Tunisdən Fransayadək: terrorun qarşısını nə ala bilər?
KİV iyunun 26-nı "Qanlı cümə" elan edib. Bu, Tunisdə, Küveytdə və Fransada, demək olar ki, eyni anda terror aktları silsiləsinin baş verdiyi gündür. Eyni vaxtda Somali və Suriyada da partlayışlar, hücumlar haqda xəbərlər gəlib. Lakin çoxdan müharibənin tüğyan etdiyi Suriya və Somalidən qanlı hadisələrlə bağlı az qala gündə gələn xəbərlərə hər kəs sanki vərdiş edibsə, sabitliyin hökm sürdüyü Fransa və Küveytdəki hadisələr, həmçinin Tunis çimərliyində günün günorta çağı, əsasən, britaniyalı və almaniyalı turistlərin amansızcasına güllələnməsi dünya ictimaiyyəti üçün əsl şok olub.
İlk xəbərlər Fransadan gəlib. Lion yaxınlığında Air Products Zavodunun əməkdaşı olan Yassin Sali adlı bir nəfər işə gedərkən yolda rəhbərinin başını kəsib. Daha sonra rəhbərin kəsilmiş başını hasarın üstünə keçirən Sali başsız bədəndə ərəb dilində bir neçə söz yazıb və meyitlə "selfi" çəkib. O, fotonu Kanadadakı "islamçı dostu, son zamanlaradək Suriyada vuruşmuş tanışının" mobil telefonuna göndərib. Sali daha sonra qaz balonu vasitəsilə partlayış da törətməyə çalışsa da, buna macal tapmayıb və onu həbs ediblər.
Bir qədər sonra şok xəbər Tunisdən gəlib. Burada terrorçular qayıq vasitəsilə dənizdən "Imperial Marhaba" hotelinin ərazisinə daxil olub, çimərlikdə dincələn insanları atəşə tutmağa başlayıblar. Terror aktı nəticəsində 40 nəfər həlak olub, 40-dan çox insansa yaralanıb.
Küveytdə isə kamikadze cümə namazı vaxtı şiə məscidinə girərək üzərindəki partlayıcını işə salıb. Nəticədə, 24 nəfər dünyasını dəyişib, 200-dən çox insan yaralanıb.
Son iki terror aktına görə məsuliyyəti "İslam Dövləti" təşkilatı öz üzərinə götürüb. Qeyd edək ki, qruplaşma cəmi 1 gün əvvəl tərəfdarlarını Ramazan ayı zamanı "fəallaşmağa", "kafirlərə əzab verməyə" çağırmışdı.
Fransada törədilmiş terror aktına gəlincə, prokurorluq Salinin də İD ilə əlaqələrini üzə çıxarıb.
İlk baxışdan, sanki, bunların heç biri indiyədək görünməmiş hadisə deyil - terror aktları əvvəllər də baş verib. Onlar sərtliyinə, həlak olan insanların sayına, hətta ssenarisinə görə əvvəlki terror aktlarına bənzərdir. 2013-cü ilin mayında Londonun Vulviç rayonunda kazarma yaxınlığında terrorçular Britaniya ordusunun 25 yaşlı hərbçisi Li Riqbinin başını kəsmişdilər. Bu, Lionda yaşananlarla çox oxşardır. Küveytdə törədilmiş terror aktına gəlincə, o, əksər Yaxın Şərq ölkələrində sünnilərlə şiələr arasında gedən qarşıdurmanı xatırladır: sərt, sürəkli, barışmaz. Bu qarşıdurmanın terrorçuların xeyrinə işlədiyi aydındır.
Bütün bunların fonunda bir "əmma" var. "Əl-Qaidə" dövrülə müqayisədə, İD-nin mövcud olduğu dövrdə dünya ictimaiyyəti özünü daha narahat hiss edir - İD daha miqyaslı və daha iddialıdır. İndi mümkün terror təhlükəsi durmadan artır, onun qarşısının alınmasına yönəlmiş səylər isə, demək olar ki, nəticə vermir. Amerikalıların İD ilə hətta İraq və Suriya kürdlərinin, İraq şiələrinin dəstəyilə apardığı mübarizə hələlik ciddi nəticələr vermir. Səudiyyə Ərəbistanı nümayişkaranə şəkildə Yəməndəki qarşıdurma ilə məşğuldur, Türkiyə arqumentlərinə əsaslanaraq, mübarizəyə tam qoşulmur. Bu üzdən də, müşahidəçilər artıq Amerika-İran, İsrail-Misir, hətta... İran-İsrail ittifaqları haqda danışırlar. İran qonşularının fonunda, həqiqətən də, İD-yə cavab verə biləcək qüvvə təsiri bağışlayır. Moskvaya gəlincə, o, bütün region dövlətlərinin səylərini birləşdirəcək koalisiyanın yaradılması ideyasını dəstəkləyir. Bununla yanaşı, ruslar Suriya prezidenti Bəşər Əsədin də oyunda qalmasını istəyir. Buna Böyük Britaniyanın baş naziri Devid Kemeronun reaksiyası konkret olub. Onun fikrincə, İD ilə mübarizə üçün Əsədlə birləşmə birmənalı şəkildə yanlış addım olardı. Bununla yanaşı, böyük regionun kiçik terror təşkilatları arasında İD-yə sadiqlik nümayiş etdirənlərin sayı durmadan artır. Bu mənada İD, həqiqətən də, dövlətə, lakin orta əsrlərə aid dövlətə bənzəyir: vassallar süzerenə sadiqliklərini nümayiş etdirmək üçün sanki yarışa giriblər. Lakin İD-ni "dövlət" adlandırmaq çox təhlükəli və yanlışdır. Onlar bunu bütün dünyanın beyninə yeridiblər və bu, heç də əbəs deyil. Məsələ ondadır ki, İD hələlik öz "dövlət"ini məhz ona görə uğurla "yaratmaqdadır" ki, onun ərazilərini ələ keçirdiyi dövlətlər əsas funksiyalarını lazımınca həyata keçirə bilmirlər. Terrorçulara yalnız effektiv ordu, daxili qoşunlar, xüsusi xidmət orqanları formalaşdırmaq, onu nəzarətdə saxlamaq iqtidarında olan dövlətlər sinə gərə bilər. Bunun üçün isə müəyyən gücə malik iqtisadiyyat və siyasi sabitlik tələb olunur. Hazırda Yaxın Şərqdə bu göstəricilərinə görə öyünə biləcək dövlətlərin sayı çox azdır. Xüsusilə son illərdə "ərəb baharı" fonunda bu ölkələrdə dövlət institutlarının zəiflədiyi müşahidə olunur. Odur ki, indi beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış dövlət sərhədləri nəzərə alınmadan, böyük ərazilərdə varvarlar hökmranlıq edir. O varvarlar ki, insanları qəfəslərə dolduraraq yandırır, suda batırır və s. İD-nin əsas hədəfi hansı yolla olursa olsun, xaos və qorxu yaratmaqdır.
Tunis - yeri gəlmişkən, "ərəb baharı" məhz bu ölkədən başlayıb - də güclü iqtisadiyyatı, qüdrətli ordusu ilə öyünə bilməyəcək dövlətlərdəndir. Daim lokal radikal qruplaşmalarla mübarizə aparan bu dövlət indi "özbaşına" olan Liviya və Əlcəzairlə qonşudur. Tunis turizmdən çox asılıdır. Milli gəlirlər arasında turizmdən gələn gəlirlər ikinci yerdədir. Terrorçuların hədəfi də şübhəsiz ki, Afrikanın Aralıq dənizi bölgəsində turistləri qorxutmaq olub - məzuniyyət mövsümü ən qızğın çağına yenicə qədəm qoymaqdadır. Xatırladaq ki, martda Tunisdə 2 terrorçu Bardo Milli Muzeyinə hücum edərək 22 nəfəri qətlə yetirmişdilər. Ölkənin turizm naziri Selma Rekik Elluminin sözlərinə görə, 2015-ci ildə terror aktlarının Tunis iqtisadiyyatına vurduğu zərər 450 milyon avrodan artıq ola bilər.
Bu arada ərəb dünyasının ən güclü dövlətlərindən olan Misirlə bağlı narahatlıq durmadan artır. Sinaya mütəmadi olaraq, İD ilə əlaqəli terrorçuların hücumları baş verir. Tunis, Fransa və Küveytdə törədilmiş terror aktlarından bir neçə gün sonra Şimali Sinay əyalətində bir neçə Misir postuna, həmçinin Şeyx Züveyd şəhərində polis məntəqəsinə hücumlar olub. Nəticədə, təxminən, 50 nəfər həlak olub, hansısa müddətə şəhərə nəzarət itib. Bundan başqa, iyunun 30-da Qahirədə baş prokuror Hişam Barakat qətlə yetirilib. Bu, hökumətin ünvanına sərt tənqidlərə yol açıb - rəsmi Qahirə təhlükəsizliyə nəzarət edə bilməməkdə təqsirləndirilir. Misir HHQ isə Sinayın şimalında yerləşən yaraqlı bazalarına bir neçə aviazərbə endirib, vəziyyətə nəzarət etdiyini, durumun "sabit, lakin qorxulu" olduğunu bəyan edib. Misirin baş naziri İbrahim Mahlab isə ölkənin "müharibə şəraitində" olduğunu açıqlayıb. Misir hökuməti xüsusilə İD ilə hazırda ölkədə terrorçu qurum sayılan "Müsəlman qardaşlar" təşkilatının ittifaq yarada biləcəyindən narahatdır. Qeyd edək ki, "Müsəlman qardaşlar" qonşu Tunisdə, Liviyada, Suriyada da böyük nüfuza malikdir və Qahirədən qisas almaq üçün məqam gözləyir.
Bununla yanaşı, Tunisdəki terror aktı həm də avropalılara qarşı yönəlib. Bu, avropalıların Məğrib və Yaxın Şərqin heç bir ölkəsində özlərini təhlükəsizlikdə hiss edə bilməyəcəkləri deməkdir. Amma onlar özlərini heç evlərində də təhlükəsizlikdə hiss etmirlər. Hakim Sosialist Partiyasından deputat Patrik Menuççi bildirib ki, "Fransa müharibə şəraitindədir". Tanış ifadədir? Avropalı siyasətçilər hadisələrin istənilən formada inkişafına hazır olduqlarını göstərməyə çalışırlar. Fransanın baş naziri Manuel Vals pərt şəkildə bildirib ki, terror aktlarının davam edəcəyi istisna deyil. Məsələ, sadəcə, onların harada və nə vaxt törədiləcəyindədir. Baş nazirin sözlərinə görə, Fransa ölkənin tarixində görünməmiş terror təhlükəsilə üz-üzədir. Hazırda ölkədə 15 minədək radikal sələfi var və onların əksəriyyəti döyüşmək üçün Suriyaya, İraqa yollanır, oradan Fransaya böyük döyüş təcrübəsilə qayıdırlar. Vals Fransa parlamentinin artıq iki antiterror qanununa səs verdiyini xatırladıb, hökumətin 5 min xüsusi obyektinin mühafizəsinə 30 min polis, jandarm və hərbçi cəlb etdiyini yada salıb.
Böyük Britaniyanın baş naziri Devid Kemeron isə İD-nin Birləşmiş Krallıqda silsilə terror aktları törətməyə hazırlaşdığını bəyan edib.
İtaliya da istisna deyil. İtalyan polisi tərəfindən saxlanılmış Pakistan vətəndaşı Romaya və Vatikana hücumlar hazırlamaqda şübhəli bilinir. İtaliya və Albaniyada həyata keçirilmiş antiterror reydləri nəticəsində İD ilə əlbirlikdə şübhəli bilinən onlarla insan saxlanılıb. Bənzər addımlar digər Avropa ölkələrində də, xüsusilə strateji obyektlərin, dövlət qurumlarının mühafizəsi sahəsində atılır. Amma məgər hər bir zavodun, ofisin, supermarketin və ya bulka istehsalçısının qarşısına mühafizəçi qoymaq mümkündürmü? Elə Fransanın özündə bu yaxınlarda Kauşi qardaşları "Charlie Hedbo" nəşrinin jurnalistlərini güllələmədilərmi? Yaxud supermarket ziyarətçilərini girov götürmüş Əhməd Kulibali bu günədək müzakirə mövzusu deyilmi? Məgər, hər kəsi güdmək mümkündürmü və mümkündürsə belə, avropalılar üçün təhlükəsizlik neçəyə başa gələcək? Bəziləri cəmiyyətin səfərbər olmasının vacibliyini bildirir. Amma siyasətçilər və liderlərin sayı baxımından prezidentsiz olan terrora qarşı marşın bir köməyi olmadı. Bəs, Avropa hansı taktikanı seçməlidir?
Aİ-nin xarici siyasət xidmətinin rəhbəri Federika Moqerini bu terror aktlarının Avropanı, həmçinin ərəb dünyası ölkələrini terrorçuluqla mübarizədə birləşdirdiyini bildirib. Amma, elə eyni Avropa multikulturalizm siyasətinin iflasa uğradığını etiraf edir, Yaxın Şərqdən, Məğribdən gələn miqrant axını qarşısında şok yaşayır, Aİ ölkələri onlar üçün faydasız olan bu insanların öhdəsindən necə gəlməklə bağlı müzakirələr aparır. Miqrantları isə çətin ki, nəsə şoka salsın - onlar öz vətənlərində elə bəlalar yaşayırlar ki, Brüsselin onlara qarşı gördüyü heç bir tədbir miqranta "ağır" gəlmir. Bəs, onlar terror təhlükəsinə qarşı fransızlarla, italyanlarla və ya britaniyalılarla çiyin-çiyinə dayanacaqlarmı? Bu, başqa məsələdir.
Maraqlıdır ki, terrorçular haqda ilkin rəylər neytral və təəccüblüdür. Çimərlikdə təşkil edilmiş hücumda iştirak etmiş 22 yaşlı tunisli tələbə Seyfuddin Ruzqui (o, "turist kimi" geyinib və avtomatı əraziyə çimərlik çətirində keçirib) haqda deyirlər ki, o, polisdə qeydiyyatda deyilmiş. Terrorçunun Liondan olan qonşuları onu sakit insan kimi xarakterizə edirlər.
35 yaşlı 3 uşaq atasını isə ümumiyyətlə, məsciddə görən olmayıb. İnsanlar Salinin bu əməli niyə Ramazanda törətdiyini anlaya bilmir və bunu dinlə əlaqələndirmirlər.
Fransa nəşrləri yazır ki, əksər miqrantlar, hətta artıq ötən nəslə aid olanlar assimilyasiya olunmurlar, çox cüzi gəlir əldə edirlər və əksər hallarda kriminala cəlb olunurlar. Miqrantların valideynləri övladlarına təhsil sahəsində heç nə, heç bir perspektiv vəd edə bilmirlər. İD isə üfunətli miqrant məhəllələri əvəzinə onlara yeni romantik reallıqlar vəd edir. Get-gedə belə bir fikir səslənir ki, İD özünü gözdən salmış və ölmüş kommunizmin bayrağını qaldırır və hər kəsin yalnız özünü düşündüyü liberalizmlə kapitalizmə cavab olaraq mağar ədalətini təklif edir. İstənilən halda, belə çıxır ki, terrorçular yalnız avtomatlara deyil, "yumşaq güc" ilə təsir rıçaqlarına da malikdirlər. "Qanlı cümə" bir daha göstərir ki, Tunisdən Böyük Britaniyayadək bütün beynəlxalq birliyin İD təhlükəsinə sinə gərə bilməsi üçün "indi biz müharibə şəraitində yaşayırıq" kimi sadə fikri təkrarlamaqdan daha çox şey tələb olunur.

От Туниса до Франции: что может остановить терроризм?
"Кровавой пятницей" назвали СМИ день 26 июня, когда серия терактов произошла практически одновременно в Тунисе, Кувейте и во Франции. Также в это же время поступило сообщение о взрывах и нападениях в Сомали и Сирии. Но если к чуть ли не ежедневным сообщениям о кровавых происшествиях в давно охваченных войной Сирии и Сомали все уже привыкли, то расправы в относительно спокойных Франции и Кувейте, а также безжалостный расстрел, в основном британских и немецких туристов, на тунисском пляже среди белоснежного песка стали настоящим шоком для мировой общественности.
Первые новости пришли из Франции, где недалеко от Лиона некий Яссин Сали, один из сотрудников завода Air Products, по дороге на работу расправился со своим начальником, затем насадил его отрезанную голову на ограду забора, сделал на обезглавленном теле пару надписей на арабском языке и щелкнул селфи, которое отправил в Канаду на мобильный телефон, как отмечают, "знакомого исламиста, до последнего времени воевавшего в Сирии". Сали также попытался взорвать баллоны с газом, но у него ничего не получилось и преступника арестовали. Спустя некоторое время шокирующее известие пришло из Туниса, где террористы на лодке через море проникли на территорию отеля Imperial Marhaba и начали расстреливать отдыхающих на пляже. В результате теракта погибли 40 человек и более 40 пострадали. В Кувейте смертник ворвался в шиитскую мечеть и привел в действие взрывное устройство прямо во время пятничной молитвы, что стало причиной смерти 24 человек, более двухсот были ранены. За последние два теракта ответственность на себя взяла террористическая группировка "Исламское государство", которая днем ранее призвала своих сторонников активизироваться во время Рамадана и "заставить неверных страдать". В случае с терактом во Франции прокуратура подтвердила связи Сали с ИГ.
Вроде бы ничего особо беспрецедентного не произошло - теракты случались и ранее. Схожие не только жестокостью и числом жертв, но даже сценариями. В мае 2013 года в Лондоне посредине улицы в районе Вулвич, недалеко от казармы, был обезглавлен террористами солдат британской армии, 25-летний Ли Ригби, что очень похоже на случай в Лионе. Что же касается теракта, совершенного в Кувейте, то он полностью укладывается в картину противостояния шиитов и суннитов, которое во многих странах Ближнего Востока носит острый, затяжной и непримиримый характер и как нельзя кстати играет на руку террористам.
Впрочем, есть одно "но". Во времена ИГ мировому сообществу живется куда как более неуютно, чем во времена исчезающей "Аль-Каиды", у которой никогда не было подобных масштабов и амбиций. Сейчас рост возможностей терроризма постоянно растет, а вот усилия, направленные на его сдерживание, оставляют желать лучшего. Борьба американцев с ИГ даже при помощи местных союзников из числа курдов Ирака и Сирии, а также шиитов Ирака пока не слишком успешна. Саудовская Аравия демонстративно занята противостоянием в Йемене. Турция полностью не включается в борьбу, исходя из собственных соображений. Поэтому наблюдатели уже поговаривают о таких союзах, как американо-иранский, израильско-египетский и даже… ирано-израильский. Иран на фоне своих соседей выглядит силой, которая действительно способна дать отпор ИГ. Москва пытается продавить идею коалиции, которая объединила бы усилия всех стран региона, но также оставила в игре и президента Сирии Башара Асада. На что премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон уже отметил, что объединение с Асадом для борьбы с ИГ - это абсолютно неправильный подход. Между тем на верность ИГ присягает все больше террористической мелочи в огромном регионе. В этом смысле ИГ действительно напоминает государство, но только средневековое, когда все больше вассалов стремятся показать свою покорность сюзерену. Но называть ИГ именно "государством" все-таки очень опасно и неверно, они навязали это всему миру, и, думается, далеко неспроста. Дело в том, что ИГ пока успешно "создает" свое "государство" именно потому, что государства на завоеванных им территориях плохо способны выполнять свои основные функции. Противостоять террористам может только сильная государственная власть, способная организовать и держать в руках эффективные армию, внутренние войска, спецслужбы. Но для этого нужны более-менее действующая экономика и политическая стабильность. Сейчас же редко какая страна Ближнего Востока может этим похвастаться. И ослабление государственных институтов особенно заметно в последние годы в свете "арабской весны". Поэтому на огромных территориях, без всякого учета международно-признанных государственных границ, сейчас хозяйствуют варвары, которые живьем сжигают и топят людей в клетках. Создание хаоса и страха, неважно по какой причине, - прямая цель ИГ.
Тунис, с которого, кстати, началась "арабская весна", также не может похвастаться ни сильной экономикой, ни сильной армией. Это государство, которое постоянно борется с локальными радикальными группировками, соседствует с теперь "вольной" Ливией и Алжиром. Тунис довольно сильно зависит от туризма, который занимает второе место в национальном доходе, и целью террористов явно было отпугнуть отдыхающих от всего африканского Средиземноморья, когда отпускной сезон только вступает в свою самую высокую пору. Напомним, что в марте в Тунисе двое террористов напали на Национальный музей Бардо, убив 22 человека. Министр туризма Туниса Сельма Рекик Эллуми заявила, что экономические потери для Туниса от теракта могут превысить более 450 млн. евро в 2015 году.
Все больше беспокойства вызывает одна из самых сильных арабских стран - Египет. На Синае регулярно происходят вылазки террористов, которые связаны с боевиками ИГ. Через несколько дней после терактов в Тунисе, Франции и Кувейте в провинции Северный Синай было совершено нападение на несколько египетских постов и полицейский участок в городе Шейх Зувейд, так что на какое-то время контроль над городом был совершенно потерян, погибли около 50 человек. Кроме того, 30 июня в Каире был убит генеральный прокурор Хишам Баракат, что вызвало волну обвинений в адрес правительства в неспособности держать ситуацию с безопасностью под контролем. ВВС Египта провели несколько авиаударов по базам боевиков на севере Синая, отметив, что в целом контролируют ситуацию, которая остается "стабильной, но тревожной". В свою очередь премьер-министр Ибрагим Махляб заявил, что Каир находится "в состоянии войны". Власти Египта особо опасаются союза ИГ и организации "Братья-мусульмане", которая сейчас в Египте считается террористической. "Братья-мусульмане", пользующиеся огромным влиянием в соседних странах - особенно в Тунисе, Ливии и Сирии, жаждут реванша.
Между тем атака в Тунисе направлена также и против европейцев, это явный сигнал, что они не могут чувствовать себя безопасно ни в одной стране Магриба и Ближнего Востока. Но в то же время они не могут себя чувствовать безопасно и дома. По словам депутата правящей Социалистической партии Патрика Менуччи, "Франция находится в состоянии войны". Знакомая фраза, не правда ли? Европейские политики пытаются показать свою готовность к любому развитию событий. Французский премьер Мануэль Вальс мрачно констатировал, что теракты, возможно, еще будут, вопрос только, где и когда они произойдут. По его словам, Франция находится под беспрецедентной в истории страны угрозой терроризма, в стране насчитывается до 15 тысяч радикальных салафитов, многие уезжают воевать в Сирию и Ирак и затем возвращаются с боевым опытом. Глава правительства напомнил, что французский парламент уже проголосовал за два антитеррористических закона, а также что правительством задействовано 30 тыс. полицейских, жандармов и военнослужащих на 5 тыс. спецобъектов. В свою очередь премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон предупредил, что ИГ готовит ряд атак против Соединенного Королевства. Итальянская полиция задержала гражданина Пакистана, которого подозревают в подготовке нападений в Риме и Ватикане. В результате антитеррористического рейда в Италии и Албании арестованы десять человек, подозреваемых в пособничестве ИГ. Подобные меры предпринимаются и другими европейскими странами, особенно в отношении охраны стратегических объектов и государственных учреждений. Однако разве возможно поставить охрану у каждого завода, каждого офиса, супермаркета или булочной? Ведь та же Франция не так давно обсуждала братьев Куаши, которые расстреляли журналистов Charlie Hedbo, и Ахмеди Кулибали, державшего в заложниках посетителей кошерного супермаркета. Разве можно установить слежку за каждым, а если можно, то какой ценой достанется тогда европейцам безопасность? Кто-то говорит, что нужно консолидировать общество. Но беспрецедентный по числу политиков и первых лиц марш против терроризма не помог. Какую же тактику должна избрать Европа?
Глава внешнеполитической службы ЕС Федерика Могерини объявила, что эти теракты объединяют Европу и страны арабского мира в противостоянии терроризму. Но та же Европа признает крах политики мультикультурализма и пребывает в шоке от наплыва мигрантов из Ближнего Востока и Магриба, страны ЕС торгуются между собой, что делать дальше с этими бесполезными для себя людьми. Самих мигрантов вот, правда, мало что повергает в шок - на родине они натерпелись такого, что любые меры Брюсселя они уж точно вынесут. Другой вопрос, встанут ли они плечом к плечу с французами, итальянцами и британцами против террористической угрозы?
Примечательно, что по террористам отзывы в основном нейтрально-удивленные. Про тунисского студента - 22-летнего Сейфуддина Резгуи, который был среди напавших на пляж (был одет "под туриста" и пронес автомат в пляжном зонтике), говорится, что он не состоял на учете в полиции. Соседи террориста из Лиона говорят, что он был спокойный, отстраненный человек, 35-летний отец троих детей, в мечети вообще не показывался. Люди недоумевают, почему Сали сделал это в Рамадан, и говорят, что это не должно быть связано с религией.
Французские издания пишут, что многие мигранты, даже уже не в первом поколении, никак не ассимилируются, имеют низкий доход, часто оказываются вовлеченными в криминал. Родителям мигрантов нечего предложить своим детям в смысле образования и каких-то перспектив. В то же время взамен затхлой реальности мигрантских кварталов ИГ рекламирует новую романтическую реальность. Все чаще раздаются голоса, что ИГ поднимает знамя скомпрометировавшего себя и окончательно умершего коммунизма и предлагает пещерную справедливость в пику капитализму и либерализму, где каждый сам за себя. В любом случае получается, что у террористов есть не только автоматы, но и, как оказывается, рычаги своей особой "мягкой силы". "Кровавая пятница" - это более чем красноречивый знак того, что для противостояния угрозе ИГ международному сообществу - от Туниса до Великобритании - нужно что-то большее, чем просто повторять мантру "мы теперь в состоянии войны".