ROK-un prezidenti Aleksandr JUKOV: "Avropa Oyunları ilə bağlı obyektlərdə bütün işlərin vaxtında və keyfiyyətlə başa çatdırılacağına heç bir şübhəm yox idi"
Rusiya yığması "Bakı-2015" birinci Avropa Oyunlarına ən çox nümayəndə ilə qatılmış komandalardan biridir. Onun tərkibində 317-si Olimpiya idman növü təmsilçisi olmaqla, 367 idmançı yer alıb. Rusiyadan Bakıya 6 Olimpiya çempionu da gəlib. Rusların iddiası çox böyükdür - komanda hesabında birinci yer.
Rusiya Dövlət Duması sədrinin birinci müavini, Rusiya Olimpiya Komitəsinin prezidenti Aleksandr JUKOV "R+"a müsahibəsində Avropa Oyunlarının Rusiya üçün önəmi, idmanı siyasi maraqlara tabe etmək cəhdləri və Rusiya-Azərabycan münasibətləri haqqında danışıb.
- Hörmətli Aleksandr Dmitreviç, Bakıda keçirilən birinci Avropa Oyunlarının açılışını və idman meydançalarının yarışlara hazırlıq səviyyəsini necə qiymətləndirirsiniz?
- Fikrimcə, açılış mərasimi Azərbaycan milli mədəniyyət və incəsənətinin elementləri ilə çox təsirli alındı. Yaddaqalan məqamlar çox oldu. Odur ki, təşkilatçıların çox gözəl işlədiklərini söyləmək olar.
İdman arenaları və obyektlərinə gəlincə, şəxsən mənim bu istiqamətdə aparılan işlərin vaxtında başa çatdırılacağına, onların keyfiyyətinin heç kəsi narazı salmayacağına heç bir şübhəm yox idi. Bakı oyunlara əla hazırlaşıb.
- Açılış mərasimində iştirak edən fəxri qonaqlar arasında Rusiya prezidenti də var idi. Vladimir Putinin Bakıya gəlməsini Azərbaycan prezidentinin Soçidə keçirilmiş Qış Olimpiya Oyunlarına yollanmasına cavab addımı sayırsınızmı?
- Hesab edirəm ki, Putinin birinci Avropa Oyunlarının Rusiyanın Milli bayramı ilə eyni günə təsadüf etmiş açılışında iştirak etməsi Vladimir Vladimiroviçin ölkənizə hörmətinin göstəricisidir. Biz Azərbaycanı əməkdaşlığın müxtəlif istiqamətləri üzrə strateji tərəfdaşımız sayırıq. Bu, siyasi və iqtisadi əməkdaşlığa da aiddir. Bizim xalqlarımızı qədim mədəni və idman ənənələri birləşdirir. Azərbaycan prezidenti İlham Əliyev bu yaxınlarda Böyük Vətən müharibəsində qələbənin 70 illiyilə bağlı tədbirlərə qatılmaq üçün Moskvaya səfər etmişdi. Odur ki, mən nəzakət naminə cavab səfərindən yox, iki ölkə arasında qarşılıqlı hörmətə əsaslanan mehriban qonşuluq münasibətlərindən danışardım.
- Soçi ilə təsadüfən paralel aparmadıq. Əsas mahiyyəti yarışda ən güclüsünü müəyyən etmək olan idmandan tez-tez siyasi intriqa, təzyiqlər və yekəxana "öyüd-nəsihət" üçün istifadə olunur. Hazırda bununla Azərbaycan üzləşib, ilyarım əvvəl isə Rusiya qarşılaşmışdı. Dünyanın idman ictimaiyyəti beynəlxalq yarışlara siyasi çalar vermə cəhdlərinə sinə gərmək iqtidarında deyilmi?
- Beynəlxalq idman ictimaiyyəti idmanın siyasətdən kənarda qalmasını vacib sayır. Bu, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin qurumun prezidenti Tomas Bax tərəfindən hazırlanmış və ötən ilin dekabrında təsdiqlənmiş yeni strategiyasının əsas məqamlarından biridir. Bu prinsip bir müddət əvvəl BMT Baş Assambleyası tərəfindən də təqdir edilib. Siyasi məqamlar idmana təsir göstərməməlidir. İdman insanların birliyinə, sülhə, qarşılıqlı hörmət və ümumbəşəri dəyərlərə əməl olunması ilə inkişafa xidmət edir. İdmanın ayrı-ayrı dövlətlərin və ya şəxslərin maraqlarına tabe edilməsi cəhdləri şübhəsiz ki, müşahidə olunur. Biz bunu yaxşı görürük. Amma hazırda belə tendensiyaların perspektivi yoxdur.
- Rusiyanın nəhəng beynəlxalq yarışlara hazırlıq təcrübəsi var. Avropa Oyunlarının Təşkilat Komitəsinin işinə rusiyalı mütəxəssislər də qoşulubmu?
- Birinci Avropa Oyunlarına hazırlığı London Olimpiadasını hazırlamış təcrübəli komanda həyata keçirir. Onunla Soçi Olimpiadasının təşkilində iştirak etmiş bəzi mütəxəssislər əməkdaşlıq edirlər. Bu, xüsusilə təntənəli açılış və bağlanış mərasimlərinin təşkililə məşğul olan mütəxəssislərdir. Onu da deyim ki, hazırda oyunlara Rusiyadan 50 könüllü də cəlb olunub. Onlar komandaların nümayəndə heyətlərinə, hakimlər korpusuna, tibbi personala kömək edir, həmçinin Azarkeşlər evində rusiyalı idmançılar üçün təbrik şənliklərinin təşkilində iştirak edirlər. Bakıda çalışan əcnəbi könüllülər arasında ən böyük heyət Rusiyaya məxsusdur.
- Müsahibələrinizin birində demisiniz ki, "Bu gün Rusiya ilə Azərbaycan arasında idman sahəsində əməkdaşlıq durmadan inkişaf edir". Misal kimi, birinci Avropa Oyunlarının medallarının Soçi Qış Olimpiadası üçün medallar hazırlamış Rusiyanın "Adamas" və Azərbaycanın "Azərsuvenir" şirkətləri tərəfindən hazırlanmasını göstərmisiniz. Bəs iki ölkənin olimpiya komitələri arasında əməkdaşlıq hansı səviyyədədir?
- Bu əməkdaşlıq ən yüksək səviyyədədir. Bizim əla işgüzar və dostluq münasibətlərimiz var. Bu, birinci Avropa Oyunlarına hazırlıq zamanı əlavə impuls qazanıb. Rusiya Olimpiya Komitəsi bu yarışları ilin idman təqviminin əsas hadisələrindən biri kimi qiymətləndirir. Bakıya bizdən Olimpiya çempionları Aliyə Mustavina və Hacımurad Qasalovun başçılıq etdiyi böyük komanda yollanıb. Son il ərzində bizim aramızda daim əlaqə olub, bir çox məsələləri müzakirə etmişik. Əməkdaşlığımız birmənalı olaraq müsbət, səmərəli xarakter daşıyır.
- ROK Avropa Oyunları ərəfəsində Bakıda Rusiya və Azərbaycan Azarkeşləri Evi açıb...
- Biz oyunlar zamanı iki ölkə azarkeşlərinin yalnız öz atletlərinə azarkeşlik etməyəcəklərini, həm də bir-birlərinə ürəkdən dəstək verəcəklərini düşünmüşük. Fikrimizcə, xalqlarımız arasında əsrlərdən gələn dostluq münasibəti, ümumi idman tarixi belə düşünməyə əsasdır. Azarkeşlər evi yalnız birinci Avropa Oyunlarının proqramına daxil edilmiş idman növləri, Rusiyanı və Azərbaycanı təmsil edən idmançılar haqda maraqlı məlumatlar əldə edə biləcəkləri məkan deyil. Ora ünsiyyət üçün, fikir və təəssürat mübadiləsi üçün də nadir məkandır.
Rusiya Olimpiya Komitəsi ölkədən kənarda ilk dəfə belə ev açıb. Hesab edirik ki, o, iki ölkənin xalqları arasında dostluq münasibətlərinin inkişafına kömək etməli, qonaqpərvərlik, mədəni əlaqələr mərkəzinə çevrilməlidir. Qonaqlar tərəfindən böyük maraqla qarşılanmış Soçidəki Azarkeşlər Evinin təcrübəsi göstərir ki, insanların belə təşəbbüslərə münasibəti çox yüksəkdir.
- Dövlət Dumasının bədən tərbiyəsi, idman və gənclərlə iş komitəsinin sədri İqor Ananski mətbuata açıqlamasında bildirib ki, Rusiya yığması bu yarışda, təxminən, 40 medala iddialıdır. Sizin proqnozunuz necədir? Rusiyanın hansı idman növlərində rəqibi yoxdur? İlk həftədə əldə edilmiş nəticələr haqqında nə deyə bilərsiniz?
- Biz komandamızın qarşısında konkret medal planı qoymamışıq. Şübhəsiz, yığmamız heyətinə və potensialına görə, "Bakı-2015"in ən güclülərindəndir. Hədəf də buna uyğundur - komanda hesabında birinci yer. Rəqabətə gəlincə, sinxron üzgüçülükdə bizimkilərin əla çıxış etdiklərini görürsünüz. Ruslar bu növdə bütün yarışları qazanıblar - 4 qızıl medal. Kişi və qadın gimnastlarımız da yaxşı çıxış edirlər. Bundan başqa, yunan-Roma və sərbəst güləşçilərimiz çox sayda medal əldə ediblər. Bəlkə də hansısa idman növünə daha çoxuna ümid edirdik, hansısa idman növündə gözlədiyimizdən daha yaxşı çıxış edirik. Hər halda, hesab edirəm ki, ilk həftə Rusiya yığmasına layiq, uğurlu keçib.
- Rusiya ikinci Avropa Oyunlarına ev sahibliyi etmək üçün ərizə verməyi düşünürmü?
- Hazırda bizim yaxın illər üçün nəhəng idman tədbirlərinin təşkilinə dair formalaşmış və kifayət qədər dolğun qrafikimiz var. Burada müxtəlif dünya çempionatlarından, o cümlədən futbol üzrə dünya çempionatından, qış Universiadasından söhbət gedir. Odur ki, Rusiya diqqətini, ilk növbədə, bu tədbirlərin təşkilinə yönəldib. Amma hazırda bizim bir sıra şəhərlərimiz istənilən miqyasda idman tədbirini ən yüksək səviyyədə təşkil etməyə qadirdir. Bunun üçün lazımi infrastruktur, idman qurğuları var. Bu məsələni müzakirə edəcəyik.
- Artıq ənənə halına çevrilmiş, payızda Moskvada keçiriləcək Rusiya olimpiyaçıları balına qonaq qismində Azərbaycan idmançıları da dəvət alacaqlarmı?

BRILLIANT PREPARATION
"We had no doubt that all work on the European Games facilities would be accomplished with high quality and on time"- Olympic Committee of Russia President Aleksandr ZHUKOV
The Russian national team is one of the largest and most representative squads at the First European Games in Baku. It comprises 367 athletes with 317 of them representing Olympic sports. Six current Olympic champions have arrived in Baku. The team's ambitions are as high: to take the first place in the team standings. Aleksandr Zhukov, first deputy head of the State Duma of the Federal Assembly of the Russian Federation and president of the Olympic Committee of Russia, has spoken in an interview with R+ about the importance of these Games for Russia, attempts to subordinate sport to political interests and Russian-Azerbai-jani cooperation.
- Dear Aleksandr Dmitri-yevich [Zhukov], what is your assessment of the opening ceremony of the First European Games in Baku and the readiness of sports venues to host the events?
- In my view, the opening ceremony was very moving and had graphic elements of Azerbaijani national culture and arts. There were many memorable moments, so I believe the organizers did a good job there.
As regards the sport arenas and facilities, I personally had no doubt that all works on them would be completed on time and nobody would have any complaints about their quality. Baku has prepared for the Games just brilliantly.
- The Russian president has become a guest of honour at the games. Do you think Vladimir Putin's arrival in Baku is a return visit of courtesy for the Azerbaijani president's participation in the Winter Olympics in Sochi?
- I believe that President Putin's participation in the opening ceremony of the First European Games held on the day of Russia's national holiday testifies to Vladimir Vladimirovich's [Putin's] respect for your country. We regard Azerbaijan as our strategic partner in many fields of cooperation including politics and economics; our peoples are united by long-standing traditions in culture and sports. President of Azerbaijan recently arrived in Moscow to attend celebrations of the 70th anniversary of Victory in the Great Patriotic War. Therefore I would rather speak about a respectful good-neighbourly relationship between our two countries, rather than a return visit of courtesy.
- The parallel with Sochi is not accidental. Sport, whose only calling is to determine the winner in peaceful competition, is once again being used for political intrigues, pressure and haughty lecturing. Azerbaijan has met with this now as Russia did one and a half years ago. Is the world sport community strong enough to counter attempts to politicize international competitions?
- In its activity, the international sports community is guided by the idea that sport should be outside politics. This is one of the key points in the strategy of the International Olympic Committee (IOC) as drawn up by IOC President Thomas Bach and approved in December last year. The same principle was approved recently by the UN General Assembly. Political aspects should have no influence on sport, the mission of which is to help unite people, promote peace and development in the spirit of mutual respect and respect for human values. Attempts to subordinate sport to the momentary interests of individual states or persons do happen, and we can see it very well, but tendencies of this kind have no prospects as of today.
- Russia has quite a lot of experience in preparations for big international competitions. Did Russian specialists join in the efforts of the European Games Organizing Committee?
- The First European Games are being prepared by an experienced team which prepared the Olympics in London. Indeed, a number of specialists who took part in organizing and holding the Games in Sochi, specifically, their opening and closing ceremonies are cooperating with the team. I can also say that 50 volunteers from Russia are involved in the Games who are helping the teams' delegations, referees and medical personnel. They are also involved in organizing ceremonies to honour Russian athletes in the Fan House. Russia has the largest representation of all foreign volunteer centres working in Baku.
- You said in one interview that "cooperation between Russia and Azerbaijan in the field of sport is continuously developing". By way of example, you mentioned the medals of the First European Games as the result of joint efforts by the Russian company Adamas which made medals for the Winter Olympics in Sochi and the Azerbaijani company Azersuvenir. At what level is cooperation going on between the Olympic committees of the two countries?
- At the highest level. We have developed excellent working and friendly relations which received an extra boost during the preparations for the First European Games. The Olympic Committee of Russia ranks these competitions among the most important ones in the sports calendar of this year. We have a very representative team sent to Baku, led by Olympic champions Aliya Mustafina and Khadzhimurat Gatsalov. We were in constant contact over the past year discussing a range of issues and I can say that the character of our cooperation is exclusively positive and fruitful.
- Ahead of the European Games, the Olympic Committee of Russia opened a house for Russian and Azerbaijani fans…
- We proceeded from the supposition that fans of our two countries would not only actively root for their own athletes in Baku but also wholeheartedly support each other. A guarantee for this is, in our view, the many centuries of friendly relations and the glorious sporting history shared by our two nations. The Fan House is not only a place where all comers can learn a lot of interesting things about the sports included in the First European Games programme and athletes representing Russia and Azerbaijan, but also a unique platform to meet people and exchange opinions and impressions.
This is the first time the Olympic Committee of Russia has made such a house outside Russia and we believe that it should contribute to the development of friendly relations between the peoples of our two countries and become a centre for hospitality and cultural relations. The experience of the Fan House in Sochi which enjoyed great popularity with guests has shown that people have much interest in such initiatives.
- Igor Ananskikh, the chairman of the State Duma Committee for Physical Culture, Sport and Youth Affairs, has told the media that the Russian national team plans to get about 40 medals. Is your outlook the same? In which sports is Russia unrivalled? What can you say about the results of the first week?
- We did not set any medal targets to the team. It is obvious that, in terms of its potential and line-up, our national team ranks among the strongest at the Games in Baku. And our goal is corresponding: to win the first place in the unofficial team standings. As for rivalry, you can see that we have excellent performances and results in synchronized swimming - four gold medals; the Russian girls won in all the events. We are glad to see our male and female gymnasts' successes. Our Greco-Roman and freestyle wrestling teams have collected a lot of awards. Somewhere, for example in the rowing events, we could probably have expected better results. Somewhere else, we performed even better than was expected. Overall, I think the first week was successful and worthwhile for the Russian team.
- Is Russia planning to submit its bid to host the Second European Games?
- At the moment, we have already drawn up a pretty tight schedule of biggest sports events for the next few years. These include world championships including the Football Cup and the Winter Universiade. This is why Russia is first and foremost focused on organizing these events. Nonetheless, a number of our cities are capable already today to hold sports events of any scale at the highest level. They have the necessary infrastructure and sports facilities. We'll discuss this issue.
- Will Azerbaijani athletes be invited as guests to the Russian Olympians' Ball which has become traditional and will be held in Moscow in autumn?