Moskva Azərbaycanla ticarət münasibətlərini yaxşılaşdırmağa can atır
Artıq bir neÇƏ ildir ki, AzƏrbayjan Rusiya ilə təkjə dövlətlərarası münasibətlər formatında deyil, ikitərəfli hökumətlərarası Azərbayjan-Moskva komissiyası çərçivəsində də əməkdaşlıq edir. Həmin illərin təjrübəsi bu əməkdaşlığın özünü tamamilə doğrultduğunu göstərir; çünki iki ölkənin tijarət-iqtisadi və humanitar münasibətlərində meydana çıxan bir sıra problemlərin həllinə məhz o kömək edir.
Məsələn, Moskvada Azərbayjanın kənd təsərrüfatı məhsullarına böyük tələbat var. Həm də Moskva vitse-meri Lüdmila Şvetsovanın sözlərinə görə, Rusiya paytaxtının tijarət meydançası Rusiyanın pərakəndə tijarətinin 25%-ni, topdansatış tijarətinin isə, demək olar ki, üçdəbir hissəsini təşkil etdiyindən, "Bizə bu meydançanı əməlli-başlı işlətmək lazımdır". Azərbayjan-Moskva hökumətlərarası komissiyası da təkjə ölkə-paytaxt deyil, həm də ölkə-ölkə formatı çərçivəsində mal dövriyyəsini artırmaq üçün bu meydançanı "işlətmək" yolunda problemlərin ləğvinə çalışırr.
Moskvaya Azərbayjanın meyvə-tərəvəzi lazımdır
Yeri gəlmişkən, hələlik  mal dövriyyəsi ilə bağlı hər şey qaydasındadır. Belə ki, 2006-jı ildə Moskva ilə Azərbayjan arasında mal dövriyyəsi 50%, 2007-ji ildə isə 70% təşkil edib. Ötən illərdə onun həjmi  $44,1 mln, Rusiya ilə ümumi mal dövriyyəsi isə $1,6 mlrd olub.
Azərbayjandan Moskvaya məhsul ixrajının strukturunda meyvələr, tərəvəzlər, alkoqollu və alkoqolsuz içkilər var. "Azərbayjandan Moskvaya göndərilən meyvə-tərəvəz məhsulları çox yüksək keyfiyyətə malik olduğundan, moskvalıların onlara böyük tələbatı var. Bundan başqa, Azərbayjandan alkoqollu məhsullar tədarükünün artması da müşahidə olunmaqdadır. 2006-jı ildə 295 min tondan artıq belə məhsul gətirilib ki, bu da 2005-ji ilin göstərijisindən 3 dəfə çoxdur. 2007-ji ilin I rübündə artım, demək olar ki, 16% təşkil edib", - deyə L.Şvetsova bildirib.
Azərbayjandan gətirilən meyvə-tərəvəzə maraq Moskvada satış yarmarkalarının keçirilməsini şərtləndirdi. 2005-ji ildən bəri artıq 37 belə yarmarka baş tutub, amma bu, heç də son nətijə deyil. Bütün bunlara baxmayaraq, Azərbayjanla tijarət-iqtisadi münasibətlərdə  tərəflər arasında bəzi mürəkkəb məqamlar hələ də qalmaqdadır. Onlar  tərəflər arasında münasibətlərdə1990-jı ildə yaranmış müvəffəqiyyətsizlik nətijəsində yaranmışdır.
L.Şvetsova etiraf edir: "İqtisadiyyatlarımızın vəhdət təşkil etdiyi dövrdəki səviyyəyə hələ indi yaxınlaşırıq. Tijarət əməkdaşlığı sahəsində indikindən daha çox iş görməliyik: Azərbayjanın bağ və bostanlarından təzə məhsulların Moskvaya çatdırılması üçün müəssisələr və operativ vasitələr yaradılması zəruridir" ("İnterfaks-Azərbayjan").
Onu da demək lazımdır ki, tez xarab olan kənd təsərrüfatı məhsullarının Azərbayjandan Moskvaya göndərilməsinin təsirli vasitələrinin işlənib hazırlanması problemi birinji il deyil ki, mövjuddur. Onun həllinə çoxdan jan atılsa da, vəziyətdən xilas olmaq üçün əvvəlki illərdə bir neçə variant təklif olunsa da, görünür, hələlik bir şey alınmır. Güman ki, tijarət münasibətlərində bu və digər problemlərdən iki ölkənin işgüzar dairələrilə iş aparmaq məqsədilə Bakı və Moskvada xüsusi mərkəzlər yaradıldıqdan sonra qurtulmaq mümkün olajaq. Azərbayjanın mədəniyyət və turizm naziri Ə.Qarayevin bildirdiyi kimi, Azərbayjan artıq Moskvada Azərbayjan evinin layihəsinin texniki tapşırığını da hazırlayıb. O deyib: "10 min kv m sahədə Azərbayjan evi yaratmaq çox jiddi təklifdir  Biz işimizi davam etdirmək üçün onun olajağı yeri indidən müəyyənləşdirməliyik".
Skinhedlər  jəmiyyəti  rüsvayçılığa sürükləyir
Azərbayjanla Moskvanı  iqtisadi münasibətlərdən savayı humanitar və sosial sahələrdə  çox sayda maraqlar da mövjuddur. Məsələn, elə səhiyyə sahəsini götürək: təkjə 2006-jı ildə Moskvada Azərbayjandan gəlmiş 5000 nəfər insan müalijə olunub.
"Azərbayjan tərəfinin bütün mürajiətləri həmişə Moskva həkimləri tərəfindən diqqətlə qarşılanıb və qarşılanajaq. Hazırda Moskvada 8 azərbayjanlı həkim təhsil alır, onlar həm də  namizədlik, doktorluq dissertasiyalarını hazırlayırlar", - deyə L.Şvetsova bildirib. Yeri gəlmişkən, indi Moskvada şəhər səhiyyə idarələrində yerlərin təxminən 18%-i gəlmələr üçün ayrılıb. Başqa sözlə, müalijə olunanların hər beş nəfərindən biri gəlmələrdir. Həm də onlar şəhər büdjəsinin hesabına müalijə olunurlar. Bu adamların arasında müvəqqəti iş tapmaq üçün gələnlərin, müəssisələrdə qeydiyyatdan keçən və işləyənlərin, başqa ölkələrdən razılaşma əsasında göndərilənlərin sayı da çoxdur.
L.Şvetsovanın dediklərindən: "Moskvada yüksək tibb texnologiyaları fəal inkişaf edir və biz  sizə bu texnologi-yalardan həkimlərinizi öyrətməkdə və xəstələrinizi müalijə etmədə yararlanmağı  təklif edirik. Həmçinin təhsil sahəsində əməkdaşlığı təkjə məktəblər səviyyəsində deyil, pedaqoqların öyrədilməsi  sahəsində, ali təhsil müəssisələri səviyyəsində əməkdaşlıq etmək təklifini də irəli sürmüşük və i. a.".
Lakin tərəflərin planları nə qədər gözəl görünsə də, Moskvadakı azərbayjanlı miqrantların güzəranının bir o qədər də yaxşı olmaması və onların iş tapmaqda çətinlik çəkmələri məlum faktdır. Belə ki, sentyabrın 15-nə olan məlumata görə, Moskvada işləmək ijazəsi alan 14 684 azərbayjanlıdan yalnız 2 838 nəfəri işə düzələ bilib. "İş tapa bilməyənlər paytaxt hakimiyyəti üçün böyük problemdir, çünki onların heysiyyətinə möhkəm toxunulub. Mən onları qanuna tabe olmağa çağırıram və əgər Moskvaya işləməyə gəliblərsə, başqa işlərlə məşğul olmaq yox, işləmək lazımdır", - deyə L.Şvetsova bəyan edib.
Əlbəttə, qanuna tabe olmaq müsbət keyfiyyətdir. Bəs bütün insani qanunlara rəğmən, başqa millətə  mənsub istənilən adamı öldürməyə hazır olan yüzlərlə, bəlkə də, minlərlə Rusiya vətəndaşı ilə nə etməli?  Bəli, Moskva hakimiyyəti belə bir problemin mövjudluğunu inkar etmir, hətta skinhedlərin digər millətlərin əleyhinə yönəldilən istənilən hərəkətlərini birmənalı şəkildə pisləyən bəyanatlar da verir. L.Şvetsova: "Belə gənjlərin olması istənilən jəmiyyət üçün biabırçılıqdır. Bu, hüquq-mühafizə orqanları tərəfindən ən jiddi tədbirlər görülməsini tələb edir. Hüquq-mühafizə orqanlarında hər belə halla bağlı ən jiddi araşdırmalar aparılmalıdır", - deyir. Bəs skinhedlərin basqınlarının qarşısını almaq üçün  hansı konkret tədbirlər həyata keçirilir? Məlum olub ki, Moskva hakimiyyəti mübarizənin tərbiyəvi üsullarına üstünlük verir: "İndi biz ijtimai şüurda tolerantlıq tərbiyə etməliyik. Moskva hakimiyyəti şəhər əhalisində sülh və tolerantlıq mədəniyyətinin formalaşdırılmasına yönəldilən tədbirlərin həyata keçirilməsinə çoxlu vəsait ayırır. Moskva 140 millətin və 13 əsas konfessiyanın olduğu şəhərdir. Tolerantlıq prinsipindən geri çəkiliriksə, deməli, şəhərin həyatında partlayış təhlükəsi yaradırıq və şəhərimizin əhalisi bunu başa düşməlidir", -  L.Şvetsova belə deyir. Bizə isə Moskva hakimiyyətinin skinhedləri tərbiyələndirməyə nail olajağına və onların daha azərbayjanlılara hüjumlar etməyəjəklərinə ümid bəsləmək qalır. Onda sakitjə əməkdaşlıq da etmək olar…

Moscow is trying to improve trade relations with Azerbaijan
Azerbaijan and Russia have been cooperating for many years not just in the format of interstate relations, but also as part of the Azerbaijan-Moscow government commission. The experience of previous years shows that this cooperation justifies itself because it helps solve a number of private problems in trade-economic and humanitarian relations between the two countries.
For example, Moscow needs agricultural produce from Azerbaijan. According to the deputy mayor of Moscow, Lyudmila Shvetsova, the sphere of trade in the Russian capital accounts for 25 per cent of retail and almost one third of wholesale trade in Russia, which is why "it is important to move this sphere forward". For this reason, the Azerbaijan-Moscow government commission is engaged in eliminating obstacles standing in the way of "moving this sphere forward" in order to increase the trade turnover not only in the country-to-capital, but also in the country-to-country format.
Moscow needs Azerbaijani fruit and vegetables
Incidentally, the trade turnover has been growing so far. For example, in 2006 it accounted for 50 per cent between Moscow and Azerbaijan and 70 per cent in 2007. In the past, the volume of the trade turnover totaled 44.1 million dollars while the general trade turnover with Russia reached 1.6 billion dollars.
Export from Azerbaijan to Moscow is dominated by fruit, vegetables, alcoholic and non-alcoholic products. "Azerbaijani fruit and vegetables supplied to Moscow are of very high quality, which is why they are in great demand in Moscow. Moreover, supplies of alcoholic products from Azerbaijan to Moscow are on the increase. In 2006, more than 295,000 tons of alcoholic products were exported to Moscow, which is three times higher than in 2005. In the first quarter of 2007, the growth totaled almost 16 per cent," Shvetsova said.
Fairs have been organized in Moscow as there is a high interest in Azerbaijani fruit and vegetables. There were 37 such fairs in Moscow in 2005, and that's not the limit. However, there are still some difficulties in trade-economic relations in relations with Azerbaijan which date from the 1990s when relations between the two countries were in decline. "We have only just reached the level of the period when our economies were well-integrated. We have to do much more than what we are doing now in the sphere of trade cooperation. It is necessary to set up enterprises and create levers to deliver fresh products to Moscow from Azerbaijani fields and gardens," Shvetsova said (Interfax-Azerbaijan).
It must be noted that the problem of creating effective levers for the swift delivery of perishable agricultural produce to Moscow from Azerbaijan has existed for many years. Attempts have long been made to solve it. So far, they have been unsuccessful, although quite a few ways out of this situation were proposed earlier. Perhaps, it will be possible to tackle this and other problems in trade relations only after the establishment in Baku and Moscow of special centres to work with the business circles of the two countries. Azerbaijani Minister of Culture and Tourism Abulfaz Qarayev has said that Azerbaijan has already prepared a technical project on a House of Baku in Moscow. "The proposal is quite serious - for 10,000 square metres of space, and we need to identify its location for further work," Qarayev said.
Skinheads - a disgrace to society
Apart from economic relations, Azerbaijan and Moscow are linked by masses of interests in the sphere of humanitarian and social relations. For example, in 2006 alone 5,000 patients from Azerbaijan received treatment in Moscow. "All appeals from Azerbaijan in the past and in the future are quite interesting to Moscow doctors. Eight Azerbaijani doctors are studying in Moscow at the moment. They are working on their dissertations to get a master's or doctor's degree," Shvetsova said. In a word, 18 per cent of places in Moscow health facilities have been allocated to nonresidents. Almost every fifth person receiving treatment there is a non-resident. They are receiving treatment at the expense of the city budget. Among them are many of those who come to Moscow for temporary employment, who work at enterprises and organizations and who come from other countries to work under contract.
"High medical technologies are actively developing in Moscow, and we suggest that you use these technologies to teach your doctors and treat your patients. We also propose more cooperation on education not only between schools, but also on teachers' training, between institutions of higher education and so on," she said.
However, regardless of the unclouded and optimistic plans of both parties, it is undeniable that Azerbaijani immigrants in Moscow do not really feel safe and cannot easily find a job. According to information available on 15 September, only 2,838 of the 14,684 Azerbaijanis who hold a work permit in Moscow have been able to find a job. "Those who did not find a job are a big problem for the Moscow authorities as they do not feel comfortable. I urge everyone to keep to the letter of the law, and if you come to Moscow to work, you have to work, not to do anything else," Shvetsova said.
It is good to obey the law. But how about hundreds and thousands of Russian citizens who are ready to kill anyone of the "wrong" ethnicity? Yes, the Moscow authorities do not deny that there is such a problem and even say that they flatly condemn any actions by skinheads against other ethnicities. "These young people are a disgrace to any society and are a subject of strict assessment and action by the law-enforcement agencies. For this reason, the judiciary authorities should deal with such attacks in the appropriate manner," Shetsova says. What exactly is being done to prevent skinhead attacks? It turns out that the Moscow authorities prefer educational measures of struggle. The Moscow government is allocating a lot of money to carry out measures to foster a culture of peace and tolerance among the city's population. Moscow is a city of 140 nationalities and 13 major confessions. If we deviate from principles of tolerance, this means that we are making the life of the city explosive and the population of our city should understand this," Shvetsova said. We can only hope that the Moscow authorities will manage to change the skinheads' attitude and they will stop attacking Azerbaijanis. Then it will be easier to cooperate.