Çərşənbə axşamı, 10:01
ABŞ konqresinin komitəsində qondarma "erməni soyqırımı"nın tanınması, Türkiyədə Kürd terrorçularının aktivləşməsi ilə üst-üstə düşdü
ABŞ Konqresinin NümayƏndƏlƏr Palatasının Xarici Əlaqələr Komitəsi Osmanlı İmperiyasında ermənilərin guya soyqırıma məruz qaldığını əks etdirən qətnamənin lehinə səs verib, "erməni soyqırımı" ilə bağlı qərar layihəsini qəbul etdi. "Konqres ABŞ prezidentini, hər il erməni soyqırımının ildönümündə - aprelin 24-də səsləndirdiyi ənənəvi müraciətində, milyon yarım erməninin sistematik və qəsdlə məhv olunmasını, soyqırım kimi qiymətləndirməyə çağırır", - deyə qətnamədə bildirilir.
Qeyd edək ki, bu qətnamənin qəbul olunduğu iclasdan 3 saat əvvəl prezident Corc Buş konqresmenlərə müraciət edərək, onları sənədin əleyhinə səs verməyə çağırmışdı. "Biz hamımız 1915-ci ildə baş vermiş faciəli hadisələrə görə, təəssüf edirik. Amma bu qətnamə, tarixə məxsus olan kütləvi qətllərə doğru cavab deyil və o bizim NATO üzrə əsas müttəfiqlərimizdən biri ilə münasibətlərimizə və terrorla qlobal müharibəyə böyük zərbə olardı", - deyə ABŞ prezidenti bəyan edib.
Dövlət katibi Kondoliza Rays və ABŞ-ın müdafiə naziri Robert Geys də Konqresə ünvanladıqları məktubda "soyqırım" haqqında qətnamənin qəbulunun "ABŞ-ın milli maraqlarına təhlükə yaradacağını" vurğulayıblar.
Bundan başqa, vaxtilə dövlət katibi postunu tutmuş 8 diplomat, o cümlədən Genri Kissincer, Kolin Pauell, Madlen Olbrayt, Ceyms Beyker və digərləri də konqressmenlərə müraciət imzalayaraq, qətnamənin əleyhinə səs verilməsini istəmişdilər.
Bu qətnamənin müzakirəsi Türkiyənin özündə də hiddətlə qarşılandı. Corc Buşla telefon söhbətində Türkiyənin baş naziri Rəcəb Tayyip Ərdoğan xəbərdarlıq etdi ki, Konqresin bu addımı Ankara-Vaşinqton münasibətlərinə mənfi təsir göstərəcək.
Prezident Abdulla Gülün C.Buşa ünvanladığı xəbərdarlıqda da eyni fikir səslənib və qondarma "soyqırım" haqqında layihənin "mənfi təsiri"nə diqqət yetirmək tövsiyə olunub.
Qeyd edək ki, Nümayəndələr Palatasının Xarici Əlaqələr Komitəsində qondarma "erməni soyqırımı"nın tanınması, Türkiyə ərazisindəki kürt terrorçularının aktivləşməsi ilə eyni vaxta təsadüf edir. Yalnız son terror aktı nəticəsində 13 nəfər türk hərbçisi həlak olub. Bəzi konqresmenlərin fəallığının, terrorçu Kürd Fəhlə Partiyasının (erməni lobbisi bu təşkilatı da dəstəkləyir) aktivliyi ilə eyni vaxta təsadüf etməsi bir sıra suallar ortaya çıxarır. Bu sualların cavabını isə "Region+" növbəti sayında analiz etməyə çalışacaq.

Как признание вымышленного "геноцида армян" в профильном комитете конгресса США совпало с невиданной активизацией курдских террористов в Турции
Комитет по иностранным делам Палаты представителей Конгресса США утвердил резолюцию с призывом отразить во внешней политике Соединенных Штатов так называемый "факт геноцида против армян со стороны турецкой Османской империи".
"Конгресс призывает президента США в ежегодном президентском послании, с которым он выступает 24 апреля, в годовщину армянского геноцида, охарактеризовать систематическое и преднамеренное уничтожение полутора миллионов армян как геноцид", - говорится в резолюции.
В то же время президент США Джордж Буш за три часа до начала заседания комитета призвал конгрессменов проголосовать против резолюции. "Мы все глубоко сожалеем о трагических страданиях армянского народа, которые начались в 1915 году, но эта резолюция не является правильным ответом на принадлежащие истории массовые убийства и ее принятие нанесло бы громадный ущерб нашим отношениям с ключевым союзником по НАТО и в глобальной войне с террором", - заявил Буш.
Госсекретарь США Кондолиза Райс и министр обороны США Роберт Гейтс также направили в Конгресс письма, в которых подчеркнули, что принятие резолюции о "геноциде" "подвергнет значительной угрозе интересы национальной безопасности США".
Совместное письмо с призывом не принимать данную резолюцию направили в Конгресс также восемь бывших госсекретарей США, включая Генри Киссинджера, Колина Пауэлла, Мадлен Олбрайт, Джеймса Бейкера и других.
Рассмотрение данной резолюции вызвало резкую реакцию и в самой Турции. В телефонном разговоре с Дж.Бушем турецкий премьер Реджеп Тайиб Эрдоган предупредил главу Белого дома о негативных последствиях подобного шага Конгресса для американо-турецких отношений. Аналогичное предупреждение направил президенту США и 11-й президент Турции Абдулла Гюль, заявивший о "серьезных негативных последствиях" принятия резолюции.
Отметим, что признание вымышленного "геноцида армян" в профильном комитете Конгресса США совпало с невиданной активизацией курдских террористов на территории  Турции. Только в результате одного теракта погибли 13 турецких военнослужащих. Синхронность работы некоторых конгрессменов с деятельностью террористической Курдской рабочей партии, также поддерживаемой армянским лобби, вызывает ряд вопросов, на которые мы попытаемся найти ответ в следующем выпуске журнала.