Azərbaycana qarşı qərəz və ikili standartlar bütün sərhədləri aşır
Son aylar Azərbaycanla Avropa Parlamenti, Avropa Şurası Parlament Assambleyası, Almaniya Bundestaqı arasında münasibətlər yaxşı deyil. Tərəflər bir-birinin ünvanına kifayət qədər sərt tənqidlər səsləndirir, qarşılıqlı ittihamlar səngimək bilmir. İş o yerə çatıb ki, Azərbaycanın Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini, qurumun xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Novruz Məmmədov, həmçinin Azərbaycanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin rəhbəri, Milli Məclisin Beynəlxalq Münasibətlər və Parlamentlərarası Əlaqələr Komitəsinin sədri Səməd Seyidov ölkənin adıçəkilən Avropa strukturlarında qalmasının məqsədəuyğun olub-olmadığını gündəmə gətirirlər.
Birinci Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsilə əlaqədar Azərbaycana yönəlmiş diqqətdən Avropa və ABŞ-dakı bəzi qüvvələr öz maraqları üçün istifadə etməyə çalışdılar. Onlar hökumətə təzyiqlər göstərməyə, vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının pozulduğuna dair ittihamlar səsləndirməyə, ilk növbədə, "siyasi məhbusların" azadlığa buraxılması tələblərini səsləndirməyə başladılar. Bu məsələdə Avropa Parlamenti xüsusi təşəbbüskarlıq göstərir. Daha sonra Bundestaq məsələ ilə bağlı bəyanat qəbul etdi, son olaraq isə prosesə AŞPA qoşuldu.
Birinci Avropa Oyunlarının insan haqları problemilə əlaqəsi öz-özlüyündə sünidir və korrekt hal deyil. Bu məsələlər müxtəlif müstəvilərə aiddir. Hazırlıq üçün vaxt məhdudiyyətinə rəğmən, miqyaslı idman tədbirinin təşkili öhdəliyini üzərinə götürmüş Azərbaycan bununla böyük maliyyə, təşkilatçılıq yükünü də çiyinlərinə almışdı. Odur ki, əlavə, idmana aid olmayan tələblərin irəli sürülməsi Bakı tərəfindən yersiz hərəkət, müəyyən mənada Avropa parlamentariləri və hökumətləri tərəfindən nankorluq kimi qiymətləndirilib.
Bütün bunlarla yanaşı, iyunun 23-də AŞPA-da "Azərbaycanda demokratik institutların fəaliyyəti" adlı qətnamə layihəsinin müzakirəsi zamanı Azərbaycana qarşı qərəzlilik və ikili standartlar bütün sərhədləri keçdi. Monitorinq komitəsi ermənilərin və onlara himayədarlıq edən avropalı nümayəndələrin israrı ilə layihənin ilk paraqrafında dəyişiklik etdi. Nəticədə, həmməruzəçilər Pedro Aqramunt və Tadeuş İvinski tərəfindən hazırlanmış sənəddəki "Assambleya Ermənistanın Dağlıq Qarabağı və ona bitişik 7 rayonu işğal etməsindən xəbərdardır" formulu belə bir siyasi amorfluqla əvəzləndi: "Assambleya Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nəticələrindən xəbərdardır". Dəyişiklik qızğın müzakirələrdən sonra cəmi 1 səs çoxluğu ilə (lehinə 22, əleyhinə 21) qəbul edildi. Səhəri gün isə AŞPA-nın plenar iclasında "Azərbaycanda demokratik institutların fəaliyyəti" adlı qətnamə qəbul olundu.
Qətnaməni qəbul etmiş deputatların problemin məğzindən xəbərsiz olduqlarını söyləmək mümkün deyil. Axı, hələ 2005-ci ildə AŞPA-da "Dağlıq Qarabağ münaqişəsində ATƏT-in Minsk Qrupunun həllilə məşğul olduğu münaqişə haqqında" adlı qətnamə qəbul olunub. Həmin sənəddə bildirilir ki, Avropa Şurasına üzv hər hansı dövlətin digər ölkənin ərazisini işğal etməsi həmin dövlətin üzərinə götürdüyü öhdəlikləri ciddi şəkildə pozmasıdır. Orada BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinə istinad da olunub. Məlum olduğu kimi, bu qətnamələrdə Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədlərinə hörmət ifadə olunur. AŞPA üzvləri Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin "Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı" adlı işlə bağlı bu yaxınlarda qəbul etdiyi qərardan da xəbərsiz ola bilməzlər. Orada Ermənistan Azərbaycanın bir hissəsinin işğalını davam etdirən ölkə kimi göstərilir.
Bütün bunlarla yanaşı, nümayəndələrin əksəriyyəti özlərini elə apardılar ki, sanki mövcud vəziyyətdən ya xəbərdar deyillər, ya da ona ciddi önəm vermirlər. Sanki onlar anlamırlar ki, erməni işğalının davam etməsi, Azərbaycanda, təxminən, 1 milyon qaçqın və məcburi köçkünün öz torpaqlarında yaşamaq kimi elementar insan haqlarından məhrum olunması, "nə hərb, nə sülh" şəraiti Azərbaycanda ictimai sabitliyə və təhlükəsizliyə təhdiddir. Guya, onlar bu amillərin ölkənin böyük demokratiyaya, plüralizmə, azadlığa doğru hərəkətinə mane olduğunu anlamırlar.
AŞPA-nın bəzi nüfuzlu üzvləri hətta Azərbaycana qərəzli mövqelərini gizlətməyə belə, çalışmırdılar. Bu işdə ənənəvi olaraq bu ampluada çıxış edən Andreas Qrossla yanaşı, AŞPA-nın Fransadan olan vitse-prezidenti Rene Ruke də fərqlənirdi. Qeyd edək ki, o, rəsmi Bakının icazəsi olmadan işğal altında saxlanılan Dağlıq Qarabağa və Azərbaycanın digər işğal olunmuş ərazilərinə səfər edib. Qurumun Ukraynadan olan yeni vitse-prezidenti Vladimir Aryev isə "Facebook" sosial şəbəkəsindəki səhifəsi vasitəsilə Azərbaycan və Ermənistan əhalisinə birmənalı şəkildə yolverilməz olan çağırış ünvanlayıb: "Avtoritar hökumətlərinizi devirin".
Doğrudur, Aryevin, təxminən, 40 yaşı var və siyasətdə o, yeni deyil. Üstəlik, bu şəxs ardıcıl olaraq üçüncü çağırış Ali Radanın deputatıdır. Lakin onun ali təhsilinin olmamasını bu işdə yüngülləşdirici amil saymaq olmaz. Poroşenkonun Ali Radadakı tərəfdarları arasında "hökuməti devirmək" təcrübəsi olan deputatlar az deyil. Lakin onların bilikləri və təcrübələri praktiki iş üçün kifayət etmir. Əks təqdirdə, Ukraynanın idarə olunması, ölkədə islahatların aparılması üçün əsas hökumət postlarına Gürcüstandan, Litvadan, Kanadadan varyaqlar dəvət olunmazdı. Bəs, onlar vəziyyəti müsbətə doğru dəyişə biləcəklərmi? Bu sual, hələ ki, açıq qalır.
Bu məqalənin müəllifi Aryevə elə "Facebook" sosial şəbəkəsində cavab yazaraq bildirib ki, Azərbaycan xalqına məsləhət verməkdənsə, onun Ukraynadakı vəziyyətinin qayğısına qalması daha yaxşı olar. Axı, tezliklə xalqda suallar yaranacaq: Yanukoviçin güc yolu ilə devrilməsilə Ukraynanın Krımı itirməsinə, Donbası müharibənin bürüməsinə, ölkənin yaşayış səviyyəsinə görə Avropada son pilləyə düşməsinə görə kim cavab verəcək? Yaxın zamanlarda ölkədə müsbət dəyişikliklər başlamazsa, Aryevin çağırışı ilə hansısa ölkələrdə deyil, Ukraynanın özündə xalq onun da təmsil olunduğu hökuməti devirməyə qalxacaq. Azərbaycan xalqının isə Aryevin təxribatçı məsləhətlərinə ehtiyacı yoxdur. Allaha şükür ki, Azərbaycan xalqı ölkədə 90-cı illərin əvvəllərində baş vermiş və Ukraynada hazırda yaşanan hadisələrin analoqu sayılacaq olaylara qarşı immunitetini itirməyib.
AŞPA-nın adıçəkilən nümayəndələri Azərbaycanın maraqları ilə bağlı məsələlərdə beynəlxalq hüquq normalarına, elementar siyasi etikaya əməl olunmasını lazım bilməyən digər şəxslər kimi, cavablarını alırlar. AŞPA-nın son iclası da Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin diqqətindən kənarda qalmayıb. Qurum bununla bağlı yaydığı rəsmi bəyanatında bildirib ki, "...qərəzlilik, ikili standartlar Bakını Azərbaycanın Avropa Şurasında, bu təşkilatın strukturlarında qalmağın nə qədər məqsədəuyğun olub-olmadığını düşünməyə vadar edir".
Təəssüf ki, yalnız parlamentarilər deyil, bəzi qərbli diplomatlar, həmçinin jurnalistlər və ekspertlər də ikili standartlardan çıxış edir, Dağlıq Qarabağ məsələsində beynəlxalq hüquq normalarına deyil, ermənilərə olan simpatiyalarına, azərbaycanlılara bəslədikləri antipatiyaya əsaslanırlar. NATO Parlament Assambleyasının iyunun 19-da İrəvanda keçirilmiş Rose-Roth seminarında ATƏT-in Minsk Qrupunun Fransadan olan sabiq həmsədri Jak Forun çıxışı bunun daha bir sübutudur. Onun sözlərinə görə, vasitəçilər Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ üzərində suverenliyini bərpa etməsini mümkün saymırlar. For bildirib ki, vasitəçilər bunu anlasalar da, Bakını vəziyyətlə barışmağa məcbur edə bilmirlər. "Azərbaycana təsir etmək üçün rıçaqların çox az olduğunu" etiraf edən fransalı sabiq diplomat bildirib ki, buna nə maddi təzyiqlərlə, nə də beynəlxalq təşkilatların vasitəsilə nail olmaq mümkündür. Nədənsə bir məqam Forun ağlına gəlmir: Azərbaycana təzyiq göstərmək üçün səbəb yoxdur, çünki Bakının bütün tələbləri beynəlxalq hüquqa əsaslanır. Sabiq fransız diplomatı onu da deməyib ki, ədalətə, beynəlxalq normalara qalarsa, sanksiyalara çoxdan məruz qalmalı olan Ermənistandır. Çünki o, BMT Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleyasının çoxsaylı qətnamələrinin tələblərinə rəğmən, 20 ildən çoxdur ki, Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlayır. Halbuki bu təzyiqlər üçün istər fövqəldövlətlərin, istərsə də beynəlxalq təşkilatların imkanları kifayət qədərdir: yoxsul Ermənistan kənar maliyyə yardımlarından, iqtisadi dəstəkdən asılı vəziyyətdədir.
Fövqəldövlətlər və beynəlxalq strukturlar ermənilərə qarşı təzyiqlərə əl atmaq arzusunda deyillər. İkibaşlı qətnamələr, fikirlər, Dağlıq Qarabağ separatçılarının liderlərinin qılığına girmək isə ermənilərdə heç zaman gerçəkləşməyəcək ümidlər yaratmaqdan başqa bir şey deyil. Buna son misal kimi, Londonun "Chatham House" Kral Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə bağlı dinləmələrə Bako Saakyan adlı şəxsin dəvət olunmasını göstərmək mümkündür. Bu şəxs özünü Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış "dövlət"in "prezident"i kimi təqdim edir. Bununla əlaqədar olaraq, Böyük Britaniyanın Bakıdakı səfiri İrfan Siddiq Azərbaycan XİN-nə çağırılıb, xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov Azərbaycan tərəfinin qəti etirazını diplomatın nəzərinə çatdırıb.
Siddiq öz növbəsində, bildirib ki, tanınmamış separatçı rejimin liderinin Londona dəvət olunması Böyük Britaniyanın məsələ ilə bağlı mövqeyində hər hansı dəyişikliyin olduğunu göstərmir. Onun sözlərinə görə, London bu separatçı rejimi dövlət kimi tanımır və onunla hər hansı rəsmi əlaqəyə malik deyil.
Bako Saakyanın bir neçə ay səfər etdiyi, hətta parlamentində bəzi görüşlər keçirdiyi Fransanın hökuməti də məsələ ilə bağlı analoji mövqe ortaya qoyub. Lakin bu izahlar kifayət sayıla bilməz. Axı, Brüssel nəinki tanınmamış Krım və Donbasın liderlərinin, hətta Ukraynanın Kiyevin nəzarətində olmayan ərazilərinin adi sakinlərinin Aİ-yə və digər Qərb ölkələrinə səfərini qadağan edib. Analoji qadağalar qanunsuz olaraq Gürcüstandan müstəqilliyini elan etmiş Abxaziya və Cənubi Osetiyanın liderlərinə, vəzifəli şəxslərinə də tətbiq edilir. Rəsmi Bakı bu məqamı dəfələrlə gündəmə gətirsə də, təəssüf ki, hələlik, onun mövqeyini anlayışla qarşılayan yoxdur.
Belə ikili münasibət özünü hələ mayın sonunda, Avropa İttifaqının "Şərq tərəfdaşlığı" proqramı iştirakçılarının Riqa sammitində göstərmişdi. Sammitin yekun sənədinə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həllinin vacibliyinə dair amorf formul salınmışdısa, Krım və Donbasla bağlı məsələ birmənalı və prinsipial şəkildə qoyulmuşdu. Bu, Azərbaycan nümayəndə heyətinin haqlı narazılığına səbəb olmuş, nəticədə, sammitin yekun bəyannaməsinin qəbulu məsələsi sual altına düşmüşdü. O zaman yalnız Avropa İttifaqının sədri Donald Tuskun Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə müraciətindən sonra Bakı konsensusu pozmamaq üçün təklif olunan formula razılaşmış, amma sammitin yekun sənədinə öz qeydini yazmaq hüququnu da ayrıca qeyd etmişdi. Bütün bunlardan belə qənaətə gəlmək olar ki, Avropa İttifaqı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində beynəlxalq hüquqa uyğun irəliləyişə nail olunması üçün nəhəng iqtisadi və siyasi çəkisindən istifadə etmək niyyətində deyil.
Bu arada iyunun 29-da Minskdə Aİ-nin "Şərq tərəfdaşlığı" proqramına üzv dövlətlərin XİN başçıları arasında qeyri-rəsmi dialoq olub. Toplantıda çıxış edən Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmmədquliyev tərəflər arasında əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindən danışıb. Bu, vətəndaşların transsərhəd hərəkətinin sadələşdirilməsi, enerji və nəqliyyat kommunikasiyalarının yaradılması, həmçinin ticarət və humanitar əlaqələrin qurulmasıdır. Bununla yanaşı, Bakı Brüssellə münasibətləri yalnız bərabərhüquqluluq əsasında, öyüd-nəsihət qəbul etmədən, qarşılıqlı maraqların nəzərə alınması ilə inkişaf etdirmək niyyətindədir.

Предвзятость и двойные стандарты по отношению к Азербайджану переходят все границы
В последние месяцы в отношениях Азербайджана с Европарламентом, Парламентской ассамблеей Совета Европы, Бундестагом Германии обозначились нелады, происходят обмен довольно жесткими заявлениями и взаимная публичная критика. Дошло до того, что устами заместителя руководителя администрации президента Азербайджана, завотделом внешних связей Новруза Мамедова, а также руководителя делегации Азербайджана в ПАСЕ, председателя Комитета по международным отношениям и межпарламентским связям Милли меджлиса Самеда Сеидова высказываются сомнения в целесообразности сохранения нашей страной членства и связей с отмеченными европейскими структурами.
Внимание, которое было приковано к Баку в связи с проведением здесь первых Европейских игр, определенные политические силы в Европе и США решили использовать для организации кампании давления на власти Азербайджана в связи с нарушениями прав и свобод граждан и в первую очередь для выдвижения требования освобождения так называемых политзаключенных. Инициативу в этом проявил Европарламент. Затем разразился заявлением германский Бундестаг. Последней в этом ряду оказалась резолюция ПАСЕ.
Отмечу, что связь Европейских игр с проблемой прав человека сама по себе искусственная и не совсем корректная. Эти вопросы лежат в разных плоскостях. Взявшись за проведение масштабного спортивного мероприятия, при дефиците времени на подготовку, Азербайджан взвалил на себя большой финансовый груз и организационное бремя. Поэтому выдвижение дополнительных, не относящихся к спорту требований в глазах Баку выглядело неуместно и в некотором смысле как проявление неблагодарности со стороны европейских парламентариев и правительств.
Однако предвзятость и двойные стандарты по отношению к Азербайджану при обсуждении 23 июня в ПАСЕ проекта резолюции "О деятельности демократических институтов в Азербайджане" перешли все границы. Мониторинговый комитет по настоянию армян и покровительствующих им европейских делегатов заменил первый параграф в проекте резолюции, подготовленной содокладчиками Педро Аграмунтом и Тадеушем Ивински, с формулировки "Ассамблея осведомлена об оккупации со стороны Армении Нагорного Карабаха и прилегающих 7 районов" на политически аморфное: "Ассамблея осведомлена о последствиях нагорно-карабахского конфликта". Поправка прошла после ожесточенной дискуссии большинством всего в один голос (22 "за" при 21 "против"). На следующий день резолюция "О деятельности демократических институтов в Азербайджане" была утверждена на пленарном заседании ПАСЕ.
Сказать, что принявшие резолюцию депутаты не осведомлены о сути проблемы, нельзя. Ведь еще в 2005 году ПАСЕ была принята резолюция "О конфликте в Нагорно-Карабахском регионе, решением которого занимается Минская конференция ОБСЕ". В ней указывалось, что оккупация иностранной территории любым государством - членом Совета Европы представляет собой серьезное нарушение обязательств этого государства, а также давалась ссылка на резолюции Совбеза ООН 822, 853, 874 и 884, подтверждавшие суверенитет, территориальную целостность и международно-признанные границы Азербайджана. Члены ПАСЕ не могли быть в неведении и о недавнем решении Европейского суда по правам человека по делу "Чырагов и другие против Армении", в котором Армения была названа страной, продолжающей оккупацию части территории Азербайджана.
Однако большинство делегатов сделали вид, что не понимают или не придают значения тому обстоятельству, что продолжающаяся армянская оккупация, наличие в Азербайджане почти миллиона беженцев и переселенцев, более двух десятков лет лишенных элементарного человеческого права жить на своей земле, сама ситуация "ни мира, ни войны" несут в себе существенные риски для общественной стабильности и безопасности Азербайджана и сдерживают движение страны к большей демократии, плюрализму и свободе.
Некоторые влиятельные члены ПАСЕ не скрывали своего неприязненного отношения к Азербайджану. Помимо традиционно выступающего в этом амплуа Андреса Гросса можно назвать вице-президента ПАСЕ от Франции Рене Руке, который без согласия Баку незаконно посещал Нагорный Карабах и другие оккупированные территории Азербайджана. А новоиспеченный вице-президент ПАСЕ от Украины Владимир Арьев через свою страницу на Facebook позволил себе совершенно недопустимый призыв к населению Азербайджана и Армении: "Снести свои авторитарные власти".
Хотя Арьеву около 40 лет, он в политике не новичок и является депутатом Верховной рады уже третий созыв подряд. Нельзя считать смягчающим обстоятельством отсутствие у этого субъекта высшего образования. Депутатов среди сторонников Порошенко в Верховной раде с навыками "снести правительство" много, но обладающих знаниями и опытом для практической работы явно не хватает. В противном случае для управления и реформирования Украины на ключевые посты в правительство не стали бы приглашать варягов из Грузии, Литвы, Канады. Но смогут ли они изменить ситуацию к лучшему, еще большой вопрос.
Автор - тоже через Facebook - ответил Арьеву, что вместо непрошеных советов азербайджанскому народу ему лучше озаботиться положением в самой Украине. Ведь вскоре народ потребует ответа на вопросы, кто виноват в том, что в результате насильственного свержения президента Януковича Украина потеряла Крым, погрузилась в войну в Донбассе, а по уровню жизни опустилась на последнее место в Европе. Если в скором времени не наметится улучшение, то народ снесет власть, олицетворяемую депутатом Арьевым, раньше, чем по его призыву это может произойти где-либо в другом месте. Азербайджанский народ в провокационных советах Арьева не нуждается и, слава Богу, не утратил иммунитет, выработанный в ходе аналогичных в нынешней Украине событий, произошедших в начале 90-х годов.
Упомянутые делегаты ПАСЕ, равно как и другие, которые не считают нужным придерживаться норм международного права и элементарной политической этики в вопросах, затрагивающих интересы Азербайджана, получают должную отповедь. Не оставил без реакции прошедшее заседание ПАСЕ и МИД Азербайджанской Республики, который указал в своем официальным заявлении, что "…предвзятое отношение и демонстрация двойных стандартов наводят Баку на серьезные размышления о том, насколько необходимо участие Азербайджана в Совете Европы и структурах данной организации".
К сожалению, не только парламентарии, но и некоторые западные дипломаты, не говоря уже о журналистах и экспертах, применяют политику двойных стандартов и руководствуются в вопросе нагорно-карабахского конфликта не нормами международного права, а собственными симпатиями к армянам и антипатиям к азербайджанцам. Подтверждением тому является выступление на проходившем 19 июня в Ереване семинаре Rose-Roth Парламентской ассамблеи НАТО экс-председателя Минской группы ОБСЕ от Франции Жака Фора, где он прямо заявил, что посредникам не представляется возможным восстановление азербайджанского суверенитета в Нагорном Карабахе, но принудить Баку согласиться с этим они не могут. "Существует очень мало рычагов для влияния на Азербайджан", - сказал отставной французский дипломат, признав, что ни посредством финансового давления, ни через международные организации сделать это невозможно. Почему-то Фору не приходит в голову, что на Азербайджан оказывать давление не за что, поскольку все наши требования опираются на международное право. Не сказал он также, что по справедливости и в соответствии с международным правом под санкционное давление давно должна попасть сама Армения, которая более 20 лет вопреки резолюциям Совбеза и Генассамблеи ООН отказывается вывести свои войска с оккупированных азербайджанских территорий. Для этого у держав и международных организаций имеются все возможности, так как нищая Армения сильно зависит от внешней финансово-экономической помощи.
Но прибегать к давлению в отношении армян державы и международные структуры не желают, а двусмысленными резолюциями, высказываниями, заигрыванием с лидерами сепаратистов Нагорного Карабаха внушают им лишь несбыточные надежды. Последний пример - приглашение в Лондон для участия в слушаниях по проблеме нагорно-карабахского конфликта в Королевском институте международных отношений Chatham House некоего Бако Саакяна, представляющего себя "президентом" созданного на оккупированных землях Азербайджана сепаратистского режима. В этой связи в МИД Азербайджанской Республики был вызван посол Великобритании Ирфан Сиддиг, где замминистра иностранных дел Халаф Халафов выразил ему решительный протест.
Сиддиг заявил, что приглашение лидера самозваного сепаратистского образования в Лондон не означает изменение политики непризнания и исключил какие-либо официальные контакты с ним в Великобритании. Аналогичным образом объяснялись и власти Франции, куда пару месяцев назад также наведывался Бако Саакян и даже проводил встречи в стенах парламента. Однако приводимых объяснений недостаточно. Ведь не только непризнанные лидеры Крыма и Донбасса, но даже рядовые жители этих территорий, над которыми Киев утратил контроль, лишены Брюсселем права въезжать на территорию Евросоюза и других западных стран. Аналогичные запреты действуют в отношении лидеров и должностных лиц Абхазии и Южной Осетии, незаконно провозгласивших свою независимость от Грузии. Официальный Баку постоянно привлекает внимание к этому обстоятельству, но, к сожалению, ожидаемого понимания пока что не встречает.
Такое двойственное отношение проявилось еще в конце мая в Риге на саммите участников программы Евросоюза "Восточное партнерство". В итоговом документе применительно к армяно-азербайджанскому конфликту использовалась аморфная формулировка необходимости его урегулировании в рамках норм международного права, хотя в отношении Крыма и Донбасса позиция была выражена недвусмысленно и принципиально. Это вызвало справедливое недовольство азербайджанской делегации, в результате протеста которой принятие итоговой декларации саммита оказалось под вопросом. Лишь после обращения председателя Евросоюза Дональда Туска непосредственно к президенту Ильхаму Алиеву мы, чтобы не нарушать консенсус, согласились с предложенной формулировкой, оговорив при этом право выразить в форме специального приложения к итоговому документу саммита собственную позицию. Из всего этого можно сделать вывод, что Евросоюз не готов использовать свой огромный экономический и политический вес для продвижения процесса урегулирования нагорно-карабахского конфликта в соответствии с международным правом.
29 июня в Минске состоялся неофициальный диалог глав МИД стран - участниц программы "Восточное партнерство" Евросоюза. Выступавший на нем заместитель министра иностранных дел Махмуд Мамедгулиев обозначил основные направления сотрудничества. Это упрощение трансграничного передвижения граждан, создание энергетических и транспортных коммуникаций, а также торговые и гуманитарные связи. Вместе с тем развивать отношения с Брюсселем Баку намерен лишь на равноправной основе, без назиданий и с учетом взаимных интересов.