DƏNİZİN O TAYINA YATIRILAN SƏRMAYƏ
Regional tərəfdaşlığın səmərəli nümunələrindən biri də Azərbaycanla Qazaxıstanın əməkdaşlığıdır ki, nəticədə, Qazaxıstanda Azərbaycana İxrac və Sərmayə Yatırımının Dəstəklənməsi Fondu - AZPROMO-nun təmsilçilik ofisi fəaliyyətə başlayıb. Ofisin rəhbəri Elşən Qurbanovun sözlərinə görə, fondun əsas fəaliyyət istiqamətləri hələ keçən ilin payızında müəyyənləşdirilib. Azərbaycanın sənaye və kənd təsərrüfatı məhsullarının yerli bazara çıxarılması, həmçinin mədəniyyət və turizm sahəsində münasibətlərin inkişaf etdirilməsi prioritet istiqamətlər kimi nəzərdə tutulub. Bu məqsədlə yaxın ölkələrin - Rusiya, Qazaxıstan, Gürcüstan, İran, Türkiyə, Türkmənistanın bazarlarının hərtərəfli təhlili həyata keçirilib. Əlbəttə, Qazaxıstan bazarının potensialı çox böyük olsa da, lakin diqqət bütün Qazaxıstan deyil, onun qərb hissəsi üzərində cəmləşdirilib. Həm də bu bölgəyə diqqət yetirilməsinin özəl səbəbləri də var.
2006-cı ildə Astanada iqtisadi inkişaf naziri Heydər Babayevin bu dost ölkənin rəsmi şəxsləri ilə görüşləri nəticəsində, Azərbaycana Manqıstau vilayətinin hakimi (qubernatoru) Krımbek Kuperbayev dəvət aldı. Səfər çərçivəsində onun ölkəmizin prezidenti və digər rəsmi şəxslərlə görüşləri baş tutdu ki, onların gedişində regional əməkdaşlığın formaları müəyyənləşdirildi, iki ölkənin təmsilçilərinin iştirakı ilə biznes-forum keçirildi. 2007-ci ilin may ayında iş adamlarımızın Aktauya işgüzar səfəri təşkil edildi. Səfərdə əsas məqsəd Azərbaycanın iş adamlarını Manqıstau vilayətində iri investisiya layihələri ilə - Aktau-sitinin inşası, Kurık şəhərində dəniz limanı və gəmi təmiri zavodunun inşası, Kəndərlidə yeni turist klasteri, Aktau beynəlxalq dəniz ticarət limanında azad iqtisadi zonalar yaradılması və i. a. tanış etmək idi. Bu layihələri həyata keçirən beynəlxalq və qazax işgüzar dairələri ilə bir sıra görüşlər nəticəsində Azərbaycanın iş adamları onların da tərəfdaşlıq, yaxud subkontrakt əsası ilə iştirakda yüksək səviyyədə maraqlı olduqlarını göstərdilər.
Azərbaycanın iqtisadi inkişaf naziri Heydər Babayevin qeyd etdiyi kimi, iki ölkənin tarixi, mədəni, coğrafi yaxınlığı onların xalqları arasında məhsuldar münasibətlərin inkişafını şərtləndirir. Nazir yaxın vaxtlarda kommersiya strukturları arasında da möhkəm tərəfdaşlıq münasibətlərinin qurulacağına əmin olduğunu bildirdi.
Qazaxıstan bazarına böyük maraq göstərən və onun potensial imkanlarını qiymətləndirən ilk Azərbaycan şirkətlərindən biri "Caspian Service" şirkəti olub. Bakıdakı Biznes-Mərkəzdə keçirilən sərgini gəzərkən, Manqıstau vilayətinin hakimi K.Kuşerbayev şirkətin layihələri ilə maraqlandı.
Əslində, o, Aktau şəhərində 150 mənzilli bələdiyyə binası inşa edən və artıq onu istismara verən bu şirkətin fəaliyyəti ilə tanışdır. Şirkətin digər bir layihəsi isə şəhərin işgüzar mərkəzində 16 mərtəbəli binanın (ticarət mərkəzi və restoran kompleksilə birlikdə) inşa edilməsidir.
Bazarın xüsusiyyətləri və şirkətin Qazaxıstandakı qurumunun fəaliyyəti haqqında "Caspian Service" şirkətinin direktorlar şurasının sədri Rəhim Ələddin oğlu Sultanovla təqdim etdiyimiz söhbətdən məlumat əldə etmək olar.
- Fürsətdən istifadə edərək, K.Kuşerbayevi Bakıda və bölgələrdə, Gürcüstan, Rusiya, Əfqanıstanda həyata keçirdiyimiz layihələr barədə məlumatlandırdıq, onu Aktauda bulvarın abadlaşdırılması planı ilə tanış etdik. Layihə qubernatoru maraqlandırdı və o, bizi Aktauda "Qərbi Qazaxıstanın investisiya imkanları" seminarının işində iştiraka dəvət etdi.
Azərbaycana ən yaxın olan bu bölgə Xəzərdə ən qədim şəhərdən - Bakıdan hava ilə cəmi 50 dəqiqəlik uçuş məsafəsindədir. Bizdə onların qibtə edə biləcəyi bir potensial var. Belə ki, Aktauda Azərbaycanın bir neçə tikinti şirkəti işləməyə başlayıb. Azərbaycan şirkətinin ölkə hüdudlarından kənarda fəaliyyətinin önəmini dərk etdiyimizdən, yeni binanın təməlinin qoyulmasını məhz həmin səfər dövrünə saldıq ki, əməkdaşlığımızın sözdə, maket və layihələrdə deyil, real işdə olduğunu bir daha nümayiş etdirək. Təməlqoyma mərasimində Azərbaycanın iqtisadi inkişaf naziri H.Babayev, Manqıstau vilayətinin qubernatorunun müavini Mixail Bortnik, Qazaxıstanın ölkəmizdəki səfiri A.Şukputov, Azərbaycanın Qazaxıstanda səfiri L.Qəndilov iştirak edirdilər ki, bu da ikitərəfli əməkdaşlığımızın nə dərəcədə önəmli olduğunu göstərir. Bu kompleksin "Khazar Palace" adlandırılması da təsadüfi deyil və təməli qoyulan kapsulda prezident Nursultan Nazarbayevin Xəzərin bizi ayırmadığı, əksinə, birləşdirdiyi barədə sözləri də var idi.
Rəsmi şəxslərin, dövlət və özəl strukturların təmsilçilərinin iştirakı kommersiya münasibətlərinin qurulmasına olan maraqdan, həmçinin sahibkarlığın dəstəklənməsindən xəbər verir. Bu tədbirə KİV-lər, televiziya böyük diqqət göstərdi. Təməlqoyma bütün dünyada kifayət qədər əlamətdar fakt sayılır və bu, sülh, yeniləşmə, yeni imkanlar rəmzidir.
İki dövlətin iqtisadi siyasəti həm siyasət, həm də işgüzar münasibətlər sahəsində qarşılıqlı faydalı münasibətlərin inkişafına yönəlib. Bu səfər çərçivəsində iş adamlarının iştirakı ilə biznes-forumlar keçirilir, yeni əlaqələr yaradılır, təmas nöqtələri tapılır. Özəl şirkətlərin daha yüksək maraq göstərmələri isə dövlətin timsalında müdafiəyə zəmanət verilməsinə əsaslanır.
"Yer. Hava. Dəniz" proqramı çərçivəsində təşkil olunan sərginin işində tikinti sektoru, qida sənayesi, neft maşınqayırması, mühəndislik və s. təmsil edən Azərbaycan şirkətlərinin iştirak etmələrinə baxmayaraq, şirkətlərimizin öz bizneslərini diversifikasiya edərək, Qərbi Qazaxıstana daha böyük maraq göstərmələrini istərdik. Bu bazar çox perspektivlidir. Bu, şumlanmağa ehtiyacı olan xam torpaqdır. Məsələn, indi Azərbaycanın meyvə-tərəvəz məhsullarına kəskin tələbat var. Bundan başqa, onlar mütəxəssislərimizin bu və ya digər proqramın gerçəkləşdirilməsi üzrə təcrübəsinə üz tuturlar - daş üzərində oyma işlərinə böyük maraq göstərilib. Fəal tikinti bumu illəri ərzində binaların fasadının üzlənməsində XX əsrin əvvəllərindəki ənənələrimizi bərpa etmişik. Qazaxıstan inşaatçıları üçün keramoqranit və alkaponla yanaşı, Abşeronun "gülbax" daşı ilə işləmək də maraqlıdır. Başqa sözlə, əməkdaşlıq üçün geniş imkanlarımız var.
Öz tərəfindən, Azərbaycan Respublikası İqtsadi İnkişaf Nazirliyi də kommersiya münasibətlərinin qurulması üçün hər cür şərait yaradır. Qazaxıstanda AZPROMO qurumunun açılması buna daha bir nümunədir.

MARITIME INVESTMENTS
Cooperation between Azerbaijan and Kazakhstan, which led to the opening in Kazakhstan of a representative office of AZPROMO, Azerbaijan Export and Investment Promotion Foundation, is a fruitful example of regional partnership. Its director, Elsan Qurbanov, said that the main directions of the fund's work were decided last autumn. The promotion of Azerbaijan's industrial output and agricultural produce were given priority, as were the development of relations in culture and tourism. A thorough analysis of the markets of the closest countries - Russia, Kazakhstan, Georgia, Iran, Turkey and Turkmenistan - was carried out to this end.
The Kazakh market potential is huge, of course, but attention was focussed not on the whole of Kazakhstan but on its western part. There was good reason for the interest shown in this region. Following a meeting in December 2006 in Astana between Minister for Economic Development Heydar Babayev and officials of this friendly country, Krymbek Kusherbayev, the akim (governor) of Mangistau Region, was invited to Azerbaijan. During this visit he met the president, prime minister and minister for economic development of Azerbaijan and forms of regional cooperation were discussed at these meetings. Also, representatives of both countries attended a business forum. AZPROMO organised a business trip for our businessmen to Aktau in May 2007. Its main aim was to familiarise Azerbaijani entrepreneurs with major investment projects in Mangistau Region, such as Aktau city, the maritime port and shipyard in the town of Kuryk, the creation of a new tourist complex in Kenderli, free economic zones at the international commercial maritime port of Aktau and many others. Following a number of meetings with the international and Kazakh business circles implementing these projects, Azerbaijani entrepreneurs showed a great deal of interest in getting involved in them as partners or subcontractors.
Heydar Babayev, the minister for economic development of Azerbaijan, noted that the historical, cultural and geographical proximity of the two countries makes it possible for fruitful relations to develop between the two peoples. He expressed confidence that there would soon be strong partnership relations between commercial structures too.
Caspian Service is one of the first Azerbaijani companies to show a great interest in the market of Kazakhstan and to assess its potential. The akim of Mangistau Region, K. Kusherbayev, showed an interest in its projects during a visit to Baku business centre.
In particular, he is acquainted with the work of this company which built a municipal apartment block with 150 flats and which has already been commissioned. Another project of the company's is building a 16-storey block (with a business centre and a restaurant complex) in the business quarter of the city. Rahim Aladdin oglu Sultanov, the chairman of the board of directors of Caspian Service, had this to say about the features of the market and the activities of its branch.
- We took the opportunity to tell K. Kusherbayev about the projects being carried out in Baku, the regions of the country and in Georgia, Russia and Afghanistan. We told him about a plan for improving the main boulevard in Aktau. The governor was interested in the project and he invited us to Aktau to take part in the work of a seminar on Investment Possibilities in Western Kazakhstan. This region is a very close one to Azerbaijan, just a 50-minute flight from Baku, a very old city on the Caspian. We have potential which they can borrow from us - thus several Azerbaijani construction companies have begun operating in Aktau. Appreciating the importance of the presence of Azerbaijani companies abroad, we timed the laying of the foundation stone of the new building to coincide with this visit so as to show once again that our cooperation does not just exist in words, models or projects but in real deeds. Heydar Babayev, the minister for economic development of Azerbaijan, Mikhail Bortnik, the deputy governor of Mangistau Region, A. Shukputov, the ambassador of Kazakhstan to Azerbaijan, and L.Gandilov, the ambassador of Azerbaijan to Kazakhstan, took part in the capsule-laying ceremony which demonstrates the degree of importance of our bilateral cooperation. It is no accident that this complex is called Xazar Palace. The capsule which was laid in the foundations carried words from President Nursultan Nazarbayev saying that the Caspian does not divide us, rather, it unites us. The presence of officials and of representatives of state and private structures shows the interest in getting commercial relations going and also the support for enterprise. The media, television, showed great interest in the event. The whole world considers the laying of a foundation stone to be worthy of note - it symbolises peace, renewal, new possibilities.
The economic policy of the two states is aimed at developing mutually beneficial cooperation both in the realm of politics and in the sphere of business relations. Within the framework of these visits business forums are held in which business people take part, new contacts are formed, points of contact are found. The heightened interest by private companies is founded on the guarantee of protection offered by the state. Despite the fact that Azerbaijani companies representing the construction sector, the food industry, mechanical engineering for the oil industry, engineering and other sectors took part in the exhibition which was organised under the Land. Air. Sea programme, I want Azerbaijani companies, diversifying their business, to show a more active interest in Western Kazakhstan. This is a very promising market. It is virgin land which must be ploughed. For instance, there is very great demand today for the fruit and vegetable produce of Kazakhstan. Moreover, they are turning to the experience of our specialists in implementing one programme or another - great interest has been shown in stone cutting work. Over the years of the active construction boom we revived our early-20th century traditions of overcladding building facades. Kazakhstan's builders are interested in working with Abseron stone along with granite tiling and aluminium sheeting. That is to say, we have unlimited possibilities for cooperation.
For its part, the Ministry for Economic Development is creating the conditions for getting commercial relations going. Further evidence of this is the opening of an AZPROMO branch office in Kazakhstan.