Çərşənbə axşamı, 10:01
ABŞ konqresinin komitəsində qondarma "erməni soyqırımı"nın tanınması, Türkiyədə Kürd terrorçularının aktivləşməsi ilə üst-üstə düşdü
ABŞ Konqresinin NümayƏndƏlƏr Palatasının Xarici Əlaqələr Komitəsi Osmanlı İmperiyasında ermənilərin guya soyqırıma məruz qaldığını əks etdirən qətnamənin lehinə səs verib, "erməni soyqırımı" ilə bağlı qərar layihəsini qəbul etdi. "Konqres ABŞ prezidentini, hər il erməni soyqırımının ildönümündə - aprelin 24-də səsləndirdiyi ənənəvi müraciətində, milyon yarım erməninin sistematik və qəsdlə məhv olunmasını, soyqırım kimi qiymətləndirməyə çağırır", - deyə qətnamədə bildirilir.
Qeyd edək ki, bu qətnamənin qəbul olunduğu iclasdan 3 saat əvvəl prezident Corc Buş konqresmenlərə müraciət edərək, onları sənədin əleyhinə səs verməyə çağırmışdı. "Biz hamımız 1915-ci ildə baş vermiş faciəli hadisələrə görə, təəssüf edirik. Amma bu qətnamə, tarixə məxsus olan kütləvi qətllərə doğru cavab deyil və o bizim NATO üzrə əsas müttəfiqlərimizdən biri ilə münasibətlərimizə və terrorla qlobal müharibəyə böyük zərbə olardı", - deyə ABŞ prezidenti bəyan edib.
Dövlət katibi Kondoliza Rays və ABŞ-ın müdafiə naziri Robert Geys də Konqresə ünvanladıqları məktubda "soyqırım" haqqında qətnamənin qəbulunun "ABŞ-ın milli maraqlarına təhlükə yaradacağını" vurğulayıblar.
Bundan başqa, vaxtilə dövlət katibi postunu tutmuş 8 diplomat, o cümlədən Genri Kissincer, Kolin Pauell, Madlen Olbrayt, Ceyms Beyker və digərləri də konqressmenlərə müraciət imzalayaraq, qətnamənin əleyhinə səs verilməsini istəmişdilər.
Bu qətnamənin müzakirəsi Türkiyənin özündə də hiddətlə qarşılandı. Corc Buşla telefon söhbətində Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyip Ərdoğan xəbərdarlıq etdi ki, Konqresin bu addımı Ankara-Vaşinqton münasibətlərinə mənfi təsir göstərəcək.
Prezident Abdulla Gülün C.Buşa ünvanladığı xəbərdarlıqda da eyni fikir səslənib və qondarma "soyqırım" haqqında layihənin "mənfi təsiri"nə diqqət yetirmək tövsiyə olunub.
Qeyd edək ki, Nümayəndələr Palatasının Xarici Əlaqələr Komitəsində qondarma "erməni soyqırımı"nın tanınması, Türkiyə ərazisindəki kürt terrorçularının aktivləşməsi ilə eyni vaxta təsadüf edir. Yalnız son terror aktı nəticəsində 13 nəfər türk hərbçisi həlak olub. Bəzi konqresmenlərin fəallığının, terrorçu Kürd Fəhlə Partiyasının (erməni lobbisi bu təşkilatı da dəstəkləyir) aktivliyi ilə eyni vaxta təsadüf etməsi bir sıra suallar ortaya çıxarır. Bu sualların cavabını isə "Region+" növbəti sayında analiz etməyə çalışacaq.

How the recognition of the so-called "genocide of Armenians" in a US Congress committee coincided with the unprecedented activity of Kurdish terrorists in Turkey
The US Congress House of Repre-sentatives Committee on Foreign Affairs has approved a resolution calling on the United States to consider the so-called "genocide of Armenians in the Turkish Ottoman Empire" in its foreign policy. "Congress calls on the US president to describe the systematic and deliberate extermination of 1.5 million Armenians as genocide in his annual presidential address on the anniversary of the Armenian genocide on 24 April," the resolution says.
At the same time, three hours before the session of the committee, US President George Bush urged the congressmen to vote against the resolution. "We all deeply regret the tragic suffering of the Armenian people in 1915, but this resolution is not the right response to mass killings that belong to history and its adoption will cause enormous damage to our relations with a key NATO ally in the global war on terror," Bush said.
US State Secretary Condoleezza Rice and US Defence Secretary Robert Gates also sent letters to Congress, stressing that the adoption of the "genocide" resolution will "considerably endanger US national security interests".
Eight former state secretaries, including Henry Kissinger, Collin Powell, Madeleine Albright, James Baker and others, also sent a joint letter calling on Congress to reject the resolution. The discussion of this resolution also caused a sharp reaction in Turkey itself. In a telephone conversation with Bush, Turkish Prime Minister Recep Tayyip Erdogan warned the White House about the negative consequences of such a step by Congress for US-Turkish relations. Turkey's 11th president, Abdullah Gul, also sent a similar message to the US president, saying that the adoption of the resolution "will have serious negative consequences".
It must be noted that the recognition of the so-called "genocide of Armenians" in the US Congress committee coincided with the unprecedented activity of Kurdish separatists in Turkey. One terrorist attack alone claimed the lives of 13 soldiers. The synchronized work of some congressmen and the terrorist Kurdistan Workers' Party, also supported by the Armenian lobby, raises a number of questions which we will try to answer in our next edition.