Avropa Olimpiya Komitəsinin rəhbəri Patrik Hikki: "Gələcəkdə Avropa Oyunlarının keçiriləcəyi bütün şəhərlər Bakının təcrübəsini öyrənəcəklər"
Son iki il­də də­fə­lər­lə Azər­bayca­na sə­fər edən Av­ro­pa Olim­piya Ko­mi­tə­si­nin pre­zi­den­ti Pa­t­rik Hik­ki "Ba­kı-2015" ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­na ha­zır­lığı şəx­sən nə­za­rət­də sax­layıb. Hər də­fə sə­fər za­ma­nı ha­zır­lığın mər­hə­lə­li şə­kil­də apa­rıl­dığı­nı dey­ən AOK-un rəh­bə­ri Pa­t­rik HİKKİ "R+"a eksklüziv müsa­hi­bə­sin­də ye­kun iş­lər ba­rə­də da­nış­dı.
- "Ba­kı-2015" ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın baş­lan­ma­sı­na çox az vaxt qa­lıb. Bir ne­çə il əv­vəl bu mö­tə­bər ya­rı­şın ke­çi­ril­mə­si Azər­bayca­na hə­va­lə edi­lən­də iş­lə­rin be­lə sürət­li apa­rı­lacağı­na ina­nır­dı­nız­mı?
- İlk ola­raq mən bütün Azər­baycan xal­qı­nı tə­b­rik et­mək is­təy­i­rəm. Ba­kı ta­rix­də ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nı qə­bul edir və bütün qi­tə­nin diq­qə­ti ona yö­nə­lib. İki il ya­rım əv­vəl Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın ke­çi­ril­mə­si Ba­kıya hə­va­lə edi­lən­də çox­lu həy­əcan var idi. Sözsüz ki, Azər­baycan id­man ya­rış­la­rı­nın təş­ki­lin­də müəyyən təcrübəyə ma­lik­dir. Sa­dəcə, be­lə kütlə­vi təd­bi­ri qı­sa za­man­da təş­kil et­mək isə sözün əsl mə­na­sın­da, qəh­rə­man­lı­q­dır. Yay Olim­piya Oy­un­la­rı­na 7-8 il ha­zır­la­şır­lar. Azər­baycan isə Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nı iki il­dən bir qə­dər çox za­ma­na təş­kil et­məyi bacar­dı. Bu iş­də Azər­baycan Re­s­pub­li­ka­sı­nın Pre­zi­den­ti cə­nab İl­ham Əliy­ev və Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın Təş­ki­lat Ko­mi­tə­si­nin rəh­bə­ri, Hey­dər Əliy­ev Fon­du­nun pre­zi­den­ti Meh­ri­ban xa­nım Əliy­e­va­nın böyük zəh­mə­ti var. Bu in­san­lar hər bir mə­sə­lə­ni diq­qət­də sax­lay­a­raq onun yüksək sə­viyyə­də həll olun­ma­sı­na na­il ol­du­lar. Cə­nab Pre­zi­dent İl­ham Əliy­ev görüşlə­ri­mi­zin bi­rin­də qeyd et­di ki, Ba­kı ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nı ən yüksək sə­viyyə­də təş­kil edəcək. Bu gün mən bu söz­lə­rin tə­s­di­qi­ni görürəm. Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın ta­ri­xi Ba­kı­dan baş­layır. Azər­baycan mö­­tə­bər ya­rı­şın stan­dar­t­la­rı­nı müəyyən­ləş­di­rir. Bu mə­na­da hər bir azər­baycan­lı ta­ri­xi ha­di­sə­nin şa­hi­di­dir.
- Are­na­la­rın Av­ro­pa Oy­un­la­rı­na ha­zır­lığın­dan ra­zı­sı­nız­mı?
- Bir çox id­man are­na­la­rı­nın in­şa­sı çox­dan plan­laş­dı­rı­lır­dı. Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın ke­çi­ri­ləcəyi də­qiq­lə­şən­dən so­nra bir ne­çə ye­ni kom­plek­sə eh­tiy­ac ol­du. Azər­baycan­da id­ma­na çox yüksək dəy­ər ve­ri­lir. İn­şa edi­lən qu­rğ­u­lar si­zin xal­qın id­man sər­və­ti­dir. Çünki Av­ro­pa Oy­un­la­rın­dan so­nra siz ora­da is­tə­ni­lən ya­rı­şı yüksək sə­viyyə­də ke­çir­məyə na­il ola­caq­­sı­nız. Olim­piya sta­di­o­nu­nuz çox möh­tə­şəm­dir. Su İd­man Sa­rayı, Ve­lo­park, bər­pa edi­lən Ba­kı İd­man Sa­rayı - ümu­mi­lik­də, bütün qu­rğ­u­lar çox yüksək sə­viyyə­də­dir. On­la­rın yer­ləş­mə­si mö­tə­bər ya­rı­şın qay­da­la­rı­na uyğun­dur. Are­na­lar At­let­lər Kən­din­dən uza­q­da dey­il. Ha­zır­da ha­zır­lıq iş­lə­ri­nin ta­mam­lan­ma­sı ge­dir. Fi­k­rimcə, Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın Ba­kı­da ke­çi­ril­mə­si mühüm ta­ri­xi ha­di­sə­dir. Azər­baycan bu ta­ri­xi ha­di­səyə ha­zır­dır.
- Son ay­lar mət­bu­at­da ma­a­ri­f­lən­di­rici lay­i­hə­lər hə­y­a­ta ke­çi­ril­di və in­di hər bir şə­hər sa­ki­ni bu ya­rı­şın yük­sək sə­viyyə­də ke­çi­ril­mə­si üçün ça­lı­şır.
- Si­zin­lə ta­ma­mi­lə ra­zıy­am. Biz ilk Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın ke­çi­ril­mə­si üçün Ba­kı­dan yax­şı tə­rəf­daş ta­pa bil­məz­dik. Oy­un­la­rın ke­çi­ril­mə­si üçün Ba­kı­da çox yüksək sə­viyyə­də ha­zır­lıq iş­lə­ri görülüb ki, bu­nun da nə­ticə­sin­də gə­ləcək id­man ya­rış­la­rı üçün yal­nız in­fra­struk­tur ba­xı­mın­dan dey­il, o cümlə­dən sa­kin­lə­rin təcrübə­si və bi­liyi ba­xı­mın­dan da böyük bir irs ya­ra­nıb. Se­vi­ni­rəm ki, Azər­baycan­da ya­rış­lar za­ma­nı iş­lə­mək is­təy­ən çox­lu say­da kö­nül­lü var. Azər­bayca­nın bir çox və­tən­daş­la­rı Lon­don­da Olim­piya Oy­un­la­rın­da təcrübə­si olan ek­s­pert və mütə­xəs­sis­lər­lə iş­ləy­ir. Biz onu gör­mək is­təy­i­rik ki, yer­li sa­kin­lər bu cür ya­rış­la­rın ke­çi­ril­mə­si üçün ye­ni bi­lik­lər və təcrübə qa­za­nır. Av­ro­pa Oy­un­la­rı böyük bir təd­bir­dir. Tə­sadüfi dey­il ki, Bey­nəl­xalq Olim­piya Ko­mi­tə­si­nin pre­zi­den­ti To­mas Bax və Mil­li Olim­piya Ko­mi­tə­lə­ri As­so­si­a­siy­a­sı­nın pre­zi­den­ti, Şeyx Əh­məd əl-Sa­bah Ba­kı­da ya­rış­la­rın açı­lış mə­ra­si­min­də iş­ti­rak et­di­lər.
- Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın mə­şə­li öl­kə­nin bütün şə­hər və ray­on­la­rın­da ol­du. Son­da pay­taxt Ba­kıya çat­dı. De­diy­i­niz ki­mi, bütün görülən iş­lər Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın gə­ləcək stan­dar­t­la­rı­nı müəyyən­ləş­di­rir. Növ­bə­ti öl­kə­lər Azər­baycan­dan nümu­nə götürə­cək...
- Sözsüz ki, Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nı ke­çi­rəcək növ­bə­ti şə­hər­lər Ba­kı­nın təcrübə­si­ni öy­rə­nəcək. Unut­maq ol­maz ki, ilk də­fə ke­çi­ri­lən is­tə­ni­lən ya­rı­şın təş­ki­lat­çı­lığı asan ol­mur. Bu mə­na­da Azər­baycan böyük iş gördü. Mə­şə­lin yan­dı­rıl­ma mə­ra­si­mi çox möh­tə­şəm keç­di. Qə­dim Atə­şg­ah mə­bə­din­də yan­dı­rı­lan mə­şəl bütün re­g­i­on­lar­da ol­du. Yer­li ca­ma­at mə­şə­li böyük se­vinclə qar­şı­la­dı.
- Av­ro­pa Oy­un­la­rı­nın əha­tə da­i­rə­si çox böyükdür. BEGOC çox­lu say­da TV-lər­lə müqa­vi­lə im­za­layıb. De­mək olar ki, ya­rış­la­rı bütün dünya iz­ləy­ir.
- Te­le­vi­ziya au­di­to­riy­a­sı çox böyükdür. Çox­lu say­da şir­kət­lər­lə müqa­vi­lə im­za­la­nıb. Üstə­lik, Ba­kı­da 1500-ə ya­xın jur­na­list və fo­to­qraf iş­ləy­ir. Hər gün dünya­nın apa­rıcı xə­bər ag­en­t­lik­lə­ri son mə­lu­mat­la­rı in­san­la­ra çat­dı­rır.
- Be­lə­lik­lə, Ba­kı elit id­man ya­rış­la­rı­na tam ha­zır­dır.
- Bu günlər­də ha­mı şə­hə­ri­niz­dən da­nı­şır. 6000 id­man­çı, çox­lu say­da rə­s­mi qo­naq, məşq­çi­lər, jur­na­list­lər Ba­kıya gə­lib. Hə­lə mən tu­rist­lə­ri de­mi­rəm. İn­san­lar öz se­çim­lə­ri­ni edəcək. 20 müxtə­lif id­man nö­vü üzrə ya­rış­lar ke­çi­ri­lir. Hər bir in­san is­tə­diyi id­man növü­nü iz­ləy­əcək. 6 id­man nö­vün­də gə­lən il Bra­zi­liy­a­da ke­çi­ri­ləcək Yay Olim­piya Oy­un­la­rı­na li­sen­ziya oy­na­nı­lır.
- Son­da Av­ro­pa Olim­piya Ko­mi­tə­si­nin pre­zi­den­ti ki­mi oxucu­la­rı­mı­za müraci­ə­ti­ni­zi eşit­mək is­tər­dik...
- "Re­g­i­on Plus" jur­na­lının Av­­ro­pa Oy­un­la­rı­na həsr olun­muş bu­ra­xı­lış­la­rın­da ma­raq­lı mə­qa­lə­lər və bütün mə­lu­matlar olacaq. İd­man­çı­la­ra uğurlar ar­zu­layı­ram. Ba­kı­da ən güclülər müba­ri­zə apa­rır və on­lar ara­sın­da ən yax­şı­la­rı qa­lib olur. Tu­rist­lə­rə isə Ba­kı­nı doy­unca gəz­məyi məs­lə­hət gö­rər­dim. Ba­kı­da gör­mə­li yer­lər çox­dur. Üstə­lik, mil­li mət­bə­xə aid çox lə­ziz ye­mək­lər də ha­zır­la­nır.

"Все города, в которых в будущем будут проведены Европейские игры, изучат опыт Баку", - Патрик Хикки, глава ЕОК
Глава Европейского олимпийского комитета Патрик Хикки, неоднократно посещавший Азербайджан последние два года, лично отслеживал подготовку к проведению первых Европейских игр.
Имея возможность наблюдать за этапами подготовки, Патрик ХИККИ в интервью R+ рассказал об ожиданиях от Евроигр и заключительной стадии работ.
- Подготовка к первым в истории Европейским играм прошла всего лишь за два с половиной года. Верили ли вы в 2012 году, доверяя проведение Евроигр Азербайджану, что все работы будут выполнены с такой скоростью?
- В первую очередь я хочу поздравить весь азербайджанский народ. Баку принимает первые в истории Европейские игры и привлек к себе внимание всего континента. Когда два с половиной года назад Баку получил право на проведение первых Европейских игр, было много переживаний и волнений. Безусловно, Азербайджан обладает определенным опытом проведения международных спортивных соревнований. Но организовать такое масштабное мероприятие за столь короткий срок - это настоящий героизм. Обычно летние Олимпийские игры готовятся 7-8 лет. А Азербайджан сумел подготовиться к проведению первых Европейских игр за 2,5 года. В этом деле большая заслуга президента Азербайджана Ильхама Алиева и руководителя Организационного комитета Европейских игр, президента Фонда Гейдара Алиева Мехрибан Алиевой. Они держали под контролем практически любой вопрос и сумели решить их на высоком уровне. Президент Ильхам Алиев на одной из наших встреч заявил, что Баку организует первые Европейские игры на высоком уровне. Сегодня я вижу подтверждение этих слов. История Евроигр начинается с Баку. Азербайджан формирует стандарты этого мероприятия. С этой точки зрения каждый азербайджанец является свидетелем исторического события.
- Вы довольны уровнем подготовки спортивных арен к Европейским играм?
- Строительство многих арен было запланировано уже давно. После утверждения программы Европейских игр потребовалось еще несколько арен. Азербайджан придает большое значение спорту. Новые спортивные сооружения являются достоянием вашего народа. После Европейских игр вы сможете там проводить любые соревнования по высоким стандартам. Олимпийский стадион очень величественный. Дворец водных видов спорта, Велопарк, реконструированный Бакинский дворец спорта - все эти арены подготовлены на очень высоком уровне. Их размещение также соответствует правилам этого ответственного турнира. Арены расположены недалеко от Деревни атлетов. Проведение Европейских игр в Баку - это важное историческое событие, и Азербайджан полностью готов к нему.
- За последние месяцы в Азербайджане было реализовано несколько проектов, нацеленных на большую информированность общест-венности...
- Полностью с вами согласен. Мы не смогли бы найти лучшего партнера для первых Европейских игр, чем Баку. Для проведения Игр в Баку проведена подготовительная работа на очень высоком уровне. Причем речь не только об инфраструктуре для спортивных мероприятий, но и о приобретении опыта в этом деле. Я рад, что многие стали волонтерами в Азербайджане на период соревнований. С местными волонтерами работают эксперты, имеющие опыт подготовки Олимпийских игр в Лондоне. Мы рады, что жители получили неоценимый опыт и знания по проведению соревнований такого высокого уровня, как Европейские игры. Не зря на открытии Игр присутствовали президент Международного олимпийского комитета Томас Бах и глава Ассоциации национальных олимпийских комитетов, шейх Ахмед аль-Сабах.
- Факел Европейских игр был пронесен через все города и районы Азербайджана и по многим улицам Баку. Как вы отметили, все эти работы сформировали будущий стандарт Европейских игр.
- Безусловно, все города, в которых в будущем будут проведены Европейские игры, изучат опыт Баку. Нельзя забывать, что организовывать любое соревнование в первый раз отнюдь не просто. С этой точки зрения Азербайджан провел большую работу. Очень знаменательной была идея факела Евроигр. Зажженный в древнем святилище "Атешгях", факел пронесли по всем регионам, и местные жители встречали это шествие с большим интересом.
- Операционный комитет Европейских игр подписал соглашения со многими телекомпаниями о трансляции. Можно сказать, что весь мир наблюдает за Играми.
- Телевизионная аудитория очень большая. Соглашения подписаны со многими телекомпаниями. Плюс в Баку работают около 1500 журналистов и фотографов. Каждый день ведущие информационные агентства распространяют новости о ходе Евроигр.
- Таким образом, Баку пришел к элитным соревнованиям полностью готовым…
- В эти дни все говорят только о Баку. Здесь находятся 6 тысяч спортсменов, большое количество официальных гостей, тренеров и журналистов. Я еще не говорю о туристах. Они могут наблюдать за борьбой в 20 видах спорта, в шести из которых разыгрываются лицензии на летние Олимпийские игры 2016 года в Бразилии.
- Что бы вы хотели сказать читателям нашего журнала?
- В выпусках журнала RegionPlus, посвященных Европейским играм, будут вся информация и интересные статьи. Я желаю успеха всем спортсменам. В Баку соревнуются сильнейшие, и победа будет за лучшими. Туристам я посоветовал бы прогуляться по Баку, здесь много очень интересных мест. И плюс национальная кухня очень вкусная.