ƏSAS - QƏLƏBƏYƏ KÖKLƏNMƏKDİR
I Avropa Oyunlarının qalibi, karate üzrə dəfələrlə dünya və Avropa çempionu Rəfael Ağayev mötəbər yarışda qızıl medal qazanmaqla ona bəslənən ümidi artıqlaması ilə doğrultdu.
Dünya və Avropa çempionumuz A qrupunda ilk görüşündə ukraynalı İlya Nikulinlə üz-üzə gəlib. 3:0 hesabı ilə qalib gələn titullu idmançımız ikinci qarşılaşmasında gözlənilmədən Erman Eltemura (Türkiyə) uduzub - 3:5. Buna baxmayaraq, qrupda son döyüşünü Latviyanı təmsil edən Ruslan Sadıqova qarşı keçirən Ağayev 3:1 hesabı ilə qalib gələrək, qrup səddini adlayıb. Rəfael yarımfinalda almaniyalı Noa Bitşlə qarşılaşıb. Döyüş həmyerlimizin 1:0 hesablı qələbəsi ilə başa çatıb. Ağayev qızıl medal uğrunda italiyalı Luici Busa ilə gücünü yoxlayıb. Karateçimiz rəqibini son saniyələrdə vurduğu bir dəqiq zərbə ilə məğlub edib. O, bununla da millimizə Avropa Oyunlarında qızıl medal qazandırıb.
Rəfael Ağayev "R+"a müsahibəsində yarışdan əvvəl ancaq qələbə haqqında düşündüyünü deyib: "Yarımfinala qədər öz çıxışımdan narazı qaldım, özümü kökləyə bilmədim. Türkiyə idmançısı ilə çox çətinlik çəkdim. Mənim rəqiblərim dünyada ən güclülər idi. İtalyanlı ilə 9 dəfə qarşılaşmışam. 7-də qalib, ikisində məğlub olmuşam. Finalda qələbə qazanmaqla qızıl medala layiq görüldüm. Çox xoşbəxtəm. Yarışdan əvvəl ancaq çempionluq barədə düşünürdüm. Biz uzun müddətdir bu yarışa hazırlaşırdıq. Çünki ilk Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi böyük uğurdur. Biz idmançılar da çalışmalıyıq ki, layiqincə çıxış edək".
Rəfael Ağayev çıxışı zamanı zaldakı azarkeşlərin onu alqışlamasına etiraz etməsinə aydınlıq gətirdi: "Bəzən insan fikrini cəmləyir. Yerdən "Rəfael" deyəndə fikrim yayınır. Ona görə finalda sakit şəkildə mübarizə aparmağa çalışdım. Dəstək olan insanlara təşəkkür edirəm. Məndən inciməsinlər, sadəcə, mütləq sakitlik tələb etməliydim. Ona görə əlimlə işarə eləməli oldum. Bizə dəstək olan insanların qazandığımız uğurlarda payı çoxdur. Amma elə anlar olur ki, idmançı fikrini cəmləməkdə çətinlik çəkir".
Məşhur idmançımız "R+"a müsahibəsində mötəbər yarışda fərqli taktika seçdiyini etiraf etdi: "Əsas nəticə idi. 5:0 və ya 1:0 hesabı bir-birindən ciddi fərqlənmir. Düz qeyd etdiniz ki, əksər görüşlərdə riskə getmirdim. Öz vaxtımı gözləyirdim. Zamanında həlledici zərbəni vurmaqla qələbə qazanırdım. İlk olaraq özümü zədədən qorumağa çalışdığımı söyləməliyəm. Digər tərəfdən, risk hər zaman doğrulmur. Rəqiblərim hər zaman hücuma keçməyə məcbur olur. Yaxşı başa düşürlər ki, əks halda, onlar üçün xal qazanmaq çətindir. Baş məşqçi də mənə zamanımı gözləməyimi tələb etmişdi. Ani səhv bütün planları poza bilərdi. Qrup mərhələsində bir görüşdə uduzmağım həmin qarşılaşmada səhvə yol verməyimlə bağlı idi. Mənim üçün əsas yekun nəticədir - qızıl medal məndədir".
İlk Avropa Oyunlarının qalibi uğurlarının davamlı olacağına inandığını söylədi: "İnanıram ki, bu, daimi olacaq. Ən böyük şərəf odur ki, qızıl medalı qazanırsan, sonra onu qorumağa çalışırsan. Nə qədər gücüm var, o qədər Azərbaycanın Dövlət Himnini səsləndirəcəyəm. 2014-cü il mənim üçün uğursuz oldu. Fevral ayında zədə aldım. İki dəfə əməliyyat olundum. İdmandan ayrı düşdüm. Bu gün dünyanın ən xoşbəxtiyəm. Bu qələbəmi, anam başqa olmaqla, Azərbaycan xalqına həsr edirəm".
Karatedə bütün mümkün titulların sahibi ilk Avropa Oyunlarının medalının onun həyatında mühüm rol oynayacağını bildirməklə yanaşı, qazanmaq istədiyi mükafatın adını açıqladı: "Karyeram ərzində çoxlu sayda Avropa və dünya çempionu olmuşam. Bir sıra mötəbər turnirlərdə qələbə qazanmışam. İndi Avropa Oyunlarının qalibi oldum. Yarışın medalı mənim kolleksiyamda əsas yerdə olacaq. Bu tarixi biz birgə yazmışıq. Təşkilatçılar tərəfindən hazırlanan medal çox gözəldir. Dizayn cəhətdən sadə və özəlliyi ilə seçilir. Karyeramda çatmayan yeganə medal olimpiada ilə bağlıdır. Bildiyiniz kimi, karate Olimpiya Oyunlarının proqramına daxil edilməyib. Məhz bu səbəbdən, bu yarışda iştirak etmək arzum hələ reallaşmayıb. Nə vaxtsa bu baş versə, yaşım imkan versə, böyük həvəslə Olimpiadada iştirak edəcəyəm".
Titullu karateçi idmanda proqnoz verməyin mümkün olmadığını söyləməklə, medal qazanmayan komanda yoldaşlarına dəstək oldu: "İlk Avropa Oyunlarında uğur qazanan bütün idmançıları təbrik edirəm. Amma medal qazana bilməyənləri tənqid etməyin əleyhinəyəm. İdmanda hər şey ola bilər. Bəzən güclü idmançı bir səhvə görə uduzur. Psixoloji hazırlıq yerində olmayanda, istədiyini göstərə bilmir. Bütün bunlar onu göstərir ki, hərtərəfli hazır olmaq vacibdir. Komanda yoldaşımız Şahin Atamovdan hamı medal gözləyirdi. Sadəcə alınmadı. Atamov kifayət qədər güclü idmançıdır. Millimizin kapitanıdır. Onun ən böyük qələbələrinin qarşıda olduğuna əminəm".
Rəfael Ağayevə qazandığı qızıl medalı Heydər Əliyev Fondunun prezidenti, Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva təqdim edib.

THE MOST IMPORTANT THING IS TO BE DETERMINED TO WIN
Having become the winner of the first European Games, the multiple world and European champion in karate Rafayil Agayev fully lived up to expectations.
Beating Ukrainian athlete Ilya Nikulin with a score of 3:0 in Group A, the Azerbaijani karateka all of a sudden lost the second match to the representative of Turkey Erman Eltemur - 3:5. However, getting a grip on himself, Rafayil passed the group stage in the weight category of 75 kg, winning the last bout against Ruslan Sadiqov, who represented the Latvian team, with a score of 3:1. In the semifinals, Agayev won one point from the German athlete Noah Bitsch, and in the closing seconds of the final match he knocked out Italian Luigi Busa with an accurate hit, bringing another gold medal of the European Games to Azerbaijan.
"Before the semi-finals, I wasn't happy with my performance, I couldn't brace myself. Therefore, I had difficulty in the bout with the Turkish athlete. And rivals were the strongest in the world. I had encountered the Italian nine times, seven of which he won. In any case, I'm happy to have won the gold. Before the contest, I only thought about this. We prepared long and hard for this tournament, as the holding of the first European Games in Baku is a great achievement. Therefore, we, the athletes, too, had to perform with dignity," Rafayil said in an interview with Region Plus.
He also clarified why he objected when the fans applauded, shouting his name. "In the bout, it's necessary to be able to concentrate, so in the final I tried to fight in a quiet environment, and the cries of Rafayil from the stands distracted me. Let the fans not take offence, I'm grateful to all for their support. It's just that at that moment I had to demanded silence. So I was forced to give them a signal with my hand. The role of supporting people in our victories is great. But there're times when an athlete needs to collect his thoughts," the gold medallist of the European Games said.
Agayev also admitted that to fight in the European Games he chose completely different tactics. "The main thing is the result. It doesn't matter if the score is 5:1 or 1:0. You're right, in most of the bouts I didn't take risks. I was biding my time and dealt a decisive blow, winning the bout. I should note that first of all, I sought to protect myself from injuries. On the other hand, the risk is not always justified. I forced the rival to attack - they knew that otherwise it would be difficult to score points. The head coach had also instructed me to wait in the wings. The slightest mistake could disrupt all plans. It was because of such an error that I lost one bout in the group stage. But the main thing is the result: I've got a gold medal," Rafayil said.
The winner of the first European Games insists that successes will be prolonged, "I believe that the success will continue. It's an honour to win a gold medal and then defend it. As long as I haven't run out of strength, I will sing the national anthem of Azerbaijan. 2014 was a failure for me. I was injured, had surgery twice and remained aloof from the sport. But today, I'm happy. I dedicate my victory to my mother and to all the people of Azerbaijan."
The holder of all possible awards and titles in karate is sure that the "gold" of the first European Games will play an important role in his future career.
"I won world and European championship, various prestigious tournaments. Now I also won the European Games. The medal of this competition will take a special place in my collection. It's very beautiful. We've been writing this history together. The only medal that is missing in my collection is the Olympic one. But karate, as you know, is not included in the programme of the Summer Olympic Games. If this happens once, and my age permitting, I'm happy to take part in the Olympic Games," Agayev hoped.
The award-winning karateka refrained from making any predictions about his other teammates. He just congratulated the winners and wished success to all the others: "I congratulate all the athletes who achieved success in the European Games. But I'm against condemning those who couldn't get a medal. In sports, anything can happen. Sometimes a strong athlete loses because of the slightest mistake. Some people can't express themselves due to poor mental preparedness. This shows that we must have comprehensive training. Everyone expected a gold medal from our teammate Sahin Atamov. It just didn't happen. Atamov was quite a strong athlete, he is the captain of our team. I'm sure that his victory is still ahead."
It must be noted that Rafayil Agayev was handed the gold medal personally by the head of the Organizing Committee of the first European Games, First Lady of Azerbaijan Mehriban Aliyeva.