Amea radiasiya problemləri institutunun direktoru, professor Adil Qəribov hesab edir ki, Azərbaycanda atom-elektrik stansiyasının yaradılması barədə düşünmək lazımdır
Bu gün Azərbayjan təkjə iqtisadi və siyasi  istiqamətdə deyil, elmi istiqamətdə də inkişaf edən dövlətdir. Elmi baxımdan əsaslandırılmış yanaşma həyat fəaliyyətinin bir çox sahələrinə tətbiq edilməlidir. Bununla əlaqədar, ölkənin akademik elitasının öhdəsinə qoyulan ən önəmli missiyalardan biri də Azərbayjanın enerci potensialının hesablanmasıdır. Burada AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutu önəmli rol oynayır. İnstitut ölkədə MAQATE (Beynəlxalq Atom Energetikası Agentliyi) ilə birlikdə bir sıra çox önəmli layihə gerçəkləşdirib. Adıçəkilən qurumun direktoru Adil Qəribovla söhbətimiz də elə bu məsələlər barədə oldu.
-Məlumdur ki, MAQATE ilin sonuna qədər Azərbayjana maliyyə yardımı planını açıqlamağa hazırlaşır. Söhbət təqribən hansı məbləğdən gedir və bu yardım hansı layihələr üçün ayrılajaq?
-2002-ji ildən MAQATE üzvü olan Azərbayjan həmin təşkilatla müxtəlif istiqamətlərdə əməkdaşlıq edir. Bunlar əsasən humanitar sahələri - səhiyyəni, ölkənin tənzimləyiji orqanlarının yaradılmasını və s. ehtiva edir. MAQATE konvensiyası çərçivəsində əməkdaşlığımızın digər əsas istiqamətləri Azərbayjanın radiasiya və nüvə təhlükəsizliyi, nüvə terrorçuluğu ilə mübarizədir.
Bu gün daha bir sevindiriji fakt MAQATE-nin Azərbayjandakı layihələrin həyata keçirilməsinə ayırdığı maliyyə yardımının ilbəil artmasıdır. Bunun əsas səbəblərindən biri ölkədə sabit iqtisadi və siyasi durumun bərqərar olmasıdır. MAQATE-nin 2 ilinin bir il kimi sayıldığını nəzərə alsaq, qeyd etmək lazımdır ki, ayrılan maliyyə yardımları həjminə görə keçən ildən Azərbayjanın qonşu dövlətləri arxada qoyduğunu demək mümkündür.
Hazırda Azərbayjanda MAQATE ilə birlikdə 5 layihə gerçəkləşdirilir ki, bunlardan ikisi səhiyyə ilə  onkoloci xəstəlik ojaqlarının şüalandırılması üçün yeni tipli sürətləndirijilərin yaradılması ilə bağlıdır. Bu sürətləndirijilər digər orqanlara, sağlam hüjeyrələrə təsir göstərməyən istiqamətlənmiş nöqtəvi şüalanmanı təmin edən səmərəli avadanlıqdır. Layihə Azərbayjan üçün çox önəmlidir. Belə avadanlığın dəyəri 1 mln. 300 min dollar jivarında qiymətləndirilir. Bu məqsədlə vəsaitin bir hissəsini Azərbayjan, digərini isə MAQATE ayırıb. Bununla əlaqədar, Onkoloci Mərkəzin direktoru, akademik Jəmil Əliyevin böyük rolunu qeyd etmək istərdim. O, ölkəmizdə onkoloci xəstəliyi olan insanların ən yeni avadanlıqlardan istifadə ilə ixtisaslı yardım ala biləjəkləri xüsusi strukturun yaradılması üçün əlindən gələni edib. Bundan başqa, MAQATE Azərbayjana müxtəlif xəstəlikləri onların inkişafının erkən mərhələlərində aşkar etməyə imkan verən diaqnostik avadanlıq alınmasında da yardımçı olub.
Ölkənin radiasiya şəraitinin monitorinqi və radiasiya çirklənmələrinin aşkarlanması sisteminin təkmilləşdirilməsi həyata keçirilir. Bu layihələrə AMEA Radiasiya Problemləri İnstitutu, Ekologiya və Təbii Ehtiyatlar Nazirliyi də daxil edilib. Bu ildən etibarən, layihəyə Fövqəladə Hallar Nazirliyi (FHN) də qoşulub. Layihə çərçivəsində Azərbayjana 300 min dollar dəyərində  müvafiq avadanlıq gətiriləjək və gətirilməkdədir. Bu avadanlıq Ekologiya Nazirliyi və FHN-ə ölkənin müxtəlif ərazilərinin daimi monitorinqini həyata keçirməyə imkan verəjək. Gələjəkdə bu sahədə kadrlar hazırlığı sisteminin genişləndirilməsi nəzərdə tutulur.
Bundan başqa, MAQATE ilə birlikdə Azərbayjanda sərhəd məntəqələri və gömrük keçidləri möhkəmləndirilməkdədir. Məqsəd sərhədlərdə monitorinq avadanlığının quraşdırılmasıdır. Artıq Astarada, Biləsuvarda və Bakı Dəniz Limanında belə qurğular var. Daha 4-5 sərhəd məntəqəsinin  bu sistem üzrə  modernləşdirilməsi nəzərdə tutulmuşdur. Yeni avadanlıq yüklərin arasında hətta aşağı radioaktivlikli materialların da aşkarlanmasını təmin edir. Avropa ilə Asiya arasında tranzit ölkə olan, həm də  nüvə texnologiyaları işləyib-hazırlayan  İranla sərhəddə yerləşən Azərbayjan üçün bu çox aktualdır. Məhz buna görə də  MAQATE, ABŞ və NATO Azərbayjanın sərhədlərinin texniki baxımdan möhkəmləndirilməsinə böyük maraq göstərir. Bu, təkjə Azərbayjanın yox, bütün dünyanın təhlükəsizliyi məsələsidir. Daha bir layihə  də tənzimləyiji orqanlar  sisteminin möhkəmləndirilməsi və təkmilləşdirilməsi layihəsidir. Belə ki,  indiyədək ölkədə vahid tənzimlyiji sistem yox idi. Bu gün həmin sistem  üç təşkilatda - Ekologiya  və Təbii Ehtiyatlar Nazirliyində, Fövqəladə  Hallar Nazirliyində, Sənaye və Energetika Nazirliyində inkişaf etdirilməkdədir. Tənzimləyiji sistemin işinin birləşdirilməsi və  səmərəli təşkil olunması üzrə yenidənqurma işləri həyata keçirilməkdədir.
Bu il biz artıq MAQATE ilə 2009-2011-ji illərdə texniki əməkdaşlıq çərçivəsində layihələr üçün material toplamağa başlamışıq. Sonrakı 3 ilə 5 layihənin realizəsi üçün sifariş verilib. Bunlardan üçü institutumuzun iştirakı ilə həyata keçiriləjək. Birinji layihə Azərbayjanda nüvə tədqiqat reaktorunun yaradılması layihəsidir. Bu bizim ən böyük nailiyyətimiz olajaq. Axı hazırda Azərbayjan nüvə tədqiqatları istiqamətində  heç bir strateci obyektə malik deyil. Halbuki belə obyektlər bütün ölkələrdə var. Məsələn, İstanbulda onlar universitet laboratoriyaları səviyyəsində fəaliyyət göstərir. Hökumət bu layihəni bəyənib. İştirak edəjəyimiz ikinji layihə Azərbayjanda tibbi  maddələrin və qida maddələrinin sterilləşdirilməsi sisteminin həyata keçirilməsi  layihəsidir. Onu da deyək ki, hazırda Azərbayjanda heç bir mobil sterilləşdirmə sistemi yoxdur. Kimyəvi sistem var, lakin o, bir çox qida maddələri üçün yararlı deyil. Unutmayaq ki, axı  biz  bu yaxınlarda quş qripi  hadisəsi ilə üz-üzə qalmışdıq. Quru ərzaqlar, quru meyvələr ölkəmizə Şərq dövlətlərindən gətirilir. Radioaktiv sterilləşdirmə isə heç bir yerdə aparılmadığından, bu ərzaq məhsulları ilə Azərbayjana bakteriyalar və mikroblar da daxil olur. Tibbi avadanlıq  isə köhnə, dədə-baba üsulu ilə sterilləşdirilir. Artıq MAQATE ilə bu barədə ilkin razılıq əldə edilib.  Üçünjü layihə monitorinq sisteminin təkmilləşdirilməsinin davam etdirilməsilə bağlıdır. Dördünjü layihə Azərbayjanda tibb avadanlığının təkmilləşdirilməsinə yönəldiləjək.  Hazırda yüksək energetik sürətləndiriji quraşdırılır, 2009-ju ilədək isə daha aşağı energetik sürətləndiriji - müxtəlif xəstəliklərin profilaktikası üçün zəruri avadanlıq quraşdırılajaq. Qeyd etmək istəyirəm ki, zərurət yarandığı hallarda biz öz layihələrimizdən tibbi layihələrin xeyrinə könüllü olaraq imtina edirik. Belə ki, bizdə onkoloci xəstəliklərin müalijəsi sistemi qənaətbəxş  deyildir. İndi isə hər şey başqa jürdür.
Bütün bu layihələrin ümumi dəyəri  çoxu 2-3 milyon dollar jivarında qiymətləndirilir, çünki ölkə hökuməti də onları maliyyələşdirir. Eyni zamanda, MAQATE kadr hazırlığı məsələsində də yardım göstərir. İnstitutumuz Azərbayjanda radiasiya tədqiqatları  ilə məşğul olan yeganə müəssisədir. Odur ki bu sahənin mütəxəssislərini də barmaqla saymaq olar. Halbuki, indi onlara gömrük, sərhəd orqanlarının, tənzimləyiji orqanların da ehtiyajı var. Beləliklə, hazırda MAQATE ilə birlikdə müvafiq kurslar təşkil edilir, kadrların yenidən hazırlanmasına diqqət artırılır. Hər il institutumuzun əməkdaşları üçün MAQATE, ABŞ-ın iştirakı ilə 6 dəfə ikihəftəlik kurslar keçirilir. Həmin kurslarda hər dəfə  20-25 nəfər dinləyiji oxuyur. İxtisasa dair xüsusi dərsliklər nəşr edilir. Fikrimjə, 5-6 ildən sonra Azərbayjanda institutumuzun bazasında daimi fəaliyyət göstərən xüsusi kadr hazırlığı mərkəzləri olajaq.
-Hökumət MAQATE-nin iştirakı ilə Azərbayjanda atom-elektirik stansiyası yaradılmasını planlaşdırırmı?
-Bu, çox mühüm məsələdir. Dəqiq, elmi jəhətdən əsaslandırılmış təhlil əsasında deyə bilərəm ki, hazırda bu, yeganə çıxış yoludur. Azərbayjan hətta 2 mlrd. ton neftə malik olsa belə, atom elektrik stansiyasının yaradılması zəruridir. Axı 2010-ju ildən başlayaraq, ölkəmizdə hər il 50-54 mln ton neft hasil ediləjək. Fikrimjə, tezliklə - təxminən 10-15 ildən sonra energetiklərə elektrik enercisi əldə etmək üçün neftdən istifadə etmək sərfəli olmayajaq. Əgər  bu gün elektrik enercisi əhaliyə əsl qiymətinə satılsaydı, inanmıram ki, insanlar onun pulunu ödəyə bilərdi. Statistikaya görə, 2010-ju ildən etibarən Azərbayjanda neft hasilatı azalmağa başlayajaq. Hasilatın pik səviyyəsi 2011-ji ilə təsadüf edəjək. Bu isə o deməkdir ki, 20-25 ildən sonra dünyanı gözləyən enerci böhranı təhlükəsi Azərbayjandan da yan keçməyəjək.
Bu yaxınlarda müvafiq strukturlarda alternativ enerci mənbələrindən istifadə üzrə Dövlət proqramının ijrası ilə bağlı toplantı keçirilib. Toplantıda  külək enercisindən istifadə məsələsi müzakirə olunub. Lakin bu, böyük energetika üçün uşaq oyunjağıdır. Külək və ya günəş enercisi böyük energetika roluna iddialı ola bilməz. Təsəvvür edin ki, ən böyük külək qurğusu 1 meqavat elektrik enercisi hasil edir. Bu o deməkdir ki, Azərbayjanın ehtiyajlarının (5-6 min meqavat) ödənilməsi üçün hündürlüyü 40 m olan 6 min xüsusi qurğuya ehtiyaj var. Həm də onları bütün Azərbayjan üzrə yerləşdirmək lazımdır. Üstəlik, onlar aramsız işləməlidir. Lakin dünyanın heç bir yerində bu qurğular daim işləmir, çünki hərəkətə gəlmələri küləyin güjündən asılıdır. Bəli, dünya təjrübəsində belə qurğulardan istifadə nəzərdə tutulur. Lakin onlar başqa enerci mənbələri olan yerdə enerciyə qənaət sistemi rolunu yerinə yetirir. Bu o deməkdir ki, külək və günəş enercisindən istifadə yolu ilə nə qədər elektrik enercisi hasil olunsa, bir o qədər neft və nüvə mənbələrinə qənaət edilə bilər. Dünyanın heç bir yerində energetika təhlükəsizliyi külək və ya günəş qurğuları bazasında  yaradılmır.
Hidroenercidən istifadə məsələsinə  gəldikdə, deməliyik ki, ölkəmizdə onun mənbələri son dərəjə məhduddur. Şəmkir və Mingəçevir elektrik stansiyaları kimi möhtəşəm stansiyalar da daim elektrik enercisi hasil edə bilmir. Mütəxəssislərin hesablamalarına  görə,  bu növ enerci  ehtiyatları 16-20%-dən çox deyil. Deməli,   vəziyyətdən yeganə çıxış yolu atom-elektrik stansiyası yaradılmasıdır. Bunu heç də mənim şəxsi istəyim yox, tarixin obyektiv gedişi tələb edir. Belə   təməl üstündə  energetika təhlükəsizliyi sistemini qurmaq mümkündür. Hazırda  bir çox ölkələr öz nüvə sənayesini genişləndirməyə hazırdır. İndiki zamanda Almaniyada elektrik enercisinin 26  faizi, Fransada isə 70  faizi nüvə energetikasının məhsuludur. Atom-elektrik stansiyasının əleyhdarları onu son dərəjə təhlükəli sahə sayır və nümunə kimi Çernobıl AES-i göstərirlər. Lakin başa düşmək lazımdır ki, həmin hadisə Sovet İttifaqının idarəetmə sisteminin qəzası idi. Çernobılda nüvə partlayışı yox, texnoloci partlayış baş vermişdi. 3 partlayışın hər birinin səbəbi texnoloci reqlamentə riayət  edilməməsi idi.
Ən çox nüvə reaktoru Avropada təmərküzləşib. Avropa Birliyinin hər bir ölkəsində 20-30 nüvə reaktoru işləyir. Fransanın ən kiçik şəhərlərində də reaktorlar var. Bununla belə, nə partlayışlar, nə də qəzalar baş verir, çünki elmi jəhətdən əsaslandırılmış, təhlükəsiz yanaşma mövjuddur və o, atom energetikasının inkişafına yönəldilərkən həmişə əhəmiyyətli səmərə verir. Axı nüvə proseslərilə zarafat etmək olmaz.
- Lakin bu halda ortaya tullantıların zərərsizləşdirilməsi və təkrar emalı məsələsi çıxır?
- Ölkələrin bir çoxu nüvə təhlükəsizliyinə dair beynəlxalq öhdəliklərə əməl etmir. Beynəlxalq standartlara görə, reaktor quraşdıran ölkə onu xammalla təmin etməli, tullantıları zərərsizləşdirməli və təkrar emal etməlidir. Nüvə qurğularının tullantıları isə hətta ilkin materialdan da daha qiymətli olan bir məhsuldur. Hazırda mövjud olan aşağı temperaturlu  reaktorlarda yanajağın maksimum 30-40 faizi yanır. Bu yanajağın tərkibində 90% təşkil edən Uran-238 istifadəsiz qalır, çünki belə reaktorlarda, adətən, onunla qarşılıqlı əlaqəyə girməyən ləng  sürətli neytronlar tətbiq olunur. 40% yanma zamanı Uran-6 ilkin yanajaqda 6% təşkil edir. Uran-238-dən istifadə etməyə imkan verən texnologiya işləyib-hazırlanajağı halda, elmi hesablamalara görə, nüvə ehtiyatları 700-800 il üçün kifayət edər. Texnologiyalar isə bəllidir. Qazaxıstanda işləyən sürətli reaktordan uzun illər həm elektrik enercisi hasilatı, həm dəniz suyunun şirinləşdirilməsi  üçün, həm də  prosesin gedişində plutoniy almaqdan ötrü  istifadə edilirdi. Plutoniy başqa növ reaktor  və nüvə silahı üçün yaxşı mənbədir.  Belə ki, nüvə proseslərindən  tullantı  az miqdarda alınır.
Ölkələrin bir çoxuna  bu tullantıların  təkrar emal texnologiyaları bəllidir, lakin onları gizli saxlayırlar. Tullantılardan qiymətli məhsullar ayrılır, qalmış az miq-darda tullantı isə basdırılır. Fransada  isə bir dəfə  ijtimaiyyət  səhv olaraq elə bilmişdi ki, az miqdarda nüvə tullantıları  basdırılmaq əvəzinə  dənizə tökülür. Fransızlar suyun altında nüvə tullantılarını  saxlamaq üçün anbarlar inşa etmişdilər. Mən bunu son dərəjə  yaxşı  düşünülmüş bir iş sayıram. Reaktorlardan çıxarılan  İVE (istilik ayıran element - müəllif) təqribən 1 il suyun altındakı  həmin rütubətli anbarlarda saxlanılır. Bu, ən təhlükəsiz saxlama sistemidir. Fikrimjə, 5-6 ildən sonra Fransa  bu anbarlardakı nüvə tullantılardan təkrar emal və sonrakı istifadə üçün   istifadə edə  biləjək.
Azərbayjanda nüvə energetikasının inkişafını dəstəkləyərkən, mən ehtiyatları, təhlükəsizliyi, rentabelliliyi, ekoloci problemlərin həllini  də unutmuram.  İş burasındadır ki, istixana  effektinə,  qlobal istiləşməyə, ətraf mühitin çirkləndirilməsinə elə məhz üzvi yanajağın istehsalı və emalı səbəb olur.Ətraf mühitin çirkləndirilməsinin təxminən 80%-i üzvi xammala əsaslanan energetikanın payına düşür.
Artıq bu belə davam edə bilməz. Çox yaxın vaxtlarda planetin yaşıl kütləsi neft-qaz hasilatı sənayesindən istifadə nətijəsində atmosferə buraxılan yanma məhsullarının, karbon qazlarının emalının öhdəsindən gələ bilməyəjək. Nüvə mənbələrilə rəqabət apara bilən parametrlərə  malik digər bir enerci mənbəyi yoxdur. Azərbayjanda atom elektrik stansiyası yaradılmasını istəyirəmmi? Düzünü desəm, yox. Çünki atom energetikası səliqəsizliyə dözmür. Ondan dinj olmayan məqsədlərlə də isifadə oluna bilər. Amma başqa çıxış yolu yoxdur. Bunun əleyhdarları Azərbayjanın bölgələrini gəzməli və insanların nejə yaşadıqlarını görməlidirlər. Ölkənin elektrik enercisinə olan tələbatı tam təmin edilsəydi, bölgələrdə insanlar işıqsız qalmazdılar. Azərbayjan  Prezidenti  İlham Əliyevin sərənjamı ilə ölkədə çox  sayda modul stansiyaları qurulur. Lakin onların hamısı təbii qaz, neft və ya mazutla işləyir. Axı 20-25 ildən sonra Azərbayjan bu mənbələrdən məhrum olsa, həmin stansiyalar yararsızlaşajaq. Onlara vəsait sərf etməyə   hajət varmı?
Beləliklə, Azərbayjanda atom elektrik stansiyası tikilməsi barədə indidən düşünmək lazımdır, çünki Azərbayjan bu sahədə təjrübəsi olmayan ölkələr sırasına aiddir. Sonra gej olajaq. Artıq indidən kadr hazırlamaq lazımdır. MAQATE bu işdə bizə yardımçı olmağa hazırdır, artıq nüvə qurğularına malik olan ölkələr isə kadr hazırlanmasında  bizə kömək edə bilər.
-Siz ölkə hökumətinə bu məsələ  ilə əlaqədar konkret təkliflərlə mürajiət etmisinizmi?
-Bəli. Texniki-iqtisadi əsaslandırma təqdim olunub. Amma bu problemin həlli vaxt tələb edir. Bir reaktorun qiyməti təxminən 4 mlrd dollar jivarındadır. İndi isə müqayisə edin. Azərbayjanda fəaliyyət göstərən 1000 meqavatlıq elektrik stansiyası il ərzində təxminən 2,6 mln ton üzvi xammal işlədir. Əgər bu xammal dünya bazarında qoyulmuş qiymətilə satılarsa, nüvə reaktorunun alınmasına çəkilən xərj 5 ildən sonra tamamilə ödənər. Ölkəmizin  istilik elektrik stansiyalarımızda istifadə olunan turbinlər də neft hesabına işləyir. Hazırda onların istililik enercisini elektrik enercisinə çevirmək üzrə faydalı iş əmsalı aşağıdır. Hökumət bütün bunları, şübhəsiz ki bilir. Lakin nüvə sənayesinin inkişaf etdirilməsi  kapitaltutumlu prosesdir. Mənə elə gəlir ki, bu proses yaxın illərdə başlanajaq. Bunun üçün isə, ilk növbədə, nüvə tədqiqat reaktormuzun olması vajibdir.

The director of the Institute of radiation problems of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, Adil Qaribov, believes that Azerbaijan should consider establishing a nuclear power station
Azerbaijan today is a state developing not only in the economic, but also political and scientific directions. A scientific approach should be applied to all spheres of life. In this connection, one of the most important missions entrusted to the country's academic community is the calculation of Azerbaijan's energy potential. The Institute of radiation problems of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, which has implemented a number of important projects in the country jointly with the International Atomic Energy Agency (IAEA), has a role to play here. We have discussed this and many other issues with the director of the said institution, Professor Adil Qaribov.
- The IAEA is expected to release a plan of financial assistance to Azerbaijan before the end of this year. What is the amount in question and what projects will it be allocated for?
- I have been a member of the IAEA since 2002. Azerbaijan cooperates with this organization in different directions, mainly covering such areas as medical science, institutionalization, etc. Other important directions of our cooperation within the IAEA convention framework include Azerbaijan's radiation and nuclear security and fight against nuclear terrorism.
It is quite reassuring today that financial assistance from the IAEA to Azerbaijan has been increasing by the year. This is mainly the fruition of economic and political stability in the country. Considering the fact that the IAEA qualifies two years as one, we can say that starting from last year Azerbaijan left its neighbors behind in terms of the volume of allocated financial assistance.
At present, the IAEA is implementing five projects in Azerbaijan, including two medical - receiving new types of accelerators for radiation treatment of cancer. This is effective equipment which ensures targeted radiation and does not affect other bodies and healthy cells. This is a very important project for Azerbaijan. Such equipment costs an estimated $1,300,000. Some of the funds have been allocated by Azerbaijan, while a portion by the IAEA. In this connection, I would like to point to the role of Academician Camil Aliyev, director of the Cancer Treatment Center. He did his best to establish a special institution in the country where people suffering from oncological diseases can receive qualified assistance with the use of cutting-edge technologies. Also, the IAEA has helped Azerbaijan acquire diagnosing equipment capable of detecting diseases in its early stages. There are also sophisticated systems of monitoring the radiation situation and detecting radiation pollution in the country. The Institute of radiation problems of the National Academy of Sciences of Azerbaijan and the Ministry of Ecology and Natural Resources are involved in these projects. The Ministry of Emergency Situations has joined the projects this year as well. Within this project framework, Azerbaijan has already received and will continue receiving $300,000 worth of equipment to enable the Ministry of Ecology and of the Emergency Situations to continuously monitor different areas of Azerbaijan. There are plans to expand the system of personnel training in this area.
Also, a project on reinforcing border checkpoints and customs crossings is being implemented in Azerbaijan jointly with the IAEA. This envisages the installation of monitoring equipment on the border. Such equipment has already been installed in Astara, Bilasuvar and at the Baku seaport, and four to five other stations are to be upgraded within this system. The equipment allows border and customs authorities to identify cargo even with a low level of radioactivity. For Azerbaijan, a transit country between Europe and Asia sharing a border with Iran, which is developing its nuclear technologies, this is very important. It is for this reason that the IAEA, the USA and NATO are interested in strengthening Azerbaijani borders from a technical standpoint. This is a security issue not only for Azerbaijan but also for the whole world.
Another project envisages the strengthening and modernization of a system of regulatory bodies because there has been no regulatory system in the country until the present day. It is currently developing in three organizations - the Ministry of Ecology, the Ministry of Emergency Situations, and the Ministry of Industry and Energy. Measures are being taken to join and effectively organize the work of the regulatory system.
This year we started gathering material for projects within the framework of technical cooperation with the IAEA for 2009-2011. An application has been filed for the implementation of five projects over the next three years, and three of these projects will be carried out with the participation of our institution. The first is the establishment of a research nuclear reactor in Azerbaijan. This will be a remarkable achievement for us. Azerbaijan does not have a single strategic nuclear facility, while other countries do. In Istanbul, for example, such facilities operate at the level of university laboratories. The government has approved the project. The second project we will take part in is the implementation of a system of radioactive sterilization of medical and food products in Azerbaijan. The point is that there are no mobile systems of sterilization in Azerbaijan. There is a chemical one, but it is not compatible with many food products. This is particularly important given the recent outbreak of bird flu. We are importing dry foods from eastern countries, but radioactive sterilization is not being carried out. These imports lead to the spread of bacteria and microbes in Azerbaijan. As for medical equipment, it is sterilized by old-fashioned methods. There is a preliminary agreement with the IAEA to that effect. The third project has to do with further upgrade of the monitoring system. The fourth project will aim to modernize medical equipment in Azerbaijan. At present, a high-energy accelerator is being assembled, while by 2009 we will have assembled a lower energy accelerator, which is expected to help prevent different diseases. I would like to mention that, if necessary, we are giving up our projects in favor of medical ones because the system of cancer-treatment used to be quite basic. Things are changing now.
All these projects are valued at a total of $2-3 million, because the government is also involving with financing. At the same time, the IAEA is also assisting us in training personnel. Our institution is the only organization to be engaged in radiation research in Azerbaijan, which means that there are not too many specialists out there. However, such specialists would be in demand in customs, border and regulatory bodies. Therefore, we have set up special courses jointly with the IAEA, where personnel are being re-trained. Six two-week courses are conducted for about 20-25 representatives of our institute every year with the participation of the IAEA and the USA. Special books are being published. I think that in about five to six years specialized training centers will operate in Azerbaijan.
- Does the Azerbaijan government plan to set up a nuclear power plant in Azerbaijan with the participation of the IAEA?
- This is a very important question. I can carry out in-depth scientific analysis to prove that this is the best option available now. Even if Azerbaijan 2 billion tons of oil, a nuclear power plant will still be necessary. Every year starting from 2010 our country will be producing around 50-54 million tons of oil. I think it won't be long, maybe in 10-15 years, before energy specialists find it unprofitable to use oil to produce electric energy - it will become extremely expensive. If the population were to pay the actual price of electricity today, I doubt it would. Statistics shows that from 2010 onwards oil production in Azerbaijan will start declining. The year 2011 will be the peak. This means that the energy crisis in store for the world in 20-25 years will take a toll on Azerbaijan too.
A meeting has been held recently on the progress of the State Program on using alternative energy. The use of wind energy took center-stage. However, it is too small for the enormous energy sector. Wind and solar energy cannot play a major part in the energy sector. Just imagine that the biggest wind power station can generate only 1 MW of electric energy. This means that to address Azerbaijan's needs for electric energy of 5,000-6,000 MW a total of 6,000 40-meter special facilities are required. And these need to be installed throughout Azerbaijan and operate all the time. However, they don't operate continuously anywhere else in the world because their movement depends on the speed of the wind. Such facilities are indeed used in the world, but they perform the energy-saving function when other sources of energy are available. This means that we can save on oil and nuclear energy as much as we produce by using wind and solar energy.
As far as hydro energy is concerned, it is rather limited in Azerbaijan. Such powerful stations as Samkir and Mingacevir cannot generate electric energy continuously either. Specialist calculations show that the reserves of these types of energy do not exceed 16-20 per cent. The only way out is the establishment of a nuclear power station. And this is not just my whim, but an objective requirement of history. This is something on which the system of energy security can be built. Many countries today are ready to expand their nuclear industry. At present, 26 per cent of Germany's electric energy is generated on the basis of nuclear facilities, while in France this figure is 70 per cent. Opponents of the idea think that a nuclear power plant is extremely dangerous and cite the Chernobyl power station as an example. However, it has to be understood that it was a breakdown of the USSR management system. There wasn't a nuclear but a technological explosive in Chernobyl. There were three explosions there, and all of them occurred due to technological failures.
There are most nuclear reactors in Europe. Every country of the EU has 20-30 nuclear reactors. Even the small towns of France have reactors. And there are no explosions and breakdowns because there is a scientifically justified and safe approach, which pays off quite well in terms of the development of the nuclear energy. There can be no jokes with nuclear processes.
- But then there is the issue of waste disposal?
- Many countries are not fulfilling their international obligations on nuclear security. According to international standards, a country developing a reactor is to supply it with raw materials and dispose of its wastes. Nuclear wastes are a very valuable product, even more valuable than the source product. In the current low-temperature reactors fuel combustion does not exceed 30-40 per cent, while the rest of the fuel is preserved. Uranium 238, which constitutes 90 per cent of this fuel, remains unused, because slower neutrons which do not interact with Uranium 238 are usually used in such reactors. Uranium 235 makes up 6 per cent of this fuel with 40 per cent combustion. If we develop a technology capable of using Uranium 238, then we would have nuclear reserves enough for 700-800 years, according to specialist calculations. And the technologies are known. A fast reactor which used to operate in Kazakhstan was for many years used both in electric energy production and in freshening seawater. It was also used in producing plutonium, which is a good source for another type of reactors and nuclear weapons.
In other words, the revenues generated by nuclear processes are not particularly high. Many countries possess processing technologies but conceal them. Valuable products are separated from wastes, while the remaining small quantities are buried. This, for example, was the case in France where the public wrongly thought that the authorities were dumping nuclear wastes into the sea. That would be incorrect. The French were building underwater storages and I think that this is a very wise approach. The nuclear reactor fuel element is stored under water in moist storage facilities for about one year. This is the safest way of storage. I think that in five to six years France will be processing these wastes for further use.
By advocating the development of nuclear energy in Azerbaijan, I mean reserves, security, profitability and solution of environmental problems. The point is that it is the extraction and processing of organic fuel cause green-house effect, global temperature rise and pollution of the environment. The reality is that about 80 per cent of the environment pollution is due to the energy sector based on organic feedstock.
This has to be changed. Quite soon the green mass of the planet will be unable to cope with the products of combustion and carbon dioxide emissions resulting from oil and gas production. By all the parameters there is energy capable of competing with nuclear. Do I want a nuclear power station to be set up in Azerbaijan? To be honest, I don't because this industry does not tolerate negligence. It can also be used for non-peaceful purposes. But there is no other option. Opponents have to visit Azerbaijan's districts and see how people live. If the country's needs for electric energy were fully met, people in the countryside wouldn't be without electricity. On a presidential decision, a number of module stations are being built in the country. However, all of them operate on the basis of natural gas, oil and heating oil. But what if Azerbaijan runs out of these in 20-25 years? What are these stations for then? What spend such resources on them?
Therefore, the idea of constructing a nuclear power station in Azerbaijan is worth considering now because Azerbaijan is a country without any experience in this sphere. It might be too late tomorrow. It is already necessary to train personnel and the IAEA is ready to help us, while countries already possessing nuclear facilities can help us with personnel training.
- Have you made specific suggestions to the government yet?
- Yes, we have submitted a feasibility study. But this problem cannot be solved overnight. It requires major investment. One reactor costs about $4 billion. Just compare that one 1,000-MW power station consumes about 2.6 million tons of organic fuel a year. If we sell it by the market price, in five years the investment in the nuclear reactor will be completely recovered. In the meantime, this oil is also consumed by turbines used at our heat power plants. Their efficiency is low now. The government certainly realizes that, but the development of the nuclear industry is a capital-intensive process. And I think it will start in the coming years. For that we need to have a research nuclear reactor.