"MİLAN" YEDDİNCİ DƏFƏ KÖHNƏ DÜNYANIN ƏN YAXŞISIDIR
İngiltərənin "liverpul" klubu iki il əvvəl üç topluq fərqi aradan qaldıraraq, sonda italyanlara qalib gəlməklə həyata keçirdiyi möcüzəni təkrarlaya bilmədi
Nəhayət, Avropa futbol üzrə Çempionlar Liqasının yeni qalibinin adını bildi və bu ada finalda İngiltərənin "Liverpul" klubu üzərində qələbə qazanan İtaliya "Milan"ı layiq görüldü. Qeyd edək ki, bu, "Milan"ın Çempionlar Liqasındakı yeddinci qələbəsidir. Bu qələbəni komandasına final matçda 2 qol vuran 33 yaşlı hücumçu Filippo İnzaqi gətirdi.
Xatırladaq ki, hələ iki il əvvəl bu klublar eyni turnirin finalında İstanbulda qarşı-qarşıya gəlmişdi və həmin matç Çempionlar Liqasının müasir tarixinin ən parlaq finalı kimi yadda qaldı. Yalnız 1999-cu ildə "Mançester Yunayted" və "Bavariya" arasında keçirilən qarşılaşmada oxşar triller yaşanmışdı ki, o zaman ingilislər matçın son dəqiqələrində iki qol vuraraq üstün olmuşdular.
2005-ci ildə isə "rossonerlər" ilk hissədən sonra "Liverpul" qarşısında 3:0 hesabı ilə irəlidə olarkən qələbəyə çox yaxın görünsələr də, ikinci yarıda ingilislər nəinki 3 top vura bildilər, hətta oyunsonrası penaltilər seriyası ilə kuboku qazanmağı da bacardılar. Həmin qarşılaşmanın əsas "uğursuzu" isə Eji Dudekə üstün gələ bilməyən Andrey Şevçenko olmuşdu.
O vaxtdan çox şey dəyişib. İngilislərin qapısında polyak öz yerini ispan Xose Reynaya verib, Şevçenko isə Londona yollanıb. Lakin Afinada finala çıxan oyunçulardan 12-si iki il əvvəlki qarşılamada da bir-birlərinə qarşı oynayırdılar. "Milan"da belələrinin sayı yeddidir: Dida, Nesta, Maldini, Qattuzo, Pirlo, Kaka və Sedorf. "Liverpul"da isə Finnan, Karraqer, Riise, Xavi Alonso və Cerard İstanbul finalında da meydana çıxmışdı. Bundan başqa, italyanlarda Kafu və Serjiniyonun, ingilislərdə isə Hyuyupya və Kyuellin ehtiyatda qaldıqlarını da qeyd etmək lazımdır. İstanbul finalının qəhrəmanlarından olan Dudek və Luis Qarsiya isə zədəli idi.
Maraqlıdır ki, iki il əvvəllə müqayisədə hər iki komandanın hucüm xətti tamamilə dəyişmişdi. "Milan" oyuna yeganə forvard - İnzaqi ilə çıxmış, "Liverpul"da bu vəzifə Dirk Keytə tapşırılmışdı.
Matça gəlincə, "Liverpul" qarşılaşmaya daha fəal başladı. "Milan" isə əksinə, xeyli ehtiyatlı təsir bağışlasa da, ilk hissədə hər iki komandanın qol imkanları oldu. Lakin onlardan heç biri bu vəzifənin öhdəsindən gələ bilmədiyi bir vəziyyətdə İnzaqinin qolu tam məntiqsiz alındı. Fasiləyə artıq çox az vaxt qalarkən, braziliyalı Kaka rəqibin qapısının 20 metrliyində cərimə zərbəsi qazandı. Pirlonun ustalıqla yerinə yetirdiyi zərbədən sonra isə top İnzaqinin çiyninə toxunaraq qapıçı Reynanı çaşdırdı və tora daxil oldu.
Fasilədən sonra oyun bərabərləşsə də, bunun əvəzinə qol vəziyyətləri qeybə çəkildi. Düzdür, "Liverpul" hesabı bərabərləşdirmək üçün əlindən gələni edirdi, lakin buna baxmayaraq, ingilislər rəqib qapısına yol tapa bilmir, vaxt isə rəqibin xeyrinə işləyirdi. Nəticədə "Milan" rəqibi daha bir dəfə cəzalandırdı və bu dəfə İnzaqi öz üslubunda qola imza atdı: ofsayd xəttində topu Kakadan qəbul edən hücumçu Reynanı da keçərək topu boş qapıya göndərdi.
İki il əvvəlki xatirələr "Liverpul"un vəziyyətdən çıxacağına inamı saxlayırdı: komandalar hələ 10 dəqiqə oynamalı idilər. Matçın qəhrəmanı olan İnzaqinin meydanı tərk etməsindən bir neçə saniyə sonra isə Keyt künc zərbəsindən qaldırılmış topu başı ilə italyanların qapısından keçirdi - 1:2.
Amma britaniyalıların bundan artığına vaxtı çatmadı.
Oyundan sonraya gəlincə, Britaniya mətbuatı hesab edir ki, "Liverpul"un qapısına ilk qol əllə vurulub. İtaliyada isə əksinə, hamı sevinc içindədir. Hətta qarşılaşmayadək bu sezonun sonunda futboldan gedəcəyini açıqlayan Paolo Maldini sevincindən daha bir il oynamağa qərar verib.
"Milan"ın baş məşqçisi Karlo Ançelotti bu komanda ilə oyunçu kimi indiyədək iki dəfə, baş məqçi rolunda isə 2003-də Avropanın ən yaxşısı olsa da, bu dəfə o, fərqli hisslər keçirirdi: "Bu bizim əldə etdiyimiz böyük qələbələrdəndir. Bu uğura imza atacağımıza inananlar az idi. Lakin biz həqiqətən qeyri-adi uğuru əldə edə bildik. Azarkeşlərimiz arasında da "Milan"ın bu mövsüm belə uğur əldə edəcəyinə inananlar çox deyildi. Düşünürəm ki, bunu, ümumiyyətlə, heç kim gözləmirdi".
Onun opponenti Rafael Benites isə təəssüfünü gizlətmir: "Biz ilk yarıda oyna nəzarət etdik, hücumlar qurduq və təhlükəli anlar yaratdıq. Lakin birinci yarının sonunda rikoşetlə gələn gözlənilməz qol yedik. Futbolda yaranan məqamlardan istifadə etmək və qol vurmaq lazımdır. Qələbə qazandıqda hamı sevinir və onu qeyd edir. Məğlub olduqda isə onun səbəblərini araşdırmaq və gələcəyi düşünmək lazımdır. Siz hamınız "Milan"ın oyununun keyfiyyətini gördünüz. Biz isə artıq oynumuzu necə yaxşılaşdırmaq haqda düşünürük".
Həmişə olduğu kimi, Çempionlar Liqası kimi nəhəng turnirin finalı bu dəfə də azarkeşlərin problem yaratması ilə yadda qaldı. Nəticədə, Afina polisi olimpiya stadionuna soxulmaq istəyən 128 azarkeşi saxladı. Onlardan, əsasən, Böyük Britaniyadan gələn 90 nəfəri stadiona saxta biletlə girməyə, qalanları isə, ümumiyyətlə, matçı biletsiz seyr etməyə çalışdığından asayiş keşikçilərinin hədəfinə tuş gəldilər.
Yeri gəlmişkən
"Milan"ın Çempionlar Liqasının qalibi olduğu gün Azərbaycanın "Xəzər-Lənkəran" klubu milli çempionatın son turunda yüksək liqanın debütantı olan Zaqatalanın "Gilan" klubunu darmadağın edərək tarixində ilk dəfə Ölkə Çempionu adını qazandı. Amma hər şey hələ sona bir tur qalmış ölkə futbolunun flaqmanı "Neftçi"nin gözlənilmədən ortabab rəqibinə - paytaxtın "Olimpik" komandasına məğlubiyyətindən sonra (1:2) həll olunmuşdu. Lənkəranlılar "Neftçi"nin büdrəməsindən yararlanmaq şansını əldən vermədilər və həmin turda qələbə qazanaraq əsas rəqibindən bir xal önə keçdilər. Nəticədə, "Neftçi" yaranmasının 70-ci illiyində ölkə birinciliyinin qızıl medallarını qazana bilmədi.
Bu çempionat da Azərbaycan üçün ənənəvi olan qalmaqalla yadda qalıb və bu, birinciliyin sonunda baş verib. Belə ki, "Flaqman" rəhbərliyi komandanın "Olimpik"ə məğlub olmasında matçın hakimini günahlandırıb və bunu sübut etmək üçün hətta qarşılaşmanı idarə edən İmamxan Sultaninin ömürlük diskvalifikasiya olunmuş həmkarı Elçin Məmmədovla telefon söhbətinin audioyazısını ortaya çıxarıb. Lent yazısında tərəflərin "əlavə pul", "mükafat" və s. haqda danışdıqları açıq-aydın əks olunub. Bu yazını əldə edən "Neftçi" rəhbərliyinin əsas tələbi AFFA-nın sözügedən qarşılaşmanın yenidən oynanmasına qərar verməsi olsa da, onlar istəklərinə nail ola bilməyiblər. AFFA "Neftçi"-"Olimpik" qarşılaşmasının nəticəsinə hakimin müdaxilə etməsini sübut edən faktların olmadığını bildirərək, belə qərar verməkdən imtina edib. Əli Hüseynovun rəhbərlik etdiyi Hakimlər Komitəsi də eyni qərarı qəbul edib. İmamxan Sultani özü isə bildirib ki, audioyazı Elçin Məmmədovun özü tərəfindən montaj edilib.
Hər halda, Azərbaycan futbolunda korrupsiya ilə bağlı qalmaqal ilk dəfə deyil və belə halların olmasının səbəbi, yəqin ki, bizim italyanlar kimi futbol oynaya bilməməyimizdədir.

"МИЛАН" В СЕДЬМОЙ РАЗ ЛУЧШИЙ В СТАРОМ СВЕТЕ
Английскому "ливерпулю" не удалось повторить чуда двухгодичной давности, когда ему удалось отыграть три мяча и выиграть у итальянцев
Автор: Кямиль АЛИЕВ Баку
Европа, наконец, узнала нового победителя Лиги чемпионов по футболу, которым стал итальянский "Милан", в решающем поединке одержавший победу над английским "Ливерпулем".
Вообще это седьмая победа "Милана" в Лиге чемпионов. Победу же над английским "Ливерпулем" принес 33-летний форвард Филиппо Индзаги, на счету которого два гола. Два года назад в Стамбуле прошел один из самых ярких финалов Лиги чемпионов в новейшей ее истории, в котором также встречались "Милан" и "Ливерпуль". Пожалуй, лишь в 1999-м "Манчестер Юнайтед" и "Бавария" совместно создали похожий триллер, когда британцы забили два мяча на последней минуте. А в 2005-м, когда "россонери" к перерыву выигрывали со счетом 3:0, "Ливерпуль" не только смог отыграться, но еще и победил в серии послематчевых пенальти. Главным неудачником тогда стал Андрей Шевченко, не сумевший переиграть Ежи Дудека.
Немало воды утекло с тех пор. Поляк уступил место в воротах испанцу Хосе Рейне, Шевченко уехал в Лондон. Однако 12 футболистов, вышедших на поле стадиона в Афинах, играли между собой и два года назад. В "Милане" таких было семь: Дида, Неста, Мальдини, Гаттузо, Пирло, Кака и Зеедорф. У "Ливерпуля" - Финнан, Каррагер, Риисе, Хави Алонсо, Джеррард. При этом в запасе у "Милана" остались бразильцы Кафу и Сержиньо, а у "Ливерпуля" - Хююпя и Кьюэлл. Как и герой стамбульского матча Дудек, Луис Гарсия тяжело травмирован. Примечательно, что у обеих команд полностью поменялась линия атаки. "Милан" вышел с единственным форвардом Филиппо Индзаги, а "Ливерпуль" - с голландцем Дирком Кейтом.
Активнее игру начал "Ливерпуль". "Милан" выглядел слишком уж осторожным. Хотя в первой половине игры и был ряд моментов у обеих команд, но ни одной из них не удавалось воплотить эти моменты в забитые голы до 45-й минуты матча. Гол Индзаги оказался совершенно нелогичным. Перед самым перерывом бразилец Кака заработал штрафной в 20 метрах от ворот, Пирло долго готовился и пробил. Мяч попал в плечо Индзаги, дезориентировал Рейну и влетел в сетку, поймав голкипера на противоходе.
После антракта игра выровнялась, а голевые моменты исчезли. Впрочем, "Ливерпуль" огрызался, да и еще как! Но поразить ворота соперника никак не удавалось, а время играло на итальянцев. Второй гол Индзаги забил уже в своем стиле. Получив на грани офсайда мяч от Кака, 33-летний форвард переиграл Рейну и направил мяч в пустые ворота.
Воспоминания о событиях двухлетней давности еще оставляли "Ливерпулю" шансы на спасение - играть оставалось около 10 минут. И вот уже Крауч мощно бьет чуть выше ворот. А стоило с поля уйти герою матча - Индзаге, как после скидки Аггера Кейт ударом головой в упор отыграл один мяч. Однако на большее у британцев все же не хватило времени.
По мнению британских изданий, "Ливерпуль" в матче против "Милана" был безжалостно ограблен, так как первый гол в ворота английского клуба был забит рукой. В Италии, напротив, все были безмерно счастливы. А Паоло Мальдини на радостях даже решил продолжить карьеру, хотя до матча говорил, что повесит бутсы на гвоздь.
Главный тренер победителей Карло Анчелотти уже дважды выигрывал Кубок европейских чемпионов с "Миланом" в качестве игрока и побеждал в роли тренера в 2003 году, но на этот раз он испытал совершенно уникальные чувства. "Это величайшая победа из тех, которые мы одержали. Мало кто верил, что мы сделаем это, но нам удалось достичь чего-то действительно необыкновенного. Мало кто из болельщиков ожидал, что "Милан" одержит такую важнейшую победу в этом сезоне. Думаю, что этого не ожидал вообще никто", - сказал Анчелотти.
Его оппонент Рафаэль Бенитес не скрывал своего разочарования. "Мы контролировали игру в первом тайме, атаковали и создавали моменты. Однако в конце первой половины встречи мы пропустили неожиданный гол после рикошета. В футболе надо использовать свои моменты и забивать. Когда ты выиграл, то празднуешь победу, а в случае поражения надо подумать, в чем его причина, и переключиться на будущее. Вы сами видели качество игры "Милана", а теперь мы подумаем о том, как улучшить свою игру", - заявил испанский специалист.
Как и всегда на таких огромных спортивных событиях, как финал Лиги чемпионов, не обошлось без проблем с болельщиками. Полиция Афин задержала 128 болельщиков за попытки проникнуть на олимпийский стадион. 90 из них, приехавшие главным образом из Великобритании, пытались проникнуть на матч с поддельными билетами, другие же вообще были без билетов. Однако формально болельщиков не арестовывали и обвинений им не предъявляли.
В тот день, когда "Милан" выигрывал свою седьмую Лигу чемпионов, в Азербайджане клуб "Хазар-Лянкяран" выиграл свой первый чемпионский титул, разгромив в последнем туре национального первенства дебютанта высшей лиги - загатальский "Гилан". Впрочем, все было решено за тур до конца чемпионата страны, когда флагман отечественного футбола - "Нефтчи" неожиданно потерпел поражение от середнячка первенства - столичного "Олимпика" (1:2). Осечкой "нефтяников" тут же воспользовались лянкяранцы. Одержав победу, они вырвались вперед на два очка. В результате "Нефтчи" не смог выиграть золотые медали чемпионата страны в год своего 70-летия.
Как это по традиции у нас заведено, не обошлось и без скандала, который случился перед самым завершением чемпионата. Руководство "Нефтчи" обвинило в нечистоплотности судей, обслуживавших проигранный "нефтяниками" матч с "Олимпиком", подкрепив свои обвинения аудиозаписью разговора главного арбитра этого матча Иманхана Султани с пожизненно дисквалифицированным арбитром Эльчином Мамедовым. На пленке отчетливо слышно, как стороны беседуют о "дополнительных деньгах", "премии" и пр. Обнародовав эту запись, руководство "Нефтчи" прежде всего стремилось, чтобы в Ассоциации футбольных федераций Азербайджана (АФФА) назначили переигровку ключевого матча с "Олимпиком". Но добиться своего "нефтяникам" так и не удалось, так как в АФФА на это не пошли: доказательств того, что именно судейство Иманхана Султани повлияло на исход матча "Нефтчи" - "Олимпик", найти не удалось. Такое же решение принял и судейский комитет во главе с его председателем Али Гусейновым. А сам Иманхан Султани выдвинул версию, что аудиозапись была смонтирована самим Эльчином Мамедовым. Впрочем, коррупция в азербайджанском футболе - отдельная тема для разговора, и наверняка число таких инцидентов исчисляется десятками, поэтому-то мы не играем как итальянцы. Тем не менее "Хазар-Лянкяран" пусть и со скандалом, но выиграл свой первый чемпионский титул.