ƏLİN CİBİNDƏ OLSUN, TURİST!
İndi artıq Azərbaycanın turizm sahəsinin son zamanlar əsl bum yaşamaqda olması fikrilə çətin ki kimsə razılaşmasın. Burada qeyri-adi bir şey də yoxdur - əlverişli təbii-iqlim şəraiti, ildən-ilə təkmilləşən infrastruktur və servis xidməti ölkəmizə çoxlu turist cəlb edir.
Statistika ümidvericidir
Statistik məlumatlara görə, cari ilin ilk 5 ayı ərzində Azərbaycanda xarici qonaqlara $44,5 mln həcmində, yaxud keçən ilin analoji dövründən $27,4 mln və 160,2% çox xidmətlər göstərilib. Bu isə o deməkdir ki, bu il turist xidmətlərindən əldə olunan gəlir 2 dəfədən də çox arta bilər. Qeyd edək ki, 5 ay ərzində turist xidmətlərinin ixracının ümumi həcmində qeyri-rezidentlərin xərcləri yalnız $13,7 mln, yaxud 30,8% təşkil edib. 2006-cı ildə ölkəyə 923 min turist gəlib, 2007-ci ildə isə onların sayının bir milyon olacağı gözlənilir. Üstəlik, turist axını infrastrukturun daha da inkişaf etdirilməsinə dəstək olur. Belə ki, 2001-2005-ci illər arasında istismara 106 mehmanxana verilib və bunlardan 10-u 2005-ci ildə tikilib. Hazırda cəmi 25 turist obyektinin inşası aparılır. Şübhəsiz, bütün bu göstəricilər sevindiricidir. Əgər Azərbaycan səyahətlər üçün ildən-ilə daha maraqlı olursa, deməli, birincisi, ölkədə turizm sahəsində biznesin çiçəklənməsi üçün hər cür şərait yaradılıb, ikincisi, bu, beynəlxalq arenada ölkənin müsbət imicinin yaradılmasında möhtəşəm rol oynayır. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəyərləndirməsinə görə, builki istirahət mövsümündə də Azərbaycanda turistlərin sayının artım tempi keçən illərdəkindən geri qalmayacaq, yəni azı 110% təşkil edəcək.
Qiymətlər ceyran belində
Elə həmin statistikaya görə, Azərbaycanda turist şirkətlərinin sayı durmadan artır. Lakin nazirlikdə qeyd etdikləri kimi, kəmiyyət artımı hələ heç də turist obyektlərinin işinin keyfiyyətinin yaxşılaşmasına dəlalət etmir. Bəzən yaşamaq, qidalanmaq və digər xidmətlərə görə qiymətlər çoxsaylı göstəriş və tövsiyələrə uyğun olmur. Artıq bir neçə ildir ki, nazirliyin təmsilçiləri təqdim olunan xidmətlərin keyfiyyətini və obyektlərdə sanitariya şəraitini hər il yoxlayırlar. Məhz elə ona görə ki, belə obyektlərin bir çoxunda xidmət səviyyəsi kifayət qədər aşağıdır. Nəticədə, yoxlamaların yekunlarına əsaslanaraq, nazirlik orta statistik vətəndaş üçün ən müqəddəs bir şey - həsrətlə gözlənilən yay istirahətindən yararlananları tənbeh edir. Bu zaman onu da qeyd etmək zəruridir ki, istirahət zonalarının sayının artmasına baxmayaraq, onlar arasında rəqabət, demək olar ki, yox dərəcəsindədir. Nəticədə, turist xidmətlərinin qiymətləri nəinki aşağı düşür, əksinə, durmadan artır. İqtisadçılar bunun səbəbinin çox sadə olduğunu göstərirlər - turizmə müvafiq infrastrukturun inkişaf etməməsi və ya ölkədə daxili turizmin inkişafı üçün ilkin iqtisadi şərtlərin, yəni orta sinfin təmsilçilərinin sayının kifayət qədər olmaması. Lakin razılaşın ki, bu heç də ölkəmizdə istirahətin qiymətlərinin əvvəlki kimi yüksək olaraq qalması üçün bəhanə ola bilməz. Həm də təkcə bir çox həmvətənimizin deyil, xarici turistlərin də qeyd etdikləri kimi, Azərbaycanın bəzi istirahət zonalarında, məsələn, Nab-randa qiymətlər bütün dünyada məşhur olan Antalya kurortlarındakı qiymətləri də artıq arxada qoyub.
Belə ki, çoxlarına tanış olan Nabran istirahət zonaları 1 və 2 yerlik birotaqlı nömrələri arzulayanlara, orada kondisioner olub-olmamasından asılı olaraq, sutkada 45-60 manata təklif edirlər. İkiotaqlı ikiyerlik nömrələrin qiyməti artıq 80 manat, üçotaqlı ikiyerlik nömrələrin qiyməti isə 100 manat təşkil edir. Lakin praktika göstərir ki, ən qızğın dövrdə - iyulun 15-i ilə avqustun 15-i arasında Nabranda sutkası 200 manata dincəlməyi də təklif edə bilərlər. Doğrudur, bəzi obyektlərdə bir az ucuz - sutkası 15-35 manata da dincəlmək mümkündür, lakin bu halda həmin qiymətə səhər, günorta və şam yeməkləri daxil edilmir. Əlbəttə, yerli sakinlərdən otaq kirayələyə də bilərsiniz. Lakin onda ya yeməyi özünüz hazırlamalı, ya da qiymətləri "ümumi" qiymətlərdən heç də geri qalmayan kafelərdə qidalanmalı olacaqsınız.
Ölkənin digər kurort zonalarında vəziyyət bundan heç də yaxşı deyil. Məsələn, Quba, yaxud Masallının gözəlliklərindən həzz almaq istəyi sizə azı 250-300 manata başa gələcək. Qusarın rayon mərkəzinin yaxınlığında yerləşən dağ kurortunda isə balaca evlərin kirayə qiyməti $80-100 təşkil edir.
Ən varlılar üçün
Nabranda 4 nəfərin 18 günlük istirahəti üçün putyovkanın qiyməti 200-300 manat olan və elə bir rahatlığı ilə fərqlənməyən çoxsaylı turbazalar da fəaliyyət göstərir. Lakin ora düşmək üçün hansısa həmkarlar təşkilatının köməyindən istifadə etməli olacaqsınız. Abşeronun pansionatlarına da həmkarlar xəttilə düşmək mümkündür. Lakin "R+"a Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının "Kurort" ASC-dən bildirildiyi kimi, bu il putyovkaların qiymətləri də təxminən 20% artıb. Bu təkcə elektrik enerjisi tariflərinin yüksəlməsilə deyil, ölkəmizdə əmək haqqının daim artması ilə də bağlıdır. Axı indi pansionat işçiləri keçən ildəkindən daha yüksək maaş alırlar. Odur ki bu il sizə putyovka 250, hətta 500 manata da başa gələ bilər. Yeri gəlmişkən, Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) putyovkaların 85% ödənilməsi üçün hər il xeyli vəsait ayırır. Lakin bu istirahət də müstəsna olaraq o vətəndaşlara nəsib olur ki, onların aylıq gəliri minimum 200 manat təşkil edir. Bu zaman pansionat və sanatoriya işçiləri daim Rusiyada putyovkaların baha olduğunu vurğulayır, amma orada maaş və müavinətlərin bizdəkindən yüksək olduğunu unudurlar. Bundan əlavə, sıravi vətəndaşın ayrı-ayrı idarələrə məxsus pansionatlara putyovkanı məqbul qiymətə (həmkarların güzəştilə - real qiymətinin 15%-nə), həm də yay mövsümü zamanı alması real deyil. Belə putyovkalar elə tam dəyərinə də bir göz qırpımında satılır.
Gəlin çoxsaylı ekspertlərin sözlərinə görə, əcnəbi turistləri cəlb etməli olan istirahət zonalarına - Quba, Qax, Nabran, İsmayıllı, Şamaxı və s. üzərinə qayıdaq. Bəli, məsələn, Britaniyanın orta statistik sakini Azərbaycanda bir həftə dincəlmək üçün, təxminən, min ABŞ dolları xərcləmək imkanına malikdir. Üstəlik, əmin ola bildiyimiz kimi, indi bizdə ən möhtəbər istirahət zonaları (digərlərindən danışmağa dəyməz - hamı ən yüksək səviyyədə dincəlmək istəyir. Elə deyilmi?) elə məhz xaricdən gələn turistlər üçün nəzərdə tutulub. Lakin belə birmənalı qayda da var: bu cür səyahətlər həmvətənlərimiz üçün əlçatmaz olduqda, xarici qonaqların axınına o qədər də bel bağlamaq lazım deyil. Qərb turist şirkətlərinin dəyərləndirmələrinə görə, o qədər də mükəmməl olmayan turist infrastrukturunun son dərəcə bahalı olması, üstəlik, Azərbaycana gələrkən bir neçə minik dəyişdirmək zərurəti Qərbdən çoxlu turist gəlməsi ehtimalını çox azaldır.
Belə çıxır ki, ölkənin füsunkar bölgələrindəki o qədər də inkişafı etməmiş infrastruktur yalnız yerli varlıların gəlirlərinə müvafiqdir, çünki belə istirahətin qiymətləri yalnız Dubay, Türkiyə, Yunanıstan və ya Misirə səyahətin qiymətilə müqayisə edilə bilər, bəzən isə hətta ondan da bahadır.
P.S. Hazırda Azərbaycanda 2007-2012-ci illərdə turizmin inkişaf etdirilməsi proqramı hökumətə təqdim edilib. Azərbaycanın mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayevin sözlərinə görə, proqram uğurla həyata keçirildiyi təqdirdə, yaxın 10 ildə Azərbaycana hər il gələn turistlərin sayı 3 mln nəfərə qədər arta bilər. Lakin məsələ heç də rəqəmlərdə deyil. Bu gün biz ona nail olmalıyıq ki, Azərbaycanda istirahətin gerçəkliklərini bir dəfə görən turistlərdə bura bir də gəlmək istəyi yaransın. Axı ölkədə turist infrastrukturunun inkişaf etmiş olduğunu elə məhz bu istək sübut edir.

WELL, TOURIST, SHELL OUT THE MONEY!
Today no-one will argue that Azerbaijan's tourist sphere has been booming in the recent period. This is no surprise: favourable natural and climatic conditions, and an infrastructure and services which are getting better from year to year, attract a great number of tourists to our country.
Reassuring statistics…
According to statistical information, tourist services to the tune of 44.5m dollars have been provided for foreign visitors in Azerbaijan in the first five months of this year. This figure is 27.4m dollars, or 160.2 per cent, higher than in the same period last year. What does this mean? This means that the country's revenues from tourism can more than double this year. We should observe that out of the overall volume of tourist services in the first five months, 13.7m dollars, or 30.8 per cent, came from non-residents. In 2006, Azerbaijan was visited by 923,000 tourists, while one million tourists are expected in 2007. Moreover, the influx of tourists helps the further development of infrastructure. In the period from 2001 to 2005, 106 hotels were opened in the country. Ten hotels were built in 2005 alone. Another 25 tourist facilities are currently under construction.
Of course, these figures cannot but make us happy. If Azerbaijan is becoming more and more attractive to travellers each year, this means that first, all the necessary conditions have been created for the tourist business to flourish in the country and second, this plays an invaluable role in the cause of creating a positive image for the country in the international arena. According to the Ministry of Culture and Tourism, the rate of growth in the numbers of tourists in this holiday season in Azerbaijan will be no lower than in previous years, i.e. no less than 110 per cent. It seems that foreigners are quite happy with the quality and cost of services, as well as with the assortment of tourist services available in our country right now. But does it suit us, Azerbaijani citizens?
…And biting prices
According to the same statistics, the number of travel agencies in Azerbaijan continues to grow. However, the Ministry of Tourism says that the increasing number of travel agencies does not mean at all that the quality of tourist facilities is growing. At times, the cost of accommodation, coupled with food and other services does not meet recommended standards. For several years now, representatives of the ministry have been checking the quality of services and sanitary conditions at tourist facilities, because the level of services at many of these facilities is quite low. Following these checks the ministry has given a good talking-to to businessmen who make a fortune out of the most sacred thing that an average citizen can have - a long-awaited summer holiday. At the same time, we have to point out that despite the increasing number of recreation zones, there is almost no competition between them. As a result, the prices of tourist services are not falling but, on the contrary, continue to rise.
Economists explain the causes of such a phenomenon very simply: the accompanying infrastructure has not been developed and/or the country does not have the economic prerequisites to develop domestic tourism, i.e. a sufficient number of middle-class people. But you would agree that this does not mean that the price of a holiday in our country should continue to "sting". Not only our fellow citizens, but also many foreign tourists, say that the cost of a holiday in some parts of Azerbaijan, for example Nabran, has already overtaken prices in the world famous resorts of Antalya.
For example, well-known Nabran recreation zones offer one-bedroom, double rooms for 45 to 60 manats per day - depending on whether there is air conditioning or a TV set. The price of two-bedroom, double rooms is already 80 manats and a three-bedroom, double room - 100 manats. Experience shows that at the hottest time - from 15 July to 15 August - you can pay 200 manats per day for a holiday in Nabran. However, in some places you can have a cheaper holiday - from 15 to 35 manats per day. But in this case, the price of the room does not include breakfast, dinner or supper.
Of course, you can rent a room from local residents, but you will have to cook your own food or eat out. And prices in cafes are no different from those generally accepted.
The state of affairs in other resorts is no better. For example, if you want to enjoy the beauties of Quba or Masalli, this will cost you no less than 250-300 manats. Near the district centre of Qusar, houses are rented out for 80-100 dollars.
For the rich
Back in Nabran, there is a myriad of not so comfortable tourist bases where you need to spend 200-300 manats for four persons for 18 days. But in this case, you will have to get your ticket from some trade union. Trade unions can also help you get a guest-house in Abseron. But the Kurort open joint-stock company of the Confederation of Azerbaijani Trade Unions told R+ that this year the cost of trips has increased by about 20 per cent. This is related not only to the rise in power tariffs, but also to the fact that salaries in our country keep rising. Yes, the staff of guest-houses are now paid more than they were last year. So this summer, a trip might cost you 250 or even 500 manats. Incidentally, in order to pay for 85 per cent of trips, the State Social Security Fund allocates a lot of money every year. But again, this holiday is only for those whose monthly income is no more than 200 manats. The staff of guest-houses and sanatoria keep saying that trips to Russia are very expensive, forgetting that salaries and allowances in Russia are much higher than in Azerbaijan. Also, it is impossible for an ordinary resident to buy a trip to guest-houses belonging to government agencies at a reasonable price, especially in summer (if applicable, you can still buy a holiday with a trade union discount - 15 per cent off the real price). But even at the full price, they still sell like hotcakes.
However, let us return to the recreation zones which many experts say should attract foreign tourists - Qax, Quba, Nabran, Ismayilli, Samaxi and others. An average Briton, for example, can afford to spend about 1,000 dollars on a holiday in Azerbaijan, especially as the most respectable recreation zones in our country are meant for tourists from abroad (not to mention others - everyone wants to have a top class holiday, don't they?). However, there is an unshakeable rule: if our own citizens cannot afford such holidays, we cannot expect an influx of foreign visitors. According to Western travel agencies, extremely high prices for a not so comfortable tourist infrastructure, plus the need to change several planes to get to Azerbaijan, makes the arrival of large numbers of Western tourists very unlikely.
This means that the underdeveloped tourist infrastructure in picturesque regions of the country is oriented only towards the local nouveaux riches, because the prices of such a holiday are comparable with, and sometimes even more expensive than, a trip to Dubai, Turkey, Greece or Egypt.
P.S. A state programme on the development of tourism in Azerbaijan in 2007-2012 has already been submitted to the government for approval. Azerbaijani Minister of Culture and Tourism Abulfaz Qarayev says that if it is successfully implemented in Azerbaijan, the number of tourists who visit Azerbaijan could increase to 3 million people in the next 10 years. But the problem is not with the figures. Today we have to make sure that tourists who see the reality of a holiday in Azerbaijan want to visit us again, because it is this desire that testifies to the development of the tourist infrastructure in a country.