İKİ MEDAL VƏ BEŞ LİSENZİYA
Bakıda keçirilən və azarkeşlərə çoxsaylı unudulmaz anlar bəxş edən yunan-Roma güləşi, sərbəst və qadınlar arasında güləş üzrə Dünya çempionatı başa çatdı. Təbii ki, burada ilk növbədə bizi maraqlandıran yerli idmançıların əldə etdiyi nətijələrdir. Onlar isə bir qızıl, bir bürünj medal, həmçinin Pekin Olimpiadasına beş vəsiqə ilə kifayətləniblər.
Mundialın qəhrəmanı adını isə tərəddüdsüz olaraq Olimpiya çempionu, karyerasında ilk dəfə dünya birinjisi adını qazanan Fərid Mansurova (66 kq) vermək olar.
İkiqat məsuliyyət
Bu uğurun əhəmiyyətini anlamaq üçün bir faktı xatırlatmaq kifayətdir: Ötən əsrin 80-ji illərinin sonunda klassik güləş üzrə dünya çempionu fəxri adına məşhur  Azərbayjan pəhləvanı Kamandar Məjidov layiq görülmüşdü. İyirmi ildən artıq bir vaxt keçəndən sonra, ölkəmiz bu güləş növündə yeni dünya çempionu fəxri adına layiq görülən Fərid Mansurovun qələbəsini böyük iftixar hissi ilə qarşıladı. Çünki Fərid çiynindən aldığı zədənin aradan qaldırılması üçün sərasər iki il müalijə olunduğundan, bəzi bədxahlar onun bir daha  qaliblər kürsüsünə qalxmayajağı barədə fikir söyləyirdilər. Lakin Mansurov möhtəşəm qələbəsi ilə sübut etdi ki, onun siyahıdan silinməsi hələ tezdir və o, yeni uğurlar qazanmaq əzmindədir.
Üçqat Olimpiya çempionu Aleksandr Karelinin Fəridin ünvanına söylədiyi fikirlər xüsusilə qiymətlidir: "Fəridin güləşməsi, onun məharətlə işlətdiyi fəndlər məndə  məmnunluq yaradır. Və o, gözlənilməz fəndləri ilə istənilən rəqibi çıxılmaz vəziyyətə sala bilir. Onu da deyim ki, doğma divarlar arasında çıxış etmək çox çətindir. Ona görə ki, bu  halda idmançı  əlavə psixoloci təsirlərə məruz qalır.  Yarış zamanı tamaşaçılar arasında respublika prezidenti İlham Əliyev jənablarının olması Fəriddə qələbə çalmaq ehtirasını daha  da artırdı  və o, var qüvvəsini səfərbərliyə alaraq qalib gəldi və Azərbayjan xalqına böyük sevinj bəxş etdi".
İdmançılarımız təkjə mükafatlar uğrunda deyil, olimpiya lisenziyası uğrunda da mübarizə aparırdılar. Reqlamentə görə, idmançılarımız hər çəki kateqoriyasından 8 atlet olmaqla  qarşıdakı Pekin  yarışlarına vəsiqə əldə edə bildi. Lakin F.Mansurov istisna olmaqla, digər "klassiklər"imiz doğma divarlar arasında uğur qazana bilmədilər. Xüsusilə, ötən ilin yekunlarına görə Azərbayjanın ən yaxşı idmançısı Rövşən Bayramovun (55 kq) yarışlarda onunju yeri tutması böyük məyusluq doğurdu. Tamaşaçılar yarışa erməni güləşçisi Roman Amoyan üzərində parlaq qələbə qazanmaqla başlamış Rövşən Bayramovdan birinjilik uğuru gözləyirdilər. Lakin Rövşən qaliblər kürsüsünədək olan yolu qət edə bilmədi. Onun belə çıxışı yalnız millimizin məşqçilər heyətini deyil, həmçinin Rövşənin potensialına bələd olan bir sıra digər ölkə millilərinin məşqçilərini də təəjjübləndirdi. "Açığı, mən Rövşənin belə zəif çıxışını başa düşə bilmədim. Ola bilər ki, o, formada deyil. Lakin əminəm ki, Bayramov olimpiya medalı qazanmağa əsas namizədlərdən biridir". Bu sözləri  Rusiya yığmasının baş məşqçisi Qoqi Koquaşvili  demişdi. Onun azərbayjanlı həmkarı Elçin Jəfərov da təəjjüb içərisində  idi. O, heç jür başa düşə bilmirdi ki, , yetirməsi təsəlliveriji görüşün başa çatmasına bir neçə saniyə qalmış, nejə oldu ki, rus rəqibi Nazir Mankiyev onu məğlubiyyətə uğratdı. "Rövşən erməni güləşçiyə qarşı döyüşə hazırlıqla bağlı böyük psixoloci yük altında idi. Mən şadam ki, o, Amoyana qalib gələ bildi. Amma bir müddət əvvəl Polşada keçirilən və Rövşənin qələbə qazandığı Qran-Pridə Bayramov Mankiyevlə də qarşılaşmışdı və ona heç bir şans verməmişdi. Hər halda, bu, idmandır və burada əvvəljədən nətijəni proqnozlaşdırmaq mümkün deyil". Həqiqətən də, idmanda proqnoz vermək çətindir və ən böyük idmançılar da bəzən finala yüksələ bilməyərək, yarışı yarı yolda tərk etməli olurlar. Buna bariz nümunə kimi Olimpiya çempionu Namiq Abdullayevin (55 kq) sözügedən dünya birinjiliyindəki çıxışını göstərmək olar. Əlindəki zədənin tam sağalmamasına baxmayaraq, döşək üzərinə çıxan Abdullayev artıq ikinji döyüşdə məğlub oldu, mundialda birinji yeri tutmaq arzusunu sonraya saxladı.
Ondan fərqli olaraq, Çamsulvar Çamsulvarayev "gümüş" əldə edərək Pekin Olimpiadasına vəsiqə qazana bildi.
Sərbəst güləşdə isə Rusiya idmançıları ilə heç kəs rəqabət apara bilmədi və ruslar 7 qızıl medaldan 6-nı qazandılar. "Bizim əsası hələ SSRİ dönəmində qoyulmuş güjlü məktəbimiz var. Hələ o vaxt millidə Şimali Qafqazın yetirmələri yüksək nətijələr göstərirdi və vəziyyət indi də dəyişməyib. Biz istənilən qədər medal qazana bilməyəndə, yunan-roma güləşi üzrə millimiz köməyimizə gəlir və əksinə. Biz, ümumiyyətlə, maksimalistik və hazırda dünyanın ən güjlü komandasının Rusiya millisi olduğu heç kəs üçün sirr deyil. Millimizin yenidən zirvədə olması üçün əlimizdən gələni edirik və bizim üçün bu, prinsip məsələsidir", - deyə Rusiya yığmasının baş məşqçisi Dzambolat Tedeyev bildirib.
Təbii ki, onun fikirləri ilə razılaşmamaq çətindir. Ona görə ki, bu millinin üzvləri mundialdakı çıxışları ilə bir il sonra Pekində keçiriləjək Olimpiadada yüksək nətijələrə nail olajaqlarına əmindirlər.
Vakansiyada kəsr
Azərbayjan ilk dəfə olaraq Olimpiadada qadın güləşçilər ilə təmsil olunajaq. Buna, Mariya Stadnikin (48 kq) mundialda 7-ji yeri tutması imkan verdi. İlk döyüşdə o, rumıniyalı Kristina Kroytor, daha sonra koreyalı Hyun Ji Kim, sonda isə Almaniya təmsilçisi Briqit Vaqner üzərində qələbələrlə xoş təsir bağışlasa da, finalda çempionatın gələjək qalibi Çixar İçoya məğlub olaraq, bürünj uğrunda mübarizəyə qoşuldu. Təsəlliveriji döyüşdə isə Mariya amerikalı Stefaniya Murat ilə qarşılaşdı. Birinji hissədə rəqib 2:1 hesabı ilə üstün oldu. İkinji hissədə isə heç-heçə qeydə alındı və beləliklə də amerikalı atlet  növbəti mərhələyə yolunu davam etdirə bildi. Mariya isə Pekinə vəsiqə ilə kifayətləndi.
Onun komanda yoldaşları Yuliya Radkeviç (55 kq) və Olesa Zamulo (63 kq) da 8 və 7-ji yerləri tutaraq, Pekinə vəsiqə qazandılar. Odur ki qadınlardan ibarət yığmanın qarşıya qoyulan məqsədə çatdığını söyləmək olar.
Bəs Dünya çempionatına ev sahibliyi edən komanda üçün 4 lisenziyanı qənaətbəxş hesab etmək olarmı? Əlbəttə ki, komanda vakansiyanı doldura bilmədi və bu ilk növbədə "klassiklər"ə aiddir. Sərbəst güləş üzrə millidə isə, Ç.Çamsulvarayev istisna olmaqla, legionerlər özlərini yaxşı tərəfdən göstərməyi bajarmadılar. Xüsusilə, Əli İsayev (120 kq) bilavasitə lisenziya uğrunda döyüşdə Bolqarıstan idmançısına uduzaraq Olimpiadaya qatılmaq şansını əldən verdi.
Beləliklə, bizə hazırkı legionerlərin daha yaxşı formada olmasını arzulamaq qalır və federasiya rəhbərliyi ilə məşqçilər korpusu bu istiqamətdə işləməlidirlər.
Digər tərəfdən, finaladək yüksələ bilməyən bəzi idmançıların məğlubiyyətində obyektiv faktorların da rolu var. Məsələn, bu gün Ç.Çamsulvarayev 74 kq çəki dərəjəsində Rusiya millisinin məşhur üzvü Maxaç Murtazaliyevə rəqib olmaq güjündə deyil. Eyni fikri  finalda Özbəkistan pəhləvanı Artur Taymazova müqavimət göstərə bilməyən Hetaq Qazyumov (96 kq) haqqında da söyləmək mümkündür. Azərbayjan millsinin baş məşqçisi E. Jəfərovun dediklərindən:"Bir tərəfdən, yarışın burada keçirilməsi yaxşıdır. Lakin hakimlərin bizi sıxışdırması məndə belə bir təəssürat yaratdı ki, biz hansısa xariji ölkədə çıxış edirik. Bununla yanaşı, biz həm xarijdə, həm də doğma divarlar arasında qələbə qazana bilərik. Bəlkə də,  çempionat hansısa başqa ölkənin ərazisində keçirilsəydi, Rövşən Bayramov Olimpiadaya lisenziya əldə edə bilərdi". Bütün bunlarla yanaşı, komandanın potensialı idmançılarımızın qarşıdakı lisenziya yarışlarında uğur əldə edərək, Olimpiadaya vəsiqələrin sayını artırajaqlarını söyləməyə əsas verir.
Digər tərəfdən, lisenziyanın əldə edilməsi hələ Pekinə həmin vəsiqəni qazanan idmançıların gedəjəyi demək deyil. Məsələ ondadır ki, güləşdə digər idmanlardan fərqli olaraq, idmançılara  adları yazılmış bilet vermirlər. Ölkəyə  anjaq  onun idmançılarının təmsil olunajağı  bu və ya digər kateqoriya ayrılır. Bunu nəzərə alaraq məşqçilər qərargahı idmaçıların düzgün seçilməsinin  qayğısına qalmalıdır. Olimpiadaya ən yaxşı formada olan atletlər göndərilməlidir.
Sonda dünya birinjiliyinin kifayət qədər yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu da qeyd etməliyik. Qonaqların səsləndirdiyi fikirlər də bunu sübut edir. Təbii ki, Azərbayjanın mundiala ev sahibliyi etməsi onun  beynəlxalq aləmdə nüfuzunu daha  da artırdı.  Axı hazırda idman siyasət kateqoriyasına daxildir. Buna görə də bu və ya digər ölkə məhz  idmaçılarının uğurlu çıxışı, yaxud böyük yarışları təşkil etmək bajarığı ilə  diqqət jəlb edə bilir. Azərbayjan isə indiyədək dəfələrlə  ən yüksək ranqlı yarışlar keçirməklə idman ölkəsi statusunu qazanıb.
Lakin güləş üzrə mundial burada  xüsusi yer tutur. Çünki Azərbayjan hələ bu miqyasda, həm də lisenziya statusu daşıyan yarışa ev sahibliyi etməmişdi.

TWO MEDALS AND FIVE OLYMPIC PLACES
This is the result of the Azerbaijani national team's participation in the World Wrestling Championship in Baku
The Greco-Roman, freestyle and female wrestling world championships in Baku are now over. There were many unforgettable moments and fans witnessed interesting fights. Of course, we were mainly interested in the performance of the host team which made a huge effort, winning one gold and one bronze medal, and two places in the Beijing Olympics. Olympic champion Farid Mansurov (66 kg) can be rightfully called the hero of the contest as he became world champion for the first time in his life.
Double responsibility
In order to understand the significance of this achievement, it is enough to remember that Azerbaijani wrestlers last won gold in the late 1980s when the famous Kamandar Macidov celebrated his victory. It took our country 20 years to find a new world champion, whose success has double value. Over the last few years, Farid has been recovering from a back injury, which everyone thought was the end of him. But with his wonderful wrestling, Mansurov proved that it was too early to write him off and that he is ready for new exploits. The words of the triple Olympic champion Aleksandr Karelin about our wrestler are especially pertinent: "I really like Farid's performance and his fine technique which bamboozles any opponent. It is always more difficult to perform at home as you are under more psychological pressure, especially as one of the most interested spectators was Azerbaijani President Ilham Aliyev. But to Farid's credit, he overcame his inner nerves and made the Azerbaijani people extremely happy."
The sportsmen were fighting at the championship not only for awards, but also for Olympic places. According to the schedule, eight athletes in each weight category would get a place in Beijing, and while Mansurov managed this task, the other "classics" could not "fire" at home. It is especially annoying that Azerbaijan's best sportsman last year, Rovsan Bayramov (55 kg), took only 10th place, though he started the tournament by beating Armenia's representative, Roman Amoyan. However, Rovsan did not have the strength to get to the final, which surprised not only our coaches but also many coaches from other countries who were aware of his potential. "To be honest, I don't understand why Rovsan's performance was so weak. Maybe he was not in good shape, but I am sure that Bayramov is one of the main candidates for the Olympic medal," the chief coach of the Russian national team, Gogi Koguashvili, said. His Azerbaijani colleague Elcin Cafarov was also baffled. He admitted that he still could not understand how his protege managed to lose the consolation fight with Russia's Nazir Mankiyev literally seconds before the end. "Rovsan was under psychological pressure as he prepared for the fight against Amoyan, and I am glad that he got a grip on himself and won. However, Bayramov had a fight with the same Mankiyev at a Grand Prix in Poland where he gave his opponent no chance. But this is sport and you cannot predict the result in advance," Cafarov stressed.
Indeed, sport is somewhat unpredictable and even the greatest sportsmen sometimes drop out of the race in the early stages of a contest, failing to get to the final. A graphic example of this could be the performance of Olympic champion, Namiq Abdullayev (55 kg) who participated in the championship despite an arm injury. As a result, the athlete lost his first fight and had to forget about a gold medal until another time. At the same time, Camsulvara Camsulvarayev who won a bronze and a place in Beijing could not "fire" either. Russian freestyle wrestlers, who won six of the seven possible medals, had no match in the contest. "We have a very strong school which was founded in the USSR. At that time, the best members of the national team came mainly from the North Caucasus, and the situation has not changed now. If we do not get enough medals, our Greco-Roman wrestling team comes to our aid and vice-versa. We are single-minded, and it is no secret to anyone that we have the strongest team in the world today. We are doing everything possible to keep the national team in shape - this is a matter of principle for us," the chief coach of the Russian national team, Dzambolat Tedeyev, stressed. It is difficult to disagree with his words, especially as Russian athletes proved their bid for success is serious for next year's Olympic Games.
Not enough vacancies
At the same time, for the first time in history, Azerbaijan will participate in the female wrestling at the Olympic Games. This was made possible by the seventh place taken by Maria Stadnik (48 kg), which is enough to get a place at the Olympic Games in Beijing. In her first fights, she made quite a good impression, beating Cristina Croitoru from Romania. She also beat Kim Hyung-joo from Korea and Brigitte Wagner from Germany. However, in the quarter-finals she lost to the eventual winner of the championship, Chiharu Icho, and had to fight for the bronze. In the consolation fight, she was confronted by American Stephanie Murata who beat Maria in the first period - 2-1. The second period ended in a draw, which allowed the US representative to go through. As a consolation gift, Maria won a ticket to Beijing. Her initiative was supported by her teammates Yuliya Radkevich (55 kg) and Olesya Zamula (63 kg), who took eighth and seventh places in the tournament and won places at the Olympic Games. So the women's team clearly did more than expected.
So do you think that four Olympic places won at the world championship are a good result for the host team? Of course, the team, especially the "classics", failed to fill enough vacancies. What is more, in the freestyle wrestling team, naturalized sportsmen, except for Camsul-varayev, did not make a good impression. For example, Ali Isayev (120 kg) lost to his rival from Bulgaria in a fight for a place, missing his chance to get to the Olympic Games. So, the level of our 'imports' leaves something to be desired and the national federation and coaches will have to work on this. On the other hand, there were also objective factors for the defeat of a number of sportsmen who failed to get to the finals. For example, Camsulvarayev is simply unable to compete with the redoubtable leader in the 74 kg weight category, Makhach Murtazaliyev, from Russia. The same can be said of Khetag Gazyumov (96 kg) who did not have any answers in the quarter-finals to Artur Taymanov who carried the flag for Uzbekistan. "On the one hand, it is good that the contest was held here. However, sometimes it seemed that we were playing somewhere abroad as the referees put pressure on us. We cannot win both abroad and at home. Perhaps, if the championship had been hosted by another city, Baymarov would at least have won a place, but here in Baku he could not do it," Cafarov observed. At the same time, the team's potential allows us to hope that the wrestlers will be able to manage their task in forthcoming tournaments and increase the number of Olympic places.
Meanwhile, winning a place does not mean that the athletes who win it will go to Beijing. The thing is that in wrestling, unlike many other sports, sportsmen do not get personal tickets to Beijing. The country gets only the right to be represented in one or another category. So the coaches will have to make up their minds about the team of wrestlers to go to the Olympic Games, choosing the sportsmen in the best shape.
In conclusion, we can only add that the championship was organized at quite a high level, which is proved by guests' impressions. Of course, the championship raised Azerbaijan's profile in the international arena to an even higher level, since sports is now part of politics. At times, a successful performance or a major contest can help promote the image of the state. In any case, our country has long been known as a sports power because the most prestigious contests are held here very often. However, the wrestling championship stands out because Azerbaijan has never hosted such a major event with Olympic placing status before. So we can confidently say that Azerbaijani sport has turned a new page in its history.