Rusiya şirkətləri yenə beynəlxalq qanunları pozur
Rəsmi Bakı tərəfinin çoxsaylı xəbərdarlıqlarına baxmayaraq, bir sıra xariji şirkətlər hələ də Azərbayjanın işğal olunmuş torpaqlarında məskunlaşmış separatçılarla əməkdaşlığı davam etdirir. Həmin qurumlar arasında Rusiyaya məxsus şirkətlərin çoxluq təşkil etdiyini əminliklə söyləmək olar. Bu günlərdə Rusiyanın mobil rabitə operatorlarından olan "Meqafon" şirkətinin də  qanunsuz fəaliyyətlə məşğul olması aşkarlanıb. Məlum olub ki, bu qurum 2002-ji ildən Dağlıq Qarabağın rabitə bazarında kifayət qədər uğurlu fəaliyyət göstərən "Qarabağ Telekom"la əməkdaşlıq qurmaq üçün jiddi səylər göstərir.
Bu gün "Meqafon" çoxmilyonlu abonentlərinə Qarabağ ərazisindəki yeganə rabitə operatoru olan "Qarabağ-Telekom"la rouminq xidməti qurmağa başlamışdır. Buna əmin olmaq çətin deyil: "Meqafon-Moskva"nın rəsmi saytına nəzər salmaq kifayətdir ki, orada "Qarabağ-Telekom"un adını görəsən. Saytda Dağlıq Qarabağ ayrıja ərazi vahidi kimi göstərilir. Lakin separatçılarla əməkdaşlıq edən digər mobil rabitə qurumlarından fərqli olaraq, "Meqafon"un saytında "DQR" tərəfdaş ölkələr sırasında ayrıja dövlət kimi göstərilməyib. Yəni şirkət Ermənistana aid edilib. Amma hələ bu da hamısı deyil. "Meqafon" özünün reklam çarxında yerləşdirdiyi xəritədə Azərbayjanın bütün ərazisini… Ermənistanın tərkibinə qatıb.
Toplananların yerini dəyişdikdə jəm dəyişmir
"R+"un artıq yazdığı kimi, "Qarabağ-Telekom"un təsisçisi erməniəsilli livanlı milyarder Pyer Fatuşdur. Onun rəhbərlik etdiyi bu qurum qısa müddət ərzində dünyanın 37 ölkəsindən olan 57 mobil operatorla beynəlxalq rouminq razılaşması imzalamağa nail olub. "Qarabağ-Telekom"ın qeyri-qanuni tərəfdaşları sırasında Ermənistan, Rusiya, Yunanıstan, Kipr, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Qazaxıstan, İtaliya, İran, Ukrayna, Latviya, Livan, Danimarka, İngiltərə və digər ölkələrə məxsus şirkətlər var.
Lakin Azərbayjanın məsələyə müdaxiləsindən sonra, "Qarabağ-Telekom"un digər şirkətlərlə rouminq razılaşması imzalaması və GSM beynəlxalq assosiasiyasına qəbulu haqda planları iflasa uğrayıb. Beləliklə, şirkət qeyri-qanuni şəkildə beynəlxalq rabitə xidməti göstərmək imkanından məhrum olub.
Bundan başqa, Azərbayjan tərəfinin mürajiəti əsasında "Qarabağ-Telekom" bir sıra assosiasiyalardan xarij edilib. Həmin səbəbdən də Ermənistan məsələ ilə bağlı dolayı yolla getmək qərarına gəlib. Belə ki, ölkədə "K-Telecom" (VivaCell brendi) adlı şirkət qeydiyyatdan keçirilib. Onun da rəhbəri həmin Pyer Fatuş, baş direktoru isə Ralf Eyrikyandır. Şirkətin təqdimetmə mərasimində Ermənistanın ədliyyə naziri David Arutyunyan deyib: "Azərbayjan Qarabağı ətraf dünya ilə rabitədən məhrum etmək istəsə də, biz buna imkan vermədik. Biz bu mübarizədə qalib gəldik. Odur ki "K-Telejom"un Ermənistanın telekommunikasiya bazarına daxil olması strateci maraqlarla bağlı məsələdir".
Bununla da Ermənistan hökuməti ona nail olub ki, 60-dan artıq ölkəyə məxsus şirkətlər artıq separatçılarla deyil, Ermənistanın bir nömrəli mobil rabitə qurumu ilə əməkdaşlıq etdiklərini düşünüblər. Artıq 2004-jü ilin noyabrında Ermənistan hökuməti "K-Telecom"u 900 mHz tezliyində mobil rabitə xidmətinin göstərilməsi uğrunda keçirilən tenderin qalibi elan edib. Beləliklə, "Qarabağ-Telekom"un rəhbəri Ralf Eyrikyan ona məxsus şirkətin Ermənistanın mobil rabitə bazarında ikinji qurum elan edilməsinə nail olub.
"Meqafon"la yanaşı, "Qarabağ-Telekom"un tərəfdaşlarının siyahısında "Rostelekom" və "MTS"  ("Mobiltelesistemlər", Rusiya) də var. MTS-in saytında beynəlxalq rouminq bölməsinə daxil olarkən, Rusiyanın bu nəhəng şirkətinin Ermənistanın "Thuraya" və "ArmenTel" qurumları ilə yanaşı, "K-Telecom"la əməkdaşlıq etdiyi də məlum olur. 2005-ji il avqustun 3-də isə dünya səviyyəsində məşhur olan "Alcatel"   "K-Telecom" üçün GSM/GPRS şəbəkəsinin yaradılması ilə əlaqədar çoxmilyonluq müqavilə bağlandığını bəyan edib.
Yəqin ki, bu jür nümunələrin çox olduğunu deməyə ehtiyaj yoxdur…
Bütün jəbhəboyu döyüş
Qeyd edək ki, 2003-jü ildən etibarən Azərbayjanın xariji işlər, həmçinin rabitə və informasiya texnologiyaları nazirlikləri "K-Telecom" və "Qarabağ-Telekom"un diskriditasiyası üçün çox işlər görüb. Arqument isə sadədir: məntiqi baxımdan heç bir şirkət Azərbayjanın ayrılmaz hissəsi olan və erməni işğalçıları tərəfindən zəbt edilən Dağlıq Qarabağda işləmək hüququna malik deyil.
Bu istiqamətdə görülən işlər artıq müəyyən uğurlara gətirib çıxarıb və bu, təbii ki, ümumilikdə Azərbayjanın diplomatik korpusunun səyi nətijəsində mümkün olub. Məsələn, Azərbayjanın Özbəkistandakı səfirliyinin bu ölkənin xariji siyasət idarəsinə ünvanladığı etiraz notasından sonra, yerli "Uzdunrobita" şirkəti "Qarabağ şirkəti" ilə əməkdaşlıqdan imtina edib. Bir müddət sonra - 2005-ji ilin mayında Azərbayjanın Kiyevdəki nümayəndəliyinin diplomatları Ukraynanın böyük mobil rabitə şirkəti olan "Kiyevstar" informasiya bülletenlərində və reklamlarında "Qarabağ-Telekom"un fəaliyyət göstərdiyi ölkənin adı kimi "Ermənistan"ın qeyd olunmasına son qoyub və ümumiyyətlə, şirkətin adını da reklamlardan və informasiya materiallarından çıxarıb.
Lakin təəssüf ki, bunlar separatçılarla əməkdaşlıq edən yeganə şirkətlər deyil. Onların sırasında "AS EMT" (Estoniya),  "Bitel Ltd." (Qırğızıstan), "CosmOTE-Mobile Telecommunications S.A." (Yunanıstan), ETISALAT (BƏƏ), "Globe Telecom" (Filippin), "GSM Kazakhstan Ltd." (Qazaxıstan), "H3G" (İtaliya), "OMNITEL" (Litva), "Orange A/S" (Danimarka), "SwissCom Mobile Ltd." (İsveçrə) və digər şirkətlər də var.
Bununla yanaşı, "Qarabağ-Telekom" hələ də dünyanın müxtəlif ölkələri ilə rouminq razılaşması imzalamaqda davam edir və həmin dövlətlərin sırasında MDB üzvləri də var. Azərbayjanın Rabitə və İnformasiya Texnologiyaları Nazirliyi bu sahədə hadisələrin gedişini diqqətlə izləyir və baş verən qanunsuzluğun qarşısının alınması üçün əlindən gələni edir. Eyni zamanda, "Qarabağ-Telekom"la əməkdaşlıq edən şirkətlərə bu əməkdaşlığın qanunsuz olduğunu sübut edən bütün faktlar təqdim olunur. "Lakin  hazırkı situasiyada biz səbirli olmalıyıq. Çünki bu problemi bir saat ərzində həll etmək mümkün deyil", - deyə rabitə və informasiya texnologiyaları naziri Əli Abbasov "R+"a bildirib.
Bununla yanaşı, etibarlı mənbələrdən məlum olub ki, nazirlik ölkənin mobil rabitə şirkətlərinə "Meqafon"la əməkdaşlıqla bağlı müəyyən tövsiyələr verib. Söhbət Dağlıq Qarabağ ərazisində fəaliyyət göstərən separatçı şirkətə rouminq xidməti göstərən qurumlarla əməkdaşlıq məsələlərinə yenidən baxılmasından gedir. Qeyd edək ki, Azərbayjanın üç analoci şirkətindən ikisi - "Azərsell" və "Baksell" "Meqafon"la əməkdaşlıq edir. Bu qurumların təmsilçiləri qeyri-rəsmi söhbətlər zamanı əməkdaşımıza bildiriblər ki, hazırda onlar "Meqafon"la əməkdaşlıq məsələsini yenidən nəzərdən keçirməyə başlayıblar.
Səhvlərdən nətijə çıxarılmır?
Maraqlısı odur ki, bu, "Meqafon"la əlaqəli olan ilk insident de-yil. Şirkətin bir müddət əvvəl Rusiyanın, demək olar ki, bütün telekanallarında yayımlanan reklam çarxındakı xəritədə Azərbayjanın bütün ərazisi Ermənistanın tərkibinə aid edilib. Orada heç Azərbayjanın paytaxtı Bakı şəhəri də göstərilməyib, amma "Ermənistan" adlandırılan ərazidə onun müasir paytaxtı ilə yanaşı, orta əsrlərə aid Armavir şəhəri də əks olunub.
Bundan dərhal sonra Azərbayjanın Rusiyadakı səfirliyi "Meqafon" rəhbərliyinə mürajiət ünvanlayaraq, yanlışlığın düzəldilməsini tələb edib. Qurum da Azərbayjan tərəfinin tələbinə operativ reaksiya verib və bu il iyulun 18-dən sözügedən reklam telekanallardan ümumiyyətlə yığışdırılıb. Bununla yanaşı, "Meqafon" baş verən yanlışlığa görə üzr istəyib və səfirliyə ünvanladığı javab məktubunda "reklam çarxında əks olunan joğrafi xəritənin hazırlanması zamanı baş verən qeyri-dəqiqliyə görə, son dərəjə təəssüfləndiyini" bildirib.
Məktubda o da bildirilir ki, şirkət rəhbərliyi  ona mürajiət etmiş Azərbayjan səfirliyinə minnətdardır, "baş verənlər xoşagəlməz anlaşılmazlıqdır və burada bilərəkdən Azərbayjanın ərazi bütövlüyünü, suverenliyini və beynəlxalq aləm tərəfindən tanınan sərhədlərini şübhə altına almaqdan söhbət gedə bilməz".
Lakin bütün bunlarla yanaşı, "Meqafon" "Qarabağ-Telekom"la əməkdaşlığı dayandırmayıb…
Qanunsuzluğa ədalətsiz münasibət
"Qarabağ-Telekom"a gəlinjə, o yaşayır və inkişaf edir. Əvvəla, "DQR"in mobil rabitə sahəsinə milyonlarla dollar vəsait qoyulur. Məsələn, separatçıların nəzarətində olan ərazidə İnternet-rabitənin qurulması da sözügedən "Qarabağ-Telekom" şirkətinin sayəsində mümkün olub. Bundan başqa,   Xankəndinin (erməni separatçıların "Stepanakert" adlandırdığı şəhərin yox) avtomat telefon stansi-yalarının rəqəmsal sistemə keçməsi planı çoxdan hazırlanır. Bu "xeyirxah" işdə də "DQR hökuməti"nə hələ 2005-ji ildə bütün məktəbləri təmənnasız rabitə ilə təmin edəjəyi haqda öhdəlik götürən "Qarabağ-Telekom" kömək etməlidir. Bu şirkətin "xidmət"lərinə "qondarma respublika"nın bəzi rayonlarında reallaşdırılan humanitar layihələri" də əlavə etmək olar. Belə ki, "Qarabağ-Telekom" eyni zamanda "DQR"in infrastrukturunun inkişafı və dünya ilə iqtisadi əməkdaşlıq sahəsində "böyük işlər görür".
"R+"a verilən məlumata görə, Azərbayjan XİN-i bundan sonra da müxtəlif ölkələrə notalar göndərərək, onlardan Qarabağla əməkdaşlığa son qoyulmasını tələb edəjək. Ona görə ki, " bu əməkdaşlıq" "ölkəmizin ərazi bütövlüyünün pozulmasına dəstək vermək deməkdir. Azərbayjanın Rusiyadakı səfirliyi "Meqafon"un "Qarabağ-Telekom"la qeyri-qanuni əməkdaşlıq etməsini dərindən araşdırajağını və hər dəfə olduğu kimi, bu dəfə də  qanunsuzluğun qarşısının alınması üçün lazımi tədbirlər görəjəyini vəd edib.
Yeri gəlmişkən, irəli sürülən ittihamlara "DQR hökuməti"nin nümayəndələrinin javablarında bildirilir ki, "Əvvəla, Bakının Dağlıq Qarabağın iqtisadi məkanında baş verən proseslərə maneə yaratmaq jəhdləri anlaşılan deyil, digər tərəfdən, DQR hökumətimizin səyləri optimal investisiya mühitinin yaradılmasına yönəlib və müxtəlif ölkələrə məxsus şirkətlər də bu fəaliyyətdən səmərə götürəjəklərinə əmin olduqları üçün bizimlə əməkdaşlıq edir". "DQR hökuməti"nin "mətbuat katibi" isə deyib: "Qarabağ-Telekom" dövlət qarşısında üzərinə götürdüyü bütün öhdəlikləri yerinə yetirən nəhəng investorlardan biridir. Bir məqamı da unutmaq olmaz ki, effektiv rabitə sistemi dövlətlər və xalqlar arasında münasibətlərin normal qurulması, qarşılıqlı inam atmosferinin yaradılmasıı üçün vajib amillərdən biridir. Buna mane olmaq isə ən azı insafsızlıqdır". Nejə deyərlər, şərhə ehtiyaj yoxdur…

Although Azerbaijan has issued numerous warnings, some foreign companies are still cooperating with separatists in the Armenian-occupied territories of Azerbaijan. We can confidently say that Russian business is well ahead in this partnership. One of Russia's cellular operators - Megafon - has been reported to be involved in such illegal activities. It turns out that since 2002, the company has been persistent in its attempts to establish cooperation with Karabakh Telecom, a company that has been successfully working on the communications market in Nagornyy Karabakh.
Megafon provides millions of its customers with an international roaming link to the only cellular operator in Karabakh - Karabakh Telecom. It is not difficult to find it out - it is enough to look at the Megafon-Moscow official website which links to Karabakh Telecom. Nagornyy Karabakh is presented as a separate unit here, but unlike other cellular operators cooperating with the separatist entity, the Megafon website does not highlight the "NKR" as a separate country. The company is shown as part of Armenia. But this is not everything. In its block of commercials, Megafon recently presented a map where the whole territory of Azerbaijan was shown as part of Armenia.
Name swap does not change the meaning
The founder of the closed-type joint-stock company Karabakh Telecom is a Lebanese millionaire of Armenian descent, Pierre Fattouch. In a very short period of time, the company managed to sign international roaming agreements with 57 operators from 37 countries of the world. Among the illegal partners of Karabakh Telecom are still companies that represent such countries as Armenia, Russia, Greece, Cyprus, the UAE, Kazakhstan, Italy, Iran, Ukraine, Latvia, Lebanon, Denmark, Britain and so on.
However, Azerbaijan's intervention failed plans to expand roaming links with other companies, join the international GSM association and illegally provide international communication services. At the request of the Azerbaijani side, Karabakh Telecom was expelled from the association. For this reason, Armenia decided to take a roundabout route. K-Telecom (VivaCell brand) was registered in Armenia. Pierre Fattouch became its chairman and Ralf Eyrikyan its director-general. During the presentation of K-Telecom, Armenian Minister of Justice David Arutynyan said: "Azerbaijan tried to deprive Karabakh of access to the rest of the world, but we did not let this happen. So the decision to include K-Telecom in Armenia's telecommunications market was dictated by strategic considerations."
We have to say that the Armenian government partly managed to ensure that numerous companies from more than 60 countries of the world are sure that they are cooperating not with separatists, but with the most important cellular company of Armenia itself. In November 2004, K-Telecom was announced by the Armenian government the winner of a tender for mobile services on the 900 MHz frequency. Thus, Karabakh Telecom president Ralf Eyrikyan ensured that his company is announced the second mobile operator in Armenia.
Apart from Megafon, the "disgraceful" list of Karabakh Telecom partners also mentions Rostelecom and MTS (Mobile Telesystems limited liability company, Russia). If you click on the link to international roaming on the MTS website, you will see that this major Russian company is cooperating with both Armenian satellite companies Thuraya and ArmenTel, and K-Telecom. On 3 August 2005, the reputable international company Alcatel announced the signing of a major contract, worth millions of dollars, on the construction of a GSM/GPRS network for K-Telecom. Needless to say, these are not the only examples?
Fighting at all fronts
We have to emphasize that since 2003, the Azerbaijani Foreign Ministry and Ministry of Communications and Information Technology have done a great deal of work to discredit Karabakh Telecom and K-Telecom in the eyes of the international community. The argument is simple: from a logical point of view, not a single company has the right to work in Nagornyy Karabakh which is an integral part of Azerbaijani territory and is occupied by Armenian aggressors.
We have already gained a partial victory owing to the efforts of the Azerbaijani diplomatic corps. After a note of protest sent by the Azerbaijani embassy in Uzbekistan to the Uzbek Foreign Ministry, the Uzdunrobita company gave up on the services of the "Karabakh" company. Later in May 2005, diplomats from the Azerbaijani embassy in Kiev persuaded Kyivstar - a major cellular company in Ukraine - to remove Karabakh Telecom and the word "Armenia" from all its information materials and blocks of commercials as a mention of the country where the company is operating.
But unfortunately, this is not the full list as it also mentions companies like AS EMT (Estonia), Bitel Ltd. (Kyrgyzstan), CosmOTE - Mobile Telecommunications S.A. (Greece), ETISALAT (UAE), Globe Telecom (Philippines), GSM Kazakhstan Ltd (Kazakhstan), H3G (Italy), OMNITEL (Lithuania), Orange A/S (Denmark), SwissCom Mobile Ltd. (Switzerland) and so on.
Karabakh Telecom still continues to conclude roaming agreements with many countries of the world, including CIS countries. The Azerbaijani Ministry of Communications and Information Technology is closely following events and doing everything possible in this sphere. It also informs companies cooperating with Karabakh Telecom about all facts which show that this cooperation is illegal. But in this situation, we have to be patient enough, because unfortunately, this problem cannot be solved in the blink of an eye," Azerbaijani Minister of Commu-nications and Information Tech-nology Ali Abbasov told R+.
Meanwhile, we found out from reliable sources that the ministry has given necessary recommendations to Azerbaijani mobile operators regarding cooperation with Megafon. In some way, we can understand that the ministry is talking about the reconsideration of business relations with a company that provides roaming services to the separatist entity in Nagornyy Karabakh.
We have to note that two of Azerbaijan's three mobile operators - Azercell and Bakcell - are cooperating with Megafon. Their representatives told our correspondent off-the-record that the issue of cooperation with Megafon is being studied now.
Do we learn from our mistakes?
It is not surprising that this is not the first incident involving Megafon. A Megafon block of commercials which was recently broadcast on a number of Russian TV channels demonstrated a computer-generated geographic map which showed the whole territory of Azerbaijan as part of Armenia. The Azerbaijani capital Baku was not shown either, whereas the area that was presented as Armenia showed not only its modern capital, but also the medieval city of Armavir.
The Azerbaijani embassy in Russia immediately asked the Megafon management to eliminate the distortions that were made in the commercial. The company management immediately reacted to the appeal from the diplomatic mission and stopped broadcasting the commercial on television on 18 July this year.
At the same time, Megafon offered an apology and expressed "sincere regret in connection with the inaccuracies on the geographic map in the block of commercials". The company also said in its letter that the company management thanks the embassy for its appeal and stresses that "this situation is a misunderstanding and is not a deliberate distortion of factual information regarding the territorial integrity, sovereignty and internationally-recognized borders of the Azerbaijan Republic". However, Megafon did not stop cooperating with Karabakh Telecom either…
Inhumane approach to lawlessness
How about Karabakh Telecom? It still lives and flourishes. First, dozens of millions of US dollars are being invested in cellular communications in the "NKR". Very few people know that one of the services of Karabakh Telecom is the development of Internet in the separatist entity.
Moreover, there are plans to digitalize automatic telephone stations in Stepanakert (our Xankandi), and it is Karabakh Telecom again that will help the "NKR government" with this "good intention". The company promised to provide all schools with a free link in 2005. Another "service" of the company is the implementation of "a number of humanitarian programmes in some districts of the republic". At the same time, Karabakh Telecom continues to carry out a colossal volume of work to develop the infrastructure of the "NKR" and expand economic cooperation with the rest of the world.
But Baku will continue sending protest notes to various countries of the world and demand an end to cooperation with Karabakh as it "violates the territorial integrity of the country", the Foreign Ministry told R+. The Azerbaijani embassy in Russia has already promised to investigate Megafon's illegal cooperation with Karabakh Telecom and take appropriate measures.
Incidentally, in response to accusations, representatives of the "NKR" government always stress that first, "Baku's efforts to discredit the development of the Nagornyy Karabakh economy are surprising", and second, "the efforts of our government ("NKR") are aimed at creating an optimal investment climate of which companies from a number of countries can take advantage as they are confident in mutually beneficial cooperation". A spokesman for the press service of the "NKR" government once said: "Karabakh Telecom is one of the biggest investors which carefully honours all its obligations before the state. We should not forget that an effective system of communications is an effective factor for establishing relations between states and peoples, creating an atmosphere of trust and it is anti-humane to create obstacles to its work." No comment…