Azərbaycana qarşı qərəz və ikili standartlar bütün sərhədləri aşır
Son aylar Azərbaycanla Avropa Parlamenti, Avropa Şurası Parlament Assambleyası, Almaniya Bundestaqı arasında münasibətlər yaxşı deyil. Tərəflər bir-birinin ünvanına kifayət qədər sərt tənqidlər səsləndirir, qarşılıqlı ittihamlar səngimək bilmir. İş o yerə çatıb ki, Azərbaycanın Prezident Administrasiyası rəhbərinin müavini, qurumun xarici əlaqələr şöbəsinin müdiri Novruz Məmmədov, həmçinin Azərbaycanın AŞPA-dakı nümayəndə heyətinin rəhbəri, Milli Məclisin Beynəlxalq Münasibətlər və Parlamentlərarası Əlaqələr Komitəsinin sədri Səməd Seyidov ölkənin adıçəkilən Avropa strukturlarında qalmasının məqsədəuyğun olub-olmadığını gündəmə gətirirlər.
Birinci Avropa Oyunlarının Bakıda keçirilməsilə əlaqədar Azərbaycana yönəlmiş diqqətdən Avropa və ABŞ-dakı bəzi qüvvələr öz maraqları üçün istifadə etməyə çalışdılar. Onlar hökumətə təzyiqlər göstərməyə, vətəndaşların hüquq və azadlıqlarının pozulduğuna dair ittihamlar səsləndirməyə, ilk növbədə, "siyasi məhbusların" azadlığa buraxılması tələblərini səsləndirməyə başladılar. Bu məsələdə Avropa Parlamenti xüsusi təşəbbüskarlıq göstərir. Daha sonra Bundestaq məsələ ilə bağlı bəyanat qəbul etdi, son olaraq isə prosesə AŞPA qoşuldu.
Birinci Avropa Oyunlarının insan haqları problemilə əlaqəsi öz-özlüyündə sünidir və korrekt hal deyil. Bu məsələlər müxtəlif müstəvilərə aiddir. Hazırlıq üçün vaxt məhdudiyyətinə rəğmən, miqyaslı idman tədbirinin təşkili öhdəliyini üzərinə götürmüş Azərbaycan bununla böyük maliyyə, təşkilatçılıq yükünü də çiyinlərinə almışdı. Odur ki, əlavə, idmana aid olmayan tələblərin irəli sürülməsi Bakı tərəfindən yersiz hərəkət, müəyyən mənada Avropa parlamentariləri və hökumətləri tərəfindən nankorluq kimi qiymətləndirilib.
Bütün bunlarla yanaşı, iyunun 23-də AŞPA-da "Azərbaycanda demokratik institutların fəaliyyəti" adlı qətnamə layihəsinin müzakirəsi zamanı Azərbaycana qarşı qərəzlilik və ikili standartlar bütün sərhədləri keçdi. Monitorinq komitəsi ermənilərin və onlara himayədarlıq edən avropalı nümayəndələrin israrı ilə layihənin ilk paraqrafında dəyişiklik etdi. Nəticədə, həmməruzəçilər Pedro Aqramunt və Tadeuş İvinski tərəfindən hazırlanmış sənəddəki "Assambleya Ermənistanın Dağlıq Qarabağı və ona bitişik 7 rayonu işğal etməsindən xəbərdardır" formulu belə bir siyasi amorfluqla əvəzləndi: "Assambleya Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin nəticələrindən xəbərdardır". Dəyişiklik qızğın müzakirələrdən sonra cəmi 1 səs çoxluğu ilə (lehinə 22, əleyhinə 21) qəbul edildi. Səhəri gün isə AŞPA-nın plenar iclasında "Azərbaycanda demokratik institutların fəaliyyəti" adlı qətnamə qəbul olundu.
Qətnaməni qəbul etmiş deputatların problemin məğzindən xəbərsiz olduqlarını söyləmək mümkün deyil. Axı, hələ 2005-ci ildə AŞPA-da "Dağlıq Qarabağ münaqişəsində ATƏT-in Minsk Qrupunun həllilə məşğul olduğu münaqişə haqqında" adlı qətnamə qəbul olunub. Həmin sənəddə bildirilir ki, Avropa Şurasına üzv hər hansı dövlətin digər ölkənin ərazisini işğal etməsi həmin dövlətin üzərinə götürdüyü öhdəlikləri ciddi şəkildə pozmasıdır. Orada BMT Təhlükəsizlik Şurasının 822, 853, 874 və 884 saylı qətnamələrinə istinad da olunub. Məlum olduğu kimi, bu qətnamələrdə Azərbaycanın suverenliyi, ərazi bütövlüyü və beynəlxalq birlik tərəfindən tanınmış sərhədlərinə hörmət ifadə olunur. AŞPA üzvləri Avropa İnsan Haqları Məhkəməsinin "Çıraqov və digərləri Ermənistana qarşı" adlı işlə bağlı bu yaxınlarda qəbul etdiyi qərardan da xəbərsiz ola bilməzlər. Orada Ermənistan Azərbaycanın bir hissəsinin işğalını davam etdirən ölkə kimi göstərilir.
Bütün bunlarla yanaşı, nümayəndələrin əksəriyyəti özlərini elə apardılar ki, sanki mövcud vəziyyətdən ya xəbərdar deyillər, ya da ona ciddi önəm vermirlər. Sanki onlar anlamırlar ki, erməni işğalının davam etməsi, Azərbaycanda, təxminən, 1 milyon qaçqın və məcburi köçkünün öz torpaqlarında yaşamaq kimi elementar insan haqlarından məhrum olunması, "nə hərb, nə sülh" şəraiti Azərbaycanda ictimai sabitliyə və təhlükəsizliyə təhdiddir. Guya, onlar bu amillərin ölkənin böyük demokratiyaya, plüralizmə, azadlığa doğru hərəkətinə mane olduğunu anlamırlar.
AŞPA-nın bəzi nüfuzlu üzvləri hətta Azərbaycana qərəzli mövqelərini gizlətməyə belə, çalışmırdılar. Bu işdə ənənəvi olaraq bu ampluada çıxış edən Andreas Qrossla yanaşı, AŞPA-nın Fransadan olan vitse-prezidenti Rene Ruke də fərqlənirdi. Qeyd edək ki, o, rəsmi Bakının icazəsi olmadan işğal altında saxlanılan Dağlıq Qarabağa və Azərbaycanın digər işğal olunmuş ərazilərinə səfər edib. Qurumun Ukraynadan olan yeni vitse-prezidenti Vladimir Aryev isə "Facebook" sosial şəbəkəsindəki səhifəsi vasitəsilə Azərbaycan və Ermənistan əhalisinə birmənalı şəkildə yolverilməz olan çağırış ünvanlayıb: "Avtoritar hökumətlərinizi devirin".
Doğrudur, Aryevin, təxminən, 40 yaşı var və siyasətdə o, yeni deyil. Üstəlik, bu şəxs ardıcıl olaraq üçüncü çağırış Ali Radanın deputatıdır. Lakin onun ali təhsilinin olmamasını bu işdə yüngülləşdirici amil saymaq olmaz. Poroşenkonun Ali Radadakı tərəfdarları arasında "hökuməti devirmək" təcrübəsi olan deputatlar az deyil. Lakin onların bilikləri və təcrübələri praktiki iş üçün kifayət etmir. Əks təqdirdə, Ukraynanın idarə olunması, ölkədə islahatların aparılması üçün əsas hökumət postlarına Gürcüstandan, Litvadan, Kanadadan varyaqlar dəvət olunmazdı. Bəs, onlar vəziyyəti müsbətə doğru dəyişə biləcəklərmi? Bu sual, hələ ki, açıq qalır.
Bu məqalənin müəllifi Aryevə elə "Facebook" sosial şəbəkəsində cavab yazaraq bildirib ki, Azərbaycan xalqına məsləhət verməkdənsə, onun Ukraynadakı vəziyyətinin qayğısına qalması daha yaxşı olar. Axı, tezliklə xalqda suallar yaranacaq: Yanukoviçin güc yolu ilə devrilməsilə Ukraynanın Krımı itirməsinə, Donbası müharibənin bürüməsinə, ölkənin yaşayış səviyyəsinə görə Avropada son pilləyə düşməsinə görə kim cavab verəcək? Yaxın zamanlarda ölkədə müsbət dəyişikliklər başlamazsa, Aryevin çağırışı ilə hansısa ölkələrdə deyil, Ukraynanın özündə xalq onun da təmsil olunduğu hökuməti devirməyə qalxacaq. Azərbaycan xalqının isə Aryevin təxribatçı məsləhətlərinə ehtiyacı yoxdur. Allaha şükür ki, Azərbaycan xalqı ölkədə 90-cı illərin əvvəllərində baş vermiş və Ukraynada hazırda yaşanan hadisələrin analoqu sayılacaq olaylara qarşı immunitetini itirməyib.
AŞPA-nın adıçəkilən nümayəndələri Azərbaycanın maraqları ilə bağlı məsələlərdə beynəlxalq hüquq normalarına, elementar siyasi etikaya əməl olunmasını lazım bilməyən digər şəxslər kimi, cavablarını alırlar. AŞPA-nın son iclası da Azərbaycan Xarici İşlər Nazirliyinin diqqətindən kənarda qalmayıb. Qurum bununla bağlı yaydığı rəsmi bəyanatında bildirib ki, "...qərəzlilik, ikili standartlar Bakını Azərbaycanın Avropa Şurasında, bu təşkilatın strukturlarında qalmağın nə qədər məqsədəuyğun olub-olmadığını düşünməyə vadar edir".
Təəssüf ki, yalnız parlamentarilər deyil, bəzi qərbli diplomatlar, həmçinin jurnalistlər və ekspertlər də ikili standartlardan çıxış edir, Dağlıq Qarabağ məsələsində beynəlxalq hüquq normalarına deyil, ermənilərə olan simpatiyalarına, azərbaycanlılara bəslədikləri antipatiyaya əsaslanırlar. NATO Parlament Assambleyasının iyunun 19-da İrəvanda keçirilmiş Rose-Roth seminarında ATƏT-in Minsk Qrupunun Fransadan olan sabiq həmsədri Jak Forun çıxışı bunun daha bir sübutudur. Onun sözlərinə görə, vasitəçilər Azərbaycanın Dağlıq Qarabağ üzərində suverenliyini bərpa etməsini mümkün saymırlar. For bildirib ki, vasitəçilər bunu anlasalar da, Bakını vəziyyətlə barışmağa məcbur edə bilmirlər. "Azərbaycana təsir etmək üçün rıçaqların çox az olduğunu" etiraf edən fransalı sabiq diplomat bildirib ki, buna nə maddi təzyiqlərlə, nə də beynəlxalq təşkilatların vasitəsilə nail olmaq mümkündür. Nədənsə bir məqam Forun ağlına gəlmir: Azərbaycana təzyiq göstərmək üçün səbəb yoxdur, çünki Bakının bütün tələbləri beynəlxalq hüquqa əsaslanır. Sabiq fransız diplomatı onu da deməyib ki, ədalətə, beynəlxalq normalara qalarsa, sanksiyalara çoxdan məruz qalmalı olan Ermənistandır. Çünki o, BMT Təhlükəsizlik Şurası və Baş Assambleyasının çoxsaylı qətnamələrinin tələblərinə rəğmən, 20 ildən çoxdur ki, Azərbaycan ərazilərini işğal altında saxlayır. Halbuki bu təzyiqlər üçün istər fövqəldövlətlərin, istərsə də beynəlxalq təşkilatların imkanları kifayət qədərdir: yoxsul Ermənistan kənar maliyyə yardımlarından, iqtisadi dəstəkdən asılı vəziyyətdədir.
Fövqəldövlətlər və beynəlxalq strukturlar ermənilərə qarşı təzyiqlərə əl atmaq arzusunda deyillər. İkibaşlı qətnamələr, fikirlər, Dağlıq Qarabağ separatçılarının liderlərinin qılığına girmək isə ermənilərdə heç zaman gerçəkləşməyəcək ümidlər yaratmaqdan başqa bir şey deyil. Buna son misal kimi, Londonun "Chatham House" Kral Beynəlxalq Münasibətlər İnstitutunda Dağlıq Qarabağ münaqişəsilə bağlı dinləmələrə Bako Saakyan adlı şəxsin dəvət olunmasını göstərmək mümkündür. Bu şəxs özünü Azərbaycanın işğal olunmuş ərazilərində yaradılmış "dövlət"in "prezident"i kimi təqdim edir. Bununla əlaqədar olaraq, Böyük Britaniyanın Bakıdakı səfiri İrfan Siddiq Azərbaycan XİN-nə çağırılıb, xarici işlər nazirinin müavini Xələf Xələfov Azərbaycan tərəfinin qəti etirazını diplomatın nəzərinə çatdırıb.
Siddiq öz növbəsində, bildirib ki, tanınmamış separatçı rejimin liderinin Londona dəvət olunması Böyük Britaniyanın məsələ ilə bağlı mövqeyində hər hansı dəyişikliyin olduğunu göstərmir. Onun sözlərinə görə, London bu separatçı rejimi dövlət kimi tanımır və onunla hər hansı rəsmi əlaqəyə malik deyil.
Bako Saakyanın bir neçə ay səfər etdiyi, hətta parlamentində bəzi görüşlər keçirdiyi Fransanın hökuməti də məsələ ilə bağlı analoji mövqe ortaya qoyub. Lakin bu izahlar kifayət sayıla bilməz. Axı, Brüssel nəinki tanınmamış Krım və Donbasın liderlərinin, hətta Ukraynanın Kiyevin nəzarətində olmayan ərazilərinin adi sakinlərinin Aİ-yə və digər Qərb ölkələrinə səfərini qadağan edib. Analoji qadağalar qanunsuz olaraq Gürcüstandan müstəqilliyini elan etmiş Abxaziya və Cənubi Osetiyanın liderlərinə, vəzifəli şəxslərinə də tətbiq edilir. Rəsmi Bakı bu məqamı dəfələrlə gündəmə gətirsə də, təəssüf ki, hələlik, onun mövqeyini anlayışla qarşılayan yoxdur.
Belə ikili münasibət özünü hələ mayın sonunda, Avropa İttifaqının "Şərq tərəfdaşlığı" proqramı iştirakçılarının Riqa sammitində göstərmişdi. Sammitin yekun sənədinə Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin beynəlxalq hüquq normaları çərçivəsində həllinin vacibliyinə dair amorf formul salınmışdısa, Krım və Donbasla bağlı məsələ birmənalı və prinsipial şəkildə qoyulmuşdu. Bu, Azərbaycan nümayəndə heyətinin haqlı narazılığına səbəb olmuş, nəticədə, sammitin yekun bəyannaməsinin qəbulu məsələsi sual altına düşmüşdü. O zaman yalnız Avropa İttifaqının sədri Donald Tuskun Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevə müraciətindən sonra Bakı konsensusu pozmamaq üçün təklif olunan formula razılaşmış, amma sammitin yekun sənədinə öz qeydini yazmaq hüququnu da ayrıca qeyd etmişdi. Bütün bunlardan belə qənaətə gəlmək olar ki, Avropa İttifaqı Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin həllində beynəlxalq hüquqa uyğun irəliləyişə nail olunması üçün nəhəng iqtisadi və siyasi çəkisindən istifadə etmək niyyətində deyil.
Bu arada iyunun 29-da Minskdə Aİ-nin "Şərq tərəfdaşlığı" proqramına üzv dövlətlərin XİN başçıları arasında qeyri-rəsmi dialoq olub. Toplantıda çıxış edən Azərbaycan xarici işlər nazirinin müavini Mahmud Məmmədquliyev tərəflər arasında əməkdaşlığın əsas istiqamətlərindən danışıb. Bu, vətəndaşların transsərhəd hərəkətinin sadələşdirilməsi, enerji və nəqliyyat kommunikasiyalarının yaradılması, həmçinin ticarət və humanitar əlaqələrin qurulmasıdır. Bununla yanaşı, Bakı Brüssellə münasibətləri yalnız bərabərhüquqluluq əsasında, öyüd-nəsihət qəbul etmədən, qarşılıqlı maraqların nəzərə alınması ilə inkişaf etdirmək niyyətindədir.

The bias and double standards towards Azerbaijan pass all bounds
In recent months, Azerbaijan's relations with the European Parliament, the Parliamentary Assembly of the Council of Europe and the German Bundestag have experienced problems, and there has been an exchange of rather harsh statements and mutual public criticism. Things have reached such a point that the deputy head of the Presidential Administration of Azerbaijan and head of the foreign relations department, Novruz Mammadov, and the head of the Azerbaijani delegation to PACE and chairman of the Milli Maclis committee on international and interparliamentary relations, Samad Seyidov, expressed doubts about the expediency of maintaining our country's membership in and relations with the abovementioned European entities.
Certain political forces in Europe and the United States decided to use the attention drawn to Baku due to the first European Games here for organizing a campaign of pressure on the government of Azerbaijan in connection with violations of the rights and freedoms of citizens and especially for putting forward demands for the release of so-called political prisoners. Initiative in this regard was demonstrated by the European Parliament. Then the German Bundestag came up with a statement. The latest in this series was a PACE resolution.
Note that the link between the European Games and the human rights issue is artificial and not entirely correct in itself. These questions lie in different planes. Undertaking to host a large-scale sporting event and with a deficit of time to prepare, Azerbaijan shouldered a large financial and organizational burden. Therefore, additional demands unrelated to sports look out of place in the eyes of Baku and were seen as an expression of ingratitude on the part of European parliamentarians and governments.
However, bias and double standards towards Azerbaijan during the 23 June discussions at PACE on the draft resolution "On the activity of democratic institutions in Azerbaijan" passed all bounds. At the insistence of the Armenians and European delegates patronizing them, the Monitoring Committee changed the wording "The Assembly is aware of the occupation by Armenia of Nagornyy Karabakh and adjacent seven regions" in the first paragraph of the draft resolution prepared by the co-rapporteurs Pedro Agramunt and Tadeusz Iwinski to a politically amorphous one: "The Assembly is aware of the consequences of the Nagornyy Karabakh conflict." The amendment was passed after a bitter debate with a majority of just one vote (22 "for" and 21 "against"). The next day, the resolution "On the activity of democratic institutions in Azerbaijan" was approved at the plenary session of PACE.
It is impossible to say that the MPs who adopted the resolution are not aware of the nature of the problem. After all, in 2005 PACE adopted a resolution "On the conflict in the Nagornyy Karabakh region dealt with by the OSCE Minsk Conference". It pointed out that the occupation of foreign territory by any member state of the Council of Europe is a serious breach of the obligations of the state and provided links to UN Security Council resolutions 822, 853, 874 and 884, which reaffirmed the sovereignty, territorial integrity and internationally recognized borders of Azerbaijan. PACE members could not be unaware of the recent ruling of the European Court of Human Rights on the case "Ciraqov and others against Armenia", in which Armenia was named as a country that continues its occupation of the territory of Azerbaijan.
However, most of the delegates pretended that they do not understand or do not attach importance to the fact that the ongoing Armenian occupation; the presence in Azerbaijan of nearly a million refugees and displaced persons, who have been deprived for more than two decades of the elementary human right to live in their land; the fact that the very situation of "neither peace nor war" carries significant risks to the social stability and security of Azerbaijan and impedes the country's movement towards greater democracy, pluralism and freedom.
Some influential members of PACE did not conceal their hostile attitude towards Azerbaijan. Apart from Andreas Gross, who traditionally acts in this role, we can name PACE Vice-President from France Rene Rouquet, who illegally visited Nagornyy Karabakh and other occupied territories of Azerbaijan without the consent of Baku. But the new vice-president of PACE from Ukraine, Volodymyr Aryev, dares to make completely unacceptable appeals to the people of Armenia and Azerbaijan through his page on Facebook: "Overthrow your authoritarian governments."
Although Aryev is about 40 years old, he is no stranger to politics and has been a deputy of the Verkhovna Rada of three convocations in a row. The fact that this subject has no higher education cannot be considered a mitigating circumstance. There are a lot of deputies among supporters of Poroshenko in the Verkhovna Rada with the skills "of overthrowing a government", but there is clearly not enough people with knowledge and experience for practical work. Otherwise, they would not be inviting Vikings from Georgia, Lithuania and Canada to key positions in the government for management and reform in Ukraine. But whether they can make a difference is a big question.
The author - also through Facebook - replied to Aryev that instead of unwanted advice to the Azerbaijani people he had better care about the situation in Ukraine. After all, the people will soon need an answer to the question of who is to blame for the fact that as a result of the violent overthrow of President Yanukovych, Ukraine lost the Crimea, slid into war in the Donbass and fell to the last place in Europe by the standard of living. If no improvements are observed soon, the people will topple the government represented by MP Aryev before it can happen anywhere else at his call. The Azerbaijani people do not need Aryev's provocative advice and, thank God, have not lost the immunity they developed during similar events that occurred in the early 1990s.
These delegates of PACE, as well as others who do not consider it necessary to adhere to the norms of international law and basic political ethics in matters affecting the interests of Azerbaijan are getting a proper rebuff. The Foreign Ministry of the Azerbaijan Republic did not leave what happened at the PACE session without response and pointed out in a statement that: "... the demonstration of bias and double standards leads Baku to serious thoughts about how necessary is Azerbaijan's membership in the Council of Europe and structures of this organization."
Unfortunately, not only members of parliament but also some Western diplomats, not to mention journalists and experts, use a policy of double standards and are guided in the Nagornyy Karabakh conflict not by norms of international law, but by their own sympathy with the Armenians and antipathy towards Azerbaijanis. This is confirmed by the speech made at the Rose-Roth seminar of the NATO Parliamentary Assembly on 19 June in Yerevan by the ex-French chairman of the OSCE Minsk Group, Jacques Faure, where he explicitly stated that the mediators think it impossible to restore the sovereignty of Azerbaijan in Nagornyy Karabakh, but they cannot force Baku to agree with that. "There is very little leverage to influence Azerbaijan," the retired French diplomat said, acknowledging that it is impossible to do so by means of financial pressure or through international organizations. For some reason, Faure does not even think that there is nothing to exert pressure on Azerbaijan for, because our demands are based on international law. Nor did he say that for the sake of fairness and in accordance with international law, Armenia itself, which has refused to withdraw its troops from the occupied Azerbaijani territories for more than 20 years in spite of UN Security Council and General Assembly resolutions, should face sanctions. States and international organizations have all possibilities for this as impoverished Armenia is heavily dependent on external financial and economic assistance.
But world powers and international institutions are not willing to resort to pressure against the Armenians, while they only inspire false hopes in the leaders of separatist Nagornyy Karabakh with their ambiguous resolutions, statements and flirting with them. The latest example is the invitation of a certain Bako Sahakyan, who presents himself as the "president" of the separatist regime created in the occupied territories of Azerbaijan, to London to participate in hearings on the Nagornyy Karabakh conflict at the Chatham House Royal Institute of International Affairs. In this regard, the Foreign Ministry of the Azerbaijan Republic summoned British Ambassador Irfan Siddiq, where Deputy Foreign Minister Xalaf Xalafov expressed his strong protest to him.
Siddiq said the invitation of the self-styled leader of the secessionist entity to London does not mean a change in the policy of non-recognition and ruled out any official contacts with him in the UK. The French authorities gave a similar explanation when Bako Sahakyan visited a few months ago and even held meetings in the parliament. However, the explanations are not enough. After all, Brussels denied not only the unrecognized leaders of the Crimea and the Donbass, but even ordinary residents of these areas over which Kiev has lost control the right to enter the territory of the European Union and other Western countries. Similar restrictions apply to the leaders and officials of Abkhazia and South Ossetia who illegally proclaimed their independence from Georgia. Baku constantly draws attention to this fact, but, unfortunately, has not met the expected understanding yet.
Such ambivalence manifested itself at the end of May at the Riga summit of participants in the EU Eastern Partnership programme. Regarding the Armenian-Azerbaijani conflict, the final document used an amorphous formulation about the need to settle it within the framework of international law, although in relation to the Crimea and Donbass, a clear and fundamental position was expressed. This caused a fair amount of discontent in the Azerbaijani delegation, as a result of the protest of which a question mark was hanging over the adoption of the final declaration of the summit. Only after the appeal of EU chairman Donald Tusk directly to President Ilham Aliyev, did we, not to break the consensus, agree with the proposed wording stipulating the right to express our own position in the form of a special supplement to the final document of the summit. We can conclude from all this that the EU is not ready to use its enormous economic and political influence to advance the settlement of the Nagornyy Karabakh conflict in accordance with international law.
On 29 June, Minsk hosted an informal dialogue of foreign ministers of member countries of the EU's Eastern Partnership programme. Addressing it, Deputy Foreign Minister Mahmud Mammadquliyev outlined the main directions of cooperation. This is the simplification of the cross-border movement of citizens, the creation of energy and transport links, as well as trade and humanitarian relations. At the same time, Baku is going to develop relations with Brussels only on an equal basis, without exhortations and taking into account mutual interests.