ƏLİN CİBİNDƏ OLSUN, TURİST!
İndi artıq Azərbaycanın turizm sahəsinin son zamanlar əsl bum yaşamaqda olması fikrilə çətin ki kimsə razılaşmasın. Burada qeyri-adi bir şey də yoxdur - əlverişli təbii-iqlim şəraiti, ildən-ilə təkmilləşən infrastruktur və servis xidməti ölkəmizə çoxlu turist cəlb edir.
Statistika ümidvericidir
Statistik məlumatlara görə, cari ilin ilk 5 ayı ərzində Azərbaycanda xarici qonaqlara $44,5 mln həcmində, yaxud keçən ilin analoji dövründən $27,4 mln və 160,2% çox xidmətlər göstərilib. Bu isə o deməkdir ki, bu il turist xidmətlərindən əldə olunan gəlir 2 dəfədən də çox arta bilər. Qeyd edək ki, 5 ay ərzində turist xidmətlərinin ixracının ümumi həcmində qeyri-rezidentlərin xərcləri yalnız $13,7 mln, yaxud 30,8% təşkil edib. 2006-cı ildə ölkəyə 923 min turist gəlib, 2007-ci ildə isə onların sayının bir milyon olacağı gözlənilir. Üstəlik, turist axını infrastrukturun daha da inkişaf etdirilməsinə dəstək olur. Belə ki, 2001-2005-ci illər arasında istismara 106 mehmanxana verilib və bunlardan 10-u 2005-ci ildə tikilib. Hazırda cəmi 25 turist obyektinin inşası aparılır. Şübhəsiz, bütün bu göstəricilər sevindiricidir. Əgər Azərbaycan səyahətlər üçün ildən-ilə daha maraqlı olursa, deməli, birincisi, ölkədə turizm sahəsində biznesin çiçəklənməsi üçün hər cür şərait yaradılıb, ikincisi, bu, beynəlxalq arenada ölkənin müsbət imicinin yaradılmasında möhtəşəm rol oynayır. Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəyərləndirməsinə görə, builki istirahət mövsümündə də Azərbaycanda turistlərin sayının artım tempi keçən illərdəkindən geri qalmayacaq, yəni azı 110% təşkil edəcək.
Qiymətlər ceyran belində
Elə həmin statistikaya görə, Azərbaycanda turist şirkətlərinin sayı durmadan artır. Lakin nazirlikdə qeyd etdikləri kimi, kəmiyyət artımı hələ heç də turist obyektlərinin işinin keyfiyyətinin yaxşılaşmasına dəlalət etmir. Bəzən yaşamaq, qidalanmaq və digər xidmətlərə görə qiymətlər çoxsaylı göstəriş və tövsiyələrə uyğun olmur. Artıq bir neçə ildir ki, nazirliyin təmsilçiləri təqdim olunan xidmətlərin keyfiyyətini və obyektlərdə sanitariya şəraitini hər il yoxlayırlar. Məhz elə ona görə ki, belə obyektlərin bir çoxunda xidmət səviyyəsi kifayət qədər aşağıdır. Nəticədə, yoxlamaların yekunlarına əsaslanaraq, nazirlik orta statistik vətəndaş üçün ən müqəddəs bir şey - həsrətlə gözlənilən yay istirahətindən yararlananları tənbeh edir. Bu zaman onu da qeyd etmək zəruridir ki, istirahət zonalarının sayının artmasına baxmayaraq, onlar arasında rəqabət, demək olar ki, yox dərəcəsindədir. Nəticədə, turist xidmətlərinin qiymətləri nəinki aşağı düşür, əksinə, durmadan artır. İqtisadçılar bunun səbəbinin çox sadə olduğunu göstərirlər - turizmə müvafiq infrastrukturun inkişaf etməməsi və ya ölkədə daxili turizmin inkişafı üçün ilkin iqtisadi şərtlərin, yəni orta sinfin təmsilçilərinin sayının kifayət qədər olmaması. Lakin razılaşın ki, bu heç də ölkəmizdə istirahətin qiymətlərinin əvvəlki kimi yüksək olaraq qalması üçün bəhanə ola bilməz. Həm də təkcə bir çox həmvətənimizin deyil, xarici turistlərin də qeyd etdikləri kimi, Azərbaycanın bəzi istirahət zonalarında, məsələn, Nab-randa qiymətlər bütün dünyada məşhur olan Antalya kurortlarındakı qiymətləri də artıq arxada qoyub.
Belə ki, çoxlarına tanış olan Nabran istirahət zonaları 1 və 2 yerlik birotaqlı nömrələri arzulayanlara, orada kondisioner olub-olmamasından asılı olaraq, sutkada 45-60 manata təklif edirlər. İkiotaqlı ikiyerlik nömrələrin qiyməti artıq 80 manat, üçotaqlı ikiyerlik nömrələrin qiyməti isə 100 manat təşkil edir. Lakin praktika göstərir ki, ən qızğın dövrdə - iyulun 15-i ilə avqustun 15-i arasında Nabranda sutkası 200 manata dincəlməyi də təklif edə bilərlər. Doğrudur, bəzi obyektlərdə bir az ucuz - sutkası 15-35 manata da dincəlmək mümkündür, lakin bu halda həmin qiymətə səhər, günorta və şam yeməkləri daxil edilmir. Əlbəttə, yerli sakinlərdən otaq kirayələyə də bilərsiniz. Lakin onda ya yeməyi özünüz hazırlamalı, ya da qiymətləri "ümumi" qiymətlərdən heç də geri qalmayan kafelərdə qidalanmalı olacaqsınız.
Ölkənin digər kurort zonalarında vəziyyət bundan heç də yaxşı deyil. Məsələn, Quba, yaxud Masallının gözəlliklərindən həzz almaq istəyi sizə azı 250-300 manata başa gələcək. Qusarın rayon mərkəzinin yaxınlığında yerləşən dağ kurortunda isə balaca evlərin kirayə qiyməti $80-100 təşkil edir.
Ən varlılar üçün
Nabranda 4 nəfərin 18 günlük istirahəti üçün putyovkanın qiyməti 200-300 manat olan və elə bir rahatlığı ilə fərqlənməyən çoxsaylı turbazalar da fəaliyyət göstərir. Lakin ora düşmək üçün hansısa həmkarlar təşkilatının köməyindən istifadə etməli olacaqsınız. Abşeronun pansionatlarına da həmkarlar xəttilə düşmək mümkündür. Lakin "R+"a Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının "Kurort" ASC-dən bildirildiyi kimi, bu il putyovkaların qiymətləri də təxminən 20% artıb. Bu təkcə elektrik enerjisi tariflərinin yüksəlməsilə deyil, ölkəmizdə əmək haqqının daim artması ilə də bağlıdır. Axı indi pansionat işçiləri keçən ildəkindən daha yüksək maaş alırlar. Odur ki bu il sizə putyovka 250, hətta 500 manata da başa gələ bilər. Yeri gəlmişkən, Dövlət Sosial Müdafiə Fondu (DSMF) putyovkaların 85% ödənilməsi üçün hər il xeyli vəsait ayırır. Lakin bu istirahət də müstəsna olaraq o vətəndaşlara nəsib olur ki, onların aylıq gəliri minimum 200 manat təşkil edir. Bu zaman pansionat və sanatoriya işçiləri daim Rusiyada putyovkaların baha olduğunu vurğulayır, amma orada maaş və müavinətlərin bizdəkindən yüksək olduğunu unudurlar. Bundan əlavə, sıravi vətəndaşın ayrı-ayrı idarələrə məxsus pansionatlara putyovkanı məqbul qiymətə (həmkarların güzəştilə - real qiymətinin 15%-nə), həm də yay mövsümü zamanı alması real deyil. Belə putyovkalar elə tam dəyərinə də bir göz qırpımında satılır.
Gəlin çoxsaylı ekspertlərin sözlərinə görə, əcnəbi turistləri cəlb etməli olan istirahət zonalarına - Quba, Qax, Nabran, İsmayıllı, Şamaxı və s. üzərinə qayıdaq. Bəli, məsələn, Britaniyanın orta statistik sakini Azərbaycanda bir həftə dincəlmək üçün, təxminən, min ABŞ dolları xərcləmək imkanına malikdir. Üstəlik, əmin ola bildiyimiz kimi, indi bizdə ən möhtəbər istirahət zonaları (digərlərindən danışmağa dəyməz - hamı ən yüksək səviyyədə dincəlmək istəyir. Elə deyilmi?) elə məhz xaricdən gələn turistlər üçün nəzərdə tutulub. Lakin belə birmənalı qayda da var: bu cür səyahətlər həmvətənlərimiz üçün əlçatmaz olduqda, xarici qonaqların axınına o qədər də bel bağlamaq lazım deyil. Qərb turist şirkətlərinin dəyərləndirmələrinə görə, o qədər də mükəmməl olmayan turist infrastrukturunun son dərəcə bahalı olması, üstəlik, Azərbaycana gələrkən bir neçə minik dəyişdirmək zərurəti Qərbdən çoxlu turist gəlməsi ehtimalını çox azaldır.
Belə çıxır ki, ölkənin füsunkar bölgələrindəki o qədər də inkişafı etməmiş infrastruktur yalnız yerli varlıların gəlirlərinə müvafiqdir, çünki belə istirahətin qiymətləri yalnız Dubay, Türkiyə, Yunanıstan və ya Misirə səyahətin qiymətilə müqayisə edilə bilər, bəzən isə hətta ondan da bahadır.
P.S. Hazırda Azərbaycanda 2007-2012-ci illərdə turizmin inkişaf etdirilməsi proqramı hökumətə təqdim edilib. Azərbaycanın mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayevin sözlərinə görə, proqram uğurla həyata keçirildiyi təqdirdə, yaxın 10 ildə Azərbaycana hər il gələn turistlərin sayı 3 mln nəfərə qədər arta bilər. Lakin məsələ heç də rəqəmlərdə deyil. Bu gün biz ona nail olmalıyıq ki, Azərbaycanda istirahətin gerçəkliklərini bir dəfə görən turistlərdə bura bir də gəlmək istəyi yaransın. Axı ölkədə turist infrastrukturunun inkişaf etmiş olduğunu elə məhz bu istək sübut edir.

НУ, ТУРИСТ, РАСКОШЕЛИВАЙСЯ!
Сегодня вряд ли кто-то поспорит с тем фактом, что в последнее время туристическая отрасль Азербайджана переживает настоящий бум. Оно и понятно: благоприятные природно-климатические условия, из года в год совершенствующиеся инфраструктура и сервисное обслуживание привлекают в нашу страну множество туристов.
Статистика обнадеживает…
Согласно статданным, за первые пять месяцев текущего года зарубежным гостям в Азербайджане оказано туристических услуг  на общую сумму $44,5 млн. Этот показатель на $27,4 млн., или 160,2%, превышает данные за аналогичный период прошлого года. Что из этого следует? А то, что сумма поступлений от туристической отрасли может вырасти в текущем году более чем в два раза. Заметим, что из общего объема экспорта туристических услуг за пять месяцев $13,7 млн., или 30,8%, составили только расходы нерезидентов. В 2006 году страну посетили 923 тыс. туристов, а в 2007-м ожидается 1 млн. туристов. Более того, наплыв туристов способствует и дальнейшему развитию инфраструктуры. Так, только за период с 2001 по 2005 год в стране было сдано в эксплуатацию 106 гостиниц. При этом десять гостиниц были построены в 2005 году. Всего в настоящее время ведется строительство 25 туристических объектов.
Безусловно, все эти данные не могут не радовать. Если Азербайджан с каждым годом становится все более привлекательным для путешествий, значит, во-первых, в стране созданы все условия для процветания бизнеса в сфере туризма, во-вторых, это играет свою неоценимую роль в деле создания положительного имиджа страны на мировой арене. По оценкам Министерства культуры и туризма, в текущем сезоне отдыха в Азербайджане темпы роста числа туристов будут не ниже, чем в предыдущие годы, то есть составят не менее 110%. Выходит, иностранцев вполне устраивают как качество и стоимость  обслуживания, так и имеющийся на данный момент ассортимент туристических услуг. Но устраивает ли нас, граждан Азербайджана?
… А цены кусаются
Согласно той же статистике, количество туристических компаний в Азербайджане неустанно растет, но, как подчеркивают в Минтуризма, количественный рост вовсе не признак того, что качество работы туристических объектов улучшается. Порой и стоимость проживания вкупе с питанием и иными услугами не соответствует многочисленным предписаниям и рекомендациям. Вот уже несколько лет представители министерства ежегодно проверяют качество предоставляемых услуг и санитарных условий на туристических объектах. Опять-таки потому, что на многих из таких объектов уровень обслуживания достаточно низкий. И, как результат, каждый год по итогам проверок министерство устраивает нагоняи бизнесменам, которые наживаются, пожалуй, на самом святом, что может быть у каждого среднестатистического гражданина, - долгожданном летнем отдыхе. При этом необходимо отметить, что, несмотря на рост числа зон отдыха, практически отсутствует конкуренция между ними. Как результат, цены на туристические услуги вовсе не снижаются, а, наоборот, неумолимо увеличиваются.
Экономисты объясняют причины такого явления очень просто: неразвитостью сопутствующей туризму инфраструктуры и (или) отсутствием в стране экономических предпосылок для развития внутреннего туризма. То есть наличия достаточного числа представителей среднего класса. Но, согласитесь, это вовсе не служит поводом для того, чтобы цена отдыха в нашей стране по-прежнему оставалась "кусачей". Причем, как замечают не только наши сограждане, но и многие интуристы, стоимость отдыха в некоторых зонах Азербайджана, например в Набрани, уже переплюнула цены на известных всему миру курортах Антальи.
Так, общеизвестные набраньские зоны отдыха предлагают всем желающим однокомнатные двухместные номера от 45 до 60 манатов в сутки - в зависимости от наличия в номере кондиционера и телевизора. Цена двухкомнатных двухместных номеров составляет уже 80 манатов, трехкомнатного двухместного - 100 манатов. Но, как показывает практика, в самую горячую пору - с 15 июля по 15 августа - вам могут предложить в Набрани отдых и за 200 манатов в сутки. Правда, на некоторых объектах можно отдохнуть и подешевле - от 15 до 35 манатов в сутки. Но при этом в стоимость номера не входят завтрак, обед и ужин.
Конечно же, вы можете снять комнату у местных жителей, но тогда вам придется либо готовить еду самостоятельно, либо же питаться в кафе. А цены там от "общепринятых" совсем не отстают.
Не лучше обстоят дела и в других курортных зонах страны. Скажем, если вы захотите понасладиться  красотами Губы и Масаллы, это обойдется вам не ниже 250-300 манатов. А на расположенном неподалеку от райцентра Гусара горном курорте домики сдаются по $80-100.
Для самых…  богатых
Да, в той же Набрани функционируют и особо не отличающиеся комфортом многочисленные турбазы, куда путевку можно приобрести за 200-300 манатов на 4 человек на 18 дней. Но для этого вам нужно будет постараться выбить путевку из какой-либо профсоюзной организации. По профсоюзной линии можно попасть и в пансионаты Абшерона. Но, как сообщили R+ в ОАО "Курорт" Конфедерации профсоюзов Азербайджана, в этом году стоимость путевок возросла примерно на 20%. Связано это не только с ростом тарифов на электроэнергию, но и с тем, что заработная плата в нашей стране неуклонно увеличивается. Да-да, ведь работникам пансионатов теперь платят больше, чем годом ранее. Так что этим летом путевка вам может обойтись в 250, а то и в 500 манатов. Кстати, для оплаты 85% путевок Госфонд социальной защиты населения ежегодно выделяет немалые средства. Но, опять-таки, этот отдых ориентирован исключительно на тех граждан, чей ежемесячный доход составляет не менее 200 манатов. При этом работники пансионатов и санаториев постоянно ссылаются на дороговизну путевок в Россию, забывая при этом, что там зарплаты и пособия значительно превышают отечественные. И потом, приобрести доступную по цене путевку (если удастся, по пpофсоюзной скидке - за 15% pеальной стоимости) в ведомственные пансионаты для рядового жителя сегодня нереально, особенно в летний сезон. Даже за полную стоимость они распродаются как горячие пирожки.
Вернемся, однако, к зонам отдыха, которые, по словам многочисленных экспертов, должны привлекать иностранных туристов, - Гах, Губа, Набрань, Исмаиллы, Шамаха и пр. Да, среднестатистический житель, скажем, Британии, может себе позволить потратить на недельный отдых в Азербайджане порядка $1 тыс. Тем более, как мы могли убедиться, самые респектабельные зоны отдыха у нас (о других говорить не стоит - все хотят отдыхать по высшему классу, не так ли?) рассчитаны сегодня как раз на туристов "из-за бугра". Однако существует одно незыблемое правило: если такие путешествия недоступны нашим гражданам, то и рассчитывать на приток иностранных гостей особенно не стоит. По оценкам представителей западных турфирм, громадные цены на не совсем комфортабельную туристическую инфраструктуру плюс необходимость добираться до Азербайджана с несколькими пересадками делают приезд значительного числа западных туристов маловероятным.
Вот и получается, что не больно-таки развитая туристическая инфраструктура в живописных регионах страны сориентирована только на доходы местных нуворишей, так как цены на такой отдых сопоставимы, а иногда и дороже путешествия в Дубай, Турцию, Грецию или Египет.
P.S.: В настоящее время на утверждении правительства находится Государственная программа по развитию туризма в Азербайджане на 2007-2012 гг. По словам министра культуры и туризма Азербайджана Абульфаса Гараева, при ее успешной реализации в ближайшие 10 лет ежегодное число туристов, посещающих Азербайджан, может вырасти до 3 млн. человек. Но дело вовсе не в цифрах. Сегодня нам необходимо добиться того, чтобы увидевшие раз реалии азербайджанского отдыха туристы захотели приехать к нам еще раз, ведь именно это стремление и является доказательством развитости туристической инфраструктуры страны.