Beş Azərbaycan idmançısı dzüdo üzrə Olimpiya lisenziyasına iddia edir
AzƏrbayjan dzüdoÇuları Pekin Olimpiadasında çıxış etmək hüququ verən lisenziya xalları uğrunda mübarizə aparırlar. Həllediji turnir Rotterdamda keçirilmiş Dünya Superkuboku oldu: komandamız uğurla çıxış edərək üç bürünj medal qazandı. Üçünjü yeri tutmuş Ramil Qasımov (66 kq), Elxan Məmmədov (90 kq) və Mehman Əzizov (81kq) medal qazanmaqla yanaşı, zəruri 30 xalı yığaraq Pekin Olimpiadasına düşmək üçün şanslarını əhəmiyyətli dərəjədə artırdılar. Əsas tərkibə yenijə daxil olmuş, lakin ən yüksək yerlərə iddia edən ilk iki idmançının uğuru daha diqqətəlayiqdir.
Xallar uğrunda döyüş
Hollandiya startı və ya Rotterdam Trophy olimpiya lisenziyaları uğrunda mübarizə aparan əksər atletlərə xal baqacını əhəmiyyətli dərəjədə artırmaq üçün son imkan verdi. Həm də Hollandiyaya lisenziyalar uğrunda mübarizəni davam etdirən idmançılarla yanaşı, dünya çempionatının nətijələrinə görə minimum vəzifəsini yerinə yetirib Pekinə vəsiqə qazanan atletlər də toplaşmışdı. Buna görə Dünya Superkubokunda iştirak komandamız üçün çox mühüm idi; artıq demək olar ki, startın nətijələrinə görə bir sıra atletlər xal baqaclarını əhəmiyyətli dərəjədə zənginləşdiriblər və Olimpiada-2008-də iştirak onlar üçün yalnız zaman məsələsidir.
Bilavasitə nətijələrə gələndə, turnirdən-turnirə uğurlarını artıran Ramil Qasımov (66 kq) haqqında danışmaq yerinə düşər. Bu kateqoriyada vəziyyət o qədər də sadə deyil, çünki uçqat Avropa çempionu Elçin İsmayılov karyerasındakı bir illik pauzadan sonra, ona xas olan rəngarəng və jəsarətli döyüş üslubunu heç jür bərpa edə bilmir. O, Hollandiyada da artıq üçünjü döyüşdə uduzdu, Ramil isə əsas hissədə gələjək qalib Alim Qadanova uduzduqdan sonra təsəlli döyüşlərində güjünü sınadı. Bürünj medal uğrunda mübarizədə ilk iki döyüşdə majar Şandor Tarabanı və moldovalı Marsel Trudovu udan Qasımov bilavasitə üçünjü yer uğrunda döyüşdə gürjüstanlı Revazi Zintiridislə qarşılaşmalı idi, lakin o, zədəli olduğuna görə tatami üzərinə çıxmadı.
Ümumiyyətlə, zədələr mövzusu turnirdə ən ağrılı problemlərdən biri oldu. Mövlud Mirəliyev (100 kq) çiynini zədələdi və finala gedən yolda Ukrayna atleti Andrey Bloşenkoya uduzdu. Rəqibi yarımfinala çatsa da, atletimiz zədəsini ağırlaşdırmamaq üçün yarışı davam etdirməkdən vaz keçdi. İndi superkubok sona çatan kimi Rotterdamda başlanan birgə təlimlərdə idmançımızın iştirakı sual altındadır. Yəqin ki, o hətta yaxın günlərdə keçiriləjək yarışlardan da imtina edəjək.
Medalçılardan danışanda iki həftə əvvəl dünya çempionatında yeddinji yeri tutmuş Elxan Məmmədovun inamlı çıxışını da qeyd etmək lazımdır. Hollandiyada o, yüksələn xətlə çıxış etdi. Əsas hissədə idmançımız güjlü İsveçrə atleti Sergey Aşvanderə uduzsa da, təsəlli döyüşlərində çox yaxşı döyuşdü. Birjə faktı qeyd etmək kifayətdir ki, bürünj mükafatı qazanmaq üçün Elxan dörd dəfə tatami üzərinə çıxıb növbə ilə ispan David Peresi, rusiyalı Xasanbi Taovu, Latviyadan Yevgeni Borodavkonu və İsraildən Alon Sasonu məğlub etdi. Sonunju atleti həm də ipponla udan idmançımız fəxri pyedestalda layiqli yer tutdu.
Mehman Əzizov isə Rotterdamda xarakter nümayiş etdirərək çətin döyüşlər keçirdi. Əsas hissədə Çernoqoriya idmançısı Srdcan Mrvalceviçə uduzduqdan sonra o, üç təsəlli görüşü keçirdi. Üçünjü yer uğrunda 2004-jü il Olimpiadasının gümüş mükafatçısı Roman Qotyukla doyüş xüsusi dramatikliyi ilə fərqləndi. Əsas müddət heç-heçə başa çatdıqdan sonra əlavə vaxtda uğur Mehmana yar oldu - o, ipponla qalib gəldi. Mehmanın sözlərinə görə, "Təqvim çox sərt tərtib olunub, axı Braziliya mundialından qayıdandan jəmi bir həftə sonra komanda Hollandiyaya yola düşdü. Fiziki və psixoloci yorğunluq özünü göstərir, çünki yükümüz çox böyük idi. Həm də lisenziya xarakterli dünya çempionatında yaxşı nətijə göstərməyin vajibliyi müəyyən iz buraxdı. Beləliklə, komandamız Rotterdama gələndə güjünü tam bərpa edə bilməmişdi, ona görə də uşaqlar istədikləri kimi çıxış edə bilmədilər. Başqa nisbətdə özümü daha yaxşı göstərə bilərdim, axı mən Hollandiyada keçirilən Dünya Superkubokunda iki dəfə qələbə qazanmışam".
Əsas məsələ doqquzluqda qalmaqdır
Qarşıda komandanı daha bir sınaq - oktyabrın 13-də Bakıda start götürən Dünya kuboku gözləyir, bundan sonra dzüdoçuların builki lisenziya marafonu başa çatajaq. Buna görə doğma divarlar arasında idmançılarımız maksimum nətijə göstərməyə çalışmalıdırlar, həm də qızıl medal qalibə lisenziya üçün altmış xal gətirəjək. "Evdə divarlar da kömək edir. Amma uşaqları çətin sınaq gözləyir, belə ki, artıq otuzdan çox ölkə turnirdə iştirakını təsdiqləyib. Hamı anlayır ki, Bakı startları bu il reytinqi yaxşılaşdırmaq üçün son şansdır" - komandamızın məşqçisi A.Axundzadə belə düşünür.
Eyni zamanda, Rotterdam tatamisinin qəhrəmanlarından olan R.Qasımov etiraf edib ki, özünün bu yaxınlarda keçirilmiş Ümumdünya universiadasındakı qələbəsi ilə Superkubokun "bürünjü" arasında böyük fərq görmür: "Rotterdamdakı üçünjü yeri qələbə kimi qəbul edirəm. Olimpiadaya getmək uğrunda mübarizədə, mümkün qədər çox xal toplamaq baxımından, holland əyarlı "bürünj" həqiqətən qiymətsizdir. Amma mən ona Bakıdakı Dünya kubokunun qızıl mükafatını da əlavə etmək ümidi ilə yaşayıram". Ramil həm də vurğulayıb ki, uzaq Tailanddakı qələbə onun üçün çox əlamətdar olub: "Demək olar ki, mən indiyədək onun bəhrəsini görürəm; Rotterdamdakı uğurlu çıxışım da bunu sübut edir. Mən ən güjlü yarımqrupda idim. Rusiyalı Alim Qadanova uduzduğum görüşdə də qələbəyə şansım var idi, hətta bir dəfə rəqibimi atmağa müvəffəq oldum, amma nətijədə uğur rusiyalıya qismət oldu. Həm də hər görüşdə mənə adaptasiya üçün bir qədər vaxt gərəkdir, bəzən isə bu, mümkün olmur".
Dzüdoçu, həmçinin, vurğulayıb ki, Rotterdamda qazandığı nətijə ona reytinq jədvəlinin doqquzunju pilləsində qərarlaşmaq imkanı verib. Və indi doqquz ən yaxşı atlet sırasında yer tutmağa çalışmaq lazımdır, bu isə medal qazanmaqdan daha çətindir.
Öz növbəsində, yığmamızın baş məşqçisi Ağayar Axundzadə etiraf edib ki, Rotterdamda onun yetirmələri qarşılarına qoyulmuş vəzifəni yerinə yetiriblər: "Əsas məsələ mümkün qədər çox dəyərli xal toplamaq idi ki, Pekinə getmək şanslarımız yüksəlsin. Buna tam nail olduq. Belə ki, Mehman Əzizov bürünj medal qazanaraq öz çəki kateqoriyasında liderliyini növbəti dəfə sübut etdi. Amma R.Qasımov və E.Məmmədovun çıxışları hamımızı yaman sevindirdi. Onların qarşısında çox yaxşı perspektivlər açılır".
Pekinə iddialılar sırasında olan E.Məmmədovun ilk nəzərəçarpan uğuru 2004-jü ildə keçirilmiş gənjlər arasında Avropa çempionatının bürünj medalı olub, bundan sonra o, Azərbayjan çempionatında qalib gəlib. Amma yığmanın əsas tərkibində atlet Paris Superturnirindəki çıxışından sonra möhkəmlənib. İlk uğurlu nətijəsi isə Polşada keçirilmiş Dünya kubokunda qazandığı bürünj medal olub. Sonra Braziliyada dünya çempionatında yeddinji yeri tutub, indi də Rotterdamda yenə ilk üçlüyü qapayıb.
"Çox sevinirəm ki, gənjlərdən yaşlı səviyyəyə keçidim nisbətən ağrısız baş tutur. Amma daha yaxşı çıxış etmək üçün səhvlər üzərində işləməliyəm. Məsələn, hərdən dözümüm çatmır, yığmanın məşqçisi ilə bu haqda söhbət etmişik. Bəzən güjümü yarışın sonunadək qoruya bilmirəm, ilk döyüşlərdən tam qüvvəmlə döyüşürəm. Bu komponentin yaxşılaşdırılması üzərində çalışıram, təlim-məşq toplanışları da köməyimə gəlir. Yeri gəlmişkən, superkubok bitəndən sonra təşkil olunan birgə məşqlər hamımızın xeyrinədir, çünki özümüzü istənilən rəqiblə yarışda sınamaq, fəndləri təkmilləşdirmək, təjrübə toplamaq imkanı qazanırıq".
İndi əsas vəzifə reytinqin ilk doqquzluğunda möhkəmlənmək və Pekinə vakansiya qazanmaqdır. Amma bunu demək etməkdən qat-qat asandır.

Azerbaijani judokas are fighting to score points that will allow them to take part in the 2008 Beijing Olympics. The latest tournament was Rotterdam Trophy. The Azerbaijani team won three bronze medals. Ramil Qasimov (66 kg), Elxan Mammadov (90 kg) and Mehman Azizov (81 kg) all scored points to considerably increase their chances of going to the Beijing Olympics. The success of the first two sportsmen is especially impressive as they have only recently joined the national team and are already proving to be challengers for top positions.
Struggling for points
For many athletes aspiring to a place at the Olympics, the Rotterdam Trophy was the last chance to increase their scores. However, not only those aspiring to a place, but also those who have already got one, following the world championship, took part in the Rotterdam Trophy. This is why involvement in the competition was of extreme importance for our team. Now we can say at the outset that some athletes increased their scores and secured their involvement in the 2008 Olympics.
As to specific results, we should speak about the success of Ramil Gasimov (66 kg), whose performance is improving with every tournament. The situation in this weight division is rather complicated - after a one-year break, three-time champion of Europe, Elcin Ismayilov, has lost the dynamic offence he was famous for. In the Netherlands he was beaten in his third match, while Ramil took part in consolation matches after he was beaten by Alim Gadanov (Russia) in the main competition. In the first two matches for the bronze medal Ramil beat Sandor Tarabu (Hungary) and Marcel Trudov (Moldova). In the final match for the third place his opponent was Revazi Zintiridis (Georgia), but the latter pulled out because of an injury.
Injuries were a very serious problem at the tournament. Movlud Miraliyev (100 kg) injured his shoulder and was beaten by Andriy Bloshenko (Ukraine). His rival reached the semi-final, but Miraliyev decided not to continue in the competition in order not to exacerbate the injury. For the same reason, Miraliyev's involvement in the joint training that started immediately after the Rotterdam Trophy is still in question. He may even not attend the next tournament.
As for bronze medal-winners, we should note the confident performance by Elxan Mammadov. He was seventh in the recent world championship. He improved his performance in Holland. He was beaten by Sergei Ashvander (Switzerland), but was very good in the consolation matches. He took part in four matches for the bronze medal - he beat David Perez (Spain), Khasanbi Taov (Russia), Jevgenijs Borodavko (Lithuania) and Alon Sason (Israel). In the last match he won by an ippon and truly deserved his place on the podium.
Next to Mehman Azizov, who showed character and fought with great determination. He was beaten by Srdan Mrvaljevic (Montenegro) and then had three consolation matches for third place. The most dramatic was the match with Roman Gotyuk, silver medal winner at the 2004 Olympics. They were level after normal time. During extra time, Mehman was successful, winning the match by ippon.
"The schedule was rather busy. Just a week after a world competition in Brazil, the team travelled to Holland. We were tired both psychologically and physically, because the schedule was rather heavy. We had to return good results at the world championship - and that had its effect. The team had not recovered when it arrived in Rotterdam. This is why the guys did not perform as they would have wished. In different circumstances, I could have done better. I was a prize-winner at two world super cups in Holland," Mehman said.
Main goal to remain in the top nine
The team will undergo another test - the Baku world cup on 13 October. After that the licence marathon for judokas will finish. Obviously, on native soil the team should go all out, especially as the winner will score 60 points. "They say that at home even the walls help. But it will not be easy for the guys, because over 30 countries will take part in the tournament. Everyone understands that the Baku tournament is the last chance to improve their rating this year," the team's coach, Agayar Axundzada, said.
Ramil Qasimov said that he did not see a big difference between his recent victory at the world universiade and the bronze medal at the Rotterdam Trophy. "I regard my third place in Rotterdam as a victory. That bronze medal is indeed priceless in view of the struggle for the points required to get an Olympic place. I hope to add to it the gold medal at the Baku world cup," Ramil said. He stressed that his victory in Thailand was priceless. "I can say that I am still reaping the fruits of that victory. The successful performance in Rotterdam is evidence, although the others in my sub-group were the strongest ones. I had a chance to win the match with Russian judoka Alim Gadanov. I even managed to throw him once, but finally he was luckier. In every match, I need some time to adapt, and sometimes I do not have that time," Ramil said.
He added that his performance in Rotterdam has moved him into the top nine. Now he has to try to remain in the top nine, and this is much harder than winning a medal.
In turn, the coach of the national team, Agayar Axundzada, said that the team had achieved its goals in Rotterdam. "The priority was to score as many points as possible and increase the chances of a trip to Beijing. We've managed to do it to a large extent. Mehman Azizov won the bronze medal and proved once again that he is the leader in his weight division. And of course we were pleased by Qasimov and Mammadov, who have good prospects," the coach said.
As for Mammadov, who is also a challenging for a trip to Beijing, we have to say that his first success was the bronze medal at the 2004 European Junior Championship. A year later he won the Azerbaijan championship. He became a permanent member of the national team this year and took part in the Tournoi de Paris. His first success was the bronze medal at the world cup in Poland. Then he was seventh at the championship in Brazil and won the bronze medal in Rotterdam. "I'm glad that my transition from the junior team to the national team has been quite painless. But for better results I have to correct my mistakes. Sometimes I do not have enough stamina. We've already discussed that with the team's coaches. Sometimes I cannot pace myself to last the entire competition and go all out in the first matches. Therefore, I'm working on that and the training is very useful. By the way, the joint training in Holland after the super cup was very useful for everyone because you have a chance to try yourself in matches against any opponent, perfect your technique and gain experience," Elxan said.
Now our judokas' objective is to remain in the top nine and get those places for the Beijing Olympics. It is much easier to say than do!