Azərbaycan əhəmiyyətli qaz ixracatçısına çevrilir
Bütün bədbin proqnozlara baxmayaraq, bu gün Azərbaycan dünyanın neft bazarında öz yerini tutub. Bir azdan isə ölkə Avropaya qaz ixrac edən əhəmiyyətli ölkəyə də çevriləcək. İstənilən alternativ marşrut Köhnə Dünyanın Xəzərin Azərbaycana aid sektorundan hasil olunan "mavi yanacaq"a marağını azalda bilməz.
Bu məsələnin ölkə üçün nə qədər vacib olmasına ən yaxşı izahı prezident İlham Əliyev bir müddət əvvəl Bakıda keçirilən ənənəvi "Xəzər neft və qaz" sərgisinin açılışında çıxış edərkən verib: "Ötən ilin noyabrında biz Avropa İttifaqı ilə enerji məsələlərində qarşılıqlı anlaşma və strateji tərəfdaşlığa dair memorandum imzalamışıq. Bu çox əlamətdar və deyərdim ki, tarixi hadisədir. Belə ki, Azərbaycan qaz ixrac edən ölkəyə çevrilməklə öz qazını Avropa bazarlarına çıxartmaq fikrindədir. Analoji sənəd - enerji sahəsində strateji tərəfdaşlığa dair razılaşma Azərbaycanla ABŞ arasında da imzalanıb. Bütün bu məsələlər bizim müstəqilliyimizin möhkəmlənməsi və uğurlu inkişafımız üçün mühüm əhəmiyyət daşıyır".
Bir proqrama yarım milyard
Bu gün Azərbaycanın başlıca məqsədi özünü qazla tam təmin etmək və Avropa bazarlarına çıxmaqdır. İlk hədəfə artıq nail olunur. Amma... "Bu il ARDNŞ-ın geniş qaz proqramının icrasına başlamasına baxmayaraq, hələ ki neft şirkətimizin hasil etdiyi "mavi yanacaq" tələbatı tam ödəmir. Amma ötən illə müqayisədə neft şirkətinin hasil etdiyi qazın həcmi iki dəfə artacaq. Yəni, yalnız ARDNŞ 8 milyard kubmetr qaz hasil edəcək. Gələn il "Şahdəniz" yatağından da eyni həcmdə qaz əldə ediləcəyini nəzərə alsaq, Azərbaycanın qaza olan tələbatının tam ödəniləcəyini, həmçinin, ölkəmizin etibarlı qaz ixracatçısına çevriləcəyini söyləmək olar", - deyə İ.Əliyev bildirib.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda ARDNŞ tərəfindən həyata keçirilən qaz hasilatının artırılmasına dair proqram 500 milyon manat dəyərində qiymətləndirilir və ona bu il 300 milyon manat qoyulacaq. Şirkətin prezidenti Rövnəq Abdullayevin sözlərinə görə, bu gün ARDNŞ sutkada hasil edilən qazın həcmində rekord əldə edib: 15,5 milyon kubmetr. O, bu rəqəmin artacağını da əlavə edib. Bu qazın şəbəkəyə vurulması üçün isə infrastrukturun müasirləşdirilməsinə ehtiyac var. İlk növbədə, "Günəşli" yatağında böyük işlər görüləcək. Bu işlər 27 yeni yatağın qazılması, neft hasilatı zamanı atmosferə buraxılan qazın sistemə qaytarılması, kəmərlərin çəkilməsi, "Azəriqaz" Səhmdar Cəmiyyətinin kəmər infrastrukturunun normal hala gətirilməsi və s. əhatə edir.
Ən vacibi odur ki, bütün bunlarla yanaşı aşkar olunan karbohidrogenlərin həcmində artım tendensiyası müşahidə olunur. Belə ki, artıq dəqiqləşdirilmiş hesablamalara görə, "Azəri-Çıraq-Günəşli" yatağında əlavə olaraq 500 milyon ton karbohidrogen ehtiyatı aşkar edilib. İndi buradakı karbohidrogen ehtiyatının həcmi 1,350 milyard tondur. Bu isə səkkiz yeni yatağın tapılmasına bərabərdir.
"Şahdəniz" yatağında isə 1,2 trilyon kubmetr qaz var, daha 330 milyard isə "Azəri-Çıraq-Günəşli"dən çıxarılacaq.
"Öz tələbatımızı ödəmək üçün bu bizə ən azı 100 ilə bəs edəcək. Eyni zamanda mən qarşıdakı illərdə yeni yataqların aşkar olunacağına da əminəm", - deyə İlham Əliyev bildirib.
ARDNŞ-də də əmin edirlər ki, qurum nikbin proqnozlara əsaslanaraq, "əllərini yanına salıb" oturmağı düşünmür. "Biz yeni kəşfiyyat işləri həyata keçirəcəyik. Bu isə karbohidrogenlərin Qazaxıstan və Türkmənistanın iştirakı olmadan da boru xətti ilə ixracına imkan yarada bilər", - deyə ARDNŞ-in birinci vitse-prezidenti Xoşbəxt Yusifzadə bildirib. Onun sözlərinə görə, bir neçə ay öncə Fransanın "Total" şirkəti boru kəmərinin nəql gücünün kifayət etməyəcəyindən narahatlığını ifadə edərək, yeni variantların axtarışının zəruri olduğunu bildirib: "Onlar bunu dedikdə mən güldüm. Əvvəl şirkətdə bildirirdilər ki, mövcud karbohidrogenlər boru xətlərinin doldurulması üçün kifayət deyil. İndi isə əlavə tədbirlər haqda danışılır. Bir sözlə, biz boruları dolduracağıq və yataqlarımızdakı ehtiyatlar buna imkan verir".
Avropa bazarlarında yeni oyunçu
"Şahdəniz" yatağından üçüncü quyunun istismara verilməsi ilə yatağın hasilatı sutkada 15 milyon kubmetrədək artıb ki, bu da yanacağın Türkiyəyə ixracına başlamağa imkan verir. Amma bu hələ yalnız birinci mərhələdir. "Avropanın qaz təchizatında alternativ marşrutlara ehtiyac duyduğu məlumdur. Azərbaycanın ümumi qaz ehtiyatları 3 trilyon kubmetrdir və lazım gələrsə, biz Avropanın qaz təchizatı sistemlərinin diversifaksiyasına dəstək verə bilərik", - deyə ARDNŞ-in investisiya və marketinq üzrə vitse-prezidenti Elşad Nəsirov bildirib. - "Azərbaycan-Avropa marşrutu üzrə qaz nəqlinin artırılması regionun qaz sisteminin əsas elementlərindən biridir. Biz bu məsələ ilə bağlı kommersiya danışıqlarına başlamağa hazırıq". Onun sözlərinə görə, bu məsələnin həllində əsas faktor Azərbaycanın bu layihələrdə iştirakının kommersiya şərtləridir: "Azərbaycan artıq bəyan edib ki, o, Xəzər qazının, heç bir siyasi aspektdən asılı olmayaraq, Avropa bazarlarına etibarlı və şəffaf şəkildə çatdırılmasını həyata keçirməyə hazırdır".
Başqa sözlə, Türkmənistan, Qazaxıstan və Rusiya arasında ilk iki ölkənin qazının sonuncunun ərazisindən keçməklə Avropa ölkələrinə nəqli haqda əldə edilmiş razılaşma Azərbycanın Avropa bazarlarına çıxmaq planlarına mane olmur. Bunu ABŞ dövlət katibinin müavini Metyu Brayza da təsdiqləyib: "Qazprom" 20 il ərzində Avropanın qazla təminatını həyata keçirən əsas şirkətlərdən biri olub. Lakin bu sistemin tələbatçıları üçün o, ideal olmayıb və bu səbəbdən şəbəkənin yenilənməsinə ehtiyac var".
İqtisadi səmərəlilik baxımından yanaşdıqda məlum olur ki, Azərbaycan ərazisindən qazın nəqli 2,5, türkmən qazının Rusiya ərazisindən nəqli isə 2,9 dollara başa gəlir. "Bu çox yaxşı marjadır. Niyə də ondan istifiadə olunmasın?" - deyə M.Brayza qeyd edib.
Bu məsələdə söhbət Rusiya və "Qazprom"la hər hansı qarşıdurmadan getmir. Bu sadəcə rəqabətin şahlıq etdiyi biznesdir. ABŞ dövlət katibinin müavini fikrini belə davam etdirib: "Biz hansısa ölkələri bir-birinə qarşı qoymaq istəmirik. Bizə lazım olan sadəcə Avropaya qaz nəqli ilə bağlı alternativ mənbələrin əldə edilməsidir. Heç kəsi bazardan sıxışdırmırıq və yalnız marşrutun müxtəlifliyinin səmərəli olduğunu göstəririk".
ARDNŞ-in vitse-prezidenti Nəsirov hesab edir ki, Azərbaycan ərazisindən qaz nəqlinin gerçəkləşməsi Asiya ölkələri üçün də səmərəli olacaq. Belə ki, bu, vasitəçi olmadan bazar qiymətləri ilə yanacağın əldə edilməsi, gələcək infrastrukturda nəqlə görə paya sahib olmaq, həmçinin, əlavə tariflər deməkdir. "Eyni zamanda Avropaya yeni infrastrukturun qurulması, vaxtlı-vaxtında nəqlin reallaşması, qaz borusunun keçəcəyi hər bir ölkədə fasiləsiz nəqlin təmin ediləcəyinə zəmanət lazımdır. Daha uzunmüddətli bazarlara marşrutun olması Xəzəryanı ölkələrin marağındadır. Ona görə də alternativ marşrutla bağlı qərarın qəbul ediləcəyinə heç bir şübhə yoxdur", - deyə Elşad Nəsirov bildirib.
İştirakçıdan tamhüquqlu səhmdara
Bu gün artıq dəqiq məlumdur ki, Türkmənistan, Qazaxıstan və Rusiya arasında əldə edilmiş razılaşma birincinin qazının Avropa bazarlarına yalnız Rusiya ərazisindən keçməklə nəql olunacağı demək deyil. Əksinə, Avropada əmindirlər ki, məhz bu Mərkəzi Asiya ölkəsi Azərbaycanla birlikdə lazımi həcmdə qaz verəcək ki, bu da onun NABUCCO kəməri ilə nəqlinə kifayət edəcək. "Biz türkmən qazına yol açmaq üçün Azərbaycan kəmərinin Transxəzər vasitəsilə uzadılmasını, sahil sistemlərinin qurulması variantlarını da nəzərdə tutmuşuq", - deyə bir müddət əvvəl NABUCCO Gas Pipeline International GmbH beynəlxalq qaz kəmərinin icraçı direktoru Raynhard Mitçek bildirib.
Onun sözlərinə görə, layihə üçün qaz təchizatçıları Azərbaycan, Türkmənistan, Rusiya, İran, İraq və Misir olacaq. "2006-cı ildə Avropa 5 milyard kubmetr qaz istehlak edib ki, onun da böyük hissəsi Rusiya, Afrika və Şimal dənizindən nəql olunub. 2030-cu il üçün Avropanın qaza olan tələbatının 700-800 milyard kubmetrə çatacağı proqnozlaşdırılır ki, həmin dövrə "mavi yanacaq"ın istehsalı 200-dən 120 milyard kubmetrədək azalacaq", - deyə o bildirib. Bununla yanaşı, Rusiya Avropaya qaz nəql edən yeganə və əsas ölkə olaraq qalacaq: "Xəzər regionu və Yaxın Şərq qaz ixracı planında vacib regionlardır. Bizə Xəzər regionu,Türkiyə, Bolqarıstan, Macarıstan və Avstriyanı birləşdirəcək yeni marşrut lazımdır ki, bu da NABUCCO olacaq".
Qeyd edək ki, NABUCCO Rusiya və Mərkəzi Asiyadan yan keçməklə Avropa İttifaqı ölkələrinə, ilk növbədə, Avstriya və Almaniyaya uzanacaq 3,3 min km uzunluğunda qaz boru xəttidir. Layihədə onun ildə 26-32 milyard kubmetr qaz nəql etməsi nəzərdə tutulub və borunun inşasının 2012-ci ildə başa çatdırılması planlaşdırılır. Layihənin qiyməti isə 6,2 milyard dollara bərabərdir. Onun inşası üzrə konsorsiumda bu şirkətlər iştirak edir: OMV Gas GmbH (Avstriya), Botas (Türkiyə), Bulqarqaz (Bolqarıstan), S.N.T.G.N. Transqaz S.A. (Rumıniya), MOL Natural Gas Transmission Company Ltd. (Macarıstan).
İlk olaraq 2004-cü ildə təqdim olunan NABUCCO layihəsi İran və Fars körfəzindən qaz nəqlini nəzərdə tuturdu. 2006-cı ildə İranın nüvə proqramı ətrafında yaranan problemlə əlaqədar olaraq layihəyə dəyişiklik edilməsi və Türkmənistan, Özbəkistan və Azərbaycandan (Fineko) qaz nəqlinə imkan yaratmaq haqda qərar qəbul edilib.
Bununla yanaşı, Türkmənistan qazının İran ərazisindən keçməklə Azərbaycana nəqlinə dair Tehranla Bakı arasında aparılan danışıqlar hələ nəticə verməyib. "İran türkmən qazını yalnız Türkmənistanın satmaq istədiyi həcmdə almağa razıdır. Azərbaycan üçün Qazaxıstan və Türkmənistan qazının öz ərazisindən keçməsi daha sərfəlidir, nəinki kiçik həcmdə "mavi yanacaq" almaq və onunla bazarda alver etmək", - deyə E.Nəsirov bildirib.
İstənilən halda, bu gün Azərbaycan yalnız layihə çərçivəsində tranzit ölkəsi olmağa yox, həmçinin onun səhmdarlarından birinə çevrilməyə hazırdır və görünür, Avropa şirkətləri Bakının bu istəyini dəstəkləmək fikrindədir. Hər halda, elə həmin Mitçek ARDNŞ-in prezidenti R.Abdullayevlə görüşündə Avstriya şirkətləri adından bu təklifə razılığını verib.

БИЗНЕС БЕЗ КОНФРОНТАЦИИ
Вопреки всем пессимистическим прогнозам сегодня Азербайджан занял свое место на нефтяном рынке мира. Еще немножко - и республика превратится также в одного из значимых экспортеров природного газа в Европу. И никакие альтернативные маршруты поставок не смогут изменить интерес стран Старого Света к "голубому топливу", добываемому в нашем секторе Каспия.
О том, насколько это сегодня важно для страны, лучше всего высказался президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая недавно на открытии традиционной выставки "Нефть и газ Каспия": "В ноябре минувшего года мы подписали меморандум взаимопонимания о стратегическом партнерстве с Европейским союзом по энергетическим вопросам. Это очень знаменательное и, я бы сказал, историческое событие, так как Азербайджан, превращаясь в страну - экспортера газа, намерен поставлять свой газ на европейский рынок. Аналогичный документ - документ о стратегическом сотрудничестве в энергетическом секторе - подписан также между США и Азербайджаном. Все это вопросы, имеющие огромное значение для укрепления нашей независимости, для нашего успешного развития".
Полмиллиарда на одну программу
Сегодня главная цель Азербайджана - полностью обеспечить себя газом и стать стабильным поставщиком на еврорынки. Первая задача уже выполняется. Хотя… "Пока объем газа, добываемого нашей нефтяной компанией, не обеспечивает потребностей, несмотря на то, что в этом году ГНКАР приступила к реализации обширной газовой программы. По сравнению с прошлым годом объем газа, добываемого Госнефтекомпанией, возрастет в два раза. То есть только она будет добывать около 8 млрд. кубометров газа. Если учесть, что в будущем году ожидается столько же и с "Шахдениза", то, таким образом, Азербайджан будет обеспечивать свои потребности, став также надежной страной - экспортером газа", - считает президент И.Алиев.
Отметим, что программа увеличения объема газодобычи в Азербайджане, реализуемая со стороны ГНКАР, оценивается в 500 млн. манатов, из которых 300 млн. будут вложены в этом году. По словам президента компании Ровнага Абдуллаева, сегодня ГНКАР достигла рекордного объема суточной добычи газа в 15,5 млн. кубометров, и эта цифра будет расти. Для того чтобы доставить этот газ в сеть, необходимо модернизировать инфраструктуру. В первую очередь будет проделана большая работа на месторождении "Гюнешли". Она включает бурение новых 27 скважин, возвращение в систему газа, выбрасываемого в атмосферу в результате добычи нефти, проведение трубопроводов, приведение в нормальное состояние трубопроводной инфраструктуры АО "Азеригаз" и т.д.
Что важно, при всем этом объем выявленных углеводородов имеет тенденцию к увеличению.
Так, согласно уточненным данным, на месторождении "Азери - Чираг - Гюнешли" обнаружены дополнительно 500 млн. тонн углеводородов. Теперь их объем составляет 1,350 млрд. тонн. Это равнозначно открытию восьми новых месторождений. А на месторождении "Шахдениз" имеется 1,2 трлн. кубометров газа, плюс 330 млрд. будет извлечено с "АЧГ".
"Чтобы обеспечить собственные потребности, этого нам хватит, по меньшей мере, на 100 лет. Но я, конечно, уверен, что в предстоящие годы будут открыты новые месторождения", - заявил президент И.Алиев, комментируя новые данные.
В ГНКАР же заверяют, что не позволят себе сидеть сложа руки из-за оптимистичных прогнозов. "Мы будем проводить новые разведочные работы. Это может обеспечить экспорт углеводородов по трубопроводам и без участия Казахстана и Туркменистана", - заявил первый вице-президент ГНКАР Хошбахт Юсифзаде. И добавил, что несколько месяцев назад французская компания Total высказала ему опасения, что пропускной способности может даже не хватить и необходимо изыскивать дополнительные варианты. "Я смеялся. Раньше в компании говорили, что углеводородов недостаточно для заполнения ветвей. Теперь же высказываются о необходимости дополнительных. Мы обеспечим заполнение трубопровода. Наши месторождения это позволяют".
Новый игрок на еврорынках
Пуск в эксплуатацию третьей скважины на "Шахденизе", после чего добыча на месторождении увеличилась до 15 млн. кубометров газа в сутки, позволяет приступить к экспорту топлива в Турцию. Но это лишь первый этап. "Очевидно то, что Европа нуждается в альтернативных маршрутах поставок газа. Общие резервы Азербайджана составляют до 3 трлн. кубометров газа, и при необходимости мы можем поддержать диверсификацию европейской системы газовых поставок", - заявляет вице-президент по инвестициям и маркетингу ГНКАР Эльшад Насиров.
"Повышение уровня поставки газа по транзитному маршруту Азербайджан - Европа является одним из ключевых элементов газовой системы региона. Мы готовы начать коммерческие переговоры по данному вопросу", - отметил вице-президент, добавив, что основным фактором решения этого вопроса являются коммерческие условия участия Азербайджана в реализации данных проектов. "Азербайджан уже выразил свою готовность обеспечить надежный и прозрачный доступ каспийского газа на европейские рынки независимо от политических аспектов", - сказал он.
Другими словами, соглашение, заключенное между Туркменистаном, Казахстаном и Россией о транспортировке газа из первых стран в Европу через территорию РФ, планам Азербайджана по выходу на еврорынки не мешает. Это подтвердил и заместитель госсекретаря США Мэтью Брайза: "Газпром" в течение 20 лет являлся одним из главных поставщиков газа в Европу. Однако есть необходимость в обновлении этой сети, т.к. для потребителей этой системы она не была идеальной". Так, экономическая раскладка показывает, что экспорт газа по территории Азербайджана в британских единицах btu обходится в $2,5, а экспорт туркменского газа по территории России - в $2,9. "Это очень хорошая маржа, почему бы ею не воспользоваться?" - заявил М.Брайза.
При этом речь вовсе не идет о какой-либо конфронтации с Россией и "Газпромом". Это всего лишь бизнес, где царствует принцип конкуренции. "Мы не хотим противопоставлять какие-либо страны друг другу, а хотели бы иметь альтернативный источник поставок газа в Европу. Мы никого не выталкиваем с рынка, а показываем выгодность многовариантности маршрута", - подчеркнул М.Брайза.
Между тем, по словам Э.Насирова, азиатские страны также получат преимущество в случае экспорта газа через Азербайджан. Это доступ по рыночным ценам без участия посредников, возможность участия в долевой транспортировке в будущей инфраструктуре, а также дополнительные тарифы. "В то же время Европе нужны строительство необходимой инфраструктуры и своевременная реализация и гарантия беспрерывного транзита через каждое государство маршрута, где будет проходить газовая труба. Интересы прикаспийских государств появляются при наличии многомаршрутного доступа к наиболее дорогостоящим рынкам. Поэтому, без всякого сомнения, решение об альтернативном маршруте будет принято", - заявил Эльшад Насиров.
От участника до полноправного акционера
Сегодня уже окончательно ясно, что вышеназванное соглашение между Туркменистаном, Казахстаном и Россией вовсе не означает, что туркменский газ будет поступать на мировые рынки только через данный маршрут. Напротив, в Европе уверены, что именно эта среднеазиатская республика совместно с Азербайджаном предоставит достаточное количество газа для перевалки его по трубопроводу Nabucco. "Мы предусматриваем продление азербайджанского трубопровода Транскаспийским для получения доступа к туркменскому газу, рассматривая и вариант строительства береговых систем", - заявил недавно в Баку управляющий директор международного газопровода Nabucco Gas Pipeline International GmbH Райнхард Митчек.
По его словам, источниками поставок газа для проекта станут Азербайджан, Туркменистан, Россия, Иран, Ирак и Египет. "В 2006 году Европа потребила 5 млрд. кубометров газа, большая часть которого была получена из России, Африки и Северного моря. Ожидаемая потребность в газе в Европе в 2030 году составит порядка 700-800 млрд. кубометров, в то же время его производство снизится с 200 до 120 млрд. кубометров", - сообщил он. Но при этом Россия будет оставаться главным и единым источником поставок газа для Европы. "Однако Каспийский регион и Ближний Восток являются важными регионами в плане экспорта газа. Нам нужен новый маршрут, которым и станет Nabucco, соединяющий Каспийский регион с Турцией, Болгарией, Венгрией и Австрией", - отметил Митчек.
Nabucco - проектируемый магистральный газопровод длиной 3,3 тыс. км в обход России из Центральной Азии в страны Европейского союза, прежде всего Австрию и Германию. Проектная мощность - 26-32 млрд. кубометров газа в год, строительство планируется завершить к 2012 году, предполагаемая стоимость проекта - $6,2 млрд. В консорциуме по строительству газопровода участвуют компании: OMV Gas GmbH (Австрия), Botas (Турция), Bulgargaz (Болгария), S.N.T.G.N. Transgaz S.A. (Румыния), MOL Natural Gas Transmission Company Ltd. (Венгрия). Первоначально проект газопровода Nabucco, представленный в 2004 году, предполагал поставку газа с месторождений Ирана в Персидском заливе. В 2006 году было принято решение в связи с конфликтом вокруг иранской ядерной программы изменить проект таким образом, чтобы иметь возможность поставлять газ из Туркменистана, Узбекистана и Азербайджана (Fineko).
При этом переговоры между Ираном и Азербайджаном по вопросу транзита туркменского газа через территорию Ирана в Азербайджан пока успеха не принесли. "Иран согласен только закупать туркменский газ в тех объемах, в каких Туркменистан готов его продать. Если Туркменистан захочет проводить свой газ через нашу территорию, столько же газа мы готовы отдавать транзитом, не зарабатывая при этом на купле и продаже. Для Азербайджана намного выгоднее транзит газа из Казахстана и Туркменистана через его территорию, чем получать мелкие объемы газа и торговать ими на рынке", - сообщил Э.Насиров.
Так или иначе, сегодня Азербайджан готов стать не только транзитной страной в рамках проекта, но и одним из его акционеров, и, похоже, европейские компании готовы поддержать это стремление. Во всяком случае тот же Митчек на встрече с президентом ГНКАР Ровнагом Абдуллаевым уже высказал согласие на это предложение от имени австрийских компаний.