AZƏRBAYCANA İTHAF EDİLMİŞ QƏLƏBƏ
Bakıda keçirilmiş Avropa Çempionatında Azərbaycanlı nazəninlər ölkənin bədii gimnastika tarixində yeni səhifə açdılar
Azərbaycanda bədii gimnastikanın şanlı ənənəsinin olmadığını söyləyənlər yanılırlar. Bu fikirlərin əksinə olaraq, tam inamla söyləmək mümkündür ki, bundan sonra Azərbaycanda bədii gimnastika sahəsində nəinki yaxşı ənənə, hətta yüksək nailiyyətlər də var. Son Avropa çempionatında komanda hesabında qazanılan bürünc medalı və Aliyə Qarayevanın qazandığı qızıl medalı məhz belə ifadə etmək olar.
Təbii ki, Rusiya məktəbinin bu idman növündə hökmranlığını qeyd etməmək olmaz. Gimnastlarımızın bu uğura özlərinə doğma olan Bakının Heydər Əliyev adına İdman-Konsert Kompleksində imza atmaları isə rəmzi məna daşıyır.
Qitə birinciliyində Azərbaycan gimnastlarının sensasiyaya imza ataraq Belarusu geridə qoyması, komanda hesabında bürünc medal qazanması çoxlarında belə fikir yaratmışdı ki, onlar artıq maksimum nailiyyət əldə ediblər və Ukrayna və Rusiya gimnastlarını üstələmək hazırkı mərhələdə əlçatmazdır. Lakin Avropa çempionatının fərdi çıxışları zamanı məlum oldu ki, mümkün olmayan heç nə yoxdur. Onu da qeyd edək ki, komanda yarışında gimnastlarımız dərhal ilk mükafatçılar sırasına iddia etdiklərini ortaya qoydular və bu yolda onların əsas rəqibi Belarus idmançıları hesab olunurdu.
Amma qızlarımız həyəcanın öhdəsindən gəlsəydilər, hətta daha böyük uğura ümid etmək olardı.
Ciddi nəticə
Nəticələrə gəlincə, iplə hərəkətdən sonra komandamız belaruslu həmkarlarını, təxminən, bir xal qabaqlayaraq, üçüncü yeri tutublar (33,575-32,700). Bu yarış növündə 33,950 xal toplayan Ukrayna da əlçatmaz deyildi. Lakin qurşaq və toppuzla çıxışda azərbaycanlı gimnastların nəticəsi bir qədər zəif oldu (qurşaqla 32,725, toppuzla isə 32,625 bal). Belarus isə bu yarış növündə müvafiq olaraq 33,550 və 32,750 bal toplayaraq üçüncülüyü əldə etdi. Lentlə hərəkət həlledici olub və bu yarışda qızlarımız gözəl nəticəyə imza ataraq, 34,500 bal toplaya biliblər. Belaruslar bu elementdə daha zəif olublar (32,700) və onların sıralarında Svetlana Rudalovanın xüsusilə fərqləndiyini söyləmək olar. Beləliklə, azərbaycanlı gimnastlar ümumilikdə 133,425 xal toplamaqla bürünc uğrunda yarışda Belarusu (131,700) qabaqlayıblar. Gözlənildiyi kimi, Qitə birinciliyinin qızıl medalı 142,450 bal toplamış Rusiya-ya, "gümüş" isə ukraynalılara (137,925) qismət oldu.
Çempionatın son günündə gənc qruplar medallar uğrunda mübarizə aparıb. Komandamızın dördüncülüyü qazanmasını uğur saymaq olar. Belə ki, ötənilki Avropa birinciliyində onlar 12-ci yerlə kifayətlənmişdilər. Qeyd edək ki, gənclərimiz final mərhələsinə səkkizinci yeri tutmaqla gəlmişdilər (finala cəmi səkkiz komanda qatılır). Lakin Qitə birinciliyində onlar kifayət qədər uğurlu nəticəyə imza ataraq 24,500 bal toplayıb və dördüncü olublar. Bürüncü qazanmaq üçün idmançılarımıza cəmi 0,475 xal çatmayıb. Bu uğura isə belaruslar imza atıblar.
Çempionatın sensasiyası
Bundan sonra təəccübləndirmək növbəsi Aliyə Qarayevaya çatıb. İplə hərəkətdə 18,150 bal toplayan gimnastımız karyerasında və Azərbaycanın bədii gimnastika tarixində ilk dəfə Avropa çempionu adını qazanmaqla Qitə birinciliyinin sensasiyasına imza atıb.
Qeyd edək ki, o, final mərhələsinə dördüncü yeri tutaraq qatılıb. Yarışda onun ən yaxın izləyicisi olan rusiyalı Vera Sessina işinin öhdəsindən o qədər də uğurla gələ bilməyərək 18,050 bal qazanıb ki, bu da yalnız gümüş medal üçün kifayət edib.
İlk üçlüyü 17,750 xal toplayan Olqa Kapranova qapayıb.
Yeri gəlmişkən, bu növ üzrə finalda daha bir azərbaycanlı gimnast, Anna Qurbanova da çıxış edib və yeddinciliklə kifayətlənməli olub (16,550).
"Mən özümü necə xoşbəxt saydığımı sözlə ifadə edə bilmirəm. Açığı, hələ də Avropa çempionu olduğumu tam anlamıram. Düşünürəm ki, tezliklə bunu dərk edə bilməyəcəm", - deyə Aliyə Qarayeva "R+"a bildirib. - "Yarışın ilk günündə son dərəcə həyəcan keçirirdim və bu səbəbdən çıxış etmək çətin idi. İkinci gün isə özümü inamlı hiss edirdim və ola bilsin ki, məhz bu mənə qızıl medal qazanmağa kömək edib. Əlbəttə ki, qələbəmin ilk səbəbi çoxlu və ciddi işləməyimizdir. Amma açığını desəm, mən birinciliyə ümid etmirdim. Gimnastika mənim üçün həyatdır, hər şeydir. Bu qələbəmi ilk növbədə yaxınlarıma, məşqçimə ərməğan edirəm və düşünürəm ki, məhz onun hesabına bu uğur Azərbaycana qismət olub. İnanıram ki, biz Yunanıstanda keçiriləcək lisenziyalı Dünya birinciliyində də belə uğurla çıxış edəcəyik və orada Olimpiadaya qatılmaq üçün əlimizdən gələni əsirgəməyəcəyik. İstənilən halda, hesab edirəm ki, biz artıq bədii gimnastikanın yuxarı təbəqələrinə çıxmışıq və heç bir halda aşağı düşmək olmaz".
Qeyd edək ki, qurşaqla çıxış zamanı nə Anna Qurbanova, nə də Aliyə Qarayeva finala çıxa biliblər. Onlar müvafiq olaraq 16,600 və 16,125 bal toplayaraq 10 və 12-ci pillələrdə qərarlaşıblar. Qələbəni isə rus Olqa Kapranova əldə edib (18,325). Toppuz və lentlə hərəkətlərə gəlincə, burada Aliyə Qarayeva medal qazanaraq yerli bədii gimnastika həvəskarlarını sevindirə bilərdi. Lakin hər iki növdə onun uğur qazanması üçün lap azacıq xalı çatmayıb və gimnastımız 4-cü pillə ilə kifayətlənməli olub. Qeyd edək ki, toppuzla çıxışda Aliyə finala səkkizinci yerdən çıxsa da, Qitə birinciliyində kifayət qədər "artıraraq" 17,750 xal toplayıb və ukraynalı Anna Bessonovadan cəmi 0,100 bal geri qalıb. Yeri gəlmişkən, rusiyalı gimnastlar Vera Sessina və Olqa Kapranova eyni bal toplasalar da (18,000), əlavə göstəricilərə görə, Sessina birinci olub. Anna Qurbanova da toppuzla yarışda finala 16,750 balla səkkizinci pillədən çıxıb.
Lentlə yarışda isə Aliyə Qarayeva (17,675) rusiyalı həmkarı Vera Sessinaya (17,825) cüzi xal fərqi ilə uduzaraq dördüncü olub. Lentlə çıxışda Dinara Gimatova finala çıxsa da, 16,975 bal qazanan gimnastımız yalnız yeddinci yeri əldə edə bilib. Bu növ üzrə Avropa çempionu adını son anda Alina Kabayevanı əvəzləyən Yevgeniya Kanayeva qazanıb.
Aliyə Qarayevanın Bakıda keçirilən Avropa çempionatındakı çıxışını məşhur mütəxəssis, Rusiya millisinin baş məşqçisi İrina Viner də qiymətləndirib: "Mən Aliyə Qarayevanın ölkəsinə tarixdə ilk Avropa çempionu adını qazandırması ilə fəxr edirəm. Bizim qadın idman növü üzrə çempionatımızda müsəlman ölkəsinin üzərində ulduz və aypara olan bayrağının dalğalanması çox rəmzi təsir bağışlayır".
Azərbaycanın uğuruna əcnəbi gimnastlar da münasibət bildiriblər. Bakıda keçirilən Qitə birinciliyinin ən təcrübəli idmançılarından olan Almudena Sid azərbaycanlı həmkarını təbrik edib. "Mən növbəti dəfə Bakıya gəldiyim üçün çox şadam və bura çox xoşuma gəlir. Bakıya yenə gəlmək istərdim. Eyni zamanda Aliyə Qarayevanı əldə etdiyi uğur münasibətilə təbrik edirəm. O, buna layiq idi", - deyə Sid "R+"a bildirib.
Məşhur ukraynalı gimnast Anna Bessonova da hesab edir ki, Aliyə qazandığı çempion adına layiqdir: "Biz Aliyə ilə birgə yarışlara qatılmışıq və onu pis tanımıram. O, daim məqsədli şəkildə bu qızıl medala tərəf gedirdi və düşünürəm ki, ona layiq idi. Öz çıxışıma gəlincə, mənim ciddi səhvlərim və itkilərim olmadı. Amma düşünmürəm ki, ikincilik qazana biləcəyim son həddir. İnsanın imkanları sərhədsizdir. Ümumilikdə yaxşı çıxış etdiyimi düşünürəm. Bilirsiniz, mən, ümumiyyətlə, yalnız hakimlər üçün deyil, həm də tamaşaçılar üçün çıxış edirəm. Çıxışım zamanı göstərdiyim fəndləri tamaşaçılara ərməğan etmək istəyirəm. Tamaşaçı da hakimdir".
Çempionatın yekunlarına Azərbaycan millisinin baş məşqçisi Valentina Ukleina da nəzər salıb. "R+"un əməkdaşı ilə söhbətində o deyib: "Təbii ki, bu nəticəni bizim üçün yaxşı adlandırmaq olar. Düşünürəm ki, bizim üçün ən başlıcası stabillikdir. Prinsipcə, Aliyə Qarayeva və belaruslu Svetlana Rudalovanın son çıxışınadək biz üçüncü pilləyə sahib olacağımıza əmin deyildik. Qarayevanın lentlə çıxışındakı stabillik, Rudalovadakı isə qeyri-stabillik vəziyyəti bizim xeyrimizə dəyişdi. Fərdi növlərə gəlincə, Aliyə daim iplə hərəkətdə güclü olub və o, bu hərəkətləri yüksək səviyyədə həyata keçirmək üçün bütün imkanlara malikdir. Axı orada əsas olanı hoppanma hərəkətləridir... Ona görə də Aliyə layiq olduğu birinciliyi qazandı".
Baş məşqçinin sözlərinə görə, onlar ümumilikdə mükafata ümid etsələr də, bunun qızıl medal olacağını gözləmirlərmiş: "Toppuz və lent ilə yarışda isə onun mükafatçılar sırasına düşməsinə bir şey qalmamışdı. Çünki o, ilk gündən fərqli olaraq, çox stabil çıxış edirdi. Gimnastımız yarışın birinci günündə çox həyəcanlanırdı və buna səbəb zalın tərtibatının təsvir edilməyəcək effekti idi. Məsələn, amfiteatr Qədim Yunanıstanı xatırladırdı. Bütün bunlar mükəmməl düzəldilmişdi ki, bu da Azərbaycan Gimnastika Federasiyasının son dərəcə mükəmməl zövqə malik olan prezidenti Mehriban Əliyeva üçün plyusdur".

A VICTORY DEDICATED TO AZERBAIJAN
Azerbaijani beauties at the European championship in Baku opened a new page in the history of Azerbaijani rhythmic gymnastics
Those who say that rhythmic gymnastics in Azerbaijan does not have a glorious tradition are just not right. We can declare openly, for all sceptics to hear, that from now on we do not just have glorious traditions, but also outstanding achievements. This is how we should respond to Azerbaijani gymnast Aliya Qarayeva's bronze medal in team performances and her gold medal in exercises with the skipping rope, despite the overall dominance of the Russian school of gymnastics. It is even more symbolic that our sportsmen gained these achievements at home, i.e. at the Heydar Aliyev sports and concert complex in Baku.
When Azerbaijani gymnasts won a bronze in the team classification at the European championship, having left the Belarusians behind, everyone thought that Azerbaijani rhythmic gymnastics reached its peak, for it seemed impossible to beat the gymnasts from Ukraine and, especially, from Russia. However, individual competitions in the European championship showed that nothing is impossible. Our national team demonstrated its aspiration to take winning positions, and their main rivals in this struggle were the gymnasts from Belarus. In any case, even in the team classification, our gymnasts could have achieved more, if they had contained their excitement.
Serious claim
After the exercises with skipping rope, our team took third place (33.575), ahead of the Belarusian gymnasts by almost one point (32.700). Although the Ukrainians were very close, they gained 33.950 points. However, the Azerbaijani gymnasts had a slightly worse result with clubs and hoops (32.725 with hoops and 32.625 with clubs), whereas the Belarusians took third place, having gained 33.550 and 32.750 points respectively. The gymnasts' performance with ribbon was decisive. Our gymnasts performed these exercises superbly, gaining 34.500 points. The Belarusians performed these exercises much less successfully (32.700), and Svetlana Rudalova's negative score was notable. Thus, in total the Azerbaijani gymnasts gained 133.425 points and outpaced the Belarusians (131.700) in the struggle for bronze. As expected, the Russian gymnasts took first place in team performance. They gained 142.450 points. The Ukrainians took the silver (137.925).
Medals for youth groups were decided by individual performances on the last day of the tournament. The fourth place that our youth team took is an unquestioned success, considering that they only took 12th place at last year's European championship. What's more, we have to point out that our group made their way into the final stage in eighth place (only eight teams can get into the final). But then our gymnasts performed almost perfectly and rose to fourth place, having gained 24.500 points. They were only 0.475 points short of taking the bronze that was won by the Belarusian gymnasts.
The championship's sensation
After that, it was Aliya Qarayeva's turn to surprise us. She performed the programme with skipping rope very well and, with 18.150 points, created the main sensation of the European championship, winning gold for the first time in the history of Azerbaijani gymnastics. We have to point out that Aliya Qarayeva started the final stage in fourth place. Her closest rival in the final stage, Vera Sessina from Russia, did not do her exercises with skipping rope very well and won silver with 18.050 points. Olga Kapranova took third place with 17.750 points. Incidentally, another Azerbaijani gymnast, Anna Qurbanova, also made it to the final, but she took seventh place (16.500).
"I cannot find words to describe how happy I am. To be honest, I have not quite realized yet that I am a European champion. I think it will take me some time to realize this," Aliya Qarayeva told R+ after her triumphant performance. "On the first day of the competition, I was very excited and that's why it was much more difficult for me to perform. On the second day I felt more confident, which probably helped me win the gold. Behind my victory was, of course, firstly the fact that we worked very hard. But to be honest, I did not actually hope to take first place. For me gymnastics is my life, it is everything to me. First of all, I dedicate this victory to all my loved ones and coaches who helped me gain this victory, as well as to all of Azerbaijan. I hope that we will achieve the same success at the forthcoming licensed world championship in Greece, where we will try to win the right to go to the Olympic Games. In any case, I think that we have already got to the top of rhythmic gymnastics and cannot fall back."
In the exercises with hoops, Azerbaijani gymnasts Anna Qurbanova and Aliya Qarayeva could not make the final, taking 10th and 12th places and gaining 16.600 and 16.125 points respectively. The victory here went to Olga Kapranova from Russia (18.325). In the exercises with clubs and ribbons, Ali Qarayeva could have made Azerbaijani gymnastics fans happy with a medal, but fell short by a few points - in both programmes, our compatriot took fourth place. In the event with clubs, Aliya got into the final from eighth place and gained more points in the final (17.750), and was just 0.100 points behind Anna Bessonova. Incidentally, Russians Vera Sessina and Olga Kapranova gained the same number of points (18.000 each), but Sessina won according to additional indicators. In the exercises with clubs, Anna Qurbanova also made her way into the final and took eighth place with 16.750 points. Performing with ribbon, Aliya Qarayeva (17.675) lost out by only a few points to Vera Sessina (17.825) and again took fourth place. Dinara Qimatova also participated in the final with ribbon (16.975), but she took seventh place. In this programme, Yevgeniya Kanayeva, who replaced Alina Kabayeva at the last moment, became European champion.
At the European championships in Baku, Aliya Qarayeva was also noticed by the well-known specialist and chief coach of the Russian team, Irina Viner. "I am very proud that Aliya Qarayeva won the first gold medal in the history of Azerbaijan at a European championship. When the flag of a Muslim country with a star and crescent is raised in our female sport, this is very symbolic," Viner said.
An opinion from aside
Foreign gymnasts were not indifferent to the success of the Azerbaijani gymnast either. For example, one of the most experienced participants in the European championship in Baku, Almudena Cid, congratulated her gymnastic colleague. "I am very glad to be in Baku again. I like it very much here. I want to return to Baku again. At the same time, I would like to congratulate Aliya Qarayeva on her success. She deserved this victory," Almudena Cid told R+.
The well-known Ukrainian gymnast, Anna Bessonova, also regarded Aliya Qarayeva's gold medal as having been deserved. "I know Aliya very well; we have performed in contests together. She worked single-mindedly to get this gold, and I think that she deserved it," Anna Bessonova told R+. As for my own performance, I did not make any major mistakes. I don't think that second place is my limit. Human possibilities are endless. On the whole, I think I did very well. In general, I perform not only for referees, but also for viewers. I want to communicate to viewers the plot of my performance. For me it is very important, because viewers are the same as referees.
In turn, the chief coach of the Azerbaijani team, Valentina Ukleina, summarized the results of the Baku championship. "Of course, these results are very good for us. On the whole, I think that the most important thing for us is consistency," Valentina Ukleina told R+. In principle, until the last performance of Aliya Qarayev and Svetlana Rudalova from Belarus in the team performances, we were not sure that we would be able to take third place. The sureness of Qarayeva's ribbon exercises and Rudalova's insecurity tilted the balance in our favour. As for individual performances, Aliya Qarayeva has always been strong with the skipping rope; she has all the attributes necessary to perform this exercise at a high level because it consists mainly of jumping exercises. For this reason, she deserved to take first place."
"In general, we thought of a medal, of course, but we did not think that it would be gold," Valentina Ukleina said. "In the exercises with clubs and ribbons, she was short of first place by a few points because, unlike the first day, she worked very consistently. On the first day, she was very excited because the design of the hall created an indescribable effect. For example, the amphitheatre resembles ancient Greece. All this was done very intelligently, which is a big plus for the president of the Gymnastics Federation, Mehriban Aliyeva, who has wonderful taste."