Çərşənbə axşamı, 11:47
Yay dedikdə, bir çoxları, ilk növbədə, dolğun istirahəti təsəvvür edir və bu doxsan gün ərzində insanlar irəlidəki bütün il üçün güc toplamağa çalışırlar. Lakin vətəndaşlarımızın əksəriyyəti bunu çox arzulasalar da, ümumiyyətlə, nəfəslərini belə dərə bilmirlər: özlərini və ailələrini dolandırmaq üçün onlar hətta yayda da işləmək məcburiyyətindədirlər. Təəssüf ki, yaşamaq uğrunda bu gərgin mübarizədə yaşlılar çox vaxt uşaqları yaddan çıxarırlar. Sonuncular dolğun istirahət etmək arzusu ilə yayı böyük səbirsizliklə gözləsələr də, bu heç də onların hamısına qismət olmur.
Tədris ili ərzində gündüzlər uşaqlar günlərini məktəbdə keçirir, axşamlar isə valideynlərin nəzarəti altında olurlar. Tətil dövründə isə məktəblilərin külli miqdarda asudə vaxtı yaranır, işdə olan valideynlər isə əksər hallarda uşaqların onu necə keçirdiklərinə nəzarət edə bilmirlər. Bu isə uşaqların çoxdan arzusunda olduqları yay tətilini təbiət qoynunda, dəniz kənarında dincəlmək əvəzinə, tozlu, tüstülü şəhərdə keçirmələrinə gətirib çıxarır.
Son zamanlar uşaq və yeniyetmələrin böyük əksəriyyətinin yeganə əyləncəsi aramsız olaraq "sabun operaları" nümayiş etdirən televizordur. Təmiz havada olma isə, ən yaxşı halda, oğlanların futbol oynamaları, qızların isə sakamyalarda oturub, növbəti teleserialı müzakirə etmələrilə məhdudlaşır. Halbuki çox yaxın keçmişdə uşaqların yay vaxtı asudə vaxtlarını necə keçirmələri problemi, ümumiyyətlə, mövcud deyildi. Bakıda məktəblilər üçün çoxlu yay istirahət düşərgəsi fəaliyyət göstərirdi. İndi isə hər şey kökündən dəyişib və həmin düşərgələr barədə yalnız xatirələr qalıb. Bəs uşaqlar yay tətili zamanı nə ilə məşğul olsunlar? Məzuniyyətə çıxmaq imkanı olmayan valideynlər nə etsinlər? Bu problemi kim həll edə bilər? Problemin həlli vaxtı çatsa da, təəssüf ki, bu gün bütün bu sualları birmənalı şəkildə cavablandıra bilən yoxdur.
Alternativsiz yay...
Ramazanovlar ailəsində iki uşaq var - 11 yaşlı Samir və 9 yaşlı Toğrul. Uşaqların valideynləri - Sevda və Elçin Ramazanovlar özəl şirkətlərdə işləyirlər. Onların sözlərinə görə, qazandıqları pul yalnız yemək və geyim almaq, kommunal xidmətləri ödəmək üçün bəs edir. Yayda harasa getmək üçün vəsait toplaya bilmirlər. Üstəlik, şirkətləri pulu ödənilən məzuniyyət də vermir və işə qəbul zamanı rəhbərlik bu barədə düşünməyi belə ağıllarına gətirməmələri barədə onlara xəbərdarlıq da edib. Bu səbəbdən, nə Sevda, nə də Elçin işə qəbul olunduqları vaxtdan məzuniyyətə çıxmayıblar.
Sevdanın bütün yayı sevimli nəvələrilə keçirən anası ötən il vəfat etdiyindən, valideynlər uşaqlarının yayı mənalı keçirmələri üçün onları hara yerləşdirəcəklərini təsəvvür belə edə bilmirlər. Uşaqlar daim onları çimərliyə, təbiət qoynuna aparmalarını istəsələr də, həftədə cəmi bir istirahət günləri olan valideynlərin paytaxta yaxın çimərliklərdən birinə getmək üçün həmin günü gözləməli olduqlarını deməkdən başqa çarələri yoxdur. Qalan altı günü isə Samirlə Toğrul mənzildə dörd divar arasında keçirirlər, çünki valideynləri evdə olmayanda onlara həyətə düşməyi qadağan ediblər və bu tamamilə başa düşüləndir.
Tanışları Sevdaya uşaqları yay istirahət düşərgələrindən birinə göndərməyi məsləhət görsə də, deyəsən, bu ideyanı da gerçəkləşdirmək onlara nəsib olmayacaq. S.Ramazanova öyrənib ki, Azərbaycan ərazisində belə düşərgələr var, lakin onların sayı çox az olduğundan, ora düşmək, demək olar ki, mümkünsüzdür. Məsələ ondadır ki, dövlət düşərgələri əhalinin, ilk növbədə, güzəştlərə malik olan kateqoriyalarına (qaçqınlar, məcburi köçkünlər, şəhid ailələri və b.) üstünlük verirlər, idarə və müəssisələrə məxsus düşərgələrdə isə onları dəstəkləyən müvafiq nazirlik və idarələrin işçilərinin övladları dincəlirlər. Yeri gəlmişkən, belə düşərgələrə həmin qurumlara aidiyyəti olmayan "kənar adamlar"  göndəriş ala bilsələr də, bu onlara çox baha başa gəlir - bir uşağın bir ay dincəlməsi üçün 200 manat ödəmək lazımdır.
Nə etməli? Uşağın yaxşı dincəlməsi üçün onu hara göndərməli? Sevda uşaqlar üçün göndərişlərin valideynlərin çalışdıqları müəssisələrdə verildiyi öz uşaqlıq illərini kədərlə xatırlayır. Valideynlər övladlarının yaxşı dincəlmələri üçün bu imkandan məmnuniyyətlə istifadə edirdilər. Üstəlik, göndərişin qiymətinin böyük hissəsini həmkarlar təşkilatı ödəyir, valideynlərin payına isə rəmzi bir məbləğ düşürdü... Bundan başqa, yay istirahət düşərgəsinə getmək yaxşı oxumaq üçün stimul da olurdu - əlaçıları, olimpiada qaliblərini "Orlyonok", "Artek" kimi elit düşərgələrə göndərirdilər ki, ora getmək hər bir uşağın ən pünhan arzusu idi.
İndi Azərbaycan ərazisindəki düşərgələrin əksəriyyəti (yeri gəlmişkən, hətta Bakının özündə, paytaxt parklarının ərazisində də bir neçə yay düşərgəsi vardı) ləğv edilib, onların yerində daha "lazımlı" obyektlər - şadlıq evləri, restoranlar ucaldılıb. Hələ də qalmaqda olan düşərgələr isə tənəzzülə uğrayıb və sanki nə vaxt dağıdılacaqlarını gözləməkdədir. İdarə tabeliyindəki (məsələn, DİN-in və s.) yay düşərgələrində vəziyyət yaxşı olsa da, hazırda onlardan yalnız imkanlı insanlar istifadə edə bilirlər. Bəs imkansız valideynlərin uşaqları? Dövlət Statistika Komitəsinin 1 yanvar 2007-ci il üçün məlumatına görə, belələri ölkə əhalisinin 32%-ni təşkil edir.
Dəryada bir damla?
Gənclər və Turizm Nazirliyindən bizə verilən məlumata görə isə, bu sahədə işlər bir o qədər də pis deyil və hökumət həmin istiqamətdə, hər halda, müəyyən iş aparır. Belə ki, yaradıcı gənclərlə iş və asudə vaxtın təşkili şöbəsinin rəisi Namiq Cəfərovun sözlərinə görə, ölkəmizin ərazisində yay düşərgələri hələ də mövcuddur və onlar hər il minlərlə uşaq və yeniyetməni qəbul edir. Məsələn, bu il Sumqayıtda aztəminatlı ailələrdən olan iki mindən artıq uşaq üçün nəzərdə tutulan gündüz düşərgəsi təşkil olunacaq. "Qeyd etmək lazımdır ki, Sumqayıt yay düşərgəsinin fəaliyyət göstərəcəyi yeganə şəhər deyil. Belə düşərgələr Azərbaycanın bir neçə bölgəsində - Şəkidə, Nab-randa, İsmayıllıda və s. təşkil olunacaq.
Təxmini hesablamalara görə, orta hesabla,  bu yay mövsümündə ölkənin yay düşərgələrində 10 mindən artıq uşaq dincələcək. Yeri gəlmişkən, Nabranda idman düşərgəsi də fəaliyyət göstərir. Bundan başqa, Gənclər və Turizm Nazirliyi tərəfindən təşkil olunan bütün düşərgələr pulsuzdur.
Xatırlatmaq istərdik ki, ölkə prezidenti bu ili Gənclər ili elan edib. Odur ki biz vətəndaşlarımızın bu yaş kateqoriyasına xüsusi diqqət yetiririk. Nazirliyin gənclər təşkilatlarının liderləri, həmçinin tələbələr üçün yay düşərgələri açmaq planları da var. Keçən il istedadlı uşaqlar üçün düşərgə təşkil edilmişdi, bu il Müdafiə Nazirliyilə birlikdə hərbi-vətənpərvərlik düşərgəsi açmaq planlaşdırılır. Onu da qeyd edək ki, bizim artıq belə düşərgələr açmaq təcrübəmiz var.
Ən yaxın dövr üçün planlarımızda Azərbaycanda bütün dünya standartlarına cavab verən beynəlxalq səviyyəli (vaxtilə Sovet İttifaqındakılara bənzər) yay uşaq istirahət düşərgəsi yaradılması nəzərdə tutulub", - deyə N.Cəfərov qeyd etdi.
Müsahibimizin sözlərinə görə, bu il yay asudə vaxtı ilə bağlı olan əsas hadisə iyulun 5-dən avqustun 8-dək Böyük Britaniyada fəaliyyət göstərəcək beynəlxalq düşərgənin təşkili olacaq. Bu hadisə skaut təşkilatının yaradılmasının 100 illiyinə həsr olunub və orada dünyanın 200 ölkəsindən gəlmiş skautların toplantısı olacaq. Bu tədbirdə, bütövlükdə, 40 minə yaxın adam, o cümlədən Azərbaycandan olan nümayəndə heyəti də iştirak edəcək.
N.Cəfərov deyir ki, ölkəmizdə skaut hərəkatı mənşəyini 1997-ci ildən götürür, onun 12-25 yaş arasında 1200 üzvü var.
Azərbaycanın bəzi ictimai təşkilatlarının uşaqların asudə vaxtına biganə qalmadığını və bu problemin həlli üçün imkan daxilində bacardıqlarını əsirgəmədiklərini də qeyd etmək lazımdır. Belə ki, hər il ölkəmizin rus icması, Azərbaycanda fəaliyyət göstərən bəzi səfirliklər yay düşərgələri təşkil edirlər. Lakin onların fəaliyyəti heç də əhalinin geniş kütlələrinin deyil, müstəsna olaraq həmin strukturlara yaxın olanların uşaqlarını ehtiva edir.
Bu sırada Suraxanı bələdiyyəsinin dəstəyilə Bülbülə qəsəbəsində məhdud fiziki imkanlara malik uşaqlar üçün yay-sağlamlıq düşərgəsi açan "Oriqami" uşaq-gənclər ictimai təşkilatı istisna təşkil edir.
Yeri gəlmişkən, nə üçünsə, ölkəmizin bu kateqoriyadan olan vətəndaşlarını hamı unudub, halbuki rəsmi statistik məlumatlara görə, Azərbaycanda xüsusi qayğıya ehtiyacı olan 52 mindən artıq əlil uşaq var.
Hazırda bu düşərgədə aralarında uşaq serebral iflici, oliqofreniyaya düçar olan, Daun sindromlu, nitq qüsurlarına malik 67 uşaq dincəlir. Uşaqların yaşı 4-16 arasındadır.
"Oriqami" birliyinin sədri Namiq Cəfərovun sözlərinə görə, bu düşərgədə bütün xidmətlər pulsuzdur, uşaqlar səhər 9-dan axşam 5-ə qədər orada olurlar, düşərgədə 6 tərbiyəçi, fiziki tərbiyə üzrə rəhbər, musiqi rəhbəri, psixoloq və iki həkim-loqoped çalışırlar.
"Gün ərzində burada 3 dəfə yemək verilir, uşaqlarla pedaqoji iş aparılır, onlar şəkil çəkmək, oriqa, fiqurlar düzəltməklə məşğul olurlar, həftədə 3 dəfə onlarla musiqi məşğələləri keçirilir. Düşərgədə aparılan iş sayəsində inkişaflarında  bəzi fərqli  xüsusiyyətlər olan uşaqlar ünsiyyətə daha meylli və cəmiyyətə daha uyğunlaşmış olurlar".
Düşərgənin bütün yay ərzində 3 növbədə işləməsini arzulasaq da, buna sadəcə vəsaitimiz yoxdur və bu səbəbdən də yalnız iyul ayının 11-dək işləyəcəyik. Lakin inanmaq istərdik ki, əhalinin bu ən məzlum təbəqəsini təmsil edən belə uşaqlara yardım göstərməyə hazır olan xeyriyyəçi insanlar tapılacaq", - deyə N.Cəfərov qeyd etdi.
Biz "uşaqlar bizim gələcəyimizdir", "onlar dövlətin təməlini təşkil edir" deməkdən yorulmasaq da, təəssüf ki, bəzən bu gözəl sözlərin arxasında heç nə dayanmır.
Aydındır ki, gənc dövlətimizin dərhal həllini gözləyən çoxsaylı problemləri var, vəsait isə məhduddur və hamısına çatmır. Lakin fikrimizcə, ölkənin böyüməkdə olan vətəndaşlarının yay asudə vaxtının və istirahətinin təşkili gündəlikdə duran məsələlərin heç də sonuncusu deyil.
Özbaşına qalan, faydalı bir şeylə məşğul olmayan uşaqlar, müəyyən şərait yarandığı halda, azyaşlı cinayətkarların sıralarına qoşula, zərərli vərdişlər qazana bilərlər ki, bu da cinayətkarlığın növbəti artımına gətirib çıxarar. Odur ki təkcə uşaqların deyil, məhz bu səbəbdən, dövlətin də rifahının asılı olduğu yayda istirahətin necə təşkil edilməsi  barədə  indidən düşünmək  lazımdır.

There may be no children's camp left in our country in a few years
Many people associate summer with a good holiday and they try to make the best of their time. However, the overwhelming majority of our citizens cannot afford to take a break even in summer. They are forced to keep working more and more in order to support themselves and their family.
Unfortunately, in the race for survival, adults who are busy dealing with their own problems often forget about children. And children look forward to summer holidays and dream of a good vacation. However, it does not always turn out like that.
During the school year, children spend most of their time at school, while in the evenings their parents look after them at home. During holidays, schoolchildren have lots of free time which their fathers and mothers are often unable to control because they are busy at work. For this reason, instead of going to the countryside outside the city and to the beach, children are forced to spend their long-awaited summer holidays in a dusty and polluted city.
A natural form of entertainment for most children and teenagers is television, which shows soap operas all day long. In the best case scenario, boys spend their time playing football, while girls sit on benches and discuss the contents of TV serials with their peers.
Several decades ago, there was no problem with children's leisure time in summer. There were many summer camps for the schoolchildren of Baku. But today everything has changed drastically and only memories remain of the children's recreation camps. What should children do during the summer holidays? What should parents do if they can't take leave? Who can solve this problem? Unfortunately, no-one can give a clear answer to these questions today, although it is high time to solve this problem.
Summer without alternatives…
The Ramazanovs family has two children - 11-year-old Samir and 9-year-old Togrul. The boys' parents, Sevda and Elcin Ramazanov, work in private companies. They say their salary is hardly enough for food, clothes and public utilities. They cannot save money for holidays. What is more, their companies do not provide paid leave, which is why their management warned them when they were first employed that, even if they decide to take leave, they should not hope to get paid for that. For this reason, neither Sevda nor Elcin have been on leave since they joined their companies.
Sevda's mother, Samir and Togrul's grandmother, died last year. Before her death, she spent all summer with her grandchildren. Now the boys' parents have no idea what to do and where to send their children on holiday. The children keep asking their parents to take them to the beach or to the countryside, but with one day off a week, their parents cannot offer them anything but to wait for Sunday and go to the nearest beach. As for the remaining six days of the week, Samir and Togrul spend them at home because their parents do not let them out in their absence, which is not difficult to understand.
Friends advised Sevda Ramazanova to send her sons to a children's summer camp. However, it seems that this idea is unlikely to happen. Ramazanova found out that such camps do exist in Azerbaijan, but there are very few of them and it is almost impossible to get there. The thing is that state-owned camps give preference to privileged categories of the population (refugees, displaced persons, martyrs' families and so on), while camps owned by various government agencies accept children of employees of the enterprises, ministries and departments that run the camps. Incidentally, a child from "outside" can also get into such a camp, but their parents must buy their place; this is very expensive for people who have nothing to do with this department - about 200 manats per month.
What are they to do and where should they send their children on holiday? Sevda remembers her own childhood with nostalgia, when her parents' companies could book a place for her. Her parents always took the opportunity to send their kids on holiday especially as most of it was paid for by the trade union. The money paid by her parents was only a token sum.
Moreover, a chance to go to a children's camp could be an incentive for good performance at school. The best pupils and winners of school Olympiads used to be sent to the so-called elite camps, such as Orlenok and Artek, of which every child dreamt.
Most of the camps that were located in Azerbaijan (incidentally, several summer camps were located in Baku itself, within its parks) have been closed down and more "necessary" facilities - wedding palaces or restaurants - have been built in their place. The ones that remain are in decline or are waiting to be knocked down. Things are better in camps run by government agencies such as the camp of the Interior Ministry and so on. However, only wealthy people can afford them nowadays. What about all the other children and teenagers who, according to the State Statistics Committee report of 1 January 2007, comprise 31 per cent of the country's population?
A drop in the ocean?
The Ministry of Youth and Sports told R+ that the state of affairs in this sphere is not so bad and that the state is carrying out certain work in this direction. The head of the department working with creative youth and organizing leisure time, Namiq Cafarov, said that summer camps still exist in our country and accept thousands of children and teenagers every year. For example, a daytime camp will be set up in Sumqayit this year and will accept more than 2,000 children from needy families. "We have to say that Sumqayit is not the only city where a summer camp will be set up. Such camps will be set up in several regions of Azerbaijan, for example, Saki, Nabran, Ismayilli and so on.
According to rough calculations, about 10,000 children will spend this summer season in the country's camps. Incidentally, there is also a sports camp in Nabran. Moreover, all camps set up by the Ministry of Youth and Sports are free of charge.
We would like to recall that the country's president has designated this year as a year of youth, which is why we pay special attention to this section of the country's citizens. The ministry plans to open a summer camp for leaders of youth organizations and students. A camp for gifted children was set up last year, and this year it is planned to set up a military-patriotic camp together with the Ministry of Defence. We have to say that we already have experience in opening such camps.
In the near future, we plan to set up a world class international camp in Azerbaijan - something like the children's camps that were famous all over the Soviet Union in the past," Cafarov pointed out.
According to our interviewee, the main event related to summer leisure this year will be the opening of an international camp from 5 July to 8 August in Britain. It is timed to coincide with the 100th anniversary of the establishment of the scout organization and will be attended by scouts from 200 countries of the world. All in all, about 40,000 people will attend this event and a delegation from Azerbaijan will be among them.
The scout movement in our country was founded in 1997 and is gradually gaining momentum, Cafarov said. At present, the scout organization has 1,200 members aged from 12 to 25 in our country.
We must say that some public organizations of Azerbaijan are not indifferent to the problem of children's leisure time and make their own contribution to the settlement of this problem. For example, the Russian community and some embassies working in Azerbaijan set up summer camps every year. However, there activities do not cater for a wide section of the population, but only for the children of people close to these organizations.
The Origami children's and youth public association is prominent on this list. It has opened a summer health camp for children with limited physical abilities in the village of Bulbula, with the support of the Suraxani district municipality.
Incidentally, everyone seems to have forgotten about this category of Azerbaijani citizens, though there are more than 52,000 disabled children who need special care in Azerbaijan, according to official statistical figures.
At present, this camp has accepted 67 children, including those suffering from infantile cerebral paralysis, oligophrenia, Down's syndrome, speech defects and so on. The children holidaying here are aged from 4 to 16.
According to the chairman of the Origami association, Namiq Nacafov, all services in this camp are free and children spend their time there from 0900 to 1700. There are six tutors, a physical training teacher, a music teacher, a psychologist and two speech therapists working at the camp.
"Meals are served three times a day here. Pedagogical work is carried out with children who take lessons in painting, Origami and artistic moulding. They also have music lessons three times a week. Thanks to the work carried out in the camp, children with special needs become more sociable and socially-adapted to society.
"We would like the camp to function all summer in three shifts, but there is not enough money for that, which is why it will only work till 11 July. However, we would like to believe that there are kind people in the world who are ready to help disabled children - they are the most vulnerable stratum of the population," Nacafov said.
We keep uttering the well-worn phrases that children are our future and the basis of the state, but unfortunately, sometimes there is nothing behind the beautiful fasade of phrases. It is clear that our young state has enough problems requiring immediate attention, but there is not enough money for everything. We think that the organization of summer leisure time and recreation for the growing citizens of the country is far from being the last question on the agenda.
Children who are left to their own devices and who are not doing anything useful can reinforce the ranks of young criminals and become addicted to pernicious habits, which will lead to further growth in crime. The most annoying thing is that we could have avoided all this. For this reason, we have to recognise that the wellbeing not just of children, but of the state as a whole, depends on how well this summer leisure is organized.