PUTİNİN PLANI NƏDİR?
Dövlət başçısı Viktor Zubkovu baş nazir təyin etməklə prezident seçkisində intriqanı qoruyub-saxladı
Rusiyada payızın ƏvvƏlini siyasi hadisələr baxımından kifayət qədər məhsuldar saymaq olar. Əvvəljə ölkədə parlament seçkisinin keçiriləjəyi tarix müəyyənləşdi, daha sonra isə hökumətin istefası və yeni baş nazirin təyin edilməsi baş tutdu.
Beşinji çağırış Dövlət Dumasının tərkibinin müəyyənləşməsi ilə bağlı əsas qalmaqallı dövr hələ qabaqdadır (bu dövr partiyaların seçkidə iştirak edəjək namizədlər siyahısını hazırlayaraq seçkiqabağı təbliğata başlaması zamanı yaşanajaq). Nazirlər Kabinetinin yeni rəhbərinin təyin olunması ilə bağlı janlanma isə artıq bir qədər səngiyib. İndi hamı hadisələrin gələjək inkişafını gözləyir. Ona görə ki, Rusiya hakimiyyətinin yuxarı təbəqələrindəki yerdəyişmələrin gələjək hadisələrin anjaq "birinji seriyası" olduğu hamıya məlumdur…
"Qeyri-peşəkarlıq və korrupsiya"
Beləliklə, sentyabrın 14-də Rusiya prezidenti Vladimir Putin 2004-jü ildən Rusiya Maliyyə Monitorinqi Federal Xidmətinə rəhbərlik edən Viktor Zubkovun baş nazir təyin edilməsi haqqında fərman imzalayıb və beləliklə də Zubkov 1992-ji ildən sonrakı müasir Rusiyanın tarixində Nazirlər Kabinetinin sayja 9-ju başçısdır. Prezidentin fərmanından bir qədər əvvəlr əvvəl isə Dövlət Duması 381 səslə Zubkovun təyinatına dəstək verib. Zubkovu yalnız Kommunist Partiyası fraksiyasından olan 47 deputat dəstəkləməyib, "Vətən" Millətçi-Xalq Birliyinin 8 üzvü isə bitərəf qalmağı lazım bilib.
Deputatlar Zubkovla tanış olmaq imkanı da qazanıblar: əvvəljə hər bir Duma fraksiyası nümayəndələri ilə ayrı-ayrılıqda ünsiyyətdə olan baş nazir postuna namizəd daha sonra bütün deputatlar qarşısında çıxış edib. Həmin vaxt hələ baş nazir vəzifəsinə namizəd (onun baş nazir təyin olunajağı heç kimdə şübhə doğurmurdu) olan Zubkov söz verdi ki, yeni hökumət prezidentin mürajiətlərində göstərilən strateci oriyentirlərə uyğun olaraq fəaliyyət göstərəjəkdir. Zubkov əsas diqqəti Rusiya üçün çox güjlü ənənəvi sahələrin - təyyarə və gəmiqayırma sahələrinin qaldırılmasına, həmçinin hərbi-sənaye kompleksinin inkişaf etdirilməsinə yönəltmək fikrindədir. Təzə baş nazir onu da deyib ki, ölkənin hazırkı makroiqtisadi siyasətinin qorunub saxlanmasının tərəfdarıdır. O, gələjəkdə vergilərin azaldılmasını vajib sayır, həmçinin hesab edir ki, Rusiya üçün prioritet istiqamət iki bəla ilə mübarizə aparmaqdır. Bu bəlaların qarşısı alınmayajağı təqdirdə, ölkə məhvə sürüklənə bilər. Zubkov əmindir ki, Rusiyanı "qeyri-peşəkarlıq və korrupsiya məhv edə bilər". Onun fikrinjə, hazırda ölkə ən çox məhz bu iki problemdən əziyyət çəkir. Məhz buna görə də baş nazirin korrupsiya və Milli Antiterror Komitəsinin yaradılması barədə qanunun qəbul edilməsi təklifi qeyd-şərtsiz dəstəklənəjəkdir. Zubkov bəzi nazirliklərə ünvanlanan tənqidlərlə razılaşıb və hökumətdə bəzi kadr dəyişiklikləri aparılajağını da bildirib.
Gözlənilməz qərar
Xatırladaq ki, Rusiya hökumətinin istefası son dəfə 2004-jü ilin 24 fevralında baş vermişdi. O zaman da ölkə prezident seçkilərinə hazırlaşırdı. Həmin vaxt Putin Mixail Kasyanovun hökumətini istefaya göndərmişdi. 2004-jü ilin 9 martında isə Nazirlər Kabinetinə rəhbərlik Mixail Fradkova həvalə edildi. Lakin o zaman baş nazirin dəyişməsi elə də jiddi aciotac yaratmamışdı. Çünki hamı bilirdi və əmin idi ki, prezident kürsüsü növbəti müddətə də V.Putinə qismət olajaq. İndi isə vəziyyət bambaşqadır. Kremlin yeni sahibinin kim olajağı hələ ki bilinmir və bu məsələ hamını narahat edir. Bir çox ekspertlərin fikrinjə, Putinin "varisi" elə prezident seçkisi ərəfəsində hökumətə rəhbərlik edən şəxs olmalıdır. Odur ki Fradkovun istefası barədə xəbər yayıldıqdan dərhal sonra yalnız Rusiya yox, bütün dünya onun yerini kimin tutajağını maraqla gözləməyə başladı.
İlk baxışdan, hər şey sadə görünürdü. Adamlara elə gəlirdi ki, baş nazir kreslosunda hökumət başçısının birinji müavini Sergey İvanov, ya da prezidentin "daha bir potensial varisi" Dmitri Medvedev oturajaq. Rusiya mətbuatı da bu məsələdə hansısa üçünjü şəxsin meydana çıxa biləjəyini gözləmir, yalnız İvanovla Medvedev arasındakı rəqabət əlamətlərinə diqqət yetirirdi. Məsələn, "Vedomosti" qəzeti bu ilin avqust-sentyabr aylarında mətbuatda Putinin Medvedevdən daha çox İvanovu önə çıxartdığını yazırdı. Bu səbəbdən də mətbuat İvanovu bu yarışın favoriti sayaraq, 2008-ji ilin prezident seçkisi ərəfəsində verilən proqnozun təsdiqlənəjəyini gözləyirdi.
Vladimir Putin isə hamını təəjjübləndirəjək qərar verməklə, gözlənilmədən "səhnə"yə indiyədək o qədər də populyar olmayan 66 yaşlı Viktor Zubkovu çıxardı. Bir qədər sonra prezident Zubkova üstünlük verməsinin səbəbini də açıqladı: Zubkov "çox yaxşı peşəkar, alijənab və sağlam düşünjəli insan"dır.
Həqiqətən də, yeni baş nazirin xidmət dəftərçəsi müsbət təəssürat yaradır. O, əmək fəaliyyətinə çilingər şagirdliyindən başlamış, daha sonra Leninqrad vilayətinin sovxozlarında və partiya orqanlarında rəhbər vəzifələrdə çalışmışdır. 2004-jü ildən isə Zubkov "maliyyə kəşfiyyatı" adlandırılan Maliyyə Monitorinqi Federal Xidmətinə rəhbərlik etmişdir. 1990-jı illərin əvvəllərində Zubkov Sankt-Peterburq meriyasında Putinin rəhbərliyi altında xariji əlaqələr komitəsində çalışmışdır. Bir sözlə, o da məşhur "Leninqrad komandası"nın yetirməsidir.
Putinin Mixail Fradkov barəsində dediklərinə görə o, heç bir təzyiqə məruz qalmadan baş nazir vəzifəsindən öz xoşu ilə gedib. Rusiyanın bütün əsas telekanalları Fradkovun istefası ilə bağlı təsirediji kadrları yayınlamışdı - Putinlə üz-üzə əyləşmiş Fradkov istefasını "ölkədə böyük siyasi hadisələrin yaxınlaşması və bununla əlaqədar prezidentə kadr siyasəti də daxil olmaqla, bütün qərarların verilməsində sərbəstlik yaratmaq istəyi" ilə əsaslandırmışdı. Putin isə etiraz etməyərək bildirmişdi ki, "artıq hamı birlikdə hökumət və idarəetmə strukturlarının seçkiqabağı dövrdə daha effektli işləməsi, onların ölkəni parlament və prezident seçkisindən sonrakı dövrə hazırlaması üçün nejə qurulması barədə düşünməlidir".
Bir qədər sonra Kreml başçısıi etiraf etdi ki, əvvəljə prezident seçkisinədək hökuməti dəyişmək fikrində deyilmiş. "Belə bir ssenari də var idi ki, 2008-ji ilin mayınadək hökumət dəyişməsin və düzünə qalsa, mənim özüm elə bu ssenarini bəyənirdim. Amma hökumət üzvləri, hər şeydən əvvəl, insandır və belə gördüm ki, onlar artıq fəaliyyətlərini zəiflədərək, seçkidən sonrakı taleləri barədə düşünməyə başlayıblar. Mənsə istəyirəm ki, hökumət, həmçinin regional və federal hakimiyyətlər seçkiqabağı dövrdən tutmuş seçki və ondan sonrakı mərhələyədək, 2008-ji ilin mart və may ayları arasında da İsveç saatı kimi işləsin", - deyə Putin qeyd edib.
İlk baxışdan, hər şey sadə və məntiqi görünür. Amma hökumət başçısının dəyişməsinə böyük marağın kökündə, hökumətə kimin rəhbərlik edəjəyi yox, 2008-ji ilin martından sonra ölkəyə kimin başçılıq edəjəyi dayanır. Məsələnin hamını maraqlandıran tərəfi də elə məhz bu məqamda ortaya çıxır.
Heç kimin gözləmədiyi hadisə
Artıq Viktor Zubkov Rusiyada keçiriləjək növbəti prezident seçkisində namizəd kimi iştirak edəjəyinin istisna olunmadığını bəyan edib. Bir qədər sonra isə Vladimir Putin də bunun mümkünlüyünü təsdiqləyib. Soçidə "Valday" diskussiya klubunun iştirakçıları ilə görüşdə o bildirib ki, "Əgər yarım il əvvəl prezidentlik üçün namizəd olmadığı, belə bir şəxsin tapılmadığı iddia olunurdusa, bu gün artıq prezidentlik postu uğrunda mübarizə apararaq qalib gələ bilən ən azı 5 namizəd var".
Təbii ki, prezident bu 5 namizədin hər birinin adını çəkməsə də, yeni baş nazirin həmin siyahıda olduğuna şübhə yoxdur. Zubkovun prezidentliyə namizədliyini irəli sürməsinin mümkün olub-olmaması barədə suala isə Putin belə javab verib: "Rusiyanın bütün vətəndaşları kimi, Zubkov da öz namizədliyini irəli sürə bilər". Təbii ki, Putinin bu posta daha kimləri layiq bilməsi bu məqamda hamı üçün maraq doğururdu. Siyasi Tədqiqatlar İnstitutunun direktoru Sergey Markovun fikrinjə, söhbət Sergey İvanov, Dmitri Medvedev, hökumət aparatının rəhbəri Sergey Narışkin və Rusiya Dəmir Yollarının və "Lokomotiv" (Mosçkva)futbol klubunun prezidenti Vladimir Yakunindən gedir.
Lakin bu, çoxsaylı versiyalardan yalnız biridir. Həmin versiyalardan bəziləri fantastik xarakter daşısa da, ağlabatanları da var. Məsələn, bəziləri əvvəlkitək prezident seçkisinin favoriti kimi İvanov və Medvedevin üzərində dayanır. Onların fikrinjə, Putin hələ ki, bu iki şəxsdən hansı birinin üzərində dayanajağını müəyyənləşdirməyib. Hökumətin istefasına gəlinjə, həmin ekspertlər hesab edir ki, bu, parlament seçkisi ərəfəsində hakim partiyaya müsbət xal gətirməyən lazımsız nazirlərdən sakit şəkildə yaxa qurtarmaq üçün lazım idi. Təsadüfi deyil ki, Zubkov da bildirib ki, "jamaatı qıjıqlandıran nazirlər yeni kabinetdə təmsil olunmayajaqlar".
Digər versiyaya əsasən Putin, həqiqətən də, "varis" seçimində Zubkova üstünlük verib və elə o da prezident seçiləjək. Yəni Putin Kremldə tam idarəolunan şəxsin qalmasını istəyir. Üstəlik, Putinə sadiq olan İvanovla Medvedev də daim yeni prezidentə "nəzarət" edəjəklər. Yeri gəlmişkən, bu iki şəxsdən birinin həmin dövrdə baş nazir olajağı da istisna edilmir (bəzi dairələr isə artıq Medvedevin komandadan kənarlaşdırılajağınıı bildirir).
Beləliklə, 4 il dinjəlmək imkanı əldə edəjək Putin (işin görünən tərəfləri Zubkov tərəfindən həyata keçirləjək), 2012-ji ildə Kremlə qayıdajaq və Soçidə keçiriləjək Olimpiadanı məhz prezident kimi açajaq.
Bu variantda "alt versiya" da mövjuddur. Hadisələrin bu jür inkişaf edəjəyini düşünən ekspertlər iddia edir ki, Zubkov prezident seçildikdən bir müddət sonra səhhətilə əlaqədar (hər halda, onun 66 yaşı var) vaxtından əvvəl istefa verəjək və bundan sonra Vladimir Putin yenidən Kreml sahibi postuna qayıdajaq. İstənilən halda, Rusiya Konstitusiyasının bir nəfərin ardıjıl olaraq iki prezidentlik müddətində ölkəyə rəhbərlik etməsini qadağan edən maddəsinin tələbləri pozulmayajaq. Yəni Putin üçünjü dəfə "sələf-xələfindən" sonra prezident seçiləjək.
Yeri gəlmişkən, ekspertlər artıq yeni baş nazirin elan etdiyi "korrupsiya ilə mübarizə" məsələsii Zubkovun prezident seçilməsinə yardım göstərəjəkdir. Baş nazirin Maliyyə Monitorinqi Federal Xidmətinin rəhbəri postunda bu sahədə əldə etdiyi informasiyaların bu məqamda yerinə düşdüyünü də qeyd etmək lazımdır.
Bütün bunlarla yanaşı, Rusiya mətbuatı Putinin bütün çıxışlarını diqqətlə izləyir və məhz bu çıxışlar zamanı prezidentin təsadüfən (və ya bilərəkdən) bundansonrakı proseslər haqqında nəsə söyləyə biləjəyini gözləyir.
Putinlə "Valday" diskussiya klubunda söhbətdən sonra Vaşinqtonun "Heritage Foundation" fondunun analitiki Ariel Koen "Reuters"ə bildirib ki, Kreml sahibi növbəti prezidentin fəaliyyət müddətinin bitməsindən sonra, yəni 2012-ji ildə yenidən dövlət başçısı vəzifəsini tuta biləjəyini istisna etməyib. Təbii ki, bu məlumat dərhal dünyanın informasiya agentliklərinin əsas xəbərlərindən birinə çevrilib. Lakin bir qədər sonra Putinlə Soçidəki görüşdə iştirak edən ABŞ-ın Dünya Təhlükəsizlik İnstitutunun Rusiya və Avrasiya proqramlarının direktoru Nikolay Zlobin məsələyə bir qədər aydınlıq gətirib. Onun sözlərinə görə, həmin görüşdə Putin 2008-ji ildə vəzifədən getdikdən sonra nə ilə məşğul olajağını hələ bilmədiyini söyləyib. Zlobin bildirib ki, prezident "2012-ji ilədək özünə hansısa maraqlı iş tapajağını" deyib. "Putin onu da bildirib ki, yeni prezident hazırki siyasətinin xalqın böyük hissəsi tərfindən dəstəkləndiyini nəzərə alaraq, onunla məsləhətləşməli olajaq", - deyə Zlobin qeyd edib.
Qərb curnalistlərinin nətijə çıxartmaqda tələskənliyə yol verdiklərini "Kommersant"ın xüsusi müxbiri Andrey Kolesnikov da bildirib - Soçidə qapılar arxasında keçirdiyi görüşdə Qərb curnalistləri ilə yanaşı, Kolesnikov da iştirak edib. Onun fikrinjə, Qərb mətbuatı "öz fikrini həqiqət kimi qələmə verib". "Putin özünün mümkün prezidentliyi haqqında sualı javablandırarkən bir qədər zarafata yol verib, Qərb curnalistləri isə nədənsə bu zarafatları onun 2012 və ya 2016-jı ildə yenidən Kremlə rəhbərliyə qayıtmaq istəyi kimi qəbul ediblər. Lakin Putinin javablarında onun yenidən prezident olmaq istəməsinə dair konkret fikir yoxdur. Görüşün bəzi iştirakçıları, əksinə, belə qənaətə gəlib ki, Putin yenidən prezident olmaq istəyində deyil. Amma onu da vurğulayıb ki, Putinin böyük siyasətdən çəkilmək fikri yoxdurl və ölkədə siyasi proseslərə təsir edəjək, amma öz mövqelərini möhkəmləndirmək məqsədi güdməyəjək", - deyə Kolesnikov qeyd edib.
Şahidlərin sözlərinə görə, prezidentin Soçidəki iqamətgahında keçirilən görüşdə Putinin gələjəkdə prezident vəzifəsinə qayıtmasına dair söhbət "Qardaş-2" filmindəki ifadə ilə tamamlanıb. "Qələbəni güjlü olan yox, doğru olan qazanajaq", - deyə Kreml sahibi söhbəti tamamlayıb.
Nikolay Zlobinin sözlərinə görə, görüşdə Putin "Vahid Rusiya" partiyası haqqında da maraqlı fikir səsləndirib. O, partiyanın fəaliyyətinin davam etdirilməsinə yalnız onun qarşıya qoyduğuvəzifələrin öhdəsindən gələjəyi təqdirdə dəstək verəjəyini bildirib. Əgər bu, baş tutmasa prezident digər siyasi qüvvə olan sosial-demokratlara üstünlük verə bilər.Bəlkə də həmin qüvvə kimi "Ədalətli Rusiya" partiyası irəli çıxsın.
Bu baxımdan, ekspertlər parlament seçkisində "Vahid Rusiya"nın namizədlər siyahısına başçılıq edəjək siyasətçilərin kimliyinə diqqət yetirməyi vajib sayırlar. Çünki partiyanın qələbə qazanajağı təqdirdə, məhz siyahıya başçılıq edən siyasətçi Putin tərəfindən "varis" elan edilə bilər. Bu halda, Zubkov sadəjə hökumət başçısı kimi fəaliyyətini davam etdirərək yeni prezidentlə komanda yaratmalı olar.
Sürpriz gözləntiləri
Gözlənildiyi kimi, seçkiqabağı dövrdə "Vahid Rusiya" özünü kifayət qədər inamlı hiss edir. Ümumrusiya İjtimai Rəyin Öyrənilməsi Mərkəzinin (ÜİRÖM) apardığı son tədqiqatların nətijələrinə görə, Dövlət Dumasına seçki sentyabrın ortalarında keçirilərsə, 7 faizlik baryeri yalnız iki partiya adlaya bilər - "Vahid Rusiya" (45%) və Kommunist Partiyası (8%).
Onlara yaxın səs faizini isə "Ədalətli Rusiya" və Rusiya Liberal-Demokrat Partiyasının (RLDP) toplaması mümkündür - 7%.
Beləliklə, əgər dekabrın 2-dək situasiya dəyişməsə, qarşıdan gələn seçkidə "Vahid Rusiya" Dumada 380, kommunistlər isə 70 yer qazanajaq. Bununla yanaşı, çox güman ki, "Ədalətli Rusiya" və liberallar da parlamentə düşə bilərlər. Seçkinin nətijələrinə dair siyasətçilərlə sosioloqlar arasında fikir ayrılıqları olsa da, ümumi tendensiya qorunur: demək olar ki, hamı seçkidə "Vahid Rusiya"nın qələbə qazanajağına, onunla "Ədalətli Rusiya" arasında güjlü rəqabətin gedəjəyinə, həmçinin, sonunju ilə kommunistlərin də "jəngə girəjəklərinə əmindir. Eyni zamanda, əksəriyyət liberal partiyaların Dumaya düşə bilməyəjəyini düşünür.
Rusiyanın müasir tarixinin köhnə partiyalarından olan "Yabloko" sədrinin birinji müavini Sergey İvanenko sosioloqların gəldikləri nətijələri şərh edərkən bildirib ki, ÜİRÖM-in açıqladığı rəqəmlər reallığı əks etdirmir. Onun sözlərinə görə, "Yabloko" Dumada təmsil olunmaq üçün minimal baryeri aşmaq güjündədir. Lakin bunun üçün seçkinin nisbətən demokratik və ədalətli keçirilməsi vajibdir.
Öz növbəsində RLDP-dən olan deputat, Dövlət Dumasının beynəlxalq məsələlər komitəsi sədrinin birinji müavini Leonid Slutski əmindir ki, ÜİRÖM-in əldə etdiyi rəqəmlər birmənalı olaraq "siyasi elektoratınqeyri- fəallığı səbəbindən meydana çıxıb".
Həqiqətən də, ölkədə seçki kampaniyası hələ fəal mərhələyə qədəm qoymayıb və həmin mərhələnin başlaması ilə maraqlı hadisələrin yaşanajağı da istisna olunmur. Ən azı, qarşıdan gələn seçkidə Dövlət Dumasında yeni və gözlənilməz simaların peyda olması mümkündür. Məsələn, artıq RLDP seçki siyahısına Britaniya prokurorluğunun Rusiya xüsusi xidmət orqanlarının sabiq əməkdaşı Aleksandr Litvinenkonun qətlində günahlandırdığı Andrey Luqovoyu daxil etmək fikrindədir. "Vahid Rusiya"nın namizədlər siyahısında isə ilk üçlüyə idmançı Svetlana Curovanın düşə biləjəyinə dair fikirlər var.
Lakin bu partiyalardan heç biri Rusiya ordusundakı "dedovşina"dan əziyyət çəkərək "məşhurlaşmış" 20 yaşlı şikəst əsgər Andrey Sıçevin seçijilərə potensial təsiri ilə öyünə bilməz. Onunla Sağçı Qüvvələr Birliyi (SQB) Partiyası maraqlanır. Bu, yayda partiyanın liderləri Nikita Belıx və Boris Nemtsovun, həmçinin partiyanın seçki qərargahının rəhbəri Anton Bakovun əsgərə baş çəkməsi zamanı məlum olub.
Qeyd edək ki, Andrey internet gündəliyində ölkənin silahlı qüvvələrində "dedovşina" ilə şəxsən mübarizə aparmaq istəyində olduğunu, onun hərbi qulluqda ikən orduya rəhbərlik edən Sergey İvanovun şəxsən gözlərinin içinə baxmaq arzusunu ifadə edib. Lakin çoxları SQB-nin tapıntısını müsbət qarşılamır və hesab edir ki, bu, şikəst əsgərdən seçkiqabağı kampaniyada "qanlı piar" kimi istifadə etmək deməkdir.
Beləliklə, Rusiyada sakit "siyasi hava" hökm sürənədək, dəryada hələ neçə-neçə "siyasi gəmi" batajaq, neçəsi də səfərə çıxajaq. Hər şey hələ indii- parlament seçkisinə bir aydan bir qədər artıq, prezident seçkisinə isə yarım il qaldığı bir vaxtda başlayır.
Vladimir Putin isə bütün baş verənləri yuxarıdan izləyir. Onun hərəkətlərini əvvəljədən proqnozlaşdırmaq, açıqlamalarından isə nə demək istədiyini müəyyənləşdirmək çox çətindir. Sentyabrın əvvəllərində Rusiyada baş verənlərdən belə bir nətijəyə gəlmək olar: prezident bütün manevrlər üçün yalnız özünün ağlına gələ bilən geniş imkanlar yaradıb. Bəzi analitiklər bildirir ki, Kreml, əslində, "varis" əməliyyatına start verib.
Putinin konkret olaraq nə düşündüyü isə Dövlət Dumasına seçkinin nətijələri bilindikdən və Zubkovun hökumətə rəhbərliyinin ilk nətijələri məlum olandan sonra aydınlaşajaq.

WHAT IS PUTIN PLANNING?
By making Zubkov prime minister the Russian president is keeping up the mystery in the presidential race
Author: Irina Xalturina Baku
It has been an eventful start to the autumn in Russian politics. First, the date was set for the parliamentary elections, then the government resigned and a new prime minister was chosen. While the main excitement in electing the fifth State Duma is still to come (this will be when the parties have confirmed their election lists and started to campaign), the fuss about the new head of the Russian Cabinet of Ministers has already calmed down slightly. Everyone is waiting to see what will happen next, as it is obvious that the reshuffle in the upper echelons of Russian power is just the beginning.
Unprofessionalism and corruption
On 14 September Russian President Vladimir Putin signed a decree appointing Viktor Zubkov, since 2004 head of the Russian Financial Monitoring Service (Rosfinmonitoring), chairman of the government. He is the ninth prime minister in the history of modern Russia, that is, since 1992. An hour before the presidential decree the State Duma had approved Zubkov's appointment with 381 votes in favour. Only 47 parliamentarians from the Communist Party faction did not support the new prime minister, while eight from the Rodina (Motherland) People's Patriotic Union abstained from voting.
The deputies had the chance to get to know Zubkov when he met representatives of each Duma faction separately and then spoke before all the deputies. When he was still prime minister designate (not that anyone doubted that he would be chosen), he promised that the work of the new government would follow the "strategic guidance in the president's addresses". Zubkov is intending to concentrate efforts on reviving "traditionally powerful" sectors in Russia - aircraft manufacture and ship-building - and on developing the military-industrial complex. The new prime minister favours maintaining the country's current macroeconomic policy, envisages the need to reduce taxes in future, and also thinks that the battle against two potentially disastrous evils should be Russia's priority. He is not talking about "fools and roads" - this proverb about the nation's enemies has rather lost currency. Zubkov is convinced that "unprofessionalism and corruption can ruin Russia" - this is the country's main misfortune and is causing the most suffering. This is why the premier's proposal to adopt a law on corruption and create a national anti-corruption committee will be supported unconditionally. Zubkov also agreed with the criticism of a number of ministries and made it plain that there will be personnel changes in the government.
No-one guessed
The last time a Russian government resigned was on 24 February 2004 when, also on the eve of presidential elections, Putin dismissed Mikhail Kasyanov's cabinet. On 9 March 2004 Mikhail Fradkov was appointed chairman of the government. The change in the head of the cabinet did not cause such a furore at the time, as it was clear that Putin himself would remain president. Now no-one knows who will be the new Kremlin boss and this is troubling everyone. Many experts think that whoever heads the Russian Federation government on the eve of presidential elections must subsequently become Putin's "successor". So as soon as Fradkov's dismissal became known, not only Russia, but the whole world froze in expectation.
Everything seemed very simple - First Deputy Premier Sergey Ivanov or the other first deputy premier, Dmitriy Medvedev, had long been tipped for the job of prime minister and were already being measured up for the president's seat. The Russian media hardly considered the possibility of the emergence of other candidates and paid attention only to the signs of competition between Medvedev and Ivanov. Vedomosti newspaper pointed out that in August and September Ivanov had featured in reports with Putin far more than Medvedev. Bets were, therefore, placed mainly on Ivanov and everyone was just waiting for their conjecture to be confirmed and the name of the favourite in the 2008 presidential race to be known for sure.
But Vladimir Putin caught everyone out - the previously not too popular Viktor Zubkov, 66, shot onto the stage like a comet, taking the second most important post in the state. Putin said later that he had chosen Zubkov because he is a "brilliant professional, a decent, right-thinking person". The new Russian premier's CV really is impressive - he began his career as a humble apprentice metal worker, then he took managerial positions in state farms and party bodies in Leningrad Region and from 2004 was head of the Russian Financial Monitoring Service, the federal service that is dubbed "financial spying". In the early 1990s Zubkov worked under Putin's leadership in the committee for external relations of the St Petersburg mayor's office. So he is also a graduate of the famous "Leningrad team".
As for Mikhail Fradkov, there was no pressure on him and he left of his own accord, Putin stressed. A touching scene of civic consciousness was shown on all the main Russian TV channels - sitting opposite the president, Fradkov explains his resignation "by the approaching major political events in the country and the desire to give the Russian president complete freedom in decision-making, including in personnel decisions". Putin did not contradict him and said that "now everyone must think together about how to build the structure of power and management so that they better suit the election periods and prepare the country for the post-parliamentary and presidential election period in March 2008". Later the Kremlin chief also explained that he did not initially intend to change the government before the presidential elections. "A scenario was possible in which the government would not be changed until May 2008, and I would have liked the situation to have developed according to this scenario. Unfortunately, members of the government are first of all people. I saw that they were easing off the pedal in their work today and had already begun to think more about their personal fates after the elections. I would like the government in Moscow and the regional and federal authorities to tick like a Swiss watch, without stopping, right up to the elections, during the elections and after the elections and during the period between March and May 2008," Putin said.
Everything seemed perfectly clear and logical. But the enormous interest in the change of the head of government was not the result of concern about who would lead Russia's ministries, but of the desire to know who would lead Russia itself after March 2008. So the most interesting phase is just beginning.
Main mystery
Viktor Zubkov has not ruled out the possibility that he will stand in the forthcoming presidential elections in Russia. A short while later Vladimir Putin himself confirmed the possibility. Meeting members of the Valday discussion club in Sochi, he said that "if people said 12 to 18 months ago that there was no-one to elect as president, there was a tabula rasa, then now there are at least five people who can compete for the post of president and stand a chance of winning". Of course, the five people were not named but it emerged that the new prime minister was on the list. Asked whether Zubkov could put forward his candidacy in the presidential elections, the head of state replied that he could like any Russian citizen. Of course, everyone wanted to know who Putin would consider a worthy president. For example, the director of the Political Research Institute, Sergey Markov, suggested that the other four on the list were Sergey Ivanov, Dmitriy Medvedev, Sergey Naryshkin, head of the government apparatus, and Vladimir Yakunin, president of Russian Railways and of the Lokomotiv football club in Moscow.
However, this is just one theory among many. Many of the theories are bold and even fantastic, but nevertheless deserve attention.
For example, some people think that Medvedev and Ivanov remain favourites for president, while Putin just has to decide which of them to make his successor. The government's resignation was necessary as a way to get rid of unsuitable ministers without fuss whose presence in office would not boost the ruling party's chances in the parliamentary elections. Zubkov himself said that "those ministers who are rejected by the people and their right to conduct past policy will not be in the new cabinet".
Another theory says that Putin really is counting on Zubkov and he will become president. Putin intends to put someone in the Kremlin that he can control completely, under the watchful eye of the loyal Ivanov and Medvedev, one of whom might become prime minister after all (however, Medvedev is now expected to be sidelined from the team). Four years later, Putin, refreshed after his break (at least, since Zubkov will be carrying out the public side of the work), will return to the Kremlin and he himself, as president, will open the Winter Olympics in Sochi.
There is a secondary theory to the above scenario. Its adherents say that once Zubkov has become president, he will resign after some time voluntarily on health grounds (he is already 66 after all) and then Vladimir Putin will return. What is important is that the clause in the Russian Constitution that one person cannot be president for more than two consecutive terms will have been observed. Putin will become president for a third time but after his "successor-predecessor". Experts think that the "fight against corruption" is the element that could help Zubkov become president. And there can be no doubt that information gained as head of the Russian Financial Monitoring Service could come in very handy.
With such intriguing hypotheses the media is now catching and carefully analysing every remark by the Russian president in case by chance (or not) he drops a hint about his future activities. After Putin's meeting with the Valday discussion club, Ariel Cohen, senior analyst at Washington's Heritage Foundation, told Reuters news agency that the Kremlin chief "did not rule out standing for president again" after the end of the next head of state's term in 2012. Of course, this report flew across the news wires worldwide. However, later the director of Russian and Eurasian programmes at the USA's World Security Institute, Nikolay Zlobin, who took part in the Sochi meeting, explained to everyone that the president was more ambivalent. The current head of state allegedly said that "he does not yet know what he will do" after leaving his post in 2008. Nevertheless, Putin, Zlobin says, promised "to find something interesting for himself by 2012". According to Zlobin, the president also said that "the new president would have to consult him and take into account the fact that his course was supported by the majority of the people". The fact that Western journalists had been hasty in drawing conclusions was confirmed in an interview with Gazeta.ru by Kommersant's special correspondent Andrey Kolesnikov, who had been present at the Bocharov Ruchey residence in Sochi during the president's meeting with the Valday discussion club and Western journalists that took place behind closed doors. He thought that the Western media "simply saw things the way they wanted to". "Asked about his possible presidency, Putin was rather laughing it off, and my Western colleagues might have concluded from this that he was not ruling out his return to the presidency in 2012 or 2016. However, he did not say specifically whether he would come back or not. Some participants in the meeting formed the impression that Putin did not want to come back at all. He said that he does not intend to disappear from big-time politics and would certainly influence the country's political life without pursuing any aim of increasing his own power," Kolesnikov said.
Witnesses also reported that President Putin ended the conversation about the future with a phrase from the cult film Brother-2 (Brat-2): "Who wins is not whoever has force behind them, but whoever has the truth." Nikolay Zlobin said that the Russian leader also made a very interesting remark about the United Russia party, for whom the president sees a future only if they manage to achieve their objectives. If they do not, Putin is predicting the emergence of another force - social democratic - and this might be the Just Russia party.
It is worth noting in this regard that several experts advise keeping a close watch on the politician who leads the United Russia list in the elections. If United Russia wins, this person could be declared the uncontested successor to Vladimir Putin on the grounds of popular choice. Then Viktor Zubkov could well remain head of the government, making a coordinated team with the president, whoever he may be.
Expecting surprises
United Russia is feeling quite confident, as might be expected. According to the results of the most recent research by the Russia-Wide Centre for the Study of Public Opinion (VTsIOM), only two parties, United Russia (45 per cent) and the Communist Party of the Russian Federation (8 per cent), could pass the 7-per-cent barrier to get into the State Duma if elections were held in mid-September. Just Russia and the Liberal Democratic Party are also close to the 7-per-cent barrier. If the sociologists are right and the situation does not change by 2 December, then United Russia could get 380 seats in parliament and the Communist Party 70. Just Russia and the Liberal Democrats probably will manage to get into the Duma though. However, the predictions of political scientists and sociologists about the parliamentary election results do vary. Although there are common trends - almost everyone talks about victory for United Russia and fierce competition between them and Just Russia and between Just Russia and the Communist Party. Almost everyone doubts that liberal parties will make it into the Duma.
Meanwhile, Sergey Ivanenko, the first deputy chairman of one of the oldest parties in modern Russia, Yabloko, said when commenting on the pollsters' work that VTsIOM's statistics do not give the real picture. He said that it was well within Yabloko's powers to get over the barrier. But for this the elections have to be relatively fair and relatively free. For his part, a Liberal Democrat deputy, the first deputy chairman of the State Duma's committee for international affairs, Leonid Slutskiy, said confidently that "these statistics are the result of the relative inactivity of the political electorate". The election campaign is not even actively under way yet in Russia and it promises much that will be of interest. At the very least, new, unexpected faces could appear in the State Duma. For example, businessman Andrey Lugovoy is second on the Liberal Democrats' list - the very same Lugovoy who is wanted by the British prosecutor on suspicion of involvement in the murder of former Russian special agent Aleksandr Litvinenko, who was poisoned by a radioactive substance in a London hotel in 2006. There have been rumours for some time that sportswoman Svetlana Zhurova could be in United Russia's top three. None of them can boast such potential influence on the voters as crippled soldier Andrey Sychev, 20, known throughout the world as a victim of bullying in the Russian army. The SPS party (Union of Right-Wing Forces) is interested in him. This emerged in the summer when the leaders of the right-wingers, Nikita Belykh and Boris Nemtsov, and the party's campaign manager Anton Bakov visited the lad. Andrey has been writing for a long time in his Internet diary that he wants to fight bullying and dreams of looking Sergey Ivanov in the eye, as he was responsible for the army at the time that Sychev served. However, many people do not approve of the SPS's find and describe using the crippled soldier in their election campaign as "bloody PR". Many political ships will sink or sail away before political calm sets in in Russia. Everything is just beginning - there is more than a month to go until the parliamentary elections and six months to the presidential poll.
Vladimir Putin is looking down on all this from on high. His actions are very difficult to predict and his remarks sometimes very difficult to decipher. Only one conclusion can be drawn for certain from all that has happened in Russia in the first half of September - the president has left himself plenty of room for any manoeuvre that might occur to him. Some analysts say that the Kremlin has practically begun Operation Successor. What exactly Putin is planning will be revealed only after the results of the State Duma elections are known and when Viktor Zubkov's premiership begins to bear its first fruits.