kişi təjrübəsi onu münasibətlərin fərqli inkişafına, qadın davranışının başqa stereotipinə, elə xarakterlərin də başqa, qadın tipinə alışdırıb. Banin onu ahənrüba kimi jəzb edir, amma şıltaqlığı və hər kəlməsinə gözlənilməz reaksiyası ilə fövqəladə qüvvə ilə özündən uzaqlaşdırır. Bunin heç jür anlaya bilmir - Banin nə istəyir? Görəsən, o özü bunu dərk edirmi? Bu gözəl müsəlman xanımı qojalmağa başlayan yazıçını sevirmi? Sevir. Bəs nədən roman platonik olaraq qalır? Bəlkə, Banin yazıçının arvadına dərin hörmət bəslədiyinə, onun hisslərini qorumağa çalışdığına və ona ajıdığına görə? Yoxsa Andre Massariniyə (onun Andrey Bolkonskisinə!) olan ilk məhəbbətinin xəyalı onun fantaziyasında elə kamildir ki, heç kim, hətta Buninin ədəbi dühası belə onunla rəqabət apara bilmir?
Mehriban Zəkinin ifasında Banin yazıçının qeyri-mükəmməl kişi xarakterinə daim yeni tələblər verir və öz təsəvvüründə əsl kişi davranışına uyğun gələn hərəkətlərə nail olmağa jan atır. Əlbəttə, komissar olsa da, zadəgan əsilli, mərd və gözəl, böyük intellektual və fövqəladə hərəkətlərə qadir diqqətli kavaler, hər şeyi: ürəyini, karyerasını, həyatını onun ayaqları altına atmağa hazır olan Andreni Banin heç zaman unutmayajaq. Və onu bütün həyatı boyu sevəjək.
Yaxın qohumu Gülnarın (Mələk Abbaszadənin ifasındakı təbiilik, ərköyün və yüngülməjaz qızın xarakterinin dəqiq ifadəsi festivalın münsifləri tərəfindən xüsusi qeyd olunub) dediyi gileyli sözlər də Andre haqqındadır. Bütün qadağalara rəğmən Andre ilə Rusiyaya qaçan Gülnar çox qısa müddətdən sonra ilk dəfə Baninin Parisdəki mənzilində görünür. Və qadınların münasibətində uzunmüddətli soyuqluq yaranır. Qısa zaman kəsimində ərdə olan Banin atasını sovet qazamatından xilas etmək üçün, əslində, özünü qurban verir və ömrü boyu bədbəxt qadın olaraq qalır. O heç kimi Andre kimi sevə bilmir. Və Mehriban Zəki təhtəlşüurda ilişib qalan və heç vəjhlə uzaqlaşmayan bu dəhşətli həsrətlə ağrını oynayır. Onun qəhrəmanı özü də bu dahi, ərköyün və qadın diqqəti ilə əhatə olunmuş qojaya verdiyi tələbləri tam dərk edə bilmir. O anjaq istəyir ki, yazıçı başqalaşsın. Əsl hərəkətlər etməyə qadir olsun. Onun naminə jəngavər öz ürəyinin sultanı üçün etdiyi kimi! Daxilində qəflətən uşaqlıq hissləri baş qaldıran qadın hej kimə inanmayan qızjığaz inadıyla onu İtaliyaya birgə səfərə dəvət edən (və deməli, onların münasibətləri - dəhşət! - yeni müstəviyə keçəjək) ahıl pərəstişkarından tələb edir: "Bileti göstərin!".
Yazıçı inamsızlığın doğurduğu təhqirdən artıq təhqirə dözə bilmir. Fuad Poladov mənalı aktyor vasitələrinin minimum miqdarı ilə bu səhnəni elə oynayır ki, sanki onun sinəsini yararaq kobud əllərlə ürəyini qoparırlar. Bu anı özünə qarşı qəddar və dəhşətli xəyanət sayan insanın bütün ağrısı, anlaşılmazlığı və peşmanlığı baxışlarından oxunur. Ədalətsiz şüb-hədən boğulan Bu-nin "Alın bu bileti!" - deyə bileti onun ayaqları altına atır. Və hər ikisinin xilas kimi jan atdıqları sevgi baş tutmur. O bu iki insana qanadları ilə toxunub, yaşana biləjək səadətin şirin dadını qoyaraq onlardan yan keçir. Bu, hər şeyi ujaldan "sevgi" adlı yalana çox ehtiyajları olan kişi və qadının kədərli tarixçəsidir.
Baninin başqa yolu var idimi? Uzaq Fransada, dünya injəsənəti idealları ilə tərbiyə olunan qadın asanlıqla öz bakılı əslini unudub, ruspərəstliyindən imtina etməyə bilərdi. Orada, qürbətdə kimin haralı olduğunun nə fərqi var? Axı fransızlar üçün bu qətiyyən maraqlı deyil. Amma onun özü üçün bu çox mühümdür - başqa heç kim yox, azərbayjanlı olmaq. Pyesin müəllifi üçün qəhrəmanının öz köklərinə, sevdiyi və unutmadığı torpağına, taleyinə ajıdığı xalqına vətənpərvər bağlılığını vurğulamaq çox önəmlidir. Onun xarakterinin güjü və özünəməxsusluğu, addımını inamla atmağa imkan verən daxili örnək məhz budur. Banin yalnız bu yolla yaşaya bilərdi. Yalnız bu yolla! Və onun antipodu kimi Gülnarın dualist surəti. Tamam fərqli tale. Başqa xarakter, erkən uşaqlıqdan özünün yalnız məhəbbət üçün doğulduğuna inanan qadının dünyagörüşü. Baninin bu mənəvi sapmaları ona qətiyyən lazım de-yil. Həyatın mənasını anlamaq və qür-bət ölkədə iş tapıb yaşamaq imkanı qazanmaq üçün aparılan axtarışlar da. Bu qədər əndişə və danışıqlar nəyə gərəkdir? Eh! İşləmək? Məgər o, kişidir? Kişilər işləməli və sevinməlidirlər ki, qadın onların qazandıqlarını töhfə kimi ayaqları altına atmağa izn verir. Bu da yaşamaq üsuludur. Bu da variantdır. Və Mələk Abbaszadə kişiləri kostyumuna uyğun şlyapa kimi dəyişən və həm də sevinjlə, ajgözlüklə həyatdan zövq alan birgünlük kəpənək mövqeyini - bu xarakteri çox parlaq yaradır. Aktrisa qəhrəmanına xas olan müsbət keyfiyyətləri də qətiyyən kiçiltmir. Bu, ürəyiaçıqlıq və demək olar ki, beyni intellektlə ağırlaşmamış insanın zahiri ağılsızlığı ilə qovuşan saf ürəkli sadədillikdir. Amma Gülnar - Abbaszadənin zəkası iti olmasa da, təbii tədbirliliyi və praktikliyi kifayət qədərdir. O, hisslərinin izharında sadə və səmimidir. Xüsusilə Baninə, öz böyük ailəsində üstünlük verdiyi tək adama münasibətdə. Bağlandığı, qadın səadəti və xoşbəxtliyinə dair təsəvvürlərinə uyğun şəkildə yardım etmək istədiyi yeganə insana qarşı.
Xüsusi stilistika
Premyeranın ertəsi günü - sentyabrın 27-də təşkil olunmuş müzakirədə Rusiyanın aparıjı tənqidçilərindən ibarət münsiflər heyəti Rüstəm İbrahimbəyovun quruluşunun özəl stilistikasını və aktyorların oyununu vurğuladı. Rüstəm İbrahimbəyovun yaratdığı teatrın postsovet məkanındakı bir çox teatrlardan müsbət yöndə fərqləndiyi qeyd olundu. Özündə Azərbayjan və rus teatrlarının ən yaxşı keyfiyyətlərini hifz etməklə yanaşı, o, tamaşaçılarla epatac oynama üsullarının, recissorun bajarıqsızlığını ört-basdır edən xırda təxribatların köməyi olmadan müasirləşə bilib. Teatr praktikləri və nəzəriyyəçilərinin fikrinjə, "İbrus" - Şərq və Avropa mədəniyyətlərini ehtiva edən teatrın universal modelidir. Onların qovuşması aktyorların hadisələri ani yaşama gedişində üç məkanda: keçmişdə, indidə və gələjəkdə mövjud olmaq bajarığı kimi ağlasığmaz nətijə verib. Bu, Banin rolunun ifaçısı Mehriban Zəkinin timsalında xüsusilə aşkar sezilir. Bəzi münsiflər təklif etdilər ki, belə teatrların tamaşalarını əyani vəsait kimi yaradıjı ali məktəblərin tələbələrinə nümayiş etdirmək lazımdır. Bəziləri təəjjüblənirdilər ki, belə bir teatr var və kommersiyalaşdırmanın təsirindən yan keçərək, tamaşaçılar üçün maraqlı olmaqda davam edir. Təxmin etdilər ki, bütün doğurduğu nətijələrlə birlikdə, ikidilli teatr faktı müasir injəsənətdə bir hadisə kimi araşdırılmalıdır. Deyilənlərə müxtəlif münasibət bəsləmək mümkün olsa da, şübhəsiz, bir şey çox xoşdur - teatrın injəsənətin bu növündə ən maraqlı hadisələrdən biri kimi qəbul edilməsi.
Beləliklə, festivala gətirilən tamaşa ən yaxşılardan biri oldu. Hadisəyə çevrildi. Diplom, iştirakçılara fərdi hədiyyələr - bütün bunlar təkjə Qafqaz qonaqpərvərliyinin təzahürü yox, həm də məharət və peşəkarlığın etirafıdır.

Azerbaijani Rustam Ibrahimbayov's Ibrus Theatre has taken part in an International Theatre Festival in Makhachkala
The international theatre festival of the North Caucasus, Black Sea and Caspian littoral countries was held for the first time in the history of Dagestani theatre in Makhachkala from 22-29 September, Azerbaijan was represented at the forum by the Rustam Ibrahimbayov Theatre.
The Makhachkala audience took some time to assess the artistic features and the level of professionalism of all those involved in the performance of the Ibrus theatre called, "The Last Battle of Ivan Bunin", principally the writer and director of the performance, Rustam Ibrahimbayov, who based the play on Banin's work, and actors Fuad Poladov, Mehriban Zaki and Malak Abbaszada, who presented their new theatrical masterpiece to the audience. It was a theatre version of the platonic affair between the great Russian writer, Bunin, and the French writer of Azerbaijani descent - Umm el Banu (Banin).
A compatriot well-known in a foreign land
The play was still being rehearsed when the theatre was invited to the international theatre festival. Rehearsals coincided with the gathering of the troupe ahead of the festival, and the first premiere was staged in Dagestan. The history of the relationship between a Nobel Prize winner and an obstinate Muslim woman whom he always called "the black rose of the heavenly gardens of Allah" was transformed into a two-hour performance by the author. The interesting plot arouses a true interest in the life and personality of our famous compatriot. It is very accessible. While it is true that the life and activity of the world famous Bunin have been deeply researched (we all remember Aleksey Uchitel's film, "The Diary of His Wife") Banin's personality and activity are only now becoming known to her countrymen. Thanks to Rustam Ibrahimbayov, who took great pains to have her works published in Russian, Umm el Banu will become known in Russia as well. Although the play, which is based on the facts of Banin's life, is called "The Last Battle of Ivan Bunin", in fact our compatriot is the main character. For the playwright, this is a point of fundamental importance, because a stage version of this period in her life is a way of promoting her. A photo exhibition of the life and work of the writer was part of this idea. According to the translator of her works, Ulviya Axundova, the theatre organized the exhibition in the foyer of Makhachkala's Maksim Gorkiy Russian Drama Theatre. During the interval, it was impossible to see the photos of Umm el Banu as there were so many spectators trying to find out more about the oriental woman who became a European writer.
There is no need to talk further about the interest of Makhachkala spectators and guests in the works of our well-known countrywoman. But it is annoying that there is such little interest in her at home. Although two of her novels have already been published here in two languages - Azerbaijani and Russian - and will be published again soon, many of our countrymen still do not know anything about this part of our cultural heritage.
Onto the event itself
So the festival got under way. The theatre was packed for the performance. Not everyone could get in because, apart from spectators with tickets, there were many guests from other regions of Russia and students of Makhachkala's universities. In order not to upset anyone, "those without tickets" were allowed to sit on the stairs in the hall. As soon as everyone had taken their seats, the action started. Mehriban Zaki and Fuad Poladov employed an open theatre device as the rule of the game in a dialogue between the stage and the audience. When the actress pointed a stick at the actor who was sitting in the hall, trying to involve him in the game, and suggested that the audience imagine that this was Ivan Bunin, adding "similarity is not obligatory", the audience gave them rapturous applause. But it is amazing that, as soon as Poladov changed his white jacket for the dark coat of his character, he seemed to don the fate and character of a man who was opening an unknown page of his life to the Russians, according to Russian theatre critic Natalya Staroselskaya.
The psychological duel between a man and a woman of very difficult characters, concluding in a situation where the relationship is on the verge of collapse, lasts only two hours. Each of the characters has their own secret which no other can reach. Although it is quite obvious that both have something more than friendly feelings for each other; he is in love. She captivates him with her oriental origin, unpredictable nature and inscrutability. He cannot understand why this woman keeps him at a distance, although she clearly seems to be in love with him. His long experience of both lengthy affairs and short adventures has taught him to expect a different situation in the development of a relationship, a different stereotype of women's behaviour and a different type of women's character. Banin attracts him like a magnet and, at the same time, pushes him away with her obstinacy and unpredictable reactions to any of his words. Bunin cannot understand what she wants. But does she herself understand this? Does the beautiful Muslim woman love that ageing, handsome man? She does. In that case, why does the affair remain platonic? Perhaps she spares the feelings of his wife, whom she deeply respects and feels sorry for. Maybe the image of her first love for Andre Massarini (her Andrey Bolkonskiy) is so perfect in her fantasy that no-one, not even the literary genius Bunin, can compete with him?
Banin, played by Mehriban Zaki, constantly puts forward some new demand to the imperfect male character of the writer and always makes him do something that she thinks befits the behaviour of a real man. Of course, she will never forget Andre who, although he was a commissar, was of noble origin, was a brave, handsome man, a great intellectual and gallant gentleman, capable of real actions, ready to neglect everything and throw everything at her feet: his heart, career and life. She will love him all her life. It is he who she talks about as she reprimands her cousin Gulnar (the accurate creation of the character of the eccentric and frivolous cousin, played by Malak Abbaszada, was especially noted by the members of the festival jury) who first turned up at Banin's flat in Paris after she had run away with Andre to Russia, despite all obstacles (it did not last very long). This caused a lengthy estrangement of the sisters. In essence, Banin, having been married for a short time, sacrificed herself in order to save her father from a Soviet prison. For this reason, she remained unhappy for the rest of her life. She could not love anyone, because she loved Andre. Mehriban Zaki played the terrible melancholy and dissatisfaction which were fixed in her subconsciousness and which would not let her go. Her character herself does not really realize what she wants from this capricious old man, spoilt by the attention of women. She only wants him to be different and to be able to do something for her - like a knight for his beloved.
Suddenly something childish awakens in her and with the insistance typical of a mistrustful girl, whom her ageing, beloved invites to travel with him in Italy (which means that their relationship will change), she suddenly, harshly, demands: "Show me the ticket."
He cannot envisage a bigger insult than the insult of mistrust. With minimum expression, Fuad Poladov played this scene as if his heart had been cut open and brutally removed. Pain, outrage, indignation and disappoinment were reflected in the face of a man cruelly and terribly betrayed at that moment. "Take the ticket!" he threw the ticket at her feet, stifled by unfair mistrust. And the love they were striving for as salvation fails. She only touches him with her wing and flies away, leaving behind the sharp taste of absence - a sad story of a man and a woman who needed this ennobled deception called "love".
Does Banin have any other choice? In distant France, enveloped in the ideals of world culture, she could easily neglect her Azerbaijani roots and accept the Russian features attributed to her. Does it matter in a foreign land who is who and who comes from where? The French do not care. But it is important to her - to be Azerbaijani, no one else. It is very important for the author of the play to stress his character's patriotic love of her roots, the land which she remembers and loves and the people she feels sorry for. This is the power and difference of her character - a basis that helps you feel solid ground beneath your feet. Banin only manages to survive in this way. In contrast, there is the dualistic role of her cousin Gulnar. An absolutely different fate - a different character and a different outlook from a woman convinced from early childhood that she was born only for love. She does not need any of Banin's moral flouncing. She does not need to search for the meaning of life or the means to survive in another country, such as finding herself a job. Why so much fuss and talk? A job? Is she a man? It is men who have to work and rejoice that the woman allows them to lay all their wealth and money at her feet. It is also a means of survival. Malak Abbaszada played this character brilliantly - this one-day butterfly who changes men like hats for her suits. She is happy to enjoy her life! The actress does not belittle the good features of her character. These are her good nature and the naive simplicity, which almost borders on the foolish, of a person whose brain is not overloaded with intellect. Abbaszada's Gulnar may not be that smart, but she has natural enthusiasm and a woman's practicality. She is simple and sincere in her feelings and affection, especially for Banin - the only member of her family that she likes, and the only one she feels affection for and wants to help, with her ideas of women's wellbeing and happiness.
Special style
During the discussions that were held the day after the premiere - 27 September, the jury which included leading Russian critics noted the special style of Rustam Ibrahimbayov's production and the playing of the actors.
It was stressed that his theatre is completely different from many post-Soviet theatres. Preserving the best traditions of Azerbaijani and Russian theatre, he managed to become a modern theatre without using outlandish methods to play with the audience or provocative devices to hide the director's shortcomings. Theatre theorists and actors believe that Ibrus is a universal model of theatre which unites two cultures - the oriental and European. Their merger has yielded a new and astonishing form - the actors are able to exist in three dimensions at once - the past, the present and the future. This was especially noticeable in the work of Mehriban Zaki, who starred as Banin. Some of the jurors said that the performances of such a theatre should be used as a manual for arts universities. Others were surprised that there is a theatre that remains interesting to its audience, while avoiding commercialization. They proposed that the bilingual theatre, with all the consequences that follow, should be studied and researched as a phenomenon in modern arts. You may have a different view. But it is pleasing that the theatre was recognized as one of the most interesting phenomena in this type of art.
Thus, the performance brought to the festival was one of the best. It became a sensation. The diploma and special gifts presented to the participants are not just a tribute to the tradition of Caucasian hospitality, but also recognition of skill and professionalism.