"BORJOMİ", SEMENT, TƏYYARƏLƏR…
Moskvanın populyar curnallarının, demək olar ki, hamısında "Restoran xülasələri verilir.Yalnız Çin, fransız və ya yapon restoranları deyil, həm də Qafqaz, o jümlədən Azərbayjan və Gürjüstan mətbəxi də diqqət mərkəzində olur. Gürjü mətbəxindən yazan "restoran şərhçiləri" təəssüf hissilə bildirirlər ki, onları "Borcomi" və gürjü çaxırından məhrum ediblər. Odur ki tabaka, sasivi və msvadi kimi ləziz yeməkləri, doğma gürjü çaxırı deyil, italyan və ya fransız şərabı ilə dadmalı olursan…
Təəssüf ki, müşahidəçilərin də qeyd etdiyi kimi, Rusiyanın şərab və mineral suların idxalına qoyduğu qadağa ikitərəfli münasibətləri gərginləşdirən ən başlıja səbəb deyil. Son zamanlar həm Moskvadakı, həm də Tbilisidəki müşahidəçilər daha jiddi böhrandan danışmağa başlayıblar.
Abxaziya sementinə kim batıb?
İyulun sonlarında Moskva Soçidə keçiriləjək Qış Olimpiya Oyunları ilə bağlı qalmaqalın iştirakçısına çevrildi. Tanınmamış Abxaziya Respublikası "hökuməti"nin internet saytında Rusiya baş nazirinin müavini Aleksandr Cukova istinadən yerləşdirilən sensasion məlumatda qeyd olunurdu ki, Abxaziya Soçi üçün tikinti materialları nəql edən bölgələrdən biri olajaq. Vitse-premyerin sözlərinə görə, "respublika"da sement zavodu inşa ediləjək və həmin zavodda istehsal olunan məhsul, olmpiya meydanlarının inşa olunduğu Soçiyə göndəriləjək. Məlumatda o da qeyd olunurdu ki, prosesə Abxaziyanın jəlb edilməsinin "sadə səbəbi var": Soçiyə tikinti materiallarını Abxaziyanın regionlarından aparmaq, Novorossiyskdən aparmaqdan daha ujuz başa gəlir.
Tbilisinin məsələyə reaksiyası özünü çox gözlətmədi. Gürjüstan parlamentinin spikeri Nino Burjanadze bəyan etdi ki, "Moskvanın Abxaziya ilə Gürjüstanın maraqları nəzərə alınmadan həyata keçirdiyi hər hansı birgə layihə, Tbilisinin mənfi reaksiyasına səbəb olmaqla yanaşı, Olimpiyadanın yeribarədə Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin çıxardığı qərarın düzgünlüyünü şübhə altına alır". Bundan başqa, spiker onu da xatırlatdı ki, Tbilisi Rusiyanın Ümumdünya Tijarət Təşkilatına (ÜTT) qəbulu ilə bağlı danışıqlardan Abxaziyanın Olimpiadaya hazırlıq işlərinə jəlb olunmasına mane olmaq üçün istifada edə bilər. Burjanadze onu da deyib ki, Gürjüstanın Rusiyanın ÜTT-yə qəbuluna əlavə maneələr axtarmasına ehtiyaj yoxdur. Əgər Rusiya investorları Abxaziyanın Gürjüstan ərazisi olmasını nəzərə almadan, orada hansısa müəssisə tikərsə, Tbilisi beynəlxalq hüquqda əksini tapan bütün mexanizmlərə əl atajaq. Spikerin fikrinjə, Abxaziyanın sözügedən prosesə jəlb edilməsi Rusiya-Gürjüstan münasibətlərinin pisləşməsi ilə sonujlanajaq.
Məsələ ilə bağlı Gürjüstanın Rusiyadakı səfirliyi də xüsusi xəbərdarlıqla çıxış edib: "Rusiya və Gürjüstanın müvafiq orqanları arasında ilkin danışıqlar aparılmadan Abxaziyanın Soçidə olimpia obyektlərinin tikintisinə jəlb edilməsilə əlaqədar istənilən siyasi spekulyasiyalar, regionda stabilliyə yalnız mənfi təsir göstərə, Soçidə keçiriləjək olimpia oyunlarının imijinə zərbə vura bilər". Gürjüstanın olimpiadanın Soçidə keçirilməsinə dəstək verdiyini xatırladan səfirlik bunun regionda stabilliyə, gürjü-abxaz münaqişəsinin sülh yolu ilə həllinə müsbət təsir göstərəjəyinə ümid edib.
Moskva dərhal məsələ ilə bağlı təkzib bəyanatı verib (Cukovun özü susmağa üstünlük versə də, ikinji-üçünjü eşelondan olan şəxslər ona haqq qazandırmağa çalışıblar) və bununla da qalmaqal müəyyən qədər səngiyib.
Lakin bir qədər sonra daha bir gərginlik dalğası yaşanıb. Bu dəfə tərəflər arasında gərginlik yaranmasına səbəb Rusiyaya məxsus təyyarənin Qori şəhəri yaxınlığında, gürjü-osetin münaqişə zonasına yaxın ərazidəki gürjü hərbi radarına raket zərbəsi endirməsi təşəbbüsü olub.
Raket hədəfə dəymədi...
Gürjüstan tərəfinin versiyasına görə, avqustun 6-da Rusiyaya məxsus hərbi təyyarə ölkənin hava sərhədlərini pozaraq, gürjülərə məxsus hərbi radara tərəf "Raduqa" tipli raket buraxıb. Məqsəd isə radiolokasiya stansiyasını məhv etmək olub. Gürjüstan diplomatları ölkənin radarlarının qeydə aldığı məlumatları açıqlayıb və oradan belə məlum olub ki, ölkə ərazisinə raket atan təyyarə Gürjüstanın hava məkanına Rusiya tərəfdən soxulub.
Moskva ittihamlara "mən mən deyiləm və raket də mənim deyil" üslubunda bir qədər təmkinlə reaksiya verib.
Məsələyə münasibət bildirən Rusiyanın baş nazirinin birinji müavini Sergey İvanov deyib ki," Gürjüstanın Moskvaya ünvanladığı ittiham "recissurası sona çatdırılmadan oynanılmış növbəti teatr tamaşasıdır". İvanovun fikrinjə, bununla Tbilisi gürjü-osetin münaqişəsinin həlli üzrə Birgə Nəzarət Komissiyasının (BNK) ijlasını pozmaq məqsədi güdür.
Lakin Moskva bu dedikləri ilə çoxlarını inandıra bilməyib. İnsidentlə bağlı ilk bəyanat verənlərdən biri ABŞ-ın Dövlət Departamenti olub. Qurumun rəsmisi ölkəsinin Gürjüstanın suverenliyinin pozulmasını pislədiyini bildirib və gürjülərə məxsus yaşayış məntəqəsinin atəşə tutulmasını "təxribat" adlandırıb. Vaşinqton hadisənin bilavasitə gürjü-osetin münaqişə zonası yaxınlığanda baş verməsindən xüsusilə narahat olduğunu bildirib. Ağ ev hadisə ilə bağlı yetərli informasiyaya malik olmaması səbəbindən günahı tərəflərdən hansı birinin üstünə yıxa bilmr. Amma istənilən halda, amerikalı ekspertlərin iştirakı ilə aparılan araşdırma nətijəsində sözügedən məlumatların təsdiqlənəjəyinə ümid var.
Hadisədən bir qədər sonra İsveç, ABŞ, Latviya və Litvadan olan ekspertlərdən ibarət müstəqil beynəlxalq qrup bəyan edib ki, avqustun 6-da Gürjüstanın Qori şəhəri rayonuna raket atan təyyarə ölkənin hava məkanına Rusiya tərəfdən daxil olub. "Naməlum təyyarə Rusiya ərazisinin Stepansmind şəhəri yaxınlığından uçaraq Gürjüstanın hava sərhədini üç dəfə pozub. Hər üç halda Gürjüstanın hava sərhədi eyni bir təyyarə tərəfindən pozulub", - avqustun 15-də açıqlanan rəydə belə deyilir.
Gürjüstanın Xariji İşlər Nazirliyinin nümayəndəsi David Dondua da müstəqil ekspertlərin verdiyi rəyin Gürjüstan tərəfinin açıqladığı məlumatları təsdiqlədiyini bildirib.
Bunun ardınja daha bir beynəlxalq ekspertlər qrupu (Estoniya, Polşa və Böyük Britaniya ekspertləri) məsələ ilə bağlı mövqeyini açıqlayıb: "Gürjüstan ərazisinə atılan raket Rusiyada istehsal olunub və məhz Rusiya tərəfdən uçaraq Gürjüstanın hava məkanına daxil olan təyyarədən atılıb. Ölkənin hava məkanı avqusutn 6-7-də Rusiya tərəfdən gələn təyyarə tərəfindən üç dəfə pozulub". Ekspertlər hesab edir ki, sözügedən təyyarə Gürjüstan ərazisinə Rusiya istehsalı olan Kh-58U "hava-yer" antiradar raketi atıb.
Gürjüstanın BMT-dəki daimi nümayəndəsi İrakli Alasaniya isə öz növbəsində qurumun baş katibi Pan Qi Munu insident ətrafında aparılan araşdırmanın gedişi ilə tanış edib. O, baş katibi beynəlxalq ekspertlərin rəyləri ilə də tanış edərək məsələnin qurumda Rusiyanın iştirakı olmadan müzakirə edilməsini istəyib. Amma BMT Təhlükəsizlik Şurası bu təşəbbüsü dəstəkləməyib. Jəmi bir neçə gün sonra - avqustun 21-də isə Tbilisi Rusiyanı yenidən onun hava sərhədlərini pozmaqda günahlandırıb. "Gürjüstanın havadan müdafiə sistemləri Rusiya təyyarələrinin Omarişar kəndi yaxınlığında (Kodor dərəs) hava sərhədlərini iki dəfə pozduğunu qeydə alıb. 4000 metr yüksəkdə saatda 490 km sürətlə uçan təyyarə Gürjüstanın hava məkanında 5 kilometr məsafədə irəliləyib". Bu məlumatı Gürjüstanın Xariji İşlər Nazirliyinin mətbuat və informasiya departamentindən veriblər. Tbilisidən alınmış xəbərə görə, hadisə ilə əlaqədar XİN Rusiyanın xariji siyasət idarəsinə nota göndərib və baş verənlərlə bağlı "təjili və ətraflı izahat" tələb edib. Gürjü tərəfi bunun ilk hadisə olmadığını xüsusilə qeyd edib. Müdafiə nazirinin müavini Batu Kuteliya deyib: "Son üç ayda Rusiya aviasiyası doqquz dəfə Gürjüstanın hava məkanına daxil olub". Onun sözlərinə görə, son hadisədə məqsəd kəşfiyyat işlərinin aparılmasıdır və ya "Rusiya tərəfindən təjavüzün göstərijisi, beynəlxalq aləmin reaksiyasına baxmayaraq, Moskvanın öz işində olduğunu nümayiş etdirmək jəhdidir".
Gözlənildiyi kimi, bu dəfə də Moskva ünvanına səsləndirilən ittihamları rədd edib. Rusiya Hərbi Hava Qüvvələrinin rəsmisi, polkovnik Aleksandr Dorbışevski bildirib ki, onun ölkəsinə məxsus təyyarələr ümumiyyətlə avqustun 21-də Gürjüstan sərhədi boyunja uçmayıb və bu ölkənin hava məkanına daxil olmayıb.
Hər halda, Rusiya təyyarələrinin Gürjüstanın hava məkanında "daimi uçuşu" artıq siyasi nətijələrə gətirib çıxarıb. NATO ölkələri nümayəndələri hətta öz radarlarının qeydə aldığı informasiyaları Tbilisiyə təqdim edilməsinin mümkünlüyü barədə danışıqlara yenidən başlayıblar . Budan əlavə, Gürjüstan tərəfi məsələ ilə bağlı ATƏT-in de-fakto dəstəyini də ala bilib -"Gürjüstanda raket insidenti haqqında" məruzə qurumun Daimi Şurasının Vyanada keçiriləjək fövqəladə toplantısında müzakirə olunajaq. Sənədi ATƏT-in fəaliyyətdə olan sədrinin xüsusi nümayəndəsi Miomir Zuzul təqdim edəjək.
Qurumun fəaliyyətdə olan sədri Migel Anxel Moratinos isə Tbilisidə keçirdiyi mətbuat konfransında bildirib ki, onun rəhbərlik etdiyi təşkilatın Daimi Şurası məruzəni dinləyəjək və öz rəyini bildirəjək. O, sənəddə Rusiya və Gürjüstanın rəyləri ilə yanaşı, ekspertlərin də fikirlərinin öz əksini tapajağını söyləyib.
Və nəhayət, Tbilisidə xəbər veriblər ki, Gürjüstan səmasında Rusiyaya məxsus təyyarə vurulub. Moskva isə yenə də bildirib ki, Rusiyanın hava gəmiləri Gürjüstan ərazisi üzərində uçmayıb və orada nələrin baş verdiyindən Rusiya tərəfinin azajıq olsa da xəbəri yoxdur.
Baş verənlərin fonunda abxaz separatçıları da oyuna girmək jəhdləri göstəriblər. Onlar bildiriblər ki, guya Gürjüstan təyyarəsini vurduqları barədə bəyan veriblər. Lakin vurularaq Abxaziya ərazisinə salınan təyyarənin qalıqlarını dünya ijtimaiyyətinə təqdim edən olmayıb.
Beləliklə, göründüyü kimi, Rusiyanın yaratdığı yeni gərginlik regionda təhlükəsizlik və stabilliyin möhkəmlənməsinə xidmət etmir.

BORJOMI, CEMENT, PLANES…
"Restaurant" reviews are a characteristic feature of Moscow's gloss magazines. The focus is not just on Chinese, French or Japanese establishments, but also on Azerbaijani and Georgian ones. Talking about the latter, the "restaurant reviewers" point out with regret that they do not have Borjomi and Georgian wine. So you have to eat chicken, satsivi and mtsvadi with Italian and French, not Georgian wine.
Alas, the ban on the import of wine and mineral water into Russia is far from being the most powerful factor that irritates people in bilateral relations, observers point out. What is more, observers in both Moscow and Tbilisi have been talking about a serious crisis in the recent period.
Who is stuck in Abkhaz cement?
At the end of July, Moscow was involved in an unpleasant scandal over the Winter Olympics in Sochi. The website of the authorities of the self-proclaimed "Republic of Abkhazia" posted a sensational report, quoting Russian Deputy Prime Minister Aleksandr Zhukov as saying that Abkhazia will supply construction materials to Sochi. He said that cement factories might be built in the republic to supply their products to the construction site of the Olympic village, and Abkhazia's participation in the Russian programme to prepare for the Olympic Games is based on a simple calculation which proves that it is cheaper to bring construction materials to Sochi from Abkhaz districts rather than from Novorossiysk. Tbilisi's reaction was quick.
Georgian Speaker Nino Burjanadze warned: "Any joint projects between Moscow and Abkhazia which ignore Georgia's interests will not just cause a negative reaction in Georgia, but will also question the correctness of the decision about the venue for the Olympic Games." What is more, Nino Burjanadze said that Georgia might use the negotiations on Russia's accession into the WTO to prevent Abkhazia's involvement in preparations for the Olympic Games. "Georgia has no intention of seeking an additional excuse to prevent Russia's entry into the WTO," she pointed out. However, if Russian investors start building factories in Abkhazia, ignoring the fact that "this is Georgian territory, Georgia will use all mechanisms stipulated by international law". According to the speaker, Abkhazia's involvement in preparations for the Sochi Olympics will worsen Russian-Georgian relations. In turn, the Georgian embassy in Russia issued a warning: "Any political speculation on Abkhazia's involvement in the construction of Olympic facilities in Sochi without preliminary negotiations between relevant organizations of the Russian Federation and Georgia will have only a negative impact on stability in the region and might damage the image of the future Olympic Games in Sochi." The embassy stressed that "Georgia supported the idea of holding the Olympic Games in Sochi and hopes that the Olympic Games will further the stabilization of the situation in the region and a peaceful solution to the (Georgian-Abkhaz) conflict".
Moscow immediately issued a denial (though Zhukov himself kept quiet - contractors of the second and third echelons spoke on his behalf), and the scandal was hushed up. But soon came another wave of tension. This time a Russian plane bombed a Georgian military radar installation near Gori, close to the Georgian-Ossetian conflict zone.
End of flying…
According to the Georgian side, a Russian war plane invaded Georgia's air space on 6 August and fired a Raduga missile, specially designed to destroy radar equipment, at a Georgian military radar installation. Georgian diplomatic missions published radar information which showed that the plane that fired the missile had come from Russian territory.
Moscow's reaction to this was quite reserved - "it is not me, and the missile is not mine". Russian First Deputy Prime Minister Sergey Ivanov said that the Georgian report about the Russian air strike was "another theatre show which was not performed professionally enough". According to Ivanov, Georgia is trying to disrupt a meeting of the joint control commission to solve the Georgian-Ossetian conflict.
Alas, Moscow failed to persuade everyone. The US State Department was one of the first to have spoken out on the incident. An official spokesman for the State Department condemned the attempt on Georgia's sovereignty and described the attack on the Georgian town as a "provocation". Plus, Washington expressed special concern about the fact that the incident happened near the Georgian-Ossetian conflict zone. Though the White House made a reservation, saying that they cannot put the blame for the incident on any of the conflicting sides, because they do not have full information about the incident, there is a likelihood that this information will be confirmed as a result of an investigation which involves American experts.
Soon, an international group of independent experts from Sweden, the USA, Latvia and Lithuania said that the plane which fired a missile near the Georgian town of Gori on 6 August had invaded the republic's air space from Russian territory. "The unidentified plane invaded Georgia's air space from Russian territory near the town of Stepantsminda three times. Georgia's air space was invaded by the same plane in all three cases," they said in their conclusion on 15 August. "The experts' conclusion confirmed the information of the Georgian side," a spokesman for the Georgian Foreign Ministry, David Dondua, said. Then another group of international experts - this time from Estonia, Poland and Britain - confirmed that the missile found on Georgian territory was of Russian origin and was fired from a plane that had flown in from Russian territory. "Georgia's air space was invaded three times on 6-7 August by a plane that had flown in from Russian territory," the report said. Experts think that this plane fired a Kh-58U anti-radar "air-to-surface" missile of Russian origin. RIA Novosti honestly tried to find a spoonful of honey in a barrel of tar: Experts do not confirm that the plane which invaded Georgia's air space was Russian, however, Russia, to put it mildly, is not a state that would allow foreign war planes to fly over its territory and fire missiles.
In turn, Georgia's permanent representative to the UN, Irakli Alasania, informed UN Secretary-General Ban Ki-moon about the course of the investigation into the 6 August investigation. Having informed him about the conclusion of international experts, Alasania asked Ban Ki-moon to call a meeting of top representatives of the group of countries that are friends of the UN secretary-general without Russia's participation during a forthcoming UN session. The UN Security Council did not support the initiative, but soon Tbilisi again accused Russia of invading its air space on 21 August. "During this period of time, Georgian air defence systems registered two violations of Georgia's air space from Russian territory near the village of Omarishara (Kodori Gorge) in the northwestern direction. The altitude of the flight was 4,000 metres, the speed was 470-490 km/h and the depth of the invasion was five kilometres," a spokesman for the information and press department of the Georgian Foreign Ministry said. Tbilisi says that the Georgian Foreign Ministry has sent a protest note to the Russian Foreign Ministry and demanded "an immediate and clear answer". The Georgian side stresses that it is not just a one-off incident. "Russian aircraft have invaded Georgia's air space nine times in the last three months," Georgian Deputy Defence Minister Batu Kutelia said. He said that Georgian air space was violated again for intelligence purposes, which "is a sign of aggression and a demonstration of the fact that Russia is continuing its actions despite the international community's reaction". Moscow, as was expected, tried to deny everything. According to an official representative of the Russian air forces, Col Aleksandr Drobyshevskiy, "Russian planes did not fly along the Georgian border and did not invade Georgia's air space".
Nevertheless, to all appearances, the constant "raids" of Russian aircraft into Georgia's air space have already led to political consequences. Representatives of NATO countries have even resumed talks on the possibility of handing over their own radar data to Georgia. Plus, Georgia has already gained the OSCE's de facto support - the report on the "missile" incident in Georgia will be examined at an emergency session of the organization's permanent council in Vienna. It will be submitted by Miomir Zuzul, the special representative of the OSCE chairman-in-office. OSCE chairman-in-office Miguel Angel Moratinos said at a news conference in Tbilisi that the OSCE's permanent council will examine the report and issue its own conclusion which will reflect Tbilisi's and Moscow's opinion and contain experts' estimation.
And finally, Tbilisi said that a Russian plane had been downed over Georgian territory. In response, Moscow said again that its planes had not flown over Georgian territory and that the Russian side had no idea what happened there. Against this background, Abkhaz separatists tried to step in, saying that they had brought down a Georgian plane. But no-one showed the international community the wreckage of the plane that crashed over Abkhaz territory. Thus, as we can see, the new upsurge in tensions on Russia's initiative, to put it mildly, does not further security and stability in the region.