"ATLANTÇI", "QOLLÇU" və sadəcə "TETÇERÇİ"
Fransada başa çatmış prezident seçkisinin nəticəsi əksər müşahidəçilər tərəfindən əvvəlcədən proqnozlaşdırıldığı kimi oldu. Hərçənd, seçkidən əvvəl keçirilən sorğuların nəticələri seçicilərin əksəriyyətinin Nikolya Sarkoziyə səs verəcəyini göstərsə də, bəzi dairələr son anda ciddi dəyişiklikiyn ola biləcəyini də güman edirdi. İstənilən halda, "Xalq Hərəkatı Uğrunda Birliy"in namizədinin qələbə çalacağına inam çox idi. Amma onun böyük üstünlüklə deyil, müəyyən kiçik faizlə prezident seçiləcəyi ehtimal olunurdu.
Beləliklə, bülletenlərin 100%-nin sayılmasından sonra Sarkozinin 53,06%, onun rəqibi, Sosialist Partiyasının namizədi Seqolen Ruayalın isə 46,94% səs topladığı məlum oldu. Ümumilikdə seçkidə seçicilərin 83,97%-i iştirak etsə də, xarici ölkələrdə qeydiyyatdan keçən fransızların cəmi 42,13%-i ikinci turda səsverməyə qatıldı.
Yeri gəlmişkən, Fransanın Azərbaycandakı səfirliyində də səsvermə keçirildi və diplomatik missiyanın mətbuat xidmətinin məlumatına görə, Bakıda qeydiyyatdan keçmiş 72 fransalının 52-si səs verib. Onlardan 29-u səsini Sarkoziyə, 23-ü isə Ruayala verib.
Qeyd edək ki, seçkiqabağı kampaniyadan Fransa sosialistləri çox şey gözləyirdilər. Çünki son iki seçkidə sosialistlər məğlub olmuşdular: sonuncu dəfə bu, 2002-ci ildə baş vermişdi. Xatırladaq ki, həmin il sosialistlərin namizədi gözlənilmədən ultrasağçı Jan Mari Le Penə məğlub olaraq, hətta ikinci tura belə yüksələ bilməmişdi.
Budəfəki seçkilərdə isə, solçulara əsas zərbə mərkəzçi Fransu Bayrudan gəldi.
Seçkinin ilk turunda hər hansı sensasiya baş vermədi. Aprelin 22-də keçirilən səsvermənin nəticələri əvvəlcədən verilən proqnozlarla üst-üstə düşdü və ilk turda hakim partiyanın namizədi Nikolya Sarkozi (31,11%) və sosialist Seqolen Ruayal (25,84%) ən yaxşı nəticə göstərərək ikinci tura adladılar.
55 yaşlı mərkəzçi-demokrat Fransua Bayru isə 18,55% səs qazanaraq ilk turu üçüncü yerdə başa vurdu və bununla da Fransada keçirilən seçkilərdəki ənənvi bölgü bu dəfə pozulmadı.
Beləliklə, intriqa son anadək davam etdi. Seçki ərəfəsində yerli "Le Monde" qəzeti bir məqama xüsusi diqqət ayırırdı: Fransada  ilk dəfə olaraq  1944-cü ildən etibarən kişilərlə eyni hüquqda seçmək və seçilmək imkanı qazanan qadınların təmsilçisi ölkə prezidenti postunu tuta bilərdi (məlumat üçün qeyd edək ki, bu hüquq Yeni Zellandiya qadınlarına 1893-cü, avstraliyalılara 1902-ci, finlandiyalılara 1906-cı, danimarkalı xanımlara isə 1915-ci ildə verilib). Yeri gəlmişkən, Azərbaycanda qadınlara seçmək və seçilmək hüququ  Fransadan tez - Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyəti dövründə verilmişdi.
Birinci Dünya müharibəsindən sonra isə Böyük Britaniya, Almaniya və Avstriya zərif cinsin nümayəndələrinin müharibədəki xidmətlərini nəzərə alaraq, onlara bu hüququ verdi. Monqolustan qadınların seçkiyə qatılmasını qanuniləşdirən ilk Asiya ölkəsi kimi tarixə düşdü (1924-cü il). Birinci və İkinci Dünya müharibələri arasındakı dövrdə bu siyahıya Livan, Türkiyə, İspaniya, Braziliya və Uruqvay da qatıldı.
İndinin özündə də Fransa parlamentdə qadınların sayına görə  dünya ölkələri arasında 88-ci yeri tutur. Bu siyahıda hətta Bolqarıstan, Efiopiya, Pakistan və Seneqal kimi ölkələr onu qabaqlayır. Partiyalar qadınların namizədliklərini irəli sürməkdənsə, böyük həcmdə cərimə ödəməyə daha çox üstünlük verir: 2005-ci ildə bərabərliyi qorumadığı üçün "Xalq Hərəkatı Uğrunda Birlik" partiyası 4,2 milyon, "Fransa Demokratiyası Uğrunda Birlik" isə 660 min avro cərimə ödəyib.
Son prezident seçkisində isə Sarkozi nəzakət nümayiş etdirərək, qadın rəqibini önə buraxmaq fikrində olmadığını nümayiş etdirdi. Parisin Həmrəylik meydanında seçiciləri qarşısında çıxış edən hakim partiyanın namizədi artıq qələbə qazanmış kimi danışaraq bildirirdi ki, o, Fransanın bütün vətəndaşları, hətta özünə səs verməyənlər haqda da düşünür. "Həmin insanlara demək istəyirəm ki, mənim üçün fikir ayrılıqlarının əhəmiyyəti yoxdur və məndən ötrü vahid Fransa var. Mən bütün fransızların prezidenti olacağam. Mən hamının yerinə danışacağam", - deyə "France Presse" agentliyinin məlumatına görə, N.Sarkozi qeyd edib.
Bütün bunlarla yanaşı, Sarkozinin qələbəsi kifayət qədər ciddi coşqu və sərt reaksiya ilə qarşılanıb ki, bu da nadir hadisədir. Artıq seçkidən bir müddət keçməsinə baxmayaraq, Parisin miqrantlar yaşayan məhəllələrində kütləvi etiraz aksiyaları və iğtişaşlar davam edir. Onlar yeni prezident və sabiq daxili işlər nazirinə indiyədək baş verənləri bağışlaya bilmirlər. Söhbət vaxtilə miqrantlara qarşı polis zorakılığına verilən qərardan, Sarkozinin Fransada qeyri-qanuni yaşayan gəcnlərin "paltar maşınına atılması" haqda çağırışından (söhbət dərisinin rənginə görə fərqlənənlərdən gedirdi), həmçinin, ovaxtkı daxili işlər nazirinin miqrantların ünvanına açıq şəkildə "tör-töküntü" ifadəsini işlətməsindən gedir.
Hər halda, artıq Sarkozi Fransa prezidenti seçilib və əksər analitiklərin fikrincə, onun hakimiyyətə gəlişilə ölkədə ciddi və köklü islahatlar həyata keçiriləcək. Qeyd edək ki, yeni dövlət başçısı hər şeydən əvvəl iqtisadiyyatda neoliberal dəyişikliklərin tərəfdarı kimi çıxış edir. O, xüsusilə Fransanın həmkarlar ittifaqlarını "cilovlamaq" və sosial proqramları nəzərə çarpacaq dərəcədə azaltmaq fikrindədir. Başqa sözlə desək, yeni prezident insanları işləməyə məcbur etməyi düşünür. Bundan başqa, Sarkozi miqrasiya ilə bağlı qanunları sərtləşdirmək niyyətindər. Baxmayaraq ki, onun özü də təmiz fransız deyil və əcdadları vaxtilə Fransaya mühacirət ediblər.
"The Financial Times" qəzeti "Fransa böyük həcmdə tetçerizm qəbul etməyə hazırlaşır" başlıqlı yazıda bildirir ki, Nikolya Sarkozinin prezident seçilməsilə ölkənin müxtəlif bölgələrində qarışıqlıq yaranıb. Sarkozinin özü də bilir ki, bu hələ yalnız başlanğıcdır. Qəzet hesab edir ki, prezidentin keçmişlə "üzülüşmək"lə bağlı vədinə əməl etməsi ilə ölkədə ciddi çaxnaşma yaranması ehtimalı realdır.  Şirakın prezidentliyi dövründə üç baş nazir - Alen Jyuppe, Jan-Pyer Raffaren və Dominik de Vilpenin kütlənin küçələrə çıxaraq etiraz aksiyaları keçirməsi üzündən iqtisadi islahatlardan imtina etməli olduqları Sarkoziyə  məlumdur. Amma yeni dövlət başçısı qəti qərara gəlib ki, bu dəfə belə olmayacaq. N.Sarkozinin ətrafındakıların fikri belədir ki, indiyədək Fransada iqtisadi islahatların baş tutmamasına səbəb Jak Şirakın qətiyyətli olmamasıdır. "Nikolanın Yelisey Sarayına gəlməsi ilə isə hər şey qaydaya düşəcək", - deyə onlar bildirir.
Məhz bu səbəbdən qəzet düşünür ki, yeni prezidentin "dəmir əsəblərə" ehtiyacı olacaq. Çünki prezidentin fəaliyyətinin ilk 100 günündə həyata keçirmək istədiyi islahatlar, tərslikdən, məhz əhalinin tətil etməyi sevən hissəsinin maraqlarına zidd olacaq.
N.Sarkozinin rəhbərlik etdiyi Fransanın xarici siyasətində  heç də az dəyişikliklər gözlənilmir. Bir çox analitiklər düşünür ki, "atlantçı" adlandırılan Sarkozinin Fransanın başına keçməsi son vaxtlar Avropada dəbə minən "antiamerikanizm"in tənəzzülünün başlanğıcı ola bilər. Xatırladaq ki, hələ prezident seçilməzdən əvvəl - DİN-ə başçılıq etdiyi vaxtlar Sarkozi Ağ evdə ABŞ prezidenti Corc Buşla görüşlə "mükafatlandırılmışdı". Onun prezident seçkisində qalib gəldiyi açıqlandıqda isə ABŞ lideri Corc Buş Sarkoziyə zəng vuraraq onu təbrik edən ilk şəxslərdən olub. "Birləşmiş Ştatlarla Fransa tarixi müttəfiq və tərəfdaş ölkələrdir. Prezident Buş bu ölkənin yeni rəhbəri Sarkozi ilə işləməyə başlayacağı günü səbirsizliklə gözləyir və biz möhkəm alyansımızı bundan sonra da davam etdirəcəyik", - deyə ABŞ-ın Milli Təhlükəsizlik Şurasının mətbuat katibi Qordon Conrou bildirib.
"Le Mond" yazır ki, N.Sarkozi   de Qollun irsindən imtina etməməklə yanaşı, Vaşinqtona qarşı düşmənçilik bəsləmir. Qəzetin fikrincə, bu məsələdə Sarkozinin mövqeyi Şirakın baxışlarından fərqlənir. Qeyd edək ki, Sarkozi prezident seçildiyi gün bəyan edib ki, "ABŞ Fransanın dostluğuna etibar edə bilər". Bununla yanaşı, İraq müharibəsini "tarixi səhv" adlandıran yeni prezident çalışır ki, Vaşinqtonla mövcud fikir ayrılıqları ehtiraslı mübahisələrə və ya "özündənrazılıq"la bağlı narazılığa çevrilməsin (2003-cü ildə BMT-də Sarkozi Fransanın siyasətini məhz belə adlandırmışdı).
Bundan başqa, yeni dövlət başçısı Ukrayna və Gürcüstanın NATO ilə yaxınlaşmasına müsbət yanaşır (halbuki, Şirakın bu məsələyə yanaşması bir qədər fərqli idi). O artıq səlahiyyət müddəti başa çatmaqda olan prezidentdən fərqli olaraq, sözügedən iki ölkəyə Avropa İttifaqının potensial üzvləri kimi diqqət ayırmağa daha çox üstünlük verir. Fevralın 28-də beynəlxalq siyasətə dair keçirdiyi mətbuat konfransında o, bu ölkələri "Avropanın qardaşları" da adlandırıb. Sarkozi həmçinin Avropanın genişlənməsindən deyil, "yenidən birləşməsindən" danışıb.
Bu fikirlər Rusiya rəhbərliyini ciddi şəkildə əsəbiləşdirir. Moskvada artıq qeyd olunur ki, Sarkozi Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvilinin yaxın dostudur, üstəlik, o, Çeçenistanda baş verənlərə görə  Rusiyanı daim tənqid atəşinə tutur.
Əlbəttə, Sarkozi praqmatikdir. Lakin güman ki, onunla Şirakla olduğu kimi, isti münasibətlərin qurulması mümkün olmayacaq.
Bundan başqa, Fransa ilə Türkiyə arasında onsuz da isti olmayan münasibətlərin Sarkozinin hakimiyyətə gəlməsi ilə daha da sərinləşəcəyini proqnozlaşdırmaq olar. Özünün seçkiqabağı kampaniyası zamanı o, açıq şəkildə bəyan edib ki, Ankaranın Avropa İttifaqına üzvlüyünün əleyhinədir. Amma bu heç də o demək deyil ki, Seqolen Ruayalın qələbəsi Türkiyə üçün daha münasib olardı. Erməniəsilli fransız jurnalist Jan Ekiyanın bildirdiyi kimi, seçki kampaniyası zamanı Ruayalı Ermənistanın solçu "Daşnaksütun" partiyasının Fransa qanadı dəstəkləyib. Sarkoziyə isə digər erməni partiyası - sağçı mövqe tutan "Ramkvar Azatakan" dəstək verib.
Başqa sözlə, Fransada son prezident seçkisində erməni təşkilatlarının simpatiyası "klassik siyasi prinsip" əsasında bölünüb: lakin təəssüf ki, namizədlərin "erməni məsələsi"nə yanaşmasında ciddi fərq yox idi.

"АТЛАНТИСТ", "ГОЛЛИСТ" И ПРОСТО "ТЭТЧЕРИСТ"
На завершившихся во Франции президентских выборах большинство наблюдателей предрекали "фотофиниш". И хотя опросы демонстрировали, что большинство - за Николя Саркози, тем не менее, эксперты также отмечали: многое может измениться в последнюю минуту. Победу кандидата от "Союза за народное движение", конечно, ждали, но не с таким "разгромным" по французским меркам счетом.
Согласно подсчету 100% бюллетеней, Саркози получил 53,06% голосов, его соперница, кандидат от Соцпартии Сеголен Руаяль - 46,94%. В целом по Франции явка на избирательные участки составила 83,97%, однако за рубежом во втором туре проголосовали лишь 42,13% зарегистрированных избирателей.
Голосование прошло и в посольстве Франции в Азербайджане. Как сообщает пресс-служба французской дипмиссии, из 72 зарегистрированных в Баку французских избирателей в голосовании приняли участие 52 человека. 29 из них проголосовали за Саркози, 23 - за Руаяль.
От нынешней предвыборной гонки социалисты ждали многого. Они уже дважды проигрывали схватку за Елисейский дворец, к тому же последний раз в 2002 году - их кандидат даже не смог пробиться во второй тур, уступив ультраправому Жан Мари Ле Пену. В нынешней же гонке немало крови социалистам попортил центрист Франсуа Байру.
Однако первый тур выборов сенсации не принес. Итоги голосования 22 апреля оказались вполне предсказуемыми. Согласно им, лучший результат показали кандидат от правящей партии "Союз за народное движение" Николя Саркози (31,11%) и представительница оппозиционной Социалистической партии Сеголен Руаяль (25,84%). Со своим результатом 18,55% лидер демократов-центристов 55-летний Франсуа Байру финишировал третьим, не сломав традиционного расклада на французских выборах.
Таким образом, интрига оставалась до последнего времени.  Накануне выборов Le Monde рассуждала о том, что женщина может возглавить страну, где лишь в 1944 году представительницы слабого пола получили возможность "избирать и быть избранными на тех же условиях, что и мужчины" (в то время как жительницы Новой Зеландии голосовали с 1893 года, австралийки - с 1902-го, финки - с 1906-го, датчанки - с 1915-го). Добавим от себя: в Азербайджане всеобщие и равные избирательные права, в том числе и для женщин, были введены властями Азербайджанской Демократической Республики. После первой мировой войны Великобритания, Германия и Австрия в знак признания заслуг женщин во время войны предоставили им право голоса. В 1924 году Монголия стала первой азиатской страной, где женщины получили право участвовать в выборах. К первопроходцам в период между двумя мировыми войнами присоединились Ливан, Турция, Испания, Бразилия и Уругвай.
Даже сейчас по количеству женщин в парламенте Франция находится на 88-м месте после Болгарии, Эфиопии, Пакистана и Сенегала. Партии с большей охотой платили штрафы, чем выдвигали женщин: в 2005 году несоблюдение равенства стоило 4,2 млн. евро "Союзу за народное движение" и 660 тыс. евро - "Союзу за французскую демократию".
Однако, вовсе не стремясь быть галантным, Саркози на выборах пропускать даму вперед не стал. И на парижской площади Согласия перед своими сторонниками он выступал уже как избранный президент, заявив, что думает обо всех гражданах Франции, в том числе и о тех, которые не проголосовали за него. "Я хочу сказать им, что я вне политической борьбы, вне разницы мнений, для меня есть лишь одна Франция. Я буду президентом всех французов. Я буду говорить за всех", - цитирует Саркози агентство France Presse.
Тем не менее еще никогда реакция на выборы во Франции не была столь жесткой и бурной, как на победу Саркози. В Париже, прежде всего в иммигрантских пригородах, продолжаются уличные беспорядки, где новому президенту, а ранее главе МВД не простили ни жестких действий полиции, ни его заявлений о необходимости отправить непутевую молодежь из проблемного пригорода "в стиральную машину" (речь идет о людях с более темным, чем у остальных французов, цветом кожи), а также однажды публично употребленного им по отношению к участникам беспорядков слова "подонки".
Куда важнее, однако, другое. Согласно уверениям большинства аналитиков, с приходом к власти Николя Саркози Францию ждут серьезные и глубокие реформы. Прежде всего он выступает за неолиберальные преобразования в экономике. В частности, Саркози намерен "обуздать" французские профсоюзы и значительно сократить социальные программы. То есть, проще говоря, заставить людей работать. Кроме того, новый президент собирается ужесточить законы в области иммиграции, и это при том, что сам всего лишь на четверть этнический француз и иммигрант во втором поколении.
The Financial Times в статье "Франция готовится принять большую порцию тэтчеризма" пишет о том, что избрание Николя Саркози президентом Франции было встречено беспорядками, имевшими место в разных уголках страны. Саркози знает, что это, возможно, лишь цветочки - аперитив, так сказать. Существует реальная опасность возникновения народных волнений, когда новый французский президент попытается выполнить свое обещание "порвать" с прошлым.
Саркози известно, что три премьер-министра периода Ширака - Ален Жюппе, Жан-Пьер Раффарен и Доминик де Вильпен - были вынуждены отказаться от экономических реформ, когда широкие массы вышли на демонстрации. Но Саркози твердо решил, что на сей раз это не пройдет. Некто из его ближайшего окружения полагает: предыдущие попытки реформ провалились из-за того, что у президента Ширака не хватило решительности. Когда в Елисейский дворец придет "Николя", все будет по-другому.
Именно поэтому газета предупреждает, что новому президенту определенно понадобятся железные нервы. Ведь реформы, которые он надеется претворить в жизнь в первые 100 дней исполнения своих обязанностей, как будто нарочно разработаны в пику всем тем слоям общества, которые так любят устраивать забастовки.
Не менее серьезные перемены ожидаются и во внешней политике Франции. Многие аналитики полагают, что победа Николя Саркози, которого именуют "атлантистом", может означать закат европейской моды на "антиамериканизм". Еще в прошлом году, будучи всего лишь министром, Саркози удостоился аудиенции в Белом доме. Когда стало известно о его победе, Джордж Буш позвонил Саркози с поздравлениями одним из первых.
"Соединенные Штаты и Франция - исторические союзники и партнеры. Президент Буш с нетерпением ждет возможности работать вместе с избранным президентом Саркози, и мы продолжим наш прочный альянс", - заявил пресс-секретарь Совета национальной безопасности США Гордон Джонроу.
Le Monde, в частности, указывает, что, не отрекаясь от наследия де Голля, Саркози в то же время не испытывает по отношению к Вашингтону раздражения и враждебности, какими характеризовались ответные реакции Жака Ширака в последние годы. Соединенные Штаты "могут рассчитывать на дружбу" Франции, заявил он в день своей победы. Считая войну в Ираке "исторической ошибкой", Саркози, тем не менее, стремится, чтобы разногласия с Вашингтоном не вылились в страстные ссоры или всплески "высокомерия" (таким термином Саркози охарактеризовал французскую политику в ООН в 2003 году).
Саркози благосклонно относится к сближению Украины и Грузии с НАТО, чего нельзя было сказать о Шираке. Он намерен в большей степени, чем прежний президент, уделять им внимание как потенциальным будущим членам ЕС. Во время пресс-конференции 28 февраля, посвященной вопросам международной политики, эти страны, расположенные на Востоке, были названы им "европейскими братьями". Саркози также говорил о Европе, которая скорее "воссоединилась", чем расширилась.
А это уже заставляет всерьез занервничать московских лидеров. В российской столице вспомнили, что Саркози - личный друг Михаила Саакашвили, что он постоянно критиковал Россию за действия федеральных сил в Чечне.  Саркози, конечно, прагматик, но вот таких теплых отношений, как с Шираком, с ним может и не сложиться.
Очевидно также, что и так далеко не блестящие отношения между Францией и Турцией после прихода к власти Николя Саркози могут еще больше "охладиться": в ходе своей предвыборной кампании он категорически выступал против вступления Турции в ЕС. Однако это еще не означает, что приход к власти Сеголен Руаяль был бы более предпочтительным. Во всяком случае, как отмечал французский независимый журналист армянского происхождения Жан Экиян, Сеголен Руаяль поддержала французская ячейка традиционно левой партии "Дашнакцутюн", а Николя Саркози заручился союзом с другой армянской "традиционной партией" - "Рамкавар Азатакан", стоящей на правых позициях. Иначе говоря, на прошедших выборах симпатии армянских организаций разделились по "классическому политологическому принципу": особой разницы в подходе к "армянскому вопросу" между кандидатами, увы, не было.