MÖCÜZƏNİN ON YEDDİ ANI
İlk Avropa Oyunlarının bağlanış mərasimini stadiondan seyr etmək heç də hər kəsə qismət olmadı. Biletlər mərasimdən xeyli əvvəl satılıb-qurtarmışdı. Təxminən, 70 min tamaşaçı tutumu olan Olimpiya stadionu ağzınadək dolu idi. Hələ də Avropa Oyunlarının möhtəşəm açılış mərasiminin və 17 gün davam edən əsl idman bayramının təsiri altında olan insanlar yeni möcüzə gözləyir və tribunadakı yerlərini mərasimin başlanmasından bir neçə saat əvvəl tutmuşdular. Butaformalı bir neçə səhnə, Qız qalasının nəhəng maketi və çoxsaylı digər bəzək elementləri tamaşaçılarda bir neçə dəqiqə sonra qədim Azərbaycanın nağıllar aləminə düşəcəkləri, zaman maşını ilə oradan yenidən müasir Bakıya qayıdacaqları hissini yaradırdı.
"Mərasim ənənəvi və müasir Azərbaycan mədəniyyətinin vəhdətini nümayiş etdirərək diqqəti gələcəyə yönəldir. Biz keçmişin müasir dövrü necə formalaşdırdığının və gələcəyə necə təsir göstərdiyinin şahidi oluruq. Müasir dövrün musiqisi, rəqsi, memarlığı milli ənənələrdən qaynaqlanır və yaranan ahəngdarlıq bizi ilhamlandırır", - deyə mərasimin bədii rəhbəri Ceyms Hedli bağlanış mərasiminin ideya və məzmununu açıqlayıb.
"Oyanış"
Şeypurların səsi stadiona toplaşanların diqqətini prezident lojasına cəlb etdi. Tamaşaçılar Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevi, xanımı, birinci Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin rəhbəri Mehriban Əliyevanı, Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikkini, Bolqarıstanın dövlət başçısı Rosen Plevneliyevi, Rusiya Dövlət Dumasının sədri Sergey Narışkini, Lixtenşteyn Parlamentinin sədri Albert Friki, Beynəlxalq Olimpiya Komitəsinin nümayəndələrini, Avropa Olimpiya ailəsinin üzvlərini alqışladılar.
...Artıq ali qonaqlar öz yerlərini tutublar. Deməli, nağıllar aləminə səyahətə çıxmaq olar. Geriyəsayım başlayır, Azərbaycan xalçasının oyanan naxışları monitorlarda 10-dan 0-dək rəqəmlər yazmağa başlayır. Bəlkə də bu, Avropa Oyunlarının qonaqlarını görkəmli muğam ustası Alim Qasımovun üzərində əyləşərək salamladığı həmin uçan xalçanın ornamentləri idi. Nağıllar dünyasına başqa nə ilə səyahət etmək olardı ki?!
Əslində isə bu, qədim dövrlərdən Xəzər sahilinə sərilmiş böyük, gözəl xalça olan Azərbaycanın təkrarolunmazlığının nümayişi idi. Bu xalça ekspozisiyasında çoxsaylı parlaq rənglərin, nadir ornamentlərin qarışığı Azərbaycanda müxtəlif xalqların, mədəniyyətlərin sülh şəraitində birgə yaşadığının göstəricisi idi. Təşkilatçıların "Oyanış" adlandırdıqları mərasimin ideyasını da məhz bu təşkil edirdi.
"Transformasiya"
Mərasim ənənəvi olaraq, ev sahibliyi edən dövlət himninin səslənməsi ilə başladı. Amma bu dəfə himn ənənəvi, klassik formasında, nəfəs alətləri orkestri və xorun iştirakı ilə ifa olunmurdu. Ölkənin əsas musiqi atributunu yeni simfonik aranjmanda vaxtilə Azərbaycanı "Eurovision" mahnı müsabiqəsində təmsil etmiş Səbinə Babayeva və Fərid Məmmədov xorun müşayiəti ilə ifa edirdilər. Azərbaycan Bayrağı yenidən stadionun üzərində Avropa Olimpiya Komitəsinin bayrağı ilə yanaşı dalğalandı.
Azərbaycan musiqisinin sədalarını müasir dünya musiqisi əvəzləyirdi. Qız qalasının dibindən səslənən nağara ritmləri müasir zərb alətlərində əks-səda verir, Azərbaycan kamançasına Avropa skripkası cavab verir, tarın nəğməsi elektrogitaranın uzanan səslərinə keçir, balabanın məxməri melodiyasını saksofon davam etdirməyə çalışırdı.
Səhnədə xalq və müasir rəqslərin ifaçıları bir-birlərini əvəzlədi və sonda bir-birlərinə qarışaraq vahid ansambl yaratdılar. Əsas meydandakı yüzlərlə digər rəqqasənin geyimi isə parlaq naxışlardan ibarət mozaika yaratmaqda idi. Musiqi sədaları altında səhnədə geyimləri ilə naxışlar yaradan üç nəhəng fiqur peyda oldu. Bir naxış axaraq digərinə keçir, bir mədəniyyət başqasına transformasiya olunurdu.
Bakının qədim rəmzi olan Qız qalası da tranformasiyadan kənarda qalmamışdı. Qalanın səhnədəki böyük maketi öz yerini şəhərin müasir rəmzinə - Alov Qüllələrinə verdi. Bu, uçan xalçanın zaman maşınına çevrilərək insanı keçmişdən bu günə, daha dəqiqi, qədimiliklə müasirliyin vəhdət təşki etdiyi nağıllar ölkəsinə gətirdiyi an idi. İndi bu ölkədə alov keşikçiləri hansısa çalmalı, qaşqabaqlı qocalar yox, şortlarda, krossovkalarda gəzən gülərüz, enerjili, savadlı gənclərdir. Elə Olimpiya Stadionunun monitorlarında nümayiş etdirilən qısametrajlı film də məhz onlara, Avropa Oyunlarının 12 500 könüllüsünə həsr olunmuşdu. Axı bu idman bayramının baş tutmasında təmənnasız fəaliyyət göstərən alov keşikçiləri ordusunun dəstəyi də böyük rol oynamışdı.
Bəs uşaqlar? Uşaqlarsız nə bayram?! Bağlanış mərasimində komandaların ənənəvi yürüşü uşaq xorunun ifasında "Çal-oyna" xalq mahnısının sədaları altında başladı. Sülh və həmrəylik əlaməti olaraq, uşaq xorunun üzvləri bayraqdarlara su zanbağı paylayırdılar. Bir-birinə doğru irəliləyən cərgələrin qarşısında iki bayrağın dalğalanmasını da rəmzi hadisə saymaq olar: bu, Olimpiya hərəkatının yarandığı Yunanıstanla Avropa Oyunlarının vətəni Azərbaycanın bayraqları idi.
"Biz ilk Avropa Oyunlarının ölkəmizdə keçirilməsindən fərəhlənirik. Qürur hissi duyuruq ki, Azərbaycan öz üzərinə götürdüyü öhdəliyi cəmi iki il yarım ərzində reallığa çevirdi və ən yüksək standartlara uyğun idman tədbirini keçirdi. Son 17 gün ərzində biz Avropa dövlətləri arasında birliyin, həmrəyliyin və dostluğun şahidi olduq", - deyə Avropa Oyunları Təşkilat Komitəsinin sədri, Azərbaycanın birinci xanımı Mehriban Əliyeva mərasimdəki çıxışında bildirdi.
O, Azərbaycan xalqına, Prezident İlham Əliyevə və Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikkiyə oyunlara verdikləri dəstəyə görə dərin minnətdarlığını bildirib: "Azərbaycan öz qollarını və ürəyini Avropaya açdı. Biz köhnə dostlarımızı salamladıq və yenilərini qazandıq. Bu axşam biz hamınızla sağollaşırıq. Lakin sizi Azərbaycanda gələcək tədbirlərdə yenidən görməyə ümid edirik".
Avropa Olimpiya Komitəsinin prezidenti Patrik Hikki isə öz növbəsində dedi: "Avropa fərqliliklər və böyük rəqabət, müxtəliflik, idman və yarışma qitəsidir. Lakin burada, Avropa Oyunlarında biz ümumi inamla, ümumi bayraq altında toplaşdıq: idman və Olimpiya ideallarına doğru addımlamaq bizi ayıran yox, daha çox birləşdirən məkana aparır. Bu inam ondan ibarətdir ki, biz - Avropanın 50 ölkəsi hər dörd ildən bir iki möhtəşəm həftə ərzində birgə ola bilərik".
P. Hikki Avropa Oyunlarının yüksək səviyyədə təşkilinə görə, Azərbaycan rəhbərliyinə təşəkkür etdi, Bakının qarşıdan gələn Avropa Oyunları üçün standart müəyyənləşdirdiyini dedi.
Təşkilatçıların çıxışını Kristian Ştaynhauzerin xüsusi olaraq bağlanış mərasimi üçün yazdığı musiqi müşayiət edirdi.
Sönməz alov
Rəsmi hissəni yenidən 500 rəqqasın iştirak etdiyi nəhəng şou əvəzlədi. Başlarının üzərində altıbucaqlı, işıqsaçan qalxan tutan rəqqaslar piksellər vasitəsilə butanın və "Bakı-2015"in rəmzi olan nar ağacının qrafik şəklini yaratdılar. Onlara yuxarıdan enən sirk akrobatları da qoşuldular.
Stadionun üzərində yenidən həzin kaman səsi eşidilməkdə idi. Səhnədə "Atəşgah" məbədi peyda olurdu. Məbədin damında dayanmış rəssam qum üzərində Simurq quşu haqqında əfsanədən "həyat ağacı" çəkirdi. Külək, dalğalar, tufan - rəssamın bütün çəkdikləri sinxron şəkildə əsas səhnədə canlanmaqda idi.
Əfsanəyə görə, sehrli Simurq quşunu axtaran bir dəstə quş onun ruhunun elə onların öz qəlblərində yaşadığını anlayır. Quşlar başa düşür ki, əgər onlar birləşərlərsə, birlikdə vahid sirli bir varlığa çevriləcəklər. Elə stadionda da əfsanə məhz bu cür canlandırılırdı.
Nəhəng alovlanan konstruksiyanın yaratdığı Simurq quşunun pərvazlanıb göyə uçması misilsiz bir mənzərə yaradır. Onun közü yerə yeni həyat toxumları kimi səpələnir, torpağa düşdükcə oyanış, dirçəliş baş verir. Bu an tribunalar yenidən canlanır. Hər kəs göydən yağan işıq diodlarını - əfsanəyə əsasən, oyanışın, yüksəlişin rəmzi sayılan yanan kömürləri tutmağa çalışır.
Artıq ilk Avropa Oyunlarının məşəli sönməkdə idi. Onun ətrafına oyunlarda iştirak etmiş 50 ölkənin rəmzi kimi, əlində lampa tutmuş 50 uşaq toplanmışdı. Məşəl sönənədək uşaqlardan biri əlindəki lampaya od vurdu, alovu digərlərinə ötürməyə başladı. Uşaqlar bir-birinin ardınca əllərindəki lampaları yandırır, səhnənin mərkəzinə yaxınlaşır, alovu digərinə ötürürdülər. Bu lampaların əmələ gətirdiyi nəhəng çıraq Avropa Oyunlarının alovunun sönməzlik rəmzi kimi göylərə ucalır. Elə Simurq quşunun özü kimi.
Bütün bunlar Martin Rozenqarten və Kristian Ştaynhauzerin aranjmanında "Lanterns" mahnısı ilə müşayiət olunurdu. O, Azərbaycanın xalq mahnısı "Sarı gəlin"in motivləri əsasında aranjman edilmişdi. Balabanda melodiyanı Şirzad Fətəliyev ifa edirdi.
Britaniyanın "Clean Bandit" qrupunun və ifaçı Con Nyumanın öz superhitləri ilə mərasim yenidən böyük dinamizm qazandı. Səhnəyə çıxan rəqqaslara atletlər də qoşuldular. İdmanda bir-birlərinə rəqib olanlar indi birlikdə rəqs edirdilər.
Qitənin müxtəlif tərəflərindən gəlmiş minlərlə insan Azərbaycanın birinci Avropa Oyunlarını keçirməsinə mane olmağa çalışanların səylərinə rəğmən, bayramı qeyd edirdilər.
Obrazlı ifadə etsək, birinci Avropa Oyunlarına yekun vuran möhtəşəm atəşfəşanlıq Xeyir qüvvənin Şər üzərindəki qələbəsinin təntənəsi idi. Elə bütün nağılların sonunda olduğu kimi.

СЕМНАДЦАТЬ МГНОВЕНИЙ ЧУДА
Попасть на церемонию закрытия первых в истории Европейских игр удалось не всем. Билеты были распроданы еще задолго до закрытия, Олимпийский стадион, вмещающий почти 70 тыс. человек, был переполнен до отказа.
В ожидании нового чуда люди, все еще находящиеся под впечатлением от зрелищного открытия Евроигр и последовавших за этим 17 дней воистину спортивного праздника, заняли свои места на трибунах за несколько часов до начала церемонии.
Несколько сцен в виде буты, большой макет Девичьей башни и множество других элементов оформления арены подсказывали зрителям, что с минуты на минуту они окажутся в сказочном мире древнего Азербайджана, откуда машина времени вернет всех в современный Баку.
"Демонстрируя единство традиционной и современной культуры Азербайджана, церемония устремляет внимание к будущему. Мы становимся свидетелями того, как прошлое формировало современность и как оно влияет на будущее. Современная музыка, танцы, архитектура подпитываются национальными традициями, и нас вдохновляет созданная гармония", - поделился идеей и содержанием предстоящего шоу художественный руководитель церемонии Джеймс Хедли.
"Пробуждение"
Звуки фанфар на стадионе обратили внимание присутствующих к президентской ложе. Зрители приветствовали президента Азербайджана Ильхама Алиева, его супругу, председателя Организационного комитета первых Европейских игр Мехрибан Алиеву, президента Европейского олимпийского комитета Патрика Хикки, президента Болгарии Росена Плевнелиева, председателя Государственной думы России Сергея Нарышкина, председателя парламента Лихтенштейна Альберта Фрика, представителей Международного олимпийского комитета, членов европейской олимпийской семьи.
Теперь, когда высокие гости заняли свои места, путешествие в сказку можно было начинать. Начался обратный отсчет, и ожившие узоры азербайджанского ковра стали рисовать на мониторах цифры от 10 до 0.
Возможно, это были орнаменты того самого ковра-самолета, на котором приветствовал гостей Евроигр выдающийся исполнитель мугама Алим Гасымов. На чем же еще путешествовать в сказочный мир?!
А в действительности это была демонстрация неповторимости Азербайджана, испокон веков расстелившегося большим, красочным ковром на берегу Каспия. Сочетание множества ярких цветов и уникальных орнаментов в экспозиции этого ковра напоминает собой мирное сосуществование различных народов и культур в самом Азербайджане. Эта идея и легла в основу церемонии, которую организаторы назвали "Пробуждение".
"Трансформация"
По обычаю церемония началась с исполнения государственного гимна страны-хозяйки. Но теперь гимн Азербайджана звучал не в том привычном, классическом виде в строгом исполнении духового оркестра или хора. В новой симфонической аранжировке главный музыкальный атрибут страны исполнили азербайджанские участники "Евровидения" Сабина Бабаева и Фарид Мамедов в сопровождении хора.
Флаг Азербайджана вновь возвысился над стадионом рядом с флагом Европейского олимпийского комитета.
Звуки азербайджанской музыки стали перекликаться с современной. Ритмы азербайджанской нагары у подножья Девичьей башни эхом отдавались в басах современного ударника, кяманче вторила европейская скрипка, звучание струн тара плавно переходило в "сустейн" электрогитары, бархатную мелодию балабана на лету подхватывал саксофон.
Друг друга на сцене стали сменять, а потом и вовсе слились в единый ансамбль исполнители народных и современных танцев. А платья сотен других танцовщиц на главной сцене рисовали мозаики из красочных узоров. Под музыку на сцене вращались три гигантские фигуры, большие одеяния которых также переливались различными узорами. Один узор плавно переходил в другой, одна культура трансформировалась в другую.
В стороне от трансформации не остался и древний символ Баку - Девичья башня, большой макет которой уступил место на сцене современному символу города - Башням пламени. Вот он, тот момент, когда ковер-самолет превращается в машину времени и переносит тебя из древности в современность. А точнее - в сказочную страну, где древность и современность живут по соседству.
И хранители огня в этой стране уже не какие-то хмурые старички в чалмах, а улыбчивая, энергичная, образованная молодежь в шортах и кроссовках. Именно им, 12 500 волонтерам первых Европейских игр, был посвящен короткометражный фильм, показанный на мониторах Олимпийского стадиона. Ведь во многом благодаря безвозмездной поддержке армии хранителей огня и состоялся этот большой спортивный праздник.
А какой же праздник без детей?! Традиционный парад команд на закрытии начался под звуки народной песни "Чал-ойна" в исполнении детского хора. В знак мира и единства члены детского хора раздавали знаменосцам водяные лилии. Символичным было и то, что впереди движущихся друг к другу двух рядов развевались флаги: Греции - страны, где зародилось олимпийское движение, и Азербайджана - родины Европейских игр.
"Мы рады, что первые Европейские игры проведены в нашей стране. Мы испытываем чувство гордости от того, что Азербайджан всего лишь за два с половиной года реализовал взятое на себя обязательство и провел спортивное мероприятие, соответствующее самым высоким стандартам. В течение последних 17 дней мы стали свидетелями единства, солидарности и дружбы между европейскими государствами, - заявила в своем выступлении глава Оргкомитета первых Евроигр, первая леди Азербайджана Мехрибан Алиева, выразив глубокую признательность азербайджанскому народу, президенту Ильхаму Алиеву и президенту Европейского олимпийского комитета Патрику Хикки за большую поддержку Игр.
"Азербайджан открыл Европе свои объятия и сердце. Мы приветствовали наших старых друзей и обрели новых. В этот вечер мы прощаемся с вами. Но надеемся вновь увидеть вас в Азербайджане на предстоящих мероприятиях", - гостеприимно завершила свое выступление хозяйка дома.
"Европа - это континент различий и большой конкуренции, разнообразия, спорта и соревнований. Но здесь, на Европейских играх, мы собрались с общей верой, под общим флагом: движение к спортивным и олимпийским идеалам ведет нас к платформе, которая нас больше объединяет, а не отделяет друг от друга. Это вера в то, что мы - 50 европейских стран раз в четыре года можем быть вместе в течение двух грандиозных недель", - заявил в свою очередь президент Европейского олимпийского комитета Патрик Хикки.
Он поблагодарил руководство Азербайджана за высокий уровень организации Европейских игр, заявив, что Баку заложил стандарт для всех предстоящих Европейских игр.
Выступления организаторов сопровождала музыка Кристиана Штайнхаузера, написанная специально для церемонии закрытия.
Бессмертный огонь
Официальную обстановку снова сменило грандиозное действо с участием более 500 танцоров, которые, держа над головами шестиугольные светодиодные щиты, собрали из пикселей графические образы буты и гранатового дерева - символа "Баку-2015". К ним присоединились и акробаты "Цирка дю Солей", спустившиеся со свода стадиона.
И вновь над стадионом послышался нежный зов кяманчи. На сцене стал возвышаться храм огнепоклонников "Атешгях", на крыше которого творил художник. Он рисовал на песке "древо жизни" из легенды о птице Симург. Ветер, волны, буря - все, что он изображал, синхронно оживало на главной сцене.
Согласно легенде, в поисках загадочной птицы Симург стая птиц вдруг осознает, что ее дух обитает в их сердцах, и если они объединятся, то станут единой таинственной сущностью. Именно так легенда была оживлена и на стадионе в Баку.
Это было невероятное зрелище, когда птица Симург в виде огромной огненной конструкции взлетела под свод стадиона и, паря в небе, рассыпала на землю семена мира из Древа жизни. Трибуны вновь оживились. Все пытались поймать сыплющиеся с неба светодиоды - горящие угли, символизирующие, согласно легенде, семена пробуждения и возрождения.
Факел первых Европейских игр стал гаснуть, и вокруг него собрались 50 детей с лампами, символизирующими 50 стран - участниц Игр. Пока факел гас, один из детей зажег свою лампу от него, передав огонь другим. Лампы детей зажглись одна за другой и, приближаясь к центру сцены, передали огонь лампам других участников. Гигантский светильник из этих ламп вознесся в небо в знак бессмертности огня Евроигр, как и птицы Симург.
Все это действо сопровождалось музыкой Lanterns в аранжировке Мартина Розенгартена и Кристиана Штайнхаузера на основе мотивов азербайджанской народной песни "Сары гялин". На балабане мелодию исполнил Ширзад Фаталиев.
Былой динамизм церемония вновь обрела, когда британская группа CleanBandit и певец Джон Ньюман исполнили свои суперхиты. К вышедшим на сцену танцорам присоединились и атлеты. Соперники в спорте теперь танцевали вместе на зажигательной дискотеке.
Тысячи людей с разных концов континента отмечали праздник вопреки всем тем, кто пытался помешать проведению Азербайджаном первых Европейских игр.
Образно говоря, и зрелищный фейерверк, завершивший первые Европейские игры, ознаменовал победу сил добра над злом. Впрочем, как и во всех сказках.