"ATLANTÇI", "QOLLÇU" və sadəcə "TETÇERÇİ"
Fransada başa çatmış prezident seçkisinin nəticəsi əksər müşahidəçilər tərəfindən əvvəlcədən proqnozlaşdırıldığı kimi oldu. Hərçənd, seçkidən əvvəl keçirilən sorğuların nəticələri seçicilərin əksəriyyətinin Nikolya Sarkoziyə səs verəcəyini göstərsə də, bəzi dairələr son anda ciddi dəyişiklikiyn ola biləcəyini də güman edirdi. İstənilən halda, "Xalq Hərəkatı Uğrunda Birliy"in namizədinin qələbə çalacağına inam çox idi. Amma onun böyük üstünlüklə deyil, müəyyən kiçik faizlə prezident seçiləcəyi ehtimal olunurdu.
Beləliklə, bülletenlərin 100%-nin sayılmasından sonra Sarkozinin 53,06%, onun rəqibi, Sosialist Partiyasının namizədi Seqolen Ruayalın isə 46,94% səs topladığı məlum oldu. Ümumilikdə seçkidə seçicilərin 83,97%-i iştirak etsə də, xarici ölkələrdə qeydiyyatdan keçən fransızların cəmi 42,13%-i ikinci turda səsverməyə qatıldı.
Yeri gəlmişkən, Fransanın Azərbaycandakı səfirliyində də səsvermə keçirildi və diplomatik missiyanın mətbuat xidmətinin məlumatına görə, Bakıda qeydiyyatdan keçmiş 72 fransalının 52-si səs verib. Onlardan 29-u səsini Sarkoziyə, 23-ü isə Ruayala verib.
Qeyd edək ki, seçkiqabağı kampaniyadan Fransa sosialistləri çox şey gözləyirdilər. Çünki son iki seçkidə sosialistlər məğlub olmuşdular: sonuncu dəfə bu, 2002-ci ildə baş vermişdi. Xatırladaq ki, həmin il sosialistlərin namizədi gözlənilmədən ultrasağçı Jan Mari Le Penə məğlub olaraq, hətta ikinci tura belə yüksələ bilməmişdi.
Budəfəki seçkilərdə isə, solçulara əsas zərbə mərkəzçi Fransu Bayrudan gəldi.
Seçkinin ilk turunda hər hansı sensasiya baş vermədi. Aprelin 22-də keçirilən səsvermənin nəticələri əvvəlcədən verilən proqnozlarla üst-üstə düşdü və ilk turda hakim partiyanın namizədi Nikolya Sarkozi (31,11%) və sosialist Seqolen Ruayal (25,84%) ən yaxşı nəticə göstərərək ikinci tura adladılar.
55 yaşlı mərkəzçi-demokrat Fransua Bayru isə 18,55% səs qazanaraq ilk turu üçüncü yerdə başa vurdu və bununla da Fransada keçirilən seçkilərdəki ənənvi bölgü bu dəfə pozulmadı.
Beləliklə, intriqa son anadək davam etdi. Seçki ərəfəsində yerli "Le Monde" qəzeti bir məqama xüsusi diqqət ayırırdı: Fransada  ilk dəfə olaraq  1944-cü ildən etibarən kişilərlə eyni hüquqda seçmək və seçilmək imkanı qazanan qadınların təmsilçisi ölkə prezidenti postunu tuta bilərdi (məlumat üçün qeyd edək ki, bu hüquq Yeni Zellandiya qadınlarına 1893-cü, avstraliyalılara 1902-ci, finlandiyalılara 1906-cı, danimarkalı xanımlara isə 1915-ci ildə verilib). Yeri gəlmişkən, Azərbaycanda qadınlara seçmək və seçilmək hüququ  Fransadan tez - Azərbaycan Demokratik Cümhuriyyəti dövründə verilmişdi.
Birinci Dünya müharibəsindən sonra isə Böyük Britaniya, Almaniya və Avstriya zərif cinsin nümayəndələrinin müharibədəki xidmətlərini nəzərə alaraq, onlara bu hüququ verdi. Monqolustan qadınların seçkiyə qatılmasını qanuniləşdirən ilk Asiya ölkəsi kimi tarixə düşdü (1924-cü il). Birinci və İkinci Dünya müharibələri arasındakı dövrdə bu siyahıya Livan, Türkiyə, İspaniya, Braziliya və Uruqvay da qatıldı.
İndinin özündə də Fransa parlamentdə qadınların sayına görə  dünya ölkələri arasında 88-ci yeri tutur. Bu siyahıda hətta Bolqarıstan, Efiopiya, Pakistan və Seneqal kimi ölkələr onu qabaqlayır. Partiyalar qadınların namizədliklərini irəli sürməkdənsə, böyük həcmdə cərimə ödəməyə daha çox üstünlük verir: 2005-ci ildə bərabərliyi qorumadığı üçün "Xalq Hərəkatı Uğrunda Birlik" partiyası 4,2 milyon, "Fransa Demokratiyası Uğrunda Birlik" isə 660 min avro cərimə ödəyib.
Son prezident seçkisində isə Sarkozi nəzakət nümayiş etdirərək, qadın rəqibini önə buraxmaq fikrində olmadığını nümayiş etdirdi. Parisin Həmrəylik meydanında seçiciləri qarşısında çıxış edən hakim partiyanın namizədi artıq qələbə qazanmış kimi danışaraq bildirirdi ki, o, Fransanın bütün vətəndaşları, hətta özünə səs verməyənlər haqda da düşünür. "Həmin insanlara demək istəyirəm ki, mənim üçün fikir ayrılıqlarının əhəmiyyəti yoxdur və məndən ötrü vahid Fransa var. Mən bütün fransızların prezidenti olacağam. Mən hamının yerinə danışacağam", - deyə "France Presse" agentliyinin məlumatına görə, N.Sarkozi qeyd edib.
Bütün bunlarla yanaşı, Sarkozinin qələbəsi kifayət qədər ciddi coşqu və sərt reaksiya ilə qarşılanıb ki, bu da nadir hadisədir. Artıq seçkidən bir müddət keçməsinə baxmayaraq, Parisin miqrantlar yaşayan məhəllələrində kütləvi etiraz aksiyaları və iğtişaşlar davam edir. Onlar yeni prezident və sabiq daxili işlər nazirinə indiyədək baş verənləri bağışlaya bilmirlər. Söhbət vaxtilə miqrantlara qarşı polis zorakılığına verilən qərardan, Sarkozinin Fransada qeyri-qanuni yaşayan gəcnlərin "paltar maşınına atılması" haqda çağırışından (söhbət dərisinin rənginə görə fərqlənənlərdən gedirdi), həmçinin, ovaxtkı daxili işlər nazirinin miqrantların ünvanına açıq şəkildə "tör-töküntü" ifadəsini işlətməsindən gedir.
Hər halda, artıq Sarkozi Fransa prezidenti seçilib və əksər analitiklərin fikrincə, onun hakimiyyətə gəlişilə ölkədə ciddi və köklü islahatlar həyata keçiriləcək. Qeyd edək ki, yeni dövlət başçısı hər şeydən əvvəl iqtisadiyyatda neoliberal dəyişikliklərin tərəfdarı kimi çıxış edir. O, xüsusilə Fransanın həmkarlar ittifaqlarını "cilovlamaq" və sosial proqramları nəzərə çarpacaq dərəcədə azaltmaq fikrindədir. Başqa sözlə desək, yeni prezident insanları işləməyə məcbur etməyi düşünür. Bundan başqa, Sarkozi miqrasiya ilə bağlı qanunları sərtləşdirmək niyyətindər. Baxmayaraq ki, onun özü də təmiz fransız deyil və əcdadları vaxtilə Fransaya mühacirət ediblər.
"The Financial Times" qəzeti "Fransa böyük həcmdə tetçerizm qəbul etməyə hazırlaşır" başlıqlı yazıda bildirir ki, Nikolya Sarkozinin prezident seçilməsilə ölkənin müxtəlif bölgələrində qarışıqlıq yaranıb. Sarkozinin özü də bilir ki, bu hələ yalnız başlanğıcdır. Qəzet hesab edir ki, prezidentin keçmişlə "üzülüşmək"lə bağlı vədinə əməl etməsi ilə ölkədə ciddi çaxnaşma yaranması ehtimalı realdır.  Şirakın prezidentliyi dövründə üç baş nazir - Alen Jyuppe, Jan-Pyer Raffaren və Dominik de Vilpenin kütlənin küçələrə çıxaraq etiraz aksiyaları keçirməsi üzündən iqtisadi islahatlardan imtina etməli olduqları Sarkoziyə  məlumdur. Amma yeni dövlət başçısı qəti qərara gəlib ki, bu dəfə belə olmayacaq. N.Sarkozinin ətrafındakıların fikri belədir ki, indiyədək Fransada iqtisadi islahatların baş tutmamasına səbəb Jak Şirakın qətiyyətli olmamasıdır. "Nikolanın Yelisey Sarayına gəlməsi ilə isə hər şey qaydaya düşəcək", - deyə onlar bildirir.
Məhz bu səbəbdən qəzet düşünür ki, yeni prezidentin "dəmir əsəblərə" ehtiyacı olacaq. Çünki prezidentin fəaliyyətinin ilk 100 günündə həyata keçirmək istədiyi islahatlar, tərslikdən, məhz əhalinin tətil etməyi sevən hissəsinin maraqlarına zidd olacaq.
N.Sarkozinin rəhbərlik etdiyi Fransanın xarici siyasətində  heç də az dəyişikliklər gözlənilmir. Bir çox analitiklər düşünür ki, "atlantçı" adlandırılan Sarkozinin Fransanın başına keçməsi son vaxtlar Avropada dəbə minən "antiamerikanizm"in tənəzzülünün başlanğıcı ola bilər. Xatırladaq ki, hələ prezident seçilməzdən əvvəl - DİN-ə başçılıq etdiyi vaxtlar Sarkozi Ağ evdə ABŞ prezidenti Corc Buşla görüşlə "mükafatlandırılmışdı". Onun prezident seçkisində qalib gəldiyi açıqlandıqda isə ABŞ lideri Corc Buş Sarkoziyə zəng vuraraq onu təbrik edən ilk şəxslərdən olub. "Birləşmiş Ştatlarla Fransa tarixi müttəfiq və tərəfdaş ölkələrdir. Prezident Buş bu ölkənin yeni rəhbəri Sarkozi ilə işləməyə başlayacağı günü səbirsizliklə gözləyir və biz möhkəm alyansımızı bundan sonra da davam etdirəcəyik", - deyə ABŞ-ın Milli Təhlükəsizlik Şurasının mətbuat katibi Qordon Conrou bildirib.
"Le Mond" yazır ki, N.Sarkozi   de Qollun irsindən imtina etməməklə yanaşı, Vaşinqtona qarşı düşmənçilik bəsləmir. Qəzetin fikrincə, bu məsələdə Sarkozinin mövqeyi Şirakın baxışlarından fərqlənir. Qeyd edək ki, Sarkozi prezident seçildiyi gün bəyan edib ki, "ABŞ Fransanın dostluğuna etibar edə bilər". Bununla yanaşı, İraq müharibəsini "tarixi səhv" adlandıran yeni prezident çalışır ki, Vaşinqtonla mövcud fikir ayrılıqları ehtiraslı mübahisələrə və ya "özündənrazılıq"la bağlı narazılığa çevrilməsin (2003-cü ildə BMT-də Sarkozi Fransanın siyasətini məhz belə adlandırmışdı).
Bundan başqa, yeni dövlət başçısı Ukrayna və Gürcüstanın NATO ilə yaxınlaşmasına müsbət yanaşır (halbuki, Şirakın bu məsələyə yanaşması bir qədər fərqli idi). O artıq səlahiyyət müddəti başa çatmaqda olan prezidentdən fərqli olaraq, sözügedən iki ölkəyə Avropa İttifaqının potensial üzvləri kimi diqqət ayırmağa daha çox üstünlük verir. Fevralın 28-də beynəlxalq siyasətə dair keçirdiyi mətbuat konfransında o, bu ölkələri "Avropanın qardaşları" da adlandırıb. Sarkozi həmçinin Avropanın genişlənməsindən deyil, "yenidən birləşməsindən" danışıb.
Bu fikirlər Rusiya rəhbərliyini ciddi şəkildə əsəbiləşdirir. Moskvada artıq qeyd olunur ki, Sarkozi Gürcüstan prezidenti Mixail Saakaşvilinin yaxın dostudur, üstəlik, o, Çeçenistanda baş verənlərə görə  Rusiyanı daim tənqid atəşinə tutur.
Əlbəttə, Sarkozi praqmatikdir. Lakin güman ki, onunla Şirakla olduğu kimi, isti münasibətlərin qurulması mümkün olmayacaq.
Bundan başqa, Fransa ilə Türkiyə arasında onsuz da isti olmayan münasibətlərin Sarkozinin hakimiyyətə gəlməsi ilə daha da sərinləşəcəyini proqnozlaşdırmaq olar. Özünün seçkiqabağı kampaniyası zamanı o, açıq şəkildə bəyan edib ki, Ankaranın Avropa İttifaqına üzvlüyünün əleyhinədir. Amma bu heç də o demək deyil ki, Seqolen Ruayalın qələbəsi Türkiyə üçün daha münasib olardı. Erməniəsilli fransız jurnalist Jan Ekiyanın bildirdiyi kimi, seçki kampaniyası zamanı Ruayalı Ermənistanın solçu "Daşnaksütun" partiyasının Fransa qanadı dəstəkləyib. Sarkoziyə isə digər erməni partiyası - sağçı mövqe tutan "Ramkvar Azatakan" dəstək verib.
Başqa sözlə, Fransada son prezident seçkisində erməni təşkilatlarının simpatiyası "klassik siyasi prinsip" əsasında bölünüb: lakin təəssüf ki, namizədlərin "erməni məsələsi"nə yanaşmasında ciddi fərq yox idi.

"ATLANTIST", "GAULLIST" AND SIMPLY "THATCHERIST"
Most observers had predicted a "photo finish" in the presidential elections which have just ended in France. Although opinion polls showed that the majority was in favour of Nicolas Sarkozy, experts also said that a lot might change in the last minute. The candidate from the Union for a People's Movement was expected to win, of course, but not with such a "knock-out" score.
According to the results of the counting of 100 per cent of ballot papers, Sarkozy gained 53.06 per cent of votes, while his rival - the candidate from the Socialist Party, Segolene Royal - gained 46.94 per cent. On the whole, the turnout in France was 83.97 per cent, however, only 42.13 per cent of registered voters cast their votes abroad in the second tour.
Voting was also held at the French embassy in Azerbaijan. The press service of the French diplomatic mission reports that out of the 72 French voters registered in Baku, 52 people turned out to vote. Twenty-nine of them voted for Sarkozy and 23 for Royal.
The Socialists expected a lot from the current election race. They have already lost the battle for the Elysee Palace twice, and what is more, last time in 2002, their candidate could not even get through to the second tour and lost to the far-right candidate, Jean-Marie Le Pen. In this race, the Socialists were quite annoyed by centrist Francois Bayrou.
However, the first tour of the elections was not sensational. In the run-up to the elections, Le Monde said that a woman might soon lead the country where the fair sex was given an opportunity to "elect and be elected on the same conditions as men" only in 1944 (whereas women in New Zealand had been voting since 1893, in Australia since 1902, in Finland since 1906 and in Denmark since 1915). For our part, we should add the following: In Azerbaijan, general and equal voting rights, including for women, were introduced by the authorities of the Democratic Republic of Azerbaijan. After WWI, Britain, Germany and Austria granted women the right to vote in recognition of their services during the war. In 1924, Mongolia became the first Asian country where women were given the right to vote in elections. The pioneers in the period between the two world wars were also joined by Lebanon, Turkey, Spain, Brazil and Uruguay.
Even now France takes 88th place by the number of women in the parliament after Bulgaria, Ethiopia, Pakistan and Senegal. Parties were happier to pay fines rather than nominate women. In 2005, failure to ensure equality cost the Union for a People's Movement 4.2m euros and the Union for French Democracy - 660,000 euros.
However, without even trying to be gallant, Sarkozy did not make way for a lady in the elections. Addressing his supporters on Concord Square in Paris, he spoke as president-elect, saying that he is thinking about all citizens of France, including those who did not vote for him. "I want to tell them that I am far from the political struggle and a difference of opinion, for me there is only one France. I will be president for all French people. I will speak for everyone," France Presse quoted Sarkozy as saying.
Nevertheless, reaction to elections in France has never been so tough and stormy as to Sarkozy's victory. Street fights are still continuing in Paris, especially in immigrant suburbs, where the new president, formerly interior minister, has not been forgiven yet for tough police actions and his statements that it is necessary to send useless youth from the problem suburbs into a "washing machine" (he was talking about people with dark skin), as well as for publicly calling the participants in the disturbances "scumbags".
However, something different is a lot more important. According to many analysts, with Nicolas Sarkozy's rise to power, serious and deep reforms are expected in France. First of all, he is in favour of neo-liberal reforms in the economy. Specifically, Sarkozy intends to "curb" French trade unions and considerably reduce social programmes. In other words, he wants to make people work. Moreover, the new president is planning to toughen the immigration law, although he himself is French only by 25 per cent and is a second generation immigrant.
In an article entitled "France braces itself for a stiff dose of Thatcherism", The Financial Times writes that Nicolas Sarkozy's election as French president was met with disturbances in many parts of the country. Sarkozy knows that this is probably just the start of it. There is a real danger of popular unrest when the new French president tries to keep his promise and "finish" with the past.
Sarkozy knows that the three prime ministers of the Chirac government - Alain Juppe, Jean-Pierre Raffarin and Dominique de Villepin - were forced to renounce their economic reforms after people took to the streets. But Sarkozy is determined that this time this will fail. Someone from his close circle supposes that the previous attempts to carry out reforms failed because President Chirac lacked resolve. When Nicolas comes to the Elysee Palace, everything will be different.
For this reason, the newspaper warns that the new president is definitely going to need iron nerves, because the reforms he hopes to carry out in the first 100 days of his presidency seem to have been deliberately drawn up to spite the strata of society that like to take to the streets so much.
No less serious changes are also expected in France's foreign policy. Many analysts suppose that the victory of Nicolas Sarkozy, who is called an "Atlantist", might imply an end to the "anti-Americanism" fashion in Europe. Last year when he was only a minister, Sarkozy was received at the White House. When his victory was announced, George Bush called Sarkozy and was one of the first to congratulate him.
"The United States and France are historical allies and partners. President Bush is looking forward to working wih the newly-elected President Sarkozy, and we will continue our firm alliance," US National Security Council press secretary Gordon Johndroe said.
Le Monde points out that without rejecting the legacy of De Gaulle, Sarkozy does not have any irritation or hostility towards Washington as did Jacques Chirac in recent years. The United States "can count on friendship" with France, he said on the day of his victory. Describing the war in Iraq as "a historical mistake", Sarkozy is nonetheless trying not to turn the disagreemens with Washington into emotional disputes and outbreaks of "arrogance" (this is how Sarkozy described France's policy in the UN in 2003).
Sarkozy favours Ukraine and Georgia's rapprochement with NATO, which we could not say for Chirac. He intends to pay more attention than the previous president to potential future members of the EU. During his news conference on international policy issues on 28 February, he called these countries situated in the east "European brothers". Sarkozy also said that Europe has "re-unified" rather than expanded.
This makes the Moscow leaders seriously nervous. The Russian capital has already recalled that Sarkozy is a personal friend of Mikheil Saakashvili and has always criticized Russia for the actions of the federal forces in Chechnya. Of course, Sarkozy is a pragmatic politician, but relations with him might not be as warm as with Chirac.
It is also obvious that relations between France and Turkey, which are far from being brilliant, might get even "colder" after Sarkozy's rise to power. During his election campaign, he was categorically against Turkey's accession to the EU. However, this does not mean that Segolene Royal's rise to power would have been more preferable. In any case, the independent French journalist of Armenian descent, Jean Ekian, pointed out that Segolene Royal was supported by the French cell of the traditionally left-wing Dashnaktsutyun party, while Nicolas Sarkozy forged an alliance with another Armenian "traditional party" - Ramkavar Azatakan which has right-wing positions. In other words, the sympathies of Armenian organizations during the past elections split on the basis of the "classical political principle": alas, there was no special difference in the candidates' approach to the "Armenian question".