İlk Avropa Oyunlarında medal qazanan idman növləri sırasında triatlon da var. Azərbaycanda yeni yaradılan üçnövçülük hazırda formalaşma dövrünü yaşayır. Bununla belə, komandamızın lideri Rostislav Pevtsov mükafata layiq olduğunu sübut etdi. Bakı 2015 ilk Avropa Oyunlarında medal qazanan triatlonçu azarkeşlərə bu idman növünün gələcəyinə nikbin baxmağa imkan verdi.
Bilgəh çimərliyində keçirilən üçnövçülük yarışlarında Azərbaycan 1 bürünc medala layiq görülüb. Üzgüçülük, velosiped idmanı və qaçışda qüvvəsini sınayan triatlonçuların yarışında 58 idmançı mübarizə aparıb. Böyük Britaniya təmsilçisi Qordon Benson qızıl medala sahib çıxıb, portuqaliyalı Joao Silva isə gümüş mükafata yiyələnib. Azərbaycan triatlonçusu Rostislav Pevtsov yarışı 1 saat 49 dəqiqə 4 saniyəyə qət edərək 3-cü olub. Digər triatlonçumuz Aleksandr Yatçenko finişə çatmayıb.
İlk Avropa Oyunlarında triatlon yarışlarında bürünc medal qazanan Rostislav Pevçov mükafatçılar sırasına düşdüyünə görə özünü xoşbəxt hesab etdiyini deyib. İdmançımız qazandığı mükafatın həm özü, həm də federasiyası üçün vacib olduğunu bildirib: "Bürünc medal qazanmağımı uğurlu nəticə hesab edirəm. Etiraf edim ki, bu gün maksimum bacarığımı göstərdim. İlk Avropa Oyunlarında triatlon yarışlarında zəif rəqib yoxdur. Ola bilər hansısa mərhələdə onlar o qədər yaxşı çıxış etməsinlər. Ümumilikdə, zəif rəqib yox idi. Mükafatçılar sırasına düşdüyümə görə özümü xoşbəxt hesab edirəm".
Pevçov ilk Avropa Oyunlarına ciddi hazırlaşdığını söyləyib: "Federasiyamız bu yarışa ciddi hazırlaşıb. Mötəbər yarış Bakıda keçirildiyindən, hər bir idmançımız medal qazanmaq istəyirdi. Sevinirəm ki, medalçılar sırasında adım var. Təşkilatçılıq haqda ancaq xoş sözlər deyə bilərəm. Açılış mərasimi Azərbaycanın bu yarışa necə hazır olduğunu göstərdi. Bütün idmançılarımız açılışdan böyük stimul aldı".
İdmançımız qazandığı bürünc medalla ilk Avropa Oyunlarında sürpriz etdiyini düşünür. Çünki azarkeşlər ənənəvi idman növlərindən daha çox medal gözləyib. Pevçovun çətin rəqabətdə ilk üçlüyə daxil olması gözlənilməz olub: "Azərbaycanda güləş daha çox sevilir. Əsasən döyüş növləri medal qazanır. İlk Avropa Oyunlarında da həm karate, həm də güləşçilər bizi sevindirdi. Triatlondan çoxları medal gözləmirdi. Çünki triatlon o qədər məşhur deyil. Amma medal qazanmaqla xoş sürpriz etdim. Dostlar zəng vuraraq söyləyir ki, bu medal hamıya sübut etdi ki, hər yarışda medal qazanmaq olar. Triatlon maraqlı yarışdır. Sadəcə ona düzgün yanaşmaq lazımdır".
Triatlonçu "R+"a söylədi ki, istirahət etməyə vaxtı olmayacaq. İndi əsas məqsəd 2016-cı ildə Braziliyada keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına lisenziya qazanmaqdır: "Bakıda birinci yeri tutmaq daha yaxşı olardı. O zaman Braziliyada keçiriləcək dünya çempionatına lisenziya əldə edə bilərdim. Bundan sonra, əsas hədəfim Rio-de Janeyroya yollanmaqdı. Avropa Oyunlarında qazandığım uğur məni daha da həvəsləndirəcək. İlk olaraq olimpiadaya lisenziya əldə etmək vacibdir. Sonra olimpiadada uğurlu çıxış barədə düşünmək mümkündür. Bu mənada məşqləri dayandırmaq olmaz. Bir sıra beynəlxalq turnirlərdə iştirak edəcəyik. Lisenziya xarakterli turnirlərdə gücümü göstərməliyəm".
Triatlon idman növünün ölkəmizdə yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu deyən Pevçov ilk Avropa Oyunlarından sonra marağın artacağına inandığını bildirdi: "İlk Avropa Oyunlarından sonra triatlona maraq daha da artacaq. Çünki mötəbər yarışa olan diqqəti hamı görür. Bütün yarışlarda çoxlu sayda azarkeş olur. Deməli, ölkədə idman sevilir və dəstəklənir. Triatlon ölkədə yeni olsa da artıq özünəməxsus maraq dairəsi toplayıb. Qazandığımız bürünc medal gənclərdə həvəs yaradacaq".
İdmançı təşkilatçıların mükafatçılara təqdim etdiyi medalın dizaynı barədə yüksək fikirdə olduğunu dedi: "Çox gözəl medalım var. Üzərində maraqlı elementlər çoxdur. Tərtibat tərəfdən yaxşı işlənib. Bir az ağırdır, amma daşımağa gücüm çatacaq".
Pevçov həmçinin qazandığı mükafatı ailəsinə və azarkeşlərə həsr etdiyini dedi: "Ailəm hər zaman yanımdadır. Bu mənada qazandığım mükafatlarda onların rolu az deyil. Məşqçilərim mənə inanır. Bütün bildiklərini mənə öyrədirlər. Onlara təşəkkür edirəm. Medalı ailəmə və azarkeşlərə həsr edirəm. İdmançı dəstəkləndikdə daha çox uğur qazanır. Triatlon ölkədə yeni növ olmasına baxmayaraq dəstəksiz qalmadı. Bu mənə daha böyük uğurlar qazanmağa güc verəcək. Ən böyük arzum Braziliyada Azərbaycan üçün medal qazanmaqdır".

Azerbaijani triathlete Rostislav Pevtsov is the surprise winner of a bronze at the European Games
Among the awards won by Azerbaijani athletes at the first European Games in Baku was a medal in the triathlon. The sport of triathlon is in its formative stage in Azerbaijan. Nevertheless, the leader of the Azerbaijani team, Rostislav Pevtsov, proved he was worthy of a medal at the Baku-2015 European Games, so our supporters can look to the future with optimism.
At the triathlon competition, which was held on the beach at Bilgah, 58 athletes competed in swimming, cycling and running. The gold medal went to the British competitor, Gordon Benson, Joao Silva from Portugal was second and Rostislav Pevtsov third, completing the distance in 1 hour, 49 minutes and 4 seconds. The second Azerbaijani triathlete, Aleksandr Yatchenko, failed to finish.
Bronze medallist at the first European Games, Rostislav Pevtsov, told R+ that he regards this award as important for himself and for his federation: "I think winning a bronze was a successful result. I regard this as a personal best. There were no weak athletes at the first European Games. There may have been weak athletes at some time, but generally speaking, all the competitors were strong. I am pleased to be among the medallists."
Pevtsov spoke about his serious training for the Games: "Our federation was very thorough in its preparation for this competition. Every athlete wants to win a medal at these prestigious Games in Baku. I am pleased to be among the medallists. I can only speak highly of how the competition was organized. The opening ceremony showed how Azerbaijan has prepared for these Games. This ceremony gave a boost for all our athletes."
The athlete believes he caused a surprise by winning a bronze at the European Games, because the fans really hoped for success in Azerbaijan's traditional events, and the fact that he came third with such keen competition was a surprise: "In Azerbaijan wrestling is a more popular sport, and generally speaking, we do well in the martial arts. Our karate athletes and other sportsmen have given us pleasure at the first European Games. Few people expected us to get a medal in the triathlon because it is not a very popular sport in Azerbaijan. And it was a pleasant surprise for our fans when I won the bronze. Friends have been phoning me saying I proved to everyone that you can win any event. Triathlon is an interesting sport. All you need is the right approach."
In the interview the athlete said that he would be trying to qualify for the 2016 Summer Olympics in Brazil: "If I had won first place at the event in Baku I would have qualified for the Olympics in Brazil. My main aim now is to get to Rio de Janeiro and my success at the European Games will give me encouragement. The main thing is to win a ticket to the Olympics and then I can start thinking about doing well there. So I mustn't give up training. We shall be taking part in a number of international qualifying tournaments."
Pevtsov also expressed confidence that there would be more interest in the triathlon in the country after the European Games. There were a lot of spectators at all the events. That means that people love sport and are supporting its development. Although triathlon is a young sport in our country, it has already won over the fans. My winning a bronze has made more young people interested in the triathlon."
Pevtsov was pleased with the design of his medal: "I have a very beautiful medal, which has a lot of interesting elements. It is beautifully designed. It's a bit heavy but I am strong enough to wear it."
He said that he is dedicating his medal to his family and his supporters: "My family is very happy for me. The fact that I won a medal is down to them, too. The coaches have faith in me. They pass on all their knowledge to me. I thank them. I dedicate this medal to my family and my supporters. If he has support an athlete can achieve great success. Although triathlon is a new sport for us, we were not without support. This gives me strength for more success. My greatest dream is to win a medal for Azerbaijan in Brazil."