BAKI-BUDAPEŞT : YENİ ƏMƏKDAŞLIQ İSTİQAMƏTLƏRİ
-Ölkələrimiz arasında iqtisadi əməkdaşlığın təməli uzunmüddətli ikitərəfli əlaqələrə əsaslanır. Neft-kimya və kimya sənayeləri sahəsində, əczaçılıq üçün xammal istehsalının qurulmasında, kimya və elektron avadanlığı istehsalında əməkdaşlıq hər iki tərəf üçün səmərəlidir. İqisadi məsələlərdə və cəlbedici investisiyalarda informasiya və təcrübə mübadiləsi, bir sıra sahələrdə birgə istehsal və təhqiqatların təşkili, birgə inkişaf yaxşı nəticələr verə bilər. Belə sahələrə  aid etmək olar:
-kiçik və orta istehsal - investisiya siyasəti, energetika, sənaye, kənd təsərrüfatı, nəqliyyat və nəqliyyat vasitələri sahələrində sahibkarlığın inkişaf etdirilməsi və tənzimlənməsi;
- Azərbaycan iqtisadiyyatının müasirləşdirilməsi proqramında iştirak. Buna kənd təsərrüfatının inkişaf etdirilməsi, sənaye və nəqliyyat infrastrukturunun təkmilləşdirilməsi, bank və turizm, həmçinin xidmət sahələrində birgə araşdırmalar aiddir .
-Macarıstan hansı sahələrdə Azərbaycanla əməkdaşlıqda maraqlıdır?
-Azərbaycanla əməkdaşlıq üçün ən güclü sahələrdən biri energetika sahəsidir. Bura neft məhsullarının və təbii qazın emalı, nəqli və saxlanması, sahilboyunun bərpası, yeni neft yataqlarının araşdırılması və inkişaf etdirilməsi, həmçinin, bərpa olunan enerji mənbələri aiddir. Birgə səylərin səmərəli nəticə verə biləcəyi daha bir sahə informasiya texnologiyaları və telekommuniksiyalardır. Azərbaycan neft ölkəsi olmaqla yanaşı, onun aqrar potensialı da çox böyükdür. Kənd təsərrüfatı məhsulları istehsalına, onların ixracı sisteminə, ərzaq məhsulları istehsalına müasir texnologiyaların tətbiqi, su ehtiyatlarından ətraf mühitin, flora və faunanın mühafizəsilə əlaqəli şəkildə səmərəli şəkildə istifadə, heyvandarlığın, o cümlədən quşçuluğun inkişaf etdirilməsi - bütün bunlar həm Macarıstanın, həm də Azərbaycanın maraq dairəsinə daxil olan sahələrdir.

БАКУ-БУДАПЕШТ:НОВЫЕ ОРИЕНТИРЫ ПАРТНЕРСТВА
- Развитие экономического сотрудничества между нашими странами основано на продолжительных двусторонних отношениях. Взаимовыгодными для обеих сторон являются сотрудничество в области нефтехимической и химической промышленности, налаживание производства сырьевого материала для фармацевтики, производство химического и электронного оборудования. Результативными были бы обмен информацией и опытом в экономических вопросах и поощрительных инвестициях, организация совместного производства, совместные исследования и развитие, в частности, в следующих областях:
- малое и среднее производство - инвестиционная политика, развитие и регулирование предпринимательства в области энергетики, промышленности, сельского хозяйства, транспорта и транспортных средств;
- участие в программе модернизации экономики Азербайджана. Это касается развития сельского хозяйства, усовершенствования промышленной и транспортной инфраструктуры, совместных исследований в банковской сфере и туризма, а также сервиса и услуг.
- В каких областях Венгрия заинтересована сотрудничать с Азербайджаном?
- Одна из сильных позиций, представленных для сотрудничества с Азербайджаном, - область энергетики. Это обработка, транспортировка и сохранение нефтепродуктов и природного газа, реабилитация побережья, исследование новых нефтяных месторождений, их развитие, а также восстанавливаемые источники энергии. Еще одна сфера, где совместные усилия дали бы плодотворный результат, - информационные технологии и телекоммуникации. Кроме того, что Азербайджан - нефтяная страна, велик ее аграрный потенциал. Внедрение современных технологий в сельскохозяйственное производство и в систему их экспорта, производство пищевых продуктов, рациональное использование водных ресурсов в сочетании с защитой окружающей среды, флоры и фауны, развитие животноводства, в частности птицеводства, - это область приложения интересов как Венгрии, так и Азербайджана.