"MİLAN" YEDDİNCİ DƏFƏ KÖHNƏ DÜNYANIN ƏN YAXŞISIDIR
İngiltərənin "liverpul" klubu iki il əvvəl üç topluq fərqi aradan qaldıraraq, sonda italyanlara qalib gəlməklə həyata keçirdiyi möcüzəni təkrarlaya bilmədi
Nəhayət, Avropa futbol üzrə Çempionlar Liqasının yeni qalibinin adını bildi və bu ada finalda İngiltərənin "Liverpul" klubu üzərində qələbə qazanan İtaliya "Milan"ı layiq görüldü. Qeyd edək ki, bu, "Milan"ın Çempionlar Liqasındakı yeddinci qələbəsidir. Bu qələbəni komandasına final matçda 2 qol vuran 33 yaşlı hücumçu Filippo İnzaqi gətirdi.
Xatırladaq ki, hələ iki il əvvəl bu klublar eyni turnirin finalında İstanbulda qarşı-qarşıya gəlmişdi və həmin matç Çempionlar Liqasının müasir tarixinin ən parlaq finalı kimi yadda qaldı. Yalnız 1999-cu ildə "Mançester Yunayted" və "Bavariya" arasında keçirilən qarşılaşmada oxşar triller yaşanmışdı ki, o zaman ingilislər matçın son dəqiqələrində iki qol vuraraq üstün olmuşdular.
2005-ci ildə isə "rossonerlər" ilk hissədən sonra "Liverpul" qarşısında 3:0 hesabı ilə irəlidə olarkən qələbəyə çox yaxın görünsələr də, ikinci yarıda ingilislər nəinki 3 top vura bildilər, hətta oyunsonrası penaltilər seriyası ilə kuboku qazanmağı da bacardılar. Həmin qarşılaşmanın əsas "uğursuzu" isə Eji Dudekə üstün gələ bilməyən Andrey Şevçenko olmuşdu.
O vaxtdan çox şey dəyişib. İngilislərin qapısında polyak öz yerini ispan Xose Reynaya verib, Şevçenko isə Londona yollanıb. Lakin Afinada finala çıxan oyunçulardan 12-si iki il əvvəlki qarşılamada da bir-birlərinə qarşı oynayırdılar. "Milan"da belələrinin sayı yeddidir: Dida, Nesta, Maldini, Qattuzo, Pirlo, Kaka və Sedorf. "Liverpul"da isə Finnan, Karraqer, Riise, Xavi Alonso və Cerard İstanbul finalında da meydana çıxmışdı. Bundan başqa, italyanlarda Kafu və Serjiniyonun, ingilislərdə isə Hyuyupya və Kyuellin ehtiyatda qaldıqlarını da qeyd etmək lazımdır. İstanbul finalının qəhrəmanlarından olan Dudek və Luis Qarsiya isə zədəli idi.
Maraqlıdır ki, iki il əvvəllə müqayisədə hər iki komandanın hucüm xətti tamamilə dəyişmişdi. "Milan" oyuna yeganə forvard - İnzaqi ilə çıxmış, "Liverpul"da bu vəzifə Dirk Keytə tapşırılmışdı.
Matça gəlincə, "Liverpul" qarşılaşmaya daha fəal başladı. "Milan" isə əksinə, xeyli ehtiyatlı təsir bağışlasa da, ilk hissədə hər iki komandanın qol imkanları oldu. Lakin onlardan heç biri bu vəzifənin öhdəsindən gələ bilmədiyi bir vəziyyətdə İnzaqinin qolu tam məntiqsiz alındı. Fasiləyə artıq çox az vaxt qalarkən, braziliyalı Kaka rəqibin qapısının 20 metrliyində cərimə zərbəsi qazandı. Pirlonun ustalıqla yerinə yetirdiyi zərbədən sonra isə top İnzaqinin çiyninə toxunaraq qapıçı Reynanı çaşdırdı və tora daxil oldu.
Fasilədən sonra oyun bərabərləşsə də, bunun əvəzinə qol vəziyyətləri qeybə çəkildi. Düzdür, "Liverpul" hesabı bərabərləşdirmək üçün əlindən gələni edirdi, lakin buna baxmayaraq, ingilislər rəqib qapısına yol tapa bilmir, vaxt isə rəqibin xeyrinə işləyirdi. Nəticədə "Milan" rəqibi daha bir dəfə cəzalandırdı və bu dəfə İnzaqi öz üslubunda qola imza atdı: ofsayd xəttində topu Kakadan qəbul edən hücumçu Reynanı da keçərək topu boş qapıya göndərdi.
İki il əvvəlki xatirələr "Liverpul"un vəziyyətdən çıxacağına inamı saxlayırdı: komandalar hələ 10 dəqiqə oynamalı idilər. Matçın qəhrəmanı olan İnzaqinin meydanı tərk etməsindən bir neçə saniyə sonra isə Keyt künc zərbəsindən qaldırılmış topu başı ilə italyanların qapısından keçirdi - 1:2.
Amma britaniyalıların bundan artığına vaxtı çatmadı.
Oyundan sonraya gəlincə, Britaniya mətbuatı hesab edir ki, "Liverpul"un qapısına ilk qol əllə vurulub. İtaliyada isə əksinə, hamı sevinc içindədir. Hətta qarşılaşmayadək bu sezonun sonunda futboldan gedəcəyini açıqlayan Paolo Maldini sevincindən daha bir il oynamağa qərar verib.
"Milan"ın baş məşqçisi Karlo Ançelotti bu komanda ilə oyunçu kimi indiyədək iki dəfə, baş məqçi rolunda isə 2003-də Avropanın ən yaxşısı olsa da, bu dəfə o, fərqli hisslər keçirirdi: "Bu bizim əldə etdiyimiz böyük qələbələrdəndir. Bu uğura imza atacağımıza inananlar az idi. Lakin biz həqiqətən qeyri-adi uğuru əldə edə bildik. Azarkeşlərimiz arasında da "Milan"ın bu mövsüm belə uğur əldə edəcəyinə inananlar çox deyildi. Düşünürəm ki, bunu, ümumiyyətlə, heç kim gözləmirdi".
Onun opponenti Rafael Benites isə təəssüfünü gizlətmir: "Biz ilk yarıda oyna nəzarət etdik, hücumlar qurduq və təhlükəli anlar yaratdıq. Lakin birinci yarının sonunda rikoşetlə gələn gözlənilməz qol yedik. Futbolda yaranan məqamlardan istifadə etmək və qol vurmaq lazımdır. Qələbə qazandıqda hamı sevinir və onu qeyd edir. Məğlub olduqda isə onun səbəblərini araşdırmaq və gələcəyi düşünmək lazımdır. Siz hamınız "Milan"ın oyununun keyfiyyətini gördünüz. Biz isə artıq oynumuzu necə yaxşılaşdırmaq haqda düşünürük".
Həmişə olduğu kimi, Çempionlar Liqası kimi nəhəng turnirin finalı bu dəfə də azarkeşlərin problem yaratması ilə yadda qaldı. Nəticədə, Afina polisi olimpiya stadionuna soxulmaq istəyən 128 azarkeşi saxladı. Onlardan, əsasən, Böyük Britaniyadan gələn 90 nəfəri stadiona saxta biletlə girməyə, qalanları isə, ümumiyyətlə, matçı biletsiz seyr etməyə çalışdığından asayiş keşikçilərinin hədəfinə tuş gəldilər.
Yeri gəlmişkən
"Milan"ın Çempionlar Liqasının qalibi olduğu gün Azərbaycanın "Xəzər-Lənkəran" klubu milli çempionatın son turunda yüksək liqanın debütantı olan Zaqatalanın "Gilan" klubunu darmadağın edərək tarixində ilk dəfə Ölkə Çempionu adını qazandı. Amma hər şey hələ sona bir tur qalmış ölkə futbolunun flaqmanı "Neftçi"nin gözlənilmədən ortabab rəqibinə - paytaxtın "Olimpik" komandasına məğlubiyyətindən sonra (1:2) həll olunmuşdu. Lənkəranlılar "Neftçi"nin büdrəməsindən yararlanmaq şansını əldən vermədilər və həmin turda qələbə qazanaraq əsas rəqibindən bir xal önə keçdilər. Nəticədə, "Neftçi" yaranmasının 70-ci illiyində ölkə birinciliyinin qızıl medallarını qazana bilmədi.
Bu çempionat da Azərbaycan üçün ənənəvi olan qalmaqalla yadda qalıb və bu, birinciliyin sonunda baş verib. Belə ki, "Flaqman" rəhbərliyi komandanın "Olimpik"ə məğlub olmasında matçın hakimini günahlandırıb və bunu sübut etmək üçün hətta qarşılaşmanı idarə edən İmamxan Sultaninin ömürlük diskvalifikasiya olunmuş həmkarı Elçin Məmmədovla telefon söhbətinin audioyazısını ortaya çıxarıb. Lent yazısında tərəflərin "əlavə pul", "mükafat" və s. haqda danışdıqları açıq-aydın əks olunub. Bu yazını əldə edən "Neftçi" rəhbərliyinin əsas tələbi AFFA-nın sözügedən qarşılaşmanın yenidən oynanmasına qərar verməsi olsa da, onlar istəklərinə nail ola bilməyiblər. AFFA "Neftçi"-"Olimpik" qarşılaşmasının nəticəsinə hakimin müdaxilə etməsini sübut edən faktların olmadığını bildirərək, belə qərar verməkdən imtina edib. Əli Hüseynovun rəhbərlik etdiyi Hakimlər Komitəsi də eyni qərarı qəbul edib. İmamxan Sultani özü isə bildirib ki, audioyazı Elçin Məmmədovun özü tərəfindən montaj edilib.
Hər halda, Azərbaycan futbolunda korrupsiya ilə bağlı qalmaqal ilk dəfə deyil və belə halların olmasının səbəbi, yəqin ki, bizim italyanlar kimi futbol oynaya bilməməyimizdədir.

Liverpool fail to repeat the miracle of two years ago when they pulled back three goals to beat the Italians
Author: Kamil Aliyev Baku
Italy's AC Milan have beaten England's Liverpool in the final of the European Champions League. This is Milan's seventh European Cup and Champions League victory. Thirty-three-year-old forward Filippo Inzaghi secured victory over Liverpool with his two goals. Two years ago Milan and Liverpool met in one of the best Champions League finals in recent history in Istanbul. The only comparable final in terms of excitement was between Manchester United and Bayern Munich in 1999, when United scored twice in the dying minutes. In 2005 the Rossoneri were leading 3:0 at half-time, but Liverpool managed to get back into the game and went on to win on penalties. The biggest failure was Andriy Shevchenko who could not beat Jerzy Dudek.
Much water has flowed under the bridge since then. The Pole has surrendered his place to Jose Reina while Shevchenko has gone to London. However, 12 of the players who started the match in Athens played in the game two years ago. Milan had seven veterans of that match - Dida, Nesta, Maldini, Gattuso, Pirlo, Kaka and Seedorf, while Liverool had Finnan, Carragher, Riise, Xabi Alonso and Gerrard. Milan also had Brazilians Cafu and Serginho in the reserves while Liverpool had Kewell and Istanbul hero Dudek. Luis Garcia was ruled out with a bad injury. It is interesting that both teams had completely changed their attack. Milan played with just one man up front, Filippo Inzaghi, while Liverpool had Dutchman Dirk Kuyt.
Liverpool made the stronger opening, while Milan looked over-cautious. Both teams had chances in the first half but neither managed to score until the 45th minute. Inzaghi's goal was a freak. Just before the break Brazilian midfielder Kaka won a free kick 20 metres from goal; Pirlo took a long time before taking his shot. The ball hit Inzaghi's shoulder, wrong-footing Reina, and flew into the net.
The two sides were evenly matched after the interval and the scoring opportunities dried up. Liverpool kept coming at Milan but did not manage to score. Time was in the Italians' favour. Inzaghi's second goal was more his style. He received the ball from Kaka in an almost offside position, went round Reina and shot into the empty net. The memory of Istanbul two years ago meant Liverpool still had a chance - there were 10 minutes left. Crouch hit a powerful shot just over the crossbar. Inzaghi had just left the field a hero when Agger flicked on the ball for Kuyt to head home. Liverpool ran out of time.
The British press thought that Liverpool had been cruelly robbed, as Milan's first goal was handball. Everyone was overjoyed in Italy, though. In the heat of victory Paolo Maldini even decided to continue his career, although he had said before the game that he was going to hang up his boots.
AC Milan trainer Carlo Ancelotti won the European Cup twice as a player for Milan and the Champions League once as trainer in 2003, but he said his feelings were unique this time. "It is the greatest of all our victories. Not many people thought we would do it, but we managed to achieve something truly extraordinary. Few of our supporters expected Milan to win such an important victory this season. I don't think anyone expected it," Ancelotti said.
His opposite number Rafael Benitez did not hide his disappointment. "We controlled the game in the first half, attacked and created some chances. However, we let in an unexpected goal from a deflection at the end of the first half. You have to make the most of your chances in football and score. When you win, you celebrate, when you lose, you have to think about the reasons and look to the future. You saw the quality of Milan's game for yourself and now we are thinking about how to improve our own game," the Spaniard said.
As always at such huge sporting events there were problems with the supporters. The Athens police detained 128 fans for attempting to get into the Olympic Stadium. Ninety of them, mainly from Britain, had been trying to get into the game with forged tickets while others simply didn't have tickets. The supporters were not formally arrested and no charges were made against them.
The day that AC Milan won their seventh Champions League, Xazar-Lankaran won their first Azerbaijani Championship, thrashing higher league new boys, Gilan from Zaqatala, in the final game of the championship. Everything had really been decided in the previous round when league leaders Neftci unexpectedly lost 2:1 to mid-table Olimpik from Baku. The Lankaranis made good use of Neftci's slip-up. They won to go two points ahead, depriving Neftci of the chance to win championship gold in their 70th anniversary year.
As always, there was a scandal before the end of the championship. Neftci's leadership accused the referees in their defeat to Olimpik of unscrupulousness, backing up their charges with an audio recording of a conversation between the match referee, Imanxan Sultan, and referee Elcin Mammadov, who has been disqualified for life. The sides can be clearly heard on the tape discussing "additional money", "premiums", etc. In making the recording public, the Neftci leadership particularly wanted the Association of Football Federations of Azerbaijan (AFFA) to arrange for a replay of their key game against Olimpik. But the Oilmen failed, as AFFA did not go for this option: there was no proof that Imanxan Sultani's refereeing influenced the outcome of the Neftci-Olimpik match. The refereeing committee, led by its chairman Ali Huseynov, also shared this view. Imanxan Sultani said that the audio recording had been put together by Elcin Mammadov himself. Corruption in Azerbaijani football is a topic for a separate article, and there are probably dozens of similar incidents, which is why we don't play like the Italians. Nevertheless, Lankaran have won their first championship title, albeit with the whiff of scandal.