Çərşənbə axşamı, 10:01
Sentyabr ayında Bakıda ABŞ, Rusiya və Azərbaycanın xarici işlər nazirliklərinin nümayəndələri və ekspertlərin iştirakı ilə Qəbələ RLS-dən birgə istifadəyə dair məsləhətləşmənin keçirilməsi planlaşdırılıb. Hazırda çox sayda rusiyalı və amerikalı ekspertlər danışıqların Bakı raundunun da nəticəsiz başa çatacağını proqnozlaşdırırlar. Onların fikrincə, qlobal təhlükəsizliyin aparıcı halqası olan bu məsələ ilə əlaqədar Moskva və Vaşinqtonun maraqları çox fərqlidir. Həqiqətən də, Rusiya prezidentinin Azərbaycan ərazisindəki Qəbələ RLS-dən birgə istifadə haqda ABŞ-a verdiyi təklif, həmçinin onun regional monitorinq və ilkin xəbərdarlıq mərkəzi yaradılmasına dair son təklifi Vaşinqton üçün gözlənilməz olub. Belə görünür ki, Vaşinqton Putinin təklifinin baza hissəsi - ABŞ və Avropa dövlətlərilə 2020-ci ilədək potensial raket təhlükəsinin birgə analizi məsələsində əməkdaşlığa meylli deyil. Rusiya prezidenti hesab edir ki, belə kooperasiya təhlükəsizlik sahəsinədə Moskva-Vaşinqton əməkdaşlığının keyfiyyətinin dəyişilməsinə gətirib çıxara, onu daha yüksək səviyyəyə qaldıra bilər.
Maraqlıdır ki, Vladimir Putinin təklifinə tərəfdar olanlar ABŞ-da da var, özü də onlar ən yüksək səviyyəli ekspertlərdir. Dünya Təhlükəsizlik İnstitutunun (Vaşinqton) məsləhətçisi, raketəleyhinə müdafiə sahəsində ekspert, 1994-cü ildən 2001-ci ilədək ABŞ-ın müdafiə nazirinin müavini və silahların, həmçinin Raketlərin Sınağı və Qiymətləndirilməsi İdarəsinin direktoru işləmiş Filipp Koyl, nüfuzlu "Global Affairs" dərgisində nəşr etdirdiyi məqaləsində yazır ki, Putin Amerikaya mükəmməl texniki və siyasi həll variantı təklif edib. Ekspertin rəyinə görə, Azərbaycandakı stansiyanın coğrafi kordinatlarının öyrənilməsi zamanı məlum olur ki, Qəbələ RLS Polşa (10 raketəleyhinə qurğu) və Çexiyada (radar) yerləşdirilməsi planlaşdırılan sistemlərdən daha böyük üstünlüklərə malikdir. "Bu RLS bütün Avropanı - cənub-şərqi də daxil olmaqla - qorumağa imkan verir", - deyə F.Koyl bildirib.
O, ABŞ tərəfinin mövqeyindəki zəif cəhətləri də göstərib: "ABŞ-ın planı bütün Avropanı əhatə etmir və bu, istər-istəməz ziddiyyət yaradır. Sual olunur: nəyə görə  Birləşmiş Ştatlar Avropanın bir hissəsini qorumaq istəyir, digər hissəsini isə yox? Bundan başqa, əgər güman olunan ABŞ-İran münaqişəsi zamanı Vaşinqton həqiqətən də düşmənin raketlərini məhv edə biləcəksə, onun qalıqları Rusiya ərazisinə düşəcək. Azərbaycan ərazisindəki RLS isə belə nəticənin qarşısını almağa imkan verir".
Bütün bu tənqidlərin fonunda Vaşinqton Polşa və Çexiya ilə bu ölkələrin ərazisində raketdən müdafiə sistemlərinin (RMS) yerləşdirilməsi ilə bağlı fəal danışıqları davam etdirir. Polşalı diplomatlar hesab edirlər ki, tərəflər məsələ ilə bağlı artıq bu ilin sonunda yekun razılıq əldə edə biləcəklər. "Amerikaya məxsus raket bazasının bizim ölkəmizin ərazisində yerləşdirilməsi məsələsi yaxın üç ay ərzində razılaşdırıla bilər. Biz ümumi məqsədlərdə ABŞ-la birlikdəyik və artıq yalnız müəyyən hüquqi və maliyyə məsələlərini həll etməliyik", - deyə sentyabrın 7-də amerikalı nümayəndə heyətilə aparılan ikigünlük məsləhətləşmələrin yekununda Polşanın xarici işlər nazirinin müavini Vitold Vaşşikovski bildirib. Qeyd edək ki, Vaşinqtonla RMS-ə dair danışıqlara məhz o rəhbərlik edir.
Həmin vaxt Polşada iqtisadi foruma qatılan ABŞ dövlət katibinin müavini Daniel Frid də oxşar açıqlama verib: "Düşünürəm ki, tərəflər arasında razılaşma əldə edilənədək danışıqların bir neçə raundu keçiriləcək. Lakin  hər şey ilin sonunadək həll olunmalıdır".
ABŞ Konqresinin RMS-in dəstəklənməsi üzrə fraksiyasının rəhbəri, respublikaçı Trent Frenksin fikirləri də fərqli deyil. Onun sözlərinə görə, ABŞ-da prezident postunu hətta demokrat namizəd də tutsa, Polşa və Çexiyada RMS quraşdırılacaq. O, Rusiyanın məlum təklifinin Vaşinqtonun Şərqi Avropada RMS yerləşdirilməsi planına alternativ ola bilməyəcəyini deyib və Moskvaya "Avropa ölkələrinə nəzarət etmək üçün ABŞ  ilə qılınc oynatmamağı" məsləhət görüb.
NATO-nun baş katibi Yap de Hoop Sxeffer də həmkarlarından geri qalmaq istəmir. O, bir müddət əvvəl Rusiyanı ABŞ-ın planlarına dair "mənasız və effektsiz tənqidlərdən əl çəkməyə" çağırıb və bildirib ki, NATO-nun çexiyalı və polşalı müttəfiqlərinin ünvanına xəbərdarlıqlar səsləndirilməsi müasir Avropada yolverilməzdir.
ABŞ və NATO-nun Rusiya ilə yaşadığı ziddiyyət fonunda Azərbaycanın mövqeyi vacib əhəmiyyət kəsb edir. Şübhəsiz ki, bu məsələdə Azərbaycan nəhənglərlə müqayisədə daha kiçik rola malikdir. Lakin bu "raketəleyhinə oyun"da yerlər həddindən artıq bahadır. Bu səbəbdən də Bakı Moskvanın təşəbbüsünü və Qəbələ RLS-lə bağlı danışıqlar prosesini dəstəkləməklə, bütün imkanlarından istifadə etməli və regionda ABŞ ilə Rusiya arasında qlobal strateji müttəfiqliyin formasının tapılmasına daha fəal şəkildə çalışmalıdır. Uğur qazanılacağı təqdirdə Azərbaycan öz xarici siyasət tarixində qlobal təhlükəsizliyin təmin edilməsi, həmçinin Avropa və dünya siyasətində tarazlığın əldə olunması baxımından, indiyədək presidenti olmayan rol oynamaq imkanı əldə edəcək. Bu isə ölkəmizin təhlükəsizliyinin daha yüksək səviyyədə təmin olunmasına və onun dünya siyasətində statusunun daha da yüksəlməsinə səbəb ola bilər.

Consultations on the joint use of the Qabala radar station are planned for 15 September in Baku and will involve senior Foreign Ministry officials and US, Russian and Azerbaijani experts. Many Russian and American experts today predict that the Baku round will produce no result, as they think the interests and approaches of Moscow and Washington to the key issue of global security are incompatible. The Russian president's proposals on joint use with the USA of Azerbaijan's Qabala radar station and his recent proposals to set up a regional monitoring and early warning system caught the American side unawares. Washington does not appear inclined to cooperate on the basic point of Putin's initiative - carrying out a joint analysis with the USA and European countries of the missile threat up to 2020. The Russian president thinks that such cooperation could change the quality of Russian-American relations in the security sphere and move them up to a higher level of trust.
It is interesting that there are supporters of the Russian initiative in the USA, including amongst the most senior experts. Philip Coyle, an adviser at the Centre for Defense Information in Washington and a missile defence expert (from 1994 to 2001 he was deputy US defence secretary and director of the operational, test and evaluation of weapons, including missiles), said in a recent article in the authoritative US publication Global Affairs that Vladimir Putin had proposed a literate, technical and political solution. Considering the location of the Azerbaijani station, it clearly has a number of advantages over the planned facilities in Poland (10 anti-missile) and the Czech Republic (radar). "The proposed missile defences can 'defend' all of Europe, including South Eastern Europe," Coyle wrote. He also pointed out the weakness in the American position: "From the very beginning many critics have seen a contradiction in the fact that the American plan could not cover all of Europe, that raised questions about why the US would chose to 'defend' some European countries and not others. Also, in an actual missile-vs.-missile battle, the originally proposed sites in Poland and the Czech Republic could result in debris falling on Russia if US missile defence interceptors sent hypothetical Iranian missiles careening off course. The Azerbaijani site minimizes that problem, as well."
Meanwhile, Washington is actively holding consultations with its allies, Poland and the Czech Republic, on basing US missile defence systems in these countries. Polish diplomats think that a final agreement will be ready by the end of the year. "The question of locating an American missile base on our soil could be agreed in the next two to three months. We and the USA are united in our overall desires, so now we just have to agree on some legal and financial issues," Poland's deputy foreign minister, Witold Waszczykowski, who leads the missile defence talks with Washington, said on 7 September at the end of two days of talks with a US delegation. US Deputy Secretary of State Daniel Fried, who was in Poland at the time at an economic forum in Krynica, spoke in the same spirit: "I expect that there will be several rounds of talks before the agreement is signed, but everything should be completed by the end of the year." The opinion was shared by the chairman of the Congress faction in support of the missile defence shield, Republican Trent Franks, who said that the missile defence shield would be created in Poland and the Czech Republic even if the next US president were a Democrat. He warned that the alternatives proposed by Russia could not replace the facilities in Eastern Europe and advised Moscow "not to rattle sabres to get control over the countries of Europe". NATO Secretary-General Jaap de Hoop Scheffer recently warned Russia against "unhelpful and unproductive criticism of the plans of the USA and warnings to our Czech and Polish allies that are unacceptable in today's Europe".
Against the background of the ongoing disagreements between the USA and NATO, on the one hand, and Russia, on the other, the position of Azerbaijan is important. Of course, Azerbaijan is playing a tiny role in the dialogue of the super powers, but the stakes in this "anti-missile" game are very high. Therefore, having supported Moscow's initiative and the talks process on the Qabala radar station, Baku must go further and give more active help - to the extent that it can - to the search for a formula for global strategic alliance between the USA and Russia in our region. Should this be successful, Azerbaijan could play a role, unprecedented in the history of its foreign policy, to ensure global security and support the balance in European and world politics, an important result of which could be ensuring a higher degree of security for our country and raising its status and role in world politics.