Azərbaycanın boks yığması Avropa Oyunlarının ən yaxşı komandası seçildi
Bakı-2015 I Avropa Oyunlarının boks yarışlarında iştirak edən Azərbaycan millisi mötəbər yarışın ən yaxşısı adını qazanıb. Belə ki, 15 çəki dərəcəsində mübarizə aparan boksçuların yarışında yığmamız 11 medal qazanıb. Hesabında 6 qızıl, 1 gümüş və 4 bürünc mükafat olan komandamız bu göstəricidə hamını qabaqlayıb. Avropanın ən yaxşısı adına yiyələnən millimiz həm ümumi medal sayında, həm də mükafatlarının əyarına görə rəqibləri üçün əlçatmaz olub. Boksçularımızın ən yaxın izləyicisi olan Rusiya Oyunları 2-ci pillədə bitirib. Yığmamızdan yalnız 1 medal geri qalan şimallılar 10 dəfə fəxri kürsüyə qalxıb. Bunlardan 4-ü qızıl olub. Medal siyahısında İrlandiya 3-cü, Böyük Britaniya 4-dür. Onların hərəsinin iki çempionluğu var. Boks yarışlarında himni çalınan 5-ci ölkə isə Hollandiyadır. "Bakı-2015"də yalnız bu 5 ölkə çempionluq sevinci yaşayıb. Ümumilikdə isə 16 yığmanın üzvləri medal qazanmağı bacarıb.
Boks yığmamızın aktivində Elvin Məmişzadə (52 kq), Lorenzo Sotomayor (64 kq), Teymur Məmmədov (81 kq), Albert Səlimov (60 kq), Pərviz Bağırov (69 kq), Abdulqadir Abdullayev (91 kq) fəxri kürsünün ən yüksək pilləsinə qalxıb, Xaybulla Musalov (75 kq) 2-ci, Tayfur Əliyev (56 kq), Məhəmmədrəsul Məcidov (+91 kq), Yana Alekseyevna (60 kq) və Anna Əlimərdanova (54 kq) 3-cü yeri tutub.
91 kq-dan yuxarı çəkidə çıxış edən ikiqat dünya çempionu Məhəmmədrəsul Məcidov ardıcıl üç qələbədən sonra yarımfinala adladı. Amma ciddi zədə alan boksçumuz həkimlərin rəyinə əsasən, yarımfinalda rinqə çıxmadı və ilk Avropa Oyunlarını bürünc medalla başa vurdu. "R+"a açıqlamasında Məhəmmədrəsul zədənin ciddi olduğunu etiraf edib: "14 finalda zədəli olduğum halda görüşü qələbəylə başa vurdum. Sadəcə, sonradan həkimlər dedi ki, belə vəziyyətdə rinqə çıxmaq olmaz. Əks halda, uzun müddət idmandan ayrı düşə bilərəm. Belə də onların dediyini etməli oldum. İlk Avropa Oyunlarında qızıl medal qazanmaq istəyirdim. Sadəcə, alınmadı. İndi əsas məqsəd Qətərdə keçiriləcək dünya çempionatında lisenziya qazanmaqdır. Bundan sonra Braziliyada keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarında çempion olmağı arzulayıram".
Mingəçevir boks məktəbinin yetirməsi Pərviz Bağırov 69 kq-da sözünü dedi. Bütün rəqiblərinə qalib gələn Bağırov finalda da səhvə yol vermədi. Rusiya idmançısı Aleksandr Besputinlə görüşdə aşkar üstünlüyə malik boksçumuz ilk Avropa Oyunlarının qızıl medalına layiq görüldü. "Döyüş çətin keçdi. Çünki finala ən güclülər yüksəlir. Rusiyalı rəqibim güclü idmançı, Avropa çempionu idi. Ancaq mən taktikalarımla qalib gəldim. Qələbəmi ilk öncə anama, sonra da bütün yaxınlarıma həsr edirəm. Hər bir yarış təcrübə qazandırır. Oktyabrda dünya çempionatı keçiriləcək. Avropa Oyunları həmin yarış üçün bir təcrübə verdi. Ümid edirəm ki, dünya çempionatında da qələbə qazanacam", - deyə P. Bağırov bildirib.
Ukraynanı təmsil edən Gevorq Manukyanın sağlamlığında problem yarandığına görə, Abdulqadir Abdullayev döyüşə çıxmadan, 91 kq çəki dərəcəsində fəxri kürsünün ən yuxarı pilləsinə qalxdı. Boksçumuz qeyd etdi ki, final görüşü keçirilsəydi, mütləq qalib gələcəkdi: "Çox istərdim ki, finalda döyüşüm. Mütləq qalib gələcəkdim. Qələbəmi valideynlərimə həsr edirəm. Çünki onlar mənim qalibiyyətimi çox gözləyirdilər. Eyni zamanda, qələbə sevincimi Azərbaycan xalqı ilə də bölüşürəm. Çünki onlar məni çox dəstəklədilər. Müəyyən müddət istirahət edəcəm. Bundan sonra isə dünya çempionatına hazırlaşacağam".
75 kq çəki dərəcəsində finalda irlandiyalı Maykl O Reylli ilə qarşılaşan boksçumuz Xaybulla Musalov məğlubiyyətlə üzləşdi. Nəticədə Musalov yarışı ikinci pillədə başa vurdu. "R+"a açıqlamasında idmançı qazandığı nəticədən tam razı olmadığını dedi: "Mən əlimdən gələni etdim. Maksimalist insanam. Gümüş medal mənim üçün elə də uğur deyil. Əgər birinci deyiləmsə, ümumiyyətlə, medal almamaq daha yaxşı olardı. Təsəlliverici odur ki, dünya çempionatına vəsiqə qazandım. İnşallah, orda yaxşı çıxış etməklə, Olimpiadaya vəsiqə qazanmağa çalışacam".
52 kq-da çıxış edən Elvin Məmişzadə finalda Vinçenso Pikkardiyə qalib gəlməklə çempionluq sevinci yaşadı. Bütün görüşlərdə yüksək peşəkarlıq nümayiş etdirən Elvin həm azarkeşlərin rəğbətini qazandı, həm də məşqçilərin ümidini doğrultdu: "Qızıl medalın bir addımlığında idim. İstəməzdim ki, bu cür şansı rəqibə verim. Buna görə də, var gücümlə döyüşüb, italyan rəqibimə qalib gəldim. İstəyimə çatdım. Rəqibim güclü idi. Olimpiya Oyunlarının, dünya birinciliyinin mükafatçısıdır, təcrübəli boksçudur. Amma ona qarşı döyüşmək asan oldu. Final döyüşünə başqa cür hazırlaşmışdım. Psixoloji cəhətdən də tam hazır idim. Həlledici an idi, döyüşü vermək olmazdı. Bilirdim ki, ölkə başçısı döyüşümü zaldan izləyəcək. Bundan əlavə, bütün xalqımızın gözü məndə idi. Bu mənada, həyəcan da çox idi. Amma əvvəl həyəcanıma qalib gəldim, sonra rəqibimə".
Bakı-2015 I Avropa Oyunlarında 60 kq çəki dərəcəsində mübarizə aparan boksçumuz Albert Səlimov finalda fransalı Sofian Oumiya üzərində qələbə qazanaraq çempion oldu. Dünya və Avropa çempionu olan Səlimov Avropa Oyunlarında qazandığı qələbəni bu cür şərh etdi: "Mənim hər qazandığım medal böyük əziyyət tələb edib. Hər bir medal üçün böyük güc sərf etmişəm. Ona görə də, qazandığım bütün medallar əziyyətimin bəhrəsidi. İlk Avropa Oyunlarının medalını əldə etmək çox önəmlidir. Özümə söz vermişdim ki, qızıl medal qazanacam və onu əldə etdim. Bir az dincələndən sonra məşqlərimə qayıdacağam. Mənə dəstək olan hər bir şəxsə dərin təşəkkürümü bildirirəm".
Ümumilikdə, ölkəmizi mötəbər yarışda layiqincə təmsil edən dəri əlcək sahibləri qitənin ən güclüsü olduqlarını təsdiqlədi. İlk Avropa Oyunlarında qızıl medal qazanan boksçular payızda keçiriləcək dünya çempionatında Azərbaycanı təmsil etmək imkanı qazandılar. Mundialda iştirak edəcək son heyət sentyabrda açıqlanacaq.

Сборная Азербайджана по боксу стала лучшей командой Европейских игр
Сборная Азербайджана по боксу поразила всех болельщиков на I Европейских играх в Баку. Вступив в борьбу в 15 весовых категориях, азербайджанские боксеры завоевали 11 медалей. Имея в активе 6 золотых, 1 серебряную и 4 бронзовые награды, сборная Азербайджана стала лучшей как по достоинству медалей, так и по их количеству. Второй была команда России, завоевавшая 10 медалей, из которых 4 - золотые. Третьими были боксеры Ирландии, четвертыми - Великобритании, по два представителя которых стали чемпионами Игр. Кроме перечисленных золотую медаль Европейских игр удалось завоевать также и сборной Голландии, которая заняла 5-е место. Всего в турнире боксеров медалистами стали спортсмены 16 стран.
В составе сборной Азербайджана на высшую ступень пьедестала почета поднялись Эльвин Мамишзаде (52 кг), Лоренцо Сотомайор (64 кг), Теймур Мамедов (81 кг), Альберт Салимов (60 кг), Парвиз Багиров (69 кг) и Абдулгадир Абдуллаев (91 кг). Хайбулла Мусалов (75 кг) завоевал серебряную медаль, а Тайфур Алиев (56 кг), Магомедрасул Маджидов (91 кг), Яна Алексеевна (60 кг) и Анна Алимарданова (54 кг) стали бронзовыми призерами.
Выступавший в весовой категории свыше 91 кг двукратный чемпион мира Магомедрасул Маджидов, выиграв три боя, вышел в полуфинал. Но здесь путь дальше ему преградила травма. Врачи не разрешили Маджидову выйти на полуфинальный бой, и он завершил соревнования с бронзовой медалью.
В интервью R+ М.Меджидов отметил серьезность полученной травмы: "Хотя я и был травмирован, но сумел завершить победой четвертьфинальный бой. Просто затем врачи запретили выходить на ринг в таком состоянии. В противном случае я мог надолго расстаться со спортом. Пришлось подчиниться. Мечтал выиграть на I Европейских играх золотую медаль. Не получилось. Теперь главная цель - завоевать лицензию на предстоящем чемпионате мира в Катаре. Добившись этого, мечтаю стать чемпионом летних Олимпийских игр в Бразилии".
Свое слово в категории 69 кг сказал воспитанник мингячевирской школы бокса Парвиз Багиров. Выиграв у всех своих соперников на предварительных этапах, Парвиз вышел в финал, где ему противостоял россиянин Александр Беспутин. Не допустив в этом бою ни одной ошибки, азербайджанский боксер имел явное преимущество на протяжении всей встречи и был удостоен золотой медали I Европейских игр. "Бой был трудным. Ведь в финал выходят сильнейшие. Мой соперник из России был чемпионом Европы. Мне удалось победить благодаря моей тактике. Победу я посвящаю, в первую очередь, своей матери и всем своим близким. В октябре состоится чемпионат мира. На I Европейских играх я набрался опыта для будущей борьбы. Надеюсь одержать победу и на чемпионате мира", - сказал П.Багиров.
В связи с травмой представителя Украины Геворга Манукяна Абдулгадир Абдуллаев стал чемпионом Игр в весовой категории 91 кг без боя. Наш боксер подчеркнул, что в случае проведения финального боя он обязательно выиграл бы: "Очень хотел выйти на финальный бой. Обязательно выиграл бы. Победу я посвящаю своим родителям. Они давно в ожидании моего успеха. Одновременно делюсь радостью победы со всем азербайджанским народом, который поддерживал меня. Некоторое время буду отдыхать, а потом начну готовиться к чемпионату мира".
В категории 75 кг Хайбулла Мусалов уступил в финале ирландцу Майклу О`Рейлли и довольствовался только серебряной медалью. В интервью R+ спортсмен заявил, что остался недоволен своим результатом: "Сделал все, что было в моих силах. Я максималист по натуре. Для меня серебряная медаль не такое уж и большое достижение. Если я не первый, то лучше вообще остаться без медали. Единственным утешением служит то, что я завоевал лицензию на чемпионат мира. Иншаллах, там я постараюсь завоевать путевку на Олимпийские игры".
Выиграв в финале у Винченцо Пиккарди, радость чемпионства в категории 52 кг испытал Эльвин Мамишзаде. Продемонстрировав высочайшее мастерство во всех встречах, Вугар завоевал и симпатии болельщиков, и оправдал надежды тренеров: "Был в шаге от золотой медали. Не хотел уступать такой шанс противнику из Италии. Поэтому боролся в полную силу. Одержал победу и добился желаемого. А соперник у меня был довольно маститый и опытный - призер Олимпийских игр и чемпионата мира. Но бороться против него мне было не очень трудно. Готовился к финальному бою особенно тщательно. Был полностью готов и в психологическом плане. Наступил решающий момент, и отступать было нельзя. К тому же я знал, что в зале за нашим боем следит президент Азербайджана. Кроме того, за меня болел весь наш народ. Поэтому я сильно переживал. Однако поборол волнение и одолел соперника".
Выступавший в весовой категории 60 кг Альберт Салимов в финале одержал победу над французом Софианом Оумиа и стал чемпионом I Европейских игр. Вот как прокомментировал свою победу азербайджанский боксер, имеющий в своем активе "золото" чемпионатов мира и Европы: "Каждая завоеванная медаль требует огромных усилий и упорства. Поэтому все мои медали - плоды неустанного труда. Завоевание медали I Европейских игр является важнейшим событием. Я дал себе слово завоевать золотую медаль и сдержал его. Немного отдохну и снова начну тренироваться. Выражаю глубокую благодарность каждому, кто поддерживал меня".
Достойно представившие страну мастера кожаной перчатки подтвердили, что являются сильнейшими на континенте. Удостоенные на I Европейских играх золотых медалей, боксеры получили возможность представить Азербайджан на чемпионате мира, который состоится осенью этого года. Окончательный состав сборной Азербайджана, которая выступит на мундиале, будет объявлен в сентябре.