Azərbaycanın boks yığması Avropa Oyunlarının ən yaxşı komandası seçildi
Bakı-2015 I Avropa Oyunlarının boks yarışlarında iştirak edən Azərbaycan millisi mötəbər yarışın ən yaxşısı adını qazanıb. Belə ki, 15 çəki dərəcəsində mübarizə aparan boksçuların yarışında yığmamız 11 medal qazanıb. Hesabında 6 qızıl, 1 gümüş və 4 bürünc mükafat olan komandamız bu göstəricidə hamını qabaqlayıb. Avropanın ən yaxşısı adına yiyələnən millimiz həm ümumi medal sayında, həm də mükafatlarının əyarına görə rəqibləri üçün əlçatmaz olub. Boksçularımızın ən yaxın izləyicisi olan Rusiya Oyunları 2-ci pillədə bitirib. Yığmamızdan yalnız 1 medal geri qalan şimallılar 10 dəfə fəxri kürsüyə qalxıb. Bunlardan 4-ü qızıl olub. Medal siyahısında İrlandiya 3-cü, Böyük Britaniya 4-dür. Onların hərəsinin iki çempionluğu var. Boks yarışlarında himni çalınan 5-ci ölkə isə Hollandiyadır. "Bakı-2015"də yalnız bu 5 ölkə çempionluq sevinci yaşayıb. Ümumilikdə isə 16 yığmanın üzvləri medal qazanmağı bacarıb.
Boks yığmamızın aktivində Elvin Məmişzadə (52 kq), Lorenzo Sotomayor (64 kq), Teymur Məmmədov (81 kq), Albert Səlimov (60 kq), Pərviz Bağırov (69 kq), Abdulqadir Abdullayev (91 kq) fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb, Xaybulla Musalov (75 kq) 2-ci, Tayfur Əliyev (56 kq), Məhəmmədrəsul Məcidov (+91 kq), Yana Alekseyevna (60 kq) və Anna Əlimərdanova (54 kq) 3-cü yeri tutub.
91 kq-dan yuxarı çəkidə çıxış edən ikiqat dünya çempionu Məhəmmədrəsul Məcidov ardıcıl üç qələbədən sonra yarımfinala adladı. Amma ciddi zədə alan boksçumuz həkimlərin rəyinə əsasən, yarımfinalda rinqə çıxmadı və ilk Avropa Oyunlarını bürünc medalla başa vurdu. "R+"a açıqlamasında Məhəmmədrəsul zədənin ciddi olduğunu etiraf edib: "14 finalda zədəli olduğum halda görüşü qələbəylə başa vurdum. Sadəcə, sonradan həkimlər dedi ki, belə vəziyyətdə rinqə çıxmaq olmaz. Əks halda, uzun müddət idmandan ayrı düşə bilərəm. Belə də onların dediyini etməli oldum. İlk Avropa Oyunlarında qızıl medal qazanmaq istəyirdim. Sadəcə, alınmadı. İndi əsas məqsəd Qətərdə keçiriləcək dünya çempionatında lisenziya qazanmaqdır. Bundan sonra Braziliyada keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarında çempion olmağı arzulayıram".
Mingəçevir boks məktəbinin yetirməsi Pərviz Bağırov 69 kq-da sözünü dedi. Bütün rəqiblərinə qalib gələn Bağırov finalda da səhvə yol vermədi. Rusiya idmançısı Aleksandr Besputinlə görüşdə aşkar üstünlüyə malik boksçumuz ilk Avropa Oyunlarının qızıl medalına layiq görüldü. "Döyüş çətin keçdi. Çünki finala ən güclülər yüksəlir. Rusiyalı rəqibim güclü idmançı, Avropa çempionu idi. Ancaq mən taktikalarımla qalib gəldim. Qələbəmi ilk öncə anama, sonra da bütün yaxınlarıma həsr edirəm. Hər bir yarış təcrübə qazandırır. Oktyabrda dünya çempionatı keçiriləcək. Avropa Oyunları həmin yarış üçün bir təcrübə verdi. Ümid edirəm ki, dünya çempionatında da qələbə qazanacam", - deyə P. Bağırov bildirib.
Ukraynanı təmsil edən Gevorq Manukyanın sağlamlığında problem yarandığına görə, Abdulqadir Abdullayev döyüşə çıxmadan, 91 kq çəki dərəcəsində fəxri kürsünün ən yuxarı pilləsinə qalxdı. Boksçumuz qeyd etdi ki, final görüşü keçirilsəydi, mütləq qalib gələcəkdi: "Çox istərdim ki, finalda döyüşüm. Mütləq qalib gələcəkdim. Qələbəmi valideynlərimə həsr edirəm. Çünki onlar mənim qalibiyyətimi çox gözləyirdilər. Eyni zamanda, qələbə sevincimi Azərbaycan xalqı ilə də bölüşürəm. Çünki onlar məni çox dəstəklədilər. Müəyyən müddət istirahət edəcəm. Bundan sonra isə dünya çempionatına hazırlaşacağam".
75 kq çəki dərəcəsində finalda irlandiyalı Maykl O Reylli ilə qarşılaşan boksçumuz Xaybulla Musalov məğlubiyyətlə üzləşdi. Nəticədə Musalov yarışı ikinci pillədə başa vurdu. "R+"a açıqlamasında idmançı qazandığı nəticədən tam razı olmadığını dedi: "Mən əlimdən gələni etdim. Maksimalist insanam. Gümüş medal mənim üçün elə də uğur deyil. Əgər birinci deyiləmsə, ümumiyyətlə, medal almamaq daha yaxşı olardı. Təsəlliverici odur ki, dünya çempionatına vəsiqə qazandım. İnşallah, orda yaxşı çıxış etməklə, Olimpiadaya vəsiqə qazanmağa çalışacam".
52 kq-da çıxış edən Elvin Məmişzadə finalda Vinçenso Pikkardiyə qalib gəlməklə çempionluq sevinci yaşadı. Bütün görüşlərdə yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirən Elvin həm azarkeşlərin rəğbətini qazandı, həm də məşqçilərin ümidini doğrultdu: "Qızıl medalın bir addımlığında idim. İstəməzdim ki, bu cür şansı rəqibə verim. Buna görə də, var gücümlə döyüşüb, italyan rəqibimə qalib gəldim. İstəyimə çatdım. Rəqibim güclü idi. Olimpiya Oyunlarının, dünya birinciliyinin mükafatçısıdır, təcrübəli boksçudur. Amma ona qarşı döyüşmək asan oldu. Final döyüşünə başqa cür hazırlaşmışdım. Psixoloji cəhətdən də tam hazır idim. Həlledici an idi, döyüşü vermək olmazdı. Bilirdim ki, ölkə başçısı döyüşümü zaldan izləyəcək. Bundan əlavə, bütün xalqımızın gözü məndə idi. Bu mənada, həyəcan da çox idi. Amma əvvəl həyəcanıma qalib gəldim, sonra rəqibimə".
Bakı-2015 I Avropa Oyunlarında 60 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan boksçumuz Albert Səlimov finalda fransalı Sofian Oumiya üzərində qələbə qazanaraq çempion oldu. Dünya və Avropa çempionu olan Səlimov Avropa Oyunlarında qazandığı qələbəni bu cür şərh etdi: "Mənim hər qazandığım medal böyük əziyyət tələb edib. Hər bir medal üçün böyük güc sərf etmişəm. Ona görə də, qazandığım bütün medallar əziyyətimin bəhrəsidi. İlk Avropa Oyunlarının medalını əldə etmək çox önəmlidir. Özümə söz vermişdim ki, qızıl medal qazanacam və onu əldə etdim. Bir az dincələndən sonra məşqlərimə qayıdacağam. Mənə dəstək olan hər bir şəxsə dərin təşəkkürümü bildirirəm".
Ümumilikdə, ölkəmizi mötəbər yarışda layiqincə təmsil edən dəri əlcək sahibləri qitənin ən güclüsü olduqlarını təsdiqlədi. İlk Avropa Oyunlarında qızıl medal qazanan boksçular payızda keçiriləcək dünya çempionatında Azərbaycanı təmsil etmək imkanı qazandılar. Mundialda iştirak edəcək son heyət sentyabrda açıqlanacaq.

The Azerbaijani boxing squad has become the best team at the European Games
The Azerbaijani boxing squad has amazed all the fans at the First European Games. Entering bouts in 15 weight categories, the Azerbaijani boxers won 11 medals. After winning six gold, one silver and four bronze medals, the Azerbaijani squad became the best team, both in the make-up of its medals, as well as in the number of them. The Russian team came second with 10 medals, four of which were gold. Ireland's boxers came third and Great Britain's fourth with two representatives each becoming champions at the Games. Besides those mentioned above, the team from Holland managed to win a gold medal at the European Games, taking fifth place. Sportsmen from 16 countries in total won medals in the boxing tournament.
In the Azerbaijani team the following made it onto the top step of the podium of honour: Elvin Mamiszada (52 kg), Lorenzo Sotomayor (64 kg), Teymur Mammadov (81 kg), Albert Salimov (60 kg), Parviz Bagirov (69 kg) Abdulqadir Abdullayev (91 kg). Xaybulla Musalov (75 kg) won the silver medal, and Tayfur Aliyev (56 kg), Magomedrasul Macidov (91 kg), Yana Alekseyeva (60 kg) and Anna Alimardanova (54 kg) became bronze medal winners.
Competing in the 91 kg and above weight category, twice world champion Magomedrasul Macidov, who won three bouts, made it into the semi-finals. But here his advance was halted by injury. The doctors would not allow Macidov to enter the semi-final bout, so he ended the competition with a bronze medal. In an interview with Regionplus, M. Macidov noted how serious his injury was: "Although I had suffered an injury, I managed to complete the bout in the quarter finals. But then the doctors forbade me to go out into the ring in that state. If I were to do so, I might not be able to do sport for a long time to come. So, I had to submit to their request. I had dreamt of winning a gold medal at the First European Games. It didn't happen. The main aim now is to gain a licence for the forthcoming World Championship in Qatar. Once I have got that, I shall be dreaming of becoming champion at the Summer Olympic Games in Brazil."
This is what Parviz Bagirov, a trainee in the 69 kg category from the Mingacevir boxing school had to say. After defeating all his rivals in the preliminary stages, Parviz reached the final where he had to fight the Russian Alexander Besputin. Managing not to make a single error during the fight, the Azerbaijani boxer had an obvious advantage throughout the bout and was awarded a First European Games gold medal. "The bout was a difficult one. You see it is the strongest who get into the final. My opponent from Russia was the European champion. I managed to win thanks to the tactics I used. I dedicate my win first and foremost to my mother and my near and dear ones. The World Championship is being held in October. At the First European Games, I gained experience for future fights. I hope to win at the World Championship," P. Bagirov said.
Owing to the fact that Ukraine's representative, Gevorg Manukyan, suffered an injury, Abdulqadir Abdullayev became the Games champion in the 91 kg weight category without having to fight. Our boxer stressed that, had there been a fight, he would definitely have won. "I very much wanted to fight in the final. I would definitely have won. I dedicate my win to my parents. They have waited a long time for my success. At the same time, I am glad to share my victory with all the Azerbaijani people who have supported me. I shall have a rest for a little while, but then I shall start to train for the World Championship."
In the 75 kg category Xaybulla Musalov lost to the Irishman Michael O'Reilly, so he had to be satisfied with the silver medal. In an interview with Regionplus, the sportsman stated that he was not happy about his result: "I did everything that I could. I am a maximalist by nature. For me the silver medal is not such a big deal. If I don't come first, then it is best not to get any medal at all. The only consolation is that I gained the licence to take part in the World Championship. God willing, I shall try to win a permit there to compete in the Olympic Games."
After winning in the final against Vincenzo Piccardi, Vuqar Mamiszada had the pleasure of becoming champion in the 52 kg category. Having demonstrated great skill in all his bouts, Vuqar won both the sympathy of the fans and justified the hopes of his coaches: "I was only a step away from the gold medal. I didn't want to let this opportunity go to my opponent from Italy. Therefore I fought with everything I'd got. I won and got what I wanted. My opponent was pretty venerable and experienced, a prize-winner in the Olympic Games and the World Championships. But it was not very difficult for me to fight him. I had been especially thorough when training for the final fight. I was completely prepared from a psychological point of view. The decisive moment arrived and there was no going back. What is more, I knew that the Azerbaijani president was among the spectators in the hall. Besides, I had all of our people supporting me. I was therefore extremely nervous. But I managed to get over my nervousness and beat my opponent."
Albert Salimov who fought in the 60 kg category in the final defeated the Frenchman Sofiane Oumiha and became champion at the First European Games. This is how the Azerbaijani boxer, who has already won "gold" in the World and European Championships commented on his win: "Winning every medal requires enormous effort and persistence. Therefore all my medals are the fruits of untiring hard work. Winning a medal at the First European Games is an extremely important event. I promised myself that I would win a gold medal and I kept that promise. I'll have a rest for a little while and then I'll start training again. I would like to express my profound gratitude to everyone who has supported me."
In representing their country worthily, the masters of the leather glove have confirmed that they are the strongest on the continent. Having been awarded gold medals at the First European Games, the boxers have gained the opportunity to represent Azerbaijan in the World Championship which is to take place this autumn. The final line-up in Azerbaijan's squad for the World Championship will be announced in September.