Çərşənbə axşamı, 12:58
Bakı 2015 ilk Avropa Oyunlarında tarix yazan komandalarımızdan biri taekvondo üzrə millimiz oldu. Komanda hesabında Azərbaycan yığması 3 qızıl, 1 gümüş və 1 bürünc olmaqla mükafat qazanan millimiz 13 ölkə arasında ən yaxşı nəticə göstərdi. İkinci sırada Böyük Britaniya millisi qərarlaşdı. Onlar 3 medal qazansalar da, əyarına görə digər komandaları arxada qoyublar. Azərbaycan yığması ilə eyni sayda medal qazanan və 3 dəfə finalda üz-üzə gəlib, yalnız birində uduzduğumuz Rusiya siyahıda ilk "üçlük"ü qapayır. Ümumilikdə isə medal qazanan 13 ölkədən yalnız 5-i çempionluq sevinci yaşayıb.
Taekvondoçularımızdan Ayxan Tağızadə (68 kq), Milad Beiqi Harçeqani (80 kq) və Radik İsayev (+80 kq) Avropa Oyunlarını çempion kimi başa vurublar. Yalnız finalda uduzan Fəridə Əzizova (67 kq) 2-ci yeri tutduğu halda, Patimat Abakarova (49 kq) "bürünc"lə kifayətlənib.
Sözsüz ki, millidə ən böyük qələbə gənc Ayxan Tağızadənin möhtəşəm performansı oldu. 68 kq-da çıxış edən gənclər arasında Avropa Çempionatının mükafatçısı güclü rəqiblərinə qalib gəlməklə, hamını yaxşı mənada təəccübləndirdi.
Onun rəqibləri sırasında isə Olimpiya çempionu, ikiqat dünya və ikiqat Avropa çempionu Xoel Qonzales Bonilla (İspaniya) və Avropa və dünya çempionatının, həmçinin Olimpiya Oyunlarının mükafatçısı Aleksey Denisenko (Rusiya) var idi.
"Mənim çəkimdə rəqabət güclü olduğu üçün hər görüşüm çətin keçdi. Yarımfinalda prezident İlham Əliyevin arenada olduğunu dedilər. İnanın, sanki mənə əlavə güc gəldi. Azərbaycan Prezidentinin dəstək üçün arenaya təşrif buyurması məsuliyyətimi artırırdı. Ancaq qələbə haqqında düşünürdüm. Finalda qalib gələndən sonra cənab prezident mənə zəng edərək qələbə münasibətilə təbrik etdi. Bu zəng böyük əhəmiyyət kəsb edir. Prezident söylədi ki, peşəkar şəkildə mübarizə aparmışam. İndi Olimpiada haqqında düşünmək lazımdır və Rioya lisenziya qazanmaqla orada da sözümü deyə bilərəm. Bu sözlərdən sonra ümidləri doğrultmağa borcluyam", - deyə A.Tağızadə bildirib.
80 kq çəki dərəcəsində yığmamızı təmsil edən Milad Beiqi Harçeqaninin qızıl medala yolu daha asan idi, çünki təcrübəli idmançı döyüşlərin çoxunu böyük üstünlüklə vaxtından əvvəl xeyrinə bitirdi.
"R+"a müsahibəsində Milad Beiqi qızıl medal qazansa da, qələbəni dərk etməyə müəyyən vaxt lazım olduğunu dedi: "Bütün rəqiblərimə qalib gələndən sonra çempion oldum. İndi bir qədər yorğun olduğum üçün uğurun əhəmiyyətini tam anlamıram. Müəyyən vaxt lazımdır. Məşqçilərə demişdim ki, qızıl medal qazanacağam. Sözümə əməl etdim. Qarşıdan Yay Olimpiya Oyunları gəlir. Çox istərdim, Azərbaycanı həmin yarışda layiqincə təmsil edim".
Taekvondoda daha bir qızıl medalı dünya və Avropa çempionumuz Radik İsayev qazandı. Onun üçün ən çətin görüş finalda rusiyalı Vladislav Larinə qarşı oldu. Larini 4:3 hesabı ilə məğlub edən Radik titulları sırasına Avropa Oyunlarının qalibi adını da əlavə etdi.
"R+"a müsahibəsində Radik İsayev final görüşünə xüsusilə hazırlaşdığını deyib: "Rəqibimdən revanş almaq istəyirdim, çünki bundan öncə iki dəfə ona uduzmuşdum. Larin diqqətli idmançıdır. Səhvə yol vermir və bununla rəqibinin işini çətinləşdirir. İstənilən halda qalib gəldiyimə görə xoşbəxtəm. Məni dəstəkləyən hamıya, məşqçilərimə təşəkkür edirəm. İndi çox xoşbəxtəm".
Taekvondoçularımızın qızıl medalı daha çox ola bilərdi. Amma gənclər arasında dünya çempionumuz Fəridə Əzizova qızıl medalın bir addımlığında büdrədi. Ardıcıl üç qələbədən sonra finalda Anastasiya Barişnikovaya (Rusiya) bir xal fərqi ilə uduzdu. Məğlubiyyətdən sonra göz yaşlarını saxlaya bilməyən Fəridə rus idmançıya əvvəllər də uduzduğunu söylədi: "Barişnikovaya əvvəllər də uduzmuşam. Onunla görüşlər mənim üçün yaxşı başa çatmır. Çox məyus oldum. Finalda uduzmaq idmançıya pis təsir edir. Qızıl medal qazanmaq arzusundaydım".
İlk Avropa Oyunlarını 5 medalla başa vuran taekvondo yığmamızın çıxışı uğurlu alındı. Nəticədən razı qalan Azərbaycan Taekvondo Federasiyasının vitse-prezidenti Niyaməddin Paşayev uğurların davamlı olacağına inandığını söylədi: "Millimiz ümidləri doğrultdu. Üç qızıl medal komandamızın gücündən və hazırlığından xəbər verir. İdmançılara söyləmişəm ki, arxayınlaşmaq olmaz. Qarşıda lisenziya xarakterli turnirlər gəlir. Biz Yay Olimpiya Oyunlarında da uğur qazanmalıyıq".

FIRST ON THE CONTINENT
One of the top teams at the first European games Baku-2015 was the Azerbaijani Taekwondo team. In winning three gold, one silver and one bronze, Azerbaijan was the best among the 13 teams that won medals at the Games. Second was the United Kingdom, with three medals, including two gold, which was enough to overcome its rivals. Russia won the same number of medals as Azerbaijan. In the final bouts the Russians opposed the Azerbaijanis three times and only once did they prevail. Overall, of the 13 countries to win medals, only five had the pleasure of being champion.
Of Azerbaijan's Taekwondo athletes, Ayxan Tagizada (68 kg), Milad Beihi Harchegani (80 kg) and Radik Isayev (+80 kg) finished the Games as champions. Defeated in the final, Farida Azizova won a silver and Patimat Abakarova had to be satisfied with bronze.
The most impressive achievement was, without doubt, the great success of the young Ayxan Tagizada. Beating all his rivals in the 68-kg class, the European Junior champion was the discovery of the European Games. On his way to a gold, Tagizada beat the Olympic and twice world and European champion, Joel Gonzalez Bonilla (Spain), as well as Olympic, world and European championship medallist, the Russian Aleksey Denisenko.
"The competition in my weight category was extremely tough, so each bout was very difficult. They said that President Ilham Aliyev would be attending the semi-final. I can tell you, it gave me extra strength. The fact that the president had come to support us gave me an even greater sense of responsibility. I could think only about winning. After the final the president phoned me and congratulated me on my victory. This phone call was extremely memorable. The president said that I had given a professional performance. Now I must think about the Olympics, and having qualified for Rio I must leave my mark there. After saying that, I must justify the hopes placed in me," Ayxan Tagizada told R+.
On the other hand, the path to gold for Milad Beigi Harchegani, who appeared in the 80-kg category, was much easier, because this experienced Taekwondo athlete beat most of his opponents by some distance and ahead of time. Immediately after his victory, Harchegani told R+ that he had still not fully taken in the fact that he had won: "I beat all my rivals and became champion. All I feel now is tired because I haven't quite grasped the significance of my success. I told the coaches I would win gold, and I kept my word. Ahead are the Olympics and I am dreaming of worthily representing Azerbaijan at this competition."
World and European champion Radik Isayev won another gold medal for our country. The final bout with the Russian Vladislav Larin, which Isayev won 4-3, was particularly tough. In an interview for R+ Radik Isayev said he had trained very hard for the final: "I wanted to get my revenge on my opponent because I had lost to him twice. Larin is a very scrupulous athlete, who doesn't make many mistakes, which makes it very difficult for his opponent. Anyway, I'm pleased to have beaten him. I thank everyone who has supported me. Now I'm very happy."
The Taekwondo athletes could have won more gold medals. Farida Azizova was a whisker away from a gold medal. After three victories in a row, the Azerbaijani athlete lost in the final by the minimum one point to the Russian, Anastasiya Baryshnikova. Fighting to hold back her tears, Farida said she had lost to the Russian girl before. "I lost to Baryshnikova before. I never seem to do well against her. I am extremely distraught. Losing in the final is very hard. I dreamt of winning a gold medal," the European Games silver-medallist said.
The performance of the Azerbaijani team at the first European Games, where they won five medals, was a success. The Vice-President of the Azerbaijani Taekwondo Fede-ration, Niyamaddin Pasayev, also said he was satisfied with the result and he believes that further success lies ahead. "The team justified our hopes. Three gold medals shows the strength and level of training of our team. I warned the athletes they should not settle for that. Qualifying tournaments lie ahead. We must also strive for success at the summer Olympics."