Çərşənbə axşamı, 11:29
Son 50 ildə ilk dəfə Şotlandiyada parlament seçkilərində  2010-cu ildə Böyük Britaniyadan ayrılmaq haqqında referendum keçirməyi vəd edən millətçilər qələbə çalıblar.
Şotlandiya Milli Partiyası (ŞMP)  Şotlandiya parlamentindəki 129 yerdən 47 ( ötən seçkilərlə müqayisədə +20 yer), Böyük Britaniyada iqtidarda olan leyboristlər 46 yer (-4) tutacaqlar. Konservatorlar 17, liberal-demokratlar - 16, yaşıllar - 2 yer əldə ediblər.
Təntənə üçün əsas varmı?
Bu nəticələri şərh edən ŞMP lideri  vurğulayıb ki, "Şotlandiya yaxşılığa doğru və həmişəlik dəyişib". Qeyd etmək lazımdır ki, Şotlandiyada səslərin sayılması prosesi etibarsız bülletenlərin görünməmiş sayına görə  (100 minə yaxın) xeyli uzandı. Bir neçə seçki məntəqəsində korlanmış bülletenlərin sayı minlərlə idi. Əvvəllər  belə hallara heç vaxt rast gəlinməmişdi. Ekspertlər bunu şotland parlamentinə seçkilərin yerli hakimiyyət orqanlarına seçkilərlə bir yerdə keçirilməsi ilə izah edirlər - bir dəfəyə bir neçə bülleten doldurmaq seçicilərin əksəriyyəti üçün çətinlək törədib.
Aleks Selmond bununla əlaqədar bəyan edib ki, leyboristlər idarə etməyə mənəvi haqlarını itiriblər və söz verib ki, Şotlandiya hökumətinin başçısı seçilərsə, səslərin sayılması ilə əlaqədar "fəlakəti"  "tam hüquqi araşdırma" gözləyir. Lakin bir səs üstünlüyünü ŞMP-nin özünün əldən verməsi də mümkündür. Bu, o zaman baş verə bilər ki, onların əsas rəqibləri - leyboristlər "seçki prosesindəki xaos nəticəsində zərər çəkdiklərini" sübut etməyə nail olsunlar. Məsələ ondadır ki, Leyboristlər Partiyasının Kanningem Nort dairəsindən namizədi, ŞMP-çi rəqibi Kennet Gibsona cəmi 48 səslə uduzan Alan Uilson səsvermənin nəticələrini məhkəmədə araşdırmağa hazırlaşır və hazırda partiyasının vəkillərilə bu imkanları müzakirə edir. Amma, yəqin ki, partiyalar və konkret namizədlərə seçki çatışmazlıqlarının onların şanslarına rəqiblərinkindən daha çox təsir göstərdiyini  sübut etmək çətin olacaq.
ŞMP-nin tarixi təntənəsi daha çox əhali arasında populyar olan şüarlar hesabına təmin olunub; bura Şotlandiyanın müstəqil xarici siyasəti, Birləşmiş Krallıqdan ayrılmaq haqqında referendumun keçirilməsi və Şimal dənizində neft hasilatından əldə olunan vergi ödəmələrinin Londona verilməsindən imtina daxildir. Amma bu gün aydın olur ki, elə bu şüarlar ŞMP-nin hakim koalisiyanın formalaşdırılması yolunda maneəyə çevrilə bilər. Prinsipcə koalisiyada iştiraka əsas namizədlər kimi liberal-demokratlar və yaşıllar nəzərdə tutulurdu. ŞMP onlarla birlikdə 65 səs toplayardı ki, bu da çoxluq formalaşdırmaq üçün kifayət idi. Problem isə ondadır ki, potensial müttəfiqlərin hamısı ŞMP-nin son məqsədi - Şotlandiyanın Britaniya Krallığından tam ayrılması haqqında referendum keçirilməsi ideyasını dəstəkləmir. Və əgər yaşıllar cari mərhələdə bu  variantı istisna etmirlərsə, liberal-demokratlar məhz  referendum haqqında məsələyə görə ŞMP ilə sazişin əleyhinə açıq çıxışlar edirlər. Onların lideri Nikol Stiven bəyan edib ki,  partiyaları heç bir halda referendumu dəstəkləməyəcək. Müsahibələrinin birində o, qeyd edib ki, " Biz müstəqilliyi və referendum ideyasını dəstəkləmirik, biz yalnız şotland parlamentinin səlahiyyətlərinin genişqləndirilməsinin tərəfdarıyıq". Liberal-demokratların digər nümayəndəsi Teviş Skott açıq-aydın söyləyib ki, ŞMP "referendum ideyasını çirkab quyusuna atmalıdır". Beləliklə, hətta əgər ŞMP yaşılların dəstəyini qazansa belə, şotland parlamentində çoxluq formalaşdıra bilməyəcək. Başqa sözlə, millətçilərin təntənəsi "Pirr qələbəsi"nə çevrilə bilər.
Leyboristlər mövqelərindən çəkilirlər
İngiltərədə yerli şuraya keçirilən seçkinin nəticəsinə əsasən (312 dairədən 299-da hesablanan səslərin sayına görə), leyboristlər malik olduqları 468 yeri və 8 yerli şura üzərində nəzarəti itirdilər. Konservatorların aktivinə isə 870 yerə və 38 şuraya nəzarət  əlavə olundu. Nəticədə şuralarda yerlər konservatorlarda 40%, leyboristlərdə 27%, liberal-demokratlarda isə 26% olmaqla bölüşdürüldü. Ekspertlərin hesablamalarına görə, son seçkilərdə torilər 1978-ci ildən bu yana ən yaxşı göstərici əldə ediblər. Ötən seçkiləri şərh edərkən Toni Bler bildirib ki, leyboristlərin pis nəticəsini heç də faciə hesab etmir. Onun sözlərinə görə, hakimiyyət müddətinin yarısı geridə qalmış hakim partiyanın populyarlığının azalması adi haldır. "Kimsə düşünə bilərdi ki, bu, tam məğlubiyyət olacaq, lakin elə bir şey baş vermədi. Ümumi seçkilər arasında həmişə zərbə altında qalmalı olsaq da, bu nəticələr bizim üçün yaxşı start meydançası yaradır", - deyə baş nazir bildirib.
Leyboristlər Partiyasının Şotlandiyanın gündəliyindəki əsas məsələyə - referenduma dair mövqeyinə gəldikdə, ŞMP-nin qələbəsini qəbul edən leyboristlər, eyni zamanda, hesab edirlər ki, seçicilərin əksəriyyəti bölgənin müstəqilliyinin əleyhinə səs verib.  Leyborist deputatların Qlazqoda qəbul etdikləri bəyanatda deyilir: "Biz şotlandiyalılar və partiyamıza səs verənlər qarşısında məsuliyyətimizi dərk edirik. Bu seçkilər göstərdi ki, Şotlandiya xalqı ayrılmaq ideyasının Şotlandiyanın prioritetinə çevrilməsini istəmir".
2004-cü ildə yerli hakimiyyət orqanlarına seçkilər zamanı leyboristlərin əldə etdikləri nəticələr indikindən pis olsa da, Blerin partiyası parlament kampaniyasını udmağa və yenidən hökumət formalaşdırmağa nail olmuşdu. Bununla belə, ekspertlər etiraf edirlər ki, gənc Devid Kameronun başçılıq etdiyi mühafizəkarlar partiyası indi torilərin son üç liderinin fəaliyyəti dövründəkindən daha fəal və uğurludur. "Bütün Britaniya adından danışa bilən ümummilli partiya məhz bizik, - deyən Kameron əlavə edib, - fikrimcə, buna əsaslanaraq, irəli gedə bilərik. Mühafizəkarlar partiyası indiki məqamda layiq olduğu nəticələri əldə edib və mən bundan çox məmnunam".
Böyük Britaniyada növbəti parlament seçkiləri 2010-cu ilin may ayına qədər keçirilməlidir. Toni Bler Leyborist Partiyasının tarixində ən uğurlu lider olub və partiya onun rəhbərliyi altında seçkilərdə üç dəfə dalbadal qələbə qazanıb. Lakin Britaniyanın İraq savaşında iştirakı və kabinetin bəzi üzvlərilə bağlı qalmaqallar üzündən son illər hökumətin nüfuzu kəskin şəkildə aşağı düşüb. Blerin hökumət başında ən ehtimal olunan sələfi - maliyyə naziri Qordon Braun da populyarlığa görə mühafizəkarların lideri Devid Kamerondan geri qalır. Yerli hakimiyyət orqanlarına seçkilərin nəticələrindən sonra açıqlama ilə çıxış edən Braun Britaniya xalqının istəklərini nəzərə alacaqlarını və səhvlərdən nəticə çıxaracaqlarını vəd edib.

"БОГАТАЯ СТРАНА, ИМЕЮЩАЯ БЕДНОЕ ОБЩЕСТВО"
Впервые за последние 50 лет выборы в парламент Шотландии выиграли националисты, которые обещают до 2010 года провести референдум об отделении от Великобритании.
Шотландская национальная партия (ШНП) займет 47 (+20 мест по сравнению с предыдущими выборами) из 129 мест в парламенте Шотландии, правящие в Великобритании лейбористы - 46 мест (-4). Консерваторы получили 17, либеральные демократы - 16, зеленые - 2 места.
Есть ли повод для ликования?
"Шотландия изменилась к лучшему и навсегда", - заявил лидер ШНП Алекс Сэлмонд, комментируя данные результаты. Следует при этом отметить, что процесс подсчета голосов в Шотландии сильно затянулся из-за беспрецедентного количества испорченных бюллетеней, которых оказалось около 100 тысяч. На нескольких избирательных участках счет признанных недействительными бюллетеней шел на тысячи. Ранее такого никогда не было. Эксперты объясняют это тем, что нынешние выборы в шотландский парламент были совмещены с выборами в местные органы власти, что вызвало сложности у многих избирателей, поскольку им пришлось заполнять несколько бюллетеней сразу.
Алекс Сэлмонд уже заявил в связи с этим, что лейбористы утратили моральное право управлять, и пообещал "полное юридическое разбирательство" тому "бедствию" с подсчетом голосов в случае, если он станет главой правительства Шотландии. Однако может случиться так, что ШНП сама лишится своего преимущества в один голос. Это произойдет, если их главные соперники - лейбористы - докажут, что именно они пострадали в результате "хаоса в избирательном процессе". Дело в том, что кандидат от Лейбористской партии в избирательном округе Каннингэм Норт Алан Уилсон, который проиграл своему сопернику от националистов Кеннету Гибсону всего 48 голосов, собирается подать в суд на итоги голосования и обсуждает сейчас эту возможность с адвокатами своей партии. Однако, вероятнее всего, партиям и конкретным кандидатам в депутаты будет крайне трудно доказать, что избирательные неурядицы оказали на их шансы более негативный эффект, чем на шансы их соперников.
Исторический триумф ШНП был в значительной степени обеспечен популярными среди населения лозунгами, среди которых независимая внешняя политика Шотландии, проведение референдума об отделении от Соединенного Королевства и отказ от передачи Лондону налоговых поступлений от добычи нефти в Северном море. Однако сегодня становится очевидным, что эти же лозунги могут стать барьером на пути ШНП к формированию правящей коалиции. В принципе основными кандидатами на участие в коалиции рассматривались либеральные демократы и зеленые. Вместе с ними ШНП могла бы набрать 65 голосов, что достаточно для формирования большинства. Проблема, однако, в том, что не все потенциальные союзники разделяют конечные цели ШНП - проведение референдума о полном отделении Шотландии от Британского королевства. И если зеленые на данном этапе не исключают такого варианта, то либерал-демократы уже открыто высказались против союза с ШНП именно из-за вопроса о референдуме. Их лидер Николь Стивен заявил, что его партия ни в коем случае не поддержит референдум. "Мы не поддерживаем независимость и идею референдума о независимости, мы поддерживаем лишь расширение полномочий шотландского парламента", - заявил он в одном из интервью. А другой представитель либерал-демократов, Тэвиш Скотт, открыто заявил, что ШНП должна "выбросить идею о референдуме в канаву". Таким образом, даже в случае, если ШНП заручится поддержкой зеленых, она не сможет сформировать большинство в шотландском парламенте. Иными словами, триумф националистов может оказаться пирровым.
Лейбористы сдают позиции
По итогам выборов в местные советы в Англии (согласно результатам подсчета бюллетеней в 299 из 312 округов) лейбористы потеряли 468 мест и контроль над 8 местными советами. Консерваторы при этом записали в свой актив 870 мест и контроль над 38 советами. В результате у консерваторов теперь 40% мест в советах, у лейбористов - 27%, у либеральных демократов - 26%. Эксперты уже подсчитали, что тори достигли на минувших выборах своего самого лучшего показателя с 1978 года. Комментируя прошедшие выборы, Тони Блэр сказал, что не считает плохие результаты лейбористов трагедией. По его словам, падение популярности правящей партии, когда половина срока ее правления позади, является обычным явлением. "Кто-то думал, что это будет полный разгром, но ничего такого не произошло, - сказал премьер-министр. - Между всеобщими выборами всегда приходится принимать удар, но эти результаты создают нам хорошую стартовую площадку". Что же касается позиции партии лейбористов по ключевому вопросу шотландской повестки дня - референдуму, то она, признавая победу ШНП, считает в то же время, что большинство избирателей проголосовали против независимости этого региона. "Мы признаем нашу ответственность перед шотландцами и перед теми, кто голосовал за нашу партию. Эти выборы продемонстрировали, что народ Шотландии не хочет, чтобы идея отделения стала национальным приоритетом Шотландии", - отмечается в заявлении, которое приняли депутаты-лейбористы в Глазго.
В 2004 году результаты лейбористов на выборах в местные органы власти были еще хуже, чем сейчас, однако партии Блэра удалось выиграть парламентскую кампанию и снова сформировать правительство. Тем не менее эксперты признают, что партия консерваторов во главе с молодым Дэвидом Камероном действует сегодня намного активнее и успешнее, чем во время работы трех последних лидеров тори. "Мы - именно та общенациональная партия, которая может говорить от имени всей Британии, - сказал Камерон. - Думаю, на этой основе мы можем идти вперед. Консервативная партия достигла тех результатов, которых заслуживает в этот момент, и я очень этим доволен".
Следующие парламентские выборы в Великобритании должны состояться до мая 2010 года. Тони Блэр был самым успешным лидером в истории Лейбористской партии, которая под его руководством одерживала победу на выборах три раза подряд. Однако в последние годы популярность правительства резко упала из-за участия Британии в войне в Ираке и серии скандалов вокруг членов кабинета. Наиболее вероятный преемник Блэра во главе правительства - министр финансов Гордон Браун - также отстает по популярности от лидера консерваторов Дэвида Камерона. По итогам местных выборов Браун выступил с заявлением, в котором обещал прислушиваться к голосу британского народа и учиться на ошибках.