Moskvanın Avropa neft və qaz bazarlarını ələ keçirmək planları nə dərəcədə mümkündür?
Son həftələr KİV-də Rusiyanın baş rolda olduğu yeni-yeni enerji layihələri barədə kifayət qədər mütəmadi məlumat verilirdi. Moskva Xorvatiyanın paytaxtında Balkan dövlətləri liderlərinin, həmçinin, Aİ və OPEK təmsilçilərinin iştirakı ilə keçirilən enerji sammitinin nəticələrini önəmli uğur kimi qiymətləndirdi.
Birincisi, Rusiya prezidenti Vladimir Putin bölgə ölkələrilə energetika sahəsində əməkdaşlıq planlarını müzakirə etdi. İkincisi, danışıqların nəticələrinə əsasən, Bolqarıstan Qara dənizin dibi ilə çəkiləcək "Cənubi axın" boru kəmərinə qoşulacağını bildirdi. Rusiya neftinin Rumıniyadan İtaliyaya çəkilən yeni Panavropa neft kəmərinə ötürülməsi barədə də qərar qəbul edildi. Qara dənizin dibi ilə qaz kəməri çəkilməsi barədə memorandumu "Qazprom"la İtaliyanın ENİ şirkəti Romada imzaladılar. "Cənubi axın" (South Stream) adı almış bu boru ilə Rusiya qazı Cənub-Şərqi Avropaya - Bolqarıstana çatdırılacaq, oradan isə bir qolla Rumıniya və Macarıstandan keçməklə Avstriyaya, digər qolla isə Yunanıstandan keçməklə İtaliyaya nəql olunacaq. Kəmər ildə 30 mlrd kub. m qaz ötürülməsi üçün nəzərdə tutulub.
"Qazprom"un idarə heyətinin sədr müavini Aleksandr Medvedev Balkan energetika sammitini məhsuldar kimi qiymətləndirdi. Jurnalistlərə "İtaliyadan olan ENİ ilə "Qazprom"un sazişi nəzərə alınmaqla, sammit xüsusi önəm kəsb edir. Cənub-Şərqi Avropa ölkələri enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində əməkdaşlığa hazır olduqlarını bildiriblər və bu məsələnin siyasiləşdirilməsindən uzaqlaşmağın zəruri olduğu ilə razılaşıblar", - deyən Medvedev onu da bildirib ki, "Cənubi axın" hər hansı bir digər layihənin əleyhinə yönəldilməyib. Medvedev layihəyə başqa ölkələrin də qoşulacağını istisna etməyib, lakin onların iştirakının qaz kəmərinin yalnız yerüstü hissəsinə aid olacağını deyib. Qara dənizin dib ilə keçən hissə isə 50%-lik bərabər paylarla ENİ və "Qazprom"a məxsus olacaq. "Cənubi axın" qaz kəmərləri sisteminin Qara dəniz hissəsinin uzunluğu təxminən 900 km, maksimal dərinlik isə 2 min metrdən artıq olmalıdır. Yerüstü hissə üçün Bolqarıstandan şimal-qərb və cənub-qərb istiqamətlərində iki marşrut nəzərdə tutulub.
Sammitdə Panavropa neft kəmərinin (Konstansa-Triyest marşrutu ilə) çəkilməsi barədə də razılaşma əldə edilib. Onun bir qolu Rumıniyadan Serbiya, Xorvatiya və Sloveniyadan keçməklə, İtaliyaya çəkiləcək. Bu marşrut artıq hazır olan Transalp neft kəmərinə qoşulacaq. Layihənin gerçəkləşdirilməsinə 2009-cu ildən başlamaq, 2011-2012-ci illərdə isə onu istifadəyə vermək nəzərdə tutulur. Kəmərin ildə 60-90 mln t xam neft ötürə biləcəyi, uzunluğunun 1800 km-dən çox, dəyərinin isə $3 mlrd olacağı planlaşdırılır. Nefti Rusiya, Azərbaycan, Qazaxıstan və Türkmənistan şirkətləri tədarük edəcəklər.
Lakin əsas mövzu "Cənubi axın" olaraq qalır ki, onunla əlaqədar Rusiya KİV-lərində kifayət qədər şərhlər yer alıb: guya nəticədə, "Nabukko" layihəsi - Rusiyadan yan çəkməklə boru kəməri inşası layihəsi havadan asılı vəziyyətə düşür. "Əslində, Avropa diversifikasiyası maskası altında çox vaxt sadəcə rəqiblərin maraqlarına lobbiçilik edilir. Bəli, onların həyəcanları heç də əbəs deyil. "Nabukko" layihəsi Rusiyadan yan keçməklə çəkilir və onu ABŞ dəstəkləyir. Türkiyədən yan keçməklə çəkilən "Cənubi axın", faktiki, onu təkrarlayır. Bundan başqa, "Nabukko" Mərkəzi Asiyanın xammalına əsaslanaraq layihələşdirilmişdi. İndi isə Rusiya Qazaxıstan və Türkmənistanla Xəzəryanı boru kəməri barədə razılığa gəldikdən sonra, həmin "Nabukko" inşa edilsə də, tamamilə boş da qala bilər. Təbii ki, autsayderlər pərişan olublar", - deyə Medvedev məmnun-məmnun bildirib.
Lakin ekspertlər güman edirlər ki, "Nabukko" layihəsini kənara atmaq, ən azı, hələ tezdir. İlk növbədə, ona görə ki, Putinin 40 il ərzində Rusiyanın öz müqavilə öhdəliklərini bircə dəfə də olsun pozmadığını vurğulamasına baxmayaraq, Moskva etibarlı tədarüklə bağlı şübhələrə son qoymağa nail olmayıb. O cümlədən siyasi risklə əlaqədar. Belə ki, Rusiya KİV-ləri Albaniya, Bolqarıstan, Serbiya, Sloveniya, Makedoniya, Rumıniya, Çernoqoriya, Bosniya və Herseqovina liderlərinin bəyanatına yekdilliklə etinasızlıq göstərdilər. Onların fikrincə, enerji ehtiyatları siyasi alət kimi istifadə edilməməlidir. Liderlərin görüşünün nəticələri əsasında qəbul edilən sənəddə deyilir: "Enerji hamının bazar şəraitinə müvafiq olaraq, aydın və transparent şərtlərlə istifadə edilməsi mümkün olan əmtəədir". Üstəlik, çətin ki, Avropada 2005-2006-cı illərin qışında baş verənləri unutsunlar. O vaxt Rusiya postsovet məkanının "ipə-sapa yatmayan" dövlətləri üçün qazın qiymətini qəfildən bir neçə dəfə dəyişdirdi. İlham Əliyev "Exo Moskvı" radiostansiyasına müsahibəsində Moskvanın "oyun qaydaları"nı bir neçə dəfə dəyişdirdiyini və Azərbaycana qaz tədarükü üzrə müqavilə öhdəliklərinə bir neçə dəfə düzəlişlər etdiyini açıqlayanda, bundan təkcə Bakıda nəticə çıxarmırdılar. Hər hansı bir halda, Moskvanın enerji həmləsinin əks-sədası səngiməyə macal tapmamış, artıq Fransanın "Le Temps" qəzeti xəbərdarlıq edirdi: "Moskva və haqqında danışılan halda onun aparıcı qaz hasilatçısı "Qazprom" qaz tədarükünə dair vədlərinə artıq 2010-cu ildən etibarən əməl edə bilməyəcək. Kreml enerji sektorunu yenidən əlinə keçirdiyi andan Rusiya get-gedə daha az qaz və neft hasil edir. Sibirdəki yeni yataqlara gəldikdə, Kremlin onları hasil etmək üçün nə zəruri texnologiyaları, nə də kapitalı var. Bu yaxınlarda bp-nin Sibirdəki qaz yataqlarının işlənməsindən kənarlaşdırılması Fransanın İfri İnstitutunun (Fransa Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutu) eksperti Kristofer-Aleksandr Pelların "enerji intiharı üzrə tövsiyələr" adlandırdığını daha da kəskinləşdirəcək".
Həqiqətən, Rusiyanın enerji balansı fəlakətli durumdadır və günbəgün pisləşir. Qazpaylaşdırma şəbəkəsində itkilər və ya qazın sadəcə oğurlanması hasil olunan xammalın 30%-nə qədər təşkil edir, ölkə elektroenergetikasının qaza tələbatı artıq təmin olunmur və Qərbi Avropaya qaz tədarükünü birtəhər təmin etmək üçün bəzi şəhərlərdə qazın paylaşdırılması sistemi tətbiq edilməyə başlanıb".
Hər hansı bir halda, ARDNŞ Azərbaycanın qaz ixracına başlamaq planlarını açıqlayanda, Rusiyanın əksər KİV-ləri bunu diqqət mərkəzinə çəkdi, "Vremya novostey" qəzeti isə birbaşa bəyan etdi: "Bakı Yunanıstanı "Qazprom"un əlindən alır". Daha sonra qəzet yazır: "Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti, vəd etdiyi kimi, "Şahdəniz" yatağından Türkiyəyə qaz ixracına başlayıb və bir aydan sonra qazın bir hissəsini Yunanıstanın DEPA şirkətinə satmaq niyyətindədir". Sonra qəzet aşağıdakı qənaətə gəlir: "Doğrudur, buna qədər hələ Azərbaycandan iri həcmdə "mavi yanacaq" alınması barədə müqavilə bağlayan türkiyəli həmkarlarla razılaşmaq lazım gələcək. Çox güman ki, tərəflər kompromis əldə edə biləcəklər və bu, yəqin ki, "Qazprom"a Türkiyə və Yunanıstana qaz satmaq məsələsində yaxın illərdə müəyyən problemlər yaradacaq. Axı Rusiya qazı indi ARDNŞ-in təklif etdiyindən xeyli - demək olar ki, iki dəfə bahadır". Üstəlik, Mərkəzi Asiyada "Transxəzər" marşrutlarını heç də istisna etmədiklərinə eyham vururlar ki, bu da Moskvada ciddi əsəbilik doğurur.

How realistic are Moscow's major plans to take over the European oil and gas market?
More and more new energy projects in which Russia is playing the main role have been reported regularly in the media over recent weeks. Moscow considered a vital success the Balkan energy summit in the Croatian capital, attended by the leaders of the Balkan states and representatives of the EU and OPEC. First, Russian President Vladimir Putin discussed plans to cooperate on energy with the countries of the region. Second, as a result of the talks Bulgaria announced that it is joining the South Stream pipeline, which will be lain across the bottom of the Black Sea.
It was also decided that Russian oil will enter the new Pan-European pipeline from Romania to Italy. Gazprom and Italy's Eni signed a memorandum on construction of the Black Sea bed pipeline in Rome. The pipeline, South Stream, will carry Russian gas to southeastern Europe - to Bulgaria and onwards via one branch through Romania and Hungary to Austria and via another through Greece to southern Italy. The pipeline is to have a capacity of 30bn cubic metres per year.
Gazprom Deputy Chairman Aleksandr Medvedev described the Balkan summit as productive. "The summit acquires special significance with the agreement between Gazprom and Eni. The countries of southeastern Europe expressed their readiness to cooperate to ensure energy security and agreed on the need to stop politicizing the issue," Medvedev told journalists, stressing that South Stream is not targeted against any other projects. He also did not rule out the possibility that other parties may join South Stream, but they will be involved only in the overland network of gas pipelines. The section that crosses the Black Sea bed will belong 50-50 to Gazprom and Eni. The overall length of the Black Sea section of the South Stream gas pipeline network will be around 900 km, and the maximum depth more than 2,000 m. There will be two different routes for the land section from Bulgaria: one to the northwest and one to the southeast.
The summit also reached agreement on construction of a Pan-European oil pipeline (from Constanta to Trieste). It will pass from Romania through Serbia, Croatia and Slovenia to Italy. This route will be connected to the already constructed Trans-Alpine oil pipeline. The project is to get under way in 2009 and come into operation in 2011-12. The throughput capacity is predicted to be 60-90m tonnes of crude per year, the overall length to be more than 1,800 km and the cost 3bn dollars. Oil will be supplied by companies in Russia, Azerbaijan, Kazakhstan and Turkmenistan.
However, the main topic was South Stream and there have already been quite a lot of commentaries on the subject in the Russian press: as a result this supposedly leaves the Nabucco project to build an oil pipeline bypassing Russia "hanging in the air" "Under the cloak of European diversification competitors are often just lobbying for their own interests. And they are right to be worried," Aleksandr Medvedev said smugly. "The Nabucco project is being built bypassing Russia. The USA supports it. South Stream, which bypasses Turkey, is practically a carbon copy. Moreover, Nabucco is to take Central Asian crude and now that Russia has reached agreement with Kazakhstan and Turkmenistan on a Caspian coast pipeline, Nabucco could stand empty, that is, if it is even built. The outsiders are upset of course."
Experts think that it is still too soon to write off the Nabucco project, however, primarily because for all Putin's assurances that over the past 40 years Russia has not once broken its contractual obligations, Moscow has not managed to dispel doubts about the reliability of supplies, including in relation to political risk. The Russian media happily ignored the statement by the leaders of Albania, Bulgaria, Bosnia and Herzegovina, Macedonia, Romania, Serbia, Slovenia and Montenegro that energy resources should not be used as a political tool: "Energy is a commodity that should be accessible to all under market conditions on comprehensible and transparent terms," says the document adopted at the end of the leaders' meeting. Moreover, Europe is hardly likely to forget the events of winter 2005-06 when Russia several times suddenly inflated prices for gas for the "disloyal" states in the post-Soviet area. When Ilham Aliyev said in an interview with Ekho Moskvy radio station that Moscow had changed the rules of the game on the hoof and revised their contractual obligations to supply gas to Azerbaijan, it wasn't only Baku that drew conclusions from this. France's Le Temps warned hot on the heels of the Russian energy outburst, "Moscow and, in this case, its leading national producer Gazprom will not be able to keep their promises to supply gas as soon as 2010. Since the Kremlin took the energy sector back into its own hands, Russia has been producing less and less oil and gas. As for new deposits in Siberia, the Kremlin does not have either the necessary technology or capital to exploit them. BP's recent removal from exploiting Siberian gas fields will only exacerbate what the IFRI (French institute for international relations) expert Christophe-Alexandre Paillard calls leadership by energy suicide."
"Russia's energy balance is in fact catastrophic and worsening by the day. Gas losses in the pipeline network or pure theft are as much as 30 per cent of the gas extracted; the gas demands of their own electricity producers are already not met and in some cities a gas distribution system has been introduced in an attempt somehow to ensure gas supplies to Western Europe."
When Azerbaijan's State Oil Company SOCAR announced its plans to export its own gas, most of the Russian media paid attention, while the Vremya Novostey newspaper said directly: "Baku is taking Greece from Gazprom." The paper went on to say that, "The State Oil Company of Azerbaijan has, as promised, begun to supply gas from the Sah Deniz field to Turkey and in a month plans to start selling part of the gas to Greece's DEPA (Public Gas Corporation). True, they still have to agree with their Turkish colleagues who have a contract to buy a significant volume of Azerbaijani gas." "The sides will probably be able to find a compromise and it is almost certain to pose problems for Gazprom in selling gas in Turkey and Greece in the next few years. Russian gas is significantly more expensive, almost twice as much, as the gas offered by SOCAR," Novoye Vremya concluded. Moreover, Central Asia is making it clear that it is not writing off "trans-Caspian" transport routes, which is making Moscow uncomfortable.