Çərşənbə axşamı, 21:36
Sentyabrın 17-də Azərbaycan üçün ilin əsas idman hadisələrindən biri başlayacaq. Söhbət planetin güclülərinin qatılacağı sərbəst, yunan-Roma və qadın güləşi üzrə dünya birinciliyindən gedir. Yarışın fərqli cəhəti ondadır ki, idmançılar burada yalnız dünya çempionu adı uğrunda deyil, həm də Olimpiadaya qatılmaq haqqı verən lisenziya uğrunda mübarizə aparacaqlar. Bu səbəbdən DÇ-2007 bütün yığmalar, həmçinin mundialdan maksimum nəticə ilə ayrılmaq istəyən ev sahibi üçün böyük əhəmiyyət kəsb edir.
"Qızıl" üçün zəmin
Azərbaycanlı idmançılardan Pekinə vəsiqə qazananlar, əsasən, sərbəst güləşçilər və "klassiklər" olmalıdır. Bununla yanaşı, komanda minimumla kifayətlənməyərək ən yüksək yerlər uğrunda mübarizə aparacaq. Bunun üçün isə lazımi imkanlar var. Xüsusilə, yunan-Roma güləşçilərinin tərkibindəki güclü "dördlük" ümidlənməyə əsas verir. Söhbət ötən ilin yekunlarına görə, Azərbaycanın ən yaxşı idmançısı Rövşən Bayramov (55 kq), Avropa çempionu Vitali Rəhimov (60 kq), Afina Olimpiadasının qalibi Fərid Mansurov (66 kq) və Daşkənddə keçirilən qran-pridə qızıl medal qazanmış İlqar Abdulovdan (74 kq) gedir.
Millinin baş məşqçisi Elçin Cəfərov hesab edir ki, son illər əldə edilən uğurun əsas səbəblərindən biri kollektivdə mövcud olan yüksək səviyyəli nizam-intizamdır. "Biz ciddi rejimdə işləyirik və belə rejimə heç də hamı dözmür. Hətta vaxtilə bəzi məşhur güləşçilərlə yollarımız ayrılmalı olub, bəziləri təlimlərdən kənarlaşdırılıb, digərlərinə isə xəbərdarlıq olunub. Bununla da komandada nizam-intizam yaradılıb. Eyni zamanda kollektivdə dostluq münasibətləri və sağlam atmosfer də hökm sürür", - deyə baş məşqçi bildirib. - "Bizdə uşaqlar çox gəncdirlər və ən yaşlısının 25 yaşı var. Onlar uğura tərəf 5 yaşından hərəkət etməyə başlayıblar və həmin vaxtdan müxtəlif beynəlxalq startlarda,  texniki-taktiki və fiziki təlimlərdə iştirak ediblər. Biz hər bir güləşçiyə inanırıq və özünü yaxşı tərəfdən göstərməsi üçün ona şans yaradırıq".
Bu gün Azərbaycan "klassikləri" ciddi rəqib hesab olunurlar və bir sıra yığmalar onları öz komandalarında görmək istəyir. "2006-cı ilin dünya çempionatından sonra bir sıra federasiyaların rəhbərləri mənə müraciət edərək atletlərin dəyişdirilməsi təklifi ilə çıxış ediblər. Onlar bizdə eyni çəkidə iki dünya səviyyəli güləşçi - Fərid Mansurov və Hüsaməddin Rəcəbovun çıxış etdiyini bildirərək, idmançılardan birinin onlara verilməsini istəyirdilər. Əvəzində isə bizim problem yaşadığımız ağırçəkili döyüşçüləri təklif edirdilər. Lakin  yetirmələrimizi dağıtmaq fikrində deyilik və belə təkliflərdən heç birini qəbul etməyəcəyik", - deyə E.Cəfərov qeyd edib. - "Rusiya, İran, Türkiyə və digər ölkələrdən olan çox sayda mütəxəssislər bizim idmançılarımızla hesablaşır və Azərbaycanın "klassik güləş"inin inkişafda olduğunu anlayırlar".
Lakin millidə ağır çəkidə daxili rəqabətin olmaması da faktdır. Bu, komandanın əsas problemlərindən biridir və bu səbəbdən də məşqçilərin legionerlərə üz tutmaqdan başqa çıxış yolu yoxdur. Dünya birinciliyinin Bakıda keçiriləcəyini nəzərə alsaq, ev sahiblərinin yarışa mümkün qədər tam heyətlə çıxması laxımdır. Amma say heç də keyfiyyətə zəmanət vermir...
Çempionatın məğzi
Mundiala əlavə ajiotaj verən daha bir məqam Ermənistan millisinin Azərbaycana gəlməsilə bağlıdır. Azərbaycan böyük beynəlxalq yarışlara ev sahibliyi edən ölkə kimi, bu turnirin də bütün iştirakçılarının, həmçinin erməni nümayəndə heyətinin təhlükəsizliyinə tam təminat verib. Bununla yanaşı, bir neçə ay əvvəl Ermənistanın Güləş Federasiyasının nümayəndələri Bakıya gələrək, yenidən təhlükəsizliyə zəmanət məsələsini qaldırıb və müsbət cavab alıblar. Artıq Ermənistanın sərbəst və yunan-Roma güləşçilərinin tam tərkibdə Azərbaycana gələcəkləri məlumdur.
Azərbaycan yığmasına qayıdaraq, qeyd etmək lazımdır ki, bu çempionat sərbəst güləşçilər, daha dəqiqi, kollektivin uzun illərdir lideri olan Namiq Abdullayev (55 kq) üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyacaq. Belə ki, o, uzun illərdir dünya çempionu titulu uğrunda mübarizə aparsa da, hələ ki bu istəyinə çatmayıb. Odur ki Olimpiya çempionu və dəfələrlə Avropa birincisi olmuş Abdullayev üçün Bakı mundialında qızıl medal qazanmaq prioritet olacaq. Yaşının çoxluğuna baxmayaraq, o, hələ də yaxşı nəticələr göstərir və ötən il dünya üçüncüsü və Avropa ikincisi olması da deyilənlərə sübutdur.
Digər tərəfdən, millinin hazırkı məşqçisi Yaqub Məmmədov komandanın heyətini xeyli "qarışdırıb" və oraya legionerlər dəvət edib ki, bu da yığmanın potensialını kifayət qədər artırıb. Xüsusilə, Xetaq Qazyumovun (96 kq) Almaniya və Polşada keçirilən qran-prinin qalibi olmasını, Novruz Temrezovun (84 kq) Varşavada ilk yeri tutmasını, Elnur Aslanovun (74 kq) və Əli İsayevin (120 kq) ilk üçlükdə qərarlaşmasını qeyd etmək olar. Məşqçi hesab edir ki, onun yetirmələri "doğma divarlar arasında" lazımi qədər uğurla çıxış etmək və çoxlu sayda olimpiya lisenziyası qazanmaq iqtidarındadırlar. "Bizim bərabər və stabil komandamız yaranıb. Yüngül və orta çəkilərdə olduğu kimi, ağır çəkidə də güclü güləşçilərimiz var. Ümumilikdə, mən uşaqların işlərinə yanaşmalarından razıyam", - deyə Y.Məmmədov bildirib.
Qeyd edək ki, sərbəst güləşçilərimizin əsas rəqibləri Bakıya yeni heyətlə gələcək Rusiya idmançıları olacaq. Rusiyanın yeni millisinə uzun illərdir öz çəkilərində lider olan idmançılar daxil edilməyib. Söhbət altıqat dünya çempionu Buvaysar Saytiyev (74 kq-dək), Olimpiya oyunlarının mükafatçısı, ikiqat dünya çempionu Sajid Sajidov (84 kq-dək) və dünya çempionu Kuramaqomed Kuramaqomedovdan (120 kq-dək) gedir. Lakin belə məşhur pəhləvanların millidə olmamasına baxmayaraq, Bakıya Rusiyadan kifayət qədər güclü və qarşısına böyük hədəflər qomuş yığma gələcək. Başqa cür ola da bilməz. Belə ki, mundial ilk lisenziyalı yarış olacaq ki, əksər yığmalar minimum məqsədə məhz Bakıda çatmağa çalışacaq. Yarışda öz çəki kateqoriyasında ilk səkkiz yeri tutan atletlər Pekinə vəsiqə qazanacaq. Ümumilikdə isə, Azərbaycanda Olimpiadaya 56 sərbəst və o qədər də "klassik" güləşçi, üstəlik, 32 qadın idmançı vəsiqə əldə edəcək.
Yeri gəlmişkən, Bakıda keçirilən mundialda qadın güləşçilərimizin uğurlu çıxışı halında Azərbaycan ilk dəfə olaraq Olimpiadada zərif cinsdən olan güləşçilərlə təmsil oluna bilər. Qeyd edək ki, indiyədək cüdoda kifayət qədər uğurlu çıxış edən Sona Əhmədova da güləş üzrə yığma komandanın heyətinə qatılıb. Onun indiyədək qazandığı mükafatlar arasında gənclər arasında Avropa çempionu adı da var. Lakin Sona döyüşün başqa növündə gücünü sınayaraq, beynəlxalq turnirlərin hansındasa qələbə qazanmaq fikrindədir.
Mundialın təşkilatçılığı məsələsinə gəlincə, qeyd etmək lazımdır ki, artıq Azərbaycan belə nüfuzlu yarışları keçirmək təcrübəsinə malikdir. 2002-ci ildə Bakıda sərbəst güləş üzrə Avropa birinciliyi, bir neçə il sonra isə Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində komandalı Dünya Kuboku keçirilib ki, bu yarışda qələbəni döşək sahibləri əldə edib. Bir il əvvəl isə məhz Bakıda Qran-pri yarışının finalı baş tutub və orada da yerli pəhləvanlar yüksək səviyyədə çıxış ediblər. Bununla yanaşı, mundial tamamilə başqa yarışdır və burada mübarizə əzmi bir çox digər beynəlxalq turnirlərlə müqayisədə daha böyük olur. Azərbaycanlı güləşçilər isə ən yüksək hədəflərə nail olmaq gücündə olduqlarını dəfələrlə sübut ediblər. Atletlərimizin bu dəfə də qarşıya qoyulan məqsədlərə çatacaqlarına şübhə etməyə ehtiyac yoxdur.

THE ROAD TO BEIJING PASSES THROUGH BAKU
The main sporting event of the year in Azerbaijan will begin on 17 September - the Senior World Championship in Freestyle, Greco-Roman and Women's Wrestling which will attract the planet's best athletes. This competition is unusual in that the wrestlers will be competing not just for World Championship medals but for Olympic licences. The 2007 World Championship is, therefore, especially important for all the teams, without exception, including the hosts who are trying to extract maximum benefit from it.
Chances of gold
Our freestyle and classic wrestlers should be the main recipients of tickets to Beijing, but the team does not plan to think small and will compete for the top places. It has all the requirements for this, especially the Greco-Roman wrestlers where a quartet of leaders stand out - Azerbaijan's best sportsman last year, Rovsan Bayramov (55 kg), European champion Vitaliy Rahi-mov (60 kg), Olympic champion in Athens Farid Man-surov (66 kg) and gold medallist at the Tashkent Grand Prix, Ilqar Abdulov (74 kg).
The team's main trainer, Elcin Cafarov, said the iron discipline in the squad was one of the main reasons for the success of recent years. "We have a strict regime which not everyone can cope with. In our time we have even had to say farewell to some famous wrestlers - some were released from training camps, others warned," Cafarov said. "This is how we managed to achieve discipline in the team, which at the same time has a healthy, friendly atmosphere. Our lads are very young - the oldest is 25. They have been working for their success for around five years, taking part in many training camps in technique and tactics and physical preparation and in different international events. And we believe in every wrestler and give him a chance to show himself in the best light."
Azerbaijan's Greco-Roman wrestlers are today considered to be serious opponents - some teams have wanted to see Azerbaijani wrestlers in their own squads. The trainer said: "After the 2006 World Championship the heads of several national federations approached me and suggested 'swapping' athletes. They said that we had two world class wrestlers in one weight category - Farid Mansurov and Xusametdin Racabov - and asked us to give up one of them. In return they were ready to give us one of their heavyweights as we have problems in this category. But we refused, as we do not intend to disperse our trainees and are not going to give anyone anything. Many specialists from Russia, Iran, Turkey and other countries respect our sportsmen and understand that the Azerbaijani school of 'classical' wrestling is on a high today."
It is striking that there are no local heavyweight competitors in our squad. This is one of the main problems in the team, so the trainers have no option but to turn to foreign athletes. Since the World Championship is taking place in Baku, it is incumbent on the hosts to put out as full a team as possible, although quantity does not always guarantee quality.
Championship spirit
The attendance of the Armenian team is causing quite a stir ahead of the World Championship. As behoves a country hosting a major competition, Azerbaijan has offered security guarantees to all the participants, including the Armenian delegation. Several months ago representatives of the Armenian federation came to Baku and received affirmative answers to their questions about guarantees. The Armenians will bring a full complement of freestyle and Greco-Roman wrestlers to Baku, which means that it will be a large delegation.
Returning to the Azerbaijani team, this will be a special championship for the freestyle wrestlers and especially the squad's leader for many years, Namiq Abdullayev (55 kg). He has been working towards winning the world title for many years but has not yet managed to do it. So victory in Baku is a priority for the Olympic champion and many times European champion. Despite his age, the athlete is still getting top results, coming third in last year's World Championships and second in Europe.
On the other hand, the team's current helmsman, Yaqub Mammadov, has significantly shuffled the squad and brought in several foreigners who have upped the team's potential. Xataq Gazumov (96 kg) won the Grand Prix in Germany and Poland, Novruz Temrezov (84 kg) won in Warsaw while Elnur Aslanov (74 kg) and Ali Isayev (120 kg) completed the top three. Their trainer thinks that his team will be able to compete successfully at home and win as many licences as possible. "We have an even, balanced team - there are strong wrestlers in both the light and heavyweight categories. Overall I'm satisfied with the lads' approach," Mammadov said.
Russian wrestlers, who are coming to Baku in a revitalized team, will be our freestyle wrestlers' main opponents. Some of the leaders in their weight categories for many years did not get into the team: twice Olympic champion and six times World champion Buvaysar Saytiyev (up to 74 kg), Olympic medallist, twice World champion Sazhid Sazhidov (up to 84 kg) and World champion Kurma-gomed Kurmagomedov (up to 120 kg). Despite the absence of these titled wrestlers, a strong squad is coming to Baku, able to achieve high objectives. It could not be any other way, as the World Championship is a licensed competition and many teams want to achieve their minimum objectives in Baku. The athletes who take the top eight places in their weight categories will get a pass to Beijing; 56 freestyle wrestlers, the same number of Greco-Romans and 32 women wrestlers will get a precious pass to Beijing.
Women wrestlers could represent Azerbaijan in the Olympics for the first time, if they are successful in Baku. Sona Ahmadli, until recently a successful judo competitor, has joined the team. She has medals from the European youth championship, but Sona decided to try her strength in a different type of combat and became an international medal winner.
Azerbaijan already has experience in holding such prestigious tournaments. The European Freestyle Wrestling Championship was held in Baku in 2002, while a few years later the Heydar Aliyev Sport and Concert Complex hosted the World Team Championship, which the hosts won. A year earlier the Grand Prix final took place in Baku and again our wrestlers gave excellent performances. However, the World Championships are a competition of an entirely different order and the competitive spirit here is different from many other international events. But Azerbaijani wrestlers have shown often that they are able to achieve the highest objectives. And you can have no doubt that they will reach their aims.