HƏDƏFDƏ OLİMPİADADIR
"Bakı istənilən mötəbər yarışı, hətta Yay Olimpiya Oyunlarını da keçirə bilər", - AOK-un prezidenti Patrik Hikki
Azərbaycanı 17 gün ərzində əhatə edən idman bayramı bitdi. Azərbaycanın 30 ay ərzində hazırlaşdığı mötəbər yarış uğurla başa çatdı. 50 ölkədən 6000 atletin iştirak etdiyi oyunlar yüksək təşkilatçılıqla yadda qaldı. İdmançılar, eləcə də rəsmi şəxslər üçün yaradılan şərait Azərbaycanın istənilən mötəbər yarışı keçirməyə hazır olduğunu sübut etdi. İlk Avropa Oyunlarının keçirilməsinə böyük əməyi olan Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik HİKKİ "R+"a yarışın yekunu, təşkilatçılığın səviyyəsi və həyəcanlı anlar barədə danışıb.
- Artıq sizi təbrik etmək olar. İlk Avropa Oyunları yüksək səviyyədə təşkil edildi və bütün dünya yeni möhtəşəm turnirin izləyicisinə çevrildi...
- Azərbaycan xalqını təbrik edirəm. Siz yeni tarixin yazılmasında iştirak etdiniz. Biz birgə beşinci qitə oyunlarını - Avropa Oyunlarını yaratdıq və onu yüksək səviyyədə təşkil etdik. Bu işdə böyük əməyi olan Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev və "Bakı-2015"in Təşkilat Komitəsinin sədri Mehriban xanım Əliyevaya "Çox sağ ol" deyirəm. Bu insanlar ən kiçik detalı belə nəzərə aldılar. 17 günlük yarış üçün aylarla hazırlıq getdi. Hazırlıq zamanı bəzən qərarlar dəyişirdi, təşkilati işlərlə bağlı hər gün yenilik olurdu. Bununla belə, Təşkilat Komitəsi işini yüksək səviyyədə gördü. Mötəbər yarışı təşkil etməklə onlar dünyaya yeni oyunlar bəxş etdilər.
Bu oyunların ilk səhifəsində Azərbaycan paytaxtı Bakının adı yazıldı. Bizim sevincimiz böyükdür. İlk Avropa Oyunları, nəhayət, baş tutdu və bu bizi qürurlandırmaya bilməz.
- 50 ölkədən 6000-dən çox idmançı Avropa Oyunlarında mübarizə apardı. Qonaqların fikri ilə, yəqin, tanışsınız. Sizinlə söhbət zamanı əcnəbi idmançılar hansı fikirləri söyləyirdilər?..
- Atletlər kəndi, yarış zalları və ənənəvi toplantılar zamanı əcnəbi nümayəndələrin rəsmiləri ilə görüşümüz oldu. Bütün idmançılar təşkilatçılıqdan razı qaldı. Onları valeh edən Bakının gözəlliyi və ölkənin təşkilatçılığı oldu. Bu işdə, sözsüz, konüllülərin əməyini qeyd etməliyəm. On mindən çox könüllü ardıcıl bir neçə ay yarış üçün toparlanaraq, güclü yumruq formalaşdırdı. Könüllülər öz işlərini yaxşı yerinə yetirdilər. Həm açılışda, həm da arenalarda hamıya kömək oldu. İdmançılar söyləyirdilər ki, Atletlər kəndində yaranan hər hansı bir suala könüllülər dərhal cavab verirdi. Hər zaman əcnəbi idmançılara kömək etməyə hazır olurdular. Bakıdan ayrılanlar razılıq bildirdi və yenidən Azərbaycana gəlmək istəklərini gizlətmədilər.
- İlk Avropa Oyunlarının mediada işıqlandırılmasından razı qaldınızmı?
- Jurnalistlər də Avropa Oyunlarının təbliğində böyük işlər gördülər. Xarici mediada çoxlu sayda yazı dərc olundu. İlk Avropa Oyunlarının açılış və bağlanış mərasimləri 50-dən çox ölkədə milyonlarla tamaşaçıya göstərildi. Bu isə çox böyük auditoriya deməkdir. Müqayisə üçün deyə bilərəm ki, Avropa Oyunlarının Soçi Qış Olimpiya Oyunlarını izləyən tamaşaçısı qədər auditoriyası olub. Bu oyunların gələcək tarixi baxımından vacib göstəricidir.
- İndi hamını bu sual maraqlandırır: ikinci Avropa Oyunları nə vaxt keçiriləcək?
- İlk Avropa Oyunlarını təşkil edən Bakı yarışın bünövrəsini qoydu. Sonrakı ölkələr mütləq ilk yarışın tarixini öyrənəcək. Sualınıza gəldikdə, hazırda 5 şəhərdən müraciət var. Mən istəməzdim, onların adını çəkim. Danışıqlar davam edir. İlin sonuna qədər Avropa Olimpiya Komitəsi növbəti Avropa Oyunlarının harada keçiriləcəyini rəsmən elan edəcək. Bakının ilk yarışı yüksək səviyyədə təşkil etməsi Avropa Oyunlarına marağı artırdı. Bizimlə əlaqə saxlayaraq növbəti yarışa ev sahibliyi etmək istədiklərini bildirirdilər.
- Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə keçirilməsi bütün dünyaya bir nümunə oldu. Növbəti şəhər oyunları belə təşkilatçılıqla keçirə biləcəkmi?
- Avropa Olimpiya Komitəsi kimi, Azərbaycanın keçirdiyi yarışdan sonra yeni standartların yaranması bizə məlumdu. Növbəti yarışa ev sahibliyi edəcək şəhər bütün bunları nəzərə almalıdı. Digər tərəfdən, namizəd şəhər yarışa özünəməxsus tərzdə keçilməlidir. Ola bilər, Avropa Oyunları Bakıda da olduğu kimi, ideal səviyyədə olmasın. Amma iddiaçı şəhər hər şeyin yaxşı olacağına çalışmalıdır.
- Azərbaycan idmançıları qazandığı medallarla xalqı sevindirdi. Ümumiyyətlə, iştirakçı ölkələrin nailiyyətlərini izləmək imkanınız oldumu?
- Təşkilati işlərlə əlaqədar bütün oyunları izləmək mümkün deyil. Rusiya, Azərbaycan yığmalarının böyük uğur qazandığını bilirəm. Azərbaycan idman ölkəsidir. Sizin çoxlu sayda medal qazanmağınız məni təəccübləndirmədi. Əksər idman növlərində güclü və dünyada tanınan idmançılarınız var. Üstəlik, ilk Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsi idmançılarınıza əlavə güc verdi. Güləş, cüdo, boks yarışlarında uğurlarınız böyükdü. Bəzi idman növləri yarışlar ölkənizdə ilk dəfə idi. Avropa Oyunları həmin idman növlərinin təbliğinə təkan olacaq. Yeni gənclər idmanla məşğul olacaq və bu idmanın inkişafını sürətləndirəcək. Mən eyni zamanda, bilet satışıyla bağlı maraqlı məqama toxunmaq istərdim. Avropa Oyunları ərəfəsində bizi biletlərin satışının vəziyyəti çox maraqlandırırdı. Lakin yarış göstərdi ki, ölkədə idmana böyük maraq var. Əksər yarışlara biletlər 3-4 gün ərzində satıldı. Camaat arenalara gələrək komandalara dəstək oldu. Bununla onlar Avropa Oyunlarının bir parçasına çevrildi.
- İlk Avropa Oyunları başa çatdı. Gələcəkdə Azərbaycan daha mötəbər yarışlara ev sahibliyi edə bilərmi?
- İlk öncə mən sizə və digər həmkarlarınıza oyunlara göstərdiyiniz diqqətə görə təşəkkür edirəm. İlk Avropa Oyunları ərəfəsində bəzi əcnəbi mətbuatda xoşa gəlməyən yazılar gedirdi. Amma gördüyünüz kimi biz haqlı çıxdıq. Azərbaycan Avropa Oyunlarını yüksək səviyyədə təşkil etdi. Açılışdan əvvəl həyəcanlı idik. Düşünürdük, necə olacaq. Lakin Təşkilat Komitəsinin rəhbəri Mehriban xanım Əliyevanın böyük əməyi sayəsində yarış çox yüksək səviyyədə keçdi. Fikrimcə, ilk Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə təşkili Azərbaycanın növbəti uğurudur. Əminliklə deyə bilərəm ki, Bakı istənilən mötəbər yarışı hətta Yay Olimpiya Oyunlarını da keçirə bilər. Açılış mərasimində iştirak edən Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin prezidenti Tomas Bax gördüklərindən məmnun qaldı. Açılış mərasimi özəlliklə yadda qalan oldu. Mən sizləri ilk Avropa Oyunlarının keçirilməsi münasibətiylə təbrik edirəm. İdmançılara yeni uğurlar diləyirəm.

WITH AN EYE TO THE OLYMPICS
The festival of sport which gripped Azerbaijan for 17 days is over. The first European Games, featuring 6,000 athletes from 50 countries of the Old World, will be remembered for their high standard of organization. The conditions created for the athletes and officials proved that Azerbaijan is capable of hosting any competition. The head of the European Olympic Committee (EOC), Patrick Hickey, who played a big part in the staging of the European Games, spoke to R+ about the standard of organization of the events and memorable moments of the Games.
- Allow us to offer our congratulations. The first European Games were held at a high level, with the whole world watching.
- I congratulate the whole Azerbaijani people. You have taken part in an historic event. Together we have created the Games of the fifth continent and staged them at a high level. I am extremely grateful to Azerbaijani President Ilham Aliyev and the Chair of the Baku-2015 Organizing Committee, Mehriban Aliyeva. They took care of even the smallest detail. It took months to prepare for 17 days of competition. During the preparations certain decisions were exchanged, each day bringing something new. But despite this, the organizing committee did its job to a high standard and presented new Games to the world. And it was the Azerbaijani capital Baku that wrote the first page of these Games. The first European Games finally happened and we can be proud of that.
- Six thousand athletes from 50 European countries fought it out at the European Games. How did the athletes describe the organization of the Games when you talked to them?
- We had several meetings with foreign delegations in the Athletes' Village and during the competition. All the athletes were happy with the organization. They were struck by the beauty of Baku and the standard of organization. Here I must mention the volunteers who did their job very well. Over 10,000 volunteers worked for months and were a great source of support. They also helped us at the opening and closing ceremonies and during the events themselves in the arenas. The athletes said that in the Village the volunteers answered any question straightaway and were prepared to solve any problem. All the participants in the events expressed a wish to come back to Azerbaijan.
- What did you think of the way the events were covered by the media?
- The journalists played a big part in the coverage of the European Games. There were a lot of articles about them in the foreign media. Millions of people in over 50 countries were able to see the opening and closing ceremonies. That's a big audience. By way of comparison, I would say that as many people watched the European Games as the 2014 Winter Olympics in Sochi. This is very important from the point of view of the future of these Games.
- Now everyone wants to know when the second European Games will be held.
- Baku has laid the foundations for the European Games. Other hosts of the European Games will definitely be studying how the events were hosted in Baku. We now have five cities in contention for the second Games. I wouldn't want to name them yet because talks are still under way. The EOC will officially announce before the end of the year where the next Games will be held. The high standard of organization of the first Games has significantly raised interest in the competition. Immediately after the opening ceremony several cities offered to stage the next Games.
- Do you think the next organizers of the European Games could host the competition to such a high standard?
- The EOC is aware of the high standards set by Azerbaijan. The next host-city for the competition must take this into account. On the other hand, the candidates must come up with their own new ideas in preparing for the Games. The level of organization of the next European Games may not be as perfect as in Baku, but the would-be host city must try to get it right.
- What can you say about the sporting achievements at the European Games?
- Because of my organizational work I wasn't able to see all the events, but I am aware of the impressive success of the athletes from Russia and Azerbaijan. You are a sporting country, so I wasn't surprised at the number of medals won by the Azerbaijani athletes. You have a lot of athletes who are known all over the world. And hosting the Games in Baku only made them stronger. I noted your successes in wrestling, boxing and judo. There were also sports that were relatively new to Azerbaijan and staging the Games in Baku will boost their development. I would also like to mention the sale of tickets for the events. We were very worried about this before the Games, but the tournament showed there was very high interest in sport in your country. Tickets for most events were sold out in three-four days. People came to the arenas and supported the athletes, thus becoming part of the European Games.
- How well prepared is Azerbaijan for hosting future major sporting competitions?
- First of all, I would like to express my thanks to you and your colleagues for your interest in the European Games. Some biased and adverse things were being written in some of the foreign media before the Games. But, as you can see, we were proved right. Azerbaijan hosted the European Games to a high standard. Before they opened everyone was anxious at how things might turn out. But thanks to the great work of the Organizing Committee, headed by Mehriban Aliyeva, everything was carried out to a very high standard. This is another success for Azerbaijan. I can confidently say that Baku could host any competition, even the summer Olympics. The head of the International Organizing Committee, Thomas Bach, who attended the opening ceremony, was very satisfied with what he saw. I congratulate everyone on a successful first European Games.