Çərşənbə axşamı, 21:27
Azərbaycanın futbol klublarının qeyri-balanslaşdırılmış formada maliyyələşdirilməsi acınacaqlı nəticələrə gətirib çıxarır
Etiraf etmək lazımıdır ki, yerli azarkeşlər artıq futbolumuzda arzuedilməz sürprizlərlə qarşılaşmağa öyrəşib. Futbol üzrə 16-jı Azərbayjan çempionatının başlandığı ərəfədə İmişlinin "MKT-Araz" klubunun dağılmasını da belə hallardan biri hesab etmək olar. Xatırladaq ki, bu klub ötənilki ölkə kuboku yarışının gümüş mükafatçısı və UEFA Kuboku oyunlarının  iştirakçısı idi.
Gözlənilməz xəbər
İmişli klubunun milli çempionatın ən stabil komandalarından biri olduğunu nəzərə alsaq, onun dağılması barədə xəbər açıq yay səmasında şimşək effekti verib. Qeyd edək ki, klub 8 min azarkeş tutumlu  stadionu və məşq meydançası olan müasir bazaya malik idi. Lakin onun fəaliyyətini dayandırmasının səbəbi kimi, rəsmi olaraq klub rəhbərliyinin maliyyə çatışmazlığı ilə üzləşməsi göstərilir. Rəhbərliyin qərarı isə, təbii ki, yalnız azarkeşlərdə yox, həm də məşqçi korpusu ilə birlikdə klubun oyunçularında şok yaradıb. "MKT-Araz"ın baş məşqçisi İqor Nakoneçnı təəjjübünü açıq şəkildə belə ifadə edib: "Bu mənim üçün şokdur. Sadəjə, ayrı söz tapa bilmirəm. Bir neçə il ərzində biz döyüş qabiliyyəti olan komanda yaratmışdıq və Azərbayjan futbolunun favoritləri ilə bərabər mübarizə aparırdıq. Ötən mövsüm uzun müddət çempionatda liderlik etdik, kubok  oyunlarında finala çıxdıq və tariximizdə ilk dəfə olaraq UEFA Kubokuna qatıldıq. Bu il isə komandanı daha yaxşı komplektləşdirmişdik və ötən mövsümlə müqayisədə daha böyük uğurlara nail ola bilərdik. Lakin birdən-birə klub göz önündə dağıldı".
Xatırladaq ki, UEFA Kubokunun ilkin mərhələsinin birinji turunda "MKT-Araz" Polşanın "Qroslin" klubuna bir top fərqi ilə məğlub olaraq turniri tərk edib. Tofiq Bəhramov adına Respublika Stadionunda keçirilən qarşılaşma 0:0, Polşadakı oyun isə 1:0 "ev sahibləri"nin xeyrinə başa çatıb.
Futbolçulara gəlinjə, sıralarında milli komandanın üzvləri də olan idmançılar özlərinə tələm-tələsik yeni klub axtarmalı olublar. Xoşbəxtlikdən transfer pənjərəsi avqustun 31-də bağlanır. Odur ki futbolçular "MKT-Araz" rəhbərliyinə klubu sentyabrın ortalarında dağıtmadığı üçün "minnətdar" olmalıdırlar. Çünki belə olardısa, futbolçular işsiz qalıb, ən azı yarım il oyun təjrübəsi qazanmadan gözləməli olajaqdılar.
Xatırladaq ki, milli birinjilikdə bu jür start ssenarisinə  ilk dəfə deyil təsadüf edilir. Hələ ötən il 15-ji Azərbayjan çempionatı  ərəfəsində Gənjə şəhərinin eyniadlı klubu fəaliyyətini dayandırmışdı. Onu da qeyd edək ki, əvvəllər adı "Kəpəz" adlanan bu klub iki dəfə ölkə birinjiliyinin qalibi olmuşdu. Bundan əvvəl isə Azərbayjan çempionu olmuş daha bir klub - "Şəmkir" dağılmışdı.
Beləliklə,  Azərbayjanın  futbol xəritəsində daha bir region yoxa çıxdı, çempionat isə  tərkibinə görə ambisioz   "MKT-Araz"ın yarada biləjəyi intriqadan məhrum oldu.
Yeri gəlmişkən, ötən il "Gənjə"nin fəaliyyətini dayandırması səbəbindən ölkə birinjiliyində jəmi 13 klub yarışmışdı. Bu il də 13 rəqəmi aktual ola bilərdi (bu halda hər turda komandalardan biri oyuna çıxmayajaqdı). Lakin Azərbayjan Futbol Federasiyaları Assosiasiyası ikinji liqada yarışan "ABN-Bərdə"ni yüksək liqaya buraxmaqla bu problemi həll etdi. Amma bu da əvvəlki intriqanı qaytara bilməyəjək: bərdəlilərin güjlü heyətə malik "MKT-Araz"ı layiqinjə əvəz edəjəyinə inananların sayı o qədər də çox deyil.
Yenə də pul haqqında
Bəs  İmişli klubunun gözlənilmədən dağılmasının səbəbi nədir? Javab birmənalıdır: Azərbayjan futbolunun problemi klubların, əsasən, bir sponsor tərəfindən maliyyələşdirilməsidir. O isə prosesi keyfi istədiyi kimi idarə edir. Faktik olaraq, həmin sponsor üçün futbol klubu sanki uşağın sevimli oyunjağıdır: istəsə onunla oynayır, istəməsə oynamır. İmişlinin "MKT-Araz" klubunun prezidenti də məhz belə edib.
Avropada isə tamamilə başqa təjrübə mövjuddur. Köhnə Dünya ölkələrinin futbol klublarına nəhəng maliyyə şirkətlərinin prezidentlərindən tutmuş, sadə mağaza sahibinədək bir neçə investor sponsorluq edir. Bu halda sponsorlardan biri maliyyələşdirmədən imtina edərsə, komanda müəyyən problemlərlə üzləşsə də, hər halda fəaliyyətini dayandırmır. Yəni klublar "MKT-Araz"ın üzləşdiyi kimi, gözlənilməz dağılma təhlükəsindən sığortalanır.
Bəlkə də çoxları deyəjək ki, "Bura Avropa deyil". Amma görəsən,  milli futbolumuzun inkişafı naminə Avropa futbolunun müsbət aspektlərini niyə götürməyək?
Futbolumuzun az əhəmiyyət daşımayan digər problemi oyunçuların əmək haqqının yüksək olması və marketinq işinin olmamasıdır. Azərbayjanın bir sıra klublarında futbolçular Portuqaliya və Çexiya kimi Avropa ölkələrinin klublarındakı həmkarlarından daha yüksək əmək haqqı alırlar. Amma azərbayjanlı futbolçuların əksəriyyəti bu səviyyədə maliyyələşdirilməyə layiq deyil. Məsələn, bir müddət əvvəl Bakının "İnter" klubu çexiyalı Branislav Çervenk ilə müqavilə imzalayıb (yeri gəlmişkən o, Azərbayjan futboluna qatılan ilk çexiyalıdır). Çervenk bildirir ki, onun ölkəsində futbolçular Azərbayjandakı həmkarlarından az qazanırlar. Təəjjüblü deyilmi? Xüsusilə, Çexiya millisinin və eyni zamanda klublarının beynəlxalq və Avropa arenalarında əldə etdiyi uğurları nəzərə alsaq, bu faktın nə dərəjədə təəjjüblü olduğu bir daha anlaşılar. Milli klublarımız isə Avropa kuboklarında ortabab rəqibin öhdəsindən gələ bilmir. Azərbayjan millisi isə daim dünya və Avropa çempionatlarının seçmə mərhələsində qrup sonunjusu olur və yalnız bəzən Serbiya, Çernoqoriya və ya Finlandiya kimi millilərə üstün gəlməklə sürpriz edir.
Odur ki ölkə klublarının rəhbərliyi qiymət siyasətinə yenidən baxmalıdır. Əks halda, digər klubları da "MKT-Araz"ın taleyi gözləyə bilər.
Futbolda marketinq işinin əhəmiyyəti də çox böyükdür. Azərbayjan futbolunda kluba sərmayə qoyan sponsor oradan heç bir dividend qazanmır. Avropada isə bunun tam əksidir.
Nə qədər ki Azərbayjan futbolunun bossları futbolçuları xidmətlərinə görə qiymətləndirməyi və rəhbərlik etdiyi klubdan gəlir götürməyi öyrənməyəjəklər, milli futbolumuz Avropa və dünya futbolunda ən aşağı yerlərdə sürünəjək.

"МКТ-АРАЗ" РАЗВАЛИЛСЯ
Несбалансированное финансирование азербайджанских футбольных клубов приводит к печальным последствиям
Автор: Теймур ТУШИЕВ Баку
Следует признать, Что отеЧественный болельщик уже привык к неприятным сюрпризам азербайджанского футбола. Одним из них можно назвать прекращение деятельности имишлинского "МКТ-Араза" прямо накануне старта 16-го чемпионата Азербайджана. Этот футбольный клуб являлся серебряным призером прошлогоднего Кубка страны и участником Кубка УЕФА.
Неожиданность с подтекстом
Известие о распаде клуба было подобно грому среди ясного летнего неба, учитывая, что имишлинская команда являлась одной из самых стабильных в национальном первенстве. В своем распоряжении клуб имел современную базу с 8-тысячным стадионом и тренировочными полями. Официальная же причина приостановки существования команды - отсутствие финансовых средств у руководства клуба. Естественно, подобное решение руководства повергло в шок не только отечественных болельщиков, но и самих футболистов вместе с тренерским штабом команды. В частности, главный тренер "МКТ-Араза" Игорь Наконечный не скрывал своего удивления. "Для меня это шок. Я просто не могу найти слов. На протяжении нескольких лет мы строили боеспособную команду, которая на равных боролась с главными фаворитами азербайджанского футбола. А в прошлом сезоне мы в течение длительного периода находились в лидерах, пробились в финал Кубка страны, а также впервые в своей истории выступили на Кубке УЕФА. В этом сезоне мы еще лучше укомплектовали команду и могли добиться больших успехов, нежели в прошлом чемпионате. И вот теперь клуб развалился буквально на глазах".
Напомним, что в первом предварительном раунде Кубка УЕФА "МКТ-Араз" уступил дорогу польскому "Гроцлину", проиграв ему по сумме двух матчей - на Республиканском стадионе имени Тофика Бахрамова встреча закончилась нулевой ничьей, а в гостях имишлинская команда потерпела поражение с минимальным счетом 0:1.
Что касается самих футболистов, среди которых были, кстати, и игроки национальной сборной, то им в спешном порядке пришлось искать себе другое место работы. Благо трансферное окно закрывается лишь 31 августа. Так что футболисты должны быть еще "благодарны" руководству имишлинского клуба за то, что они не развалили команду в сентябре этого года. В этом случае все они остались бы не у дел и как минимум полгода не имели игровой практики.
Подобный сценарий старта национального первенства встречается не впервые. Еще в прошлом году перед самым началом 15-го чемпионата Азербайджана прекратил свое существование клуб "Гянджа" из одноименного города. Ранее этот клуб носил название "Кяпаз" и дважды выигрывал золотые медали национального первенства. А еще раньше прекратил свое существование "Шамкир", который тоже носил звание чемпиона страны. Таким образом, на футбольной карте Азербайджана исчез еще один регион, а сам чемпионат лишился определенной интриги, которую мог внести амбициозный по своему составу "МКТ-Араз". Кстати, из-за распада "Гянджи" в прошлом сезоне выступили лишь 13 клубов. Число 13 могло быть актуальным и на нынешнем чемпионате (в этом случае в каждом туре одна из команд осталась бы без игры), если бы Ассоциация футбольных федераций Азербайджана не приняла решение пропустить в элиту чемпионата клуб второй лиги "АБН-Барда". Хотя можно с уверенностью сказать, что бардинская команда не станет достойной заменой имишлинскому клубу, у которого были сыгранный состав, а также легионеры.
И снова о деньгах
В чем же причина столь неожиданного и скорого распада имишлинской команды? Ответ очевиден. Проблема азербайджанского футбола заключается в том, что клубы в основном финансируются одним спонсором. Последний же осуществляет этот процесс по своей прихоти. Фактически для них футбольный клуб, как любимая игрушка для ребенка: захотел, поиграл в нее, а не захотел - выбросил. Так же поступил и президент имишлинского "МКТ-Араза".
В Европе совсем другая практика. У европейских команд множество инвесторов - начиная от президентов крупных финансовых компаний и иных толстосумов и заканчивая простыми магазинами. В этом случае, если даже один из спонсоров отказывается от финансирования, команда, может, и переживает не лучшие времена, но не прекращает своего существования. При этом футбольные клубы застрахованы от неожиданного распада, который произошел с имишлинской командой. Но мы не Европа, скажут многие. Но почему бы не перенять положительные аспекты развития европейского футбола на благо отечественного?
Другой немаловажной проблемой национального футбола являются завышенные зарплаты игроков и отсутствие маркетинговой составляющей. Во многих футбольных клубах Азербайджана игроки получают больше, чем их коллеги в таких футбольных странах Европы, как Португалия или Чехия. Причем подавляющее большинство азербайджанских футболистов не заслуживают столь высоких зарплат. К примеру, недавно столичный "Интер" подписал чешского футболиста Бранислава Червенка, который, кстати, стал первым представителем этой футбольной страны в Азербайджане. Так вот, по его словам, в Чехии футболисты получают намного меньше, чем их коллеги в нашей стране. Удивительно, не правда ли? Особенно учитывая тот факт, каких успехов добиваются сборная Чехии и чешские клубы на международной и европейской аренах. В то время как отечественные клубы не могут одолеть довольно посредственные, по европейскому уровню, команды на еврокубках. А сборная Азербайджана традиционно занимает последние места в отборочных циклах чемпионатов Европы и мира, изредка лишь преподнося сюрпризы, выигрывая вдруг у команд Сербии и Черногории или Финляндии.
Так что руководители отечественных клубов должны пересмотреть ценовую политику в отношении своих игроков, иначе и все остальные национальные клубы может ждать такая же судьба, как имишлинский "МКТ-Араз".
Немаловажным в футболе является и маркетинговая составляющая. В нашем футболе спонсоры, вкладывая средства в развитие клуба, не получают от этого никаких дивидендов. Тогда как в той же Европе существует обратная практика.
Пока боссы азербайджанского футбола не научатся по заслугам оценивать своих футболистов и извлекать выгоду из руководимых ими команд, отечественный футбол будет прозябать на задворках европейского мирового футбола.