BÜTÜN UMİDLƏR MANÇESTERƏDİR
Azərbaycanlı hokkeyçi qızlar dumanlı albionu fəth etmək və olimpiya lisenziyaları uğrunda mübarizə aparmağa hazırlaşırlar
İngiltərənin Mançester şəhərində azərbaycanlı hokkeyçi qızlar üçün ilin ən vacib turniri - otüstü hokkey üzrə Avropa Çempionatı başlayır. Bu turnirin əhəmiyyətini artıran amillərdən biri də burada gələn il Pekində keçiriləcək Yay Olimpiya Oyunlarına vəsiqələrin oynanılmasıdır.
Şanslarımız
Dumanlı Albiona yola düşməzdən əvvəl pakistanlı mütəxəssis Tair Zamanın yetirmələri Litvada keçirilən beynəlxalq turnirə qatılaraq, Avropa Çempionatı ərəfəsində son sınaqdan çıxdılar. Bu turnirdə yığma komandamız Litva və Belorus milliləri üzərində qələbələr qazandı.
Xatırladaq ki, Mançesterdə keçiriləcək Avropa Çempionatında qızlarımız Almaniya, İspaniya və Ukraynanın da yer aldığı "V" qrupunda yarışacaq.
"A" qrupunda isə Hollandiya, İngiltərə, İrlandiya və İtaliya yığmaları mübarizə aparacaqlar. Qrup turniri çərçivəsində ilk matçı komandamız almaniyalı hokkeyçilərə qarşı keçirəcək. Birgünlük istirahətdən sonra millimiz İspaniya ilə üz-üzə gələcək. Qrupdakı son matçda isə T.Zamanın yetirmələrini ukraynalılarla çətin mübarizə gözləyir.
Reqlamentə görə, qrupda 1-2-ci yerləri tutan komandalar yarımfinala vəsiqə qazanırlar. Bu turnirin finalçıları avtomatik olaraq, 2008-ci ildə Pekində keçiriləcək Olimpiya Oyunlarına vəsiqə qazanacaqlar. Daha bir vəsiqə uğrunda isə yarımfinalda məğlub olmuş komandalar yarışacaqlar: üçüncü yer uğrunda matçın qalibi də gələn il Pekinə gedəcək.
Azərbaycan komandasının baş məşqçisi Tair Zamanın fikrincə, qızlarımızın qarşısında duran əsas tələb Avropa Çempionatının yarımfinalına vəsiqə əldə etməkdir. "Biz yarımfinala çıxmaq üçün əlimizdən gələni edəcəyik, bu bizim əsas məqsədimizdir. Bilirik ki, bu çox çətin olacaq, çünki rəqiblərimiz olduqca güclü komandalardır. Amma əminəm ki, oyunçularımızın hər biri meydanda öz bacarığı və imkanlarından 100% istifadə etsə, rəqiblərimizi məyus edə biləcəyik.
Bir sözlə, dünya reytinqində 15-ci yeri tutan Azərbaycan yığmasının rəqibləri çox güclüdürlər. Amma hesab edirəm ki, bizim hokkeyçilərimizin şansları kifayət qədərdir", - deyə "R+"a müsahibəsində T.Zaman bə-yan edib.
Litvada keçirilən son turnirə gəlincə, pakistanlı mütəxəssisin fikrincə, bu turnir lap yerinə düşdü. "Bu turnir Avropa Çempionatına hazırlıq baxımından çox önəmli oldu və biz gənc oyunçulara oynamaq üçün maksimum imkan yaratdıq. Litvadakı oyun təcrübəsi sayəsində Mançester turniri ərəfəsində zəif tərəflərimizi müəyyənləşdirdik və bu bizə çox lazım olacaq. İki milli komanda üzərində qələbə qazanaraq turnirin qalibi olduq", - deyən baş məşqçinin sözlərinə görə, Litvadakı turnirdə azərbaycanlı qızlar künc zərbələri zamanı qol imkanlarından istifadə üzərində xüsusilə çalışdılar. Çünki milli komandamızın ən zəif yerlərindən biri məhz bu standart vəziyyətdən istifadədir. "Düzdür, Litva və Belorus komandaları Almaniya və İspaniya kimi aparıcı yığmalar sayılmırlar. Amma hiss edirəm ki, biz oyunun bu komponentində (künc zərbələri) müəyyən müvəffəqiyyət əldə etdik. Ümumiyyətlə, Avropa çempionatına hazırlığı lazımi səviyyədə keçirmişik və ümid edirik ki, Almaniyaya qarşı ilk matçı qələbə və ya ən azı, heç-heçə ilə başa vuracağıq. Bu nəticə bizim artıq yarımfinala çıxmağımızı həll edəcək. Mançesterə yola düşməzdən əvvəl rəqiblərimizin oyununu lazımi səviyyədə analiz etmişik, onların zəif və güclü tərəflərini müəyyənləşdirmişik", - deyə baş məşqçi qeyd edib.
Yalnız bir imkan
Xatırladaq ki, Mançesterdəki hər hansı uğursuzluq halında, milli komandamızın Pekin Olimpiadasına düşüb-düşməyəcəyi Bakıdakı lisenziyalı turnirdən asılı olacaq. "Amma heç Bakı turniri haqda düşünmürük və əsas diqqətimizi Mançesterə yönəltmişik. Bizim nəzərimizdə Pekinə vəsiqə qazanmaq üçün yeganə şansımız Mançesterdəki çıxışımızdan asılıdır. Oyunçularımızı inandırmağa çalışırıq ki, onların Olimpiadaya düşmək üçün yalnız bir şansı var, o da Avropa Çempionatındakı uğurlu çıxışdır", - deyə T.Zaman vurğulayıb. Onun sözlərinə görə, milli komanda Mançesterə çempionatın başlanmasından xeyli əvvəl getmək niyyətindədir. Bu yolla qızlarımız yerli iqlimə uyğunlaşmağı düşünürlərr: "İngiltərə və Hollandiya komandalarına müraciət edərək, artıq Mançesterdə yoldaşlıq görüşləri keçirməyi təklif etsək də, rədd cavabı aldıq. İrlandiya və İtaliya ilə qarşılaşmaq cəhdlərimiz də nəticəsiz qaldı".
Milli komandamızın əsas problemlərindən biri də qələbə hesabını sonadək qoruyub-saxlaya bilməməsidir. Bundan başqa, zəif fiziki hazırlıq ucbatından azərbaycanlı hokkeyçilər həm sonuncu Çempionlar Kubokunda, həm də "AtaHolding" turnirində son dəqiqələrdə top buraxaraq məğlub olurdular. "Masallıda keçirilən təlim-məşq toplanışı zamanı oyunçuların fiziki hazırlığı üzərində xüsusilə işlədik və mənə elə gəlir ki, bu dəfə əvvəlki problemlər təkrarlanmayacaq. Avropa Çempionatında biz bir qədər fərqli sxemlərdən istifadə edəcəyik və ümidvaram ki, bu sxemlər bizə kömək edəcək. İndi bizim üçün əsas məsələ - rəqibin təzyiqlərinə son saniyəyədək davam gətirməyi öyrənməkdir", - deyən T.Zaman onu da əlavə edib ki, hazırda radikal şəkildə komandanın heyətini cavanlaşdırmağı düşünmür, çünki "hələlik layiqli alternativlər yoxdur".
Qeyd edək ki, Avropa Çempionatı ərəfəsində Azərbaycan milli komandasının heyətinə Koreyadan olan 6 hokkeyçi də qatılıb. Baş məşqçinin sözlərinə görə, koreyalılar millimizin uğurlu çıxışına kömək edəcəklər. "Onlar Azərbaycan yığmasının heyətində çıxış edəcəklər və artıq sənədləri tam qaydasına salınıb. Koreyalı hokkeyçilərin özləri də beynəlxalq arenada Azərbayan komandasını təmsil etmək istəyirlər. Məncə, Mançesterdə koreyalılar özlərini göstərə biləcəklər, çünki onlar rəqibin təzyiqi və sərt pressinqinə tab gətirməyi bacarırlar. Onlar yalnız bu yaxınlarda komandanın heyətinə cəlb edilsələr də, gündən-günə daha sərbəst oynayırlar və kollektivə tam uyğunlaşıblar. Milli komandadakı əhval-ruhiyyə yüksək səviyyədədir və məncə, Mançesterdə azərbaycanlı və koreyalı qızar bir-birilə dil tapa biləcəklər", - deyə T.Zaman bəyan edib.
P.S.Jurnalın sayı çapa hazırlanan zaman, Azərbaycan yığmasının 6 koreyalı üzvünə viza verilməsi və onların Bakı-Frankfurt-Mançester reysi ilə Avropa Çempionatına yola düşə biləcəkləri haqda məlumat aldıq. Komandanın daha 9 nümayəndəsi Britaniyaya növbəti, Bakı-London-Mançester reysi ilə yola düşəcək.

ВСЕ НАДЕЖДЫ НА МАНЧЕСТЕР
Для азербайджанских хоккеисток в Манчестере (Англия) начинается главный старт этого года - чемпионат Европы по хоккею на траве, на котором будут разыграны путевки на Олимпийские игры в Пекине (Китай).
Шансы на успех
Накануне поездки в туманный Альбион подопечные пакистанского специалиста Таира Замана провели последнюю проверку на международном турнире в Литве, где наша команда отпраздновала победы в матчах с местной сборной и командой Беларуси. Напомним, что на континентальном первенстве азербайджанские хоккеистки посеяны в группу "В", в которой их соперниками будут сборные Германии, Испании и Украины. В группе "А" между собой сыграют команды Голландии, Англии, Ирландии и Италии. Первый матч в рамках группового этапа сборная Азербайджана проведет против германских хоккеисток. После дня отдыха соперником команды Таира Замана будет сборная Испании, а в последнем туре группового этапа наши хоккеистки сыграют с украинками. Согласно регламенту команды, занявшие в своей группе 1-2-е места, получат путевки в полуфинал. Финалисты же континентального первенства автоматически получат лицензии на Игры-2008, а еще одна олимпийская путевка будет разыграна между неудачниками полуфиналов в матче за третье место.
Именно выход в полуфинал континентального первенства, по мнению главного тренера женской сборной Азербайджана Таира Замана, является основной задачей нашей команды. "Мы сделаем все возможное, чтобы пробиться в полуфинал континентального первенства, это наша главная задача, - заявил в интервью R+ накануне поездки в Англию Таир Заман. - Мы знаем, что это непростая задача, так как нам будут противостоять сильные команды. Но уверен, что если каждый игрок будет выкладываться на все 100%, в этом случае они разочаруют наших соперников. Надо учесть и тот факт, что сборная Азербайджана занимает в мировом рейтинге 15-е место, в то время как нашими соперниками будут ведущие сборные мира. Но считаю, что у наших хоккеисток есть хорошие шансы на успех".
Что касается последнего литовского турнира, то, как считает пакистанец, он оказался очень кстати. "Этот турнир был хорош с точки зрения подготовки, и мы дали максимум возможности сыграть молодым игрокам. Благодаря игровой практике в Литве нам удалось выявить ошибки накануне поездки в Манчестер, что нам очень пригодится. Мы одержали победы над двумя сборными и стали первыми, - говорит Таир Заман. - В Литве мы также уделяли особое внимание реализации голевых моментов при исполнении малых угловых, что раньше у нашей команды несколько "хромало". В связи с этим я давал указания забивать преимущественно при исполнении малых угловых. Правда, сборные Литвы и Беларуси не являются ведущими командами, как Германия или Испания. Но я чувствую, что мы добились определенных успехов в этом компоненте игры. В целом мы провели тщательную подготовку к чемпионату Европы и надеемся, что в первом матче против сборной Германии нам удастся выиграть или хотя бы сыграть вничью, что позволит пробиться в полуфинал. Накануне поездки мы тщательно изучили наших соперников, выявили их слабые и сильные стороны".
Только одна возможность
Напомним, что в случае неудачи в Манчестере у азербайджанских хоккеисток будет возможность побороться за олимпийские путевки на лицензионном турнире в Баку. "Но мы даже не думаем о бакинском турнире и настраиваемся на Манчестер как на последнюю возможность завоевать путевку на Игры в Пекин. Мы настраиваем хоккеисток на то, что у них есть только один шанс попасть на Олимпиаду, и это только посредством чемпионата Европы, - заметил Таир Заман. - В Манчестер мы отправимся немного раньше старта континентального первенства, что благоприятно скажется на акклиматизации хоккеисток. Мы обратились к англичанкам и голландкам с просьбой о проведении товарищеских матчей уже в Манчестере, но получили отказ. Также пытались договориться о проведении матчей с Ирландией и Италией, но, как и раньше, не получили положительного ответа".
Одной из больших проблем нашей команды является неспособность удержать до конца победный счет. Помимо этого из-за слабой физической подготовки азербайджанские хоккеистки проигрывали на последних минутах встречи, что происходило на Кубке чемпионов и турнире AtaHolding. "Мы много работали над "физикой" во время учебно-тренировочных сборов в Масаллы, и думаю, что на этот раз у нас не возникнет с этим проблем. На чемпионате Европы мы будем использовать несколько иные тактические схемы, которые, надеюсь, помогут нам в Манчестере. Самое главное для нас сейчас - научиться выдерживать до конца давление соперника. Мы также не намерены радикально омолаживать состав, так как пока нет достойной замены", - сказал Таир Заман.
Стоит отметить, что в преддверии старта континентального первенства женская сборная Азербайджана пополнилась шестью хоккеистками из Кореи, которые, по мнению Таира Замана, могут помочь удачному выступлению нашей команды. "Все они будут выступать за сборную Азербайджана, все проблемы с документами уже решены. Да и сами корейские хоккеистки хотят представлять Азербайджан на международной арене, - добавил пакистанский специалист. - Считаю, что кореянки нам пригодятся в Манчестере, так как они способны выдержать давление соперника и жесткий прессинг. Они лишь недавно присоединились к национальной команде, но с каждым разом все лучше вписываются в коллектив. Атмосфера в сборной дружеская, и думаю, что в Манчестере мы найдем общий язык и наладим взаимодействие между ними и остальными азербайджанскими хоккеистками.
P.S.Пока номер готовился к печати, появилась информация о том, что все шестеро членов нашей команды корейского происхождения получили визы и теперь рейсом Баку-Франкфурт-Манчестер смогут отправиться на чемпионат Европы. Еще 9 представителей нашей команды вылетят в Британию следующем рейсом Баку-Лондон-Манчестер.