Bakıda kölndə yaşayan Azərbaycanlı rəssam Marqarita Kərimova-Sokolovanın sərgisi nümayiş etdirilib
Marqarita Kərimova-Sokolova bir müddətdir Kölndə yaşayan Azərbaycan rəssamıdır. Bu günlərdə Bakının Muzey Mərkəzində o öz işlərinin yeni seriyasını - "Venetsiya karnavalı"nı nümayiş etdirib. Əsərlər bu şəhərdə hər il keçirilən bayramda iştirakın təəssüratları altında yaranıb. Rəssamın Venetsiya karnavalında iştirak etməklə bağlı çoxdankı arzusu baş tutub. Bu karnavalın personajları şəhərin butun meydan və küçələrində pantomim səhnələri nümayiş etdirən yerli peşəkar aktyorlardır. Kostyumları aktyorlar özləri tikirlər. Səhnələrin süjetləri və kostyum ənənələri əsrlərlə cilalanıb, dəyişən yalnız texnologiyalardır. Materialından asılı olaraq, bu kostyumlar on-yüz min avro dəyərində olur. Karnavalın sonuncu günü Müqəddəs Mark meydanında karnaval kostyumlarına baxış keçirilir və ən gözəl geyimlər mükafatlandırılır. Əlbəttə, rəssam kimi, Marqarita xanım üçün karnavalda kostyumlar daha çox maraq kəsb edirdi.
Sakitlik sarsıdanda...
"Ötən il Venetsiya karnavalı məni sarsıtdı (sözün yaxşı mənasında), bu hissi indi də unuda bilmirəm. Və məni heyrətləndirən ilk şey sakitlik oldu. Ətrafda yalnız sirli pıçıltılar və obyektivlərini atkyorlara tuşlayan turistlərin nidaları eşidilirdi. Aktyorlar müraciətlərə cavab verirlər, amma çox az qonaq danışmağa çalışır - hamı şəkil çəkməyə can atır. Yeri gəlmişkən, əminəm ki, indiyədək heç bir turist bircə kadrı da korlamayıb - karnaval iştirakçıları elə professional hərəkət edirlər ki... Daha bir təəccüb yeri: bütün maskalı fiqurlar çox ucaboyludur. Əlbəttə, buna baş geyimlərinin hündürlüyü səbəb olur, amma çox güman ki, aktyorlar həm də koturnlarda gəzirlər. Və digər təəccüb yeri, sözsüz ki, Venetsiyanın özüdür, elə bil şəhərə heç zamanın əli dəyməyib. Bu təsirlər altında mən Venetsiya karnavalı kimi çox yayılmış və hamının sevdiyi mövzuda öz sözümü deməyə risk etdim. Bu günlərdə seriyanı Bakıda sərgilədim, işlər ilk dəfə nümayiş olunurdu və mən premyeranın məhz Vətənimdə baş tutmasını istəyirdim. Liana Vəzirova başda olmaqla, Muzey Mərkəzi kollektivinin əlbir işi məni heyran etdi. İsti havada onlar dəyanətlə ekspozisiya qururdular, baxmayaraq ki bu mərkəzin qalereyası yay tədbirləri üçün nəzərdə tutulmayıb - eksponatların saxlanması üçün burada kondisioner yoxdur. Bu, qəhrəmanlıq idi! Və vernisajıma çox tanınmış simalar da daxil olmaqla, xeyli adamın gəlməsi məni yaman sevindirdi. Bakıdan "Venetsiya karnavalı" Köln və Veselinqə gedəcək. Həm də dayanmadan genişlənəcək, çünki seriyanı davam etdirməyi planlaşdırıram. Təkcə materialı dəyişəcəyəm - pastel əvəzinə yağlı boya olacaq".
Obraz-maskalar
Marqarita Kərimova-Sokolovanın yeni seriyasının ən sirli hissəsi -"Portret qalereyası"nın ideyası karnavalın gedişində yaranıb. "Bir an heyrətamiz bahar kostyumu geymiş aktrisa gözümə dəydi. Və mən qəfildən, özüm də gözləmədiyim halda, tam aydınlıqla "bahar"da öz tanışımı, çox gözəl bir qadını (adını deyim: bu Lalə Kazımovadır) gördüm. Oradaca anladım ki, bu ideyanı Venetsiya haqqında işlər seriyasında həyata keçirməliyəm. Və başlandı... İndi bu "qalereya"da dostlarımın və yaxınlarımın portretləri toplanıb. Bununla belə, mən portret seriyası yaratmaq, yəni sadəcə insanları kostyumlarla bəzəmək fikrində deyildim. İntuisiyama əsasən, hər adam üçün onu maksimal səviyyədə açan uyğun obraz seçirdim. Məsələn, "Balaca şahzadə" mənim nəvəm, "Balaca pəri" onun bacısı, "Sinyorina" - anasıdır. O, yaşından böyük görünür, amma mən onu Pikassonun sözləri ilə sakitləşdirdim. Yadınızdadır? Gertruda Stayn onun çəkdiyi portretini görəndə, yaşının bir qədər artırılmasına etiraz etmişdi: "Axı mən belə deyiləm!". Pikasso cavab vermişdi: "Madam, siz belə olacaqsınız...". "Venetsiya incisi" - gəlinimin bacısı, "Kapuletti" isə gəlinim özüdür. Hələlik yeganə olan "Mefistofel" planlı kişi portreti - "Arzuların sirri" prototipinin, yaradıcı, hərtərəfli və temperamentli adamın dəqiq obrazıdır".
Bu portret həm də başqalarından daha az "karnaval" ruhludur - burada konkret adam çox qabarıq görünür. Digər istisna " Rene Maqritə ithaf"dır. Bu iş sanki "öz- özünədir", o, ümumi "Venetsiya" seriyasından həm tematikasına, həm də üslubuna görə seçilir. Venetsiya karnavalında "ədəbi" personajların kostyumlarına, məsələn, "Romeo və Cülyetta", yaxud "Dekameron" qəhrəmanlarına tez-tez rast gəlmək olar. Təsviri incəsənət obrazlarının aşıladığı maskalar da var. Və Marqarita xanım Venetsiyada eynilə dahi sürrealistin rəsmindəki kimi, üzünü bənövşə dəstəsi əvəz edən çətirli qadını gördü. Bu obrazda o, gəlininin anasını təsvir etdi, amma rəsmdə gül dəstəsini maska kimi, üzdən kənarda verdi...
Bizimkilər Kölndə
Almaniyada xeyli azərbaycanlı var, Kölndə isə onlar lap çoxdur. Bu şəhərdə minə qədər həmvətənimiz yaşayır. Peşələrdən danışsaq, Marqarita xanımın dediyinə görə, diasporumuzu daha çox həkimlər şöhrətləndiriblər. Çox gözəl peşəkarlar olan azərbaycanlıları almanlar yüksək qiymətləndirirlər. Avropada isə həkimlər qarşısında ciddi tələblər qoyulur. Bu, birincisi. Digər tərəfdən isə bizim mütəxəssislər bura artıq nisbətən yaşlı vaxtlarında köçüb-gəlirlər - bu dövrdə həyatı köklü şəkildə dəyişmək ağır olur. Buna baxmayaraq, onlar əla adaptasiya olunublar - artıq neçəsinin öz müsbət təcrübəsi var! Peşəkarlığa daha neçə sübut lazımdır? "Lətafət Zeynalovanın, Xanım Əzimovanın, Qafur İmanovun uğurlarını xüsusi qeyd etmək istəyirəm. Mədəniyyət nümayəndələri də fərqlənirlər. Məsələn, Kölndə İldırım Sultanov adlı bir fəalımız yaşayır. İxtisasca memar, məşğulluğuna görə qalerist olan İldırım özü də rəsmlər çəkir. O, tez-tez azərbaycanlı rəssamlarımızın sərgilərini təşkil edir. Biz hər il iki bayramı - Novruzu və Yeni ili təntənə ilə qeyd edirik. Birinci, Azərbaycan ənənəsidir, ikinci isə, yəqin ki, sovetlər dövründən qalan nostalji hissi ilə bağlıdır. Milli kolorit isə bu bayramda da hiss olunur - bayram yeməklərində də, başqa incəliklərdə də. Novruz şənliklərinə mütləq Azərbaycandan müğənni və musiqiçilər, həm də çoxlu qonaqlar dəvət edirik".
2001-ci ildə Marqarita Kərimova-Sokolova xatirəsini almanların çox əziz tutduqları məşhur dissident Kopelevin (yazıçı, Henrix Bölün dostu) adı verilmiş mərkəzdə öz sərgisini keçirdi. Kopelevin ölümündən sonra Almaniyada onun adına fond yaradılıb. Kopelev adına mərkəz isə mədəniyyət və elm adamlarının görüş klubuna çevrilib. Marqarita xanım diasporanın digər üzvlərinin köməyi ilə təşkil olunmuş sərgisini 28 May ərəfəsində təqdim etmişdi. Amma o, bir rəssamın fərdi sərgisindən daha geniş tədbirə çevrildi. Vernisaj diasporumuzun təşkil etdiyi Azərbaycan mədəniyyəti günlərinin mərkəzinə çevrildi. Onların təşkilində Almaniyadakı səfirliyimiz, eləcə də digər şəhərdə - Boxumdakı diasporumuz iştirak etdi. Burada onlar məşhur Azərbaycan filmi "Lətifə"ni nümayiş etdirdilər. Tədbirin davam etdiyi üç gün ərzində almanlar sərgiyə gəlir, filmə baxır, səfirimizin xanımı Rəfiqə Sadıqovanın Almaniya-Azərbaycan əlaqələrinin tarixinə dair məruzələrini dinləyirdilər. Mədəniyyət günlərimizi ARD ictimai telekanalının prezidenti Frits Pflyaytgen açdı. Marqarita Kərimova-Sokolova üçün bu çox xoş və şərəfli hadisə oldu - prezident öz ölkəsində yaman məşhurdur.
Rəssamın bir kitab layihəsi də nəzərdə tutulurdu. Onun üzərində iş bilavasitə diasporun xətti ilə getməsə də, Azərbaycanla birbaşa əlaqəli idi. Hazırda Almaniyanın Hannover şəhərində yaşayan əslən bakılı şair Dmitri Dadaşidze bütün həyatını tərcüməyə, ilk növbədə, Azərbaycan şairlərinin, o cümlədən cənublu qardaşlarımızın şerlərini çevirməyə həsr edib. Yaxınlarda o, şəxsi vəsaiti hesabına şairlərimizin tərcümələri toplanmış kitab nəşr etdirib, Marqarita xanım isə illüstrasiyaçı-rəssam kimi onun tərtibatını verib.
"Sərgilərimdə hökmən vurğulayıram ki, mən Azərbaycan rəssamıyam. 1993-cü ildə ABŞ-da keçirilən sərgimdə də bunu qeyd etdim və məmnunluqla gördüm ki, tamaşaçılar mat qalmadılar, "Hə, Azərbaycan! O, Xəzər dənizi!" və s. nidalarla ölkəmiz haqqında məlumatlı olduqlarını bildirdilər. Amma axı bu mənada, yəni başqa ölkələrə maraq baxımından, sıravi amerikalılar birincilər sırasında deyillər, bu, bütün dünyaya məlumdur. Almanlardan isə danışmaq artıqdır. Onlar yeni hər şey üçün açıqdırlar. Ölkəmizə ən güclü maraq isə hələ Heydər Əliyevin vaxtında almanların özləri tərəfindən sifariş olunmuş və çəkilmiş sənədli filmin ARD kanalı ilə nümayişindən sonra başlandı. Film "Bakının işıqları" adlanırdı. Burada yalnız neftdən deyil, Azərbaycana xidmətləri ilə şöhrətlənmiş, əslən alman olan görkəmli adamlardan, ümumiyyətlə, ölkələrimiz arasındakı tarixi əlaqələrdən ətraflı söhbət açılmışdı. İndi də afişada və ya dəvətnamədə "Azərbaycan" sözünü oxuyan almanlar deyirlər: "O, Azərbaycan! Bu ölkəni yaxşı tanıyırıq!" - deyə Marqarita Kərimova-Sokolova xatirələrini bölüşür.
Almaniyada bizi yalnız "qara qızıl"ımıza - neftə görə yox, həm də "zərif qızıl"ımıza - incəsənətimizə görə tanıdıqları çox xoşdur. Təsviri incəsənətimizə görə isə, xüsusilə...

An exhibition of the works of Margarita Kerimova-Sokolova, an Azerbaijani artist living in Cologne, has been held in Baku.
Author: Naila BANNAYEVA Baku
Margarita Kerimova-Sokolova is an Azerbaijani artist who has been living in Cologne for a while. She recently presented in Baku's Museum Centre a new series of her paintings - "Carnaval Venice" - which was influenced by a trip she made to the Venice annual festival. She realised an old dream of hers - to visit the Venice carnival. The characters who appear at the Venice carnival are local professional actors playing pantomime scenes on all the city's squares and streets.
The actors sew the costumes themselves. The scenarios and the costume traditions have been honed over centuries - only the technology changes. Such costumes cost from tens to hundreds of thousands of euro depending on the material. A review of the carnival costumes is held on St Marc's Square on the last day of the carnival and the best ones are awarded very, very good prizes. Naturally, for Margarita hanim, as an artist, the costumes were the most important thing at the carnival.
When silence amazes…
"When I got to the Venice carnival last year I was shocked (in the best sense of that word) and I still can't get over it," the artist recalls. "The first thing that struck me was the silence. Only a silent whisper all around punctuated by exclamations from tourists pointing their lenses at the actors. The actors reply if you talk to them but few of the guests do so - everybody is in a hurry to take a photo. Incidentally, I am sure that not a single tourist has yet spoiled a single shot - so professionally do the carnival participants move. There is another surprise - all the masked figures are very tall. Of course that's how it seems because of the height of the headdresses but maybe also because the actors are wearing buskins. And the third amazing thing is of course Venice itself - a city which it seems has been left untouched by the hand of time. It was influenced by all of this that I ventured to have my say about such a popular topic as the Venice carnaval which is loved by all. I recently exhibited this series of paintings in Baku. It was the first time it was shown in public and I wanted this first exhibition to take place here, in my homeland. I was delighted by the concerted work of the Museum Centre's collective headed by Liana Vezirova. They courageously set up the exhibition in the heat - the centre's gallery isn't meant for summer meetings - there aren't any air conditioners there so as to preserve the exhibits. It was a heroic feat! And I was very glad by how many people, including very famous people, came to my opening day. My "Venetian Carnaval" will travel to Cologne later and to Wesseling. And it will keep on growing for I plan to continue the series. But I will change my material. I will work in oils now instead of pastels."
Masks as images
The idea of a "portrait gallery", the most secret part of Margarita Kerimova-Sokolova's new series, was born at the carnival itself. "I happened to see an actress in the wonderful costume of 'Spring'. Suddenly and unexpectedly I saw quite clearly an acquaintance of mine in this 'Spring', a very beautiful woman (I'll tell you who - Lala Kyazimova). And I suddenly realised that I had to embody this thought in my series of works on Venice. And so things went on from there… I have now collected portraits of my friends and relatives in this 'gallery'. At the same time, I didn't intend to paint a portraiture series, that is to say, simply to dress people up in costumes. I intuitively selected an appropriate image for every one, revealing that person as far as possible. For instance, 'The Little Prince' is my grandson, and 'The Little Fairy' is my second cousin. 'Signorina' is her mama. She turned out looking a bit older than she really is but I set her mind a rest by saying what Picasso had said. Do you remember that? When Gertrude Stein saw herself in the portrait he had painted, she exclaimed: 'But I don't look like that!' meaning the somewhat advanced years he gave her. Picasso replied reasonably: 'Madame, you will become like this…' 'The Pearl of Venice' is the sister of my daughter-in-law and 'Capuletti' is my daughter-in-law. The only 'Mephistopheles-like' male portrait so far - it is called 'Secret of Desires' - looks just like its prototype, a creative, multi-talented and vigorous man."
This portrait is, moreover, still the least "carnival" of all - a specific individual is seen very graphically. Another exception is "Dedication to Rene Margit". This painting is as it were by itself. It clearly falls outside the profoundly "Venetian" series both in topic and in style. Not just "literary" costumes, such as the characters from "Romeo and Juliette", for instance, or "The Decameron", are seen frequently at the Venice carnival. There are also masks evoking images of the fine arts. And Margarita hanim saw a lady with an umbrella in Venice who had a bunch of violets instead of a face - as in the painting of that great surrealist. She saw in that image the mother of her daughter-in-law but in her work she moved the bouquet away from her face like a mask…
Our compatriots in Cologne
There are many Azerbaijanis in Germany and especially in Cologne. There are around a thousand Azerbaijanis living there. Speaking of professions, Margarita hanim said that our diaspora was brought fame by its doctors. The Germans very highly valued these splendid specialists. After all, there are very high demands on medical specialists in Europe. That is the first thing. And our specialists went there mostly already at an age when it is difficult to make radical changes in one's life. That's the second thing. Nevertheless, they fitted in marvellously - how many of them already have a successful practice of their own! Isn't that proof of their professionalism? "I would like to note, in particular, the successes of Latafat Zeynalova, Xanum Azimova, Gafur Imanov. And representatives of culture are up there at the top. There is the activist Ildirim Sultanov in Cologne. He is an architect by profession but he runs a gallery and also paints himself. He often organises exhibitions of the works of our Azerbaijani artists there. We celebrate two holidays widely every year - Novruz bayram and New Year. The first one is an Azerbaijani tradition and the second is probably nostalgically Soviet. National customs are felt in this event, too - in the meals prepared for this holiday, and in many other things. Singers and musicians from Azerbaijan and many guests are invited without fail to the Novruz celebrations."
In 2001 Margarita Kerimova-Sokolova held her exhibition in the Kopelev Centre. It was named after the renowned dissident held in high esteem by Germans (he was a writer and a friend of Heinrich Boll's). After Kopelev died in Germany, a foundation was set up in his name. The Kopelev Centre has become a club where those in the arts and science can meet. She timed her exhibition there to coincide with 28 May with the support of other members of the diaspora. But it turned into an event which was broader than the personal exhibition of a single artist. The exhibition became the centre of The Days of Culture of Azerbaijan which were organised by our diaspora. Our embassy in Germany and also the Azerbaijani diaspora in another town - Bochum - took part in organising them. They brought the Azerbaijani film "Anecdote" from there and showed it. Germans visited the exhibition, watched the film, listened to lectures by Rafiga Sadixova, the wife of our ambassador, on the history of German-Azerbaijani ties over the three-day event. The president of the public television channel, ARD, Fritz Pleitgen, opened our Days of Culture. This was very flattering for Margarita Kerimova-Sokolova and an honour for her, too - he is very popular in his country.
She also had a book project and although work on it was not carried out directly under the aegis of the diaspora, nonetheless it had a direct bearing on Azerbaijan. The poet Dmitriy Dadasidze, born in Baku, and now living in Hannover in Germany, has dedicated his whole life to translation work and to translating in the first instance Azerbaijani poets, including poets from southern Azerbaijan. He recently published at his own expense a book of translations of our poets and Margarita hanim was the illustrator.
"I stress without fail at my exhibitions that I am an Azerbaijani artist. I also noted it in my exhibition in the USA in 1993 and was pleased to hear that people were not puzzled but said: 'Yes, Azerbaijan! Oh, the Caspian Sea!' and so forth. Meanwhile, ordinary Americans, as far as showing an interest in other countries goes, are far from being the first in the world - and that is a known fact. Needless to say, the Germans are open to everything new. The strongest period of interest in our country began for them after a documentary on Azerbaijan was shown on ARD which was ordered and shot by the Germans in our country when Geydar Aliyevich was still alive. This film was called 'The Fires of Baku'. It told in detail not just about oil but also about leading personalities, German by origin, who won renown by serving Azerbaijan, and it was about the historical ties between our countries in general. And now, seeing the word 'Azerbaijan' on a poster or invitation, Germans say 'Oh Azerbaijan! We know that country well!'", Kerimova-Sokolova reminisced.
Well, it's nice that we are known in Germany not just because of our "black gold" - oil - but also because of our "tender gold" - art. Including fine art…