TERRA INCOGNITA: TANIŞLIQ BAŞ TUTDU
Azərbaycanın iş adamları Kaliforniya bazarında işləmək və okeanın o tayından iqtisadiyyatımızın qeyri-neft sektoruna sərmayə cəlb etmək niyyətindədirlər
Mayın sonunda İqtisadi İnkişaf Nazirliyinin  və Azərbaycanın Qərbi Amerikadakı baş konsulluğunun təşəbbüsü ilə birinci Azərbaycan-Amerika biznes-konfransı təşkil olundu. Sevindirici haldır ki, bu biznes-forum harada gəldi deyil, Kaliforniya ştatında, 14 mln əhalisinin yarım milyondan çoxunu ermənilərin təşkil etdiyi Los-Ancelesdə keçirilirdi.
Forumun işində iqtisadi inkişaf nazirinin müavini M.Cabbarovun rəhbərliyilə nümayəndə heyəti iştirak edirdi. Forumu Azərbaycanın Los-Ancelesdəki baş konsulu Elin Süleymanov və Beverli Hills şəhərinin meri Cimmi Delşad açdılar. Dünyanın ən varlı şəhərlərindən birinin meri Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını vurğulayaraq, Azərbaycan cəmiyyətinin tolerantlığını ön plana çəkdi.
Artıq bir ildən çoxdur ki, Los-Ancelesdə Azərbaycanın baş konsulluğu fəaliyyət göstərir və o, 13 ştatı əhatə edir. Diplomatik korpusun fəal işi Azərbaycan diasporunun fəallaşmasına, Azərbaycanın əməkdaşlıq sahəsində böyük potensiala malik və qarşılıqlı mənfəət gətirəcək əlaqələrə hazır ölkə kimi tanınmasına yönəlib. Konsulluq bu yöndə vaxtaşırı müxtəlif tədbirlər keçirir. Onlardan biri də Amerikada Azərbaycan günlərinin təşkilidir.
Azərbaycanda İdxal və İnvestisiyalara Yardım Fondu - AZPROMO-nun  prezidenti Emil Məcidov səfər təəssüratları ilə bizimlə də bölüşüb:
- Los-Ancelesdəki Azərbaycan konsulluğu  bizi bu ölkəyə dəvət etdi və AZPROMO-nun müşahidə şurası bır sıra səbəblərdən onun ideyasını dəstəklədi. ABŞ nəhəng imkanlar ölkəsi, Kaliforniya isə inkişaf etmiş ştatlardan biri olsa da, Avropa və Amerikada Azərbaycanın potensialı  tam təmsil edilməyib.
Qeyd etmək lazımdır ki, konsulluğumuz kifayət qədər maraqlı tədbir keçirməyə, işgüzar konfransda iştiraka çoxlu şirkət cəlb etməyə və birgə müzakirələr üçün şərait yaratmağa müvəffəq olmuş, cəmi 1 illik fəaliyyət ərzində vətənimizin pozitiv imicinin formalaşdırılması, Azərbaycanın həm də kommersiya sahəsində böyük potensiala malik ölkə kimi təbliğ olunması  yönündə sox böyük işlər görmüşdür.
-  İşgüzar təmasların ilk nəticələri necədir?
- Deyə bilərəm ki, Amerika biznesinin həm iri, həm də orta təbəqəsinin təmsilçiləri   əlaqələrdə çox maraqlıdırlar və missiyamızın üzvləri bir sıra potensial tərəfdaşlarla danışıqlar apardı. Forumun nəticələrinə əsasən, kifayət qədər ciddi müqavilələr nəzərdə tutulur. Səfərdən öncə, Kaliforniya barədə yalnız ümumi məlumatımız var idi. Ştatın biznes imkanları haqqında konkret heç nə bilmədiyimizdən, bizim tərəfdən müxtəlif sahələri təmsil edən biznesmenlər qrupu iştirak edirdi.
Azərbaycana həsr olunmuş təqdimetmə mərasimi amerikalı həmkarlarımızın böyük marağına səbəb oldu. Ölkənin indiki durumu, həmçinin onun inkişaf perspektivləri nümayiş etdirildi.
Gələcək  iş, birgə əməkdaşlıq biznes subyektlərinin maraq dərəcəsindən asılı olacaq. Sonadək obyektiv olsaq, aydındır ki,  iş adamlarımıza yaxın bazarlarla işləmək daha sərfəlidir. Amma hadisələri yalnız kommersiya, sərfəlilik baxımından nəzərdən keçirmək heç də həmişə düzgün olmur. "Vətənpərvərlik" adlı bir anlayış var və biz azərbaycanlı biznesmenlərin bu gün öz ambisiyalarını dünyanın ən inkışaf etmiş ölkələrindən birində reallaşdırmaq qətiyyətində olduqlarını gördük.
İşgüzar imkanlarımızı necə qiymətləndiririk? Kaliforniyanın uzaqda olmasına baxmayaraq (12 saat fərq),  müəyyən plan və məqsədlərimiz var. ABŞ-ın qərbində, hələlik məhdud çeşiddə olsa belə, Azərbaycanın ixrac mallarını görmək  istəyirik. Birinci mərhələdə bu, alkoqollu və alkoqolsuz ənənəvi Azərbaycan içkiləri ola bilər. Satış nöqtələri və reallaşdırma bazarlarını necə axtaracağıq? Başlanğıc üçün ənənəvi, etnik cəhətdən bizə yaxın, məsələn, türk və İran supermarketlərinin imkanlarından, yəni artıq  sahmanlı, fəaliyyətdə olan ticarət şəbəkəsindən istifadə etmək olar.
Bizi çox cəlb edən digər prioritet istiqamət, şübhəsiz, texnologiyaların transferidir. Etiraf etmək lazımdır ki, ABŞ bu sahədə dünyada aparıcı ölkədir, bizdə isə bazarın bu seqmentinin inkişafına, texnologiyaların ekspertizasına böyük tələbat var.
Bank sektorunda müəyyən istəklərimiz olsa da, onlar bir qədər təxirə salındı, çünki Kaliforniya bankları daxili bazara daha çox istiqamətlidir.
Bizim üçün çox önəmli  tədbirlərdən biri Azərbaycanın Respublika günü şərəfinə keçirilən qəbul oldu. Burada ştatın çox nüfuzlu adamları iştirak edirdi. Beverli Hills şəhərinin (xatırladım ki, bu, Los-Ancelesin ən varlı rayonudur) meri bizi salamladı, Kaliforniyanın digər rayonlarından da nümayəndə heyətləri vardı, siyasi liderlərdən Kaliforniya qubernatoru Arnold Şvarseneggerin və Los-Anceles merinin təbrikləri oxundu. Qeyd etmək lazımdır ki, tədbirin təşkilatçısı olan baş konsulluğumuz həm Kaliforniya ştatının mərkəzi hakimiyyətində, həm də bölgələrdə müttəfiqlər axtarır, ölkəmizə dost münasibətilə seçilən və erməni lobbisinin nüfuz etmədiyi strukturlarla fəal əlaqələr yaradır. Bundan əlavə, biz konsulluğun azərbaycanlıları birləşdirmək səhəsində davamlı işinin şahidi olduq, yəni aparılan "Açıq qapı" siyasəti bütün səviyyələrdə əməkdaşlığa yardım edir. Diplomatik nümayəndəliyimiz böyük deyil, 6 nəfərdən ibarətdir. Odur ki bu prosesin fəallaşdırılması üçün işə Kaliforniyada yaşayan azərbaycanlıların cəlb olunması tamamilə məntiqidir.
Tədbir iştirakçısı, "Caspian Service" şirkətinin direktorlar şurasının sədri Rəhim Ələddin oğlu Sultanov isə Beverli Hillsdə keçirilmiş ilk Azərbaycan-Amerika biznes-forumuna münasibətini belə açıqladı:
- Bu, ABŞ-a ilk işgüzar səfərimiz olsa da,  amerikalı həmkarlarımızın  ölkəmizdə baş verən pozitiv proseslər, neft müqavilələri, ümumiyyətlə, Azərbaycanın iqtisadi potensialı haqqında məlumatlı olmaları bizi çox məmnun etdi. Əlbəttə, bu, ilk növbədə, Los-Ancelesdəki Azərbaycan konsulluğunun əməyidir. Biz onun ətrafında  möhkəm birləşmiş, həmrəy və fəal Azərbaycan diasporu gördük. Beverli Hillsdə Los-Ancelesin ən nüfuzlu yerlərindən biri  - Regency Clubda keçirilən forumun iştirakçıları arasında ABŞ-da öz bizneslərini qurmuş azərbaycanlılarla yanaşı, Amerika şirkətləri də var idi. Azərbaycana maraq kifayət qədər yüksək səviyyədə nümayiş  olundu: sabit siyasət, iqtisadi inkişafın yüksək göstəriciləri, Azərbaycan bazarında hələ tutulmayan boş yerlərin olması - bütün bunlar amerikalı investorların diqqətini stimullaşdırır. Tikinti sektorunun prezentasiyası ilə yanaşı, şirkətimiz turizm biznesinin imkanlarını da sərgilədi. İnvestisiya baxımından, amerikalı həmkarlarımız otel, istirahət evi, turist bazalarının tikintisi  sahəsinə xüsusi maraq göstərdilər. Naftalanda sanatoriya, Hacıkənddə mehmanxana kompleksi inşası üçün təqdim etdiyimiz layihələrə əsasən, müştərək fəaliyyətin müxtəlif formaları mümkündür. Gələcəkdə bu kompleksləri Amerika şirkətlərinin idarəsinə vermək olar, axı heç kim üçün sirr deyil ki, bizim xidmət və servis sahəsində kadrlar yetişdirməyə ehtiyacımız var.
Üzlük materiallar, pəncərə detalları və karnizlər istehsal edən şirkətlə tanışlıq kifayət qədər məhsuldar oldu. Azərbaycanda belə istehsal yoxdur. Amerikalı mütəxəssislər ölkəmizdə bu materialların istehsalı üçün zəruri avadanlığı quraşdırmağa hazırdırlar.
Qurduğu işin gələcəyi barədə ciddi düşünən hər bir sahibkar yeni texnologiyalardan istifadədə maraqlıdır. "Caspian Service" şirkəti də bu sıradadır. Konsulluq bizim üçün yeni texnologiyalarla məişət lampaları istehsal edən "LEDtronics" şirkətilə görüş təşkil etdi: adi 100 vattlıq lampa cəmi 10 vatt sərf edir - bu, elektrik enerjisinə on dəfə qənaət etməyə imkan yaradan xüsusi texnologiyadır. Adi lampadan baha olmasına baxmayaraq, bu, sabahın məhsuludur. Şirkət 25 ildir ki, yeni texnologiyaların hazırlanması ilə məşğuldur, o, konkret olaraq, bu məhsulun  istehsalı üzrə ixtisaslaşıb. Bu lampalar qənaətli və uzunömürlü olduğundan, bir sıra ölkələr onlardan yararlanmaq qərarına gəlib. Bundan əlavə, onlar adi lampalar kimi isti şualar yaratmır və bu, məsələn, qızmar yay günlərində əlavə narahatlıq törətmir. Təsəvvür edin ki, axşamlar şəhərin, reklam lövhələrinin və digər obyektlərin işıqlandırılmasında bu necə nəhəng qənaət imkanları yaradır! Tikdiyimiz evləri istismara verdikdən sonra şirkətimiz özü onlara xidmət etdiyindən, sakinlərin məsrəflərini azaltmaq üçün biz tikinti obyektlərimizdəki həyət və pilləkənlərin işıqlandırılmasında bu lampalardan istifadə etməyi planlaşdırırıq. Hazırda bizi maraqlandıran məhsulun istehsalı üzrə ixtisaslaşmış zavodla danışıqlar aparırıq.
Əməkdaşlıqda maraqlı olan bütün şirkətlərin dəvət olunduğu bu görüşləri təşkil etdiyinə görə Azərbaycan konsulluğuna minnətdarıq. Konkret bizim biznesimiz üçün bu forum uğurlu oldu. Gələcəkdə ölkəmizin işgüzar imkanları ilə tanış olmalarına şərait yaratmaq məqsədilə amerikalı həmkarlarımız üçün analoji səfərin təşkili planlaşdırılır.
Amerikada Azərbaycan günlərinə həsr olunmuş tədbirlər - işgüzar görüşlər, biznes-forum və s. əməyi, bacarığı və istedadı dünyanın ən inkişaf etmiş ölkələrinin birində səmərəli istifadə olunan azərbaycanlıların birləşməsinə xidmət edir.
P.S. Azərbaycanın biznes nümayəndələrinin səfəri çərçivəsində həm də Ervayn şəhərində Azərbaycan-Amerika Şurasının ofisinin açılışı oldu. Ən maraqlısı isə bu açılışın bizim üçün çox əlamətdar bir hadisə ilə üst-üstə düşməsi idi - 28 May Kaliforniyanın Oranj dairəsində Azərbaycan günü elan edildi. Nəzərə alsaq ki, 28 May həm də Ermənistanın müstəqillik günüdür, ermənilər isə bu dairədəki əhalinin böyük hissəsini təşkil edirlər, diplomatlarımızın  belə qısa müddətdə Los-Ancelesdə qazandıqları uğurları xüsusi qeyd etmək vacibdir.

Azerbaijani businessmen plan to get to the know the Californian market and to attract investment from across the ocean into the non-oil sector of our economy
The first Azerbaijani-American business conference was held at the end of May at the initiative of the Azerbaijani Economic Development Ministry and the Azerbaijani Consulate General on America's West Coast. It is gratifying that this business forum took place not just anywhere, but in Los Angeles, California, where the 14-million strong population includes more than 500,000 Armenians.
A delegation led by Deputy Economic Development Minister Mikayil Cabbarov took part in the forum. The forum was opened by Azerbaijan's consul-general in Los Angeles, Elin Suleymanov, and the mayor of Beverly Hills, Jimmy Delshad. The mayor of one of the richest cities in the world emphasized his interest in cooperation with Azerbaijan, stressing the tolerance of Azerbaijani society.
Azerbaijani's Consulate General has been working for over a year in Los Angeles, where its area of responsibility covers 13 states. The diplomatic corps works hard to bring together the Azerbaijani diaspora and to raise Azerbaijan's profile as a country with great potential for cooperation and ready for mutually beneficial relations. From time to time the consulate holds various events in this regard; one of the most recent was holding an Azerbaijani Day in America.
Emil Mammadov, president of the Fund to Promote Export and Investment, shares his impressions.
The Azerbaijaini Consulate General in Los Angeles invited us to visit the country and Azpromo's supervisory council backed the idea for a number of reasons. Although the USA is a country of enormous potential and California one of the most developed states, the Azerbaijani potential in Europe and the USA is not fully represented.
We must give our Consulate General their due, as they managed to organize an interesting event and to attract a large number of companies to the business conference and to create the environment for joint discussions. In just a year of work a colossal job has been done to create a positive image of our country and to promote Azerbaijan as a country with great potential, including in the commercial sphere.
What are the initial results of your business meetings?
I can say that the representatives of many business sectors in America, both major and medium-sized, showed great interest and the members of our mission had talks with a range of potential partners. Serious contacts were made as a result of the forum. Before this trip we had just a general view of California and did not know anything about the state's specific business opportunities, so on our side we had a group of businessmen representing different sectors.
A presentation on Azerbaijan prompted much interest amongst our American colleagues. The current state of the country was shown and the prospects for development.
Further work and joint cooperation depend on the degree of interest of business itself. If we are being objective, then it is much more profitable for our businessmen to conquer markets closer to home. But things should not always be considered purely from the commercial perspective, from the perspective of profitability. There is the concept of patriotism and we saw that Azerbaijani businessmen are firmly resolved to try to realize their ambitions today in the most developed country of the world. How do we view our business capabilities? Despite California's distance (the time difference is 12 hours), we have some specific plans and goals. We want to see Azerbaijani exports on the West Coast of America, even if only a limited range for now. At the first stage this could be traditional Azerbaijani drinks, both alcoholic and non-alcoholic. How will we find a market or sales outlets? To begin with, we could use supermarkets owned by people who are traditionally ethnically close to us, such as Turks and Iranians, that is, an already established, functioning trading network.
Another priority area that interests us of course is technology transfer. We have to acknowledge finally that the USA is a world leader in this sphere and that we need to develop this segment of the market - technological expertise.
There were also expectations in the banking sector, but they were not entirely realized as the Californian banks are orientated more towards the domestic market.
A very important event for us was the reception to mark Azerbaijani Republic Day which gathered famous people whose opinion carries weight in the state. The mayor of Beverly Hills (one of the richest districts of Los Angeles) paid his compliments; there were delegations from other parts of California and greetings were read out from Californian Governor Arnold Schwarzenegger, political leaders and the mayor of Los Angeles. It should be said that the Consulate General, which organized the event, is consistently looking for allies both in the central authorities of the State of California and in the regions, actively making contact with structures that are friendly towards our country and have not been worn down by the Armenian lobby. We also saw the consulate's thorough work to bring together Azerbaijanis: an open-door policy that promotes cooperation at all levels. Our diplomatic representation is not big - it has just six people - so it is entirely logical that Azerbaijanis living in California have been brought into this process too.
Below is the opinion of Azerbaijani businessman Rahim Aladdin oglu Sultanov, chairman of the board of directors of the Caspian Service Company, about the first Azerbaijani-American business forum in Beverly Hills.
Even though this was our first business trip to the USA, we were pleasantly surprised that our American colleagues were well informed about the positive developments, the oil contracts and the overall economic potential of Azerbaijan. This is, of course, thanks first of all to the Azerbaijani Consulate General in Los Angeles, which is a sort of nucleus for the friendly, active Azerbaijani diaspora. Both Azerbaijanis who have built their businesses in the USA and American companies attended the forum, which was held in one of the most prestigious venues in Los Angeles, the Regency Club. Interest in Azerbaijan was shown at a high level: the stable political situation, high figures for economic growth and the availability of unclaimed niches on the Azerbaijani market all stimulate the interest of American investors. Our company gave a presentation on the construction sector and also outlined the opportunities for tourism. From the point of view of investment, our American colleagues were interested in the construction of hotels, recreation complexes and tourist centres. Various forms of joint cooperation are possible on the projects that we presented to build a sanatorium in Naftalan and a hotel complex in Acikand. In future these complexes could perhaps have American management, as it is no secret that we need to develop personnel for the service industry.
It was also fruitful to get to know companies that manufacture facing materials, in particular window jambs and ledges. These are not produced in Azerbaijan. American specialists are ready to install the necessary equipment to produce these materials in our country.
Any businessman who takes the future of his business seriously has an interest in using new technology. The Caspian Service Company is no exception. The consulate arranged another meeting for us, with the LEDtronics Company which uses the latest technology to produce domestic light bulbs: an ordinary 100 Watt bulb consumes only 10 Watts; this is a special technology that allows for tenfold savings in electricity. Although they are more expensive than ordinary light bulbs, this is the production of tomorrow. This company has been designing new technology for 25 years and is one of the first to specialize in manufacturing these bulbs. As these bulbs are economical and last for a long time, many countries have decided to use them. Moreover, they do not give out heat, like ordinary light bulbs, which is another convenience in a hot summer. Imagine what huge savings could be made in lighting a whole town for an evening, including advertisements and other things. Our company services new apartment blocks and so, in order to save on costs for the residents, we are planning to start using these bulbs in lighting courtyards and stairwells. We are at present in negotiations with a factory that produces the goods of interest to us.
We are grateful to the Azerbaijani consulate for organizing these meetings to which all potentially interested companies were invited. The business forum was successful for our company.
A similar trip is planned for our American colleagues so that they can find out about our country's business opportunities.
The events to mark Azerbaijani Day in America - business meetings, the business forum and others - help to bring together Azerbaijanis, whose work, skill and talent are in demand today in one of the world's developed countries.
P.S. The Azerbaijani-American council opened an office in the town of Irvine during the Azerbaijani business delegation's visit. It is interesting that the opening of the council coincided with a no less significant date for us - 28 May was declared Azerbaijani Day in California's Orange County. If you bear in mind that 28 May is also Armenian Independence Day and Armenians make up a significant part of the population of the county, then we must acknowledge the good job done by our diplomats in such a short space of time in Los Angeles.