İKİ MEDAL VƏ BEŞ LİSENZİYA
Bakıda keçirilən və azarkeşlərə çoxsaylı unudulmaz anlar bəxş edən yunan-Roma güləşi, sərbəst və qadınlar arasında güləş üzrə Dünya çempionatı başa çatdı. Təbii ki, burada ilk növbədə bizi maraqlandıran yerli idmançıların əldə etdiyi nətijələrdir. Onlar isə bir qızıl, bir bürünj medal, həmçinin Pekin Olimpiadasına beş vəsiqə ilə kifayətləniblər.
Mundialın qəhrəmanı adını isə tərəddüdsüz olaraq Olimpiya çempionu, karyerasında ilk dəfə dünya birinjisi adını qazanan Fərid Mansurova (66 kq) vermək olar.
İkiqat məsuliyyət
Bu uğurun əhəmiyyətini anlamaq üçün bir faktı xatırlatmaq kifayətdir: Ötən əsrin 80-ji illərinin sonunda klassik güləş üzrə dünya çempionu fəxri adına məşhur  Azərbayjan pəhləvanı Kamandar Məjidov layiq görülmüşdü. İyirmi ildən artıq bir vaxt keçəndən sonra, ölkəmiz bu güləş növündə yeni dünya çempionu fəxri adına layiq görülən Fərid Mansurovun qələbəsini böyük iftixar hissi ilə qarşıladı. Çünki Fərid çiynindən aldığı zədənin aradan qaldırılması üçün sərasər iki il müalijə olunduğundan, bəzi bədxahlar onun bir daha  qaliblər kürsüsünə qalxmayajağı barədə fikir söyləyirdilər. Lakin Mansurov möhtəşəm qələbəsi ilə sübut etdi ki, onun siyahıdan silinməsi hələ tezdir və o, yeni uğurlar qazanmaq əzmindədir.
Üçqat Olimpiya çempionu Aleksandr Karelinin Fəridin ünvanına söylədiyi fikirlər xüsusilə qiymətlidir: "Fəridin güləşməsi, onun məharətlə işlətdiyi fəndlər məndə  məmnunluq yaradır. Və o, gözlənilməz fəndləri ilə istənilən rəqibi çıxılmaz vəziyyətə sala bilir. Onu da deyim ki, doğma divarlar arasında çıxış etmək çox çətindir. Ona görə ki, bu  halda idmançı  əlavə psixoloci təsirlərə məruz qalır.  Yarış zamanı tamaşaçılar arasında respublika prezidenti İlham Əliyev jənablarının olması Fəriddə qələbə çalmaq ehtirasını daha  da artırdı  və o, var qüvvəsini səfərbərliyə alaraq qalib gəldi və Azərbayjan xalqına böyük sevinj bəxş etdi".
İdmançılarımız təkjə mükafatlar uğrunda deyil, olimpiya lisenziyası uğrunda da mübarizə aparırdılar. Reqlamentə görə, idmançılarımız hər çəki kateqoriyasından 8 atlet olmaqla  qarşıdakı Pekin  yarışlarına vəsiqə əldə edə bildi. Lakin F.Mansurov istisna olmaqla, digər "klassiklər"imiz doğma divarlar arasında uğur qazana bilmədilər. Xüsusilə, ötən ilin yekunlarına görə Azərbayjanın ən yaxşı idmançısı Rövşən Bayramovun (55 kq) yarışlarda onunju yeri tutması böyük məyusluq doğurdu. Tamaşaçılar yarışa erməni güləşçisi Roman Amoyan üzərində parlaq qələbə qazanmaqla başlamış Rövşən Bayramovdan birinjilik uğuru gözləyirdilər. Lakin Rövşən qaliblər kürsüsünədək olan yolu qət edə bilmədi. Onun belə çıxışı yalnız millimizin məşqçilər heyətini deyil, həmçinin Rövşənin potensialına bələd olan bir sıra digər ölkə millilərinin məşqçilərini də təəjjübləndirdi. "Açığı, mən Rövşənin belə zəif çıxışını başa düşə bilmədim. Ola bilər ki, o, formada deyil. Lakin əminəm ki, Bayramov olimpiya medalı qazanmağa əsas namizədlərdən biridir". Bu sözləri  Rusiya yığmasının baş məşqçisi Qoqi Koquaşvili  demişdi. Onun azərbayjanlı həmkarı Elçin Jəfərov da təəjjüb içərisində  idi. O, heç jür başa düşə bilmirdi ki, , yetirməsi təsəlliveriji görüşün başa çatmasına bir neçə saniyə qalmış, nejə oldu ki, rus rəqibi Nazir Mankiyev onu məğlubiyyətə uğratdı. "Rövşən erməni güləşçiyə qarşı döyüşə hazırlıqla bağlı böyük psixoloci yük altında idi. Mən şadam ki, o, Amoyana qalib gələ bildi. Amma bir müddət əvvəl Polşada keçirilən və Rövşənin qələbə qazandığı Qran-Pridə Bayramov Mankiyevlə də qarşılaşmışdı və ona heç bir şans verməmişdi. Hər halda, bu, idmandır və burada əvvəljədən nətijəni proqnozlaşdırmaq mümkün deyil". Həqiqətən də, idmanda proqnoz vermək çətindir və ən böyük idmançılar da bəzən finala yüksələ bilməyərək, yarışı yarı yolda tərk etməli olurlar. Buna bariz nümunə kimi Olimpiya çempionu Namiq Abdullayevin (55 kq) sözügedən dünya birinjiliyindəki çıxışını göstərmək olar. Əlindəki zədənin tam sağalmamasına baxmayaraq, döşək üzərinə çıxan Abdullayev artıq ikinji döyüşdə məğlub oldu, mundialda birinji yeri tutmaq arzusunu sonraya saxladı.
Ondan fərqli olaraq, Çamsulvar Çamsulvarayev "gümüş" əldə edərək Pekin Olimpiadasına vəsiqə qazana bildi.
Sərbəst güləşdə isə Rusiya idmançıları ilə heç kəs rəqabət apara bilmədi və ruslar 7 qızıl medaldan 6-nı qazandılar. "Bizim əsası hələ SSRİ dönəmində qoyulmuş güjlü məktəbimiz var. Hələ o vaxt millidə Şimali Qafqazın yetirmələri yüksək nətijələr göstərirdi və vəziyyət indi də dəyişməyib. Biz istənilən qədər medal qazana bilməyəndə, yunan-roma güləşi üzrə millimiz köməyimizə gəlir və əksinə. Biz, ümumiyyətlə, maksimalistik və hazırda dünyanın ən güjlü komandasının Rusiya millisi olduğu heç kəs üçün sirr deyil. Millimizin yenidən zirvədə olması üçün əlimizdən gələni edirik və bizim üçün bu, prinsip məsələsidir", - deyə Rusiya yığmasının baş məşqçisi Dzambolat Tedeyev bildirib.
Təbii ki, onun fikirləri ilə razılaşmamaq çətindir. Ona görə ki, bu millinin üzvləri mundialdakı çıxışları ilə bir il sonra Pekində keçiriləjək Olimpiadada yüksək nətijələrə nail olajaqlarına əmindirlər.
Vakansiyada kəsr
Azərbayjan ilk dəfə olaraq Olimpiadada qadın güləşçilər ilə təmsil olunajaq. Buna, Mariya Stadnikin (48 kq) mundialda 7-ji yeri tutması imkan verdi. İlk döyüşdə o, rumıniyalı Kristina Kroytor, daha sonra koreyalı Hyun Ji Kim, sonda isə Almaniya təmsilçisi Briqit Vaqner üzərində qələbələrlə xoş təsir bağışlasa da, finalda çempionatın gələjək qalibi Çixar İçoya məğlub olaraq, bürünj uğrunda mübarizəyə qoşuldu. Təsəlliveriji döyüşdə isə Mariya amerikalı Stefaniya Murat ilə qarşılaşdı. Birinji hissədə rəqib 2:1 hesabı ilə üstün oldu. İkinji hissədə isə heç-heçə qeydə alındı və beləliklə də amerikalı atlet  növbəti mərhələyə yolunu davam etdirə bildi. Mariya isə Pekinə vəsiqə ilə kifayətləndi.
Onun komanda yoldaşları Yuliya Radkeviç (55 kq) və Olesa Zamulo (63 kq) da 8 və 7-ji yerləri tutaraq, Pekinə vəsiqə qazandılar. Odur ki qadınlardan ibarət yığmanın qarşıya qoyulan məqsədə çatdığını söyləmək olar.
Bəs Dünya çempionatına ev sahibliyi edən komanda üçün 4 lisenziyanı qənaətbəxş hesab etmək olarmı? Əlbəttə ki, komanda vakansiyanı doldura bilmədi və bu ilk növbədə "klassiklər"ə aiddir. Sərbəst güləş üzrə millidə isə, Ç.Çamsulvarayev istisna olmaqla, legionerlər özlərini yaxşı tərəfdən göstərməyi bajarmadılar. Xüsusilə, Əli İsayev (120 kq) bilavasitə lisenziya uğrunda döyüşdə Bolqarıstan idmançısına uduzaraq Olimpiadaya qatılmaq şansını əldən verdi.
Beləliklə, bizə hazırkı legionerlərin daha yaxşı formada olmasını arzulamaq qalır və federasiya rəhbərliyi ilə məşqçilər korpusu bu istiqamətdə işləməlidirlər.
Digər tərəfdən, finaladək yüksələ bilməyən bəzi idmançıların məğlubiyyətində obyektiv faktorların da rolu var. Məsələn, bu gün Ç.Çamsulvarayev 74 kq çəki dərəjəsində Rusiya millisinin məşhur üzvü Maxaç Murtazaliyevə rəqib olmaq güjündə deyil. Eyni fikri  finalda Özbəkistan pəhləvanı Artur Taymazova müqavimət göstərə bilməyən Hetaq Qazyumov (96 kq) haqqında da söyləmək mümkündür. Azərbayjan millsinin baş məşqçisi E. Jəfərovun dediklərindən:"Bir tərəfdən, yarışın burada keçirilməsi yaxşıdır. Lakin hakimlərin bizi sıxışdırması məndə belə bir təəssürat yaratdı ki, biz hansısa xariji ölkədə çıxış edirik. Bununla yanaşı, biz həm xarijdə, həm də doğma divarlar arasında qələbə qazana bilərik. Bəlkə də,  çempionat hansısa başqa ölkənin ərazisində keçirilsəydi, Rövşən Bayramov Olimpiadaya lisenziya əldə edə bilərdi". Bütün bunlarla yanaşı, komandanın potensialı idmançılarımızın qarşıdakı lisenziya yarışlarında uğur əldə edərək, Olimpiadaya vəsiqələrin sayını artırajaqlarını söyləməyə əsas verir.
Digər tərəfdən, lisenziyanın əldə edilməsi hələ Pekinə həmin vəsiqəni qazanan idmançıların gedəjəyi demək deyil. Məsələ ondadır ki, güləşdə digər idmanlardan fərqli olaraq, idmançılara  adları yazılmış bilet vermirlər. Ölkəyə  anjaq  onun idmançılarının təmsil olunajağı  bu və ya digər kateqoriya ayrılır. Bunu nəzərə alaraq məşqçilər qərargahı idmaçıların düzgün seçilməsinin  qayğısına qalmalıdır. Olimpiadaya ən yaxşı formada olan atletlər göndərilməlidir.
Sonda dünya birinjiliyinin kifayət qədər yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu da qeyd etməliyik. Qonaqların səsləndirdiyi fikirlər də bunu sübut edir. Təbii ki, Azərbayjanın mundiala ev sahibliyi etməsi onun  beynəlxalq aləmdə nüfuzunu daha  da artırdı.  Axı hazırda idman siyasət kateqoriyasına daxildir. Buna görə də bu və ya digər ölkə məhz  idmaçılarının uğurlu çıxışı, yaxud böyük yarışları təşkil etmək bajarığı ilə  diqqət jəlb edə bilir. Azərbayjan isə indiyədək dəfələrlə  ən yüksək ranqlı yarışlar keçirməklə idman ölkəsi statusunu qazanıb.
Lakin güləş üzrə mundial burada  xüsusi yer tutur. Çünki Azərbayjan hələ bu miqyasda, həm də lisenziya statusu daşıyan yarışa ev sahibliyi etməmişdi.

ДВЕ МЕДАЛИ И ПЯТЬ ЛИЦЕНЗИЙ
Вот и отгремел Чемпионат мира по греко-римской, вольной и женской борьбе в Баку, подаривший болельщикам множество незабываемых минут и интересных схваток. Естественно, что в первую очередь нас интересовало выступление хозяев ковра, которые общими усилиями добыли одну золотую, одну бронзовую медали, а также пять путевок на Олимпиаду в Пекин. Героем же соревнования можно смело назвать олимпийского чемпиона Фарида Мансурова (66 кг), впервые в своей карьере выигравшего мундиаль.
Двойная ответственность
Чтобы понять значимость этого достижения, надо вспомнить, что в последний раз азербайджанские "классики" поднимались на высшую ступеньку пьедестала почета в конце 80-х годов прошлого века, когда победу удалось отпраздновать прославленному Камандару Меджидову. Понадобилось двадцать лет, чтобы страна получила нового чемпиона мира, успех которого ценен вдвойне. Ведь Фарид на протяжении последних двух лет восстанавливался от травмы спины, в связи с которой некоторые поспешили поставить на нем крест. Но Ф.Мансуров своей прекрасной борьбой доказал, что его рано списывать со счетов и он готов к новым подвигам. Особенно ценны слова, сказанные в адрес нашего атлета трехкратным олимпийским чемпионом Александром Карелиным: "Мне очень нравятся борьба Фарида, его отточенные приемы, которые ставят в тупик любого соперника. К тому же выступать в родных стенах всегда сложнее, на тебя давит дополнительная психологическая ответственность. Тем более когда в числе заинтересованных зрителей находится и президент Азербайджана Ильхам Алиев. Но, к чести Фарида, он справился с внутренним волнением и доставил огромную радость всему азербайджанскому народу".
В то же время на чемпионате спортсмены оспаривали не только награды, но и олимпийские лицензии. По регламенту пропуск в Пекин получали по восемь атлетов в каждой весовой категории, и если Ф.Мансуров со  своей задачей справился, то остальные "классики" не смогли "выстрелить" в родных стенах. Особенно обидным выглядит десятое место лучшего спортсмена Азербайджана по итогам прошлого года Ровшана Байрамова (55 кг), который начал свой турнирный путь с победы над представителем Армении Романом Амояном. Однако на весь путь до финала Ровшана не хватило, что крайне удивило не только тренерский штаб сборной, но и многих наставников из других стран, знакомых с его потенциалом. "Честно говоря, для меня осталось непонятным слабое выступление Ровшана. Может, он был не в форме, но я уверен, что Байрамов - один из главных кандидатов на олимпийскую медаль" - эти слова принадлежат главному тренеру сборной России Гоге Когуашвили. В недоумении остался и его азербайджанский коллега Эльчин Джафаров, признавшийся, что до сих пор не может понять, как его подопечный за несколько секунд до конца утешительной встречи с россиянином Назиром Манкиевым фактически отдал сопернику схватку, дав себя победить. "Ровшан находился под психологическим грузом, учитывая подготовку к поединку против Амояна, и я рад, что он смог собраться и выиграть. Однако с тем же Манкиевым Байрамов встречался на недавнем победном для себя Гран-при в Польше, не дав тому ни единого шанса. Но это спорт и здесь нельзя заранее запрограммировать результат", - подчеркнул Э.Джафаров.
И в самом деле, спорт не поддается прогнозам, и даже великие спортсмены иногда сходят на ранней стадии соревнования, не добираясь до финала. Ярким тому примером может служить выступление на чемпионате олимпийского чемпиона Намика Абдуллаева (55 кг), который, несмотря на едва залеченную травму руки, вышел на ковер. Как следствие, атлет уступил уже во второй схватке, отложив свою мечту о золотой медали мундиаля на более поздний срок. При этом смог "выстрелить" Чамсулвара Чамсулвараев, выигравший "бронзу" и получивший лицензию в Пекин. Вне конкуренции на чемпионате оказались российские "вольники", завоевавшие шесть золотых медалей из семи возможных. "У нас очень сильная школа, основа которой была заложена еще в СССР. Еще в то время результат в сборной давали преимущественно выходцы из Северного Кавказа, и сейчас ситуация не изменилась. Скажем, если мы не добираем медалей, то нам на помощь приходит сборная по греко-римской борьбе и наоборот. Мы по жизни максималисты и ни для кого не секрет, что сегодня у нас самая сильная команда в мире. И делаем все возможное, чтобы сборная вновь была на высоте, - для нас это вопрос принципа", - подчеркнул главный тренер сборной России Дзамболат Тедеев, и с его словами трудно не согласиться. Тем более что атлеты этой страны своим выступлением на мундиале сделали серьезную заявку на успех год спустя на Олимпиаде.
Недобор вакансий
Вместе с тем Азербайджан впервые в истории будет представлен на Играх в программе по женской борьбе. Это стало возможным благодаря седьмому месту на мундиале Марии Стадник (48 кг), которое оказалось проходным на Олимпиаду. В первых схватках она произвела довольно приятное впечатление, одолев в дебюте румынку Кристину Кройтору. Затем под ее горячую руку попалась кореянка Хюн Джи Ким, после чего она выиграла у немки Бригит Вагнер. Однако в четвертьфинале Мария уступила будущей победительнице чемпионата Чихаре Ичо и переключилась на борьбу за "бронзу". В утешительном поединке ей противостояла американка Стефания Мурата, одержавшая победу над Марией в первом периоде - 2:1. Во втором была зафиксирована ничья, что позволило представительнице США пройти дальше. Утешительным подарком для Марии стала лицензия в Пекин. Почин подруги по команде поддержали Юлия Радкевич (55 кг) с Олесей Замулой (63 кг), занявшие соответственно восьмое и седьмое места в турнирном протоколе и также попавшие на Игры. Так что женская сборная явно перевыполнила свою задачу.
И все же - являются ли четыре лицензии на чемпионате мира для хозяев ковра удовлетворительным результатом? Безусловно, команда недобрала вакансий, в особенности это касается "классиков". При этом в сборной по вольной борьбе, за исключением Ч.Чамсулвараева, не лучшим образом проявили себя натурализованные спортсмены. В частности, Али Исаев (120 кг) уступил сопернику из Болгарии в непосредственной схватке за лицензию, упустив шанс попасть на Игры. Так что уровень нынешних легионеров оставляет желать лучшего, и национальной федерации вместе с тренерами необходимо будет поработать в этом направлении. С другой стороны, в поражениях ряда спортсменов, которые не смогли дойти до финала, есть и объективные факторы. Например, на сегодняшний день Ч.Чамсулвараев просто не в силах составить конкуренцию признанному лидеру в весовой категории до 74 кг Махачу Муртазалиеву из России. То же самое можно сказать и о Хетаге Газюмове (96 кг), который в четвертьфинале не нашел контраргументов против олимпийского чемпиона Артура Таймазова, защищающего цвета Узбекистана. "С одной стороны, хорошо, что соревнование проводилось здесь. Однако порой мне казалось, что мы выступаем где-то за рубежом, учитывая, что судьи нас зажимали. Но мы можем выигрывать как там, так и в родных стенах. Возможно, если бы чемпионат принимал другой город, Ровшан Байрамов смог бы как минимум завоевать лицензию, однако в Баку остался без нее", - заметил Э.Джафаров. В то же время потенциал команды позволяет надеяться, что борцы смогут справиться со своей задачей на ближайших лицензионных соревнованиях, увеличив количество завоеванных вакансий на Олимпиаду.
Между тем завоевание лицензии еще не означает, что в Пекин отправятся именно те атлеты, которые ее добились. Все дело в том, что в борьбе, в отличие от многих других видов спорта, спортсмены не получают именных билетов в Пекин. За страной бронируется лишь та или иная категория, в которой она будет представлена. Так что тренерскому штабу придется еще определяться с составом, дабы отправить на Олимпиаду тех борцов, которые к главному старту четырехлетия подойдут в наилучшей форме.
В заключение остается добавить, что прошедший чемпионат был организован на высоком уровне, о чем свидетельствуют отзывы гостей. Безусловно, проведение чемпионата мира еще больше подняло авторитет Азербайджана на международной арене. Ведь сейчас спорт входит в разряд политики, и порой именно через удачное выступление или организацию крупнейшего соревнования государство может заявить о себе. Впрочем, республика уже давно получила статус спортивной державы, принимая во внимание частоту проведения здесь состязаний самого высокого ранга. Однако мундиаль по борьбе стоит обособленно, так как Азербайджану еще не доводилось принимать столь масштабный форум, да еще имеющий лицензионный статус. Так что смело можно говорить о том, что отечественный спорт открыл новую славную страницу своей истории.