Dünyaşöhrətli bank Azərbaycanın özəl sektoruna etimad göstərib, böyük məbləğdə kredit ayırdı
2007-ci ildə "Kom-mersant" "Bank Standart"ı Azərbaycanın ən sürətlə böyüyən bankı kimi müəyyənləşdirib. "2006-cı ilin nəticələrinə görə MDB-nin 1000 bankı" renkinqində o, bu göstəriciyə görə 29-cu, ümumi aktivlərinin həcminə görə isə 228-ci yeri tutub. Lap bu yaxınlarda "Bank Standart" nizamnamə kapitalının 5 dəfə artırıldığını bildirdi. Həm də bunun üçün dünyanın ən iri banklarının birindən - İsveçrənin "Credit Suiss" bankından kredit alınıb.
-Kapitalın bu qədər böyük həcmdə artırılması zərurəti nədən irəli gəlirdi?
-Nizamnamə kapitalı bankların maliyyə gücünün həlledici göstəricilərindən biridir. İstənilən bank, ilk növbədə, kapitalının həcmi, həmçinin potensialı və artım templərinə görə qiymətləndirilir. Bankın real dəyəri barədə təsəvvür məhz bu göstəricilər üzrə yaranır. Son zamanlar "Bank Standart"ın inkişafı kifayət qədər yüksək templərlə gedir. Təkcə son 1,5 ildə aktivlərimiz 5 dəfədən çox artıb. Təbii ki, belə bir dinamik inkişaf nizamnamə kapitalının adekvat artımına gətirməyə bilməzdi. Digər tərəfdən, yaxın gələcəkdə həm bütövlükdə milli iqtisadiyyat, həm də onun maliyyə sektorunun yüksək inkişaf templəri səngiməyə-cək. Bankın bütün bunlardan çıxış edən səhmdarları nizamnamə kapitalını 50 mln manata qədər artıraraq, "Bank Standart"ın lider mövqelərinin gələcəkdə də möhkəmləndirilməsi və onun daha da inkişaf etməsi üçün zəruri ehtiyat yaratmaq qərarına gəldilər.
-Deməli, indi siz digər özəl banklardan xeyli "irəlidə" çalışacaqsınız?
-Artıq əldə edilən uğurlarla yanaşı, nizamnamə kapitalının 3 dəfə artırılması, şübhəsiz, bizə yeni böyük üstünlüklər verir. İlk növbədə, bu, keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəlmə deməkdir. Böyük nizamnamə kapitalı aktivlərin getdikcə artırılması və onların keyfiyyətinin yaxşılaşdırılması üçün səmərəli təməldir. Bu material çapa gedəndə bankımızın aktivləri, fikrimcə, 0,5 mlrd manatdan çox ($600 mln) olacaq...
-Lakin digər tərəfdən, o da sirr deyil ki, ölkə iqtisadiyyatı bank sektorundan daha sürətlə inkişaf edir?
-Bu, həllini tələb edən kifayət qədər aktual məsələdir. Bazarımızda dövriyyələri və fəaliyyət həcmləri on milyonlarla dollarlıq kredit imkanları olmasını tələb edən şirkətlər fəaliyyət göstərir.
-Bəs onlar hansı banka müraciət etsinlər?
-Bankımızın kapitallaşmasının artırılmasına bizi həm də bu problemin təhrik etdiyini deyə bilərik. Bu gün nizamnamə kapitalımız təxminən $57 mln təşkil edir və bu, yaxın dövr üçün heç də son hədd deyil. İl ərzində onun artırılması planlaşdırılır. Beləliklə, biz ciddi vəsait cəlb edə və kifayət qədər iri layihələri maliyyələşdirə biləcəyik.
-Bütün dünyada məşhur maliyyə institutunun ölkəmizin özəl bankına nizamnamə kapitalını artırmaq üçün ondan pay almadan belə iri məbləğ ayırması Azərbaycanda ilk belə təcrübədir. Niyə məhz "Bank Standart"? Belə bir etimad nə ilə qazanılıb?
-Azərbaycanın sabit inkişaf edən siyasi sistemə malik ölkə olduğu göz önündədir. Daha bir aşkar fakt: yüksək makroiqtisadi göstəricilər. Bütün bunlar Azərbaycanı xarici sərmayədarlar üçün çox yüksək dərəcədə cazibədar bir ölkəyə çevirir. ÜDM onlarca faiz artıb, əhalinin gəlirləri yüksəlib. Bütün bunlar bizi bank sisteminin kifayət qədər böyük imkanları barədə düşünməyə vadar edir. Razılaşın ki, hələlik buna layiqli qiymət verilmir. Ölkəmizdə bank sisteminin ÜDM-də payı təxminən 25% təşkil etdiyi halda, qonşu ölkələrdə, məsələn, Rusiya və Qazaxıstanda bu göstərici 60%-ə çatır. Düşündürücü faktdır. Azərbaycan iqtisadiyyatının özəl sektoru da xarici sərmayədarlarda böyük maraq doğurur. Biz bankımızın artım üçün böyük imkanlara malik olduğunu başa düşür və bu səbəbdən də səhmlərimizin satışa çıxarılmasını məqsədəuyğun saymırıq. Bunu etmək hələ tezdir, çünki bankın potensial qiyməti bu gün bizə təklif oluna biləndən qat-qat yüksəkdir, yəni səhmdarlar hələlik arzu etdikləri qiyməti ala bilməyəcəklər. Beləliklə, nizamnamə kapitalının məhz qlobal beynəlxalq qurumdan borc alınması vasitəsilə artırılması barədə tamamilə düzgün qərar qəbul edildi. Strateji tərəfdaş qismində trilyon dollardan artıq vəsaiti idarə edən "Credit Suisse" bankının - dünyanın ən iri banklarından birinin cəlb edilməsi isə, şübhəsiz, bizim ciddi uğurumuzdur. Bu sövdə çox mürəkkəb olduğundan, onu yarım il ərzində hazırlamışıq, sonra isə "Credit Suisse" mütəxəssisləri tərəfində yoxlamadan keçirilib.
-Onları cəlb edən nə oldu?
-Birincisi, səhmdarımızın - "AB Standart holdinq"in güclü mövqeləri. Bundan başqa, bank yaxşı templə inkişaf edərək, bazarda Azərbaycan Beynəlxalq Bankından sonra inamla ikinci yeri tutur. Bankın gəlirliliyinin və səmərəliliyinin artması da göz qabağındadır. Nəhayət, fikrimcə, onlar üçün də Azərbaycan bazarına ölkənin aparıcı kommersiya bankı vasitəsilə daxil olmaq maraqlı idi.
-Nizamnamə kapitalının artırılması banka daha uzun müddətə və daha əlverişli şərtlərlə maliyyə ehtiyatları cəlb etmək üçün beynəlxalq bazarlara birbaşa çıxış imkanı yaradacaq. Bu, bankın müştərilərinə nə verir?
-Universal bank olmaqla, biz korporativ müştərilərlə fəal işləyirik, eyni zamanda pərakəndə biznesdə də güclü mövqelərimiz var. Şübhəsiz, korporativ müştərilər üçün məhsulların yeni növlərini təklif edəcəyik. Özəl sektora, korporativ biznesə daha aşağı dərəcələrlə və daha uzun müddətə kreditləşdirmə təklif edə bilərik, həm də bu zaman bankın biznes-planında nəzərdə tutulan gəlir payını da itirmirik. Fiziki şəxslər üçün ən zəruri olanı ipoteka kreditləşdirməsidir. Biz ucuz və uzunmüddətli ehtiyatlarsız mümkünsüz olan öz ipoteka kreditləşdirməsi proqramımızı genişləndirəcəyik. Aydındır ki, belə ehtiyatlara beynəlxalq banklar malikdir. Sualınıza cavabı yekunlaşdıraraq demək olar ki, müştəri bankın ona münasibətdə daha sərfəli və mütəhərrik siyasətini qazanır.
-Bu gün "Bank Standart"ın xidmətləri həm özəl sektorda, həm də əhali arasında çox dəbdədir. Yeni bank məhsullarının tətbiqinə dair hansı planlarınız var?
-Fiziki şəxslər üçün yeni genişləndirilmiş və təkmilləşdirilmiş ipoteka proqramı hazırlayırıq. Yeni plastik məhsullar da hazırlanır - yaxın vaxtlarda plastik biznesə üstünlük verəcəyik. Hesab edirik ki, bazarda fiziki şəxslərin kredit kartları vasitəsilə maliyyələşdirmənin böyük imkanları var. Planlarımızda əhalinin bankın xidmətlərindən istifadəsini genişləndirmək üçün filial bazasının əhəmiyyətli dərəcədə genişləndirilməsi nəzərdə tutulub.
Korporativ müştərilərlə işdə əsas diqqət beynəlxalq qiymətli kağızlar bazarına yönəldiləcək. Bu sahədə boşluq var: Azərbaycanda, demək olar ki, heç bir bank bu məsələ ilə ciddi məşğul olmur. Fikrimizcə, bu, qiymətli kağızların - borc və pay kağızlarının buraxılması vasitəsilə maliyyələşdirmə sahəsində, həmçinin qovuşma və tərkibə daxiletmə sövdələşmələri üzrə məsləhətlər şəklində olacaq. Hazırda Azərbaycanda belə bir praktika da yoxdur.
Əlbəttə ki, biz ticarət maliyyələşdirməsi, həmçinin valyuta əməliyyatları ilə bağlı qiymətyaratma üzrə digər imkanlar da əldə edəcəyik.
-MDB ölkələrinin bu yaxınlarda keçirilən İstiqraz Konqresində Azərbaycanın özəl banklarından biri qiymətli kağızların xarici bazara ilk çıxışını həyata keçirdi. Bu sahədə də birinci olmağınıza nə mane oldu?
-Bu sahədə "Muğanbank"a uğurlar arzulayırıq. Bunun bizim üçün qiymətyaranma baxımından sərfəli olmadığı qənaətinə gəldik. Bahadır. Vəsaitlərin cəlbi və qaldırılmasına dair ciddi proqram hazırlayırıq və orada qiymət tamam başqa olacaq.
Avrobondlara gəldikdə, bu bazara Azərbaycan Beynəlxalq Bankının, yaxud dövlətin çıxmasını gözləyirik ki, durumu dəyərləndirə və öz qiymətyaratmamızı müəyyənləşdirə bilək. Başqa sözlə, elə bir etalon buraxmaq lazımdır ki, ondan sonra biz öz qiymətli kağızlarımızı təklif edə bilək. Əminəm ki, bankımıza münasibətdə $150 mln barədə danışmaq realdır. Bu, qüvvəmiz daxilində olan və müştərilərimiz arasında kifayət qədər tez yerləşdirə biləcəyimiz məbləğdir.
- Bu, gələn ilin planlarına aiddir?
- Bəli, 2008-ci ilin mart-aprel aylarına. İndi "Moody's" Agentliyindən beynəlxalq reytinq alınması prosesi başa çatmaq üzrədir və ümid edirik ki, o, sərmayədarlar üçün cəlbedici olacaq. Reytinq alan kimi, avrobondlar üzrə planlarımızın real şəkildə gerçəkləşdirilməsinə başlayacağıq. Hər şeyin öz vaxtı var.

ВРЕМЯ СОБИРАТЬ КАМНИ…
В 2007 году российское издание "Коммерсант" определило Bank Standard как самый быстрорастущий банк Азербайджана. В ренкинге "1000 банков СНГ по итогам 2006 года" он занял по данному показателю 29-е, а по объему общих активов - 228-е место. Совсем недавно Bank Standard объявил о трехкратном увеличении уставного капитала. Причем для этого был привлечен кредит одного из крупнейших банков мира - швейцарского Credit Suisse.
- Чем была продиктована необходимость такого значимого увеличения капитала?
- Уставный капитал является одним из ключевых показателей финансовой силы банков. Любой банк оценивается, в первую очередь, по размеру капитала, а также потенциалу и темпам роста. Именно по этим показателям и складывается, прежде всего, представление о реальной стоимости банка. В последнее время развитие Bank Standard идет достаточно высокими темпами. Только за последние полтора года наши активы выросли более чем в 5 раз. Столь динамичное развитие, естественно, не могло не привести к адекватному увеличению уставного капитала. С другой стороны, в обозримом будущем высокие темпы роста национальной экономики в целом и ее финансового сектора в частности будут сохраняться. Исходя из всего этого, акционеры банка приняли решение увеличить уставный капитал до 50 млн. манатов, создав тем самым необходимый запас на будущее для укрепления лидирующих позиций Bank Standard и обеспечения его дальнейшего роста.
- Теперь вы будете работать, как говорят спортсмены, в существенном "отрыве" от других частных банков?
- Безусловно, в дополнение ко всем достигнутым успехам трехкратное увеличение уставного капитала дает нам новые большие преимущества. В первую очередь это означает выход на качественно новый уровень. Большой уставный капитал представляет собой хорошую основу для дальнейшего наращивания активов и улучшения их качественного содержания. Думаю, на момент опубликования этого материала активы Bank Standard превысят полмиллиарда манатов (или $600 миллионов)…
- Но, с другой стороны, не секрет, что экономика страны развивается более стремительно, чем банковский сектор?!
- Это достаточно актуальный вопрос, требующий решения. На нашем рынке присутствуют компании, обороты и размах которых предполагают необходимость доступа к кредитам на десятки миллионов…
- В какой же банк им обратиться?
- Можно сказать, что и эта проблема побудила нас сделать шаг в сторону увеличения капитализации банка. Сегодня наш уставный капитал составляет порядка $57 млн., и это не является пределом для ближайшего периода. В течение года планируется его дальнейшее увеличение. Таким образом, мы будем способны привлекать серьезные средства и финансировать достаточно крупные проекты.
- Это первая подобная практика в Азербайджане, когда всемирно известный финансовый институт выделяет частному банку нашей страны такую крупную сумму на увеличение уставного капитала, не приобретая долю в банке. Почему именно Bank Standard? Чем заслужено такое доверие?
- Невооруженным глазом видно: Азербайджан - страна со стабильно развивающейся политической системой. Другой очевидный факт: высокие макроэкономические показатели. Все это превращает Азербайджан в очень и очень привлекательную для иностранных инвесторов страну. ВВП вырос на десятки процентов, увеличились доходы населения - все это позволяет нам думать о достаточно большом потенциале роста банковской системы, которая на сегодняшний день, согласитесь, недооценена. Скажем, если в нашей стране доля банковской системы составляет в настоящее время порядка 25% от ВВП, то в соседних странах, например в Казахстане или России, эта цифра достигает 60%. Есть над чем задуматься. Немалый интерес для зарубежных инвесторов представляет и частный сектор азербайджанской экономики. Мы понимаем, что наш банк имеет широкие перспективы для дальнейшего роста, поэтому на данном этапе предлагать свои акции на продажу мы считаем нецелесообразным. Делать это рано, поскольку потенциальная стоимость банка намного превышает ту, которую сегодня захотят предложить нам, то есть акционеры пока еще не смогут получить желаемой цены. Таким образом, было принято сложное, но правильное решение увеличить уставный капитал за счет привлечения глобального международного игрока - именно через долговое финансирование. А приобретение стратегического партнера в лице Credit Suisse - одного из крупнейших банков мира, под управлением которого более триллиона долларов США, несомненно, является для нас серьезным успехом.
Сделка была сложной, мы готовили ее в течение полугода и прошли тщательную проверку со стороны специалистов Credit Suisse.
- И все же, что их привлекло?
- Во-первых, сильные позиции нашего акционера - холдинга АВ Standard. Кроме того, банк растет хорошими темпами, уверенно занимая вторую позицию на рынке после МБА. Налицо увеличение прибыльности и эффективности банка. Наконец, думаю, и для них тоже было интересно войти на азербайджанский рынок через сделку с ведущим коммерческим банком страны.
- Увеличение уставного капитала предоставит банку возможность прямого выхода на международные рынки для привлечения финансовых ресурсов на более длительные сроки и по более выгодным процентным ставкам. Что это даст клиентам банка?
- Как универсальный банк мы достаточно активно работаем с корпоративными клиентами и в то же время имеем сильные позиции в розничном бизнесе. Безусловно, мы будем предлагать новые виды продуктов для корпоративных клиентов. Мы сможем предложить частному сектору, корпоративному бизнесу более низкие ставки и долгосрочные условия кредитования, не теряя при этом заложенную в бизнес-плане банка долю прибыли. Для физических лиц наиболее насущным является ипотечное кредитование. Мы будем расширять собственную программу ипотечного кредитования, которая невозможна без дешевых и длинных ресурсов. Понятно, что ими обладают международные банки.
Суммируя ответ на ваш вопрос, можно сказать: клиент приобретет по отношению к себе более выгодную и гибкую политику банка.
- Сегодня услуги Bank Standard пользуются большой популярностью как в частном секторе, так и среди населения. Каковы планы по внедрению новых банковских продуктов?
- Для физических лиц готовим новую расширенную и усовершенствованную ипотечную программу. Готовятся новые пластиковые продукты - в ближайшее время будем делать упор на пластиковый бизнес. Считаем, что на рынке есть большой потенциал финансирования через кредитные карты физических лиц. В планах - существенное увеличение филиальной базы для расширения доступа населения к услугам банка.
В работе с корпоративными клиентами основной акцент будет сделан на международный рынок ценных бумаг. Эта ниша также свободна: практически ни один банк в Азербайджане сегодня не занимается этим вопросом всерьез. Думаем, что это будет консультирование в области финансирования через выпуск ценных бумаг - долговых и долевых, а также консультирование по сделкам слияния и поглощения. Данная практика на сегодняшний день в Азербайджане также отсутствует.
И, конечно же, мы получим большее количество линий на торговое финансирование, а также другие возможности по ценообразованию, связанные с валютными операциями.
- На прошедшем недавно облигационном конгрессе стран СНГ один из частных банков Азербайджана впервые осуществил выход на внешний рынок ЦБ. Что помешало вам быть первыми в этой сфере?
- Желаем успехов "Муганбанку" на этом поприще. Мы посчитали это невыгодным для себя с точки зрения ценообразования. Дороговато. Мы готовим серьезную программу по привлечению и подъему средств, где стоимость будет совершенно другая.
Что касается евробондов - ждем, когда на этот рынок выйдет Международный банк Азербайджана или же государство, с тем, чтобы мы могли оценить ситуацию и определить свое ценообразование. Другими словами, необходим какой-то эталонный выпуск, после которого и мы сможем предлагать свои ценные бумаги. Уверен, что в отношении нашего банка можно реально говорить о сумме $150 млн., - это та сумма, которую Bank Standard способен поднять и достаточно быстро разместить среди своих клиентов.
- Но это в планах будущего года?
- Верно, это март-апрель 2008 года. Сейчас близится к завершению процесс получения международного рейтинга от агентства Moody's, и мы надеемся, что он будет привлекательным для инвесторов. Как только рейтинг будет получен, мы приступим к реальному осуществлению планов по евробондам. Всему свое время.