Rus Dram teatrının səhnəsinə "məhəbbət virusu" düşüb
S.Vurğun adına Rus Dram Teatrı (RDT) tamaşaçılara "Akademiya" realiti-şousu ilə birgə layihəsini - "Məhəbbət virusu" tamaşasını təqdim edib. Aleksandr Şarovski və Brilliant Dadaşova sübut etdilər ki, birgə səylərlə onların onsuz da məşhur olan "övladları" - Dram Teatrı və televiziya şousu bir dəfəyə bir çox muzanın harmonik uzlaşması ilə tamaşaçıları valeh etməyə qadirdir.
Vladimir Neverovun məxsusi olaraq bu layihə üçün yaratdığı ssenari çoxsaylı musiqi əlavələri olan dramatik tamaşa nəzərdə tuturdu. Düzü, anonsa görə, bu qəbildən olan ssenarinin özünəməxsus məclisə, yaxud qeyri-standart aparıcılı konsertə çevrilməsi təhlükəsi vardı. Süjet xətti itə bilərdi. Lakin premyeradan da göründüyü kimi, belə bir şey baş vermədi. Əla alındı: gözəl musiqi nömrələri və bir-birinə heç də zidd olmayan süjetə malik müziklə bənzər bir tamaşa.
İkinci kimdir?
Möhkəm birliyin təmin olunmasında ssenari müəllifinin detektiv janrından yararlanmaq kimi hiyləgər gedişinin rolu böyükdür. Tamaşaçı sona qədər iki sualın cavabını gözləyir: ikinci cinayətkar kimdir və bütün bunlar nə ilə başa çatacaq? Əslində isə "cinayət" - casusların insanlarda güclü aşiqolma doğuran fantastik "məhəbbət virusu"nu yaymaqla son nəticədə xeyirxah əmələ çevrilir. Finalda hətta müəllif zarafatla "bioloji kütləvi qırğın silahı" adlandırdığından, Yaxın Şərqdə istifadə olunmasını da təklif edir.
Hadisələr "bir cənub ölkəsində", kliplər üçün meydançada dayanan yaxtada cərəyan edir. Dəniz mövzusu həm premyeranın baş tutduğu yay mövsümü ilə uğurla əlaqələndi, həm də əsaslı təmir dövrü üçün RDT-nin sığındığı Dənizçilər klubuna "qiyabi alqış" oldu.
Gənc səhnə ulduzlarını, yəni özləri özlərini (onların personajlarının adları öz adlarına uyğundur) oynayan altı "akademik" Azərbaycan, rus və ingilis dillərində köhnə və yeni hitlərin ifası ilə vokal çıxışlar etdilər. Tamaşanın məxsusi olaraq onun üçün aktrisa Aleksandra Nikuşinanın sözlərinə bəstələnən yekun mahnsını isə hamı bir yerdə oxuyur.
"Akademiklər"in rollarında dramatik yükün minimal olmasına baxmayaraq, onların bəziləri qibtə doğura bilən artistizm nümayiş etdirdi. Hər kəs özünəməxsus şəkildə maraqlı görünürdü: cəsur A.Cəfərova, incə E.Osmanlı, zərif A.Məmmədova və igid C.Dadaşov - müxtəlif tipajlar, xarakterlər və repertuarlar. Lakin Şakir Mərdanovla Xəyyam Mustafazadə estrada ilə teatr arasındakı şərti həddi aşkar və məmnuniyyətlə aşdılar. Bu parlaq gənclərdən - "romantik şahzadə" və "qəhrəman-məşuq"dan daha çox şey, daha qüvvətli ifa gözləyirdik. Heyf ki, onların rolları vokalla məhdudlaşırdı. Xəyyamın ifasında "Seks-bomb" və Şakirin ifasında (o, necə deyərlər, üç simanı - həm Kvazimodo, həm Frollo, həm də Feb obrazlarını əks etdirirdi) "Notrdam" müziklindən faciəvi "Esmeralda" mahnılarını əminliklə tamaşanın iki musiqili zirvəsi adlandırmaq olar.
Bənzəri və nümunəsi əsasında...
Göründüyü kimi, RDT aktyorları gözlənilməz janrda olan tamaşanı maraqla qarşıladılar və musiqi tamaşasının qeyri-ciddiliyinə heç bir güzəştə getmədilər. Obrazlar bir-birindən parlaq idi. "İşgüzar qadın", klip çəkilişinin prodüseri Suliko (aktrisa Lalə Süleymanova) obrazını rejissor kinayə ilə Stalin obrazına bənzətmişdi - aksentli tələffüz və əldə qəlyan (bir də telefon). İsterik rejissor Adik rolunda premyera ərəfəsində xəstələnən Səfa Mirzəhəsənovu əvəz edən gülüş ustası Məbud Məhərrəmov. Adikin yanında vurnuxan "dəmir-beton" rejissor assistenti Kisa (Filə Orucova) yadda qaldı.
Aktyor cütlüyü - yaxtanın kapitanı, arvadbaz və içki düşkünü (Ömür Nağıyev) və onun sərt xasiyyətli xanımı, gəmi həkimi (Aleksandra Nikuşina). Onların qızı - aşpaz Assolun rolunu Ruhiyyə Quliyeva oynadı. Tamaşadakı bütün rəqslərə quruluşu da o vermişdi və məhz bu səbəbdən RDT-nin gənc aktyorlarının (fanatların rollarını ifa edirdilər) rəqsləri çox gözəl idi. Bura gənc ulduzların özlərinin cazibə və istedadını da əlavə etsək, çıxışların lap elə "Avrovij"nə layiq alındığını deyə bilərik. Təbiidir, axı "akademiklər" Brilliant Dadaşovanın sərt məktəbindən keçiblər, RDT-də onlarca tamaşada rəqslərə quruluş verən tələbkar Ruqiyyə Quliyeva isə məşqlərdə nə özününkülərə, nə də özgələrə güzəşt etmirdi. Amma düzünə qalsa, həmin o birgə məşqlər ərzində burada "özününkü", "özgələr" anlayışları tamamilə aradan qalxdı və sadəcə aktyorlar qaldılar.
İkidibli çamadan kimi sürprizlərlə zəngin Yunqa Petroviç heyranlıq doğurdu. Bu rolu ifa edən Emil Tahirov nəinki öz aktyor istedadını, həm də az-az rast gəlinən plastikasını nümayiş etdirdi. "Petroviç-Plisetskaya" nə isə təkrarsız bir şey idi... Onunla yalnız füsunkar Nikuşina müqayisə oluna bilər - onun orta yaşlı ciddi, riyakarlığa meylli olmayan qadın qəhrəmanı bir neçə saniyəlik parlaq bir reperə çevrilmişdi.
Ssenari müəllifi zamanın bir çox əlamətlərinə üz tutur. Məsələn, finalda "məhəbbət virusu"nu niyə icad etməyə qərar verdiyini hamıya açıqlayan Sulikonun "sevgi macərası". Diqqət yetirsək, onun hekayəti, əslində, şəbəkə marketinqi şirkətləri əməkdaşlarının öz sadəlövh müştərilərinə danışdıqları riqqətə gətirən, lakin yalançı "uğur tarixçələri"nə kəskin parodiyadır. Bununla belə, qəhqəhə doğuran Sulikonun hadisəsi yox, tamaşadakı hadisələrin gedişində bu uydurmanın həqiqətə çevrilməsidir.
Zəmanənin heç də həmişə təmiz hava gətirməyən nəfəsi ssenarinin digər detallarında da hiss olunur. Belə ki, gizli yayılan "məhəbbət virusu" sayəsində yaranan cütlüklər arasında biri eynicinsli oldu - gənc müğənnilərin fanatlarından olan iki qız "Tatu"ya bənzər yaradıcı və məhəbbət dueti yaratdılar (onlardan birini - Naranı füsunkar Milana Mardaxanova ilhamla və çox həyati şəkildə ifa etdi). Səhnədə Teymur Rəhimovun möhtəşəm bir istedadla oynadığı ecazkar stilist Tahirçik obrazı son dərəcə əlamətdardır. Tahirçik, personajlardan birinin dediyi kimi, bir qədər "qəribə", qeyri-standart yönümü aşkar görünən bir gənc olsa da, "məhəbbət virusu" onu da dəyişir və bir qıza sevgi bəxş edir. Gənclər üçün müasir komediyalardan birinin qəhrəmanı olan qızın tez-tez təkrarlamağı xoşladığı kimi, sentimental, "amma bütövlükdə optimist". Həmin xarakteristikanı bütövlükdə tamaşaya da şamil etmək mümkündür. Yeri gəlmişkən, mövsümün sonuna qədər onu daha iki dəfə göstərəcəklər.

The Samad Vurgun Russian Drama Theatre has performed Love Virus, a joint project with the Academy TV reality show. Aleksandr Sharovsky and Brilyant Dadasova have shown that by joining forces the drama theatre and the TV show can move audiences with a harmonious blend of different genres.
Vladimir Neverov's script, specially written for the project, mixed dramatic action with many musical interludes. To be honest, it looked from the publicity as if the show might turn into a kind of student review or at best a concert brightened up by an unusual master of ceremonies. The plot could have got lost. But the first night showed that there was no cause for concern. It worked really well: a musical with beautiful songs and an interesting plot, complementing one another.
Who's the second criminal?
The scriptwriter's clever use of the detective genre holds the piece together well. The viewer is kept in a state of anticipation right up to the end: who is the second criminal and how will it all finish? Although the crime - spies spreading the fantastic "love virus" which inspires a powerful feeling of love in people - in the end turns out to be a good deed. The author even joked in the finale that this "biological weapon of mass destruction" should be used in the Middle East.
The action takes place "in a southern state", on a yacht which is a set for shooting film clips. The maritime theme suits the summer season, when the show premiered, and at the same time is a grateful nod from the Russian Drama Theatre in the direction of the Sailors' Club, where the theatre is temporarily based while its home is renovated.
Six "academics", contestants from the Academy TV show, play young stars of the stage, i.e. themselves (their characters bear their own names), and sing new and old hits in Azerbaijani, Russian and English. The final number, performed by the whole cast, was written specially for the show using the lyrics of actor Aleksandra Nikushina.
Even though the acting demands made of the "academics" were minimal, several of them showed enviable virtuosity. Each of them were interesting in their own way - the brave A. Cafarova, the subtle A. Osmanli, the delicate A. Mammadova and the manly C. Dadasov - different characters with their own repertoires. In their songs Sakir Mammadov and Xayam Mustafazada happily crossed the hypothetical line between pop and theatre. We wanted more from these talented young men - the romantic prince and heroic lover - but unfortunately their roles were limited to vocals. The two musical high points of the show were definitely the scorching Sex Bomb, performed by Xayam, and the tragic For Esmeralda from the musical The Hunchback of Notre Dame, performed by Sakir (he managed to be three in one for this, Quasimodo, Frollo and Phoebus).
In one's own image
The Russian Drama Theatre actors appeared to take great interest in this unusual show and did not make any concessions to the musical's levity. Each character was stronger than the next. "Business woman" Suliko, producer of film clips (played by Lala Suleymanova), was the director's spiteful from the canon of images of Stalin - with his accent and pipe (she had two objects in her hand, either the pipe or the telephone). Master of comedy Mabud Maharramov took over the role of the hysterical director, Adik, from Safu Mirzahasanov, who fell ill before the first night. The "reinforced concrete" assistant director Kisa (Failya Orucova), who flitted about alongside Adik, was also memorable.
The womanizing, boozing captain of the yacht (Omar Nagiyev) and his sharp-tempered medic wife, the ship's doctor (Aleksandra Nikushina), made a magnificent double-act. Their daughter, the flirtatious Assol, was played by Rugiya Quliyeva. She directed all the dance routines in the show. Thanks to her, the Russian Drama Theatre's young actors, playing the role of fans, danced brilliantly in the "academics'" routines. Add to this the appeal and talent of the youngest stars, then the routines could make Eurovision even now. It is no surprise as the "academics" have received tough training from Brilyant Dadasova and the demanding Rugiya Quliyeva who has given no quarter to members of her own company or guest performers in rehearsing the dance routines for dozens of shows at the Russian Drama Theatre. Though it should be said that in rehearsals for this joint project there was no home company or guest performer, everyone was equal - there were just actors.
Ship's boy Petrovich was full of surprises, like a suitcase with a false bottom. Emil Tahirov showed both acting talent and a rare flexibility in this role. Petrovich-Plesetskaya - it could not be copied. Only the magnificent Nikushina could be compared to him, a heroine who is a serious middle-aged lady, with no inclination for play-acting, who in a matter of seconds turns into an excellent rapper.
The scriptwriter paid tribute to many signs of the times: for example, Suliko's "love story", which she tells everyone during the finale, explaining why she decided to invent the love virus. If you look more closely, her story is a sharp parody of the touching, but false "success stories" with which the marketing networks regale their gullible, potential victims. But it's not Suliko's story that prompts real laughter, but the fact that during the course of the action this tall tale turns out to be true.
The air of our times, not always refreshing, can be felt in other details of the script. The ordinary couples created in secret by the love virus include a same-sex pair - two girls who are fans of the young singers make their own creative and love duo in the image of Tatu (the charming Milana Mardaxanova gave an inspired, energetic performance as one of the girls, Nara). Teymur Rahimov gave an inspired performance in the role of another model type, hair stylist Tahircik. Tahircik is a streetwise young man, in the words of one of the characters, who clearly swings the other way, but the love virus transforms even him and gives him love for a girl. Sentimental, but on the whole optimistic, as the heroine of one of the contemporary youth comedies likes to say. The same description can be applied to the whole show. It will be performed only twice more before the end of the season.